"Ik moest wel.. Het grote werk moet Zuid-Afrika zelf doen k* Duitse raket basis in Zaire Johnny Rep naar Corsica PATER DOMINIC SCHOLTEN: r>r> Nog geen duidelijkheid in de hasjiesj-zaak EIGENAAR SNACKBAR SLAAT TOE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Mijnramp in Mozambique PAGINA 14 VARIA DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 "De ontwikkelingen in Zuid-Afrika hebben veel van een springprocessie: drie stappen vooruit, twee achteruit". Een uitspraak van de Nederlandse pater Dominic Scholten (47), secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse bisschop penconferentie. Hij verblijft enige dagen in ons land en elders in Europa, maar moet 22 augustus in Pretoria terug zijn om de uitspraak te horen in een rechtsr zaak die de staat tegen hem heeft aangespannen wegens het in bezit hebben van verboden geschriften en het verzenden van enkele publi- katies naar.het buitenland. Zo had hij een brochure over martelingen in Zuid-Afrika toegezonden aan pa ter Robben van de Dominicanen in Nijmegen, aan de Vastenaktie in Zeist en de Pauselijke Missiewer ken in Den Haag. Een lichtpunt vindt pater Scholten. dat de hogere rechtspraak in Zuid-Afrika nog steeds onafhanke lijk is. Rechters worden niet dooi de regering benoemd en ook niet afgezet. Vergeleken met Oost- Europa bijvoorbeeld is er in Zuid- Afrika godsdienstvrijheid, maar, aldus Scholten, de kerk moet zich dan niet met het maatschappelijke leven inlaten. Er staat een wet op stapel volgens welke dure proces sen niet meer betaald mogen wor den uit de kerkekas. Een stap achteruit noemt pater Scholten het feit, dat de commissie die in Soweto een zeker zelfbestuur wil invoeren geen voet aan de grond krijgt al laat de regering de zwarte bewustwording en zwarte pers "vrij aardig" toe. Dominic Scholten ontkent, dat de bisschop pen pas de laatste jaren duidelijk van zich hebben laten horen. De buitenlandse druk vindt hij wel be langrijk, maar ook betrekkelijk. "Het grote werk moet in Zuid- Afrika zelf gedaan worden", aldus pater Scholten. Zijn toekomstver wachting: "Het zal moeilijker wor den voordat het beter wördt". Waarschuwing Opnieuw heeft het Vatikaan in een boodschap de kernbewape ning van de grote mogendheden veroordeeld. De verleiding om kernwapens te gebruiken wordt groter nu men steeds meer verschil lende wapens kan ontwikkelen met een kleinere reikwijdte. "Hiros hima blijft een onvergetelijke waarschuwing", aldus een com mentaar van de Vatikaanse radio. Zaterdag wordt in de Expohal te Hilversum de jaarlijkse Zoeklicht- toogdag gehouden. De bijeen komsten zijn om 10 uur, 1 uur en kwart voor 4. Centraal thema: "Ar mageddon of nieuw Jeruzalem?" Sprekers zijn: evangelist J. Kits, evangelist J. Klein Haneveld, ds. P. J. Mietes, ds D. W. Veldkamp, ds. J. A. Malgo en ds. W. Harkema. Voor het komende studiejaar is prof. dr. L. Doekes benoemd tot MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse douane heeft op een zandplaat in de Westerschelde voor de kust van Breskens opnieuw een zak hasj gevonden van 50 kg. De totale hoeveelheid op de Zeeuwse en Belgische kust gevonden hasj is nu opgelopen tot 4470 kg. Ondanks het natrekken van de vele binnengekomen tips over vreemde gedragingen van schepen voor de Zeeuwse en Belgische kust, is de politie nog niet veel verder gekomen met het onderzoek. Het onderzoek naar de eventuele betrokkenheid bij het vervoer van de partij hasj door het Liba nese vrachtscheepje Astrid (190 ton) dat op 14 juli na een ontploffing aan boord de Zuidengelse haven New Haven werd binnengesleept, heeft geen aanknopingspunten opgeleverd. rector van de theologische hoge school van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt in Kampen. Beroepingswerk: Geref. Ker ken: aangenomen naar Ommen J. C. van Egmond Epe, naar Antwer pen (voor vormingswerk) G. L. Goedhart Nijmegen, naar Son en Breugel J. J. van de Bom Ochten, de benoeming tot leraar godsdienst aan het Veluwe-college te Harder wijk J. Bonnes Neede, naar Hoog vliet P. H. L. Lo Dussen-Meeuwen. