Bessems winnaar Ronde van Rijnsburg Verrassingen Ook liep de op elfde dag niets uit... Baart verliest de aansluiting Servaas Hout akkers, student op zoek naar een kamer DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 11 RIJNSBURG - De stormachtige ovatie van "het Rijns- burgse volk" kwam de negentienjarige wielrenner Ron Bessems bij de huldiging terecht toe. Hij, in 1975 wereld kampioen op de weg bij de junioren in het Belgische Yvoir, onderstreepte op het drukbezochte (circa 3000 belangstel lenden) Frederiksoordparcours nog eens nadrukkelijk zijn talenten. t Duivenbode huldigt Ron Bessems VELP - In de zesde ronde van het Reinbouwschaaktoernooi zijn in de strijd om het open kampioenschap van Nederland de zaken op zijn kop gezet. Wim Luberti liet de Neder landse meester Rob Hartoch strui kelen en heeft nu alleen de leiding. De Joegoslaaf Nemet staat op de tweede plaats en heeft weer goede kansen om de titel te prolongeren. Peter Scheeren werd onderuit ge haald door Bosch. Bosch, afkomstig uit Leiden, staat nu met 5 punten op een gedeelde derde plaats. Joan Baart uit Oegs- tgeest verloor de aansluiting, aan gezien hij direkt na de tijdscontrole de strijd tegen de Amsterdammer Borm kon staken. Baart heeft nu een achterstand van twee punten, hetgeen ook geldt voor Charles Kuijpers uit Leiden, die een punt mocht noteren wegens niet opko men van tegenstander Labarthe uit Pa,rijs. Heemskerk uit Rijnsburg en Barendse uit Leiderdorp voegden een punt aan hun totaal toe, door winst op Sep uit Apeldoorn en Favoriete A-tennissers handhaven zich op Roomburg De Amsterdammer v i de 52 ki- 'uit Voorschoten de sprint va derde werd. i het lometer lange klassementskoers by peloton diverse ontsnappingen de grote - animator. In de Ronde van Rijns- T burg, georganiseerd in het kader I pil pvP I H QT1P I van de Oranjefeesten. Rene Kos V C1U (Oudkarspel) en Peter Nog (Am sterdam) moesten keer op keer kreunend "op de pedalen" om Bes sems van zijn vermetele vluchtpo gingen te weerhouden. Uiteindelijk DEN HAAG - Vele Leidse atleten op 800 meter In de eindsprint geschiedde echter mstuifwedstrijd van de vereniging toch gerechtigheid. Hoewel René Sparta kwamen vooral op de Kos met slechts acht punten ach- midden- en lange afstand goede terstand als geducht kanshebber tijden uit de bus. voordezege"inheteindschot"ste- Wybo Lelieveld (Bataven) toonde vig aanzette, werd die laatste cou- op de 800m aan de blessure-misère reur met een banddikte door Bes- te boven te zijn met 1.51.2. Ook zijn sems verslagen. clubgenoten Arie van Tol en Ton van Velzen bleven onder de 2 minu ten: resp. 1.57.3 en 1.59.4 Op de 3 kilomeier liet Dré de Wit (AV Holland) 8 min 40 sec. noteren, clubgenoot Gerard v. d. Ham kwam tot 9 min. precies, Piet Waaning van De Spartaan (Lisse) was overigens op dit nummer de Leidenaars te snel af: 8.23.8. Op de 800m dames was AV LEIDEN - Reputaties bleven gisteren op Roomburg onge schonden. Dat wil zeggen in de A-sector van het tennis toernooi. In B was het een heel ander verhaal. Om met A te beginnen, Frits Don, de man die zijn titel van Open Leids tenniskampioen verdedigt, Jan Hordijk, de man die hem kan onttronen, Martin Koek, het grillige talent en Adama van Scheltema, handhaafden zich in twee sets. Uitslag: 1. Ron Bessems (Amster dam) 52 kilometer in 1 uur en 10 minuten; 2. René Kos (Oudkarspel) en 3. Peter Noy uit Amsterdam. De Alphenaar Jos de Bruin, die de lei- dersprijs van het "Leidsch Dag blad" in de wacht sleepte, werd zesde, terwijl Ton v. d. Valk als tiende de finish passeerde. Vóór dit Holland-atlete Marion Komdeur hoofdnummer had Aad de Jong uit Abbenes al in een klassements wedstrijd voor "streekrenners" over 30 kilometer gezegevierd. Leo Groen uit Scheveningen werd hier tweede, terwijl Arie Ravensbergen met 2.20.7 de snelste. Jeanet Hend riks (Bataven) scoorde 2.23.2. Goede discusworpen werden op gemeten voor Bataaf Verdoes (39.12m) en Holland juniore Carla Bey: 27.46m. De meest interessante partij was eigenlijk die tussen Theo Gorter en Keunen. Het resultaat was een 6-2, 6-3 zege voor Gorter. In de B-categorie wel verrassingen. Arnold van der Capellen zette de no 1 geplaatste in het HEB, Hoogland, met 6-3, 6-2 aan de kant. De Uni- cummer vond zelf, al was hij met zijn prestatie uiteraard dik tevre den, dat Hoogland in "vakanties- temroing had staan tennissen". Zulks dan vanwege de bruiloft die hij voor de boeg had. Dat neemt echter niet weg dat van der Capel len een gemotiveerde partij speelde en dan is hij met zijn technische kwaliteiten tot heel wat in staat. Marinus Brooshooft versloeg de no 7 geplaatste Hans Vergoed, 6-13-6, 6-1. De Hagenaar is niet op dreef, dat bleek al uit voorgaande partijen tegen Paul Kallenberg en Peter Kwestro, maar hij is een goede ten nisser, die zelfs in een voor hem slechte bui winnende slagen kan produceren, die zijn tegenstanders doorgaans vrij snel tot welwillende slachtoffers maakt. Zo niet Marinus Brooshooft, die de subtiele drops hots van Vergoed, niet alleen haalde maar ook nog onhaalbaar wist te retourneren. Nog een ex-Room burger werd gis teren een gevierd persoon, name lijk Dick Bouman. Hij belette in een lange drie-sets ontmoeting Bob van Overbeke de doorgang naar de derde ronde, 4-6, 6-3, 7-5. Bub van der Zee moest zich in drie sets ge wonnen geven aan A. Korthals, 6-3, 3-6, 3-6, maar over dat verlies be hoeft hij zich bepaald niet te scha men, want Korthals is gegadigde voor de toernooiwinst i: Bij de dames nam va Dusseldorp revanche op Ineke van der Meer voor de in de voorronde van A geleden nederlaag. 6-4. 4-6, 6-4 Cijfers, die aangeven hoe ge ring het krachtsverschil tussen de beide dames was In het DEC zorgde Uonka van Riet voor een verrassing door na ruim drie uur spelen de no 3 geplaatste Jacky Wolterink uit te schakelen, 6-4, 4-6, 8-6! Belangrijkste uitslagen: HEA: Don-Bollerman 6-2, 6-3; Vaarties-Pufkus 6-4, 6-2; Adama van Scheltema-R. Gorter 6-4, 6-0; Koek-Peters 6-0, 6-3; Th. Gor- ter-Keunen 6-2, 6-3; Hor- dijk-Brooshooft 6-1. 6-0; Schmitz-Blom 6-2, 6-2. DEA: Blomberg-V. d. Meer 6-1, 6-2. HEB Madera-V. Bodegraven 6-3, 6-3: Castelein-B. v. d. Feen 6-0,7-6; Brooshooft-Vergoed 6-1, 3-6, 6-1; V d. Capellen-Hoogland 6-3, 6-2; LS- Korthals-V. d. Zee 3-6, 6-3, 6-3; R. J. v. d. Feen-Kallenberg 6-4, 6-2; Bouman-V. Overbeke 4-6, 6-3, 7-5; Treffers-Hop 6-2, 6-1. DEB: V. d. Heiden-Vermeulen 7-6, 6-4; V. Dusseldorp-V. d. Meer 6-4,4-6,6-4. Mamahit uit Bemmel. Ossewaarde uit Leiden en Voorn uit Wassenaar bleven op 3l/2 punt staan, door ver lies tegen resp. Stortelder uit Stein en Carlier uit Utrecht. In de bondswedstrijden boekte Kuyf uit Boskoop, die in de hoogste Tienkamp slag levert, een punten- deling tegen de Rotterdammer Stehouwer, terwijl achtkamper Walter uit Leiden onderuit werd gehaald door Witteveen uit Ein dhoven. Quick Boys klopt (1-0) Amsterdam C KATWIJK - Pas tien minuten voor tijd kreeg Quick Boys gisteren de belomng waar de ploeg recht op had. Tachtig minuten lang had het team van trainer Arie Lagendijk de wedstrijd tegen het C-elftal van FC Amsterdam beheerst zonder tot scoren te kunnen komen. Lourens Mouter was tenslotte de enige, die een goede aanval in een doelpunt kon afronden 1-0. Hij bevestigde daarmee nog eens het probieem, waarmee Quick Boys het komend voetbaljaar te kampen zal hebben; De verwachting is, dat het met Jaap Hoek beter zal gaan, maar voorlo pig is deze spits nog op vakantie. In het team van FC Amsterdam C speelden tegen Quick Boys vijf spe lers uit de A-selectie mee: Leen van de Merkt, Leo de Leeuw, Willy van Bommel, Wisman en Wiggemans. Zij kregen van trainer Pim van der Meent de gelegenheid de trainin