Werkgevers en de FN Y ontevreden over VAD Naardermeer in gevaar Vrijwel geen gehoorschade door popmuziek Laserstraal dringt binnen in supermarkt Manusama: kabinet RMS moet jonger UW EIGEN DAGBLAD OOK !N DE VAKANTIE? Huis van rechercheur in brand gestoken DONDERDAG 28 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7« UtRECHT (ANP) - Het luisteren naar harde popmuziek lijkt niet te leiden tot gehoorverlies zoals zo vaak wordt verondersteld. Een verkennend onderzoek van het instituut voor milieuhygiëne en gezondheidstechniek TNO naar de invloed van luide muziek op de gehoorscherpte van jonge luiste raars heeft althans geen bewijzen opgeleverd voor deze veronder stelling. Het onderzoek is vorig jaar in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne uitgevoerd onder een groep sollicitanten bij de Nederlandse Spoorweg en Bij deze groep kon, vrijwel geen gehoorschade door '"popmuziek xdorden vastgesteld. De arts F. Wafelbakker.hoofd van de afdeling jeugdgezondheids zorg van het ministerievermeldt dit in zijn jaarverslag over 1976. Het aantal decibels dat in discothe ken wordt geproduceerd is niet mis: 90 d 100 terwijl de "pijn grens" tussen de 110 en 130 deci bel ligt. Bij het onderzoek waren 281 sollici tanten van 16-18 jaar betrokken. Zij vulden een vragenlijst in en er werden audiogrammen gemaakt. De sollicitanten werden gesplitst in twee groepen, één van 142 jon geren bij wie uit de vragenlijst of het gehoor onder zoek bleek dat er gehoorverlies mogelijk was dat niet door popmuziek was veroor zaakt, en een die de overige 139 omvatte, van die laatsten bezoch ten er 93 wel eens een discotheek. Tussen de gehoorv er liezen van jon gens die wél en die géén discot heek bezoeken bleken geen ver schillen te bestaan. Ook een verge lijking tussen jongens die vaak naar een discotheek gaan en de rest van de groep leverde geen verschillen op. Alleen bleek, dat de 18-jarige dis cotheekbezoekers grotere gehoor- verliezen hadden dan de 16- en 17-jarige discotheekbezoekers. Dit zou een gevolg kunnen zijn van "een langduriger blootstel ling aan discotheekgeluid" De heer Wafelbakker constateert, dat het onderzoek geen overtui gende nadelige invloed van pop muziek heeft kunnen aantonen. Met de nu opgedane erva ring kan een vervolgonderzoek worden in gesteld dat meer is gericht op aard, frequentie en duur van het discotheekbezoek. Daar wordt inmiddels aan gewerkt. Minder werk voor eassiere BOLNES - Bij een brand in de ma chinekamer van de Noorse olietan ker 'Saga Stream' is de 23-jarige motorman J. B. om het leven ge komen. Pas aan het eind van de middag kon de brandweer het vuur, dat tegen twaalf uur was ont staan, onder controle krijgen. Oor zaak van de brand was het laswerk dat drie Noorse bemanningsleden in de machinekamer verrichtten. Een plotselinge steekvlam zette de machinekamer in lichterlaaie. Twee van de mensen konden zich in veiligheid stellen, de motorman kwam om in de vlammen. De 'Saga Stream' lag in reparatie op een scheepswerf in Bolnes. DEN HAAG (ANP) - Binnen en kele jaren zullen de meeste artike len in een supermarkt van een streepjes-symbool zijn voorzien, dat door kasregisters met een la serstraal kan worden gelezen. De cassiére hoeft niets meer aan te slaan, doch moet de artikelen slechts over de laserstraal halen. De identiteit van het artikel wordt hierdoor vastgesteld en de prijs wordt opgezocht in de computer, die met de kassa verbonden is. De stichting centraal bureau le- vensmiddelenbedrijf geeft dit toe- CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) - President Manusama van de RMS, gaat op het jaarlijkse con gres van de Zuidmolukse een heidsbeweging Badan Persatuan in Assen voorstellen het kabinet van de RMS drastisch te verjongen. Ook heeft ir. Manusama ideeën over politieke forums waarin Zuidmolukse jongeren hun voor stellen en klachten kunnen ventile ren. Manusama hoopt hiermee de kritiek weg te nemen als zou de regering-Manusama te weinig con tact hebben met de jongeren. Het plan om zijn kabinet drastisch te verjongen vatte ir. Manusama op voor de recente gijzelingsacties in Bovensmilde en De Punt. 1 Volgens