Lauda "sloopt" de concurrentie Mirjam v. Laar evenaart hoogspringrecord: 1.88m Bari]' Sheene pakt ondanks slechte race toch weer wereldtitel Oostenrijker wint GP van Duitsland (precies één jaar na ongeluk) Joke van Gerven in Oranje atletiekteam MAANDAG I AUGUSTUS 197' SPORT HOCKENHEIM - Exact een jaar nadat hij na een ver schrikkelijk ongeluk op de Nurburgring voor zijn leven vocht op de afdeling intensive care van een in brandwon den gespecialiseerd ziekenhuis won de Oostenrijker Niki Lauda de Grote Prijs van West-Duitsland 1977. Niet op de Nurburgring ditmaal, het circuit dat hij hoogstpersoonlijk in de ban deed dit voorjaar, maar op Hockenheim waar ruim honderdduizend toeschouwers dicht opeen gepakt in het motodrome het geluid van de formule I wagens nog leken te overstemmen met hun applaus toen de frele Oos tenrijker if de veertiende ronde de kop van zijn rivaal Jody Scheckter overnam en vervolgens in de hooghartige stijl naar de finish snelde. Die toejuichingen onderstreepten hoe verschrikkelijk populair Lauda nog steeds bij het publiek is. De zege van de Ferrari-rijder bewees dat hij niet alleen terug is, maar in topvorm verkeert. De wijze waarop hij op eenderde van de race met een aantal verschrikkelijk snelle ron den van zijn belagers wegsprintte onderstreepte zijn unieke klasse. Lauda's reactie na afloop was ka rakteristiek. ..Blij met de zege pre cies een jaar nadat... Wat precies een jaar nadat? Ik kijk nooit terug. Ik kijk alleen vooruil. Ik wil we reldkampioen worden dit jaar. Dat moet kunnen al is het seizoen nog lang. Hier op Hockenheim heb ik afstand genomen van Scheckter maar meer nog van Andretti. Daarom kon het we! eens een be langrijke zege voor mij zijn ge- Rancuneus Waarop Lauda tenslotte nog ran cuneus uithaalde in de richting van de Duitse vakpers: „Ze hebben ge schreven dat ik te laf was op de Nurburgring te rijden, dat ik afge daan had als topcoureur na mijn' ongeluk. Nou. ze weten nu wel weer hoe dat precies zit..." Inderdaad sloopte Niki Lauda de concurrentie op de hete zanderige baan dwars door de naaldwouden bij Hockenheim. Wereldkampioen James Hunt viel af na even heel dicht in de buurt van de rode Fer rari te zijn gekomen, toen de benzi nepomp van zijn McLaren het liet afweten: Andretti joeg zijn Lotus in zijn vergeefse pogingen de team genoot van Lauda. Carlos Reute- rnann te passeren, over de kop. Ja en dan was er natuurlijk de zo lang zamerhand spreekwoordelijke pech van John Watson. De Brabham-rijder viel al na zeven ronden uit met een onheilspellend rokende motor. Watson hoofd schuddend: „Wat zal ik er nog van zeggen. Ik schijn niet te moge- De Ier leek in de training de snelste man, claimde tot drie minuten voor lijd de pole-position met Lauda na ast hem op de eerste startrij. De Oostenrijker had na het bereiken van die tweede plaats niet meer ge reden. Sprak stoïcijns dat hij toch niet harder kon. dat hij best tevre den was met een plaats naast Wat son - geen concurrent voor de we reldtitel - maar voor alle anderen. Was op de rand van een hek gaan zitten om toe te kijken hoe de heren collega's zich het vuur uit de sloffen reden om nog betere trainin gstrijden te realiseren. Keek echter verschrikkelijk op zijn neus toen juist Jody Scheckter. de man die tweede staat in de strijd om het we reldkampioenschap. in de aller laatste trainingsronde de baan af- raasde in 1.53.07 met een gemid delde snelheid van 210,20 kin per Nu draai je zo'n rondje maximaal een keer. Scheckter die in die ene ronde de dood vijf. zes keer recht in de ogen moet hebben gekeken, zag er toen hij uitstapte even uit als een net gefinishte marathonloper. Maar hij had wel de volgende