DE LATE "Vroeger had Rotterdam de pest aan me..." ZATERDAG 30 JULI 1977 EXTRA PAGINA 13 Die ochtend besluipt de dood zijn prooi tot bin nen handbereik Onbe wust van het loerende gevaar raast het modale gezin Mansveld - man, vrouw, twee kinderen, poes bij kennissen - rich ting Nederland, een nieuwe toekomst tege moet. De droge plof van een klapband voor doet de door de Italiaanse va- kantiezon gebruinde chauffeur abrupt uit zijn gepeins opschrikken. Fracties van seconden, vangrail, gierende Balancerend tussen dood en leven schiet in een flits de film van een leven aan zijn geest voorbij: dertien jaar betaald voetbal bij FC Den Haag. Een schietgebed, heel kort, dag Feyenoord. Dan, aan de an dere kant van de weg, is tegen een muur de nachtmerre voorbij. Het verhaal haalt de kranten niet, het modale ge zin Mansveld komt met de schrik vrij, auto total loss. Drie dagen voor hij zich bij de nieuwe werkgever meldt, zegt de bestuurder schor dat er vandaag een engel op het autodak meerijdt. „Ernst Happel is een grote. Gril liger iemand heb ik als trainer niet meegemaakt. Hij kon slecht tegen zijn verlies, dat is iets wat we gemeen hebben. Als-ie in het trainingskamp een paar keer met klaverjas sen verloor, zei hij: Scheisse en ging naar bed. Maar een halfuur later was de trainer weer terug en pakte de kaar ten opnieuw. Bij ADO heeft- ie me veel bijgebracht. Tegen MVV kopte ik een keer de bal verkeerd, waardoor Hoenen de bal maar voor het intrap pen had. In de rust zegt Hap pel: „Mansfeld spielt nicht weiter." Toen heb ik hem met mijn kwaaie kop een schoen naar zijn hersens gegooid en hem uitgemaakt voor alles wat mooi en lelijk was. Ik was, over mijn zenuwen heen en Happel zei helemaal niets te rug. De pers moesten we van Happel vertellen dat ik ge blesseerd was geraakt. Maar dat heb ik verdomd. Als Hap pel me toen een boete had ge geven, had ik niets te zeggen gehad. Drie dagen later riep de trainer me bij zich. Hij noemde me een joker. Derge lijke uitspattingen moest ik voortaan uit mijn hoofd laten. Barend is weer bezig, in dit ge val Barend van Hengel. Grin nikend heeft Feyenoords oude terreinknecht vol inge houden voorpret een schommelstoel naar de kleedkamer gesleept. Feyen oord traint na de vakantie voor het eerst. De ontgroening van de nieu welingen kan beginnen. Een voetstoof en een wandelstok completeren het beeld, dat herinneringen oproept aan een bejaardenflat tijdens het middagslaapuur. Een vaag gevoel van onrust waar schuwt Barend dat de nieu weling misschien boos kan worden. Zo goed kent hij die Hagenaar nou ook weer niet. Het gevoel van onbehagen is ongegrond, want de nieuwe ling voelt aan wat er van hem wordt verlangd. Als hij om vijf voor twaalf binnenkomt hebben zijn collega's zich reeds omgekleed. Alvorens over te gaan tot het schudden van handen, neemt Mansveld zonder met de ogen te knip peren plaats in de schom melstoel. Barend van Hengel kwalifceert de nieuwe vrijwel gelijktijdig als tof. „Ik heb mezelf mooi op de vlak te gehouden. Niet uitgebreid met Boskov gediscussieerd in verband met praatjes. Boskov heeft er alles aan gedaan om me naar Feyenoord te halen. Voor die verhalen van twee handen op één buik koop ik niets. Nico Jansen is als te AadsjeMansveld33 jaarHagenaar en nu bij Feyenoord. genstander een etter. Nu ik in één ploeg met hem speel denk ik dat Nico mijn type is. Van der Lem zit naast me in de kleedkamer. Gerard zegt: wij houden ons nog even gedeisd maar