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Nieuw-Vennep kandidaat D. Visser Veenendaal. naar 's Graven deel kandidaat C. J. v. d. Boogert Apeldoorn. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Zuidwolde (Dr.) kandidaat M. A. de Niet Groningen. Oud-Geref. Gemeenten: aangeno men naar Rijssen A. van der Meer Oosterland. Doopsgezinde Gemeenten: aange nomen naar Sneek G. Hoekema Bolsward. AMERSFOORT (SP) - De Amersfoortse snackbareigenaar J. Z. heeft gister avond in zijn zaak twee mannen •neergeschoten die hem al lange tijd terroriseerden. De slachtoffers zijn de 27-jarige Thijs T. en de 37-jarige Nico N. De eerste is er het ergste aan toe. Hij kreeg een schot hagvel in de lies. De tweede liep een schot HAGEL in zijn bovenbeen op. Bei den zijn niet in levensgevaar. De ruzie ontstond omstreeks acht uur in de snackbar die in de Amers foortse binnenstad ligt. Voor de zo veelste keer de laatste jaren eisten T. en N. broodjes en drank gratis. Z. pakte daarop een jachtgeweer dat hij onder de toonbank had liggen. Hij vuurde twee keer van korte af stand. Voor collega-horecaondernemers uit de Amersfoortse binnenstad kwam dit incident niet onverwacht. De laatste jaren vormt de sterk toe genomen criminaliteit in Amers- foorts centrum voor hen een steeds sterkere bron van onrust. NEW YORK - Leden van de groep,die in New York het stuk „Columbus Circle" op de planken brengt maken hierop het New Yorkse Columbus Cir cle reclame voor het stuk. De acteur James Barbosa staat hier als Columbus met het standbeeld van de ontdek ker op de achtergrond. Twee lieftallige meisjes spelen met veel misbaar voor indiaan sen". Het is dezer dagen 485 jaar ge leden dat Columbus aan zijn ontdekkingstocht begon. Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juliariastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls «drM: S.v.p. In bk>kl«tt*rs Invullsnt In Isdsr vakjt s.v.p. ssn tetter Vakantteadrw: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Opzending is gratis in Nederland e Wi|knummer e Overige landen 1.90 per c De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording i voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres PARIJS/NEUISENBERG - Het in Parijs verschijnende weekblad Afrique-Asie heeft gisteren de in houd gepubliceerd van een con tract, waarbij de Afrikaanse staat Zaire de volledige zeggenschap over de provincie Kivu afstaat aan Door Pim Stoel Een zakelijke sfeer in het Am sterdamse Hilton waar aan de bar het scheerwollen pak van de stijlgroep Groningen duidelijk provinciaal van snit is en de eige naar wordt ingepakt door twee welbespraakte tongen: „Teken nou in ieder geval voor driedui zend stuks Het is een werel duitvinding, in Amerika werken ze nergens anders meer mee, het is de topper van het jaar Misschien is het allemaal wel waar maar waarom dragen ze al lebei dan toch van die blinkend witte schoenen Even verderop nipt Johnny Rep, het Zaanse zorgenkind, aan zijn thee, knikt bedachtzaam, schudt uitvoerig de hand van een heer op leeftijd en verlaat het vertrek in jongensachtige tred, vertederd nagestaard door twee oudere dames. Rep buiten: „Dat was nou die man uit Deventer. Die probeerde het nog een keer. Die wil mijn sa laris voor zijn rekening nemen als ik bij Go Ahead Eagles ga spelen. En als het dan goed gaat is hij bereid over een half jaar mijn af koopsom van acht ton voor zijn rekening te nemen, je weet, dat bedrag dat ik aan Valencia heb moeten betalen om me vrij te ko pen". Hij poseert gewillig voor de foto graaf, wordt argwanend als die hem vraagt voor het Hilton-hotel te gaan staan: wat brengt je dat op, deel ik daarin mee Het brengt niets op, dus Johnny deelt niet mee ook, hij accepteert het gelaten, wil verder niet praten in dit Amerikaans