JONA (5) 425SH3SS& Ex-hippie nu monnik in eigen o klooster... KARDINAAL GAAT PRATEN MET FNV- VOORZITTER ZATERDAG 30 JULI 1977 SINT HUBERT - Door de dakramen schieten zonnestralen de kloosterkerk binnen. Ze kietelen het verguldsel van de ikonen en gaan dan op in het ijle licht van de kaarsen, op kandelaars en luchters, en dat van de olielampjes. Zo omstraald roept priester-monnik Pachom God aan: de Va der, de Zoon en de Heilige Geest. Hij is alleen in de kerk. Vader Pachom, 41 jaar oud, is de enige monnik van zijn klooster, dat is toegewijd aan de heilige profeet Elias; een verbouwde boerderij in Sint Hubert, een klein dorp in het Brabantse Land van Cuyk. Hij is bezig met de vespers. Wij staan in de deuropening en slaan hem gade: een kolossale man, gehuld in een zwarte toga. Zijn hoofd is bedekt met de zwarte, cylindervormige kloboek, waar aan de monnikensluier is beves tigd. Zoals elke middag om vier uur staat hij in de kerk en zegt luid en zangerig de vespergebe den. Een meter of zes naar het oosten staat het altaar, maar dat wordt aan het gezicht onttrokken door fraai bewerkte houten afschei dingen. behangen met ikonen, een halfhoge dubbele deur in het midden met een gordijn erachter dat straks, na de dienst, wordt dichtgetrokken, en twee zijdeu ren links en rechts. Door die rechterdeur verdwijnt, la ter tijdens de dienst, Vader Pa chom, om uit de linker weer te- DEN HAAG - De contacten tussen de katholieke kerk in Nederland en de vakbeweging worden verbeterd. Binnenkort is een gesprek te verwachten tussen kardinaal Willebrands en FNV-voorzitter Wim Kok. Ook gesprek ken tussen de bisschoppen en vertegenwoordigers van het vakcentralebe- stuur worden nagestreefd. Deze nieuwe ontwikkeling wordt aangekondigd door mgr. H. C. Ernst, bisschop van Breda, in gesprek met het NKV-blad "Profiel". Bisschop Ernst is van mening dat er meer overleg moet komen tussen katholieke kerk en vakbeweging. Hij geeft dat oordeel als reactie op de bisschoppen- brief van de afgelopen maand, waaruit op brede schaal de conclusie werd getrokken dat de bisschoppen tegen een volledige fusie tussen katholieke (NKV) en algemene vakbond (NVVj waren. Monseigneur Ernst nu, in een toelichting: "Wij hebben ons absoluut niet voor of tegen een fusie willen uitspreken - dat is de zaak van de vakbeweging-zélf, daar treden wij niet in". Ook vindt hij dat "katholieken geheel vrij zijn om zich confessioneel dan wel algemeen te organiseren". Raakpunt Niettemin blijft de katholieke kerk wel geïnteresseerd in het NKV. "Bij de opleiding van pastores willen we graag een vakbonds- en werknemersge zindheid aankweken - het industriepastoraat heeft duidelijk raakpunten in de daeeliikse Draktiik. en ook de vorming van volwassenen is een raakpunt", aldus mgr. Ernst, die dat contact zegt na te streven met de hele FNV. voorschijn te komen met het wie rookvat, waar hij zeer kwistig mee omgaat als hij de kerk al wie rokend rondwandelt, naar elke ikoon een wolkje geurige rook omhoogzwaaiend. Dat alles nog steeds in zijn eentje. Die morgen (het was zondag) waren er wél mensen in de kerk ge weest, toen vader Pachom de Li turgie (zo noemen de Orthodoxen de Mis) ging vieren. Een twaalftal mensen keek toe hoe de priester de ritus voltrok. Enkelen vorm den een koortje dat de gebeden meezong en twee - een jongen en een meisje uit een nabije com mune ontvingen het Lichaam en Bloed van Christus. Toen de dienst voorbij was, ging ie dereen in de sobere huiskamer van het klooster ontbijten. Het was er gezellig. Goed moe Maar voor de rest van de week is Pachom alleen. Van 's morgens vier uur als hij de kerk betreedt om er het nachtgebed, de metten, de uren en een paar maal in de week ook de H. Liturgie te vieren, tot 's avonds negen uur als hij naar bed gaat, na de completen te hebben voltooid en de kaarsen gedoofd. Hij is dan goed moe, deze Vader Pachom van het Profeet Elias