binnenkort horen ze van ons. Boskov is dezelfde ge bleven. Een prof, die keihard laat werken. Nieuwe regle menten ook. Een boete voor degene die te laat aan tafel komt. Geen ordinaire dingen en zo. Wee de gene die een windje laat. Hoewel, ik heb er toch een paar gehoord. Heel zachtjes maar en op een mq- ment dat Boskov het niet kon horen. Verder durven ze wel meer tegen Boskov te zeggen dan destijds de spelers bij FC Den Haag. De trainer had een nieuwe auto. Zegt Rosber gen: „Die heb je zeker over gehouden aan die handel met Popovic. „Ik kan de jongens geen onge lijk geven dat ze hebben uit geroepen dat ik een ouwe man ben. Ik zou als speler van FC Den Haag, denk ik, het zelfde hebben gedaan wan neer ik in de krant zou lezen dat Van Hal met Charley Bos veld bezig zou zijn. Maar het heeft me wel geprikt. Dat wil zeggen dat ik heilig bezield ben van de gedachte om het tegendeel te bewijzen. In mijn FC Den Haag-tijd had het Rotterdamee publiek gloeiend de pest aan me. We verloren een keer met 4-1 in de kuip. Ik bleef alsmaar bal len terugspelen op Ton'Thie. Eén man werd razend van woede en iedere keer dat-ie me uitschold trok ik een gek gezicht naar hem. Op een ge geven moment wilde hij over het hek klimmen. Ze konden hem nog net tegenhouden. Die man zou ik best eens wil len ontmoeten. Als jeugdspe ler won ik een keer met ADO het internationale Feye- noordtoernooi. De finale te gen Feyenoord was bikkel hard. Alles mocht en we schopten naar alles wat be woog. Een jaar later zegt een man tijdens hetzelfde Feyenoord-toernooi tegen mijn vader dat er vorig jaar bij ADO een schaver van het alle rergste soort stopperspil speelde, die hij graag voor zijn bek had willen slaan. Da's mijn zoon, zei die ouwe heer van me. Je zoon kan best aar dig voetballen, riep het mannetje angstig. „Ach, op Theo Laseroms konden ze hier ook wel schieten. En na twee weken kon-ie gaan kwaad meer doen bij het pu bliek „Aanvoerder wil ik nooit meer zijn Het heeft me een hele bos gele kaarten opgeleverd. Ik hoop niet dat Treytel maar een tiende krijgt van de gele kaarten, die ik heb gehad. Bij Wij hadden de scheidsrechter altijd tegen, waren we van mening. Het merkwaardige is dat de jongens bij Feyenoord hetzelfde zeggen. En daarom zullen ze bij Ajax ook wel be weren dat ze tegen twaalf man spelen. Ik heb Leo van der Korft wel eens in een lezing beluisterd. Volgens Leo moet je er als voetballer vanuit gaan dat de scheidsrechter 's morgens ruzie met zijn vrouw gehad kan hebben. Toen ben ik boos geworden. Heb ik ge vraagd of de scheidsrechter er dan misschien rekening mee zou willen houden dat ook de voetballer eventueel met slaande ruzie de deur uit is gegaan. Dat Derks zo hoog van de toren blaast, is de schuld van de pers. In jullie krant beweerde hij onlangs dat-ie me het schaamrood naar de kaken zou hebben ge jaagd. Nou, vergeet het maar. Ik bloos niet zo snel. We moesten allemaal een hand tekening zetten op zijn been. Ik deed het heel hoog en Van der Korft vraagt quasi ernstig waarom doe je dat nou spe ciaal daar? Ik zeg: Frans is toch de broer van mister Humphrey." „Je zou het niet zeggen, maar ikf ben nooit zo erg vrij geweest. Ik ben een keer naar de trai ning van FC Den Haag wezen kijken en ik heb staan aarze len of ik ongevraagd de kleedkamer binnen zou stap pen. Lex Schoenmaker zit nu in miin hoekie, we hebben achteraf wel gedold. Roger Albertsen zegt: gelukkig voor jou Mansveld, dat ik tegen Feyenoord nog niet