Serviceflat met moeite voor de helft bewoond Opvang recreatie in de "groene long Schouwenhove of de blunders en zeepbellen van de vorige raad Voorzieningen aan rand van duingebied MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 LEIDEN LEIDEN - "Het college van B en W moet zo snel mogelijk bekijken wat de mogelijkheden zijn om alsnog meer gega digden te vinden voor de appartementen van de serviceflat Schouwenhofe. Daarbij moeten Leidenaars de voorkeur genieten en moet de toelatingsleeftijd voor hen verlaagd worden tot vijftig jaar. Belangstellenden van buiten Leiden moeten echter aan de leeftijdsgrens van 65 blijven vol doen". Aldus het unanieme standpunt van de raadscommissies gezondheids zorg en huisvestingsvraagstuk, in genomen tijdens een gezamenlijke vergadering op 12 november van het vorig jaar. De commissieleden hoopten op die manier te voorko men dat dit 188 appartementen tel lende gebouw aan de Jan Luyken- laan in maart bij de oplevering nog leeg zou staan. Voor die angst was alle reden, want de wervingsacties die al in '75 begonnen, hadden niet meer dan een magere belangstel ling, zeker uit Leiden, tot gevolg. Om precies te zijn zeven maanden nadat de raadscommissies hun be sluit namen, op vrijdag 17 juni, was er van de zijde van het college enige activiteit te bespeuren in de door de raadscommissies aangegeven rich ting. Onder het kopje "Aanmelding gegadigden serviceflat Schouwen hove" werd in de wekelijkse mede delingenadvertentie van het ge- Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen psychologie E. Vrijdaghs-De Wilde (Leiden) en E. R. Schroder-Elbaum (Leiden). Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is J. van Nieuwkoop (Sassenheim) cum laude geslaagd voor het docto raal examen muziekwetenschap. meentebestuur melding gemaakt van de herziene voorwaarden voor toewijzing. Voorkeur genieten, aldus die ad vertentie, ingezetenen van Leiden of van de randgemeenten, vanaf vijftig jaar. Belangstellenden bui ten dit gebied komen ook in aan merking, maar moeten wel 65 jaar zijn. De leeftijdsgrens voor Leidse woningzoekenden bleek verlaagd tot 25(!) jaar. Schouwenhove werd door dit be sluit nog veel unieker dan het des tijds in voorlichtingsbrochures werd voorgesteld, namelijk de eerste serviceflat voor bejaarden, die niet louter door bejaarden wordt bewoond. Een staaltje van integratie van 65-plussers waarbij menig progressief normaal gespro ken zou likkebaarden. Schaars resultaat Voorlopig is het echter nog huilen met de pet op, want een dikke maand later blijkt uit de gegevens van het gemeentelijk bureau be volking dat de schaarse pogingen om de flat toch vol te krijgen, ook niet meer dan een schaars resultaat hebben opgeleverd. Negentig van de 188 appartementen zijn be woond en er is dus een leegstand van 52% De Stichting Zomerland, initiatief neemster van dit projekt zit met de handen in het haar. De smart wordt echter gedeeld door het college, dat van deze flat wellicht nog meer kopzorg heeft dan het stichtingsbe stuur. In de gemeenteraadsverga dering van eind januari '75 immers, had men vrijwel unaniem besloten garant te staan voor de aflossing van de lening die Zomerland had moeten sluiten om de bouw te kun nen financieren. Nu de flat, ruim vier maanden na de datum waarop alle appartementen volgens de plannen verhuurd had den moeten zijn nog niet halfvol is, wordt het onvermijdelijk dat de Stichting Zomerland bij de exploi tatie in financiële moeilijkheden komt en het gemeentebestuur moet bijspringen. Om welke bedragen het daarbij gaat, is nog onduidelijk, omdat het stichtingsbestuur naar buiten toe enigszins duister doet over de da tum waarop de exploitatie van Schouwenhove begonnen is. In de genoemde commissievergaderin gen werd door woordvoerders steeds gesproken over 