gsachterstand weg te werken. Jan van der Plas is weer terug in de se lectie van Quick Boys na twee jaar afwezigheid. Met zijn agressieve manier van spelen stond hij aan de basis van de enige Katwijkse tref fer. Zaterdagtweedeklasser Katwijk won op eigen veld de eerste oefen wedstrijd voor het nieuwe seizoen. In een doelpuntrijk treffen werd DOSR met 5-4 verslagen na een ruststand van 2-2. Na de rust viel vooral Gidi v. d. Bent op. Hij scoorde tweemaal. De overige Katwijk treffers kwamen van Ar nold Boers en Wim Haasnoot. Een DOSR-verdediger schoot in eigen doel. De wedstrijd Rijnsburgse Boys-Telstar begint vanavond om 18.00 uur. Het uitgebreide voorpro gramma start om 17.00.uur. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. de nodige voorzorgsmaatrege len getroffen. In zijn auto lagen binnen handbereik niet minder dan twaalf stevige boterham men (ham, kaas, ham, kaas), als bakstenen opgestapeld in een groot formaat plastic zak, plus een appel voor de dorst. Een dag zou hij het daarmee wel rddden. Op het dashboard de door Studentenhuisvesting verstrekte lijst met adressen, nuttig om de stad een beetje te leren kennen maar doorgaans weinig perspectieven biedend voor een student die serieus op zoek is naar onderdak. Op 25 adressen heeft hij al nul op re quest gekregen. Of men heeft hem vriendelijk verzocht het in september nog maar eens te proberen. Maar zolang kan hij niet wachten. Dus, dan maar de straat op. De zon schijnt, de dag is lang, doordouwen is het de vies. Wat het onderweg gaat worden zien we vanzelf wel. Servaas (het valt direct op hoe gemakkelijk hij met zijn auto door het kortgeleden voor hem nog vreemde Leiden toert), gaat vrij willekeurig te werk. Overal waar hij een kansje ruikt, trekt hij aan de bel. We stevenen eerst af op Minerva, het kloppend hart van universi tair Leiden. Daar willen op het prikbord in de gang nog wel eens adrssen hangen van ka mers die vrij zijn gekomen. Jammer, de deur zit op slot. Om twee uur 's middags pas open. Dan nog maar eens proberen. De auto in en wegwezen. Waar nu naar toe? Oh ja, tegen over het bruine studentencafé Barrera op het Rapenburg moet een of ander kamerver- huurbureau zitten. Goed adres Verrek kérel, je treft het donders slecht ochtendjas binnenstebuiten. "Kamers? Nee, niets vrij". Raam dicht. Het volgende adres. Een kamer verhuurbedrijf op de Witte Singel. Verdorie, op slot. Gaat om twee uur pas open. Nou, dan maar doorrijden naar de Jan van Goyenkade. Servaas belt op vier adressen aan. Hij had zich de moeite kunnen be sparen. Bij nummer vijf krijgt hij een sprankje hoop. Een volle tip" in het oor gefluisterd. Noordeinde vijftig, daar moet 'ie wezen. En het liefst zo snel mogelijk. Want er zijn nog meer kapers op de kust. Servaas is al onderweg. Maar over de tip is hij niet enthousiast. Hij staat voor een grauw gebouw met stoffige lakens voor de ramen. Er reageert niemand op zijn gebel. Er is geen kip in huis. De tip was dus bedoeld als grap. Hij kan er nog wel om lachen. op een stoel waarvan één poot half doorgezaagd Val je om en je vat dat sportief op, dan hoor je tot de kansheb bers. Zo niet, dan gaat de kamer zeker aan je neus voorbij. Ser vaas weet nog niet of 'ie in zo'n geval boos zou worden of zou lachen. "Het heeft geen zin om dan toneel te spelen", zegt hij. "Als je een bepaalde grap niet pruimt moetje dat die jongens kunnen zeggen. Toneelspelen heeft geen zin. Per slot van kening moetje als het goed i: zo'n zes jaar wonen. Dan m ten ze je maar nemen zoals je bent". hebben ze gezegd. Er naar toe. Zoeken in de buurt. Niets te vinden. Blijkt al twee jaar gele den te zijn gesloten. De student die hem dat vertelt doet hem wel een adres aan de hand op het Gerecht. Dan daar maar naar toe. Aanbellen. Lang wachten. Op de tweede verdie ping wordt een raam openge schoven. Over