Bloedige strijd rond bouw van kweekreactor Heropvoeding na bloedbad op Oost-Timor Westduitse politie jaagt op anarchiste NAVO gebruikt Russische wapen- onderdelen MOORD OP FRANKFORTER BANKIER JURGEN PONTO Franse minister: werk van buitenlandse anarchisten Minister sliep bij luchtvaartshow BLUE BAND 59 LEEUWEZEGEL 55 BECEL 99 HAAL HET BU DIGRQS JURGEN PONTO (53) KARLSRUHE-FRANKFORT (ANP) - Susanne Albrecht, de 26-jarige dochter van een be kende advocaat, word,t in de Duitse bondsrepubliek overal gezocht wegens de moord op de 53-jarige bankier Jürgen Ponto.; een der Financiële raadgevers van bondskanselier Schmidt. Een dag na de moord zei de hoogste Westduitse officier van justitie, Kurt Rebmann, gisteren dat een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen Susanne Albracht Silke Maier-Witt (27), Angelika Speitel (25), Sigrid Sternebeck (28) en de twee begeleiders van de vrouw. Uit het onderzoek is gebleken dat Ponto met schoten uit twee ver schillende wapens is vermoord. De Westduitse regering heeft voor de arrestatie van de daders een beloning van 100.000 mark uitge loofd. Een anonieme man die zei te spre ken namens een tot nu toe niet bekende stadsguerrillabeweging heeft gisteravond telefonisch meegedeeld dat deze beweging verantwoordelijk is voor de moord op Ponto. De man verklaarde dat meer moor den zouden volgen als niet alle "krijgsgevangenen" in de Bonds republiek onmiddellijk vrijgela ten zouden worden. Het anonieme telefoontje van de vertegenwoordiger van de orga nisatie "Roter Morgen", werd ontvangen in het kantoor van het Britse persbureau Reuter in Bonn. "Wij hebben Ponto terechtge steld", zei de man, klaarblijkelijk voorlezend van een papiertje. "Wij eisen de onmiddellijke vrijla ting van alle krijgsgevangenen in de bondsrepubliek Duitsland. Zo niet, dan zullen meer exponenten van de uitbuitende klasse wor den terechtgesteld". Een zegsman van het Bundeskri- minalamt in Wiesbaden zei dat men nooit eerder van "Roter Morgen" had gehoord. Met "krijgsgevangenen" worden waarschijnlijk bedoeld politieke gevangenen van extreemlinkse signatuur, zoals leden van de be weging Baader-Meinhof. De daders hebben Ponto waar schijnlijk willen ontvoeren en hebben dat plan al langer geleden beraamd. Susanne Albrecht zou al begin juli aan de dochter van de bankier gevraagd hebben hoe de beveiligingsmaatregelen voor de villa van Ponto waren. Zij zou volgens de politie al jaren lang nauwe betrekkingen heb ben met de anarchisten die in 1975 een aanslag pleegden op de Westduitse ambassade in Stock holm. Dellwo, medeplichtig aan die aanslag en zojuist wegens moord en vrijheidsberoving tot levenslang veroordeeld, had in 1973 samen met Albrecht en an dere jongelui een slooppand in Frankfort bezet. In hetzelfde jaar zou Susanne Al brecht, op 11 november, aan de grenspost Bentheim naar Neder land zijn aangehouden toen zij vijf handgranaten, springstof en wapens bij zich had. Op 7 no vember van dat jaar zou zij de ter- roriste Ilse Stachowiak haar pas poort hebben gegeven voor een bezoek aan Beiroet. Evenals twee andere personen die voor de moord gezocht worden zou zij tijdelijk gewerkt hebben op het kantoor van de Baader- Meinhof-advocaat Klaus Crois sant, die onlangs naar Frankrijk is gevlucht. Ponto wiens bank een van de grootste acht van Europa is, maakte deel uit van de kleine kring raadgevers van bondskan selier Helmut Schmidt. Susanne Albrecht was een goede bekende van de bankier want de families Ponto en Albrecht waren bevriend. Daarom liet de huis bewaarder haar samen met een ongeveer 25-jarige vrouw en een 30-jarige man argeloos toe tot de villa, die door hoge muren is om ringd, nadat zij zich aan de poort met de woorden "ik wilde me weer eens laten zien" had ge meld. Na een gesprek in de werkkamer kwam het in de hal tot een ge vecht, waarschijnlijk om Ponto te ontvoeren. Toen dat niet lukte vielen er volgens Rebmann en kele schoten. Rebmann, wiens voorganger Sieg fried Buback zelf onlangs werd vermoord, trok parallellen tussen deze daad en de moord op de Ber- lijnse rechter Guenter von Drenkmann. Bij deze laatste hadden de moordenaars eve neens met bloemen in de hand aangebeld. SUSANNE ALBRECHT (26) CREYS-MALVILLE (Reuter) - Anarchisten uit het buitenland zijn, vol gens de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verantwoordelijk ge weest voor de bloedige gebeurtenissen dit weekeinde