Buitenhu welij ks samenleven moet beter geregeld "Leuk, want er is geen vechten" Hnwelijk moet veel zakelijker worden benaderd Althoff maakt indruk met enkele topnummers I Zondag l Japanse ilkebana op Aqua- Flora '77 i JEUGDDORPER ZET ERVARINGEN OP PAPIER E3I ZATERDAG 30 JULI 1977 LEIDEN LEIDSE STUDENTEN ONTWERPEN CONTRACT LEIDEN - Het huwelijk als samenlevingsvorm maakt het de partners soms erg gemakkelijk. Je stapt naar het stadhuis, zegtja" en de wet doet de rest. Allerlei za ken blijken opeens geregeld te zijn. Maar het wordt wat moeilijker als er gescheiden moet worden. Dan blijkt pas goed watje daar eigenlijk op het stadhuis hebt gedaan. Er zijn dan ook steeds meer mensen die wel een gemee nschappelijk huishouden voeren, maar die niet willen of kunnen trouwen. Twee mannen, twee vrouwen, broer en zus, man en vrouw. Twee Leidse rechtenstudenten - Henk Grootveld (26) en Willem Ro bert (27) - hebben in het nieuwste nummer van het juristenvakblad „Ars Aequi" een artikel gewijd aan „Samen-Leven, de buitenhuwe lijkse relatie in het recht". Hierin beschrijven ze de resultaten van een onderzoek dat ze samen met enkele andere Leidse studenten hebben gedaan naar de juridische aspecten van alternatieve vormen van samenleven. Het huwelijk, zo bleek uit dat on derzoek, is de enige juridische or dening. En van dat huwelijk gaat wel een sterk bevoogdende wer king uit, vinden de onderzoekers, zonder afbreuk te willen doen aan het instituut huwelijk (de ethische kant van de zaak hebben ze bewust omzeild). Met name de vrouw, zo gaan de onderzoekers verder, moet eigenlijk haar hele leven haar hand ophouden. In deze tijd zou er meer keuze moeten zijn hoe men het sa menleven met een ander zou willen inrichten. Wond De buitenhuwelijkse relatie be vindt zich in een woud van juridis che problemen. Er is immers geen wettelijke basis. Hoe kunnen we derzijds onderhoud en verzorging worden gewaarbord? Hoe moeten de gevolgen van het beëindigen van een relatie door opzegging of door overlijden worden ondervangen? En welke rechten hebben de parti jen als het om de samen bewoonde woning gaat? Tot nu toe is het enige wat partners die willen gaan samenwonen, kun nen doen, maar zelf een regeling treffen waarin de zg. vermoge nsrechtelijke problemen van het samenleven kunnen worden on dervangen. Om de alternatieve sa menlevingsvorm wettelijk te rege len is immers een wetswijziging nodig. En dat houdt in dat een voorstel hiertoe politiek haalbaar moet zijn. De onderzoekers zien dat voorlopig echter niet zitten. Vooral niet, omdat een aantal politieke partijen nog steeds het huwelijk als de hoeksteen van onze maatschap pij beschouwt. Niettemin behoeft ook het huwe lijk als samenlevingsvorm verbete ring, vinden Grootveld en Robert. De opvattingen die ten grondslag liggen aan het huwelijksvermoge nsrecht, zijn achterhaald. Veel be palingen moeten worden opgebor gen in de archieven van lotsver bondenheid, gebrekkigheid en be voogding. Het huwelijksvermoge- nrecht moet zakelijker worden be naderd. Nu wordt het huwelijk nog steeds als een ethisch geladen instituut beschouwd. Het schept verwach tingen, het biedt voordelen (denk aan het zg. Vredeling-huwelijk) en wordt aantrekkelijk gemaakt. Maar over nadelen spreekt men niet. Die komen pas boven water als er ge scheiden moet worden. En dat is iets wat steeds meer mensen doen. Grootveld en Robert dringen daarom ook aan op een zakelijke benadering van het huwelijk. De ambtenaar van de burgerlijke stand zou - in plaats van te praten over „tot de dood ons scheidt" en „in voor- en tegenspoed" - de partners kunnen vragen of ze wel goed we ten wat ze doen. Hen kunnen wijzen op het grote aantal echt scheidingen. Hun kunnen vragen hoe ze denken hun financiën te gaan regelen. Dat over dit soort dingen nog niet zoveel wordt nagedacht, blijkt vol gens de twee studenten uit het feit dat nog slechts 20 procent can van mensen die gaan trouwen dat op huwelijkse voorwaarden doet. Zijn dat misschien juist de mensen die Ars Aequi - het juristenweekblad - komt eenmaal per jaar uit met een speciaal nummer. De nieuwste uitgave, die gewijd is aan het samen-leven, is verkrijgbaar via de boekhandel of rechtstreeks bij mevrouw C. J. Mouton-Visser, Bloemstede 69, Maarssen, tel. 03465-1562 (140 pagina's, prijs 7- Henk Grootveld (links) en Willem Robert: huwelijk ethisch geladen. liever een buitenhuwelijkse relatie zouden willen hebben? Bij hun onderzoek stuitten de Leidse juristen op het probleem dat er heel weinig gegevens zijn over „twee-relaties". In september