Tank in de zomer nooit vol Klassiek- witte lak het best zichtbaar Chrysler Sunbeam in kleine klasse IM]° «"OS""* Instrumentenpaneel met vloeibaar kristal KASSTUK VAN TOYOTA IN NIEUW JASJE ZATERDAG 30 JULI 197 "Er is geen enkele kleur die onder alle omstandigheden steeds een maximale veiligheid biedt". Natuurlijk heeft men voor zo'n conclusie geen onderzoek van Mercedes nodig. In principe kan niets volmaakt ziin. Maar er staan in het rapport vele behartigens waardige dingen. Een auto is altijd een bestanddeel van zijn omeevine. Daarom moet men het effect van zijn kleur altijd zien in relatie tot zijn achtergrond en daarbij rekening houden met de weersomstandigheden. Wegdekken hebben over het alge meen een donkere kleur. Sche mer en mist zijn weersomstan digheden, waarbij het gevarenri- sico erg groot is. De kleuren ver liezen dan voor het oog aan "lichtsterkte" en neigen te ver vloeien tot grijze tinten. De veel verbreide mening dat veel "bon te" kleuren ook veiliger zijn is dus - althans in deze eenvoudige vorm - beslist onjuist. Zo is bijvoorbeeld de wel erg bonte kleur rood vanuit het standpunt van veiligheid betrekkelijk on gunstig omdat het menselijk oog bij schemer het rood minder goed kan waarnemen. In samenwerking met Duitse lak- fabrikanten heeft Daimler-Benz AG een zogenaamde "zichtbaar heidsgraad" gedefinieerd en meetapparatuur ontwikkeld, waarmee men die zichtbaar heidsgraad kan vaststellen. Daarbij worden behalve de kleur van de auto ook andere factoren gemeten, zoals de achtergrond en kritieke weersomstandigheden. De zichtbaarheidsgraad wordt uitgedrukt in procenten. Als norm dient de chemische ver binding barium-sulfaal met een zichtbaarheidsgraad van 100 pro cent. Alle overige kleuren komen met minder uit de bus. In het Mercedes-programma komen vijf lakken boven de vijftig pro cent: klassiek wit (88 pet.), licht ivoor (77 pet.), geel (70 pet.), ahorn geel (61 pet.) en mimosa geel (55 pet.). Op de drukbevolkte markt, waar Ford de klanten voor zijn Fiesta vindt. Volkswagen zijn Golfjes aan de man brengt, Renault zijn lagere num mers slijt en nog vele merken actief opereren is er weereen concurrent bij gekomenChrysler zal dus heel ha rd moeten dringen om nog een plekje te vinden voor zijn nieuwe Chrysler Sunbeam, die de bekende Imp komt vervangen. De wagen heeft de motor voorin,vier cilinders meteen inhoud van 930,1300 of 1600 cc, een vier-versnellingsbakdienaar verkiezing ook als auto maat te leveren is, drie deurs en is door de opklapbare achterbank ook te gebruiken als stationcar. Heeft derhalve vele van de specificaties, waarop de concurrenten evenzeer kunnen bogen Doorslaggevende factor kan dus de prijs worden. Daar is op dit moment echter nog niets van bekend. Maar de Britse regering heeft de fabriek wel een geldinjectie gegeven ten bedrage van een dikke 180 miljoen gulden om het project van de grond te krijgen. En wellicht kan dit helpen bij het aangaan van de ongetwijfeld verbeten concurrentiestrijd in deze van modellen uitpuilende klasse. Foto boven het exterieur en foto onder het interieur van de nieuwe Sun beam. Er zijn automobilisten die de benzinetank van hun auto tot de rand toe vullen. En dan zetten ze desondanks toch hun auto meteen daarna in de zon.... Ze verdienen een bon voor ver keerd parkeren. Vooral in de zomermaanden. Elke stoj immers-of die nu vloeibaar of gasvormig is - zet bij ver warming uit. Bij brandstoj is dit 0.11 procent per graad. Dat is niet veel. Althans zo lijkt