Binnenkort spelen we nog beter Johnnie Rep tekent bij Bastia - Harrie Vos blijft toch bij Feyenoord Wielerprof Bas Hordijk (25) I overleden aan een hartaanval TOERNOOIZEGE VOOR UTRECHT MAAR FEYENOORD WINT AAN OPTIMISME... MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 SPORT Tijdens de ronde van Santpoort SANTPOORT - De 25-jarige be roepswielrenner Bas Hordijk uit Rotterdam is zaterdagmid dag tijdens de profronde van Santpoort aan een hartaanval overleden. Hordijk, die zich bij de start niet erg lekker voelde, reed drie kwartier in het peloton mee. Na ongeveer 30 kilometer stapte hij af en reed naar de kleedgelegenheid. Daar kreeg hij een hartaanval. De dood trad onmiddellijk in. Medische hulpdiensten probeer den nog hartmassage toe te pas sen. Dit baatte niet meer. De overleden Hordijk werd vervol gens naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Daar stelde de gemeentelijke lijk schouwer vast dat de wielren ner was overleden aan een har taanval. Dit werd na een onder zoek in het ziekenhuis in Haar lem bevestigd. Na afloop van de profronde gaf de Koninklijke Nederlandse wiele- runie een verklaring dat de doodsoorzaak een hartaanval was en niets met doping te ma ken had. Ook dit werd in het zie kenhuis uitgezocht. Bas Hordijk moet een zwak hart hebben gehad. Nadat hij de wedstrijd had verlaten en de kleedruimte opzocht, wenste hij geen enkele hulp. Hij zei voor hij buiten bewustzijn raakte. "Laat me maar met rust. Ik heb wel meer last van duizelingen". Toen bekend werd dat Bas Hor dijk was overleden, kortte de wedstrijdjury de profwedstrijd onmiddellijk in. Cees Bal, die op Bettine Vriesekoop VICHY - De bijna zestienjarige Nederlandse kampioene Bettine Vriesekoop uit Hazerswoude heeft dit weekeinde in Vichy de Europese jeugdtitel tafeltennis in de oudste categorie (t/m 17 jaar) veroverd. In de finale versloeg zij de als eerste geplaatste Valentina Popova uit de Sowjet Unie met 21-12, 16-21, 21-12 en zorgde daarmee voor het grootste succes uit de geschiede nis van het Nederlandse tafeltennis. reageerde onmiddellijk. Met haar soepele backhand blokkeerde zij de aanvallende slagen van Vriese koop en drukte de Nederlandse naar de tweede positie. Na 13-21 liep zij snel weg: 19-12 en 21-16. Nut De enige, die zich ooit - zij het offi cieus Europese jeugdkampioen mocht noemen, was zo'n jaar of twintig geleden Bert Onnes. Toen namen echter slechts enkele lan den deel, terwijl in Vichy de gehele Europese jeugdtop aanwezig was, van wie het spelpeil vooral bij de meisjes, weinig onderdoet voordat van de senioren. Geheel onver wacht kwam het succes van de kleine pupil van trainer Gerard Bakker niet. Bij de onlangs in Bir mingham gehouden wereldkam pioenschappen won zij in de lan- denwedstrijden 12 van haar veer tien partijen en bij de landen weds trijden in Vichy bleef het aantal ne derlagen voor haar beperkt tot drie. Bij de persoonlijke wedstrijden in Vichy was zij ongenaakbaar. Ze baande zich een weg naar de kwart finales door een zege op Westduitse Monika Sedlmair en schakelde in de halve en hele finale achtereen volgens Jerina Jestifeva en Valen tina Popova uit. Opvallend was dat de beide nationale jeugdkampioe nen Frits Kantebeen (Scilla) en Wilmie van Rijswijck in de eerste ronde werden gewipt. Eenmaal bij de* laatste acht geko men was Bettine Vriesekoop in het gezelschap van uitsluitend routi niers. Haar tegenstandster in de kwartfinales was Gabrielle Szabo, die deel uitmaakt van de nationale Hongaarse ploeg. Deze versloeg zij met 22-20, 24-22. Vervolgens stond zij in de halve finales tegenover de Russische Jerina Jestifeva, die zij met 15-21, 21-19, 21-7 klopte. In de finale werd zij opgewacht door de 17-jarige Valentina Popova, die momenteel eerste staat op de Rus sische ranglijst. Het werd een fina le, die op hoog peil stond. Bettine Vriesekoop startte overrompelend. Met snel aanvalsspel nam ze in de eerste game een voorsprong van 7-3 en 14-8. Via 18-12 werd het 21-12. De gewaarschuwde Russin In de