dag de beste startplaats. En door zijn on voorziene actie was Lauda van de eerste naar de tweede startrij te ruggetuimeld. En dat nu verdroot de Oostenrijker zeer, temeer daar hij voor het eerst dit seizoen een wagen tot zijn be schikking had, waarop hij weinig had aan te merken, die in de boch ten uitstekend stuurde en die op het rechte einde een top haalde van ruim 2yfl km per uur en dat was snelier dan alle andere wagens op Hockenheim. Dat was zo snel datje je afvraagt waaróm Lauda niet op de Nurburgring en wel op Hocken heim wil rijden, maar daar valt dan in ieder geval op te antwoorden dat een korte baan als Hockenheim veel beter te beveiligen is met brandwachten dan de veel en veel te lange en onoverzichtelijke Nur burgring met zijn 170 bochten. Derde Bij de start moest Lauda dus aan vankelijk genoegen nemen niet een derde plaats achter Scheckter en Watson die zeer snel vertrokken en even duidelijk afstand namen van de rest van het veld. Al na drie ron den leek het een kwestie van tijd voordat W'atson Scheckter zou pas seren maar toen begon de rook te kringelen uit de uitlaat vara de Brabham, het vermogen liep snel terug en vier ronden later moest de gedesillusioneerde Ier de pits op zoeken. Dat bracht Lauda op de tweede plaats en hij startte onmiddellijk een furieuze jacht op Scheckter. De Zuidafrikaan deed wat hij kon maar kon niet verhinderen dat Lauda in de twaalfde ronde langs hem heen flitste. Scheckter bleef lang bij. opgejaagd door James Hunt wiens McLaren echter al spoedig slecht begon te lopen waarna hij in de 32ste ronde moest afhaken. Eerder al had Lauda met veel inspanning Scheckter op een veertig meter afstand gereden. Hij vond het toen welletjes, beperkte zich er verder toe het gat niet kleiner meer te laten worden. Waardoor de race een weinig spec taculair gebeuren werd met als toch nog onverwachte climax de laatste ronde waarin Scheckter en de ver rassend op de derde plaats meerij dende Duitser Hans Stuck zonder benzine kwamen en de race niet stotterende motoren uitreden. De uitslag van de Grote Prijs van West-Duitsland is: 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari, 319 km in 1 uur, 31 min. en 48.62 sec. (ge middeld 208.469 km ui, 2. Jody Scheckter (Zaf) Wolf 1.32.02.95, 3. Hans-Joachim Stuck <Wdl) Brab ham 1.32.09.52, 4. Carlos Reute- mann (Arg) Ferrari 1.32.48.89. 5. Vittorio Brambilla (Ita) Surtees 1.33.15.99. 6. Patrick Tambay (Fra) Surtees 1.33.18.43. 7. Vern Sehup- pan (Aus) Surtees op één ronde. 8. Alex Ribeiro (Bral March op één ronde. 9. Ronnie Peterson (Zwe) Tyrrell op vijf ronden. 10. Rieardo Patrese (Ita) Shadow op vijf ron den. Snelste ronde: Lauda in 1 min. 55.99 (gemiddeld 210.680 km 'ui. Het WK-klassement ziet er nu als volgt uit 1. Niki Lauda «Oos) Ferrari 48 pun ten, 2. Jody Scheckter Zat) Wolf 38. 3. Mario Andretti (VS) Lotus 32. 4. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 31, 5. James Hunt (Gbr) McLaren 22. Atleten uit Ethiopië maken indruk GATESHEAD - De Ethiopische midden- en langeafstand lopers, die wegens de Nieuw Zeelandse boy cot bij de Olympische Spelen in Montreal ontbraken, hebben grote indruk gemaakt bij hun eerste op treden in Europa. Maruts Yifter. de bronzen medaillewinnaar op de 10 kilometer in 1972, won de 5000 me ter in 13.26.6. Deze tijd werd dit sei zoen slechts door vijf lopers over troffen. De 3000 meter steeplechase ein digde eveneens in een Ethiopische overwinning. Eshetu Tura sloeg met nog twee ronden te gaan een gat en won in 8.21.0 voor de Zweedse kampioen Dan Glans met een andere Ethiopiër, Yohannes Mohammed, op de derde plaats. Wereldrecordhouder John Walker uit Nieuw Zeeland, uitgerekend