de rand van het kozijn verschijnt een slaperig hoofd. De krullen in de war, de vriendelijke blondine vraagt hem geïnteresseerd naar de rechtenstudie die hij wil be ginnen, over zijn hobby's, zijn familie. Als ze alles weet wenst ze hem succes met het zoeken naar een kamer. "Op dit adres kunnen we je er in ieder geval niet aan helpen", zegt ze, "er mag alleen aan meisjes worden verhuurd". Op adres zes is het ook niks maar hij krijgt er wel een "waarde- "Ze sturen je overal naar toe", zegt hij, "zonder dat je weet of het ernst is. Maar dat hoort bij het spel. Ik kan er niet boos om worden". Hij stuurt inmiddels in de rich ting van de studentenflats aan de Klikspaanweg. Heeft daar over wat wilde verhalen ge hoord. Bijvoorbeeld dat ze er daar een gewoonte van maken hospitanten bij een kennisma kingsgesprek plaats te laten Servaas wordt in de flats aan de Klikspaanweg niet op de proef gesteld. Niemand nodigt hem uit op een stoel te gaan zitten. Vijftien keer belt hij aan. Dwa lend van de ene galerij naar de andere. Zonder resultaat. "Laat ik maar een boterham nemen", zegt hij. en we zijn alweer op weg naar kans nummer zoveel. Zo draait Servaas Hout akkers dag nummer elf onder de wie len van zijn lelijke eend door. En omdat de aanhouder wint maakt hij morgen weer de rit naar Leiden. Met twaalf verse boterhammen en een appel voor de dorst. Maèr kérel, weetje watje doet? Eind augustus organiseren we voor jullie een hospitanten- lunch. Kunnen we eens kijken wat voor vlees we in de kuip hebben. Verdomd gezellig. Kom je toch ook?" Poging nummer zoveel van Ser vaas Hout 'akkers, in de Leidse binnenstad op zoek naar een kamer, die op niets is uitgelo pen. De 18-jarige Limburger, geboren en getogen in Sittard, wordt er niet koud of warm meer van. Als geen ander heeft hij inmiddels aan den lijve on dervonden dat het vinden van een geschikte kamer in de Leidse binnenstad geen fluitje van een cent is, zoals hij aan vankelijk dacht. Hij ziet zichzelf die eerste dag nog in zijn autootje richting Sleu telstad toeren. Een vriend had hem wijs gemaakt dat hij in één dag het huren van een kamer wel rond zou krijgen. Servaas weet nu wel beter. De eerste dag lukte het niet, de tweede dag niet, de derde was ook al noppes. Zo smeet hij er tot nu toe tien dagen tegenaan, 's Morgens vroeg vanuit Sittard bijna drie uur reizen en aan het begin van de avond weer drie uur reizen terug. De ene keer met de trein, dan weer met de auto. Maar allemaal vergeefse moeite. "Oh, bijna iedereen maakt een gezellig praatje met me", zegt hij, "dat wel. Maar da^r blijft het ook bij. Het is soms om moedeloos van te worden". Maar gisteren ging hij deson danks vol goede moed zijn elfde dag in. En ik ging mee, daarmee toetsend een artikel dat eerder deze week in onze krant verscheen en waarin de huisvesting in Leiden van nieuwe studenten als een steeds groter wordend pro bleem werd afgeschilderd. Servaas rekende gisteren op een vermoeiende en energie ver slindende dag en had daarvoor De heren meerderejaars studen ten die onder het genot van een drankje zich keuvelend verpo zen op het improvisorische ter rasje op de hoek van het Ge recht en het Rapenburg, kijken wat verstoord op als zich bij hun tafeltje schuchter een jon geman vervoegt. "Weten jullie misschien een kamer voor me?", vraagt hij uiterst beleefd, "in september ga ik hier rech ten studeren, vandaar". Het blijft even stil aan het tafeltje. Dan worden de versnaperingen in ruststand gezet en richten de blikken zich op het heerschap dat op deze zomerse morgen een zo weinig geestverheffende vraag stelt, verrek kérel, je treft het donders slecht", laat er een zich geaffec teerd ontvallen, "je bent al de veertigste die dat komt vragen en we hebben verdikkeme maar vier kamers weg te geven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11