beslissende game bleek weer eens het nut van de aanwezigheid van coach Dusan Tigerman. Deze had het spel van de Russische ge- nanalyseerd en stipplde de win- Routeniers nende taktiek uit: een zo hoog mo gelijk tempo en aanvallen door het midden. In een mum van tijd stond Bettine Vriesekoop met 8-2 voor. Bij 10-4 wisselde ze van helft en toen de Russische probeerde terug te komen, antwoordde ze met een nieuwe tempo-verhoging, waarmee ze gedecideerd afstand nam. Aan vallend van zowel eerste als tweede positie liepze uit naar21-10. Ze nam daarmee op schitterende wijze re vanche voor de nederlaag, die zij samen met de Britse Karen Witt in de derde ronde van het dames dub belspel had geleden tegen dezelfde Popova, die toen werd geassisteerd door de kampioene uit de jongere categorie Antonian. De 17-jarige Ine Willems, die eveneens het hoofdtoernooi had bereikt, werd in de achtste finales uitgeschakeld door de Hongaarse Balogh. dat moment een flinke voor sprong had, werd tot winnaar verklaard. De rasechte Rotter dammer Bas Hordijk was een buitenbeentje in de Nederlandse beroepswielersport. Een forse renner, begiftigd met een be hoorlijke eindsprint. Peter Post zag bij de oprichting van zijn Raleigh-ploeg wel wat in de Rotterdammer. Hij nam hem twee jaar in de ploeg op, hetgeen resulteerde in negen overwin ningen. De karakters van Post en Hordijk botsten echter meermalen. Post nam hem niet meer in de ploeg op. Sindsdien zocht Hordijk zijn eigen weg. Hij ging een zaak be ginnen en beschouwde de wie lersport alleen nog als hobby. Die beoefende hij vorig jaar met veel plezier. Zo werd hij als ga- strenner opgenomen in de ploeg van de Onderneming voor de Ronde van Nederland. Bas Hordijk schreef geschiedenis door met Nidi den Hertog 200 ki lometer voor het peloton uit te rijden en de etappe met drie se conden voorsprong te winnen. Die zege en de volgende dag in de Oranje-leiderstrui waren de hoogtepunten in Hordijks loop baan. Later kwam hij opnieuw als individueel tot een reeks ereplaatsen in Nederlandse en Belgische wedstrijden. In Parijs, waar hij de laatste dag van de Ronde van Frankrijk meemaakte, hoopte hij vorige week weer op een plaats als ga- strenner in een ploeg voor de Ronde van Nederland. Troosttoernooi Theo van Gasteren en jeugdkam pioene Wilmie van Rijswijck be reikten de enkelspelfinales van het Troosttoernooi. Van Gasteren ver loor daarin van de Deen Weinrich en Wilmie van Rijswijck was niet opgewassen tegen de Turkse Poy- razogen. Kampioen in de oudste jongenscategorie werd de Pool Leszek Kucharski, die in de finale met 15-21, 21-19, 21-19 won van de Joegoslaaf Iztok Frank. De uitslagen: finales: jongens ju nioren Leszek Kucharski (Pol.)- Is- tok Frank (Jsl.) 15-21, 21-19, 21-19. Derde: Krzysztof Piechaezek (Pol.) en Jindrich Pansky (Tsj.). Meisjes junioren: Bettine Vriese koop (Ned.)-Valentina Popova (Sov.) 21-12, 16-21, 21-12. Derde: Eva Ferenczi (Roe.) en Je rina Jestifeva (Sov.). Jongens dubbelspel: Ove Bengts- son Lars Franklin (Zw.) - Erich Amplatz/Alexander Pokorny (Oos.) 21-15,21-9. Meisjes dubbelspel: Narina Anto- nian/Valentina Popova (Sow.) - Anneli Hernvall/Marie Lindblad (Zw.) 17-21 21-15, 21-13. Kadetten: jongens Kent Christens- son (Zw.) - José Pales (Sp.) 21-17, 21-13. Meisjes: Narine Antonian (Sow.) -Crinela Sava (Roe.) 21-17, 21-13. UTRECHT - De waarde, die aan1 Feyenoords „uitschieter" tegen Club Brugge moet worden ge hecht, blijkt achteraf groter dan men had durven veronderstel len. De gelegenheid, die Club Brugge bood, werd Feyenoord namelijk tegen Utrecht niet ge gund tijdens de finale van het Utrecht-toernooi in de Galge nwaard. De latere winnaar FC Utrecht ontzag Feyenoord ge enszins, schroomde zich ook niet om somtijds op de rand van het toelaatbare te attaqueren, waardoor Feyenoord werd ge dwongen met grote omzichtig heid te combineren. En dat was juist een kolfje naar de hand van FC Utrecht, dat niets liever dan een angstig Feyenoord tegenover zich zag. Met lef en brute kracht drong