Glastuinbouw in Aar/ Apenstreek zit in impasse ggjEJBEE JE ZOU ER EIGENLIJK EEN KERMIS VAN MOETEN MAKEN "Geen mooie perkjes en rechte paden' eidse agenda TER AAR - "De glastuinbouw in de Veen- en Rijnstreek is in een ernstige impasse geraakt. Mogelijkheden tot broodnodige bedrijfsaanpassing of uitbreiding zijn niet of nauwelijks aanwezig. Dit betekent voor de bestaande tuinbouwbedrijven stilstand in de bedrijfs ontwikkeling, hetgeen onafwendbaar verpaupering en het einde van de glastuinbouw tot gevolg zal hebben." MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 In het zwembad in Zoeterwoude was vanmorgen geen enkele bezoeker te vinden. Dit schrijven de Stichting tot ver betering van de tuinbouwstructuur in de Veen- en Rijnstreek i.o. en het bedrijfsleven in dit gebied aan de ministers van landbouw en visserij, sociale zaken en economische za ken, Gedeputeerde Staten, Tuin- bouwstructuurcommissie, Hol- landsche Maatschappij voor Land bouw, Land- en Tuinbouwbond, Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en aan de vaste commissie van advies en bijstand voor agrarische aangelegenheden. Het wekt verbazing en verontrus ting, aldus de brief, dat de tot voor enkele jaren economisch gezonde glastuinbouw met betrekking tot de gesignaleerde problematieken de nodige hulp ontbeert. "De on dernemers in dit gebied vrezen dat hun economische, maatschappe lijk en sociale belangen volkomen ondergeschikt worden gemaakt." In dit gebied zijn in totaal ruim ze venhonderdvijftig bedrijven geves tigd. Hoewel er in de Venen tussen 1950 en 1960 een ruilverkaveling heeft plaatsgevonden heeft dit, achteraf bezien, toch onvoldoende effect gehad om volledig aan de ei sen des tijds te kunnen voldoen. "Aan de toenemende drang," aldus de brief, "naar mechanisatie de toenemende behoefte aan vervoer per as, de wenselijkheid van toe name van de gemiddelde bedrijfs- grootte in de tuinbouw en de voort durende druk om tot een rationele bedrijfsopzet te komen, kan de be staande situatie onvoldoende te gemoet komen. Uitbreiding van de oppervlakte glas stagneert door de hoge bouwkosten en de beperkte uitbreidingsmogelijkheden. De be staande situatie maakt veelal een goede bedrijfsopzet onmogelijk." Volgens de Stichting en het be drijfsleven zijn de mogelijkheden tot uitbreiding op het eigen bedrijf dus nauwelijks aanwezig. Aankoop van naburige bedrijven of vestiging elders of bedrijfsbeëindiging zijn de enige mogelijkheden die de on dernemers voor ogen staan. "Handhaving, bevriezing van de huidige vorm, betekent stilstand en een intering op bestaande reserves, uiteindelijk resulterend in sluiting. Gezien de grote opvolgingsdruk is sluiting geen reëel alternatief voor de huidige ondernemers. Het ko pen van nasstliggende bedrijven heeft alleen maar zin als hiervoor reële mogelijkheden aanwezig zijn. Die zijn er als de ondernemers de kans krijgen elders in het gebied een bedrijf te beginnen. Planolo gisch zijn er geen praktische moge lijkheden om dit te verwezen lijken." Om uit de impasse te komen is het noodzakelijk dat er ruimte komt in de bestaande centra. Deze ruimte kan alleen gecrëerd worden door mogelijkheden tot hervestiging el ders in het gebied, bij voorkeur dichtbij de bestaande centra. "Pas dan," aldus de brief, "is het moge lijk om in combinatie met deze pro jectvestiging tot sanering en her structurering van de glastuinbouw over te gaan. Niets doen betekent binnen afzienbare tijd het einde van de glastuinbouw in deze streek". Twee jaar geleden wendde het be drijfsleven zich met deze proble matiek tot de gemeentelijke over heid. Zij kwam tot de conclusie dat dringend maatregelen moesten worden genomen. Er werd een stichting in het leven geroepen. Het provinciaal bestuur kreeg tevens uitnodiging om hierin deel te ne men. Gedeputeerde Staten ont hielden echter goedkeuring aan de besluiten van diverse gemeentebe sturen om aan de Stichting deel te Niets gebeurd "Intussen," zo besluit de brief, "zijn enkele jaren verstreken waarin in feite niets