bolwerk, wil per se naar Scheltema, al is dat cafe met het verdwijnen van de kranten van de Nieuwezijds Voorburgwal veel van zijn charme kwijtgeraakt. Rijdt met zijn kleine Citroen als een ra zende door de stad, geconcen treerd aanvankelijk, maar af en toe duidelijk afgeleid: „Zag je dat? Zag je die blouse? Dat waren me er een paar, dat zie je niet veel meer vandaag de dag Hij wil weer thee, zegt, daar kijk je van op, he. Johnny de losbol drinkt thee, geen whisky voor de Don Juan. Hij zegt ook: „Dat image heb ik nou eenmaal. Niets aan te doen. Ik houd van een lolletje. Ik wil best wat plezier hebben, net zoals jij en alle anderen. Maar ik ben echt niet elke dag op stap. A, zou ik dan bij mijn vrouw de deur niet meer in mogen en B, ben ik teveel voetballer. Ik moet nog jaren mee. Maar die verhalen zijn on vermijdelijk. Als ik ergens een pilsje drink, dan zeggen ze de volgende dag, he ik zag Johnny gisteren nog in de stad, lam dat hij was, apezat. Praat daar nou- maar eens tegen in". Formidabel Hij gaat dus naar Bastia, naar Corsica, naar die Franse club die thuis nooit verliest, gewoon om dat de tegenstander teveel wordt geïntimideerd. Rep: „Ja kijk eens, hoe het daar is weet ik niet. Ik ben er een keer geweest, het was er mooi, de zee was blauw en het contract was prima. Ik zie- wel". Aarzelend: „Ik mocht dit aanbod niet afwijzen. Het was formida bel. Ik durf best te zeggen dat ik na Cruijff het mooiste contract heb wat er bestaat. Nou, laten we zeggen, na Cruijff en Neeskens. Voor zo'n bedrag wil ik overal spelen". Trots: „Daarbij, ik volg Djazic op. Dat is toch niet de eerste de beste boerenjongen. Dat is een vedette". Hij kocht zich vrij bij Valencia omdat het zo ver was en hij gaat nou naar Corsica? Rep bezwerend: „Kijk, ik pers oonlijk vond Valencia niet ver. Ik vond het er prachtig. Maar mijn vrouw vereenzaamde er zo. Die wilde dat ik in Holland ging spe len. Maar ik kwam hier gewoon niet redelijk onder dak. Dus moet ze nog maar een paar jaar door de zure appel heenbijten". Hij straalt nu: „Voor mij was Va lencia prima. Niet al te strenge discipline". Vertrouwelijk: „Weet je, in Spanje heb ik weer plezier in het spel gekregen. Dat laatste jaar bij Ajax zat ik stuk. Kon ik niets meer, mijn benen le ken van lood. Ik wou weg en het mocht eerst niet van Kraay. Nou, toen speelde ik nog een paar keer rottig en toen mocht ik dus wei- weg Ritme „Ik had het gezien in Amsterdam. Dat kwam ook een beetje door die wereldkampioenschappen in Duitsland. Het was zo moeilijk om je weer aan te passen aan het gewone ritme. Ik was niet de enige die er last van had, Cruijff, Neeskens, Rensenbrink noem ze maar op. Ze hebben na die WK allemaal een rottig seizoen gehad. Toen kwam ik in Valencia en toen ging het gelijk goed. Een uitstekend leven. Veel in een trainingskamp, dat wel, maar wel met pret. Een flesje wijn op tafel met z'n vieren. En als er dan twee geen zin hadden, dan dronk je hem met z'n tweeen leeg. Geen enkel probleem. Probeer dat als trainer maar in Spanje te verbie den. Geen wijn bij het eten, dan wordt er ook niet gevoetbald. Zelfs Michels heeft het moeten toestaan". Hij ging dus weg om zijn vrouw? Rep eerlijk: „Nou nee, dat niet. Ik kon het niet meer vinden met die voorzitter. Een zak. Verkeerde aankopen. Volgens mij geld in ei gen zak steken. Toen ik bij hem kwam en ik zei dat ik weg wilde, had die me wel naar Amsterdam willen dragen. Gewoon uit angst. Omdat ik hem door had. Maar ja, ik had nog twee jaar tegoed. Dus wel de portefeuille trekken. Acht ton op tafel leggen. Die heb ik ge deeltelijk geleend. Van iemand die graag wat geld uit Spanje naar Nederland wilde transporteren. Dat is niet zo eenvoudig op de normale manier Geleend- van Johan Cruijff dus9 Hij zwijgt. Wil niets zeggen over de herkomst van het bedrag. Zegt dan: „Ja kijk, zwart op wit staat er niets. Als ik nou niet meer zou spelen, zou die man naar zijn