bij het protest tegen de bouw van een Franse kerncentrale. Daarbij kwam een man om het leven, terwijl honderden verwondingen opliepen. Minister Bonnet, sprekend voor de Franse tv, zei dat de gewelddadig heden waren uitgelokt door de dui zend buitenlanders onder de pro- testeerders. "Deze lieden zijn zonder twijfel anarchisten zowel in hun daden als in hun overtuiging. Zij erkennen geen grenzen en zijn ook elders op gedoken, vooral in West- Duitsland", aldus Bonnet. De dode is een 31-jarige Fransman die door een menigte op de vlucht voor een charge van de politie, on der de voet werd gelopen en een hartverlamming kreeg. Onder de gewonden zijn vijf rijks wachters en twee Westduitsers, van wie de ene een hand en de andere een been verloor. De gevechten rond het protest te gen de bouw van Frankrijks eerste snelle-kweekreactor, de "Super- Phenix", begonnen toen ongeveer honderd deelnemers met benzine bommen en stenen naar de 5000 man sterke politiemacht gingen gooien. De organisatoren verklaarden dat 60.000 personen op de been waren. Het protest was officiéél verboden. Minister Bonnet noemde de opgave ADVERTENTIE van de organisatoren "een klein grapje". Volgens hem hebben niet meer dan "ongeveer 20.000" men sen aan de betoging deelgenomen. Ooggetuigen hebben verklaard dat de geweldadigheden op grote schaal begonnen toen de rijks wachters traangasgranaten waren gaan afschieten om de menigte uit een te drijven. Iemand van het organiserende co mité schreef het ontaarden van het vreedzaam voorgenomen protest toe aan "een handvol mensen". Hij •noemde het spijtig dat hierdoor van een vreedzame mars naar het bouwterrein geen sprake had kun nen zijn, maar meende dat het vreedzaam bedoelde karakter toch tot uiting gekomen was. Leden van een medische hulpdienst brengen een man weg die gewond raakte bij de ongeregeldheden die ontstonden in de buurt van de bouw- vlaats van de eerste Franse snelle-kweekreactor "Suver-Phénix" President Giscard d'Estaing en zijn afbrengen. Wel heeft de president kabinet willen zich door gebeurte- toegezegd dat de veiligheid svoor- nissen als bovenstaande niet van schriften voor kerninstallaties op- hun kernenergieprogramma laten nieuw zullen worden bekenen. LONDEN - Het Britse ministerie van Defensie heeft toegegeven dat de Britse Scorpion-tank, in dienst bij de NAVO in West-duitsland, Russische onderdelen bevat. De onderdelen voor de Scorpion "worden via de normale Britse en Belgische handelskanalen ontvan gen", aldus een verklaring van het ministerie. "De leveranciers ont vangen onderdelen van een grote verscheidenheid van bronnen, zo wel in het Verenigd Koninkrijk als elders: enkele lagers die uit Rus land afkomstig zijn hebben in voor raad gelegen sinds 1973". Het Britse parlementslid Winston Churchill heeft aan het ministerie van Defensie om opheldering ge vraagd over de berichten dat ook materiaal voor de vervaardiging van onderdelen voor het Navo- gevechtsvliegtuig Tornado in de S.U. wordt gekocht. Churchill is de woordvoerder voor defensie van de conservatieve op positie. "Omdat de Tornado de ruggegraat van de Royal Air Force moet worden vraagt men zich af of deze gang van zaken wenselijk is. Het risico ontstaat dat men te af hankelijk wordt van de S.U. de praktijk van het kopen van mate riaal van de S.U. dat voor defensie- doeleinden nodig is moet worden onderzocht", aldus Churchill. Een ander conservatief parle mentslid, Hodgson, zei zondag ver- LONDEN - Deze foto van de Britse minister van Defensie, Fred Mulley, die aan de zijde van koningin Elizabeth in slaap viel tijdens een jubileum-luchtshow, was dit weekeinde een bron van genoegen van de Londense pers. Deze toonde een reeks foto's van de minister die in zijn ogen wreef, vervolgens gaapte en tenslotte in zijn fauteuil in slaap viel terwijl koningin Elizabeth en prins Philip, de ogen naar boven gericht, de toestellen bewonderden. Onder de titel "Zz-z-z-z-zoem" schreef de "Daily Mirror" voorzichtig "Het lijkt of de minister slaapt". De "Daily Telegraph" en de "Daily Express" waren minder edel moedig. Een journalist beschreef "de strijd tussen de minister en de RAF die de motoren liet razen om de minister te wekken. "De lucht macht won. Mulley ontwaakte bij het passeren van een eskader van de Red Arrows". nomen te hebben dat het aanschaf fen van onderdelen voor militaire voertuigen in het Oostelijk blok meer voorkomt dan het