Gebroeders Van Vliet gokken op wereldtitel SY IS REMISEKONING AF Feyenoord wist de Keulse smaad uit KNVB en NOS verlengen overeenkomst Meer inschrijvingen voor NK op de baan Honkbalteam weer net langs Italianen: 2-1 ZATERDAG 30 JULI 1977 SPORT PAGINA 11 FJ-zeilers geven zichzelf goede kans LEIDERDORP - Zelf hebben ze er hoge verwachtingen van. Aad en Jan van Vliet, de Lei- derdorpse zeilers die volgende week meedoen aan het wereld kampioenschap Flying Junior in het Engelse Whitstable, ach ten zich goed genoeg om zon dag 7 augustus in de prijzen te vallen. "We zijn alleen tevreden ,met een plaats bij de eerste drie", meldt 21-jarige Jan, een student bouwkunde. Hij baseert die verwachting op het resultaat dat hij samen met broer Aad (23 en afgestudeerd jurist) op het Nederlands kam pioenschap behaalde en op de dominerende rol die oranje- zeilers in de FJ-klasse vervul len. "Samen met de Italianen beheersen wij het hele gebeu ren en op de NK werden we tweede, dus we maken zeker wel een kans op de wereldtitel. Het enige is dat we niet weten "wat" er uit Amerika komt. We hebben twee jaar geen zeilers uit dat land gezien, dus we we ten niet hoe hard ze daar inmid dels gaan". Angst voor die onbekende fac toren hebben ze echter nauwe lijks; zeker niet nu ze weten dat de combinatie van twee broers in een boot welhaast ideaal werkt. Jan zegt: "Het is toch wel frappant dat op het laatste na tionale kampioenschap de eerste vijf plaatsen werden be zet door broers. Je werkt dan ook op een bijzonder goede ba sis. We hebben bijna nooit ruzie in de boot". Daarbuiten trouwens ook niet, vandaar dat de Van Vliets twee weken vakantie aan hun spor tieve verblijf in Engeland zullen vastplakken. "Anders is het voor ons niet te doen, want we moeten alles wel zelf betalen. De Koninklijke Nederlandse watersportvereniging sponsort De gebroeders Van Vliet in actie in hun Flying Junior. alleen de teams die een be paalde selectieplaats behaal den; daar hoorden wij niet bij. Dus kost het ons alleen voor de reis met boot en auto al 750 gul den, terwijl we ook nog een in schrijfgeld van 150 gulden moe ten betalen. Dat hebben we er graag voor over, want het blijft fijn om te varen in een vrij klein schip dat alles heeft wat ook in de FD zit, terwijl de kosten veel lager zijn. Als we wat bereiken op de WK denken we er ook over zelf FD te gaan varen. En we moeten toch zeker bij de eerste drie kunnen eindigen in Engeland UTRECHT-Het aantal deelnemers voor de nationale wielerkam pioenschappen op de baan is, in vergelijking met vorig jaar toen de titelstrijd in verband met de Olym pische Spelen versnipperd was, iets gestegen. De winst op de twaalf nummers, die van 2 tot 5 augustus in het stadion Galgenwaard te Utrecht worden afgewerkt, komt door de groei bij voornamelijk door de groei bij de klassementsweds trijd voor amateurs. Enige stijging op de voorlopige deelnemerslijst is er ook op de damesnummers, maar er zullen in Utrecht nog slechts drie sprinters strijden om de nationale titel bij de profs. Bij dat drietal is niet de vorige kampioen Leyn Loe- vesijn. Teruggekeerd in de strijd om de baantitels is stayer Cees Stam, vo rig jaar tweede bij het wereldkam pioenschap. Daar staat tegenover dat de nummer twee van vorig jaar in het Nederlands kampioenschap, René Pijnen, vermoedelijk van deelneming zal afzien omdat er voor hem geen top-gangmaker be schikbaar is. De beste vier, Walra- ve, Koch, Stakenburg en De Graaf ryden met respectievelijk Stam, Rompelberg, Venix en Been en voor de anderen zijn alleen "en- traineurs" beschikbaar met veel minder internationale ervaring. Om die reden probeert bijvoor beeld Tino Tabak de Westduitser Peter Durst naar Utrecht te krijgen. De KNWU is er in geslaagd voor de baansport een aantal sponsors aan te trekken, waardoor het verlies op de organisatie beperkt zal kunnen worden. Er