Klooster, maar ook gelukkig. Hij lijdt niet onder zijn eenzaam heid: "Als ik in de kerk ben, voel ik mij nooit alleen", zegt hij. Is hij een zonderling? Paachom keek wat verrast bij die vraag. We zaten in zijn huiska mer; de ontbijtgasten waren ver trokken en tot de vespers van vier uur had hij tijd voor onze vragen. Over hoe het gekomen was, zijn monnikschap en de stichting van zijn klooster. Hij droeg nu een grauwe pij en op zijn kalende schedel een fluwelen mutsje. Hij offreerde sigaartjes en schonk een glas cream-sherry in. Zelf deed hij niet mee. Traditie "Of ik een zonderling ben? Ik ben natuurlijk in deze omgeving een opvallende verschijning. En mijn levenswijze gaat ook wel lijn recht in tegen de heersende mo des, zowel in de samenleving überhaupt, als in de Kerken hier. Maar daar staat tegenover dat mijn levenswijze, tot in details, be paald wordt door een grote tradi tie die in heel de christelijke we reld, zowel van oost als west, al vijftienhonderd jaar aanvaard is en die ook nu nog door tiendui zenden monniken leefd wordt. Dat ik hier alleen zit is niet mijn opzet, hoewel het in de orthodoxe traditie geenszins ongewoon is. Maar als er in een land geen klooster is, nou dan moet de eerste monnik wel beginnen. Bovendien sta ik onder de gehoor zaamheid aan onze bisschop en functioneer ik in het geheel van de Orthodoxe Kerk. En hoe het gekomen was? Wel, vertelde hij, al van kinds af aan had hij de kerk altijd heerlijk ge vonden. Daarin wilde hij leven en werken: als kind van vier, vijfjaar al wilde hij pater worden. Zijn ouders vonden het goed, mits hij eerst gewoon het gymnasium zou afmaken. Na zijn eindexamen klopte hij aan bij de trappisten. Maar die von den hem nog te jong en te dartel, niet ernstig genoeg, en die zei den: ga eerst nog maar eens yrat rondkijken in de wereld en stu deren. Studeren dus, maar wat? Zijn inte resse ging uit naar de theologie, maar die was toen leken nog ta boe in Nijmegen. Het werd in schrijven voor kunstgeschiede nis en op eigen houtje grasduinen in de theologie. Ruud van Neerven, nu vader Pachrom: "Levenswijze bepaald door een grote traditie...." Voddenraper Na vijf jaar meldde hij zich op nieuw bij de trappisten. "Ik zei: als je me er nou niet inlaat dan word ik kluizenaar. O hemel, doe dat nooit, riepen ze, want dan word je gek! Ga maar naar de voddenrapers van Abbé Pierre". En gehoorzaam werd Pachom vod denraper. Na een jaar trad hij eindelijk in, in een kloostertje in Zuid-Frankrijk, heel arm en heel streng. Maar daar kreeg hij heimwee naar de vleespotten van Brabant, werd depressief en reisde in arren moede maar terug naar Nederland. "Ik heb toen een paar jaar gebon jourd op de sociale academie in Eindhoven, ben drie jaar journa list geweest en kwam tenslotte in het orthodoxe klooster in Den Haag terecht: daar ben ik monnik geworden, in de Orthodoxe Kerk". Zo werd Ruud van Neerven broe der Pachom. Hij was driejaar daarvoor al ortho dox geworden. Tijdens zijn stu die had hij de Griekse Ortho doxie leren kennen en was erdoor overtuigd. Toch stelde hij zijn overgang naar de orthodoxe kerk lang uit. Pas toen hem door de gang van za ken op het Vaticaanse Concilie duidelijk werd, dat hy een her eniging van de Katholieke en Orthodoxe Kerken niet meer zou beleven, zette hij de stap. Een zware stap voor een Brabantse jongen, opgevoed in het "Rijke Roomse Leven". In Den Haag kwam Pachom door zijn werk in contact met de hip piebeweging, toen juist op het hoogtepunt. Hij meende ver wantschap te zien tussen wat deze jonge mensen bezielt en de oorspronkelijke inspiratie van de monniken. Toen hij dan ook op een gegeven moment gedwongen werd te kiezen: monnik óf hippie, koos hij voor het laatste. Hij trok in een commune en zwierf in een oranje tabberd blootsvoets door Den Haag. In 1970 stierven zijn ouders en lieten hem een ka pitaaltje na. Weer werd Pachom gedwongen te