Manusama is de Zuidmo lukse samenleving toe aan een i grondige reorganisatie van haar be stuursysteem. Daarbij moeten de jongeren meer zeggenschap krijgen. Zo'n politiek forum is een oplossing, aldus Manusama. De jongeren krijgen met dat nieuwe li chaam meer te zeggen. Manusama gaat voorstellen regionale forums te creëren met een centraal lichaam daarboven. Dat centraal lichaam moet niet uit te veel mensen be staan, maar iedereen moet dat li chaam kunnen bereiken. De instelling van de politieke fo rums is volgens de RMS-president het directe gevolg van de recente gijzelingsdrama's. De jongeren voelden zich geïsoleerd en dat leidde tot eigen acties, aldus Manu sama. Hoe het nieuwe kabinet van de Zuidmolukse regering in ballings chap eruit gaat zien, kan ir. Manu sama niet zeggen. Dat wordt op het congres van 13 en 14 augustus pas duidelijk als hij de algemene lijn heeft aangegeven. Vast staat vol gens Manusama dat het kabinet jonger moet. komstbeeld in haar jaarverslag over 1975 en 1976. Voordelen van dit nieuwe systeem zijn volgens de stichting dat de af handeling bij de kassa sneller gaat, dat er minder kans is op fouten, dat het bedrijf zijn voorraden beter kan bijhouden en dat de klant op zijn kassabon kan zien wat elk artikel kost. In de winkel zullen de artike len niet meer afzonderlijk worden geprijsd, maar zal de klant op de 'prijsrail' de prijs kunnen aflezen. De invoering van deze uniforme ar tikelcodering is volgens het jaar verslag één van de maatregelen die genomen moeten worden om de ef ficiency van het Nederlandse distributie-apparaat verder op te Die levensmiddelenhandel, aldus het verslag, moet voor de nabije toekomst rekening houden met een verhevigde strijd om de consumen tengulden. De laatste twee jaar is de situatie ten opzichte van het olie- crisisjaar 1974 wel enigszins verbe terd, maar voor al te optimistische verwachtingen wil de stichting toch waarschuwen. Vorig jaar was de werkelijke omzetstijging in de levensmiddelenhandel nog onge veer drie procent. Dit jaar moet al rekening worden gehouden met een stijging van slechts één tot an derhalf procent. De stichting verwacht dan ook dat weer veel bedrijven hun deuren zullen moeten sluiten. Dit voortdu rende proces van uitholling van het winkelapparaat moet op den duur tot een aantasting van ons welzijn leiden, aldus het jaarverslag. BEZOEKERS CASINO TEVREDEN ZANDVÖORT - Driekwart van de bezoekers aan Nederlands eerste casino in Zandvoort gaat tevreden naar huis. Dat blijkt uit een Nipo- onderzoek in opdracht van de na tionale stichting casinospelen. Van de Nederlandse bezoekers zegt 35 procent dat ze gewonnen heeft. Van de buitenlandse gokkers zegt 25 procent dat ze geluk heeft gehad. naar Rekenkamer DEN HAAG (SP) - DS'70 leider Drees staat nummer een op een voordracht voor lid van de Al gemene Rekenkamer. Hij maakt dus een goede kans be noemd te worden in de vacature die is ontstaan door het ver trek van de heer J. Boom. Drees jr. besloot reeds eerder om zijn werk in de Tweede Ka mer te staken, nu zijn partij daar nog maar een zetel heeft. De DS'70-leider is een erkend fina ncieel specialist. De .jonge" Drees is minister van verkeer en waterstaat ge weest in het kabinet Biesheu vel. Daarna was hij fractievoor zitter in de Tweede Kamer. Voordat Drees jr. in de politiek optrad, was hij directeur van de rijksbegroting, hoogleraar aan de Erasmus-Universiteit in Rot terdam en thesaurier-generaal (de hoogste ambtenaar) op het departement van financiën. DEN HAAG (SP/ANP) - Werkgevers- en werknemersor ganisaties zijn niet tevreden over het gisteren bereikte akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 met betrekking tot de vermogensaanwasdeling. Wim Spit, vice-voorzitter van de FNV, zei zijn eindoordeel te wil len opschorten totdat het nieuwe kabinet de volledige sociaal- economische plannen heeft be kendgemaakt. "Maar over het nu behaalde resul taat ben ik zeker niet tevreden", aldus Spit. Hij deelde in dat ver band mee de VAD. Niets als "ruilmiddel" te willen zien voor medewerking van de vakbond aan de loonmatiging die het nieuwe kabinet naat verwachting gaat