het land, waartegen de Afrikanen hun acties bij de Spelen in Montreal richtten, won de miil in 3.56.6. Woudstra terug in selectie basketbalteam DEN HAAG - Basketbalcoach Jan Janbroers heeft Jiinmy Woudstra weer opgenomen in de Neder landse selectie. Woudstra maakte deel uit van het succesvolle team dat in Hamilton het voor- Olympisch toernooi speelde, maar reisde niet mee met Nederland naar Scandinavië, waar de ploeg zich kwalificeerde voor de eindronde van het Europese kampioenschap, dat half september in België begint. Janbroers heeft een selectiegroep van veertien man, die half augustus voor het eerst bijeenkomt ter voor bereiding op het Europese kam pioenschap, twee man meer dan in Zweden en Finland speelden. Uit dé groep die in het Europese B-kampioenschap uitkwam zijn Toon van Helfteren (blessure) en Theo Kropman verdwenen, toege voegd zijn behalve Jimmy Woud stra ook Kees Limmen, Jos Wolffs en Simon Bruyn, die wegens ziekte een belangrijk deel van het vorige seizoen heeft gemist De veertien spelers, dig werden uitgenodigd zijn: Jimmy Woudstra (Punch), Cees Akerboom, Jan Dekkeren Al Faber(EBBC), Simon Bruyn en Dan Cramer (Arke). Emill Hagens, Cock van de Lagemaat en Kees Limmen (Buitoni), Hugo Har rewijn (Mulhouse). Harry Kip (Par ker), Bert Kragtwijk (Delta Lloyd), Jos Wolffs (Kimbria) en Renso Zwiprs (NN-Donar). Opvolgster Mieke van Doorn, die moet stoppen SI1TARD - De opvolgster van Mieke van Doorn heet Mirjan van Laar. De Achilles-TOP-atlete evena arde gisteren in Sittard de Nederlandse recordhoud ster van 1.88 meter. Voor de Nederlandse atletiek een verheugende greep naar de macht, nu zeker is dat Mieke van Doorn op aanraden van dokter Stuur, de elubarts van het Haagse Sparta met topsport stopt. Een tweede operatie, waarop de at lete, die in 1975 nog een Montreal- troef was, hoopte, lijkt overbodig te zijn geworden, nu afbrokkeling van het bot in de voet is geconstateerd. En uitgerekend gisteren, tijdens de kwalificatiewedstrijden Europa Cup voor meerkamp-teams, evena arde Mirjam van Laar het twee jaar oude record van Mieke van Doorn. De sprong over 1.88 meter vormde een van de vele hoogtepunten van de tweede dag. Zo verbeterde de Brit Dailev Thompson op de tien kamp het officieuze wereldrecord door op 8124 punten te eindigen, een verbetering met maar liefst 203 punten. Andere in het oog springe nde prestaties: het nieuwe Engelse vijfkamp-record van Suzan Long den en de beste Belgische prestatie op dit zware atletiekonderdeel van Annemarie Pira. Maar de grootste aandacht ging toch uit naar het on derdeel hoogspringen dames, en de record poging van Eltjo Schutter bij het polsstokhoogspringen. Eltjo Schutter slaagde overigens niet. want nadat bij de hoogte van 4.85 meter had bedwongen - en daar mee op dit onderdeel als eerste was geëindigd - liet hij de lat op de hoogte van 5.05 meter leggen, vijf centimeter hoger dan zijn Neder landse record. De Quick-atleet greep gisteren echter iets te hoog. In de totaal-uitslag eindigde hij achter de superieure Dailey Thompson en vier Westduitser op de zesde plaats. Hoogspringen Een dan het hoogspringen voor dames. Annemarie Pira, Belgisch sportvrouw van het jaar en met een sprong van 1.94 vierde op de we reldranglijst achter Rosemarie Ac- kermann met 1.96 meter, faalde tot de lat op 1.84 lag geen enkele keer. De donkere Belgische won dit on derdeel dan ook door een minder aantal sprongen te gebruiken. Ria Steenpaal-Ahlers en de Zweedse Anette Tannadir volgden de Belgi sche tot 1.82 meter. Voor de Drentse Ria Steenpaal-Ahlers be tekende deze hoogte een terugkeer tussen de Nederlandse top, terwijl ook haar 2.23.0 op de 800 meter on derstreepten