is een totale prijzenpot van ruim 7000 gulden voor de profs en met uitzondering van de deelnemers aan de strijd over 50 kilometer zon der gangmaking is iedere beroeps- renner zeker van "prijsgeld". Ere wedstrijd LFC tegen Leids elftal LEIDEN - In het kader van het 70- jarig jubileum zal de Leidse voet balclub LFC op zaterdag 6 augus tus een erewedstrijd spelen. Tegen stander is die dag (aanvang 18.00 uur) het Leids KNVB-elftal. An derejubileum-activiteiten van LFC zijn: een duel van LFC-veteranen tegen een Leids veteranen-elftal op 10 augustus, een veteranen- toernooi op 21 augustus en jeugd- toernooien op 13 augustus (A2 en BI) en 20 augustus (Al). Voor het Leids KNVB-elftal zijn uitgeno digd: Sloos, Hannaart, Henskens (UVS), Ligtvoet, Tisseur, Holverda (Roodenburg), Rietbergen, Aniba (DOCOS), De Roo (Lugdunum), Witteman (RCL), Keijzer (Randstad Sport), Verhoeven (ZLC), Eradus (Lugdunum. Vanmiddag om vier uur spelen in Valkenburg Rijnsburgse Boys en LFC een vriendschappelijke weds trijd tegen elkaar op het oude ter rein van de Valken. Quick Boys treedt vandaag op het eigen veld om 19.00 uur aan tegen de hoofd klasser RVC. j. - De meester en zijn opvolger Van Hanegem kijkt toe hoe Peters aanlegt om het tweede doelpunt i HOOGEZAND - Baba Sy wil niet de remisekoning van het KSH- toernooi worden. Ongelukkiger wijs Koos hij niet de gemakkelijk ste tegenstander om van speelwijze te veranderen. Na een viertal me rendeels rustige partijen, ging hij in de vijfde ronde in de aanval. Uitge rekend tegen de wereldkampioen. Harm Wiersma won en kwam, mede doordat twee van de andere koplopers - Jansen en Smith - re mise speelden weer naast de Ame rikaan Smith aan de top van de ranglijst. Baba Sy heeft er duidelijk wat van willen maken gisteren. Hij nam het theoretische nadeel van een rand- stuk. De Afrikaanse vos is zijn stre ken nog niet kwijt, hij slaagde erin de spelkarakteristiek te wijzigen. Nadat beiden de helft van hun schijven hadden ingeleverd, in met een iets betere positie voor Wiers ma. Sy zag dat en dacht aan de klem te kunnen ontkomen, toen Wiersma hem dwong een bepaalde afwikkelijng te aanvaarden. Het leek de weg naar remise, maar de berekening van Wiersma was ver bluffend scherp en juist. Zijn va riant bracht Sy alleen nog maar ge dwongen spel en i zette hij Baba Sy positie. Hans Jansen heeft schijnbaar voordeel gehad in de hele partij te gen Carl Smith. De Amerikaan stond met zijn rug tegen de muur, maar juist dan is hij op zijn best. Al verdedigend vond hij uitvluchten vooralle moeilijkheden en behoed zaam manoeuvrerend hield hij een winstpunt in handen. De andere partijen hadden aanzien lijk minder om het lijf. Clerc en Ka- plan besloten snel tot remise en in de partij Gendlerman-Van der Borst gebeurde precies hetzelfde. ■Verpoest kreeg geleidelijk over wicht en de Surinaamse kampioen Malahe verwierf opnieuw een nul op de scorelijst. N'Diaye en Liddell vlogen door de opening en de Ame rikaanse kampioen kwam veilig en voordelig uit het vlugge spel. Aan het eind van de rit werd hij wat nauwkeurig en daarom N'Diaye toch nog een remisepunt meepikken. N'Diaye heeft overigens geprotes teerd tegen de beslissing van de wedstrijdleider om zijn inhaalpartij tegen Clerc voor hem verloren te de ontknoping verklaren. N'Diaye kon, wegens het n een verloren ontbreken van de beschreven zet ten, niet aantonen dat hij voor het vallen van de vlag vijftig zetten had gedaan, maar het was duidelijk voor iedereen dat er in ieder geval 53 zetten door zowel hem als Clerc hadden plaatsgevonden. Het pro test zal worden behandeld. In de meestergroep kwam een eind aan de serie overwinningen van Douwe de Jong. Hij werd verslagen door zijn clubgenoot Peter van Har ten, die nu samen met Leen de Roov eerste is. De uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde zijn: Grootmeestergroep: N'Diaye (Mal)-Liddell (Vst) 1-1; Clerc (Ned)-Kaplan (Vst) 1-1; Wiersma (Ned)-Sy (Sen) 2-0; Smith (Vst)-Jansen (Ned) 1-1; Gendler- man (Isr)-Van der Borst (Ned) 1-1; kon Verpoest (Bel)-Malaha (Sur) 2-0 Meestergroep: Badiali (Ita)-Lepsic (Jsl) 1-1; Hyl- kema (Ned)-Buitendorp (Sur) 1-1; Van der Linde (Ned)-De Rooy (Ned) 0-2; De Jong (Ned)-Van Har ten (Ned) 0-2; Stanek (Tsj)-ciska Butter (Ned) 0-2; Jelena Michailo- vskaja (Sov)-Buurke (Ned) 0-2. De stand is na vijf ronden: 1. Van Harten en De Rooy 9 pnt; 3. De Jong 8 pnt. In de jeugdgroep won WDG'er Vermin van Schippers. Vermin staat op een gedeelde vijfde plaats met 5 punten. De stand is: Wiersma en Smith 8 pnt; 3. Jansen en Clerc 7 pnt; 5. Ka- plan 6 pnt; 6. Verpoest 5 pnt; 7. N'Diaye 4 pnt; 8. Sy en Gendlerman 4 pnt; 10. Liddell en Van der Borst 3 pnt; 12. Malahe 1 pnt. Vrij spel HAARLEM - De tweede wedstrijd in de finale van het Europees honkbalkampioenschap in Haar lem tussen Nederland en Italië was opnieuw uitermate spannend. An dermaal won Nederland, net als de vorige keer met één punt verschil. Het enige verschil was de uitslag. 6-5 in de eerste confrontatie, 2-1 gis teravond. De spanning werd nog extra opgevoerd door de wegens regen noodzakelijke onderbreking vijf kwartier bij de stand 1-1 in de tweede helft van de achtste in nings. Voor scheidsrechter Claudio Gri- moldi beide partijen een droog plekje liet opzoeken had hij de wedstrijd al eerder gestaakt. Toen liet de regen zich niet zo "ernstig" aanzien. Tien minuten later vielen de druppels met bakken uit de lucht. Het werd echter weer droog, kon rond het middernachtelijk uur de wedstrijd uitgespeeld worden kreeg de wedstrijd een voor Ne derland verheugend slot. Italië startte met de jonge Gregorio Gioia op de heuvel. Deze was niet onbekend in Haarlem, wartt vorig jaar speelde hij nog met de Ameri kaanse Arizona Wildcats in de Haarlemse honkbalweek. De Ne derlandse slagploeg had op de worpen van Gioia weinig vat. hoe wel er in de eerste slagbeurt toch een scoringskans was. Arnold Smith, via een Italiaans foutje op de honken gekomen, aarzelde op zijn weg naar het derde honk en sneu velde daar ook prompt. Tegenover Gioia stelde Nederland Jan-Dick Leurs, die het verre van slecht deed. Na vijf innings had Leurs pas drie honkslagen tegen. In de zesde nam Italië de leiding. Een fout van Wedman op het tweede honk was een ideale voorzet voor de Italianen, een slagbeurt la ter was het weer gelijk. Harm Ho reman kwam met een honkslag op het eerste honk, liep door naar het derde door uitstekend slagwerk van Eygendaal en stal tot vreugde van de duizenden toeschouwers de thuisplaat, 1-1. Voor de achtste Ne derlandse slagbeurt moest de wedstrijd onderbroken worden. Na een pauze van vijf kwartier stal Ar nold Smith na een honkslag het tweede honk en eerste honkman Maat kreeg vier wijd. Een fraaie klap van Ben Richard son zorgde ervoor dat Smith voor een voorsprong kon zorgen. In de laatste Italiaanse slagbeurt hield werper Bertiel Haage net als in de vorige wedstrijd met steun van zijn velders, de Italianen van de gelijk maker en de overwinning af. TENNIS - De Amerikaan Brian Gottfried heeft na het tennistoer nooi van Washington nog steeds de leiding op de ranglijst van de Grand Prixtoernooien. Zijn voorsprong op de nummer twee, Vilas, van wie hij in de finale van Washington ver loor, bedraagt 59 punten. VOETBAL - De 21-jarige Telstar- speler Jaap Staats is naar de eerste- divisievereniging Amersfoort ge transformeerd. Staats, een mid denvelder, heeft vroeger ook in het militaire elftal gespeeld. N'Diaije heeft telproblemen HOOGEZAND - De Nederlan der Rob Clerc heeft tijdens het internationale damtoemooi in Hoogezand de inhaalpartij uit de eerste ronde tegen de Mati nees N'Diaye gewonnen. Clerc kwam echter op een ongebruike lijke wijze aan de twee punten. In hevige tijdnood konden