Middenstand wil bezuinigingen van tien miljard Felle kritiek FNV op Beleggings raad Veel patiënten zijn Vaste ldant' Nog minder werk in de confectie dan becijferd dagje uiuU) VuuxXoór. CUUUOOt. v "fff ben je binnen v L. sSisssss?'- •7.T11 rm BINNENDOOR BUITENOM HAAP Het midden- en kleinbedrijf wil dat er tot 1981 ongeveer tien miljard Onder de door formateur Den Uyl vandaag ontvangen kopstukken van ZATERDAG 30 JULI 1977 BINNENLAND Iri het ziekenhuis: TILBURG (ANP) - De groep zie kenhuispatiënten is aanmerkelijk minder groot dan men over het al gemeen aanneemt. Een groot aan tal patiënten wordt geregeld opge nomen. Eén op de vijf patiënten ligt voor het eerst in het ziekenhuis. Vooral vrouwen worden vaker en met langer durende klachten opge nomen. Wie alleen lagere school heeft lijkt meer risico te lopen dan anderen. Naar gelang men minder kerkelijk is en een hogere opleiding heeft, gaat men meer naar de grote ziekenhuizen dan naar de kleine. Deze aanwijzingen heeft dr. J. Bergsma gevonden bij zijn onder zoek naar de ziekenhuiservaringen- van ruim 700 ex-patiënten uit ver schillende gemeenten. Het lijkt hem onjuist de resultaten volledig te generaliseren. Toch is het vol gens hem verantwoord de gevon den aanwijzingen te zien als een duidelijk beeld van de werkelijke gehele situatie. Dr. Bergsma werkt mee in de vakgroep klinische psy chologie en psychotherapie van de katholieke hogeschool in Tilburg. Voor het grotere risico voor wie al leen lagere school heeft, wordt ge wezen op onderzoekgegevens: meer herhaalde opnamen in de kleinere ziekenhuizen, meer inva liditeit, meer arbeidsongeschikt heid, aanmerkelijk meer weduwen en weduwnaren. Het actief lid zijn van een kerk impliceert kennelijk, dat men eerder in de kleinere dan de grotere ziekenhuizen wordt op genomen. Patiënten met de hoog ste opleidingen komen nauwelijks in de kleine ziekenhuizen, aldus dr. Bergsma. Ook kwam hij er achter, dat de klachten die tot opname leidden, in de lagere beroepsgroepen vaak van kortere duur zijn dan in meer amb telijk georiënteerde beroepsgroe pen. Het aantal malen, dat patiën ten worden opgenomen ligt op het platteland aanmerkelijk hoger dan in de stad. Het ging dr. Bergsma ook om gege vens over de beleving van de verpleeg- en behandelwijze in het ziekenhuis. Aan de hand van vra genlijsten stelde hij onder meer vast, dat bijna 80 procent van de ondervraagden de doktoren erg aardig vond. Bijna alle ex-patiënten vonden de verpleegsters erg vriendelijk. Ook 80 procent had alle mogelijke hulp van mede-patiënten ondervonden. Slechts acht pet. had veel kritiek op de manier waarop zij in het zieken huis waren behandeld. Vrouwen zijn gevoeliger voor de sfeer in het ziekenhuis en hechten meer belang dan mannen aan het contact met de mede-patiënt, aldus het onderzoek. gulden op de overheidsuitgaven bezuinigd wordt. Deze eis heeft een middenstandsdelega- organisaties uit het bedrijf steven, bevond zich ook de heer Van der Schalie, tie - onder leiding van KNOV-voorzitter Perquin - gistermiddag bij kabinetsformateur ver^9enwoordiger van de organisaties voor middelbaar en hoger person- Den Uyl op tafel gelegd aan de vooravond van het gevecht over de bezuinigingsoperatie. eeL Daarmee zitten de middenstanders Gezamelijk zet men zich woensdag ongeveer op de lijn van het CDA, dat een besnoeiing van elf miljard gulden in de komende jaren ver langt. De PvdA heeft al grote moeite met een bezuiniging van ze ven miljard. Voorlopig willen de socialisten niet verder gaan dan vier miljard. Formateur Den Uyl heeft gisteren de middenstandsdelegatie al dui delijk gemaakt dat een bezuiniging van tien miljard hem veel te dras tisch is. Uit de voorstellen die hij aan PvdA, CDA en D'66 heeft voor gelegd, "memo II", blijkt dat Den Uyl op de lijn van de PvdA-fractie zit. Hij wil in elk geval vier miljard gulden bezuinigen (voltooiing van de 1-procentsoperatie) en "wel licht" daar bovenop nog eens drie