dat de lange atlete weer hersteld is van haar knie blessure. Maar het betekende wel dat Annemarie Pira en Mirjam van Mirjan Laar samen moesten uitmaken op welke hoogte de lat drie keer achte reen zou sneuvelen. En de sensatie hing in de lucht, want Mirjam van Laar zweefde in haar eerste poging al over 1.86 meter, een evenaring van haar persoonlijk record. An nemarie volgde, maar had er een sprong meer voor nodig. En vanaf dat moment werd het op en rond de baan van het sportcomplex dood stil. Mirjam van Laar, voor elke sprong in concentratie verzonken, slaagde opnieuw in haar eerste po ging: 1.83 meter, een evenaring van het Nederlands record. En daarmee was het Nederlands-Belgische on deronsje beslecht, want ook An nemarie Pira ging in haar tweede poging over deze hoogte maar bei den faalden met de lat op 1.90 me ter. Moed ^'Dit geeft weer moed", aldus een dolgelukkige Mirjam van Laar, "want ik vreesde al dat 1.86 mijn top zou zijn. Kan ik niet hoger, had ik mezelf al afgevraagd". De aan wezigheid van Annemarie Pira had op de Nederlandse een positieve invloed gehad. "Zo iemand stimu leert me. Wat zij kan. kan ik ook, zeg ik dan. En vandaag lukte het". Maar als er iemand aan de mogelijkheid van een topprestatie heeft getwijfeld, was het wel de atlete zelf. "In fe bruari zat ik nog in het gips door een gescheurde enkelband. Pas in maart kon ik weer gaan trainen. Je verwacht dan nog geen toppresta tie". En ook tijdens haar spronge- nreeks overheerste de twijfel. "Tot 1.72 meter geloofde ik nog nergens in, en ook op 1.76 was ik nog erg onzeker. Ik was tijdens het koge lstoten door mijn enkel gegaan en dat heeft me erg lang bezig gehou den". Het werd tenslotte 1.88 meter, doordat de Achilles-atlete, en twee më>iukkingen op 1.90 meter ook in i Doorn op te volgen de derde sprong, de lat omlaag haalde. Een geringe touche overi gens. die aantoor.de dat een nieuw Nederlands record tot de mogelijk heden behoort. Op de wereldsei- zoenlijst klom de Nederlandse naar een met de Francaise De Bourse gedeelde negende plaats. De Nederlandse damesploeg ein digde tenslotte als tweede achter de Britse, maar het verschil was mi niem: 12.573 voor Engeland tegen 12.316 punten voor Nederland. De Belgische dames speelden on danks het prachtige werk dat An nemarie Pira verrichtte - zij verbe terde ook nog het nationale record op de 100 meter horden tot 13.71 seconden - geen rol. Bij de heren was de eerste plaats voor de Wëstduitse B-ploeg, die 22.869 punten scoorde, tegen de Britten 22.434. Nederland eindigde als derde met 21.260 en België sloot de rij met 18.784 punten. De Westduitse ploeg deed buiten mededinging mee. Eindstanden Individuele eindstanden: Heren, Tienkamp: 1. Thompson 8124 punten (nieuw Europees junioren record, het oude recoid stond met 7912 punten op zijn naam, tevens nieuw officieus wereldrecord). 2. Brumurd 7663, 3. Hoischen 7609. 4. Mehl 7597, 5. Hausner 7508, 6. Schutter 7360. Dames, vijfkamp: 1. Longden 4385 punten. 2. Barlag 4213, 3. Pira 4189 (nieuw nationaal record), 4. Van Laar 4156, 5. Walls 4121, 6. Tannadir 4101. 7. Wright 4067, 8. Stolk 3993, 9. Steenpaal 3985, 10. Hulsink 3947 LISSE - In de B-finale van de strijd om de Europacup-atlctiek, die zaterdag in Trinec wordt ge houden, zal de Lisser atlete Joke van Gerven Nederland vertegen woordigen op de 3000 meter. De volgende landen ontmoeten el kaar in Trinec: Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Bulgarije, Oostenrijk, België, Italië, Frank rijk en Nederland. Het Nederlands jeugdteam heeft in het weekeinde in Brussel de tienkamp-interland tegen de Belgi sche junioren gewonnen. Neder land verzamelde met de drie beste