'Ik baalde, maar ik had het niet willen missen' Raboen blij met Jaap Bos grote uitblinker van FC Twente: 3-2 Amateurronde LOTTO Basketballer Van Rooden ervaring rijker bij Kentucky waar veel marihuana werd gerookt Derks fluit Noord wijk van Rijnsburg TOEGANG GRATIS! PAGINA 10 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Basketballer Hans van Rooden is al weer enige tijd terug in Leiden, waar hij bij zijn familie uitrust van zijn eerste seizoen spelen in de Verenigde Staten. Hoewel, uitrusten is er eigenlijk niet bij. Elke dag is Hans van Rooden op een pleintje te vinden, want over een maand moet hij weer in een goede vorm aantreden in Salt Lake City, terwijl volgende week de trai ningen van het Neder lands studententeam be ginnen. Hans van Rooden (20) maakt deel uit van de Nederlandse ploeg naar de Universiade (de „Olympische" Spelen voor Studenten) in Bulgarije, samen met onder andere zijn vroegere teamgenoten Peter Kop en Eric Berendsen. Wanneer Van Roo den van de Universiade terug keert, en dat is eind augustus, is het tijd om weer naar Amerika te gaan. Niet naar Kentucky waar hij het afgelopen jaar speelde maar naar Utah, waar onder leiding van een bekende coach (ex-Leiden coach Barry Hecker) een nieuw team wacht: Westminster college. De verandering van universiteit en ploeg heeft vele redenen, Hans van Rooden somt ze in willekeurige volgorde op: „De laatste maanden baalde ik van alles bij Western Kentucky. Dat had natuurlijk te maken met aanpassingmoeilijkheden, met de grote verschillen tussen de Amerikaanse en Nederlandse samenleving, met het vele trai nen. maar toch het meest met het team zelf'. De persoon Hans van Rooden was binnen het geheel van het Western Kentucky team uniek. Hij kwam als een onbekende, zijn coach kenden hem alleen van een video-band en van ver halen van de ex-Leiden spelers Ray Bowerman en Walker Banks. Hans was de enige bui tenlander en had uiteraard een andere basketbal opleiding ge had da$ zijn even oude ploeg genoten. De opvang binnen het team was niet zo best, coach Jim Richards vertelde in ver schillende interviews dat zijn ploeg uit 16 individualisten be stond. Niet zo verwonderlijk, gezien het Amerikaanse systeem waarin die 16 jongens moeten knokken voor 10 speelposities. Hans: „Er waren binnen het team veel wrijvingen, die ge voed werden door de sterke on derlinge concurrentie. Ik heb bijvoorbeeld aan het begin van het seizoen veel kunnen spelen omdat anderen geblesseerd wa ren. De een z'n dood is de ander zijn brood". Er was echter meer dat de Lei- denaar flink dwars zat. Van Rooden ween „Ik kan wel zeg gen dat meer dan de helft van het team marihuana rookte. Nou kan mij dat persoonlijk niets schelen, als je dat wilt doen is dat je eigen verant woordelijkheid, maar enkele spelers rookten de avond voor de wedstrijd of nog korter daar voor. Daardoor hebben we ze ker een paar wedstrijden verlo ren. In de teamregels, gemaakt door Richards, stond uitdruk kelijk dat het gebruik van drugs, alcohol en gewoon roken verboden was. Zelfs al voor het begin van het seizoen werden spelers door de campuspolitie opgepakt voor het bezit van Marihuana. Zij werden van de campus verwij derd, maar Richards vergat zijn eigen regels en liet ons stem men of wij die twee wilden handhaven. Later, voor de wedstrijd tegen La Salie, wer den 5 jongens en één van de managers betrapt. De manager werd ontslagen, de spelers konden blijven want er waren twee basisspelers bij. Hetzelfde kwam voor met alcohol. De mentaliteit van de meesten was gewoon erg rot en coach Ri chards sloot zijn ogen. Daar werd ik op het laatst doodziek Hans van Rooden noemt het marihuana-gebruik, in ieder geval op zijn universiteit, erg hoog. Het onderwijs-niveau (Hans van Rooden was de beste student in het team met een gemiddeld cijfer van 3,85 op een schaal van 4 punten) is erg laag. Zo wilde Hans een cursus Duits volgen op zijn universiteit. Hij ging naar de leraar, die hem een vraag in het Duits stelde die Hans in het Duits beantwoord de. Er volgde een tweede vraag, die hij eveneens zonder enige moeite kon beantwoorden, waarop de leraar