geld kunnen fluiten. Maar ik wil wel spelen. Ik ben 25, ik heb nog een voetballeven voor me. Ik wil in Oranje. Ik wil naar Argenti- Vertoning Hij geeft na lang aandringen toe in een vernederende positie te hebben verkeerd. Rep: „Natuur lijk had ik me eerst georienteerd. AZ had belangstelling en FC Koln ook. Pas daarna heb ik me vrijgekocht. Nou, het leek rond met FC Koln en de deal sprong op het laatste moment af. Weiswei- Ier luchtte me niet. Ik heb sterk de indruk dat ie mand me een loer heeft willen draaien door lullige dingen tegen Weisweiler over me te zeggen. En dan die kwestie bij AZ. Dat was een rare vertoning. Ik ben bij het eerste gesprek geweest tussen ome Cor Coster en Klaas Molena ar. Het was net een droom. Nie- t echt. Wat zeuren over de nieuwe schil derijtjes die Molenaar net aan de muur had gehangen, voor een tonnetje of wat. Maar toen hij hoorde dat ik dan 1,2 miljoen moest kosten bood hij de helft. Dat is geen zaken doen. Ik wilde in ieder geval die acht ton losgeld terughebben en dan moet ik zelf ook nog wat verdienen. We had den best wat in prijs teruggewild. Maar de helft dat is belachelijk. Ik had helemaal het idee dat het een geintje van ze was. Dat ze me he lemaal niet moesten". Verongelijkt: „Is dat nou zo duur. Een miljoentje. Wees eerlijk, waar koop je op het moment een buitenspeler van klasse. Van der Lem is natuurlijk goed. Maar niet beter dan ik. Die kostte Feye- noord toch een tonnetie of acht". Hij geeft toe dat de onderhande lingen voor hem pijnlijk waren. Rep: „Het is toch eigenlijk een koehandel. Daar zit je dan ge woon bij. Eigenlijk moet je dat ook niet doen Hij kocht zich dus eerst vrij om zich vervolgens aan de hoogst biedende weer te verkopen? Rep: ,Ja, wat moest ik anders. Ik moet die schuld inlossen en ik wil voetballen. En ik kan voetballen. Ben ik minder dan Rene van der Kerkhof? Hoeveel wil PSV voor die hebben? Toch minstens an derhalf miljoen". Lange neus Grijnzend: „Wat zitten ze dan te zeuren als ze de beste spits van Europa voor minder kunnen krijgen. Maar zonder gekheid, ik hoop het niet voor Van Marwijk en voor Vosmaer persoonlijk want dat zijn aardige jongens, maar ik hoop wel voor AZ, dat ze snel zonder buitenspelers zullen zitten en dan krek vanuit Corsica een lange neus. Twee weken te rug had ik nog willen komen, voor veel minder dan we eerst vroegen. Gewoon exact voor het bedrag dat ik aan Valencia be taald heb. Omdat ik per se wilde spelen". Maar insiders zeggen dat het maar 475.000 gulden was in plaats van acht ton? Rep geïrriteerd: „Wie zegt dat? Kraay bij AZ zeker. Ja, die roept rond dat hij het van mijn familie daar in Jisp weet. Waanzin. Weet je, Vrij Nederland. Daar heeft het precies in gestaan. 720.000 gulden plus het feit dat ik tachtig mille die ik nog tegoed had niet meer kreeg. Acht ton totaal". Hij bestelt een pilsje en een broodje kaas. Voor jou altijd, lekker dier, zegt de serveerster. Hij staat op en belt met Maarten de Vos van Inter Football. Komt even later wat onthutst terug. „Morgen gaan we al naar Corsica. Om tien over twaalf. En mijn dochter is deze week jarig. Hoe moet dat nou. Ik had thuis wil len zijn op die dag". Hij vermant zich. „Nou, het is dus rond. Ik kan ook tegen IJsland meedoen ejnd van de maand als Happel me wil hebben, al speelt Bastia dan zelf, dat heeft Maarten al geregeld". Faalangst Vertrouwelijk: „Ik moest het doen. Ik kan zo'n voorstel van die man in Deventer niet aannemen. Stel dat het niet goed gaat daar, dat het niet loopt zoals ze ver wachten. Dan wil hij natuurlijk later mijn afkoopsom ook niet meer betalen en dan zit ik- mooi omhoog". Heeft hij'een beetje faalangst? Rep: „Ben je gek. Ik zweer je, ik ben mentaal de laatste jaren zo vooruit gegaan dat ik ook een slecht draaiend elftal uit de mi- sere kan tillen". Maar even later zegt hij: „Ik kan niet zonder publiek. Een volle tribune is het mooiste wat er is. Een