1 maart '77. Vermoedelijk echter probeert het bestuur die datum wat op te schui ven, om zo ook de eerste tekorten binnen de perken te houden. Duidelijk is echter dat het met Schouwenhove nog veel triester loopt, dan pessimisten in de com missievergadering van november voor mogelijk hielden. De enorme hoge prijzen (variërend van f730 tot f 1740) staan een werkelijke toeloop in de weg. Meer nog dan toen is de vraag actueel hoe het allemaal zo ver heeft kunnen komen en wie het in zijn hoofd heeft gehaald om voor 25 miljoen een flat neer te zetten, waar niemand op zit te wachten. Medio 1973, zo leren de archieven van het gemeentehuis, rees het plan van de Haagse Stichting Zomer land om, na al eerder op dit terrein in de Residentie actief te zijn ge weest, ook in Leiden een serviceflat te bouwen. Er werd contact gezocht met de gemeente om een geschikte plaats te vinden en uit een brief van Zomerland aan de gemeente van 2 oktober '73 blijkt dat de keuze in overleg is gevallen op een kleine 8500 m2 grond in het bestem mingsplan Kweeklust- Morskwartier, aan de Jan Luvken- laan, een zijstraat van de Plesman- laan. Er werd een verkoopaktie opge steld en op 14 januari '74 bracht de betrokken wethouder ds. Kret een voorstel voor de verkoop van die grond in de gemeenteraad. Leiden bleek toeschietelijk. Voor de bou wrijpe grond werd de schappelijke prijs van f 95 m2 exclusief BTW be rekend. De serviceflat kon tenslotte als een aanweinst voor de stad ge zien worden. Zoals gebruikelijk mochten de raadsleden zich eerst in commis sievergaderingen een oordeel over het voorstel vormen. Dat gebeurde vreemd genoeg niet in de zg. vak commissie voor bejaardenzorg, maar louter in die voor stadsont wikkeling. Met de stem van Willem van Rooyen (D'66) tegen, gingen de le den akkoord. Gepraat werd wel over het opnemen van een terug koopclausule, waardoor Leiden de grond terug kon kopen als de bouw onverhoopt niet door mocht gaan. Ook werd aangedrongen op een voorkeur voor Leidenaars bij de toewijzing van de flat. Een toezeg ging werd door AR-wethouder Kret gedaan. Kritische geluiden Op 14 januari volgde de discussie in de gemeenteraad. Veel had die niet om het lijf. Cock Kerling (PvdA) behoorde tot de spaarzame spre kers over dit onderwerp. Zij be toogde dat haar fractie een groot voorstander was van bouw voor be jaarden, had wel liever huizen met een tuintje gezien, maar kon zich voorstellen dat dergelijke bouw te veel zou kosten en vond de flat geen slecht alternatief. Er wordt nog wat gespreken over de hoogte van Schouwenhove, elf verdiepingen is per slot van reke ningen nogal wat, maar wethouder Kret veegt deze "kritische" gelui den van tafel door uit te roepen dat hij toch bijzonder verheugd is dat Zomerland juist Leiden heeft uige- kozen om zo'n flat te bouwen. De bezwaren van de toen nog bloeiende milieuraad kregen hoe genaamd geen aandacht. Het voor stel werd zonder stemming aange nomen, alleen Bert Oosterman (D'66) gaf te kennen tegen te zijn. Nauwelijks discussie ook veertien dagen later toen akkoord moest worden gegaan met de garantie van de geldlening die Zomerland had gesloten. Niets kon Schouwenhove nog tegenhouden. Zomerland, of liever gezegd, de grote stimulatotr achter de stichting, het Ridder- kerkse bouwbedrijf Fraanje, kon aan de slag en zag zijn orderporte feuille zo goed als moeiteloos aan gevuld met dit miljoenenprojekt. Volstrekt onwenzenlijk is het te moeten bedenken dat niemand zich destijds afvroeg of er in Leiden wel behoefte aan zo'n flat bestond en dat niemand op het idee kwam dat bejaarden het misschien wel he lemaal niet zo leuk zouden vinden om in een flat als Schouwenhove, buiten de stad, opgestapeld te wo- Behalve dan Oosterman, die het laatste wel bedacht, maar ook het argument van de behoefte over