Hans wegs tuurde met de opmerking dat er voor hem bij de cursus geen plaats was: „Jij weet meer dan ik". Hans van Rooden studeerde aan Western Kentucky Univer sity geschiedenis, op Westmin ster college gaat hij lichame lijke opvoeding doen in de hoop dat die studie aansluit op dat gene wat de Haagse academie van lichamelijke opvoeding do ceert. Vorig jaar stonden de Ameri kaanse universiteiten in de rij om Hans van Rooden in te lijven. Van Rooden zelf hield tot op het moment van zijn keuze contact met drie universiteiten: Augusta, Westminster en Wes tern Kentucky, waar zoals ge zegd ex-Leiden coach Barry Hecker de scepter zwaaide, viel toen af ondat Hans bang was met lege handen te komen staan wanneer de opvliegerige Hec ker bij Westminster zou moeten opstappen. Verder komt Westminster uit in der NAIA, een competitie waarvan de top nooit het niveau kan halen van de top van de NCAA, de competitie waaraan de grote Amerikaanse universi teiten deelnemen. Ondanks Van Rooden's keuze voor Wes tern Kentucky, uitkomend in de NCAA (maar geen topteam meer) bleef Hecker steeds in contact met zijn ex-pupil. Daardoor was het voor Van Rooden ook een vrij logische stap om na het vertrek bij de Hilltoppers naar Westminster in Salt Lake City te gaan. Hans van Rooden: „Ik had ge noeg contacten met andere NCAA-teams, waar ik zonder meer terecht had gekund, maai de Amerikaanse overschrij- vingsregels bepalen dat je bij een overgang van het ene NCAA-team naar het andere een jaar lang niet mag spelen. Bij een overgang naar de NAIA (National Association of Inter collegiate Athletics) mag je al leen het eerste semester niet spelen. Een ander alternatief was nog geweest een Junior College, maar daar ligt het stu die niveau nog lager dan op de universiteiten. Je vindt daar dan ook veel mensen uit de la gere sociale milieus". Westminster is tien keer zo klein als Western Kentukcky, de 1200 studenten van het col lege in Utah wegen niet op te gen de 12.000 van WKU. Het onderwijs staat er op een hoger peil, is daar ook belangrijker dan bijvoorbeeld de sport. Toch levert de NAIA ook goede bas ketballers. In Nederland hoeft er alleen maar gekeken te wor den naar een ster als Jimmy Woudstra of naar spelers als Kirkland, Harris, Battle en De- vaughn die allen uitkwamen in de NAIA. Het afgelopen seizoen loodste Hecker zijn ploeg, derde in de Rocky Mountain Athletic Con ference, in de play-offs. Zijn team sneuvelde evenwel in de eerste ronde. Western Ken tucky haalde vroeger een veel hoger peil, maar is na een schandaal om sterspeler McDeneals die als collegespeler al een profcontract tekende voor het einde van de competi tie, in verval geraakt omdat er geen sterke nieuwe spelers konden worden aangetrokken. Hans van Rooden: „Ik had on danks de moeilijkheiden al deze ervaringen niet willen missen. Ook als ik dit alles van te voren had geweten was ik naar WKU gegaan. Ik heb het afgelopen jaar veel geleerd, je wordt niet onherkenbaar als speler, je blijft jezelf maar je wordt wel beter. Ik voel dat ik veel beter kan gaan verdedigen, en het bewustwordingsproces is erg sterk. Je weet waarmee je bezig bent. Ik hoop dat op de Univer siade ook een beetje te kunnen laten zien. Dan ga ik weer terug in Westminster een spreuk van mijn kennissen in Kentucky waar te gaan maken: „If vou aint Dutch, you aint much" (Als je geen Nederlander bent, dan ben je niet veel waard"). HANS JACOBS Rijnsburgse Boys verplettert LFC met 7-0 VALKENBURG - Zaterdag stonden op het terrein van ZAW in Valkenburg twee geheel verschillend ingestelde ploegen in het veld. Rijnsburgse Boys op en top geprikkeld en gemotiveerd, omdat trainer Atte Bouma uit twintig spe lers het elftal voor het nieuwe seizoen moet samen stellen, en LFC lusteloos en ongeïnspireerd spelend. Om de Leidse tweedeklasser met de neus op de feiten te drukken had LFC-trainer Melbi Raboen Aad Neutéboom, Zuma en de nieuwe spelers De Roode en Visser buiten het elftal gelaten en hoopte dat zijn ploeg met een grote nederlaag ge confronteerd werd. En dat ge leurde ook. Rijnsburgse Boys won le eerste oefenwedstrijd met 7-0 •an de nieuwe