Actil van Chaam koers voor Didi Eerste verliespimt voor Wiersma Kortsjnoj is tevreden met remise WESTDUITSER MAAKT HOOG STARTGELD WAAR Bert Boom op NK in stayersfinale DONDERDAG 28 JULI 1977 SPORT PAGINA 9 CHAAM - Het kon eigenlijk niet misgaan. Uit Duitsland was zelfs een televisieploeg overgekomen om een „special" van „der Dietrich" te maken. De acht van Chaam in naam nog altijd Nederlands grootste wielerctrite- rium maar in werkelijkheid een ieder jaar meer door kermis en commercie overwoekerd sportevenement, moest en zou de koers van Didi Thurau worden. De Duitse coureur uit de Ti Raleigh-ploeg van Peter Post be dong van het organiserend comité een gage van minimaal vijfduizend gulden (sommigen fluisterden dat het zelfs meer dan zeven mille was), maar beloofde tegelijk in het Bra bantse dorp een bijzonder nummer op te voeren. Die toezegging maakte Thurau waar. Na 120 km, in regen en op glibberige wegen, zorgde hij in de finale ook voor de bekroning van het offensieve werk. Waar bijna het complete in de Dorpsstraat vezamelde publiek re kende op een boeiende eindsprint tussen de Duitser en rappe Rik van Linden, kwam Didi toch nog alleen aan. Met ruime voorsprong op de Belg die na Alpen d'Huez zijn strijd om de groene puntentrui in de Tour de France met Jacques Esclassan kon vergeten, rolde Thurau over de streep. De armen al ver voor de pas sage van het foto-finishapparaat geheven. Wegwedstrijd de Spartaan LEIDEN - Zaterdag organiseert de Lisser atletiekvereniging de Spar taan voor de tiende maal een 25 km wegwedstrijd op het parcours langs de Spekkelaan, Loosterweg-Zuid, Essenlaan en Achterweg. De start is om half vier op de sintel- baan van het Gemeentelijk Sport park te Lisse. Voor vele atleten is deze wedstrijd een gelegenheid om een goede tijd op de klokken te brengen, waardoor hun deelne ming aan het Nederlandse kam pioenschap op de marathon verze kerd zal zijn. De kans is groot dat Cor Vriend, winnaar van de race in 1975 en tevens recordhouder van de 25 km van de Spartaan, ook aan de start zal komen. De winnaar kan de VW-wisselbeker in ontvangst nemen. PARIJS - In de slotfase van de ronde van Frankrijk zijn verder geen renners op het AITNALU- MITS van verboden stimulerende middelen betrapt. Dit heeft de verantwoordelijke jury van de In ternationale Wieier Unie (UCI) bekendgemaakt. In totaal zes renners hebben in de loop van de Ronde van Frankrijk positief gereageerd bij controles op verboden stimulantia bij de dopingcontroles: Zoetemelk (Ned), Mendes, Agostinho (beiden Por), Menendez, Ocana en Pozo (al len Spanje). Overigens kwam die triomf Thurau zeker toe. De „beste debuterende prof' in de Tour (hij won vijf etappes en droeg ook nog eens vijftien dagen het gele shirt) beheerste in Chaam het wedstrijdbeeld. Trok de enige ont snapping van betekenis op gang en verliet, toen die vlucht dreigde te mislukken, op tijd de daarna snel opgeslokte groep. Ook Van Linden ontkwam aan de groep van de (zich niet al te veel haastende) hoofdmacht. Theo Smit, Piet van Katwijk, Ronald de Witte, Gerrie van Gerwen, Jan Aling en Roelof Groen niet. In de minuten waarin de Flandria's (we reldkampioen Freddy Maertens, Mare Demeyer en Herman Beys- ens) het tempo iets verhoogden vie len zij terug. Thurau en Van Linden mochten doorgaan. Zij namen goed samenwerkend zo'n twee minuten voorsprong en de koers was „ge daan". Na vijftien jaar een Neder lander te hebben gehuldigd kreeg Chaam een buitenlandse winnaar. Het volk (overigens waren er veel minder toeschouwers dan de 50.000 die de organisatie opgaf en kon de vergelijkimg met 1968, het jaar waarin 100.000 mensen Jan Jansen in het Tour-geel wilden zien, lang niet worden doorstaan) riep tever geefs om activiteiten van de eigen helden uit de Ronde van Frankrijk. Karstens, Knetemann, Kuiper, Den