minsterie toegeeft. De Westduitse regering heeft be kendgemaakt dat geheime sonar- apparatuur bij vergissing van Groot-Brittannië naar West- Duitsland is gebracht door een Oostduits schip. Er zijn tekenen die er op wijzen dat er onderweg met de lading is geknoeid. Een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Bonn zei dat het schip, de Bansin, op weg van Lon den naar het Westduitse Bremer haven vermoedelijk - een omweg heeft gemaakt en - via de Oostzee haven Wismar is gevaren. De electronische apparatuur bleek na aankomst in Bremerhaven te zijn beschadigd en Westduitse des kundigen van de veiligheidsdienst geloven dat Oostduitse of zelfs Russische experts hebben getracht de instrumenten te demonteren. De Britse fabrikant van de sonar- apparaten, Plessey Electronics, heeft doen weten "de gemaakte fout te betreuren", namelijk door de waardvolle vracht per vergissing te hebben laten vervoeren door een Oostduits schip, aldus deelde het ministerie in Bonn mee. Plessey Electronics was bereid de onstane schade te vergoeden. De soanr-apparatuur was gekocht om te worden aangebracht in tien mij nenvegers van de Westduitse marin die worden omgebouwd in mijnen-opsporende schepen, het geen wordt gedda door de Nederlandse-Westduitse VFW- Fokker groep in Bremen. Leger China: moderniseren PEKING - De Chinese minister van Defensie Yeh Tsjieng-Ying heeft opgeroepen tot onmiddellijke modernisering van de strijdkrach ten omdat een wereldoorlog wel eens „vroegtijdig" zou kunnen uit breken. De Chinese media spreken van een „lange, belangrijke toespraak" van de maarschalk tot 10.000 mensen op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de vorming van het volksbevrijdings leger 19KZOVWXS/ "Vera" bezig TAIPEI - De wervelstorm Vera heeft het noorden van Taiwan ge teisterd en minstens tien mensen levens geëist, aldus de politie Er zijn vermoedelijk nog veel meer slachtoffers. In Taipei stroomde drie uur lang de regen bij bakken neer, bij een windsnelheid van 200 km per uur. In de stad vielen minstens acht do den, de elektriciteit viel uit. Maandag was het zuiden van Tai wan getroffen door de wervelstorm Thelma, waardoor minstens 28 personen de dood vonden en 2.000 huizen werden vernield. OOST-TIMOR - „Zelf heb ik op zn minst honderd vijftig mensen op de kade op een rijtje zien zetten en zien doodschieten. Het duurde een mi nuut of veertig. Na elk schot viel er een lijk in het water en na verloop van tijd dreven ze allemaal weg in de richting van de zee". Dit afschuwelijke ooggetuigever- slag is mij de afgelopen week in het diepste geheim uitgebracht door iemand die de Indonesische invasie van de voormalige Portugese kolo nie Oost-Timor heeft overleefd. Vooral de eerste golf Indonesische mariniers en parachutisten heeft zich aan moordpartijen, plundering en verkrachting bezondigd in de Oosttimorese hoofdstad Dili. De Indonesiërs zelf hebben dat trouwens stilzwijgend min of meer erkend, want zij hebben die eerste golf van hun troepen al binnen twee weken vervangen. Slachtoffer van de moordpartijen waren de Chi nese handelslieden en Timorese boeren die ofwel gebleven waren om tegen de Indonesische invallers te vechten of gedacht hadden dat de invallers minder meedoge nloos zouden zijn. Oost-Timor is vier en een halve eeuw lang een Portugese kolonie geweest, grenzend aan een weste- .lijke helft die Nederlands was tot de Indonesische onafhankelijkheid in 1949. Wat de Portugezen er achter gelaten hebben, was een burgeroor log. Van die burgeroorlog en de aan'sluitende Indonesische be moeienissen en inval is weinig be kend geworden, mede door de hechte samenwerking tussen Aus tralië en Indonesië bij het tegen houden van verslaggevers die er naartoe wilden om verslag uit te- brengen. Journalisten die uit Australië naar Timor wilden, mochten geen vlieg tuig huren en boten (het is zo'n achthonderd kilometer) werden te gengehouden. Nu is het allemaal twee jaar geleden en zijn de sporen uitgewist. Het enige wat een ver slaggever nu nog kan doen, is pro beren om ooggetuigen te vinden die hun mond open durven doen - onder strikte geheimhouding van hun identiteit. Indonesië heeft de oostelijke helft van Timor niet bezet omdat het nog meer grondgebied wilde hebben, maar omdat het bang was dat een zelfstandig oostelijk Timor in de toekomst misschien nog eens een communistische koers zou kiezen. Om Timor in te palmen heeft Indo