miljard. Volgens middenstandsvoorman Perquin is dat te weinig om het midden- en kleinbedrijf uit de brand te helpen. De middenstan ders zitten toch al zo moeilijk. Dat komt omdat in het midden- en kleinbedrijf de lonen in de regel sterker stijgen en de middenstan ders erg afhankelijk zijn van de ontwikkeling in andere sectoren. "Een kostenbeperking is hoogno dig". zei Perquin. Naast forse be zuinigingen is volgens het midden- en kleinbedrijf loonmatiging on ontkoombaar. De formatiebesprekingen staan volgende week helemaal in het te ken van de bezuinigingsoperatie. Het is de bedoeling dat spijkers met koppen geslagen worden. Voor vrijdag wil Den Uyl er uit zijn. Maandagmiddag en -avond komen de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) bij de formateur langs. Hij zal de drie partijen dan concrete voorstel len voorleggen. Dinsdag krijgen de fractieleiders de gelegenheid om te reageren op Den Uyl's plannen. de onderhandelingstafel een akkoord te bereiken. Politieke kringen verwachten dat dit nogal wat voeten in de aarde zal hebben en er meer tijd mee heen zal gaan Behalve de middenstanders heeft formateur Den Uyl gisteren ook de boeren en het hoger personeel op bezoek gehad. Middenstand erg ontevreden over Rijksinkoopbureau DEN HAAG (SP) - De middens tanders zijn bijzonder ontevre den over het Rijksinkoopbu reau, het bureau dat voor de overheid, overheidsinstellin gen en gesubsidieerde organi-" saties inkoopt. "Het optreden van het Rijksin koopbureau loopt zo langza merhand de spuigaten uit. De middenstanders worden er de dupe van", zo menen de mid denstandsorganisaties. Zij hebben gistermiddag hun nood over het RIB geklaagd bij kabi netsformateur Den Uyl. Voor veel bejaardencentra en rusthuizen in het land zoekt het RIB de goedkoopste handelaar uit. Dat heeft vaak tot gevolg dat de plaatselijke middens tand gepasseerd wordt. "Dit verwekt groeiende irritatie bij het midden- en kleinbedrijf', zei een middenstandsvoorman gisteren na afloop van het gesp rek met Den Uyl. AMSTERDAM (SP) - De Federatie hadden willen hebben Nederlandse Vakbeweging vindt koop. dat de Centrale Beleggingsraad - een orgaan dat beslist over beleg- Niet alleen signaleert de FNV dat er gingen van overheidsinstellingen "nauwelijks openbare controle" is als Postspaarbank, Postcheque- en op het doen en laten van de raad. Girodienst, Algemeen Burgerlijk Ook wordt aangetekend dat Pensioenfonds en Sociale Verzeke ringsbank - in de bestaande vorm moet verdwijnen. De FNV wordt bij dit streven ge steund door de PvdA-fractie. Sociaal-economisch deskundige A. v. de Hek van de PvdA wil het niet nciêle bedrijven, bij wijziging laten, maar vraagt zich af of de Beleggingsraad wel ge handhaafd moet worden omdat de organisaties die gecontroleerd moeten worden zélf beschikking hebben over goede beleggingsad viseurs. De FNV uit scherpe kritiek aan het adres van de Centrale Beleggings raad, die zich zou onttrekken aan openbare controle en zelfs het be leid van de politiek- leden van de Beleggingsraad sa men tenminste 23 (neven)funeties hebben in het bedrijfsleven. Hier door zouden er persoonlijke ban den zijn tussen in totaal 21 onder nemingen, waaronder zeven fina- de Beleggings raad. Het socialistische Tweede- Kamerlid Van der Hek stelt dat de raad in zijn huidige vorm "onno dige en ongewenste bevoogding van de kant van de particuliere banken" betekent op de beleggin gen van onder andere overheidsin stellingen". FNV-adviseur drs. J. Nabbe is van oordeel dat de raad hoogstens nog zin heeft als advie sinstantie. De Beleggingsraad is ingesteld als gevolg van de uit 1928 daterende Beleggingswet. Tot de leden beho ren: J. W. Wegstapel (burgemeester van Zoetermeer), mr. H. J. Muller (directeur Nederlandse Bank), mr. R. J. Nelissen (lid Raad van Bestuur Amrobank), mr. W. Mazzola (direc teur Kas-Associaties) en mr. R. Ha- zelhoff (lid raad van Bestuur ABN). Voorzitter is mr. Ph. C. M. van Campen (voorzitter