tweedeklasser. En Jelbi Raboen had zijn zin: "Het iele elftal dacht veel te makkelijk >ver het nieuwe seizoen. Ze zouden iet wel even gaan maken. Ik wil ze net deze nederlaag even wakker schudden. De derde klasse hebben :e gekregen, maar in de tweede dasse zullen ze moeten vechten voor de punten. Iedereen vindt het prachtig als éen van onze spelers zeven man voorbij gaat. Maar ze vergeten daarbij dat zo'n actie niets oplevert. Er heerst een te groot op timisme bij de vereniging. Ik ben dan ook blij dat we nu met grote cijfers verloren hebben". Atte Bouma heeft de gehele weds trijd met open ogen zitten kijken. Nog nooit heeft hij zoveel talent in één ploeg meegemaakt: "Niet bij mijn vorige vereniging CEC en zelfs niet bij Cambuur. De ko mende weken zal ik hard nodig hebben om het elftal te kunnen sa menstellen, temeer ook omdat Van Egmond en De Heijer nog op va kantie zijn en ik beide spelers nog niet hebben zien spelen". Grote man zaterdag was de van Randstad Sport overgekomen Henk van der Zwan, die in de halve wedstrijd die hij speelde driemaal wist te scoren. De overige treffers werden gemaakt door Nico Zwaan, Paul Zwaan, Cas Zwaan en Ge Per- fors. thuisclub kon zaterdag nog steeds niet beschikken over Jaap Hoek, Floor Schaap en Sis Thu Pan. Wim van de Plas II, een regionale jeugd speler, kreeg daarop van Lagendijk de kans om het een wedstrijd in Quick Boys' hoofdmacht te probe ren. Bart Zandbergen speelde slechts een halve wedstrijd, omdat hij formeel ook nog op vakantie is. "Het elftal voor het komend sei zoen is nog lang niet rond. Binnen kort worden de selecties herzien. De oefenwedstrijden gebruik ik om wat zicht over het geheel te heb ben". uvs UVS trad met een vrij volledig elf tal aan in een oefenduel tegen de Haagse tweedeklasser Texas/DHB. De trefzeker spelende Hagenaars klopten de Leidse hoofdklasser na een 0-0 ruststand met 2-1. De Roode opende de score na de rust en Fnts v.d. Heiden trok de stand weer recht. Texas-spi^s Fred Pros man hielp de thuisclub tien minu ten voor het eindsignaal aan de eerste zege van de nieuwe voetbal jaargang. Trainer Désar: "Het was een goede training voor UVS, we hebben lekker lopen combineren. Aan details zoals de uitslag en bij voorbeeld het feit dat Van Seggelen nog drie keer op de lat schoot hecht ik daarom veel minder waarde". SPORT ADVERTENTIE Het fraaie tweede doelpunt van Rijnsburgse Boys: Henk v .dZwan kopt de bal onhoudbaar achter de tevergeefs duikende LFC-doelman Groenendijk. Ook LFC-verdediger Wim van Wanrooi] is kansloos. ADVERTENTIE NOORD WIJK - Frans Derks fluit morgenavond het duel Noordwijk-Bar- celona (aanvang 19.30 uur), een treffen waarin de arbiter zal verschijnen in zijn nieuwe witte „outfit". Bij Barcelona doet overigens zeker Johan Neeskens mee. SPORT Woensdag 3 augustus Aanvang: 19.30 uur Parcours: Frederiksoord (nieuwbouwwijk) Speaker: Wim van Duivenbode Organisatie: Wielervereniging "Swift" Dit evenement werd mede mogelijk gemaakt door het LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant! Intertoto-zege op Standard Luik De selectie waarmee Barca naar Noordwijk komt is: Mora (eerste keeper), Maciel, Miquelia, Olmo, De-la-Cruz, Sareno, Sanchez, Neeskens, Heredia, Asensi, Suvoria, Rexach, Artola (tweede keeper), Clarez, Ramos, Costas. Aan het duel gaat een wedstrijd vooraf tussen jeugdelftallen. van Noord- wijk en Haarlem. ENSCHEDE - In de laatste weds trijd voor de intertotocompetitie heeft FC Twente met 3-2 gewon nen van het Belgische Standard Luik. Jaap Bos, de lange tijd aan knieën geblesseerde vleugelspits, was de grote man van FC Twente. Hij scoorde drie doelpunten op rij en won aldus de wedstrijd. Bos vond al na vier minuten het net, drie minuten later maakte de Oos tenrijker Riedl gelijk, 1-1. Na deze vlotte opening zakte het spelpeil. Bij rust zou een voorsprong van de Belgen niet onverdiend zijn ge weest. In de tweede helft bracht Van der Vall als vervanger van Pahlplatz meer vaart in het spel van de thuisclub. Bos maakte het werk af en daarmee was de zege van Twente uiteindelijk toch verdiend. FC Amsterdam behaalde de enige overwinning in de