gaat het Nederlands Instituut voor Sexuologisch-Sociologisch Onder zoek (NISSO) uit Zeist het eerste sociologische onderzoek ernaar in stellen. Het enige dat Grootveld en Robert konden achterhalen, was dat er vo rig jaar naar schatting 2000 contrac ten werden afgesloten tussen twee partners, die met elkaar wilden gaan samenleven. Een getal waar ze verder overigens maar weinig mee konden doen. Wat ze wel hebben gedaan is onder zoeken in de literatuur welke moge lijkheden er zijn voor twee mensen die samen willen gaan leven en die toch enkele zaakjes op een rijtje willen zetten. Een van die moge lijkheden leek op het eerste gezicht de maatschap, maar een samen werkingsverband is nu eenmaal iets anders dan een samenlevings verband. Het duo ontwierp daarop, onder leiding van de Leidse hoogleraar M. L. A. van Mourik, een contract „Leids model", waarin enkele ver mogensrechtelijke knelpunten in een relatie kunnen worden onder vangen. Helaas niet alle knelpunten, want te denken valt slechts aan de positie van het natuurlijke kind en de pu bliekrechtelijke regelingen waarin het huwelijk nog steeds centraal staat. Mogelijkheden om alle pro blemen op te lossen zijn wettelijk als volgt te regelen: verruiming van het huwelijk zodat de alternatieve samenlevingsvormen daaronder vallen, aparte regeling naast het huwelijk, slechts op enkele punten in de wet gelijkstellen of slechts een registratieplicht opleggen aan ge creëerde samenlevingsverbanden zodat de relatie herkenbaar is. Registratie De Leidse juristen voelen voorlo pig het meest voor het laatste. En dat zou het volgende betekenen: twee mensen die besluiten samen te gaan leven, stappen naar de nota ris en vragen hem een contract op te stellen naar het „Leids model". Dat model zit sinds vorige maand onder nummer 32.10 in de serie modellen van de rechtspraktijk, die iedere notaris bezit. Dat contract wordt dan geregi streerd in een door de wetgever in te stellen „samenlevingsregister" en daarna zouden deze twee men sen een aantal rechten hebben ver worven, zoals gehuwden die heb ben. Te denken valt aan fiscale rechten, verzekeringen, huurcon tract en successie-rechten. Zover is het echter nog niet. Wel kan men naar de notaris stappen en de volgende zaken (uit het Leidse model) zelf regelen: privévermo- gens en gemeenschappelijk ver mogen, gemeenschappelijke huis- houdpot, levensverzekering, ge meenschappelijk bewoonde wo ning, beëindiging van de samenle ving door overlijden of op een an dere manier. Aan het slot van het contract wordt vermeld waar het is gedeponeerd en dat de notaris zal optreden in geval van geschillen. Pasklare oplossingen voor samen leven, voor de twee-relatie, kunnen nog niet worden gegeven. Maar misschien is het een troost voor ve len dat de enige pasklare oplossing - het huwelijk - ook niet ideaal blijkt te zijn. Tenslotte duurt één op de vier in elk geval niet „tot de dood ons scheidt". Maar veel korter. Gisteren werden de dieren i s Althoff uitgeladen op het goederenstation van Van Gend en Loos. In geheel nieuwe accomodatie: LEIDEN - Het vernieuwde Circus Althoff heeft gisteravond bij de première in de Sleutelstad een goede indruk gemaakt met een ge varieerd programma. Vooral en kele topnummers in het niet altijd even sterke programma wekten en thousiasme bij het publiek dat de gigantische tent met 4200 zitplaat sen voor de helft vulde. Het circus is tijdens de Neder landse tournee nogal gehandicapt doordat een aantal musici niet mee mag spelen in het orkest. Men moet zich grotendeels behelpen met een bandrecorder. Juist bij een circus, waar het aankomt op de levendig heid en "echtheid", is dat storend. Muziek, glitter en exotische show vormen een onverbrekelijke een heid. Het exotische element is sterk ver tegenwoordigd met de berber- leeuwen, Bengaalse koningstijgers, paarden en acht olifanten. De jonge Zwitser Othmar Vöhringer gaf een edele voorstelling met zijn katach tig sluipende tijgers. Vooral bij de dierennummers speelt beheersing en stijl een grote rol. De zeer gerou tineerde directeur Corty Althoff is al een van de weinigen in dit vak ook nog in staat het geheel een luchtige toets te geven. Zeer zelf verzekerd dirigeerde hij zijn olifan ten precies waar die hebben wilde. Na de klassieke start van het pro gramma met de berberleeuwen en tijgers zakte het geheel wat ineen, het tempo lag eigenlijk te laag om het publiek goed warm te maken. Enkele acrobatische clownerieën bijvoorbeeld misten een goede ti ming. Een enkele slordigheid kan de opgebouwde spanning al verlo ren laten