Teng en het zwembad DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13! LONDEN - De laatste hoop op vrede voor Rhodesie lijkt vervlo gen. De blanke Rhodesiers zitten nu vast aan een bij voorbaat verlo ren oorlog en de zwarte Rhodesiers kijken - tenzij er een politiek won der gebeurt - tegen een onderlinge burgeroorlog aan. Veel hiervan doet denken aan wat niet zo lang geleden in Angola is gebeurd. Daar vluchtten driemaal zoveel Portugezen als er nu blan ken in Rhodesie zijn het land uit en in de daarop volgende burgeroor log werd de strijd om de macht niet beslist door de kracht van de plaat selijke legers, maar door de strijd krachten van buitenlandse moge ndheden, waarbij ook Angola's buurlanden waren betrokken. Alle elementen die het Angolese trauma hebben veroorzaakt, zijn te rug te vinden in de situatie die is ontstaan door de twee laatste be slissingen van Ian Smith: verwer ping van de Engels-Amerikaanse voorstellen voor een oplossing en aanneming van een verkiezings programma dat in de eerste plaats is bedoeld om de grond onder de voeten weg te halen van zijn uitda gers op de rechtervleugel. Het uiteindelijke resultaat van de verkiezingen van volgende maand heeft in feite niets te maken met het centrale vraagstuk van oorlog of vrede: het zal alleen de rassente genstelling tot ongekende felheid opvoeren en de verdeeldheid onder de blanke gemeenschap nog groter maken. Bedrog Smith begon zijn sterke gezag over het blanke kiezersvolk te verliezen toen hij vorig jaar september de af spraak met Henry Kissinger onder tekende waarmee hij het principe van een meerderheidsbewind en een spoedige onafhankelijkheid aanvaardde. Nu is hij in een poging om zijn leiderschap te herstellen te ruggekomen op deze onderneming door inplaats daarvan „een rege ring op brede basis, waarin ook Af rikanen zitten" voor te stellen. Het is typisch dat hij heeft geprobeerd dit staaltje van bedrog te maskeren door het opnieuw te hebben o- ver „het Britse verraad". Maar de naakte werkelijkheid is dat alleen de Britten met Amerikaanse steun en geholpen door de presi denten van de Afrikaanse Front- lijnstaten nog de mogelijkheid hadden om de blanke Rhodesiers te redden uit de verschrikkelijke ben de waarin zij hun land met hun rebellie zo kortzichtig hebben ge stort - de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van twaalf Jaar geleden. Net als met die eenzijdige afschei ding leidde Smith's blindheid voor de raciale en internationale gevol gen van zijn binnenlands beleid hem vorige week tot nieuwe - en deze keer onherstelbare - blunders. In de eerste plaats heeft hij het voor de westelijke mogendheden on mogelijk gemaakt om nog langer een bemiddelende rol in het con flict te spelen. Vervolgens heeft hij - als een direct resultaat hiervan - de vrees van de Afrikaanse staten die hun hoop onwrikbaar hadden vastgepind op het succes van het Engels-Amerikaanse initiatief, be vestigd dat er inderdaad geen an dere oplossing mogelijk is dan een militaire. Tenslotte is hij erin geslaagd de al- lerlaatsten van de gematigde zwarte Rhodesische leiders van zich te vervreemden: zelfs al zou den zij willen meewerken aan het zoeken van een interne oplossing dan zouden zij niet meer worden geaccepteerd als zij zouden af wijken van het principe van een meerderheidsregering. De teerling is geworpen: wat bete kent dit voor degenen, die het Britse en Amerikaanse beleid bepa len? Waar blijft Zuid-Afrika nu? Welke nieuwe mogelijkheden schept dit voor de Russen, de Cu banen en de Chinezen? En - wat het allerbelangrijkst is - hoe kunnen de Afrikanen er nu zeker van zijn dat de oorlog beperkt zal blijven en dat de dreigende burgeroorlog tussen de zwarte Rhodesiers kan worden afgewend? Goede trouw ten uitmaken, is te zeggen dat - nu de blanke Rhodesische leiders in feite gedwongen zijn het ten koste van alles uit te vechten - het voor het Westen duidelijk het beste is gewoon het Vaderlandslievende Front te steunen in zijn gewapende strijd. Op die manier zouden de westelijke leiders hun goede trouw laten blijken tegenover de Afrikanen zij zich een positie kun- i waaruit ze hun invloed op de loop der zaken kun nen herwinnen. Misschien is het belangrijkste van alles dat wanneer zij de Afrikanen