is gebeurd wat op korte termijn tot de hoogst noodzakelijke structuurverbetering zou kunnen leiden. Noch planologisch, noch fi nancieel zijn er perspectieven, ter wijl er rond een duidelijk wèl pers pectief biedend gemeentelijk in itiatief eveneens een impasse dreigt te ontstaan." Het bedrijfsleven en de Stichting doen een beroep op de aangeschre ven instanties on alles in het werk te stellen om verbetering te bren gen in de situatie en steun te verle nen aan de in deze regio ontwik kelde initiatieven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Mar jan Goedhart, B-atlete van AAV'36c, heeft bij open weds trijden in Amsterdam een eerste plaats behaald bij het verspringen met 5,28 meter. Bij het hoogsprin gen reikte de Bodegraafse met 1,55 meter tot een derde plaats. Zon, zee, rietkragen, campings, badminton en de krant. Zomerse berichten uit de soms warme, soms regenachtige Leid se streken. Op bezoek bij niets vermoedende re creanten, kroegbazen, waterspor ters en. globetrotters. Elke dag een verhaal over gewone mensen, met vakantie of juist, aan het werk. Bij elkaar geraapt in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoe terwoude, Warmond, Voorschoten en Wassenaar. "Vrije tijding". Wie een aardig onderwerp heeft mag bellen. Naar de stadsredaktie: 071-144941. LEIDERDORP - "De kunnen zichzelf niet meer vermaken, ze trekken allemaal naar de grote recreatieterrei nen. Daar worden ze vermaakt. In de zwembaden zijn we nog niet zover en ik zou ook eigen lijk niet goed weten hoe je dat moet oplossen." Aan het woord is badmeester Timmermans Bezoek zwembaden loopt terug Het is voor de zwembaden in Nederland een slecht jaar. Het weer werkt in het geheel niet mee en dat betekent dat het maar magertjes is met het zwembadbezoek. De cijfers staan nu al in schrille tegen- Warmondse boswachter WARMOND - "Het is erg belang rijk dat we aandacht besteden aan de bosbouw, de bomen zorgen im mers voor onze zuurstof. We moe ten dan ook blijven vechten voor het natuurbehoud", zegt boswach ter P. Spaanders van het Bos van Krantz in Warmond. Eigenlijk is het de Stichting Zuid- Hollands Landschap, want dat is de rechtmatige eigenaar en beheerder van het enige bos in Warmond. Spaanders benadrukt dat er een groot verschil is tussen de tijd dat het bos nog aan de familie Krantz was en nu: "De stichting heeft enorm veel goeds gedaan. Er is nu vrije toegang voor iedereen terwijl in de tijd van Krantz er eens per jaar een kijkdag was'. Bungalowpark De stichting heeft het bos niet rechtstreeks van de familie Krantz overgenomen, maar van de gemee nte die destijds het plan had om er een bungalowpark van te maken. Dat ging de stichting echter te ver en in 1959 kocht zij het bos aan. Sindsdien is het karakter van het bos wel veranderd. De natuur mag meer zijn gang gaan en het oude park heeft plaats gemaakt voor een echt bos. Onkruidbestrijdingsmid delen zijn uit den boze en van nette gazonnetjes en afgestoken paden moet men ook niet veel hebben. Dat wil echter niet zeggen dat er geen onderhoud gepleegd wordt zoals sommige bezoekers wel eens opmerken. Spaanders: "Het bos moet veijongd worden, daar ben ik een voorstander van". Vooral es doorns moeten het veld ruimen waarna op de vrijgekomen ruimte eiken en beuken worden geplant. De esdoorns komen helaas weer snel op en dreigen de jonge aan plant te verdringen. Eerstejaars studenten uit Leiden zullen nu een handje komen helpen bij het ver wijderen'van de esdoorns. Spechten "De grote bomen langs de lanen la ten we staan", aldus Spaanders. Er zijn imposante eiken bij van zo'n tweehonderdvijftig jaar oud. De stichting steekt veel geld in deze bomen en laat ze vaak voor vijf tienhonderd gulden per stuk door een boomchirurg behandelen. "Doordat we die oude, vaak holle bomen laten staan, krijgen we veel spechten en vleermuizen die dank baar gebruik maken van de gaten", zegt Spaanders. Veel rotte bomen worden niet opgeruimd en het ge volg is dat dit betrekkelijk kleine stuk grond van 24 hectare toch zo'n 