Middens tandskrediet). Onbetrouwbare 'IBM-monteur' onderzoek i verantwoordelijke ministers zou jarige (kunnen) doorkruisen. De gecombineerde vakbonden NW en NKV keerden zich onlangs nog tegen het besluit van de Beleg gingsraad dat leidde tot een groot scheepse verkooptransactie van het huizenbezit van de Rijkspost spaarbank die "achter de rug om" van de huurders verkocht zouden zijn, terwijl deze best het recht ROTTERDAM (ANP) - De recherche in Rotterdam stelt e naar aanleiding van een aantal aangiften inzake diefstal van geld en goede- uit tasjes van kantoorbedienden. Men zoekt naar een ongeveer 35- man, die zich uitgeeft als "IBM-monteur". Tot nu toe zijn zes geval len in Rotterdam en een in Dordrecht bekend. De man dient zich aan op kantoren, waar zich op dat moment slechts een bediende bevindt, met de mededeling, dat hij de schrijfmachines komt controleren. Hij vraagt dan om een glas water. Terwijl dit wordt gehaald, steelt hij uit de aanwezige tasjes. Even later gaat hij weg met de smoes, dat hij iets uit zijn auto moet halen. De man keert dan niet terug. TILBURG (ANP) - De doelstelling in 1980 in de Nederlandse confec tiebedrijven 25.000 arbeidsplaatsen te hebben, is nogal aan de optimis tische kant. Tot deze bevinding is het Instituut Voor Ontwikkelings vraagstukken (IVO) in Tilburg ge komen in het voortgangsrapport "een toekomst voor de Neder landse confectie-onderneming". Volgens de IVO-prognoses zal de werkgelegenheid in de confectie in 1980 maximaal 20.000 arbeidsplaat sen bedragen. U vergeet de tijd als u U vergeet de tijd als u X rondkijkt in de showroom van CIEBA! Begrijpelijk, want op 750 m2 vindt u zóveel interes sant nieuws op 't gebied van kantoorinrichting, meubilair voor directiekamers, enz v Daarom krijgt iedere bezoeker onze kleurige ClEBA-cata- logus mee. Om alles nóg eens op z'n gemak te bekijken en dan een weloverwogen keus te doen. Ook u bent van maandag tot en met vrijdag tijdens de kantooruren welkom Willem Barentszstraat 35 I ^*1 4 «^1 i mm |*i/ Industrieterrein "de Waard" WlWLrWWto LwV Leiden. (071) 14 9044* Deze schatting is gespecificeerd: bedrijven met het grootste deel van de produktie-activiteiten in het buitenland zullen 4.000 a 5.000 ar beidsplaatsen kunnen hadhaven voor de zogenaamde "kop- en staarf'-functies. Bedrijven voor de produktie van exclusieve goederen waarbij prijsconcurrentie onderge schikt is, zullen acht a negendui zend werknemers tellen. De weinig (loon)kostengevoelige produkten als kwaliteits- en merkartikelen komen dan van bedrijven met on geveer 7.000 man personeel. De 25.000 arbeidsplaatsen die de overheid wenst zijn niet absoluut onhaalbaar. Enige belangrijke be leidswijzigingen moeten dan wel worden doorgevoerd. De overheid zal, aldus het rapport, meer aan dacht moeten besteden aan maat regelen voor het effectueren van le vertijdvoordeel van Nederlandse bedrijven, aan handhaving van de voorsprong op het gebied van de technische kennis en ervaring, en aan vergroting en verbetering van het personeelsaanbod in de confec tie.* Voor het onderzoek van het IVO werden Nederlandse confectiona irs en vertegenwoordigende instan ties geïnterviewd. Het ging daarbij om ae vraag welke mogelijkheden er bestaan voor een levensvatbare Nederlandse confectie- onderneming op middellange ter mijn in het licht van de concurren tie van importen uit ontwikkelings landen. fanb^n^1!. Ja,duinrell is doen,doen,doen fanb^enf^ja,duinrell is doen,doe 'spa;"tC- ^SBESlSB' ""rTp^TcAMf* i*t>- Kampeerters op °rae b «„eatecenuiim. Neurenberg Herhaalt de geschiedenis zich keer op keer? Of juist nooit? De NCRV deed voortreffelijk werk door de marathonfilm van Op- hüls over de Neurenbergse pro cessen en wat de historie daar op liet volgen uit te zenden. De betuttelende inleiding van een meneer van de christelijke om roep nemen we dan maar voor lief; zonder schijnt niet te kun nen. Voorts zien we maar door de vingers dat de film in tweeën werd gehakt, omdat anders de sluitdominee op zondag in de knel kwam. Natuurlijk laat zo'n film je tens lotte in de grootste verwarring achter. Als we de gruwelijkhe den die in Neurenberg keer op keer aan bod komen, veroorde len, als we nauwelijks de bees tachtigheden van het nazi- rapalje op ons cleane t.v.