de hulp geven die ze nodig hebben, die een snelle mi litaire beslissing kan helpen waar borgen. Als het Westen zich op zo'n manier zou binden zou dit de kans aan merkelijk doen afnemen dat de Af rikanen zich om hulp voor het zo snel mogelijk verslaan van het Rhodesische leger wenden tot de communistische landen - die al in de zijkamer wachten tot ze worden binnengeroepen. Misschien is het hiervoor al te laat, nu Nkomo op weg is om Carters hulp te vragen. Maar een zodanig advies zou zijn gebaseerd op een al te eenvoudige kijk op de geaardheid van de strijd krachten die aan de kant staan van de zwarte uitdager, afgezien nog van het feit dat het niet realistisch zou zijn met betrekking tot de bin nenlandse politiek van Groot- Brittannie en Amerika. Zo'n advies gaat ervan uit dat het Vaderlandslievende Front de enige doeltreffende macht is die bij het gewapende conflict is betrokken en houdt geen rekening met de kracht van met name de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad UANC van bisschop Moezorewa. Niet hecht In feite zijn de twee vleugels van het Front - die in grote lijn kunnen worden aangeduid als te worden vertegenwoordigd door Joshua Nkomo met zijn Afrikaanse Volk sunie van Zimbabwe ZAPU en Ro bert Moegabe met de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe ZANU - allesbehalve hecht ver enigd en er heerst serieuze twijfel hoe lang hun tijdelijke verbond het zal uithouden. Nadat ze een jaar lang hebben ge probeerd hun gewapende groepe ringen in een enkel leger te vereni gen, opereren beide vleugels in het veld nog onafhankelijk van elkaar. En het is zelfs niet zeker dat alle gewapende ZANU-commando's trouw zijn aan Moegabe. Bovendien heerst er diepe verdeeldheid de leiders van het derde element in het Vader landslievende Front, het Onafhan kelijkheids Volksleger van Zim babwe ZIPA. Meer dan zeventig commandanten van deze groepe ring zitten gevangen in Mozambi que wegens hun oppositie tegen over de huidige leider Josiah Ton- gogara. De „eenheid" van het Vaderlands lievende Front blijft dus meer een mooi streven dan dat zij een werke lijkheid is. Hoewel het Front door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE is erkend, kiezen vele Afrikaanse presidenten partij voor een van de elkaar beconcurrerende leiders. Zo hebben bijvoorbeeld in het verleden president Neto van Angola en president Kaoenda van Zambia neiging getoond om de zijde te kiezen van Joshua Nkomo. Kissinger Daarom zou een beslissing om zon der meer het Vaderlandslievende Front te steunen betekenen dat men geen rekening houdt met de strijdkrachten van de bisschop. Het zou ook betekenen dat men partij kiest onder de zwarte Rhodesiers in geval van het begin van een bur- Partijkiezen Niet alleen president Neto van An gola en president Kaoenda van Zambia steunen Joshua Nkomo. Ook de Russen en Cubanen kiezen zijn kant en - hoe tegenstrijdig het ook moge lijken - hij heeft ook sterke steun in het Westen. Toen Henry Kissinger nog minister van buitenlandse zaken was, behoorde hij tot Nkomo's supporters. Moe gabe en Tongogara staan aan de andere kant weer meer in de gunst bij de Chinezen. Dit patroon van buitenlandse be trokkenheid herinnert aan de ma nier waarop de Afrikaanse leiders en de buitenlandse mogendheden partij kozen in de strijd in Angola - terwijl de Organisatie van Afri kaanse Eenheid daar alle drie el kaar beconcurrerende bewegingen steunde. De moeilijke situatie binnen het Vaderlandslievende Front wordt nog ingewikkelder door de rol die de aanhangers van bisschop Moe zorewa spelen. In tegenstelling tot Door Colin Legum wat meestal wordt aangenomen, is de bisschop ook overtuigd voor stander van gewapende strijd en hij kan rekenen op een niet te verwaar lozen aanhang onder de strijdende groepen. Heel wat strijders kloppen nadat ze de Rhodesische grens zijn overge komen, om hulp aan bij de volge lingen van de bisschop. Dat is be grijpelijk, gezien de brede aanhang die hij binnen de langsgrenzen ge niet. Het heeft geen nut te specule ren over de vraag of de bisschop kan steunen op een meerderheid van de zwarte bevolking, want niemand weet daarop het ant woord. Maar er" zijn sterke aan wijzingen dat die steun behoorlijk groot is. Hij kan niet zo maar