kiezen. En ditmaal koos hij voor de traditie: hij keerde terug naar het monnikenleven. Bisschop Dionyssius van Rotterdam gaf hem weer het monnikskleed en stuurde hem voor een half jaar naar het om zijn strengheid be roemde Sabbasklooster bij Jeru zalem, in de woestijn van Judea. •Moskou chom naar Sint Hubert. Hij kocht er een boerderij, liet die verbou wen en met Kerstmis van dat jaar werd er voor het eerst de H. Li turgie gevierd. Niet voor Pachom zelf, die was toen nog geen priester, maar alleen monnik. Tot zijn eigen priester wijding kwam het pas twee jaar later, toen de orthodoxe parochie van Maastricht, waar het kloos tertje in St. Hubert onder hoorde, overging van het patriarchaat Moskou naar dat van Constanti- nopel. De priester die in die tijd in Sint Hubert kwam celebreren wilde liever onder Moskou blijven, en daarom werd Pachom in de be faamde "Cathédrale Russe" aan de Rue Daru in Parijs priester gewijd. Was hij daarvoor wel voldoende opgeleid? "Kerkrechtelijk is er bij ons geen speciale opleiding voor het pries terschap vereist. Een bisschop kan iedereen wijden die hij ge schikt acht. Wel is vereist dat de kandidaat strikt rechtgelovig is, verder dat hij een brave en vrome man is die de Diensten waardig kan leiden. En hij moet zoveel van het geloof weten, dat hij eenvoudig kate- chismusonderricht kan geven. Nou, de Aartsbisschop vond blijkbaar dat ik aan die eisen vol deed". Druk bestaan Vader Pachom, na zijn priesterwij ding. Een druk bestaan, gevuld met Eredienst en gebed. Maar er moet ook gewerkt worden voor de kost. Als hij 's morgens uit de kerk komt, even uitrusten, ontbijten en dan stapt hij op de bus naar Boxmeer, waar hij aan een scholengemee nschap administratief werk doet. Om drie uur komt hij thuis van zijn werk, om vier uur viert hij de noon en de vespers, daarna kookt hij zijn maaltijd, verorbert die, ruimt op en heeft dan nog ander half uur voor wat lectuur, corres pondentie of huishoudelijke karweitjes. Om half acht is hij weer in de kerk voor zijn avondgebed, de com pleten. Voelt hij zich tóch nooit eens een zaam? "Natuurlijk vind ik het altijd fijn, als er eens andere mensen in de kerk zijn: hoe meer zielen hoe meer vreugde. Ik voel me in de kerk nooit eenzaam, maar het is wel lastig als je alles alleen moet doen. Poetser Ik ben in dit klooster de priester, maar ook de diaken, de lezer, het koor en de koster. Na een lange dienst ben ik behoorlijk buiten adem en doodmoe. Trouwens, ook buiten de kerk: ik ben hier vader abt en tegelijk de jongste novice, kok en broeder portier, econoom en poetser". Het Profeet Elias Klooster zou er dus best mee gediend zijn als er nog een paar monniken intra den. "Nou en of!" reageert Pachom: "Dat is ook helemaal de bedoel- ging. Bisschop Dianyssis en ik wilden geen parochie stichten, want dan hadden we beter in een stad kunnen gaan zitten, waar orthodoxe gelovigen wonen. Nee, onze bedoeling was een kloos ter, ergens buiten waar het stil is en waar orthodoxen die monnik willen worden, terecht kunnen". Geen werving Doet hij dan iets aan werving van aspiranten? Vader Pachom verbaasd: "Nee na tuurlijk niet! Dat kan niet. Want hoe wordt iemand monnik? Dat is een zaak tussen hem en God. De enige, die ervoor kan zorgen dat hier monniken komen, is God. En als God iemand als monnik wil hebben, en als Hij bovendien wil dat hij dat hier in Sint Hubert wordt, dan zorgt God er ook heus wel voor dat die iemand van ons bestaan hoort. Wat dat betreft ben ik helemaal :f, afwachtend". "Jona lag intussen in het scheepsruim vast ingedom meld te slapen! "Je vraagt je af, hoe Jona kon slapen in een loeiende storm, onder het ge schreeuw van de schippers, in een kreunend schip? Het is natuurlijk een onmoge lijk beeld! Het kan eenvoudig niet! Maar dit beeld is nodig om het te vertellen dat de vrome in Israël en in de kerk er altijd in slaagt het onmoge lijke te presteren: te slapen temidden van een helse execu tie, die hij zelf heeft gaande gemaakt. Prof. Miskotte zei eens: "De ker- kelijken slapen in de onderste kajuit, als de storm over de wereld gaat. Terwijl de ande ren op hun wijze bidden, ligt de vrome geestelijk werkeloos, omdat hij meent dat het op hem niet of eerst in de laatste plaats gemunt is"! Egoïst Op een moment dat alle krach ten aan dek moeten zijn en vechten tegen het onheil, de serteert hij. Hij wil met rust gelaten worden. De vrome ge estelijke slaapt terwijl ieder een zich doodzwoegt. Hij snurkt in zijn zonden, zegt Luther bij deze passage. La chend wordt Jona hier uitge schilderd als een ongelooflijke egoist, die wil "vrij" zijn, een laat-mij-met-rust-vrijheid. Slapen Niets meer willen we ten. "De kapitein ging naar hem toe en zei: "Hoe is het mogelijk dat jij nu kunt slapen. Sta op en bid liever tot je god". Feitelijk is het God die hier spreekt. God verkondigt zijn boodschap door de mond van een heiden. Alles is hier weer omgekeerd. God openbaart zich waar wij Hem helemaal niet verwachten. Dit is vrijheid Gods en genade. Waarom mag God niet spre ken door de mond van Marx of van niet-gelovigen uit onze omgeving? Hoe is het mogelijk,dat jij kunt slapen"? Dit verwijt wordt vaak - terecht? - vanuit de wereld aan de kerk gericht. Interesseert je het lot van de wereld niet meer? Kruipen jullie de kajuit in terwijl wij aan dek vechten en in de mas ten hangen om deze wereld vlot te houden? Vinger Gods De matrozen zeiden tot elkaar: "We moeten het lot trekken om uit te maken wie van ons de schuld is van deze ramp". Ze deden het en het lot viel op Jo na! Toeval? Of is het zo dat Jona geen enkele kans heeft om te ontsnappen aan Gods vrijheid? Wordt hier het volk Gods, worden wij hier aan gewezen als de schuldigen van het onheil dat de wereld teistert? "Hier is de "vinger Gods", die, verborgen onder het lot.de kerk kan aanwijzen als de eigenlijke schuldige aan de storm die over de we reld gaat! De schepelingen denken op hun wijze: hij zal tempelschennis hebben.begaan. Dat is onzin, zo geeft de wereld dwaselijk de schuld aan de kerk, als ze zelf in ontreddering verkeert, en toch is het in Gods oordeel niet zonder meer onzin. De n iet-apostol isch -werkza me kerk begaat inderdaad tem pelschennis, verduistertde schatten, rooft voor zichzelf wat voor de wereld bestemd is". (Prof. Miskotte). DR. HANS JANSEN LEIDEN - Herv. Gem. Hooglandse kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. v.d. Poel, Den Haag, 5 ds. v.d. Berg, Den Haag, Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg, Bethlehemkerk, 10 ds. Meijers, Bevrijdingskerk 9 ds. Boog- ert, gem. dienst, Vredeskerk, 10 ds. Bar- tels, Amersfoort, Eglise Wallone 10.30 ds. De Jonge, Acad. Ziekenhuis 10 de. Brederveld, Diaconessehuis 10.30 ds. Locher, Merenwijk 10 pastoor Van Well, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 7 ds. Koolstra, Petrakerk 10 ds. Hortens- ïus, nm. geen dienst, Oude Vestkerk, 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sijtsma, Maranatha kerk 10 ds. van Achterberg, 5 ds. Vegter, Bevrijdingskerk 9 ds. Boogert, 5 ds. Hor- tensius, Groenhoven 10.30 ds. Boogert, De Jeugdhaven "De Mirt" 10 dhr. Ve- nema, "Mierennest" dhr. Van Garderen, Diaconessenhuis, 10.30 dr. Locher, Acad. Ziekenhuis, 10 ds. Brederveld, Merenwijk, 10 pastoor Van Well, Dienst voor doven (Petrakerk) 10.30 mevr. Rip, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 8.30 dr. Zeegers Am sterdam, 5 dr. Spoelstra Woubrugge, Ge ref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steens- chuur 9) 10 en 5 ds. Carlier, Geref Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30 dienst. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 dienst, geleid door ouderlingen, Remstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1ds. Meijering 10, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 dienst, Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3) 10 dr. De Leeuw, Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21) 5 nam. dhr. Van der Keur, Evan geliecentrum Zijlsingel 2, 10 dhr. Zijl stra. di. 2 aug., 8 dhr. Zijlstra, Pinkster- gem. (O. Rijn 3) geen opgave, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7 damenkomst, Nw.-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) zo. 9.30 en 4, woe. 8 nam., Christian Science (Steenschuur 6) zo. 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steens chuur 6) 10.15 dienst. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 mis, RK Kerken Me renwijk zat. 7, zo. 10, Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 19, 11.30, 6 en 7, Lammens- chansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 6, Haarlem merstraat zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Bos- huizerlaan zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herens ingel zat. 7, zo. 8.30, y.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dr. Goedhart Nieuwkoop, 7 ds. Van Hoegee Alphen, Geref. Kerk 10 ds. Van Harmeien, 2.30 dhr. Tenyenhuis, Chr. Gerf. Kerk 9.30 dienst des woords, 6.30 ds. Wallet Oudekerk aan den Amstel, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Hanemaayer, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Kruiskerk 9.30 prof. Berkhof, Opstandingskerk 9.30 ds. Bo- gers, 6.30 geen dienst, Salvatonkerk zat.-avond 7 avondgebed, Goede Her derkerk 9.30 dhr. P. Taselaar "De Bron", 9.30 ds. v.d. Ree (gez. dienst) 6.30 ds. v.d. Ree (gez.) Oudshoomsekerk 10 ds. Scheper, Sionskerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. De Ruyter, Geref. Kerk Marana thakerk 10.15 dhr. Tenyenhuis, 6.30 zie Adventskerk, Adventskerk 6.30 dhr. Te nyenhuis, Salvatorikerk 9 dhr. Tenyen huis, 6.30 ds. Van Harmeien Noord, Goede Herderkerk 9.30 dhr. Taselaar, 6.30 ds. Verheul "De Bron", 9.30 en 6.30 ds. v.d. Ree, Geref. Kerk Vrijg. Raad- huisstr. 44, 8.45 en 6.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 dhr. Van Voomveld, 4 ds. Bouma, Loosdrecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des woords, 2.30 ds. Tanis, Sliedrecht, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4 leesd., Baptistengem. 10 ev. Kits sr., 6.30 ds. Van de Wetering, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. Van de Hoorn, Leger des Heils 10 en 6.30, Remstr. Kring 10 ds. Kolkman, Moluks Prot. Kerk 4 ds. Molle, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. Piuskerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Den Dikken, Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Bogaard Leiden, woe. 3 aug. 19.30 ds. Kleppe Woerden. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 eerw. hr. Van Gaaien, Wierin- gerwaard, 6.30 ds. Harteveld Rotterdam, Salvatorkerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. Gijsbertsen Gouda, Bethlehemkerk 9.30 ds. Molenaar Scheveningen, 6.30 ds. Droogers, Geref. Kerk 9.30 dr. Houtman, 6.30 ds. Langedijk. BOSKOOP - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen Lunteren, 6.30 ds. Heij- mans gez. dienst in Ger. Kerk, De Stek 9.30 ds. Heijmans, Geref. Kerk Kerkge bouw zijde 9.30 ds. Dijkstra, 6.30 ds. Heijmans (gez. dienst). De Stek 9.30 ds. Heijmans, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 stud. Bolten Apeldoorn, Geref. Gem. 9.30 en6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 .en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma, 5 ds. v.d. Heiden, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.45, Bemardus zo. 10, Haz.-dorp zat. 7, Ermelo, 7 ds. Van Bruggen gez. dienst i_. Geref. Kerk, Geref. Kerk 10 ds. Pouwels, 7 ds. Van Bruggen, Chr. Geref. Kerk 10 dr. Schouten, 7 ds. Rebel, RK Kerk Mar- tinuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. DE KAAG - Herv. Gem. 9.30 ds. Car- stens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Hew. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Teygeler, 6 ds. Goverts, Ontmoetingskerk 10 ds. Bou- man sr., 6.30 ds. Van Malsen, Geref. Kerk "Open Hof, 9.30 ds. Vrolijk, 6.30 ds. Van Halsema, RK Kerk zat. av. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Vink, Oude Kerk 8.30 ds. Oostinga, Sliedrecht, 10 idem, 6 ds. Visser, Nieuwe Tonge, Ichtus Kerk 10 ds. Boer, 5 ds. Catsburg, Pniëlkerk 9.30 ds. Visser, 6 ds. Teygeler, Gr. v. Prinst. school, 10 ds. De Groot Apeldoorn, "Hoeksteen" 10 prof. Koch (Duits), "Overduin" 2 ds. Baas, Ge ref. Kerk Vredeskerk 9.30 ds. Van der Horst, 5 ds. Vrolijk, Triumfatorkerk 9.30 ds. Van Halsema, 6.30 ds. v.d. Horst, Ge ref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Van Lingen, 7 ds. Van Lingen, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Tanis, Geref. Gem. 10 leesd., 7 ds. Hakkenberg, woe. 3 aug. 7.30 ds. Baayens, Volle Evang. Gem. (Voor- str 100) 9.45, Soefibeweging 4 nam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Hagen, Geref. Kerk 10 ds. Koenekoop, 7 ds. Ha gen (gez. dienst). - LEIDERDORP - Hen.'. Gem. en Geref Kerk Dorpskerk 10 ds. Hemmes Leiden. Hoofdstraatkerk 10 nog onbekend, 6.30 ds. Van Loenen, Scheppingskerk 9 ds. Van Loenen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN - Hew. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 10.30 ds. van Loenen, 7 ds. De Kruijff, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Gr. Kerk 9 dr. Jan sen Noordwijk, Pauluskerk 10.30 dr. Jansen Noordwijk, Geref. Kerk 10 dienst, 7 ds. Huisman, Geref. Kerk Vrijg. 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 stud. De Lange, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesd., RK Kerken Agathakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuis zat. 7, zo. 9 en 11.30, Ma- riakerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, Enge lbewaarders zat. 7, zo. 7.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Hew. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 10.45 ds. Huizebosch, 6.30 ds. Griffioen, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 dienst des woords, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Hew. Gem. 9.30 ds. Klusener Zeist, 6.30 ds. Lindenburg Ter Aar, Geref. Kerk geen opgave, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Hew. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder Abbenes, Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. N. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 H. de Haan (Apeldoorn), RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Hew. Gem. 9.30 en 7 kand. Marchand Dokwerk, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Van Keu len, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Hew. Gem. Voorstraat 10 ds. De Meij-Meulendijk Leiden, 7 ds. Pannekoek Leiden, Sole Mio, 9 dhr. Van Duin, Hoofdstraat, 10 ds. Streefland Nij- kerk, De Rank 5.30 dr. Jansen, Rank Ich tus 10 en 3.30, v.d. Plas Rijssen, Duitse dienst, 8 nam. dhr. Grosznick, Geref. Kerk 10 ds. Verheul, 7 ds. Warnink, Vin- kenlaankerk 9.30 ds. Warnink, 7 dhr. Van Duin, Stichtingskerk 11 ds. Warnink, Camping De Wulp, Kraaierslaan, 8.45 ds. Wamink, Ned. Prot. Bond 10.30 dr. Kui pers, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 9, 10 en 11.30, aula Boerenburg 11, Zee, zat. 7, zo. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Hew. Gem. Witte Kerk 10 ds. Van Bruggen Hille- gom, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Victorkerk zat. 7, zo. 8. 9.30,11 en 6, H. Hart De Zilk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Kapel Sancta Maria zat. 7.15, zo. 10, Kapel St. Bavo 9.30. OEGSTGEEST - Hew. Gem. Groene of Willibrordkerk 9.30 ds. Vegter, Paulus- Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Simpekaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. v.d. Berg, 4 ds. v.d. Berg. RK Kerk Willibrorduskerk zat. 7, zo 9.10.30 en 12, Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.)4 nam. dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Hew. Gem. 9.30 ds. Lefeber, Alphen aan den Rijn, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Elgersma, RK Kerk zat. 7, zo-. 