het. Maar de schijn bedriegt. In ondergron dse tanks opge slagen benzine heeft meestal een temperatuur Van acht graden. Als de auto na het tanken op een zonnige plaats komt te staan kan de temperatuur gemakkelijk oplopen tot zo'n dertig gra den. Deze temperatuurstij ging van ruim twintig gra den betekent een uitzetting van twintigmaal 0.11 is 22 procent. Neem bijvoorbeeld een tank- inhoud van 45 liter. De toe name van de inhoud met 22 procent betekent één liter ex tra. Waar moet die liter heen als de tank tot de rand toe iï gevuld. Die brandstof moet overlopen. Of via het ont- luchtingspijpje of via de tankdop. Dus...weg dure benzine. Dit is natuurlijk niet nodig Vul de tank niet helemaal als niet meteen daarna min stens 10 kilometer wordt ge reden. Want al hebben vele auto's een geraffineerd sys teem aan boord om het over lopen van benzine bij scheeJ parkeren te voorkomen, hei werkt alleen als er nog lucht in de tank is. Horloges met vloeibare kristal len zijn tegenwoordig al geen zeldzaamheid meer. Liquid Crystal Displays noemt men zoiets in Amerika. Of kortweg LCD. In de toekomst zullen automobilisten via zulke LCD's in hun auto niet alleen de tijd kunnen aflezen, maar ook hoe hard ze rijden, hoe hoog het peil van hun brand stof is, hoe de transmissie er voor staat en dergelijke. Het "LCD- instruméntenpaneel" wordt op het ogenblik in de labora toria van General Motors in de Verenigde Staten getest in een Chevrolet Monte Carlo. Het scherm daarin bestaat uit twee glasplaten, waarbinnen zich tussen twee polarise rende lagen de vloeibare kris tallen bevinden. Deze bestaan uit moleculen die onder invloed van een zwakke elektrische stroom een verschillende stand aan nemen. Hierdoor wordt de polarisatie van het licht ge wijzigd zodat het weerkaatst of wordt geabsorbeerd door de polariserende lagen af hankelijk van de inschake ling of onderbreking van de elektrische stroom. Digitale systemen van vloei bare kristallen bieden voor delen die andere elektroni sche systemen niet hebben. Doordat ze slechts een zwakke stroom van laag vol tage nodig hebben kunnen ze worden toegepast met geïn tegreerde circuits. Reflecte rende LCD's hebben een uit stekend contrast en zijn bij zonder goed afleesbaar bij fel zonlicht. Bij extreem lage temperaturen - beneden de twintig graden onder nul - reageert LCD evenwel traag doordat de vloeistof dan moeilijker be weegt. Verdere onderzoekin gen zijn derhalve vereist. Het elektroden patroon kan elke gewenste vorm aanne men hetgeen een grote keuze in vormgeving mogelijk maakt. Bovendien kunnen door het gebruik van ge- 'kleurde polariserende films aanduidingen in verschil lende kleuren worden ver kregen. Tenslotte bieden de zeer platte LCD's de mogelijkheid om plaats en gewicht te besparen in de instrumentenpanelen van automobielen in de toe komst. Corolla 30 Op de foto de wat gewijzigde Co rolla 30, het succesvolste model van Toyota. Vorig jaar rolden er zelfs 717.747 Corolla's van de Ja panse produktielijnen. Hierdoor werd de Corolla de meest gepro duceerde automobiel ter wereld. In totaal zijn er al meer dan 4 mil joen gebouwd. Ook in ons land behoort de Corolla tot de best verkochte automo bielen. Over de eerste vier maan den van dit jaar zijn er 7.013 Co rolla's afgeleverd. Dat is een marktaandeel van 3,3 procent. Dit kasstuk van Toyota heeft nu van binnen en van buiten een zo genaamde facelift ondergaan. Wat gemoderniseerd. Een grill gekregen en een spoiler aan de voorkant. Boven dien