Je moet 'n rekening hebben Zonlicht verbleekt alle kleuren zegt Kodak Het schalde door de marmerenhal Is dat vodje papier nog FOTO-WEDSTRIJDEN Cheques hebben verkeerd image -V W l, j? Afdrukken maken van een dia In films zie je het wel eens ge beuren: een of andere rijkaard haalt nonchalant zijn cheque boek tevoorschijn, scheurt er een cheque uit en vult daar een fors bedrag op in. Degene, die het papier ontvangt kijkt tevre den. Hij heeft zijn geld, wat- wil hij nog meer? Jammer, maar deze voorstel ling klopt niet met de werke lijkheid. Het is helemaal niet zo, dat je met zo'n cheque naar de bank kunt hollen en dat er dan een juffrouw achter de balie staat, die niet weet hoe gauw ze 'm moet uitbetalen. U hebt dat onlangs op deze pa gina kunnen lezen. We hebben daarna een paar reacties gekre gen van lezers, die met dezelfde moeilijkheden bleken te tobben Hun ervaringen kunt u vandaag lezen. Bovendien hebben we de Algemene Bank Nederland nog maar eens om tekst en uitleg gevraagd. In de visie van de bank leest u hoe ingewikkeld de procedure met cheques is. „Cheques hebben een verkeerd image", zegt de ABN. „Als je geen bankrekening hebt, kun je maar beter geen cheques aan pakken". MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 In films wordt met cheques omgesprongen alsof het echt geld is. In werke lijkheid moetje soms een heleboel moeite doen om het bedrag dat erop staat in handen te krijgen. "Dit zijn echt droevige verhalen", zegt de heer H. G. ten Cate, afde lingsdirecteur van het secretariaat binnenland van de Algemene Bank Nederland, over de ervaringen van onze lezers met ABNcheques. De heer Ten Cate houdt zich bezig met de regels, die de ABN-banken tegenover hun klanten moeten hanteren. Mooie regels op papier, maar in de praktijk zijn er struikel blokken. "Wij kunnen natuurlijk formeel richtlijnen voor onze kantoren op stellen, maar ons grote probleem is: hoe verkoop je die aan de klant? Hoe tref je de juiste toon, zodat het publiek begrijpt waarom je iets doet. Daarbij komt nog, dat wij over het algemeen met jonge mensen werken, die soms nog de praktij kervaring missen, die nodig is om klanten te kunnen overtuigen van de noodzaak van bepaalde hande lingen". Strenger "Dat wij langzamerhand strenger zijn geworden met de uitbetaling van cheques is onder meer veroor zaakt door het toegenomen mis bruik van gestolen en zoekgeraakte cheques". Ten Cate is ervan overtuigd dat zijn bank het enig juiste doet bij het uit betalen van cheques. Namelijk: eerst kijken of het saldo van dege- en, die de cheque heeft uitgeschre ven, toereikend is, en of de handte kening wel klopt. Pas daarna kun je je geld krijgen. En dat kan even du ren. Als alles vlot gaat, wacht je er werd me gezegd, dat ze geen che ques van de ABN konden inwisse len. Hiervoor moest ik dus öf bij de ABN ziin. öf bi] een volksbank. Voordat ik had uitgevonden wat een volksbank was, gingen er en kele weken overheen. Uiteindelijk vond ik zo'n bank: de Nutsspaar- bank. "Nee, meneer, dit kunnen wij niet voor u inwisselen"zeiden ze daar. "Ja, maar. u bent toch een volks bank", zei ik. "Jawel, maar niet voor cheques. Probeert u het eens ergens anders". Geen bewijs Weer een andere bank verwijst de heer Van Ginkel toch terug naar een ABN-bijkantoor. Daar vertel len ze hem dat het verifiëren van de handtekening een paar weken in beslag zou nemen en dat hij de che que maar bij hun moest achterla ten. "Toen ik daarmee akkoord ging", schrijft meneer Van Ginkel verder, "en om een bewijsje vroeg, keken ze me raar aan. Daar hadden ze nog nooit van gehoord. "Als die cheque nou eens zoek raakt", zei ik, "dan kan ik niet bewijzen dat ik hem hier heb achtergelaten". Toch kreeg ik geen bewijs, dus nam ik de cheque weer mee Ten slotte stapte meneer Van Gin kel met zijn cheque naar het Haagse hoofdkantoor van de ABN. Ook daar ging het mis. Kwaad Hij schrijft: "Toen ben ik toch wel zo ontzettend kwaad geworden en ik heb met stemverheffing mijn misnoegen uitgesproken over de schande, dat