mee mag doen. Ik zeg jammer voor jul lie, dat je na vijf wedstrijden nog zonder punten bent. Ik heb veel reacties gehad van de jongens. Van Lex en van Korevaar. Galje stuurde me een kaart uit Spanje. Gefelici teerd stond erop. Van Ton Thie bloemen en van Dojo (Perazic) natuurlijk. Evert Teunissen schreef een brief uit Zwitserland. De bekro ning van je carrière, vond Teunissen. Malatinskv en Loof heb ik zelf bedankt voor de samenwerking." „Ik zal mezelf moeten omtur nen. Feyenoord is geen FC Den Haag, dat realiseer ik me heel goed. Zeventig minuten balbezit schat ik, iets dat voor het huidige Feyenoord nog al tijd voor 28 van de 34 weds trijden geldt. Ik denk dat ik niet in die mate een aanval lende rol zal kunnen spelen als ik gewend was. Bij Feye noord is die rol in de eerste plaats weggelegd voor Schneider. Ik zal me daarbij moeten aanpassen. Niettemin blijf ik een buitenbeentje, want Feyenoord heeft een collectief contract afgesloten bij Adidas en ik heb persoon lijke verplichtingen voor Quick. Die laatste firma maakt geen shirts maar ik weet zeker, dat ik de strepen van mijn shirt zal moeten ha len. Je moest eens weten hoe ze zich daarover destijds heb ben opgesteld toen ik een su perstarsshow meedeed. Mijn positie bi,i Feyenoord zal minder dominant zijn dan bij FC Den Haag. Wanneer je veertien jaar voor één club speelt en je overleeft alle an deren, dan is zoiets onvermij delijk. Misschien dat het in de praktijk zelf misstanden in de hand werkt, misbruik mis schien ook wel. Dat is in elk geval gebleken toen ik na af loop van die slechte wedstrijd tegen Go Ahead Eagles een aantal eisen stelde. Ik zei te gen de trainer: Hoekema eruit of ik. Natuurlijk koos Mala- tinsky voor mij. Dus stond Oeki er naast." Fadrhonc was geen vriend van me. Die man deed alles om mijn zelfvertrouwen te ondermijnen. Een merk waardige zaak voor een bondscoach, die valt of staat met het succes van het team. Inderdaad was het zo dat hij tegen Hulshoff zei: houjij die Mansveld een beetje in de ga ten, dat-ie geen gekke dingen doet. Terwijl ik toch libero speelde in Oranje en Barry voorstopper. Wanneer we die belangrijke wedstrijd van Belgie hadden verloren zou het de schuld van Fadrhonc zijn geweest. Bij die beruchte vrije trap, die achteraf een doelpunt bleek te hebben op geleverd - Kazakof gaf ten on rechte buitenspel - zei ik te gen Barry: we zetten die Bel gen buitenspel. Nee, zegt Hulshoff, dat doen we niet. Maar terwijl de bal in de lucht is, schreeuwt Hulshoff: jon gens eruit. Het gevolg was dat zowel Neeskens als ik te laat naar voren stapten. Goddank hadden we die Russische scheidsrechter. Boskov heeft wel vertrouwen in me. Zoveel dat ik durf te zeggen dat straks iedereen van mening is, dat het een goede zaak is geweest om die ouwe baas van FC Den- Haag ove „Nee, ik loop niet vooruit op de zaken. Je zult me niet horen zeggen dat ik op de WK- selectie hoop nu ik bij Feye noord zit. Inderdaad is dat de grootste telerustelling ge weest in mijn carrière. Niet naar West Duitsland, terwijl ik er zo vast od had eerekend. Mezelf kan ik alleen verwijten dat ik altijd te gretig was. Ik heb de image een karakter voetballer te zijn. Dus zeur je niet over pijn en ga je des noods te snel weer trainen. Mansveld in het Oranje-tricot: "Niet naar de WK in Duitsland, dat was de grootste teleurstelling in mijn carrière" Misschien heeft WK-1974 gekost.. dat de

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13