zijn er nieuwe staalgordel radiaalbanden onder gemon teerd. Van binnen heeft men het dash board opnieuw gestyleerd. Het is bovendien lager geplaatst, waar door het uitzicht door de voorruit groter is geworden. De voorstoe- len zijn ook volledig gewijzigd. Vooral op schouderhoogte zijn zij breder geworden en de hoofd steunen zijn verstelbaar gewor den. De nieuwe Corolla's (van 11.400 tot 14.350 gulden) zijn alle standaard voorzien van automatische drie- puntsveiligheidsgordels. Ze zijn uitgevoerd in de kleur van de stoelbekleding. frv oo Door volgende maand is het alweer der- tig jaar geleden, dat de Amers- foortse firma Pon begon met de import van Volkswagens. Des tijds natuurlijk een omstreden zaak. We tekenden toen 1947. Nauwelijks 2 jaarna de onmense lijke Tweede Wereldoorlog. De komst van de eerste kevers was dan ook met vele gemengde ge- I voelens omgeven. De import van Duitse produkten was op dat I moment verre van populair, fesondanks heeft de kever het ge haald. En hoe. Tientallen jaren zijn ze als broodjes van de bakker over de toonbank gegaan. Zo groot en zo oogverblindend was ihet succes, dat men in het VW- hoofdkwartier in Wolfsburg er izich blind op heeft gestaard. Te 'lang heeft men zich aan dit onge kende verkoopsucces vastge- Iklampt. jU:-rgeten werd tijdig een waar dige opvolger neer te zetten. Het kostte de Duitse autogigant bijna (het leven. Hij kwam niet alleen [diep in de rode cijfers terecht, zijn (toestand was op een bepaald moment zelfs uiterst zorgwek kend. zijn ingrijpende operaties en Stevige bloedtransfusies nodig jgeweest om de patient weer over eind te krijgen. Het frisse bloed |werd geleverd door de zoveel kleinere Audi-fabrieken." Want mèt die fabrieken werden een aantal ideeen opgekocht, die het Ifantasie-arme Wolfsburg zo ver schrikkelijk goed kon gebruiken. De nieuwe lijn van Volkswagen is in feite rechtstreeks afkomstig van de tekentafels van de Audi- ingenieurs. Natuurlijk zijn hun oorspronke lijke modellen wat bijgeschaafd. Natuurlijk moesten ze flink ge modelleerd worden om te passen in de massa-produktie, waarvan Volkswagen alleen kan-leven. En natuurlijk wordt daardoor de in vloed van de VW-mensen steeds groter. Maar het is en blijft een feit, dat de oorspronkelijke lijn waaruit de Passaten, Golfjes en Polootjes zijn geschapen door Audi is neergezet. Het zou echter niet fair zijn de ver diensten van Volkswagen in deze te kleineren. In Wolfsburg heeft men met het oorspronkelijke idee driftig gestoeid. Er zijn ver schillende modellen uit voortge komen. Zoals het grote succes van nu: de. Golf. Vorig jaar in Duitsland veruit het meest ge produceerde model. Meer dan een half miljoen stuks Zelfs de toch zo populaire Opel Kadett kon daar op geen stukken na aan tippen. Het ziet er dus naar uit, dat Volkswagen dankzij de ri goureuze ingrepen van enkele ja ren terug weer helemaal op weg is om het verloren terrein in te ha len. En eenmaal op die weg zijn ze bij VW niet meer te stuiten. In de af gelopen jaren hebben we het ene model na het andere voorgezet gekregen. Soms varianten op een al bestaande type, maar soms ook helemaal nieuw. Dat laatste zei den ze ook van de Volkswagen Derby die niet zo lang geleden op het tapijt verscheen. Maar bij dat "helemaal nieuw" zetten we een vraagteken. afgeknotte typen, die de laatste jaren zo sterk in zwang zijn ge komen. Maar he.t is toch niet zo moeilijk om deze nieuwe Volks wagen in de VW-lijn te traceren Een Audi-50, die zijn "derde