54 vogelsoorten herbergt. Helaas zal het aantal rotte bomen sterk toenemen want de droogte van vo rig jaar heeft ook hier zo'n tol geëist en een groot aantal beuken de ge nadeslag toegebracht. Spaanders kan er trouwens niet al te treurig om zijn: "Ach, het is een natuurlijke oorzaak en er zal wel weer een op lossing voor gevonden worden". Reigerkolonie Van alle vogels die in het Bos van Krantz voorkomen, vormt de blauwe reigerkolonie de grootste trekpleister. Dit jaar broedden 108 paartjes in het bos. Ook de vlaamse gaai vertoont zich vaker. Nadat lange tijd slechts één paartje in het bos huisde, zijn er dit jaar drie ge signaleerd. Verder vinden eksters, kauwtjes en zelfs een boomvalk er een onderdak. Natuurlijk horen ook uilen in het Bos van Krantz thuis en nadat een aantal jaren ge leden een teruggang te constateren viel, zijn er nu weer vijftien bosui len en twee ransuilen aanwezig. De teruggang, die trouwens ook voor de vleermuizen gold, wordt toegeschreven aan een vergif dat men op de bollenvelden rond War mond gebruikte. De bollenboeren toonden zich bereid om hun be drijfsvoering enigszins te verande ren en Spaanders is ervan over tuigd dat daardoor het aantal uilen weer is toegenomen. Spaanders: „Blijven vechten Huis te Warmond Het Huis te Warmond dat midden in het bos van Krantz ligt, is geen eigendom van de stichting. Monu mentenzorg en de Kastelenstich ting hebben het onder hun hoede. In het kasteel wonen zeven gezin nen die voor het grootste deel ook het onderhoud bekostigen. Gevolg van de bewoning door particulie ren is dat het kasteel niet openstaat voor het publiek. De financien van de stichting zijn afkomstig van de leden en voor een klein deel van de overheid en de gemeente Warmond. Rentmeester De Boer streeft naar een groter aan tal leden, want het geld is op en er moet nog enorm veel gebeuren. Het boswachtershuisje en de toegangs hekken zijn hard aan restauratie toe. Ook het karakteristieke op- natuurbehoud" haalbruggetje aan het einde van de Dorpsstraat ligt er verwaarloosd bij. Spaanders hoopt erg dat er over niet al te lange tijd gelden beschik baar komen. Hij praat vol enthou siasme over "zijn" bos en be schouwt het als z'n grote hobby: "Je ziet hier zoveel, het is gewoon een pracht". Bromfietser ziet hek niet staan LEIDEN - Er hebben zich in het afgelopen weekeinde in Leiden en kele verkeersongevallen met li chamelijk letsel voorgedaan. De 21-jarige G. v. W. uit Leiden kreeg schaafwonden aan gezicht en be nen, toen hij gisteravond op de Rijnsburgerweg met zijn brommer tegen een op het fietspad geplaatst dranhek reed. De bromfietser zou volgens de politie noch het hek noch de daaraan bevestigde obsta kellamp hebben opgemerkt. De jongeman, die met de brommer over de kop sloeg, is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De 46-jarige Leidse mevrouw C. J. L. verloor haar evenwicht, toen ze zaterdagavond met het voorwiel van haar fiets het achterwiel van een haar inhalende bromfietser raakte. De vrouw zou even achte rom hebben gekeken, waardoor het ongeluk volgens de politie ont stond. Ze kreeg als gevolg van de valpartij een hoofdwond en moest voor behandeling worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Twee fietsers van resp. 18 en 16 jaar kwamen zaterdagmiddag op de Hooigracht te vallen doordat een automobiliste uit Zoetermeer bij het inhalen één van de jongelui met de bumper van haar wagen tegen het been reed. De oudste van het tweetal, de 18-jarige H.P.T. uit Lei den, moest met onbekend letsel naar het St. Elisabeth-ziekenhuis worden overgebracht, de tijdelijk in een Leids hotel ver blijvende mevrouw A.K. uit Hawaii raakte gisteravond op het Leidse station bij het uit de trein stappen met haar voet beklemd tussen de trein en het perron. De vrouw, die door het gedrang misstapte, brak vermoedelijk haar been. LEIDERDORP - Het bloemen corso arriveert aanstaande zaterdag rond half zes bij de Leiderdorpse brug. De rijkspolitie in Leiderdorp verzoekt de rijbaan vrij te houden en vooral