ik al maanden met een cheque van zegge en schrijven 68 gulden op zak liep en hem nergens geïnd kon krijgen. Waarom maken ze dan zo'n reclame voor cheques? Wat ik zei schalde door die grote marmeren hal en alle mensen ston den mij als aan de grond genageld aan te staren. IJlings kwamen er toen een paar heren ergens achter balies vandaan en namen mij mee naar een kamertje. En toen kreeg ik eindelijk mijn geld, binnen vijf mi nuten. Ik neem nu nooit meer bankcheques aan, tót spijt van mijn klanten". een week op, maar het duurt ook wel eens drie weken. Klant Nou is dat geen probleem als je klant bent bij een bepaalde bank. Als je er dus een rekening hebt. Die bank schrijft dan het bedrag - ook van cheques waar de naam van een concurrerende bank boven staat - alvast bij op die rekening. Blijkt la ter dat er iets niet klopt, dan wordt het geld er weer afgehaald. Iemand die geen bankrekening heeft, maar wel regelmatig cheques krijgt aangeboden (zoals een win kelier, die ze van klanten ontvangt) kan zich bij een bank laten registre ren als "bekende aanbieder". Ook zo iemand hoeft niet lang op zijn geld te wachten. Dan pas De moeilijkheden beginnen pas als je geen bankrekening hebt en ook geen "bekende aanbieder" bent. Dan kun je je geld pas krijgen als die hele controle-procedure achter de rug is, of je moet ermee naar de bank waar de cheque-uitschrijver zijn rekening heeft. Is dat in de plaats waar je woont? Geen pro bleem. Maar woon je in Hoek van Holland en moet je ervoor naar Arnhem, dan is dat natuurlijk gek kenwerk. "Als je geen bankrekening hebt zou je eigenlijk geen cheques moeten aanpakken", concludeert de heer Ten Cate, "of je moet een bankre kening nemen, öf accepteren datje lang op je geld wacht". Hij geeft toe: "Cheques hebben ei genlijk een verkeerde image. Het publiek denkt dat het ermee naar een bank kan en dan onmiddellijk wordt uitbetaald". Werkelijkheid In werkelijkheid gebeurt er dit: mevrouw A. stapt met een AMRO- cheque naar haar ABN-bijkantoor. Het bijkantoor stuurt de cheque naar het AMRO-bijkantoor waar de uitschrijver van de cheque zijn re kening heeft. Daar kan worden ge controleerd of die man voldoende geld op zijn rekening heeft en of zijn handtekening klopt. Als dat in orde is, boekt de AMRO het geld via de bankgirocentrale over naar het ABN hoofdkantoor, dat ervoor moet zorgen dat het geld terecht komt op het bijkantoor, waar me vrouw A. met haar cheque aanklop te. Deze gang van zaken is voor alle soorten cheques dezelfde. Voor "klassieke" bankcheques, voor gewone betaalcheques en voor Euro-cheques. Het kan niet korter. Toeval Dat de twee briefschrijvers allebei juist met ABN-cheques tramme lant kregen lijkt de heer Ten Cate toeval. "Ik geloof niet dat wij vaker problemen zouden hebben dan an dere banken. Ik denk wel: hoe meer cheques je in omloop hebt, hoe gro ter de kans op missers De heer G. M. van Ginkel heeft een drukwerkwinkel in Den Haag. Zijn klanten betalen hem meestal kon- tant, maar op een gegeven moment was er een, die met een bankcheque van de ABN kwam. "Ik, niets ver moedend van wat my boven het hoofd hing, nam deze in ontvan gst." "Aangezien je niet elke dag met cheques naar de bank gaat", schrijft meneer Van Ginkel, "heeft ook deze cheque een tijdlang in de la gelegen, totdat ik ermee naar de dichtstbijzijnde ABN-vestiging ging ter verzilvering. Bij de bank bekeken ze het papier grondig en er werd mij gevraagd, waar ik woon de. In die-en-die straat, zei ik, O, dan moet u deze cheque op het kan toor van de ABN in de wijk waar u woont inwisselen. Goed, ik op een dag naar dat kantoor. Ook daar was ik niet goed. Er werd me verteld dat ik de cheque bij mijn eigen bank diende in te leveren. Oké. Ik heb een bank, de NMB. Dus ik opgeto gen naar mijn eigen bank. Daar "Enkele weken geleden vroeg een inwoner van Hellevoetsluis mij of hij me kon betalen met een betaal cheque van 75 gulden", schrijft de heer J. H. P. Vermeulen uit Spijke- nisse, "en ik stemde toe zonder de minste argwaan