Hartog en Raas: ze peddelden kalm mee in de grote groep. Evenals de Spaanse klimmer Francesco Gal dos en de Belgische vedetten Maer tens, Godefroot, Planckaert, Die- rickx en Roger de Vlaeminck. Met de ministers Van Agt en Wes terterp wachtte het publiek gelaten de ontknoping af. Thurau: „Ik kon het daarbij niet op een spurt laten komen. Rik is veel te rap. Geluk king kon ik hem twee kilometer voor het eind los rijden". Goed ook 'voor die mensen van de ARD. Didi had erg veel voor ze over. Hij liet er ook een contract voor het avond criterium in Alsemberg voor schie ten „Tweemaal achterelkaar rijden zou te zwaar zijn", lichtte de Duit ser toe. „Morgen staat Wateringen (start 18.00 uur) weer op het pro gramma. Ik wil een lange carrière meemaken en niet over drie jaar versleten zijn". Andere Tour-helden geven daar minder om. Galdos en Kuiper bij voorbeeld spoedden zich in de auto naar België om ook daar hun start- geld te gaan ophalen. Zo gaat dat in het wielercircus vlak na de Franse ronde. Met de armen al ver voor de finish geheven beëindigt Didi Thurau de Acht van Chaam in de zekerheid dat Duitse tv-cameras op hem inzoemen. De uitslagen: Wedstrijd over 120 km: 1. Didi Thu rau (Wdl.) 2 uur, 27 min. 19 sec., 2. Rik van Linden (Bel.) op 10 sec., 3. Wilfriea Wesemael (Bel) op 47 sec., 4. Walter Godefroot (Bel) z.t., Jos Jacobs (Bel) z.t., 6. Roy Schuiten (Putten) z.t., 7. Gerrie Knetemann (Huybergen) z.t., 8. Willy in 't Ven (Bel) z.t., 9. Henk Lubberding (Voorst) z.t., 10. Gerard Vianen (Kockenegen) z.t., 11. Fedor den Hertog (Dilsen) op 1.45,12. Piet van Katwijk (Mill) z.t., 13. Jan Raas ('s- tiravenpolder) z.t. 14. Alex van Linden (Bel) z.t., 15 Roger Lovsch (Bel) z.t. EVIAN - De negende partij in de halve finale van het kandidatentoernooi voor het wereldkampioenschap schaken in Evian tussen Viktor Kortsjnoj en Lev Po- loegajevski is gisteren na 19 zetten in remise geëindigd. Hierdoor werd de stand na negen ronden 6,5-2,5 in het voordeel van Kortsjnoj. De tiende ronde tussen beide spelers is op 30 juli. Morgen spelen Portisch en Spasski hun tiende partij tegen el kaar. Viktor Kortsjnoj, die in de tweekamp met Lev Poloe gajevski duidelijk in ge wonnen positie ligt, heeft zich gisteren met het halve punt tevreden gesteld. Zon der complicaties te zoeken, liet hij Poloegajevski na de vijftiende zet de mogelijk heid uit een wat zwakkere stelling weg te komen tot remise via een herhaling van zetten. De Nederlandse ploeg is in de eerste rit van de ronde van Rijnland-Palts vierde geworden in de ploegentijdrit over 15 kilometer in Bad Marienberg. Nederland moest tien seconden toegeven aan de winnende Westduitsers. De Duitse nationalen kregen de overwinning overigens in de schoot ge worpen. Polen was aanvankelijk duidelijk sneller, maar de broers Tadeusz en Jerzy Glowacki kregen vrijwel gelijktijdig een lekke band. Polen moest toen verder met vier man en het ritme binnen de ploeg was verstoord. Duitsland gebruikte 0,68 seconden minder dan de Polen. De uitslag van de ploegentijdrit is: 1. West Duitsland, 15 km in 21 minuten 28,56 seconden, 2. Polen 21.29,24, 3. Noordrijn-Westfalen 21.36,44, 4. Ne derland 21.38,49, 5. Zwitserland 21.38,52. Bert Boom, acht jaar geleden in Brno (Tsj) wereldkampioen bij de ama teurstayers, heeft zich gisteravond geplaatst voor de finale van het Neder lands amateurkampioenschap. De (late) inschrijving van de 39-jarige Boom voor het Nederlandse kampioenschap dwong de KNWU ertoe een selectiewedstrijd in te lassen, omdat er nu tien inschrijvers waren en men slechts de beschikking heeft over negen motoren. Een motor dient achter de hand te worden gehouden als reserve. In de selectiewedstrijd, van gisteravond in het stadion Galgenwaard te Utrecht, waar volgende week ook de baankampioenschappen plaats