op de Tollenaarssingel niet te parkeren. Inbraakgolf in Zoeterwoude Door Hans Meijer stelling tot voorgaande jaren, maar dat was dan ook een top jaar. Kermisterrein Uitgerekend nu begint de wer kelijke oorzaak van het tegen vallend zwembadbezoek zich af te tekenen. De mensen wil len gewoon niet meer. Liever trekken ze naar evenementen waar voor hen alles georgani seerd wordt, en gewoon zwemmen is er niet meer bij. "Je kunt hier neerzetten wat je wilt. Sporttoestellen en weet ik wat niet allemaal. Het helpt gewoon niet," aldus Timmer- Wat moet er dan gedaan wor den om het zwembad in de markt te houden? "Je zou er een kermisterrein van moeten gaan maken, met gokautoma ten en zo. Maar dan vraag ik me af, is daar nou een zwembad voor? Volgens mij horen die zaken niet in een zwembad thuis." Badmeester Montanus van het Zoeterwoudse zwembad ziet dezelfde ontwikkeling: "In veel zwembaden proberen ze de bezoekers te trekken met slecht weer zie je dat ook die dingen de mensen niet naar het zwembad trekken." Alarmerend J.W. Rompes, badmeester van het Oegstgeester zembad "Poelmeer", wijt de slechte be zoekcijfers alleen aan het slechte seizoen. "Het aantal bezoekers is de laatste jaren wel wat teruggelopen, maar dat komt voornamelijk omdat Rijnsburg en Noordwijk een eigen zwembad hebben gekre gen. Ik heb niet de indruk dat de mensen wegblijven omdat ze zich elders beter kunnen vermaken." De bezoekerscijfers zijn alar merend. In Zoeterwoude was vanmorgen niet één bezoeker in het zwembad te vinden. In Poelmeer haalt men nog niet de helft van het aantal bezoe kers van vorig jaar. In Leider dorp bedroeg het aantal be zoekers op 1 augustus van het vorig jaar 181.500, nu zijn dat er maar 94.000. In Zoeter woude vreest men dat het aan tal van 60.000 bezoekers niet eens gehaald wordt. ZOETERWOUDE - In zoeter woude is in de nacht van zaterdag op zondag negen maal ingebroken in woningen en winkels. In het dorp zelf moesten een slagerij, een supermarkt en een sigarenzaak het. ontgelden. Alleen bij de slager, waar de achterdeur werd gefor ceerd, wordt iets vermist. De in brekers haalden een geldkistje met 1500 gulden onder een bed van daan. Aan de Rijndijk werd zes maal in gebroken in verschillende wonin gen en winkels. De daders konden rustig hun gang gaan omdat bij veel mensen briefjes „Wij zijn met va kantie" aan de deur hingen. Wel was vanmorgen nog niet bekend hoeveel er in totaal wordt vermist. Maandag Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, yel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, raadsverga dering, 8 uur nam. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 29 juli tot 5 aug., waarge nomen door Apotheek Zuid West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegs tgeest, tel. 155482. SOS-dienst verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 u morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag morgen bereikbaar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor' hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude iRijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we- duwhaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, "telefoon 071-153652 Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: de maanden juli en aue al ileen dl. en do. van 18.30.20 30 Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 iUur, Noord; van Hogendorpstraat 36, ma. '10.30—11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. f761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare lÜlini4944! (maandag t/m vrijdag Onderwij s winkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18juli-8aug. wegens vakantie geslo- OEGSTGEEST - Doordat hij te hard reed is de Leidse motorrijder J. de J. (19) uit Leiden zaterdagna cht op de Abtspoelweg de macht over het stuur kwijtgeraakt en in de vaart terecht gekomen. Opvaren den van een in de buurt afgemeerd jacht konden De J., die een been en een voet brak, tijdig weer uit het water trekken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2