nesië goeddeels dezelfde methoden gebruikt als voor de annexatie van het vroegere Nederlands Nieuw Guinea. Indonesië trok het gebied binnen, installeerde een soort volksvergadering van marionetten en antwoordde vervolgens groot moedig ja op een verzoek van die vergadering tot inlijving bij Indo nesië. De inlijving van oostelijk Timor bij Indonesië staat op de agenda van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties voor de bijeenkomst die in september- begint. Door Richard Carleton, Observer Dienst de eerste onafhankelijke westerse journalist die oostelijk Timor heeft mogen bezoeken sinds de Indonesische inval- van 1975. In het Timorese gebergte zijn er hier en daar nog restanten van de linkse Fretilin-guerrillastrijders die het verzet proberen vol te houden, maar over het algemeen heeft In donesië nu het bestuur over het ge bied wel in handen, dank zij een bezettingsleger van 15.000 man. He lemaal zonder problemen verlopen de zaken niet. De helikopters die mij voor mijn verplaatsing toege wezen werden, hadden bevel om niet onder de duizend meter hoogte te vliegen, boven het bereik van kleine wapens. Dat de piloot zich niet altijd aan die instructie hield, was duidelijk te zien aan drie koge lgaten in de romp van het toestel. Overal waar de Indonesiërs mij een kijkje lieten nemen, bleven er altijd drie bewakers binnen gehoorsaf- stand en was ik altijd omringd door een dubbele rij „burgerwachten". Zij hielden vol dat het voor mijn veiligheid was en niet om mijn be wegingsvrijheid te beperken. Dreigende lucht In de Indonesische versie van wat er gebeurd is, heet de dood van vijf westerse journalisten tijdens de gevechten van oktober 1975 een propaganda-zet om de aandacht van westerse publiciteitsmedia te vestigen op de guerrillastrijders van de Fretilin (hoewel volgens de geruchten niet de Fretilin maar pro-Indonesische strijdkrachten de dood van het vijftal op hun geweten hebben). De radio van de Fretilin had er melding van gemaakt dat ik op het eiland was en de Indonesiërs maakten zich kennelijk bezorgd dat de guerrillastrijders nu hun uit erste best zouden doen om het ver haal van hun bestaan weer terug te krijgen in de publieke aandacht. De enige plaats waarnaar ik de In donesiërs speciaal gevraagd had om mij naartoe te brengen, was Ba- libo, de kleine nederzetting aan de grens tussen de oostelijke en de westelijke helft van Timor, waar de vijf journalisten om het leven ge bracht zijn. Ik heb geprobeerd om voor mijn televisiecamera's de om standigheden rond hun dood zo goed mogelijk na te bootsen. Mijn weergave moet de autoriteiten te aanschouwelijk geweest zijn, want wij moesten halsoverkop weg on der het motto dat de stralend blauwe lucht er zo dreigend uitzag. Er valt met geen redelijke zeker heid uit te maken hoeveel Timore- zen er in de burgeroorlog en de In donesische invasie het leven gela ten hebben. De Indonesiërs zeggen dat er tienduizend doden gevallen zijn, anderen beweren dat hon derdduizend een betere schatting is en wat ik nu te horen heb gekregen, geeft mij de indruk dat het er zeker vijftigduizend geweest moeten zijn. De bevolking van Timor was 670.000. Als het dodental inderdaad in de buurt van de vijftigduizend ligt, is dat omstreeks 7 procent van de bevolking - naar verhouding tot het bevolkingscijfer wel het bloe digste „dekolonisatie-proces" dat de hedendaagse wereld meege maakt heeft. De Indonesiërs zijn niet de enigen wie schuld treft. Na 450 jaar kolo niaal bestuur hebben de Portuge zen een universitair gediplomeerde achtergelaten, een tandarts, een middelbare school en een zieken huis (zonder personeel). Het land dat zij achtergelaten hebben, lijdt aan tuberculose, zeer kwaadaar dige malaria, hersenontsteking en framboesia - nevenprodukten van ondervoeding en slechte hygiëni sche toestanden. Indonesië is nu druk in de weer met een grootscheepse campagne van „heropvoeding" van de bevolking. In Dili werden schoolkinderen voor mij opgetrommeld om propa- gandaliedjes te zingen, over de gor del van eilanden met van oost tot west een bevolking. Een natie, een volk, een Indonesise. De annexatie heeft een beestachtig verloop gehad. Het enige wat er te zeggen valt is dat Oost-Timor op de lange duur misschien beter af is binnen Indonesië, want het gebied is economisch niet levensvatbaar en geheel van hulp afhankelijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7