te koesteren". Spijkenisse, omdat hij dacht daar zijn geld te kunnen innen. En toen gebeurde er dit: "De lokettiste vraagt: "Bent u reke ninghouder bij onze bank?" Antwoord mijnerzijds: "Nee. moet dat dan?" Lokettiste: "Ja, anders betaal ik u niet uit en bovendien ken ik u niet persoonlijk" Ik zeg haar: "Wilt u een ander legi timatiebewijs, mijn paspoort bij voorbeeld?" "Dan krijgt u het nog niet. U kunt naar Hellevoetsluis gaan. Daar woont de uitschrijver van de cheque en daar kunt u het geld misschien zo krijgen". Uitbetaald De heer Vermeulen was met stom heid geslagen, maar hij herinnerde zich dat een ABN-bijkantoor in Spijkenisse hem eens een cheque had uitbetaald. Daar ging hij ook met de nieuwe cheque naar toe. Vod "Uit nieuwsgierigheid de cheque aan de lokettiste getoond", schrijft hij, "en gevraagd: "Is dat vod pa pier misschien nog wat waard, want bij de hoofdbank krijg ik er niets voor. Denk eraan, dat u niet mag uitbetalen, want dan komt u in conflict, maar dan maak ik de zaak wel belachelijk". De chef, een en ander gehoord hebbend, komt aan het loket. Na heen-en-weer-gepraat belooft hij te zullen proberen het bedrag op mijn giro te storten en hij vult daartoe per schrijfmachine een uitgebreid formulier in. Hu ver zoekt mij de cheque op de achter zijde te tekenen, houdt de cheque en geeft mij een ontvangstbewijs. Ben zeer benieuwd naar de afloop van deze bijzondere service van de ABN. Degene, die mij de cheque had gegeven en aan wie ik later mijn ervaring vertelde, zei: "Waarom geven ze die cheques dan eigenlijk uit?" Aldus het relaas van de heer Vermeulen. J Het was een cheque van de ABN en Af S4T Af I li f een Paar weken later bood hij hem VV CAL VV GIGll vl aan bij het ABN-hoofdkantoor in Het Amerikaanse consumenien- blad „Consumer Reports" stelde na een onderzoek vast dat de direct- klaar foto's van Kodak na enige tijd verbleken. Dat was geen onderzoek volgens de gewone praktijkmaat staven, want bij dat onderzoek werden de afdrukies blootgesteld De zomer is de tijd voor foto wedstrijden. Door verschillende organisaties worden fotoweds trijden georganiseerd. De onder werpen zijn: Mens en beton Een wedstrijd, waarin foto's wor den gevraagd, die verband houden met het gebruik van beton in de menselijke samenleving. Inzen ding van kleuren- of zwart/witfoto's (geen dia's) vóór 15 september 1977. Het aanvragen van de wedstrijd- voorwaarden: Betonvereniging, Postbus 61, Zoetermeer. Groninger borgen De borgen zijn oude, kasteel achtige landhuizen in de Groninger Ommelanden. De Stichting "Vrienden van de Groninger Bor gen" houdt zich bezig met het in standhouden en verfraaien van deze huizen. Om de belangstelling voor deze borgen te vergroten is de fotowedstrijd "Borgen kieken in Grunnegerland" opgezet. Weds trijdformulier bij de bovenge- aan langdurig en intensief fluore scerend licht. Als je die foto's ge woon bewaart in je portefeuille, in een album of desnoods in een lijstje op bureau of kast, heb je geen last. Dan gaan die kleurenfoto's jaren Zo ongeveer reageert Kodaks noemde Stichting. Adres: Postbus 19, Groningen. Rond-uit '77 Dat is de naam van een fotoweds trijd, die is georganiseerd door het gelijknamige muzikaal- informatieve jongeren-programma van de EO. De wedstrijd is uitslui tend bedoeld voor jongeren tot en met 27 jaar; er kunnen alleen foto's worden ingezonden. Het onder werp is vrij. De foto's moeten uiter lijk 15 september 1977 binnen zijn. Wedstrijdformulier en het inzen den van foto's: Evangelische Om roep, Postbus 565 in Hilversum. Breng de kunst in beeld De Stichting "Vrienden van de Hoge Veluwe" organiseert een bij zondere wedstrijd, die betrekking heeft op de beeldhouwwerken, die in het museumpark zijn opgesteld. Gevraagd v>/ordt om deze door middel van een tekening, een aqua rel of foto weer te geven. De foto's kunnen in zwart/wit of in kleur worden uitgevoerd. Ook dia's zijn welkom. Inzendingen vóór 5 sep tember 1977 aan het adres: Wilder nislaan 49, in Apeldoorn. commerciële directeur