de zetten niet worden genoteerd. Op een gegeven moment, toen beide spelers meenden de ver eiste 50 zetten in twee uur ge daan te hebben, ging men de ge dane zetten controleren. Clerc kwam moeiteloos tot zelfs 54 zet ten, maar N'Diaye bleef bij 49 steken. Hoe hij ook piekerde, de Matinees kon zich de 50e zet niet meer herinneren. Clerc wei gerde daarop deze curciale zet te onthullenNa nog een uur dis cussiëren kon arbiter Nobbe uit Amsterdam niet anders dan de duidelijke remisestand voor Clerc gewonnen verklaren. Clerc. die grootmeester kan worden als hij bij de eerste drie eindigt, deelt nu de tweede plaats op de ranglijst van de grootmeestergroep met Jansen en Wiersma. Eerste is Smith met zeven punten uit vier partijen. Het achtervolgende trio heeft zes punten. FC Utrecht stunt tegen Ipswich Town: 2-1 UTRECHT - FC Brugge heeft nog een duidelijke conditionele ach terstand te overbruggen. Het bleek gisteren zonneklaar in de ope ningswedstrijd van het internatio nale voetbaltoernooi Utrecht '77. Feyenoord bovendien had geen medelijden met de Belgische kam- pioensploeg. De Rotterdammers wilden de smaad van de Keulse ne derlaag (0-6, tegen de Westduitse bekerhouder) uitwissen. Feyenoord is geslaagd, het bewijs is vastgelegd in een overwinning van 5-2, een zege overigens die pas in het laatste kwartier gestalte kreeg. De Rotterdammers hadden name lijk een half uur nodig om de rust stand van 3-2 uit te breiden. Het lukte tenslotte door verdediger Rijsbergen en middenvelder Kreuz, die net als Vreijsen twee keer scoorde. Het begin was goed voor Feye noord. Van der Lem stond, door uitstekend voorbereidend werk, aan de basis van twee treffers, die in de eerste twintig minuten werden gemaakt door Vreysen en Kreuz. Lambert en Sörensen herstelden het evenwicht in het laatste kwar tier van de eerste helft, maar Feye noord liep door Vreysen weer weg tot 3-2. Na rust was Feyenoord zonder meer de betere ploeg. De treffers die de eindstand op 5-2 brachten in het laatste kwartier waren een rechtvaardige beloning voor het betere elftal in de eerste wedstrijd van het Utrechtse toernooi. In de tweede wedstrijd zagen de 8000 toeschouwers een zeer gemo tiveerd FC Utrecht. Het loon voor de inzet en overgave was een over winning met 2-1 op Ipswich, dat bij rust, dank zij Trevor Whymark nog een voorsprong van 1-0 had. Bij FC Utrecht werd Van Maurik in de rust vervangen door de Kruik. Daarna begon de sterke periode van de Utrechters. Twee van de nieuwe spelers, die bij hun oude club eigenlijk niet aan de bak kwamen, leverden de bouwstenen voor het succes, namelijk Gerard Tervoort en Ton Wickel. Leo van Veen maakte gelijk uit een voorzet van oud AZ-speler Ter voort en door een schitterende kopbal van uitblinker Ton Wickel (ex-Ajax) werd het 2-1. Ipswich had het na dat tweede doelpunt vooral moeilijk met zichzelf en daardoor is de Utrechtse overwinning niet meer in gevaar gekomen. AZ-toernooi Haarlem en AZ plaatsten zich gis- VOETBAL - Het Oostduitse voet balelftal heeft in Leipzig voor 95.000 toeschouwers in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Rus land met 2-1 gewonnen. Hafner en Sparwasser zorgden voor de Oos tduitse doelpunten, terwijl het Russische doelpunt werd gescoord door Boebnov. teravond voor de finale van het in ternationale voetbaltoernooi te Alkmaar. Haarlem verzekerde zich van de finaleplaats door het Enge lse Southampton met 3-2 te ver slaan. AZ kwam nog overtuigender in de eindstrijd. Beerschot werd met 5-1 overmeesterd. De finale wordt zondagavond gespeeld. Haarlem speelde tegen Southamp ton een alleszins redelijke weds trijd. Vooral het sterke spel van het middenveld (Haar, van der Ban en Wildbret) viel op. De ploeg van Barry Hughes kwam door een doelpunt van verdediger Steve Wil liams aanvankelijk met 0-1 achter. Na rust zakten de Engelsen sterk terug, waardoor