het hoofd zag. Het wrede toeval wil dat juist hij als enige tegenstemmer nu, driejaar later, de voor deze proble matiek verantwoordelijke wet houder is geworden. Modaal inkomen Merkwaardig is ook dat de gemee nteraad medio '74, een halfjaar na de behandelging van Schouwen hove, een voorstel van de hand wees om op de hoek Turkoois laan/Smaragdlaan, ook in Mors- kwartier, een twee etages hogere flat te bouwen voor Leidenaars met een modaal inkomen. "Bouw liever iets goeds en niet zo'n toren", riep de raad toen. Duidelijk onderscheid werd toen kennelijk nog gemaakt tussen de eisen die aan de bouw voor bejaar den werden gesteld en aan die voor andere Leidenaars. Als de situatie niet zo was dat toen alle partijen, op die van Oosterman na, voor het voorstel waren en dus feitelijk alle raadsleden van toen nu met boter op hun hoofd lopen, was de blunder van Schouwenhove natuurlijk al lang inzet van een hoop politiek ge krakeel geworden. Nu blijft dat achterwege en blijven de reacties beperkt tot triest ge stemde gezichten. Ten stadhuize wordt toch nog ge hoopt op een vol Schouwenhove. Ook Zomerland gelooft daarin. Op korte termijn lijkt zo'n gedachte niet meer dan een zeepbel. B en W hebben dan wel de normen herzien en de leeftijdsgrens voor Leidena ars tot 25 jaar verlaagd, maar voeg den daar wel direct aan toe dat de prijs voor niet 65-jarigen met vier honderd gulden wordt verhoogd. Dat betekent dat een driekamerfla- tje in Schouwenhove f 2262 gaat kosten, omdat eerder al een prijs verhoging met honderd gulden was doorgevoerd. Komt die flat ooit nog eens vol, dan is het overigens wel zaak dat de stichting Zomerland haar statuten wijzigt. Zomerland werd opgericht "om wat te doen i huisvesting van bejaarden". LEIDEN - De Leidse Postduiven Club hield een wedvlucht vanaf Compiegne met als uitslag: l.J.van Alphen, 3,4,7,9 J. Groenendijk, 2,8. N. de Groot, 5. W. v.d. Hoogt, 6. Fr. Gijsman, 10. J. Staffeleu. De uitslag van een wedvlucht vanaf Strom- beek was: 1,5,6,8. N. de Groot, 2. Gebr. Blom, 3,9. P. Koenen, 4. J. Staffeleu, 7. W. v.d. Hoogt, 10. W. Schouten. De p.v. De Snelvlieger hield een wedvlucht vanaf Noyon, met als uitslag: 1,2. F. Compier, 3. I. Klink hamer, 4,7. J. Degen Zn, 5. M. de Lange Zn., 6. N. Bink, 8. Comb. Montanje, 9. H. Moenen, 10. J. Schouten. De uitslag van de wed vlucht vanaf Soignies: 1,10. Gebr. v.d. Heijden, 2. F. Compier, 3. J. Degen Zn.. 4,7,8. N. Bink, 5. F. Jansen, 6. H. Moenen, 9. H. Montan je. De uitslag van de wedvlucht vanaf St. Quentin: 1.1. Klinkhamer, 2,5,7,8. Gebr. v.d. Heijden, 3,4. F. Compier, 6,9. N. Bink, 10 P. v.d. Tuin. De uitslag van een wedvlucht van de p.v. Columbia vanaf St. Chislain was: 1,5,6. C. v.d. Nieuwendijk, 2. J. Schipper, 3,7,8. W. v.d. Nieuwen dijk Zn., 4. R.P. de Graaf, 9,10. T. Platteel. De Leiderdorpse postduivenver eniging De Rijnklievers hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain met als uitslag: 1. N. Hoogervorst, 2,3,7. Gebr. Kok, 4. Gebr. Hoogervorst, 5. J. v.d. Wal, 6,8. A. de Mey, 9. B. van Mil, 10. J. van Alphen. .De p.v. De Vriendenclub hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain met als uitslag: 1. R. Noordermeer, 2,4,6 W. Vijlbrief, 3. W. Rietkerk, 5. T. Gijsman, 7. D. Dongelmans, 8,10. Jac. Siera, 9. M. Noordervliet. LEIDEN - De visclub Albatros viste haar tweede competitieweds trijd in de Ringvaart bij Schiphol. De vangst was slecht. Uitslag; 1. H. v.d. Mey (30 stuks, 3400 gram), 2. H. v.d. Voet (6, 1710), 3. H. Valk jr. (14, 1470), 4. J. J. van Went (14, 1160), 5. R. van Dijk (2, 780), 6. W. J. van Steenbergen (7, 730), 7. J. Bouw meester (6,720), 8. B. Ouwerkerk sr. (3, 520), 9. H. Valk sr. (1, 170). Zweilandlaan drie weken afgesloten LEIDEN - De Zweilandlaan is met ingang van vandaag in verband met herbestrating