Wim Kan neemt politici weer op de korrel Boymans wil voor twee miljoen aan surrealistische konst verwerven „BE VERBORGEN TEMPEL" MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 VARIA PAGINA 15 Mijn taak voor juli zit er weer op: "Don Quichot" van Miguel de Cervantes Saavedra. Die Cer vantes (om met hem maar eens te beginnen) heeft niet mogen kla gen over een saai leven. Hij werd geboren in 1547, Alcala de Hena- res, een stadje niet ver ran Mad rid, en hij stierf in 1616 in Mad rid, bijna 69 jaar oud. Daaruit blijkt de veerkracht van de mens in het algemeen en van Cervantes in het bijzonder, want afgezien van het feit dat hij tot zijn dood in armoede heeft geleefd, kwam hij onderweg nog zoveel calamitei ten tegen dat het bij de toenma lige stand van zaken in de ge neeskunde een wonder mag heten dat hij nog zo oud werd. Zijn vader was een heelmeester van blijkbaar beperkte kwalitei ten, die van stad tot stad trok om aan de kost te komen, waarbij Miguel, als een van de zeven kin deren, hem vermoedelijk vaak vergezelde. Miguel zelf trok op zijn 22e ook als een gastarbeider avant la lettre naar Rome, als kamerdienaar van een kardina al. Een jaar later, in 1570,nam hij dienst in een compagnie infante rie toen. de paus samen met Vene tië, Genua en Spanje ten strijde trok tegen de Turken. Op 7 okto ber 1571 vocht hij mee in de slag bij Loponto, waar de christenen de Turken versloegen. Cervantes werd door twee haakbuskogels in de borst getroffen en zijn linker-. hand werd verminkt, wat hem niet belette ook in 1572 en 1573 nog aan de gevechten deel te ne men. Voor geen kleintje vervaard dus. Na die militaire periode trok hij zich ruim een jaar in Italië terug, om zich op 20 september 1575 in te schepen voor zijn teru greis naar Spanje. Als oud oorlogsheld had hij aanbeve lingsbrieven bij zich van Don Juan van Oostenrijk, de hertog van Sossa en van de onderkoning van Sicilië, bestemd voor koning Philips van Spanje, dus zijn kos tje leek gekocht. Helaas werd de galei waarop hij voer door Bar- barijse zeerovers overvallen, en Cervantes werd met de overige opvarendenonder wie zijn broer Rodrigo, naar Algiers gebracht, waar inmiddels zo'n 25f)00 chris tenen in Moorse slavernij door brachten. De Moren maakten uit zijn fraaie aanbevelingsbrieven op dat hij een man van betekenis was, voor wie zij een geduchte losprijs kon den bedingen. Maar niemand kende hem in Spanje, dus wilde ook niemand een losprijs betalen Het gevolg was dat Cervantes vijf harde jaren in slavernij door bracht, waarin hij vier vergeefse pogingen deed te vluchten. Dat hij toch nog vrij kwam, was te danken aan een tekort aan los geld. In de inleiding bij de Querido-uitgave van Don Qui chot melden J. W. F. Werumeus Buning en C. F. A. van Dam dat de missionaris Juan Gil in sep tember 1580 uit Spanje naar Al giers kwam met een bedrag van 500 gouden schilden als losgeld voor de edelman Jeronimo Pala fox uit Aragon.De Moren vonden dit bedrag niet voldoende voor een edelman, maar zij speurden nog een keer goed in hun etalage en konden toen voor dat bedrag toch nog een gevangene van min der kwaliteit vinden: Cervantes. Deze bevond zich toen al aan boord van een galei ran de Dey, om voorgoed naar Konstantino- pel te worden afgevoerd. Recapi tulerend komt het er dus op neer dat de wereldliteratuur Don Qui chot te danken heeft aan de mis sionaris Juan Gil, aan de hoge waarde van Jeronimo Palafox en aan de te lage waarde die men Palafox blijkbaar in Spanje toe kende. Het doet wat denken aan die Fiat-directeur, voor wie Fiat weigerde een losgeld te betalen. Don Quichot Cervantes' terugkeer naar Spanje werd geen zegetocht. Niemand had belangstelling voor hem, hij kon geen werk krijgen en besloot van zijn pen te gaan leven. Ook in zijn vijf Algerijnse jaren had hij al veel geschreven, maar daar is bijna niets van bewaard gebleven. Hij dichtte dat