bepleiten. "De VAD weegt daarbij wel mee in onze oordeels vorming", zo zei de vice- voorzitter van de FNV. Vraagtekens De heer T. C. Braakman, woord voerder van de werkgeversorga nisatie VNO, zei het te betreuren dat bij het VAD-akkoord geen rekening is gehouden met winst- ■delingsregelingen die op dit mo ment al in het bedrijfsleven be staan. Ook zette hij vraagtekens bij de wijze waarop de VAD aan de werknemers wordt uitge keerd. Verhoging van het hef fingspercentage zou aldus de VNO-zegsman Braakman "bij dragen tot meer onzekerheid voor de ondernemers". Over het feit van de aftrekbaarheid van de vennootschapsbelasting van het individuele deel van de VAD zei de heer Braakman: "Dat helpt wel iets, maar niet veel". Ook hij was teleurgesteld over het VAD- akkoord. Positief Het CNV, dat steeds op het stand punt heeft gestaan dat de vermo gensaanwasdeling ook moet bij dragen aan de individuele bezits vorming, vindt het een positief punt dat het deel van de VAD dat voor de werknemers in de be drijven wordt bestemd, het zgn. individuele deel, wordt verhoogd van twee tot drie procent van het maximale premieplichtige loon. In een commentaar op het door in formateur Albeda bereikte com promis, zei CNV-voorzitter Jan Lanser, dat hij het niet zo logisch vindt dat het individuele VAD- deel aftrekbaar wordt voor de vennootschapsbelasting. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) handhaaft zijn hoofdbezwaar tegen de plan nen voor de vermogensaanwas deling: het verbond vindt die plannen te collectivistisch van opzet. Dat het deel van de over winst van een bedrijf dat de werknemers zelf direct mogen opstrijken verhoogd is (van dui zend naar ongeveer vijftienhon derd gulden) is volgens het NCW geen wezenlijke verandering. Wagens van brandweer vanuit lucht herkenbaar DEN HAAG (SP) - De Nederlandse brandweerauto's krijgen op hun dak een registratie, zodat ze vanuit de lucht kunnen worden herkend. Dit bevordert een goede coördina tie bij grote bosbranden, aldus de inspectie voor het brandweerwe zen die de gemeenten om hun me dewerking heeft verzocht. Bovenop de auto wo^t een bord bevestigd van een bepaalde kleur waaraan de provincie is te herken nen. Op dat bord komt een combi natie van drie cijfers, waaraan men onder meer kan zien uit welke plaats de wagen komt. ÖÖS» ROTTERDAM - In de diergaarde Blijdorp in Rotterdam is een zestal aalscholvers geboren. Voor de deze van deae bedreigde diersoort is de dagelijkse voeding een te zware opgave. Reden waarom de oppassers de helpende hand bieden. Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls adro«: S.v.p. In bloktottor* Invultonl i lettor vakje a Vakantieadres: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Opzending is gratis in Nederland e Wijknummer i Belgie. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording Modder en vuil bedreigen oudste natuurreservaat GELEEN (ANP) - De gemeentepolitie van Geleen heeft gisteren een uit gebreid onderzoek ingesteld om de daders te achterhalen die 's nachts rond half drie brand hebben gesticht in de woning van rechercheur J. Janssen in Geleen. Het onderzoek heeft nog niet tot resultaat geleidVolgens de politie betreft het hier vermoedelijk een wraakoefening door personen die uit rancune tegen de politie hebben gehandeld. Rechercheur Janssen werd gewekt door een zware steen die de grootste ruit van zijn woning verbrijzelde. Hij wilde naar beneden lopen en zag toen dat de benedenwoning in brand stond. Nog net op tijd kon hij met zijn vrouw en 17-jarige zoon de brandende woning verlaten. NAARDEN (ANP) - De toekomst van het Naardermeer ziet er som ber uit. De bedreigingen komen van zoveel kanten, dat de Vereni ging tot behoud van Natuurmo numenten voor Nederlands oud ste natuurreservaat het ergste vreest. De spoorlijn, die het monument in tweeën snijdt, de constructie van de rijkswegen tot aan de rand van het moerasgebied en de bouw van de hoogspanningsmasten in de aanvliegroute van de grote ko lonievogels van het meer, waren al onheilspellend, maar de lang zame vergiftiging met .vervuild water brengt het Naardermeer op weg naar de ondergang. Het