wor den veronachtzaamd. Men kan aanvoeren dat, nu de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid zelf besloten heeft partij te kiezen, het Westen dit voorbeeld zou moe ten volgen. Maar dat is moeilijk waar te maken omdat het, een dwaasheid zou zijn als de Weste lijke mogendheden een compleet ander standpunt zouden iqnemen dan de Organisatie van Afrikaanse Eenhsid, terwijl de communisti sche landen - althans in het open baar - achter de keuze van die orga nisatie zouden gaan staan. De OAE zou zonder twijfel het Wes ten ervan beschuldigen dat het erop uit is de verdeeldheid tussen het Front en de ANC te handhaven door niet als een man achter het Front te gaan staan. Die kwestie van de erkenning gaat in de komende maanden ongetwij feld een van de belangrijkste vraag stukken worden. Maar wat wordt, dan wel de juiste manier waarop het Westen partij moet kiezen? Het zou zijn steun moeten toezeggen aan alle strijdkrachten die zich in zetten om - op wat voor wijze dan ook - het onwettige regime in Rho desie omver te werpen. Maar het is een dwingende zaak dat het Westen in de praktijk geen partij kiest. Als de Afrikanen dat zelf willen doen, dan is dat helemaal hun zaak. Niettemin: zelfs al zou het een juist beleid worden geacht om openlijk steun toe te zeggen zowel aan de gewapende als aan de politieke strijd tegen het Rhodesische regi me, zou het dan waarschijnlijk zijn dat de Britten en Amerikanen hier toe zouden besluiten? Zelfs zonder militaire belofte aan de guerrillale- gers zou dat zonder twijfel in Enge land een ernstige binnenlandse cri sis veroorzaken. En ook het Con gres in Amerika zou in twee kam pen uiteenvallen. Maar wat hebben de Westëlijke landen voor andere keus dan zich op z'n minst politiek uit te spreken voor de gewapende strijd? Groot- Brittannie en de Verenigde Staten kunnen gewoonweg niet langer doorgaan met te zeggen dat vech ten verkeerd is en dat alles moet worden gedaan om de problemen door praten op te lossen. De poli tiek van bemiddeling is niet langer geloofwaardig. Communisten Het is niet moeilijk te voorspellen dat de oorlog heviger zal worden. Er zal meer en meer worden ge dood. Het vechten zal zich niet be perken tot binnen Rhodesie zelf, het zal naar buiten slaan over de grenzen naar Mozambique, moge lijk Zambia en misschien Bots wana. De communistische moge ndheden zullen voorop staan om de winnende partij militair te bevoor raden en hulp van hun techni ci aan te bieden. Zullen Engeland en Amerika wer kelijk in staat zijn om zich afzijdig te houden van wat er gebeurt en zullen ze willen toelaten dat de anti-Westerse krachten zich be mind maken bij „heel Afrika" ter zake van een zo kritische strijd die - en dat moeten we goed onthouden- ook van grote invloed zal zijn op wat er in Zuid-Afrika gaat gebeuren nadat „blank Rhodesie" is inge stort? Afgezien van de vraag of Westerse landen er op gebrand zijn te worden betrokken bij gewapende conflic ten - behalve dan (zoals gewoon lijk) zij aan zij met degenen die querrillestrijders bevechten - afzij digheid zal moeten worden betaald met de vijandschap van de vrien den van het Westen in Afrika en met het overgeven van het initiatief aan de anti-Westerse machten. En dit staat allemaal natuurlijk nog buiten verheven zaken als morele verantwoordelijkheid voor wat er in Rhodesie gebeurt. Er zijn verkeerde beleidsbesluiten genomen in Angola en in Mozam bique toen de bevrijdingsbewegin gen van die landen vergeefs aan klopten bij het Westen en dat heeft onaangename gevolgen gehad voor watje het best kan omschrijven als Tijdens de vakantietijd zijn de kranten over het algemeen wat dunner. Dit zal komen enerzijds door de komkom mertijd en anderzijds omdat de journalisten ook wel eens even aan iets anders willen denken dan aan hun krant, 't Is mij deze weken ook opge vallen hoe de Kranten royaler aandacht geven zelfs op de voorpagina aan zaken waar normaal misschien niet meer dan een enkel ANP-bericht aan gewijd zou zijn. Zoals bv. de wat dwaze "oorlog" tussen Egypte en Libië, 't Bleek achteraf meer een Egyptische afleidingsma noeuvre te zijn om de mensen 1 wat af te houden van eigen in terne problemen. Ze kregen we ook bijzonder veel te lezen over Teng. "Dat gelazer in China" ben