atleten na tien onderdelen 19 102 punten. België kwam tot 18.424 punten. In het persoonlijk ein dklassement werden de eerste twee plaatsen ingenomen door Neder landers. HansTeljeur won met 6680 punten voor Jeroen Bronwasser met 6419 punten. Naast de tienkamp-interland (ju nioren) tussen België en Nederland was er ook een vijfkampwedstrijd voor meisjes tussen beide landen. Nederland won de wedstrijd met 10.718 punten tegen 10.277. In bet persoonlijk klassement bezette Ti neke Hiddmg de eerste plaats voor de Belgische Wery, die een nieuw nationaal jeugdrecord vestigde. IMATRA - Net als vorige week tijdens de Grote Prijs van Zwe den op het circuit van Ander- storp heeft de Grote Prijs van Finland op het circuit van Ima- tra twee nieuwe wereldkam pioenen opgeleverd. De Brit Barry Sheene. tijdens een groot gedeelte van het seizoen onge naakbaar. had aan de zesde plaats in Imatra genoeg om zijn wereldtitel in de 500 cc-klasse te prolongeren, mede dankzij het feit dat zijn voornaamste con current, de Amerikaan Steve Baker, zich nu niet bij de eerste tien kon plaatsen. De 500 cc-raee werd overigens op superieure wijze gewonnen door de volledig van een arm breuk herstelde Venezolaan Johnny Ceeotto. die het hele veld. inclusief Sheene en Baker, op grote achterstand reed. Wil Hartog moest in de 500 ce-race uitvallen en duikelde in de stand om het wereldkam pioenschap van de vijfde naar de negende plaats. Primeur Een primeur voor de motor sportwereld was de wereldtitel in de 350 cc-klasse van de Ja panner Takazumi Katavama. Geen enkele landgenoot van Katavama had ooit eerder een wereldtitel in de motorsport op de weg behaald. Katavama liet er ook tijdens de Grote Prijs van Finland geen twijfel over be staan, wie dit jaar de beste 350 cc-rijder is. Zijn overwinning was overtuigend en een groot succes voor Yamaha, dat de eerste zes plaatsen in de 350 cc- race voor zich opeiste. Even opvallend was de over heersing van Morbidelli in de 125 ec-race. Ook hier waren de eerste zes plaatsen voor de zelfde fabriek, met wereldkam pioen Bianchi als winnaar. Drietiende De race in de 250 cc klasse werd een overwinning voor de Ita liaan Walter Villa. Zijn voor sprong op de Brit Grant, die tweede werd, bedroeg slechts drietiende seconde. De derde plaats was voor de Brit Balling- ton. De Italiaan Mario Lega, lei der in het algemeen klassement in de stand om het wereldkam pioenschap. kwam in Imatra niet verder dan een zevende plaats. De stand voor het wereldkam pioenschap 500 cc is: 1. en wereldkampioen: Sheene 107 punten, 2. Baker (Vst) 68, 3. Hennen (Vst) 44,9. Hartog (Ned) 30. De stand om het wereldkam pioenschap 350 cc is: 1. en wereldkampioen: Ka tavama 95 punten. 2. Ekerold 52, 3. Rougerie (Fra) 47. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 250 cc-klasse is: 1. Lega 75 punten. 2. Ka tavama (Jap) 58, 3. Villa 53. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 125 cc-klasse is: 1. Bianchi (wereldkampioen) 131 punten, 2. Lazzarini 93, 3. Nieto (Spa) 80. Motorcross Gerrit Wolsink heeft gisteren in Makkinga voor 10.000 toe schouwers de vijfde wedstrijd voor het Nederlandse motor crosskampioenschap in de 500 cc-klasse gewonnen. De vliege nde tandarts was oppermachtig en won beide manches. Door zijn dubbele triomf in Mak kinga nam hij ook de leiding in het klassement voor het Neder lands kampioenschap gehou den. Dinant Zijlstra behaalde op een Kawasaki eveveens een dubbele zege. Stand Nederlands kampioens chap 500 cc-klasse: 1 Wolsink 207 punten, 2. Herlings 198, 3. Sigmans 193. Niki Lauda raast winnend door de finish. Zijn supporters juichen al.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11