intertoto competitie in het Olympisch Sta dion tegen Maccabi Yaffa, 3-1. FC Amsterdam speelde verdedigend goed en had in nieuwe aanwinst Co Stout een uitstekende schutter. Stout scoorde een onvervalste hat trick. De eerste-divisievereniging PEC Zwolle heeft op een oefentrip door Zweden twee overwinningen be haald. Door een doelpunt van Kas- perski in de eerste helft versloeg PEC Norköping met 1-0. Tegen Kalmar kwam de Zwolse club tot een overwinning van 3-2, na een ruststand van 3-1. De doelpunten werden gemaakt door Jans (2) en Banhoffer. De eredivisieclub Go Ahead Eag les moest op eigen terrein zijn meerdere erkennen in Qüeens Park Rangers. De Londenaren wonnen met 1-3 na een ruststand van 0-1. Thomas opende de score, na de rust maakte Van Kooten gelijk. Eastoe en Givens hielpen QPR in de laatste tien minuten aan de zege. Roda JC hield Everton in eigen huis voor 8000 toeschouwers op 2-2. De Limburgse goals kwamen van Lees en Pejic, die in eigen doel schoot. Latchford en Lions scoor den voor de Engelsen. FC Den Haag deelde (2-2) met Lierse SK. Die stand was al bij de rust bereikt door Haagse goals van Van Leeuwen en Albertsen, en twee Belgische doelpunten van Ceulemans. FC Antwerp klopte Sparta in Antwerpen met 5-2. Alleen Meut- stege en Peltzer konden tegensco- ren. Hansen (4) en Tychosen brach ten de Belgische goals op hun na- AZ'67 heeft het eigen toernooi in Alkmaar gewonnen door in de fi nale Haarlem met 4-0 te kloppen. Al anderhalve minuut na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter De Bruin scoorde Kees Kist eerste maal. Bobby Vosmaer zorgde na een voorzet van Kist 2-0. Nygaard produceerde na 26 minuten in de eerste helft 3-0 uit een vrije trap. In de tweede helft verzilverde Nygaard nog een straf schop nadat de doorgebroken Jan Peters door Wildbret was gevloerd: 4-0. In de wedstrijd om de derde plaats van het voetbaltoernooi in Alkmaar heeft Southampton met 3-2 ge wonnen van Beerschot. De rust stand was 2-0 voor Southampton. Overige uitslagen: Bruse Boys-Ex- celsior 1-7; TOP-NEC 1-0, NAC-Dynamo Boekarest 0-0; Spa kenburg 0-3; FC Boom-Willem II 1-4; Grol-FC Twente 1-13; RC Me- chelen-FC Vlaardingen 1-0; VW-MW 2-0; Berchem-Wage- ningen 4-0; Wacker-Heerenveen 0-13; FC Dordrecht-Telstar 0-3. Quick Boys Quick Boys wist in de tweede oe fenwedstrijd de hoofdklasser RVC op 1-1 te houden. Ook werd de équipe Arie Lagendijk ge confronteerd met een spitsenpro bleem. Pas tien minuten voor het einde kon Nico Kuyt de gelijkma ker uit een strafschop aantekenen, nadat Hoppert de bal met de hand beroerd had. Ondanks het over wicht van Quick Boys, kon RVC de score openen toen Wetzel profi teerde van een aantal verdedigings- fouten op rij van de Katwijkers. De Basketbal Berendsen in oranje team voor universiade LEIDEN - De Leidse basketballer Eric Berendsen van Nijssen Trot ters (ex. Mere. Leiden) is toege voegd aan de uit twaalf spelers be staande Nederlandse ploeg voor de Universiade in de Bulgaarse hoofd stad Sofia. Berendsen (19) komt in de selectie van coach Sikking in de plaats van de Groningse speler Cees Ten Nijenhuis. In de Univer- siadeploeg zijn ook de Leidenaars Peter Kop en Hans van Rooden op genomen. Turkije heeft zaterdag in het Franse Le Toquet de finale van het basketbaltoernooi om de Europese titel voor jongens-kadetten gewon nen. De jeugdige Turken versloe gen voor de tweede maal Joegosla vië: 68-66. Verschillende landen hebben bij de FIBA geprotesteerd tegen het feit dat Turkije twee ju nioren opstelde, maar de FIBA kan niets uitrichten omdat de Turkse identiteitspapieren aangeven dat de bewuste spelers geboren zijn na 1 januari 1960. Niemand gelooft dat echter. De Sowjet-Unie werd derde door een 95-70 zege op Italië. De winnende getallen van lotto 31 zijn: 23-26-27-29-39-41. Reserve getal is 1. DUITSE LOTTO De juiste cijfers van de Westduitse lotto zijn: 11-15-24-36^10-42. Re servegetal is 4. -prijs, verreden op 1. nummer 12 (Tigress); 2. 9 Tamerlanny); 3. numm preme Ride). Niet gestart 11 Lady Wiepke) en nun (Jollido). Trio-uitbetaling: 2.484,60.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10