verdwijnen van flora en fauna en de aftocht van zeldzame broedvogels als lepelaars en aals cholvers, betekent volgens Na tuurmonumenten een afschuwe lijke verarming van de Neder landse natuur. Als Nederland opnieuw een reeks droge zomers te wachten staat, kan slechts een wonder het paradijs redden, dat de stichter dr. Jac. P. Thijsse een eeuwig leven had toegedacht. Toch wil de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten dat wonder laten gebeuren. Maar dan zal er eerst geld op tafel moeten komen. Zeker een miljoen. Geld dat er niet is, want er zijn zoveel zalmen op het gebied van het na tuurbehoud aan de orde, dat de vereniging aan het vórmen van een reservepotje niet toekomt. Daarom is het Wereld Natuur Fonds te hulp geroepen om het miljoen in te zamelen via de in het najaar te houden grote actie „Geef om.de .natuur". Modder Het geld zal nodig zijn voor een studie naar de watervervuiling, naar het opdrogen van de schone wellen en naar de waterhuis- houdkundige werken, die ver dere verontreinigingen tegen moeten gaan. Natuurmonumen ten wil ook de modder kwijt die de sloten en plassen verstopt. De situatie is ernstig, zegt mej. drs. B. L. J. van Leeuwen, inspectrice Noordwest van de vereniging. Het beetje water dat de afgelopen maanden is binnengekomen, is zo verontreinigend, dat Natuur monumenten spreekt van een verwoestende werking op delen van het reservaat. Dat binnensluipend „gif' - zo is pas de laatste jaren ontdekt - komt uit het smalle vaarwater tussen 's-Graveland en Naarden, de Kamemelksloot. Dit kanaal is hoger gelegen dan de met slootjes doorsneden weilanden, die gren zen aan het Naardermeer. Het grondig bedorven water van de Kamemelksloot vult die slootjes en borrelt zelfs op midden in de weilanden. Het vee mijdt die plasjes. De stroompjes in de weilanden en ook de plassen van het meer, werden tot voor enkele jaren flink gevoed door een andere, diepere kwel met zuiver water. Het was afkomstig van onder grondse stromen, die onder het reservaat samenvloeiden en er opwelden. Maar de grondwaterstand zakte de afgelopen jaren danig. In het Gooi op sommige plaatsen wel een meter of meer. De kwel onder het moerasgebied verloor haar krachtige, opwaartse druk-. Het beetje dat nu nog boven komt, wordt teniet gedaan door het ver ontreinigde water uit de Kame melksloot. Bodemwater Het opdrogen van het Naardermeer heeft ook nog andere oorzaken. In 1968 werd in de polder rond het meer de stand van het'bo demwater verlaagd. De tegend ruk vanuit de polder viel weg. Toen bleek, dat het Naardermeer zo lek was als een mandje. Het water stroomde door de kaden heen de polder weer in. Vroeger kon in zo'n geval de Vechtkraan worden openge draaid. Een molen maalde zuivei water uit de rivier de moerasser in. Maar de kwaliteit van hei Vechtwater ging er in de jarer vijftig snel op achteruit. De wie ken konden al spoedig niet meei draaien van het vuil. Vrij baan kreeg toen het verontrein igde water uit de Kamemelks loot. Het komt via de slootjes hel reservaat binnen, want er is een open verbinding tussen het weilanden- en moerasgebied. Vooral vanuit de lucht is goed te zien hoe ver het proces van ver nietiging aan de oostkant van het natuurmonument al is gevór derd. Het groen van de moera- splanten is uit het water verdwe nen. Wolken van blauwwier heb ben zich gevormd, een verschijn sel, dat zich overal voordoet waar het „water" langzaam sterft. Natuurmonumenten hoopt, dat uit het onderzoek naar voren komt hoe het Naardermeer weer met schoon water kan worden ge vuld. De gedachten gaan uit naar het oppompen van schoon water en naar wateraanvoer van verre. Maar de grondwaterstand zakl overal en schoon oppervlaktewa ter is in ons land niet meer „haal baar". De studie kan zich ook richten op het hermetisch afsluiten van de Kamemelksloot en op de vraag of het geven van tegendruk vanuit de polders uitvoerbaar is. Is ook het wegzuigen van water uit het meer te voorkomen? Het wordt volgens Natuurmonumenten een diepgaand onderzoek, dat op korte termijn moet worden afge rond en waarvoor snel geld moet komen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7