vin den, was Ron Hout het sterkst, Bert Boom werd tweede op 150 meter. Vrijgesteld van deze wedstrijd waren Gaby Minneboo de regerende we reldkampioen, Mathe Pronk en Martin Rietveld. Uit de selectiestrijd gin gen over naar de finale: Ron Hout, Bert Boom, Hans Goeyers, Jacob Boertjes, Fred Buitenhuis en Bert van Geffen. Kortsjnoj, de witspeler opende na de gebruikelijke formele handdruk met zijn vaste zet: c2-c4. Net als in de eerste partij werd de Rom.anisjin-variant ge speeld, maar Poloegajevski koos met 5....C5 een andere voortzetting. Hij verzwakte zijn pionnenpositie in het centrum (d7 en e6) met 8....f5. De confrontatie met de ijzersterke witte loper bleef echter achterwege omdat Kortsjnoj op de der tiende zet loper f4 verkoos boven de vrijwel zeker veel sterkere beweging da4. De kans om via zettenherhaling een halve punt te pakken, liet Poloegajevski niet lopen en hij claimde de remise al bij scheidsrechter Lothar Schmid voor hij zijn nege ntiende zet dc8 uitvoerde. 9 De schaakolympiade '78 wordt wellicht niet in Ne derland gehouden. Een geb rek aan financiële middelen is daar de oorzaak van. Dit heeft Henk Wille, de voorzit ter van de Nederlandse schaakbond, gisteren in zijn openingsrede van het Rein- bouwschaaktoernooi in Velp verklaard. In het Reinbouwschaak- toernooi spelen vanaf van daag 200 schakers om het open kampioenschap van Nederland. Favoriet is weer de Joegoslaaf Nemet, die vorig jaar won. Hartoch, Van der Sterren, Scheeren, Borm en De Rloode zijn Ne derlandse kanshebbers. Het zettenverloop van de negende partij tussen Kortsjnoj en Poloega jevski in Evian was: wit Kortsjnoj zwart Poloegajevski, 1. c2-c4 Pg8-f6 12. Pf3xd4 Lc6-b7 2. Pbl-c3 e7-e6 13. Lcl-f4 L-f8-e7 3. Pgl-f3 b7-b6 14. Pc3-b5 0-0 4. e2-e4 Lc8-b7 15. Lf4-c7 Dcï8-c8 5. Lfl-d3 c7-c5 16. Lc7-d6 DG8-d8 6. 0-0 17. Ld6-c7 Dcl8-c8 7. e4-e5 Pf6-g4 18. Lc7-d6 Dc8-d8 8. Ld3-e4 f7-f5 19. Ld6-c7 i 9. e5xf6 (e.p) Pg4xf6 10. Le4xc6 Lb7-c6 11. d2-d4 c5xd4 Amerikaan Smith" nu mede aan leiding in damtoernooi Medailleregen voor Nederland AYLÈSBURY - Het blijft medailles rege nen in het Neder landse kamp bij de Wereldspelen voor gehandicapten. Bij het zwemmen was het gis teren vijf maal raak. Henk Legebeke won goud op de 100 m. vrije slag (klasse 6), zilver was er voor Henk Beynen op de 100 m. vrije slag (klasse 5) en voor Eelco Plevier op dezelfde afstand in klasse 4. Gerrit Pomp behaalde twee derde plaatsen op de 100 m. school en de 100 m. vrij klasse 2. Ook bij het speerwerpen behaal den Nederlanders twee bronzen plakken. Jan Legestone wierp in klasse 3 19.67 m., Jozef Weijers in klasse 2 18.92. Het Neder- HOOGEZAND - Harm Wiersma leeft in de derde ronde van het toernooi in Hoogezand in Hans Jansen een tegenstander ontmoet die uit de fuik bleef. Al verdedigend bereikte de jonge Drent remise en dat betekende dat Wiersma het eerste verliespunt kreeg bijge schreven en tegelijkertijd zijn kop positie moet delen met Carl Smith. De Amerikaanse oud-kampioen was dè enige speler uit de groot- meestergroep^ van de KSH- krachtmetingen, die winst haalde uit de derde ronde. In een kleur rijke partij weerstond hij de aanval len van de Surinamer Malahe, die na wat foutjes zijn illusies kon in pakken. In de meestergroep bleef Douwe de Jong op het goede pad, Buurke was zijn derde slachtoffer. Jos Stokkel speelde in de jeugdgroep remise met Bouke Bies. Evert Dollekamp echter versloeg jeugdkampioen Tjeerd Harmsma en werd daardoor gedeeld eerste. Opvallend 'was dat jeugdwereldkampioen Sklijarov voor de derde keer niet verder kwam dan een deling van de pun ten. Ook Hans Vermin van het Was senaars Damgenootschap speelde remise. Harm Wiersma speelde uiterst aan vallend tegen Jansen, die weinig anders kon doen dan behoedzaam verdedigen. Hij kon desondanks niet verhinderen dat