Siewers op berichten, die wij een tijdje geleden overigens ook publiceerden, uit Amerikaanse bron. Na langdurig proberen konden wij geen verbleking vaststellen, maar na een tijdlang in de vensterbank zetten „verfletsten" de kleuren een beetje, zo schreven we, nadat we een tijdlang zelf met de Kodak toestellen fotografeerden. De heer Siewers hierover „Geen mens bewaart zijn foto's door ze aan een tl-buis vast te plakken of in direct zonlicht tegen het raam te bevestigen. Dan verbleken niet al leen alle foto's, maar alle kunstma tige kleurstoffen". Tegen En met de opmerking van de heer Siewers „hierop zijn geen uitzon deringen bekend" stelt hij zich lijn recht tegenover die Amerikaanse onderzoekers, want het blad publi ceerde, dat na gelijke proeven met Polaroid-materiaal geen verble king te zien was. Wie gelijk heeft, wij weten het niet. Wij plaatsten de foto's niet voor het raam om ze zo te bewaren (dat doet inderdaad geen mens) maar om vrij snel te kunnen zien hoe de plaatjes zich zouden houden na langdurig elders in de kamer neerzetten of ophangen. Geen klachten Kodak stelt dat er nu meer dan een miljoen van deze camera's zijn ver kocht en dat er nog geen klachten over de kleurhoudbaarheid zijn vernomen. Ook uit ons markton derzoek is daarvan niets gebleken, zegt men. Daar staat tegenover dat de heer Siewers erkent dat „als men instant vergelijkt met het normale kleu- rennegatiefijpositief procédé, ob jectief moet worden vastgesteld dat een afdruk gemaakt op Ektacolor papier kwalitatief de voorkeur ver dient. Wil men dan ook een instant foto onder extreme omstandighe den exposeren, dan raden wij ie dereen aan een kopie of vergroting op het nieuwe RC14 papier te la ten maken". De direct-klaar fotografie zal naar het oordeel van Kodak de gewone fotografie dan ook nooit verdrin gen. De direct-klaar fotografie is een welkome aanvulling, niet meer en ook niet minder. De heer Siewers vertelde dat alle maal bij de introduktie in Neder land van het Kodak- instantfotografie systeem. Nog instantfotografie systeem. Het goedkoopste toestel (EK4) gaat hier vanaf 200 gulden kosten en het duurste model, de opvouwbare EK8 ten hoogste 450 gulden. Overigens komt er over een poosje een nog goedkopere uitvoering dan het goedkoopste model van nu. Een pak film voor 10 opnamen zaï rond 23 tot 24 gulden gaan kosten. Als alle foto's slagen komt een af- drukje van 6,7 cm. bij 9 cm. dus op maximaal 2,40 per stuk. Het is niet algemeen bekend, dat het mogelijk is om tegen een zeer redelijke prijs een afdruk in kleur te laten maken van een dia. Vroeger was daar een vrij kostbare omweg voor nodig, omdat eerst een nega tief moest worden gemaakt. Vol gens de nieuwe methode wordt het dia rechtstreeks afgedrukt op zg. omkeerpapier. Het is zelfs mogelijk om dia's, die een bepaalde kleuraf wijking vertonen, op deze wijze te corrigeren. Over de dure koffie is al heel wat te doen geweest. Het kon natuurlijk niet uitblijven dat er ook op midde len werd gezonnen het koffie drinken wat goedkoper te maken. Zo worden bijvoorbeeld in Duits land nu al pakken koffie verkocht waar maar 2/3 echte koffie in zit, het andere deel (1/3) is een surrogaat. In Nederland is de DRL-koffiehulp op de markt gekomen. Een koffie- surrogaat dat aan de koffiepoeder kan worden toegevoegd. Geadvi seerd wordt een zakje van 30 gram (f 0.79) te mengen met een pak ge malen koffie van 250 gram. Volgens de deskundigen hoeft u dan maar 1/3 van de normale hoeveelheid koffie te gebruiken. Volgens de DLR Mij hebben tests uitgewezen dat de koffie zelfs beter smaakte. Zelf probeerden we het ook. De zes bezoekers proefden het verschil niet maar een proefpersoon mee nde liever minder koffie te drinken dan een toevoeging met DLR. Het zal zoals zoveel wel een kwestie van wennen zijn Toen coca-cola voor het eerst op de markt kwam waren er mensen die riepen "nee hoor dat vieze spul nooitOok bij hun is die fles niet meer uit de ijskast weg te denken

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6