Haarlem vrij ge makkelijk op 3-1 kwam. Doelpun tenmakers waren De Vries (straf schop), Haar en De Kip. De voorma lige Engelse international Peter Osgood maakte er nog 3-2 van. AZ startte de wedstrijd tegen het Belgische Beerschot zonder Theo Vonk, die vorig seizoen voorstop per speelde. Peter Arntz nam zijn plaats in, waardoor op het midden veld ruimte kwam voor Jan Peters. De kleine middenvelder speelde een goede wedstrijd, net als overi gens het gehele AZ-elftal. De Alk- maarse doelpunten werden ge maakt door Kist (2), Nygaard (2) en Peters. De Thaitiaan Emmanuel Sanon scoorde vlak voor tijd voor de Belgen. Arsenal De Engelse eerste divisieclub Ar senal heeft gisteren spitsspeler Malcolm Macdonald en midden velder Alan Hudson te koop aange boden. Dit nadat de twee uitblin kers tijdens de toernee van Arsenal door Australië na een wedstrijd een stevige slok tot zich genomen had den. Spasski blijft naast Portisch GENEVE - Het evenwicht in de schaaktweekamp tussen Boris Spasski en Lajos Portisch is giste ren niet verstoord. De grootmee sters deelden het punt in hun tiende partij na 26 zetten wegens herhaling van zetten. De stand in deze halve finale van de kandida- tentweekampen is 5-5. De puntdeling in de nimzo-indier kwam vrij snel tot stand. Witspeler Portisch gebruikte voor zijn 26 zet ten vijf kwartier, de klok liep voor Spasski maar 46 minuten. De tweekamp tussen Lajos Por tisch en Boris Spasski zal pas op 5 augustus worden hervat. De Hon gaarse grootmeester besloot gis termiddag twee van zijn officiële "vrije dagen" op te nemen voor een kort bezoek aan Hongarije. De elfde partij zal daardoor pas aanstaande vrijdag kunnen begin- Macdonald en Hudson waren beide Engels international. Samen kwa men zij vorig seizoen naar de Lon- dense club. Macdonald werd voor 1,2 miljoen gulden van Newcastle United overgenomen. De spits maakte zijn faam waar. Hij verloor weliswaar zijn plaats in het Engelse elftal, maar scoorde in de competi tie wel de meeste doelpunten: 29. De spelbepalende middenvelder Alan Hudson kwam voor 800.000 gulden van Stoke City. Hij is een soort George Best. Dat bleek ook in Australië, waar hij met Macdonald ging stappen. Arsenal had gelijk de neus vol van beide vedetten. Dat blijkt Derby County inmiddels ook te hebben van Charlie George (ex-Arsenal). Na een ruzie tijdens de training werd George met de mededeling „gebrek aan discipli ne" op de transferlijst gezet. HILVERSUM - De NOS en de KNVB hebben besloten de be staande overeenkomst inzake het uitzenden van samenvattingen van competitie- en bekerwedstrijden in het betaalde voetbal voor een jaar te verlengen. Voor het seizoen 1977-1978 zal de NOS daartoe aan de KNVB een vergoeding betalen van 909.500 gulden. Vorig seizoen was de vergoeding 850.000 gulden. De verhoging is gebaseerd op de indexering. Dit houdt ook in dat in "Langs de lijn" evenals vorig seizoen reporta ges van voetbalwedstrijden komen. De bepaling echter dat de reporta ges pas een half uur na het begin van de betrokken wedstrijden mo gen beginnen blijft gehandhaafd. Voorts is nu vastgesteld "dat beide partijen de wil hebben het be staande geschil van inzicht inzake de toepassing van het begrip vrije nieuwsgaring tot een oplossing te brengen volgens een daartoe over eengekomen procedure". Volgens Carel Enkelaar, hoofd van de dienst televisieprogramma's van de NOS, houdt dit in dat juristen van beide partijen zullen proberen het zoveel mogelijk eens te worden over de interpretatie van de weder zijdse opvattingen, die in rapporten van de KNVB en de NOS zijn vast gelegd. Ook wil men het thema "vrije nieuwsgaring" losmaken van de jaarlijkse onderhandelingen over het voetbalcontract. "Die be sprekingen worden door dat ge schil in inzicht voortdurend be lemmerd en dat is niet nodig", al dus Enkelaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11