voor ongeveer drie weken afgesloten voor alle verkeer behalve voor voetgangers. Buslijn 13 wordt in die periode omgeleid via de Dieperpoellaan- Eijmerspoelstraat en Van Swie- tenstraat. Vakantie- bezigheden in de Kooi LEIDEN - Voor de vakantieactivi teiten, bedoeld voor meisjes en jongens van vier tot dertien jaar uit de Kooi, kan men zich vanavond van zeven tot acht uur aanmelden bij het Honk II aan de Suriname- straat en bij het clubhuis De Mirt aan de Lage Rijndijk 64. Men kan zich zowel voor een hele week als voor enkele dagen laten in schrijven. Dinsdag 2 augustus gaat men naar de Noordwijkse duinen, woensdag is er een bezoek aan het Linnaeushof, donderdag gaat de tocht naar het "Panbos" en vrijdag wordt er een bezoek gebracht aan de Bosbad Hoeve. De kosten voor deze hele week zijn 25. Ook vol gende week zijn er vakantiebezig heden, die zich voornamelijk afspe len rond de Honken en De Mirt. Eendjes met mes toegetakeld LEIDEN - Vijf in de Opaalstraat geparkeerde Lelijke Eendjes zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag moedwillig beschadigd. Van een aantal van deze auto's werd het lin nen dak rivet een mes opengesne den. Uit één wagen werden enkele cassettes ontvreemd, uit een an dere de autopapieren. De gedu peerden zijn allen Leidenaars. ADVERTENTIE Zo,ekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Het tekort aan recreatiemogelij kheden voor de bewoners van de Leidse agglomeratie, zal in de toekomst voor een deel opgevangen moeten worden in een recrea tieve groengordel ten zuiden van de vrijwel aaneengesloten bebou wing van Katwijk, Rijns burg, Oegstgeest, leiden. Leiderdorp en Zoeter- woude. In die gordel zijn een aantal reeds be staande voorzieningen opgenomen, terwijl an dere gebieden ingericht zullen worden om een re creatieve functie te kun nen vervullen. Beginnen we aan de westkant van de „groene long" dan zijn dat de Zuidduinen van Katwijk en het strand. Ze vervullen een duidelijke regionale functie. Een functie, die nog vergroot kan worden wanneer de schiet banen van Defensie worden opgeheven en een tot dusver verboden duingebied wordt opengesteld voor de recreant. Wat dat duingebied betreft, streeft de provincie naar een duideijke scheiding tussen de massale- en stilterecreatie. Voorzieningen die veel recrean ten trekken, zullen zoveel mo gelijk aan de rand van het duin gebied een plaats moeten krijgen. Daarbij wordt gedacht aan de Zanderij Westerbaan uitsluitend op de ingang van het gebied waar de Leidsche Duinwater Maatschappij de duinen infiltreert. Het smal spoorcircuit, dat er ligt, zou kunnen dienen als een recrea tieve attractie. In het kader van de bouw van nieuwe uitwateringssluizen door Rijnland bij Katwijk, zal door de provincie tevens beke ken worden of het mogelijk is tegelijkertijd een haven voor zeewaardige jachten aan te leg In het gebied van de Vlietlanden is voorkomen dat er tweede woningen gebouwd zullen worden. Op het ogenblik is de zandwinning nog in volle gang. gen. Deze „marina" zou Kat wijk weer iets kunnen terugge ven van het karakter dat het vroeger als vissersplaats had. Meer in oostelijk richting ligt de Ommedijksepolder bij Valken burg. Een gebied, waar op het ogenblik nog zand gewonnen wordt, maar dat in de toekomst ingericht kan worden voor de recreatie. Overigens ook zonder die voorzieningen blijkt de zandput al een grote trekpleis ter. Vorig jaar kon met er op zomerse dagen vele honderden dagjesmensen aantreffen. Berbice Minder gericht op een massale belangstelling, maar meer be stemd voor liefhebbers van wandelen in de natuur, is het landgoed Berbice in Voorscho ten. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag, dat dit landgoed grotendeels verloren zou gaan door de aanleg van een nieuwe autosnelweg tussen Rijksweg 4 en 44, is door een verschuiving van het tracé veel (maar niet al le) onheil voorkomen. Ten oosten van de Vliet ligt een gebied, dat in de toekomst een belangrijke functie voor de re creatie kan vervullen. De pol ders ten oosten van Leiden val len binnen het recreatieplan „Vlietpark" van de gemeente Leiden. Aansluitend daarop ligt het zand winningsgebied „Vliet landen", ingekléhid tussen de Vliet en de Rijksweg 4 en de gemeenten Leiden, Voorscho ten en Leidschendam. De pro vincie is er na langdurige on derhandelingen in geslaagd dit gebied te kopen van de Stevin- groep. Met die aankoop, waar mee een bedrag van 10.6 mil joen gulden was gemoeid, werd voorkomen dat in het gebied tweede woningen zouden wor den gebouwd. Het rijk heeft inmiddels zijn goedkeuring ver leend aan de transactie. De komende maanden zal voor het gebied een recreatief inrich tingsplan worden gemaakt, dat in de periode van 1980 tot 1984 tot uitvoering moet worden ge bracht. Volgens de eerste schet sen, die onlangs werden voorge legd aan provinciale commis sies is het de bedoeling om aan de Leidse kant gelegen Hofjes polder te bestemmen voor mas sale land- en oeverrecreatie. De Meeslouwerpolder, gelegen aan de Leidschendamse kant, zou volgens opzet, grotendeels in de huidige staat kunnen blijven. In de afgelopen jaren hebben zich in dat gebied ontwikkelingen voorgedaan waardoor een land schappelijk en natuurwetens chappelijk zeer interessant ge bied is ontstaan met een grote vogelrijkdom. Eenzelfde vorm van stiltere- creatie is in het voorontwerp streekplan gedacht voor het veenweidegebied rondom Zoe- terwoude. In samenhang met natuur en landschap (bijvoor beeld de Weipoort) zullen plan nen worden uitgewerkt. Moge lijk zal dat kunnen gebeuren in combinatie met het ruilverka velingsplan Rijnstreek-Zuid, waarover eind van dit jaar de stemming zal plaatsvinden. Roeibaan Wat de sportieve voorzieningen betreft staat voor Leiden op het provinciale verlanglijstje de behoefte aan een veilige roei baan, waarbij geen hinder wordt ondervonden van de be roepsvaart. Een wat merkwaardige zaak is dat in het ontwerp-streekplan voor Leiden een honkbalsta dion is gepland voor de jaren 1984/1985. Opgemerkt wordt, dat het stadion op een bestaand voetbalveld gerealiseerd kan worden. De provincie moet op dit punt wel een bijzonder vooruitziende blik hebben, want Leiden telt op het ogenb lik niet één honkbalvereniging. De honkbalafdeling van HVL is al geruime tijd geleden opgehe- W<§)tf VDlnKaltf y dWOtnlool Verder behoeft er volgens de provincie tot 1990 geen nieuwe ruimte gereserveerd te worden voor nieuwe wielerbanen, voetbalstadions, atletiekbanen of kunstijsbanen. Nieuwe voet balstadions zouden eventueel op al bestaande sporthelden moeten komen. De provincie is bezig met het maken van een nieuw streek plan. In zo'n plan worden in grote lijnen de ontwikkelingen voor de komende jaren vastge legd. Bij de voorbereiding wordt aan tal van instanties inspraak gegeven. Burgers kunnen hun ideeën kwijt via speciaal in het leven geroepen streekcommissies. Het eerste ontwerp van het streekplan is onlangs gepubliceerd. In een achttal artikelen wordt de in houd getoetst aan de praktijk van gisteren en vandaag en de verwachtingen voor morgen. Vandaag het zesde artikel, dat handelt over recreatie. Wat de atletiek betreft wordt een flinke verbetering van de bestaande accommodaties no dig geacht. .Tenslotte staan er voor de Leidse regio nog twee over dekte zwembaden op de plan ning. Onduidelijk is of het hier gaat om het al geplande bad aan de Boshuizerkade naast de Vijf-Meihal of om nog een nieuw bad. In oegstgeest, waar het andere overdekte bad gep land staat, is de discussie bin nen de gemeente nog steeds niet afgerond. Door Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3