je geneigd te den ken "sla ik maar over". Toch kwam ik er toe er wat meer over te lezen. Vooral in combinatie met een ander be richt, maar daarover straks. China ligt wel ver weg, maar 't land beslaat toch ruim 9 mil joen km2 en er wonen zo'n slordige 750 miljoen mensen. Wat er over China de laatste weken in de kranten stond, heeft iedereen gelezen, neem ik aan. Maar waar 't me om gaat is dit. Teng Siau-ping is voor de tweede maal in vijf jaar her steld in zijn machtspositie als vice-premier in China. Door wie precies weet ik niet, door de top van de partij of van de regering. En zoiets gaat in China zeer, zeer merkwaar dig. Wat we ervan te zien kre gen is telkens hetzelfde af schuwelijke beeld. "Teng af' roept ergens één in nevelen gehuld opperhoofd en 's nachts sluipen talloze mannetjes met kwasten en emmers verf door de im mense steden om de muren vol te kliederen met niet mis te verstane constateringen: "Teng is een renegaat, een smerig wangedrocht, het uit- braaksel van een zieke ezel, een kapitalistische rover hoofdman enz. En wat gebeurt er? Miljoenen mannetjes en vrouwtjes, jon gens en meisjes lopen de straat op en roepen met krijgshaftig geheven vuistjes woedend en verontwaardigd: "Weg met Teng"! "Teng moet dood". Op het "Plein van de hemelse vrede" drommen mensen massa's bijeen als gold het het Laatste Oordeel. Definitief wordt afgerekend met de schurk. En alle mannetjes en vrouwtjes glimlachen geluk kig tegen elkaar dat ze einde lijk van die boef bevrijd zijn. Je denkt als nuchtere wester ling: "Dag Teng". Niets ervan. Korte tijd later komt weer er gens van de mystieke hoogte een bericht: "Teng moet in ere hersteld worden". De muur-journalisten doen weer hun werk. Ze kladderen ge woon over de vorige berich ten die nog maar net opge droogd zijn het nieuwe hoofdartikel: "Leve Teng". En weer al die miljoenen de straat op om de terugkeer van de wijze Teng te vieren. En weer lopen de pleinen vol. Nu zeggen kenners van China dat die terugkeer een goed teken is. Teng zou een realist zijn. Met hem zullen westerse poli tici weerhaken kunnen doen. Ik neem 't graag aan. Maar ik blijf het een griezelig ver schijnsel vinden dat dat hele miljoenenvolk telkens maar weer bereid is massaal in te stemmen met wat het wordt voorgehouden. Over massifi catie gesproken. Dan gaat 't in Nederland anders. Op zeer voorzichtige en vrien delijke wijze is ons de laatste jaren meegedeeld dat we te roekeloos omgaan met de energie, 'n Paar voorbeelden. In dit overbevolkte landje met zijn 14 miljoen inwoners rijden momenteel zo'n 4 mil joen auto's driftig rond en 't worden er 6 miljoen voor 1980. Behalve met olie en benzine gaan we ook nogal slordig om met aardgas. We hebben een minister van Economische Zaken. Slaat die met zijn vuist op tafel? Roept die: mensen als je 't nou niet als de bliksem zuiniger aandoet gaan we eraan? Staan er straffen op het roekeloos besteden van energie? Niets daarvan. In enkele weekbladen zag ik een pagina-grote advertentie in de vorm van een vriende lijk aansprekelijk artikel met als kop: "Hoe een overdekt zwembad z'n energie voort aan twee keer'gebruikt". Bo ven deze kop 4 maal de foto van een vriendelijke man, prettig glimlachend in ver schillende posen, de heer W. Foppen, bedrijfsleider zwembad Calluna te Ermelo. Van dit fraaie zwembad eve neens een foto. En geïnterviewd door 'n brave slijmbal legt de heer Foppen dan vriendelijk uit hoe hij bij de bouw van het zwembad energie, maar vooral ook kos ten wist te besparen. En het zoetsappige gesprekje eindigt dan met deze zinnen: "Ener- giebesparing is overal en voor iedereen mogelijk. Als u echt geïnteresseerd bent kunt u zich voor informatie wenden tot: Energiebesparing. Post bus 503, Apeldoorn". Links onderin kleine lettertjes: "Dit is een publicatie van het mi nisterie van Economische Zaken". Zo doen we het hier. "Als u echt geïnteresseerd bent..." En wie nu helemaal niet geïnte resseerd is, wie vrolijk roept: .het zal mijn tijd wel duren, of: na ons de zondvloed, wie maar raak doet met energie? Nou die krijgt dan geen na dere informatie. De manier van macht uitoefe nen zoals dat in China gebeurt is mensonwaardig en weer zinwekkend, wanneer je al- Door Piet Wesseling thans afgaat op die massale