hij geleidelijk in het nadeel kwam. Jansen moest offeren om de remise veilig te stel len en ten slotte kw^m er een ein dspel van vijf tegen drie op het bord. In de langste partij var ren heeft Wiersma nog m winst gezocht, maar met een nieuw stukoffer hield Jansen de boot af en een punt binnen. Behalve Smith had ook Gendler- man de mogelijkheid om twee pun ten bij te schrijven. De Israëlische dammeester bereikte niet alleen een gewonnen positie, maar bezat bovendien een hout meer dan N'Diaye. Zijn afspel naar winst was echter bepaald niet vlekkeloos en daarvan profiteerde de Malinees. Rob Clerc bereikte heel langzaam licht voordeel tegen Warren Lid- dell, die zich echter zo slim verde digde dat er voor Clerc geen winst uit te halen viel. Kaplan en Sy schoven zonder schokken via een degelijke positionele partij naar hun onbeslist. Van der Borst had na goed en doordacht werk in het openings- en middenspel een leuke positie bereikt op het bord. De si-, tuatie sloeg echter in een slag he lemaal om in het voordeel van de Belgische kampioen Verpoest na een foutje van Van der Borst. Het bleef zijn enige fout en daaruit kwam het vijfde gelijke spel voort. Uitslagen Grootmeestergroep Liddell (VS)-Clerc (Ned) 1-1, N'Diaye (Mal)-Gendlerman (Isr) 1-1, Jansen (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1, Kaplan (VS)-Baba Sy (Sen) 1-1, Van der Borst (Ned)-Verpoest (Bel) 1-1, Malahe (Sur)-Smith (VS) 0-2. giste- stand 1. Smith en Wiersma 5 pnt., 3. Jan sen en Kaplan 4 pnt., 5. Baba Sy en Gendlerman 3 pnt., 7. Clerc 2 pnt (uit 2 partijen), 8. Verpoest, Liddell en Van der Borst 2 pnt., 11. N'Diaye 1 pnt (uit 2 partijen), 12. Malahe 1 pnt. Meestergroep: Lepsic (JsU-Hylkema (Ned) 0-2, Badiali (JtaPStanek (Tsj) 2-0, Van Harten (Ned}-Van der Linden (Ned) 2-0, Buitendorp (Sur)-De Rooy (Ned) 0-2, Ciska Butter (Ned)-Jelena Michailovskaja (Sov) 0-2, Buurke (Ned)-De Jong )Ned) 0-2. Stand 1. De Jong 6 pnt., 2. Van Harten en De Rooy 5 pnt., 4. Michailovskaja 4 pnt, 5. Buurke, Badiali en Hylkema 3 pnt8. Lepsic en Van der Linden 2 pnt., 10. Stanek, Buitendorp en Butter 1 pnt. Jeugdgroep Dollekamp-Harsma 2-0, Kei- zer-Sklijarov (Sov) 1-1, Ver min-Brouwers 1-1, Stokkel-Bies 1-1, Schuitema-Schippers 0-2, Bremmers-Galparin (Isr) 2-0. Stand 1. Stokkel en Dollekamp 5 pnt., 3. Brouwers en Schippers 4 pnt., 5. Bies, Sklijarov en Bremmer 3 pnt., 8. Harmsma, Galparin, Keizer en Vermin 2 pnt., 12. Schuitema 1 pnt. lands team heeft bij het boogschieten de eerste plaats tot het eind toe weten te be houden: goud. Piet, Blankert werd in het individuele klasse ment derde. In de cer- vicale klasse was er zilver Hans Pimme- laar, terwijl er brons voor het Nederlands team op dit onderdeel QT 7AA>£ TOO£RS A/W A£T VOOTBA/SB/RORA/BZr AIS VAST PK/£7AL assrAAr 14-!K f"Vü£5.Z" "D/NCBS JT CVSRAt WZBT- <SA/3£~ W/ssez.- SR£Z£RS OOU£ D/RM D£ z>oorooou&r, MOÓAIT/O /VOT770 ATS R/MM- R/T7BR //V OB A/W MRTR&V SSURRR OCX3 VOOR SCOR/AVG, S- RAa/S&AJ £A/ VROOiVRl.'/ZR SCROOR. Dertienjarige jongen zwemt Het Kanaal over LONDEN - De 13-jarige Engelse scholier David Morgan (op de foto bezig aan een stevig ontbijt) is de jongste zwemmer geworden, die er in is geslaagd het kanaal te bedwingen. Morgan legde het 32 kilome ter lange traject van Dover naar Wissant in Frankrijk afin 11 uur en 5 minuten. In 1974 slaagde het 13-jarige Egyptische meisje Abla Khairi er in het kanaal over te zwemmen in 12 uur en 20 minuten. Zij was op dat moment echter drie weken ouder dan David Morgan nu is De 26-jarige Amerikaan David Yudovin, die ook een poging deed het Kanaal te overmeesteren, staakte na een derde deel de strijd. Q4Af?T(/SS£t/ (I D£-M/W-M£T-0£-&A/V4AW ATRTD£ TOORRB ORSORJ &0/T£*/20&G. OOT U/£RD /VAAR RRTR JBE7V RSY- /&ARO VRRRORRD.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9