het Feyenoord veelal terug en kreeg het via vooral Leo van Veen ook mogelijkheden, waarop Feyenoord in het eerste half uur geen antwoord wist. En nadat Bennie Wijnstekers eerst Leo van Veen nog ten koste van een overtreding in het straf schopgebied had kunnen af remmen, bleef de Feyenoord- afweer enkele ogenblikken la ter roerloos staan bij een hoeks chop van Andre Hulshorst. Piet Hamberg niet, ongehinderd mocht hij 1-0 inkoppen. Feye noord bleek van slag. Het slaagde er niet in om meer dan wat pressie op het Utrechtse doel uit te oefenen zonder ook maar een keer echt gevaarlijk te kunnen worden. In tegenstel ling tot FC Utrecht, dat wel de gelijk begreep in Leo van Veen een moeilijk bespeelbare spits te bezitten, die Feyenoord niet zelden in verlegenheid bracht. Uit zo'n actie van hem kreeg Marco Cabo nog voor rust de kans om met een lob de al uit positie gespeelde Eddie Treytel kansloos te laten, maar de Feyenoord-doelman wist een reddende Aad Mansveld achter zich op de doellijn. FC Utrecht, met Ton Wickel als vrije verdediger en zonder de als voorstopper gepasseerde Joop van Maurik (Ton de Kruyk speelde op zijn plaats niet on verdienstelijk) imponeerde ook in de tweede helft, waarin Har- rie Melis voor Kees-Jan Snoeck was komen opdraven, waar door Jan van Deinsen naar het middenveld terugzakte. Utrecht leek zelfs na dertien minuten rechtstreeks op de overwinning af te gaan, toen Jan van Staa na een vrije trap van Leo van Veen 2-0 achter Treytel joeg. Nog geen minuut later knalde Aad Mansveld van ver 2-1 achter de vertwijfeld val lende Istatov en na een kwartier was het 2-2, omdat Martien Vreysen kans had gezien een hoekschop van Jan van Dein sen achter Istatov te fromme len. En toen leek Feyenoord zijn cadans te hebben hervonden. Harry Melis draaide veelvuldig soepel langs Gerard Tervoort, Aad Mansveld gebaart tegen WimRijsbergen: Hoe kan dat Martien Vreysen kon zich wat vaker van Ton de Kruyk ont doen, waardoor Feyenoords aanvallen wat meer inhoud kregen. Wat na twintig minuten gestalte kreeg toen Wim Rijs- bergen de aanstormende Mar tien Vreysen vond, die in de korte hoek voldoende ruimte vond om Istatov te verrassen: 2-3. Een domper voor het zo agress ieve Utrecht, dat in het laatste kwartier Joop van Maurik in de spits naast Leo van Veen pos teerde om in een laatste poging Feyenoord alsnog omver te drukken. Met een enerverende slotfase als gevolg omdat het Charles Corver ontging dat Johnnie Rep sieclub Bastia. De club van Corsi ca, kwam dit weekeinde tot over eenstemming met de Nederlan der, die zichzelf met behulp van Inter Football (en gedeeltelijk geld van Johan Cruijff, die zijn schoonvader te hulp schootvrij kocht bij Valencia. Rep wilde weg uit Spanje, omdat zijn vrouw heimwee zou hebben en graag terug wilde naar Noord-Holland. Daar Cor Coster ervan overtuigd was, dat AZ '67 wel zou toehappen, gezien de kwetsbaarheid van de vleuge lspitsen Van Marwijk (zwakke knieen) en Vosmaer (achilles pees), werd de gehele transactie op touw gezet. De gebroeders Mo lenaar weigerden echter in te gaan op de hoge eisen van Rep en) Inter Football, die niet minder dan anderhalf miljoen vroegen. ZAANDAM (SP) ^Johnnie Rep zal FC Koln had in principe wel be- woensdagavond in Parijs een langstelling voor Rep. maar zag contract voor twee jaar onderte- vorige week van de koop af op kenen bij de Franse eerste divi- aandringen van trainer Weiswei- Ier, die slechte ervaringen heeft met Nederlandse vedetten. De enige keus die voor de ex- Ajacied overbleef was Bastiadat voor veel geld de Joegoslavische sterspeler Dzajic aan Rode Ster had verkocht. De afkoopsom moest er op korte termijn uitko men en daarom hapte Rep toe bij de verenigingwaar alle Franse tegenstanders met angst en beven naar toegaan. Het wil namelijk nog al eens rumoerig toegaan op Corsica, waar Bastia het vorig seizoen thuis bijna geen punt ver speelde. Rep zal een tweejarig contract ondertekenen, waarbij Bastia een optie krijgt van nog twee jaar. Maar houdt Rep het