8.15,9.45 en 11.30, Remstr. Gem. geen dienst. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken kerk st. Petrus Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, Kerk Maria Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Hew. Gem. 9.30 ds. De Kruijff, 6.30 ds. Heemst Oegs- tgeest, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 dienst des woords. RIJNSBURG - Hew. Gem. Grote of Laurentiuskerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 kand. Molenaar Scheveningen, Bethel- kerk 9.30 kand. Molenaar, 7 ds. v.d. Bo gerd, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Huisman, 7 ds. Versluys, Immanuëlkerk 8.30 ds. De Boer, 5 dr. Van Oeveren, Ma ranathakerk, 9.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Huisman, Camping Koningshof, 10 dhr. Ravensbergen, 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr Geref. Kerk 9.30 en 5 stud. Van der Sluys Apeldoorn, Evang. Chr. Gem (aula mavo) 10, RK Gem. (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Hew. Gem. 9 ds. Van Bruggen Hillegom, 10.30 dhr. v.d. Steen Baarn, 6.30 drs. Van Teylingen, Geref. Kerk 9.30 ds. Van Santen, 7 nog onbe kend, Chr. Geref. Kerk geen opgave, Ned. Prot. Bond geen dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Hew. Gem. 9.30 ds. Linden- burg, 6.30 dhr. Goedhart Nieuwkoop, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Heijden, 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.9.30,11 en 12.15, Ter Aar dorp 9 en 4.30 ds. Bakker, Geref. Kerk Mauritslaan 10 ds. De Boer, Haarlem, 7 ds. Brokerhof, Voorhout (gem. dienst), Geref. Kerk ds. Hoff, 5.15 leesd. .d. Schoot, 7 ds. Meijering Hulp i Heilkerk 10 geen opgave, aula Noord Hofland, 9.30 ds. Meijering, kapel Rijn dijk geen dienst, clubgebouw Molenlaan geen dienst, Geref. Kerk dorp 9.30 ds. De Zeeuw, 5 geen dienst, aula Noord- Hofland 9.30 ds. Meijering (Hew.), Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 leesd., RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Lau- rentius zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, Aula Noord-Hofland 11. WADDINXVEEN - Hew. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Hoeksteen 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds. Verboom, Bethel 9.30 ds. Ver boom, 5 ds. Verwelius, Immanuelkerk 9.30 ds. Huls, 7 ds. Flink, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Berg, 5 ds. Mod deraar, Ontmoetingskerk 9.30 ds. Mod deraar, 5 ds. v.d. Berg, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30 leesd., Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30 dhr. v.d. Heij den, RK Kerk Ontmoetingskerk zat. 7, zo. 8.45, 11.45 en 7, Victorkerk zat. 7, zo. 10. WARMOND - Hew. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, rk kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 4.30 ds. Tukker, Kie- vietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zangen, Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 9.30 drs. Van Drie, 7 dr. Van Oeveren, Wassenaar-Zuid, 10 ds. Van Buuren, 7 geen dienst. WOUBRUGGE - He w. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Hew. Gem. 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. Hiensch Barendrecht (gez. 7, zo 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Hew. Gem. 10 ds. De Haan Oegstgeest, RK Kerken St. Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Diena- arkerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndijk (Meerburg) zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Hew. Gem. 9.30 ds. Mostert, 6.30 ds. v.d. Heiden (Gez. dienstj, Geref. Kerk 9.30 ds. Hulzabosch, &.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4