hysterische optochten zoals we die telkens te zien krijgen. Maar de manier waarop men hier zo'n tergend zwaar en ernstig probleem te lijf gaat als dat van het alsmaar drei gender energietekort met alle wereldwijde problemen van dien maakt je ook niet be paald geruster. Eén van de gevleugelde uit spraken van de in ere her stelde Teng luidt: "Een auto rijdt wel snel, maar als hij uit de bocht vliegt, moet men dat met de dood betalen. Een ezel loopt langzaam, m-aar hij be reikt in elk geval zijn doel". de Westerse belangen. Zullen der gelijke vergissingen opnieuw wor den gemaakt in Rhodesie? Deze vragen moeten nu onder ogen worden gezien, voordat Groot- Brittannie en de rest van zijn weste lijke vrienden tegen wil en dank het oorlogsterrein worden opgesleurd en dan misschien om verkeerde re denen. Uittocht De Rhodesische strijdkrachten be ginnen onder hoge spanning al ver liezen te lijden en zij voelen de druk van het gebrek aan manschappen. De economie van het land is ont wricht. Er is al een demoralise rende uittocht van blanken begon nen en de scheuren in de blanke politieke structuur hebben een bit tere wrok veroorzaakt bij heel wat van de jonge blanke Rhodesiers die in de rimboe vechten. De enige manier waarop het Rho desische leger dit soort oorlog kan voeren, is door te trachten de guer rillastrijders te treffen in hun bases, zoals het dat al heeft gedaan in Mo zambique. Nu er nieuwe bases zijn gevestigd in Zambia, zal voor het Rhodesische leger een tac tische noodzaak worden om tot over de Zambesi-rivier toe te slaan. President Kaoenda heeft al ge waarschuwd dat Zambia als het wordt aangevallen, niet zal aarzelen militaire hulp te vragen aan be vriende landen. En datzelfde zal Mozambique doen. Als de gevech ten zich uitbreiden tot het hier be doelde niveau dan zal heel Afrika zo niet lijfelijk dan toch zeker emotio neel diep in deze oorlog worden be trokken. Het zal de „volksoorlog" van Afrika worden, Precies zoals de conflicten met Israel de volkszaak van alle Arabieren zijn geworden. De eerste vraag die moet worden beantwoord is dus wat de Engelsen en Amerikanen zullen doen wan neer de aanvallen op Mozambique worden uitgebreid tot Zambia en hun wordt gevraagd te helpen die aanvallen te weerstaan. Zouden de westelijke landen wer kelijk weigeren Zambia te hulp te komen en mogelijk ook Mozambi que en Botswana als hun erom wordt gevraagd of als antwoord op een besluit van de Verenigde Na ties? Zo'n oproep zou niet zijn be doeld voor grondstrijdkrachten maar voor luchtafweer en bevoor rading. Zelfs als Groot-Brittannie en Ame rika het aan de communisten zou den overlaten om de guerrillastrij ders te bewapenen, zouden ze dan zo kortzichtig zijn dat ze zouden weigeren te helpen de landen die aan Rhodesie grenzen te verdedi gen? Zuid-Afrika Het is inderdaad moeilijk om een manier te vinden waarop de weste lijke landen er onderuit kunnen komen om mee te doen tegen het Rhodesische leger. Het zal nog moeilijker zijn om geen partij te kiezen tussen de zwarte groeperin gen die naar de macht dingen. Tenslotte blijft het vraagstuk van Zuid-Afrika. Wat zal Vorster doen als de gevechten zich eenmaal uit breiden? Zal hij dezelfde fout ma ken als met Angola en zijn leger naar Rhodesie sturen, waarmee hij niet alleen het risico neemt de oor log te „internationaliseren" door de Russen er toe te brengen zich ach ter de Afrikanen op te stellen, maar ook het Westen volledig van zich zal vervreemden? Het lijkt onwaarschijnlijk dat hij zo onbezonnen zal zijn. Niettemin zal hij kunnen denken dat hij er onmo gelijk omheen kan zijn clandes tiene hulp aan het Rhodesische le ger uit te breiden. Zelfs met zijn huidige peil van leve ring van kleine wapens en van ver scheping van olie naar Rhodesie loopt Zuid-Afrika al het risico van ingrijpen van de Veiligheidsraad. Wanneer het tempo van de oorlog oploopt en de gemoederen in Af rika verhitter raken, zal de roep om sancties tegen Zuid-Afrika toene men. En ook dit zal belangrijke vragen oproepen omdat de weste lijke leiders er begrijpelijk huiverig voor zijn om op dit moeilijke oge nblik het veel grotere probleem van de kwestie Zuid-Afrika onder ogen te zien. Observerdienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13