de stuk ken er afvlogen, schreef zonder enig succes het ene toneelstuk na het andere, verhuisde naar Sevil- la.zat to twee keer toe een gevan genisstraf uit wegens niet- betaalde schulden en pas in 1605, toen Don Quichot gepubliceerd werd, was er het eerste spoor van succes. Een groot succes, want na de eerste druk in januari of fe bruari moest in juli van datzelfde jaar al een vijfde druk worden gemaakt. Hij was toen al 58 jaar, en aan zijn armoedige omstan digheden veranderde het niets (toen Joost van den Vondel 91 jaaroud in 1679 overleed, woonde hij met zijn dochter op een kleine bovenkamer op het Singel in Am sterdam). Bovendien zweeg hij nu acht jaar, want pas in 1613 ver schenen Navelas Ejemplares, twaalf veelgeprezen korte verha len. En het duurde tot 1615, voor dat het tweede deel van Don Qui chot verscheen. Maar over dat tweede deel (en het eerste) vertel ik u morgen, want morgen is er weer een dag. NICO SCHEEPMAKER Den Haag - De opening van het sei zoen verloopt volgens klassieke wetten bij Wim Kan met een reeks voorstellingen in de Koninklijke Schouwburg. Sinds hij AOW-er is geworden, werd hij ook parttimer met twee voorstellingen per week, op vrijdag en zaterdag. Maar zijn prikkende spot is niet vermindert, hij reageert nog even alert op het politieke gebeuren als in alle voorbij decennia. Hij is zijn gewicht nog steeds in goud waard (een cent per twee seconden op- de dure rangen). Wie mocht menen dat Kan met zijn oudejaarsavonduitzending voor de tv een zo grote uitverkoop van con ferences zou hebben gehouden, dat hij van de bodem af opnieuw moest beginnen, vergist zich. Hij hield nog het een en ander in reserve en voor het overige verleenden onze politici en die over de grenzen steun en bijstand. De allereeiste begroeting, het verzoek om aan te schuiven en daar rolt al het eerste hoofd. Niet wreed en kwaadaardig, maar met mildheid. Kan doet geen hond kwaad, laat staan de brou wers van ons politieke leven. Hij zet er een even in het zonnetje en ver plaatst zijn spot dan meteen naar de tegenstander om het allemaal mooi in balans te houden. Het programma staat sinds enige tijd in het teken van het veertigjarig jubileum van het ABC-cabaret. Dat wil zeggen dat er uit het oude reper toire wordt geput. Maar ter gerust stelling, die glansnummers zijn ac tueel opgepoetst, zodat het publiek attent kan blijven bij de duo's met Corry Vonk. Die ook nog weer eens een vernieuwde versie van haar oranjeklantje tot klinken laat ko- Wim Kan houdt zijn grappen graag in eigen beheer en gelijk heeft hij. Ze hier navertellen zou ook zinloos zijn, want het gaat vooral om het hoe. Hoe hij in de rollen van de su- perdoorwauwelaar, aartsroddelaar, perfecte querelant of gewoon (maar toch niet zo gewoon) de benepen burgerman aan het stoeien gaat. Met een wat bezonkener ritme dan vroeger, maar met niet minder esprit. Joop den Uyl en Dries van Agt zijn ditmaal vooral zijn hoofd personen. Hij persifleert ze koste lijk in de dagen dat het kabinet viel. In de loop der jaren is hij in zijn inzichten stellig conservatiever geworden, maar dat is een hebbe lijkheid, die aan niemand van on- s vreemd is. Kan mag het zeggen, hij heeft geen vijanden en dat is voor deze gigant onder de conferenciers een unieke positie. PIET RUIVENKAMP ROTTERDAM - De collec tie van het museum Boymans-Van Beuningen wordt, als de gemeentraad van Rotterdam akkoord gaat, uitgebreid met zeven kunstwerken uit de stro ming van het surrealisme. Met de aankoop is een be drag van 1.950.000 gemoeid. Het museum heeft op het oog twee werken van Salvador Dali en vijf van René Magritte. De kunstwer ken zijn afkomstig uit de collectie van de Edward Foundation in En geland. Van Dali kan worden aangekocht het drieluik "Landschap met touw- springend meisje". Het is al in bruikleen in het museum Boymans aanwezig. Tevens wil het museum het olieverfschilderij "Zonnetafel" van Salvador Dali aankopen. De werken van Margritte zijn de schilderijen "La reproduction in- terdite" en "La jeunesse illustrée en de gouaches "La maison de verre", "The empty pictureframe" en "La bonne aventure". staan sinds de Dali-tentoonstelling van 1970/1971 in het Rotterdamse museum. Sedert die tijd bevinden zich in het museum enkele werken uit de Dali-collectie in bruikleen. Als de gemeente toestemming tot de aankoop geeft, kan het museum half september over de werken be schikken. Het museum Boymans bezit reeds drie weken van Dali: twee schil derijen, "Shirley Temple" en "Het aangezicht van de oorlog". Voorts heeft het de sculptuur "Venus van Milo met laden" in eigendom. Van Margritte bezit het museum slechts één schilderij: "Op de drempel van de vrijheid". Sinds 1964 heeft het Rotterdamse museum geen aankoop van een dergelijke grootte en betekenis ge daan. In dat jaar werden 11 werken van Kandisky aangekocht voor een totaal bedrag van 1.103.406. De belangrijkste aanwinst vóór die tijd was de collectie Van Beuningen, die in 1958 voor 18 miljoen gulden van de familie Van Beuningen werd overgenomen. De voorgenomen aankoop kan tot stand komen door de bijzondere re latie tussen Boymans-Van Beunin gen en de beheerders van de Ed ward James-collectie, die is ont- fculchri Studio, Passage 10, Uegstge' Zomertentoonstelling. Geopend va: juli t/m 18 augustus, dag. van 10-16 t tzo. gesloten. Hortus Botanicus. Tentoonstelling "Dier en Kleur". Geopend ma. t/m zdt. van 10-16.30 uur, zo. van 12.30-15.30 uur. fot 18 sept. Museum voor Volkenkunde, Steens-- traat 1. Tentoonstelling „Taal enteken binnen Chinese muren". Geopend ma t/m za. van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18, tel. 132319. Tentoonstelling Wil Tweéhuysen - aguarellen en gouaches. Geopend za. en zo. van 14-18 uur, over ige dagen na tel. afspraak, tot 15 sept. (geslqten van 15 juli-15 aug.). Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Wefkd. 10 uur voorm.-5-uur nam: zondag 1-5 uur nam. C'9itc/ Stf/e 1 augustus 1977 - Onder een spoorwegwagon, welke op de London and South-Westernlijn dienst doet, heeft een paar kwikstaarten een nestje gebouwd, waarin thans vier jongen worden grootge bracht. De wagon loopt vijf- maals daags tusschen Cosham en Havant en legt te zamen 40 mijl af. De stationschef te Cos- ham deelt mede, dat het manne tje gedurende de afwezigheid van den trein met blijkbare be langstelling den terugkeer van 1ff 17 zijn gezin pleegt te verbeiden. e -Dr. C.O.Crosby, te New Haven in den Amerikaanschen staat Connecticut uitvinder van ma chines ter vervaardiging van naalden en vischhaken, heeft thans na de fabricage van sta len pennen in Engeland en Frankrijk te hebben bestudeerd, eene machine uitgevonden, waarmede 150 pennen in de mi nuut en gemiddeld 90.000 stuks per dag vervaardigd kunnen worden Vij/tig jaar geleden: - Uit Chicago wordt gemeld,dat op het Michigan-meer een ple zierboot is omgeslagen en ge zonken. Veertig personen, meest vroiuven en kinderen, zijn ver dronken. Het ongeval deed zich voor toen de passagiers door een zwaren storm in paniekstem ming geraakten en zich naar ëën kant van het schip begaven, dat daardoor sterk begon over te hellen, tenslotte omsloeg en zonk. Er zijn reeds tientallen lijken opgehaald. De kapitein en de bemanning zijn in hechte nis genomen. - In Gujarat, in Engelsch-Indië, zijn meer dan duizend huizen ingestort tengevolge van zeer zwaren regenval en daarop volgende overstroomingen Te Almedabad is sedert 23 Juli 116 c.M. regen gevallen, waarvan 74 in de laatste 48 uur. Het aantal slachtoffers moet aanzienlijk zijn. PANDA EN DE SPORTMEESTERt 22-138-Panda stopte zijn auto voor het Sportpaleis, en daar werd zijn aandacht getrokken door een oploopje. Het middelpunt daar van was Joris, die omringd werd door lieden die duidelijk aan verschillende sporten deden. "Komt