- scherm kunnen verdragen, waar plaatsen we dan - in kleur en al - de beelden van My Lai? Vietnam in de zestiger jaren; Amerika op de bres voor de westerse beschaving. Luitenant Calley als brenger van het heil. Films als die van Ophüls ver eenvoudigen een probleemstel ling en nemen daarmee grote ri sico's. De ontluistering, de on menselijkheid en het geweld tot systeem gemaakt, dat was het nationaal-socialisme. Dat kan men de Amerikanen uit de jaren zestig niet aanwrijven. Maar wat wél overeind blijft, is het onomstotelijke feit dat de Ver enigde Staten zich encanail leerden met een corrupte bende in Saigon en hun eigen geloof waardigheid tot inze^ maakten van een afgrijselijk oorlogs- avontuur. Een avontuur, waar voor menige jonge Amerikaan bedankte. Een deserteur in de film voedt de toch al snel om zich heen grijpende verwarring nog eens extra met een kort testament: "die lui in Neurenberg werden veroordeeld, omdat zij bevelen opvolgden; wij worden veroor deeld, omdat we het juist niet deden". En Daniel Ellsberg, de man die de Pentagonpapers in de open baarheid bracht, laat een bun deltje licht schijnen op de be sluitvormingsprocessen tijden de escalatie van de Vietnamese oorlog. Hij erkent dat allerlei op zich misdadige of inhumane aspecten bij het uitstippelen van het beleid niet onopge merkt bleven, maar dat eigen lijk niemand practische bezwa ren in huis had om zich tegen dat beleid te verzetten. Dat is een belangrijke en tege lijkertijd ijzige constatering. Gruwelen als onderdeel van een gewenningsproces. Zijn we wijzer geworden in de loop van de jaren? Ik vrees van niet. De lessen van de geschie denis zijn niet meer gebleken dan dikke boeken op een boe kenplank. Oorlog Een nuttige coïncidentie in deze week van de Neurenberg- film was het verschijnen van een dun boekje van de polemo loog drs. J. G. Siccama dat "Over oorlog" heet, uitgegeven door het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken. Sic cama spreekt daarin beknopt over oorzaken van oorlog en de denkrichtingen in de wetens chap die deze oorzaken willen verklaren. Een goed hanteer bare en begrijpelijke inventari satie van wat men al zo over de oorlog denkt. Ik ga daar niet uitgebreid op in, maar licht één van de opvattingen die oorlog ziet als een instrument dat sta ten bewust in de behartiging van hun nationale belangen ge bruiken. Binnen die staat is na ast het militair-industrieel complex (militairen, belang hebbenden in de wapenindus trie) ook de overheidsbureau- cratie een groep die een stu wende rol vertolkt bij gewa pende conflicten. Siccama schrijft dan: "vooral in de Ver enigde Staten, waar tot de Tweede Wereldoorlog noch een permanente wapenindustrie, noch een omvangrijk ministerie van Defensie had bestaan, wordt de laatste jaren betwist dat in belangrijke intemationaal-politieke kwes ties de stem van de President doorslaggevend is. Het zouden veeleer de reeds bestaande toe stand, de voorbereidingen van beslissingen op ministeries, de toegepaste delegatie vn be voegdheden, de onderhande lingen tussen de ambtelijke diensten en de zelfstandige uit voering van beslissingen door bijvoorbeeld legeronderdelen zijn, die de politiek bepalen. Een voorbeeld is het gedeelte lijk routinematige karakter van de Amerikaanse interventie in Vietnam. Dit ingrijpen begon met het sturen van steeds gro tere aantallen militaire advi seurs. In 1964 begonnen heime lijk militaire operaties tegen Noord Vietnam, die mede aan leiding gaven tot het Tonkin incident in augustus van dat jaar. Het begin van de Ameri kaanse luchtbombardementen volgde op aanvallen die de Vietcong ondernam op