na twee seizoenen wel voor gezien op Corsica,dan mag hij vooreen vrij gering bedrag weg, zo heeft hij een clausule in het contract laten inbouwen. Harry Vos Harry Vos, die aan het eind van het vorig seizoen te kennen gaf te stoppen als betaald voetballer, is alsnog op zijn besluit teruggeko men. De 30-jarige linkervleuge lverdediger bezweek na aand ringen van Feyenoord-trainer Vujadin Boskov, die Harry Vos al vaker had benaderd met d,e vraag nog een jaartje aan zijn carrière vast te plakken. „Toen ik het plan opvatte te stoppenzag ik het echt niet meer zitten om mijn zaak nog langer met het voetbal te combi neren", verklaarde Harry Vos. Jk ben van mening datje geen twee bazen kunt dienendus moest ik kiezen. Mijn zaak liet ik prevale ren. Maar inmiddels heb ik ie mand gevonden die bereid is het werk buiten de deur voor me te regelen. Daarnaast ben ik met Boskov tot overeenstemming ge komen, dat ik alleen de ochtend training hoef mee te maken, dus kan ik 's middags in de zaak blijven. Overigens moet de financiële kant van de zaak nog geregeld wor den." Harry Vos zegt dat zijn be sluit te willen stoppen niet voort kwam uit het feit dat hij zich te oud voelde of dat hij genoeg zou hebben van betaald voetbal. ,f)ie zaak staat voor mij voorop, maar ik heb begrip voor Boskov, die plotseling met veel te weinig ver dedigers zit. Ik vind het niet erg als ik straks eventueel op de bank moet blijven. Wijnstekers doet het gewoon goed. Hij moet zich nog wat meer ontwikkelen. En wie erin komtWe zien wel". Aad Kila Schalke '04 heeft belangstelling voor Aad Kila. Via de in België wonende en uit Hongarije afkom stige voetbalmakelaar Bandi Be- res is de middenvelder van FC Den Haag de afgelopen dagen twee keer benaderd. Beres liet bij die gesprekken weten dat de Duitse bundesligaclub bereid is om f 500.000,- voor Kila uit te trekken. Fred van Hal.de mana ger van Den Haag, beaamt con- tact te hebben gehad met een tus senpersoon. ,Het is allemaal nog erg onduidelijk. Of wij Kila even tueel laten gaan is ajhankelijk van het aanbod". Aad Kila heeft overigens nog een contract voor twee jaar bij FC Den Haag. Joop van Maurik vijf minuten voor tijd alleen nog Aad Mans veld voor zich wist toen hij 3-3 intikte, terwijl Treytel onver- richterzake buiten zijn doelge bied lag. Feyenoord wond zich duidelijk over de beslissing op. Boskov boos: „Hij is een inter nationale scheidsrechter, maar hij weet kennelijk niet dat als een aavaller nog een verdediger voor zich heeft hij buitenspel staat", doelpuntloze verlenging en twee series strafschoppen moesten er uiteindelijk aan te pas komen om FC Utrecht als winnaar van zijn eigen toernooi aan te wijzen, omdat Martien Vreysen zelfs tot tweemaal toe zijn strafschop miste en verder Gerard van der Lem en Willie Kreuz ook nog een keer hun elfmetertrap gestopt zagen door doelman Istatov. Desondanks toonde Boskov zich optimistisch wat betreft de toekomst. „Over twee weken", voorspelde hij, „spelen we net zo als vanavond in de tweede helft, want als we eenmaal het ritme hebben, spelen we nog beter dan tegen Club Brugge' FC Brugge veroverde de derde plaats in het toernooi. De Belgi sche kampioen versloeg het Engelse Ipswich Town met 3-1 na een ruststand van 1-0. FC Brugge liet in deze wedstrijd zien dat de ploeg heel wat ster ker is dan vrijdag tijdens de po vere partij tegen Feyenoord bleek. De spelers waren kenne lijk geïnspireerd door trainer Ernst Happel. Deze stuurde twee spelers, Krieger en Jensen om disciplinaire reden huis. Ipswich kreeg geen enkele kans tegen het „herboren" FC Brug ge, dat onder het toeziend oog van de Barcelona-ploeg, voor de pauze door Courant de leiding nam. Drie minuten na de rust zorgde Sörensen voor 2-0. Het werd nog even spannend toen Mariner 2-1 inkopte, maar sterk bedreigd werd het doel van Barth niet. Een kwartier voor tijd rondde Courant een diepte pass van Lambert af en was de spanning weer weg voor 15.000 kijkers: 3-1.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9