half leeg stadion, een ver schrikking voor mij". Grijzend: „Nou begin ik aan mijn zoveelste trainer. Ik heb er al heel wat gehad. Knobel, Kraay, Mi chels in Duitsland, Zwartkruis bij Oranje, weet je, die was hele maal niet zo gek. Onder Knobel was er geen disci pline, het veldje gauw wat kleiner maken als er getraind werd, dan werd je niet zo moe. Knobel deed er niets tegen, die bleef lachen. Nou, Zwartkruis bleef ook lac hen. Maar het veld mocht niet kleiner, nee heren, aanpakken geblazen. Ik had er toch wei waardering voor. Nou, bij Valencia versleet ik ook drie trainers. Die Herrera heb ik eruit gewerkt. Die had het lef mij tegen Barcelona niet op te stellen omdat hij ineens 4-4-2 wilde spe len. Net toen ik in topvorm 'was. Nou, de pers had hij gelijk op zijn dak. En ik blies het vuurtje nog wat aan. Toen moest hij me een week later wel opstellen en toen speelde ik de sterren van de he mel en toen werd Herrera de club uitgeschreven door de kranten. Weg was hij. Ja, moetje rekenen, na tien minuten stond het 2-0 en na rust maakte ik een wereldgoal, je weet wel, de bal bij de midden lijn oppikken, een solo, pats, hangen". Hakkelend: „Dat is, dat is het mooiste wat er is, die bal die daar langs de keeper flitst, dat gejuich van die tribunes en als je dan op kijkt al die vlaggetjes die naar je zwaaien. Op zo'n moment weet ik zeker dat voetbal het mooiste is wat er bestaat de Westduitse rakettenfirma Otrag. Volgens het links georiënteerde blad heeft Zaire "Het volledige ge not van het grondgebied met inbe grip van het recht het gebied zon der enige beperking te gebruiken" overgedragen aan Otrag. Met de transactie zou een bedrag van 800 miljoen mark zijn gemoeid. De firma Otrag in Neu Isenburg be vestigde dat de Westduitse regering een gebied ter grootte van de DDR heeft gepacht in Zaire, ten westen van het Tanganjika-meer. Otrag bouwt daar lanceerinstallaties voor communicatie- en onderzoeksatel- lieten. Een eerste proefraket is op 17 mei met succes gelanceerd. Otrag zegt dat deze "Afrikaanse Cape Kennedy" de grootste lan- ceerinstallatie ter wereld is buiten de Sowjet-Unie. Met een nieuw, goedkoop systeem van raket aandrijving zouden hier satellieten voor derde wereld-landen worden gelanceerd. De raketten zullen in West-Duitsland worden vervaar digd. V.S. ontkennen wijziging van NAVO-strategie WASHINGTON - De Amerikaanse minister van defensie, Brown, heeft gisteren ontkend dat de Verenigde Staten in het geheim een nieuw mi litair concept zouden hebben aan vaard, waarbij zij de voorkeur zou den geven aan de mogelijkheid van een geslaagde Sowjet-inval in West-Duitsland boven een verho ging van de militaire uitgaven voor de NAVO. Brown deed dit in antwoord op vragen in een militaire subcommis sie uit de senaat over een artikel van de journalisten Rowland Evans en Robert Novak, die eerder op de dag hadden onthuld dat de VS zouden willen pogen met politieke midde len de landen van het pact van War schau af te houden van een aanval, terwijl zij zich er, als het toch tot een dergelijke aanval zou komen, bij voorbaat bij zouden neerleggen dat een derde deel van West-Duitsland wordt bezet. "Het artikel is onna uwkeurig en de aanhalingen zijn uit hun verband gerukt", zo zei minis ter Brown. DAR ES SALAAM - Bij een ont ploffing in een kolenmijn in Moati- ze, in Mozambique, zijn 150 mijn werkers onder het puin bedolven. Er is weinig hoop dat er nog overle venden zijn. De explosie had dins dagmiddag plaats. "Na dit tragische ongeluk braken ernstige incidenten en wanorde lijkheden uit waarbij negen buiten landers van verschillende nationa liteit omkwamen", aldus de be kendmaking. Volgens onbeves tigde berichten zijn de slachtoffers Belgen en Portugezen die voor de mijnen werkten. Een ongeluk in dezelfde mijn kostte in september vorig jaar aan een honderdtal mijnwerkers het le-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14