de vliegbasis Bienhoa en op on derkomens van de Ameri kaanse militaire adviseurs in Pleiky. Hierna bleek het nood zakelijk Amerikaanse vliegvel den door mariniers te laten be schermen. Op zijn beurt was dit weer het startpunt voor de lan- denoorlog, waarbij op massale schaal Amerikaanse troepen werden ingezet. Dit hele proces zou zich hebben voltrokken met als enige Presidentiële doelstelling het voorkomen van een Amerikaanse militaire ne derlaag". Zo gaat dat in z'n werk. De bloederige sneeuwbal rolt voorspelbaar verder. Men kan zijn doorsnede met nauwkeu righeid berekenen. Maar hoe is het de niet geïnfor meerde meute ooit anders ver klaard dan met de vlag en de eer "Alt und jung folgt freudig dem Ruf zu den Fahnen!" Het weer Bij het slechte weer groeien de komkommers het best. Ver heugend voor allen die kranten moeten volschrijven of de ether moeten volpraten is dan ook dat wij met ons allen dat rotte weer van deze weken eenvoudig niet pakken. Bij traditie ontlaadt zich de gramschap boven het ranke to rentje van het Biltse KNMI. De weervorsers zijn om twee rede nen niet te benijden. Zij moeten weer voorspellen (al noemen ze het zelf dan ook "verwachten") en zij moeten bovendien dit jaargetijde - en God weet hoe lang nog - slecht weer voorspel len. Uit de antieke tijd weet men al dat de brengers van slecht nieuws meestal niet goed ver ging. De boodschapper mocht zich al gelukkig prijzen, wan neer hij met een scherp zwaard efficiënt werd onthalsd. Mee stal was het erger. Het KNMI zit in een vergelijk bare positie. Als het niet zo trouwhartig was, dan had het vast wel met de on gure tijdingen een loopje ge nomen. Dat komt men rond de Middellandse Zee nog al eens tegen. Zo kan ik mij een geheel verregende vakantie te Cannes herinneren, waarbij de twee of drie keer dat in veertien dagen een lapje blauw aan het zwerk verscheen, het volk op het strand te hoop liep, als betrof het de aankomst van een ko ninklijk personage, een televisie-star of een fïetskam- pioen. Regen en nog eens regen dus in die handige familiever pakking. Maar al die tijd liet radio-Monte Carlo niet af, de zonnige stonden en de einde loze onbewolkte luchtte prijzen die de METEO ook nu weer in petto had. Je was dus blij en kreeg pas later de pest in. Met dat fatsoenlijke KNMI be gin je al 's morgens vroeg met de pest in. En het blijft verder ook een spel zonder winnaars, want mocht ondanks alle sombere metingen het weerbeeld achte raf iets uitgelatener blijken dan voorzien, dan is het de modale vakantieganger nog zwartgalli- ger te moede. Dan loopt-ie met zijn plastic-regenjas over de lange korte khakibroek in het warenhuis langs de schappen met de legpuzzels en de roddel blaadjes van verlangen, terwijl hij op dat moment een zandkas teel had moeten bouwen. Wat doet een mens, zoals afge lopen donderdag, wanneer De Bilt via de radio zware bewol king met regenbuien laat be zorgen, terwijl iedereen die de moed heeft om de overgor dijnen open te schuiven, kan constateren dat een bleek blauw de hemel kleurt? Eén ding slechts staat hem te doen. Zijn radiotoestel tussen die zelfde overgordijnen heen uit het venster werpen en zich naar een opruimend kledingmaga zijn spoeden voor nóg een rege njas. Pater Een enkele editie van deze krant heeft dit portret meer ge zien. Missionaris Marinus van Emmerik uit Voorhout, met één been al weer in het vliegtuig om terug te gaan naar Zaïre. Een man met een gezonde kijk op de ontwikkelingssamenwerking. Hij wil zoveel mogelijk reke ning houden met de interesses feer van de bewoners. Kijk hem maar eens goed aan, twee stap pen voor de sanseviëria (zeer populair in Belgenland!) in de vensterbank: "door me te hul len in speciaal daarbij beho rende kledij, wil ik de mensen voor de kerk interesseren". Dat zou de man met zo'n pak aan best eens kunnen lukken, als er eens een avondje niks valt te be leven op Zaire II. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7