voor mekaar, meneer de direk- teur!" riepen ze hem toe. "Dik voor mekaar, meneerde direkteur. We zullen ons best doen. meneer de direkteur!" "Zo", sprak professor Putter terwijl hij uitstapte. "En wilde je nu nog beweren dat hij niet de direkteur van het Sportpaleis is, Pan da?! Waar blijf je nu?" Panda zweeg beschaamd. Maar het was )ammer dat hij het gesprek niet hoorde van twee sport-beoefenaars die weg liepen. "Een jofele vent", sprak de een. "Ja", beaamde de ander. "Alleen snap ik niet waarom hij meneer de direkteur genoemd wil worden. Maar ja - aan alle rijkaards is wel ergens een steekje los". GEVULDE LEVER Bestel bij uw lever ancier een hele lams- lever, meestal weegt deze omstreeks 600 g. Snijd de lever open zodat er een zak ont staat die u kunt vul len. Een vulling maakt u als volgt: Fruit een ragfijn ge snipperde grote ui in wat boter boven laag vuur licht goudgeel en laat dan 6 volle eetl. fijn, droog broodkruim even meebakken. Neem de pan van het vuur en meng er 1 gesnip perd teentje kno flook door, 1 eetl. versgehakte peters elie, zout en versge malen peper naar smaak, 1 eetl. ge smolten boter, een spufje nootmuskaat, 1 theel. salie (ge droogd verkrijg baar), 4 eetl. sherry en 1 eetl. tomatenpu ree. Vul hiermee de lever. Bekleed een cakeblik met dunne plakjes ontbijtspek en leg de lever er in, met de opening naar boven. Giet er nog een kopje water over. Dek af met plakjes ontbijtspek en zet de vorm dan in een voorverwarmde, ma tig hete overn, onge veer een half uur. Warm opdienen. WINA BORN ARaiocD Moe LEEF IK QBLUKKlc^ IS Her WAAp DAT DE eeate. O/AI^EA) AJ Her LEI/BO <Ï!^Am 'Z-'/AS? EEAJ LOIK AJIEr. neeA DE f7AAAl ACLEEA) AC, PlE K l/AAl t>e /VASA I De avonturen van Join in else LUXOR - "The big bus", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, 12 jaar. CAMERA - "Once upon a time in the West", dag. 2.00 en 8.00 uur, 12 jaar. Nachtvoorstellingen - "Heavy traffic", vrij. en zat. 11.30 uur. 16 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Dngevallefndienst 'elke.dag Academisch Ziekenhui^ behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 yur (Diacones- henhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Kinderafdeling: dag. van 15.00-11 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11.15-1-2 60 uur en van 14.00-14.45 uu vpn 18 30-19.30 uur LIDO 3 - "Turks fruit", dag. 7.00 en 9.15 Kindermatinee: "Tom en Jerry festival", dag. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. al. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45—14.30 uur. Avondbezoekuur: 18 JJO-19 30 uur. KirT- "derafdeling dagelijks vin 14 00-19 00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elizabeth-zlekenhuis: REX - "Blanke huid en zwarte dijen", dag 7.00 en 9.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Peter en de vliegende autobus", dag. (beh. zo.) 2.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "Onder het rokje jaar. ithet bokje", vrij. i 11.30u 3e KLASSE: Volwassenen dagelijk 14 00-14 45 uur en van 1830-19 30 u_. Kraamafdeling: dag van 11 15-12 00 uur ders) (alleen voor ec htgenoot) van 15 00-16 00 Maandaq uur en van 18 30-19 30 uur Laatste kwar- 18.30- 16 her van middag- en avondbezoek ba. Zaterdag byshow. 14 45 Acadetnisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten /behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volpt: Elke dag 14 15-15 00 uur 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden dt olgende bezoekuren (alleen voor ou- :iale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks 15 00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag 14 15-15 00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen, voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg vertyeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum peluidshinder Schip

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15