deur" heeft moeten inleveren voor een fikse kofferbak. Het is voor een gewoon mens bijna niet meer mogelijk al die ver schillende VW-tjes uit elkaar te houden. Temeer omdat de lijn van Audi en Volkswagen op een schrikbarende wijze met elkaar verweven zijn. Op de lijst van in Duitsland geproduceerde model len staan de Audi's bijvoorbeeld wel apart genoteerd. Behalve de kleinste. De Audi 50 is namelijk opgenomen in de totaaltelling van Volkswagen. Een bewijs, dat Wolfsburg deze wagen meer ziet als een luxueuze Volkswagen- Polo dan als een echte Audi. Dat klopt dan wel met de komst van deze leuke Volkswagen-Derby. Het luxueuze en aantrekkelijke interieur van de Audi 50 vindt men er onverkort in terug. Heel wat anders dan de kale binnen kant van de Polo. Ook de koste lijke stoelen van de Audi 50 zijn erin geplaatst. Prettige lange zit tingen en goed omsluitende leu ningen. Maar deze en andere positieve pun ten hebben we reeds opgesomd toen we destijds een vrij enthou siast verhaal over de Audi 50 pro duceerden. Enthousiast omdat we erg gecharmeerd waren ge raakt van dat kleine, handige en pittige karretje. Dat behoeven we hier niet te herhalen. Want we hebben toen al geschreven over de beperkte maar toch niet tegenvallende ruimte in dit uiter lijk kleine wagentje. Over het so bere maar niet onaardige dash- boardje. Over het pittige motor tje, dat met vijftig DIN-pk een topsnelheid van tegen de 150 ki lometer op de teller zet en met de zestig DIN-pk natuurlijk nog ho ger kan reiken. We hebben toen ook gesproken over de niet geruisloze maar ook niet te kabalige krachtbron. We hebben de lichte besturing, de gemakkelijke schakeling, de handige manoeuvreerbaarheid, de uitstekende wegligging en de aangename onafhankelijke wiel ophanging geregistreerd. Alles bij elkaar waren we erg positiefin ons oordeel. Dat kunnen we zonder bezwaar voor de Derby prolongeren. We reden de Derby LS met de 1100 motor van 50 DIN-pk. In totaal zijn er vijf verschillende 2-deursuitvoeringen Drie met die 1100 cc motor van 50 pk en twee (ook een L3 en de GLS) met een krachtbron van zestig paarde- krachten. Maar die laatste exem plaren komen waarschijnlijk binnenkort - bij het ingaan van het nieuwe modeljaar - op de Ne derlandse markt. Voorlopig re den wij dus nog in een LS met de ook vinnige vijftig pk motor. Alle versies hebben nu die koffer bak van 515 liter inhoud. Zeker voor zo'n autootje een zeer royale ruimte. Mede daardoor is deze Derby een stevige geworden in de klasse, Trouwens, ook wat prijsstelling be treft zit deze Derby met ver uit de buurt. Men moet dan wel verge lijken wat de een en de ander te bieden heeft. De goedkoopste Derby komt op 12.343 gulden, de duurste op 14.667. De door ons met veel plezier gereden Derby LS(50pk)komtop 13.393 gulden. Dan blijft nog de vraag van het ben zineverbruik. Natuurlijk niet zo gunstig als de fabriek op geeft. Maar die werkt nu eenmaal met constante snelheden en daar kan men in het dagelijkse verkeer niet mee weg. We kwamen op een verbruik van 1 liter (normale) benzine op 12 kilometer. Niet uit zonderlijk goedkoop voor een auto in die klasse, maar het kan er mee door. Totaal komen we aan een lekker zit tend, goed hanteerbaar en aardig ogend wagentje, dat binnenin voldoende ruimte heeft voor vier personen en de bagage van dat kwartet in zijn flinke bak behoor lijk kan wegstouwen. Het zou ons niet verbazen als VW hiermee weer hoge ogen ging gooien.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21