gaan. Pas voor de pauze bij het letterlijk springen en dansen op de hoge draad van Les Collins was weer een ademloze spanning merkbaar onder het publiek. Aparte vermelding verdient de Ne derlandse clown Enrico. Hoewel hij tot de jongsten onder de clowns behoort beheerst hij het vak tot in alle finesses. Op een wonderbaar lijke wijze weet hij constant een aanstekelijk enthousiasme te ver spreiden. Met de meest simpele en klassieke gegevens kan hij moeite loos een verhaaltje opbouwen waarmee hij de aandacht van het publiek gevangen houdt. Eenzelfde talent is te ontdekken bij de virtuoze Viijoagas, een groepje razendsnelle jongleurs. Hun inzet en discipline, zonder poespas, ver raden een grote vakkundigheid. Eenzelfde inzet is terug te vinden bij de welbekende Cherifian- troupe uit Marokko. Al jarenlang staan zij garant voor een wervelend slot van het programma. Hoewel hun repertoire beperkt en bekend is, salto's, radslagen, het op allerlei wijze bouwen van menselijke to rens) is het steeds weer een genot om naar hun snelle goed afge werkte show te kijken. ,5 LEIDEN - Op de Aqua-Flora zal de comende zondag en demonstratie worden gegeven van Japanse Dloemsierkunst, Ikebana, 's Mid- lags drie uur en vijf uur en 's a- ronds om negen uur zal Doris Diels-Krafft, die in Wassenaar les ;eeft in Ikebana, deze demonstra tes verzorgen. Het bloemschikken n Japan is een traditionele kunst vaarbij symboliek een belangrijke >laats inneemt. Ikebana betekent lan ook "bloemen laten spreken". Doris Diels-Krafft heeft enkele ja- en in Japan gewoond en daar de iloemschikkunst onderwezen ge kregen. Bij Ikebana- entoonstellingen in Tokio heeft zij neermalen Nederland vertegen woordigd. Zij volgt de regels van de kenobo-school, die niet alleen noderne maar als enige ook klas- ieke stijlen onderwijst. )e Aqua-Flora tentoonstelling is in e Ton Menken-ijshal aan de Von- ellaan. Doris Diels - Krafft verzorgt on derwijs in Japanse bloemschik kunst. ADVERTENTIE kamsteeg LEIDEN - Vier van de zes weken Jeugddorp Zuid-West zitten er op. Trouwe lezers zullen het gemerkt hebben, de berichtgeving uit het Jeugddorp is de laatste weken in gebreke gebleven. En dat kwam dan met name omdat de activitei ten de laatste veertien dagen in veel gevallen letterlijk in het water vie len en er niet veel meer gedaan kon worden dan kleien, knutselen en verven in de huisjes van het dorp. Dat ging de afgelopen veertien da gen onder leiding van de medewer kers van clubhuis De Zevensprong, die maandag worden afgelost door clubhuis De Klinker. Gisteren namen we een kijkje in het dorp en troffen daar onder meer Ferry Weise. Hij gaat elke dag met zijn twee zusjes en broertje naar Zuid-West en had wel zin om zijn bevindingen voor onze krant op papier te zetten. Grote indruk daarbij maakte een onverwacht vechtpartijtje, met gelukkig goede afloop. Ferry is dertien jaar en heeft, dat zal de lezer duidelijk worden, al enige journalistieke ervaring. Vorige maand nam hij afscheid van de Barbaraschool aan het Levendaal, waar hij van tijd tot tijd in de schoolkrant stripverhaaltjes schreef, in september gaat hij naar de LTS aan de Boerhaavelaan en is van plan ook daar regelmatig te gaan schrijven. VW-PASSAT VW-SCIR0CC0 ENKELE GOLF-DIESELS UIT VOORRAAD Speciale prijzen: Pa88at/Scirocco OEGSTGEEST LEIDERDORP VOORSCHOTEN KATWIJK kamsteeg GEVERSSTRAAT 30 - OEGSTGEEST TELEFOON 071-151940/152661 NA 18.00 UUR 071-152661 Het is vandaag vrijdag de 29ste 1977. Wij zijn in de jeugddorp. Ik kwam om negen uur. Er was nog niemand, dus ging ik aan het werk. Ik pakte twee balken en rolde het van elkaar. Ik pakte een grote balk en zaagde het door midden. Timmerde het vast en het moest een deel van een auto zijn. Ik maakte een Flinstonewagen. Eergisteren was er een vechtpartij. Het waren twee meisjes van veertien. Die vochten met Leon van twaalf. Hij kon ze niet aan en pakte een schop en sloeg er mee in haar gezicht. Ze lag open en werd naar de huisdokter gebracht. Een dag daarvoor gingen we voetballen en rugbyen. We wonnen met één tegen twee met voetballen en met rugby 12 tegen 5. Het is heel leuk in het Jeugddorp, want er wordt meestal niet gevochten. Alleen eergisteren. Je kunt er onder anderen typen en kleien en verven en knutselen. De entree kost 1.25. Het is de moeite waard en goed voor de rust. Elke dag van tien tot drie uur. Nu ga ik mijn Flinstone-wagen afmaken. FERRY Ferry schrijft zijn belevenissen in het Jeugddorp onder het toeziend oog van de enkele andere bewoners

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3