Bloemen drogen ZO HETEN ZE MOED NIET OPGEVEN In eigen land Douane goederen Klagers EXTRA U zou best bloemen willen drogen, maar u weet niet hoe de soorten, waarmee dat het beste gaat, heten. Nou hoeft dat oo niet per se. U zegt gewoon tegen de bloemist of de marktkoopman wat u wilt, en dan zoekt- hij wel wat voor u uit. Voor het geval u toch liever wel wilt weten wat u in huis haalt, of waar u naar moet zoeken, geven we hieronder een paar namen, met nog een paar tips erbij die speciaal op die bloemen slaan. Gipskruid Gypsophila of gipskruid zie je op het ogenblik erg veel. Er bestaat eenjarig gipskruid, maar alleen de bloemen van de vaste plant zijn geschikt om te drogen. Het meeijarige gipskruid is heel bekend. Het heeft van die wolken piepkleine bloempjes. Julia Voskuil adviseert: „Niet ophangen, maar staande laten drogen in een vaas met een klein laagje water". Statice Statice is ook heel bekend. Er bestaat geen Nederlandse naam voor, maar als u het ziet zegt u: „O ja, natuurlijk, die ken ik". Er is een Statice met witte, geleen blauwe tuilen of „kammetjes". En er is nog een andere, die er helemaal niet op lijkt en die roze bloehiaren heeft. Helichrysum De eigenlijke strobloem heet officieel Helichrysum. Strobloemen zijn er in heel veel kleuren, maar de bruine met het gele hart is zeer bekend. Om hem goed te drogen moeten de binnenste bloembladen nog wat naar binnen gebogen zijn. Als-ie al te ver open is, vervormt de bloem tijdens het dro gen. Helipterum Helipterum is ook een bekende droogbloem. Er zijn verschalende soorten, onder meer een heel tere met zachtroze blaadjes en gele hartjes. De steel daarvan is nogal zwak. Na het drogen kunt u hem het beste verstevigen met heel dun ijzerdraad. Ridderspoor Ridderspoor (onder meer blauw en wit) wordt ook wel gedroogd, maar alleen de bloemen van de eenjarige plant en dus niet van de vaste plant). Verder kunt u nog vragen naar kogeldistel, kaardebol, lavendel, gulden- roedejudaspenning enz. enz. Grassen én haver of tarwe zijn ook geschikt en staan decoratief. Kortom, keus genoeg. Is het u ook al opgeval len, dat er zoveel droog bloemen te koop zijn? Zo kopen is natuurlijk ge makkelijk, maar zelf dro gen is misschien toch aardiger. Dat moet onge veer nu gebeuren, want in deze tijd van het jaar bloeien de bloemen, die er geschikt voor zijn. Hoe dat drogen moet, leest u vandaag op deze pagina. Op de markt of in de winkel is keus genoèg als u bloemen wilt dro gen Van de Nederlanders die vorig jaar in eigen land op vakantie zijn gegaan, zocht 25 procent de kust (inclusief de Waddenei landen) op. Het strand bleek daarmee de populairste vakan tiebestemming. De watersportcentra trokken veertien procent van de "in- eigen-land-blijvers" en Noord-Limburg als vakantie- gebied kreeg eenzelfde percen tage vakantiegangers. Daarna komt de Veluwe met tussen twaalf en dertien procent, Twente, Salland en de Achter hoek met tien a elf en de noord elijke provincies met acht a ne gen procent. Zuid-Limburg ten slotte kreeg iets minder dan acht procent van de Neder landse vakantiegangers. Boven een advertentie staat "Unieke verkoping van douane-goederen". Wat denk je dan, als je zoiets leest? Dat Koyk's Landelijke Verkopin gen, die de advertentie heeft geplaatst, door de douane in be slag genomen spul gaat verko pen. Dat blijkt echter allerminst het geval te zijn. Het gaat om geïm porteerde goederen, die, zoals alle import, door de douane in geklaard moet zijn. Als er in derdaad in beslag genomen goed verkocht zou wórden, moet er boven de advertentie staan: "Inspecteur der invoer rechten en accijnzen heeft op dracht gegeven tot openbare verkoop van in beslag genomen goederen En aangezien we dat er niet bo ven hadden gezet, kan iedereen weten, dat het dan helemaal niet om in beslag genomen spullen gaat, zegt Koyk. De Re clame Codecommissie is het met dat uitgangspunt niet eens. De Commissie heeft Koyk ver zocht het woord "douane- goederen" niet meer zo te ge bruiken. De belangrijkste schadeverze keraars in ons land houden een gezamenlijk Inlichtingen- en Klachtenbureau in stand. Dit bureau is volledig een zaak van de verzekeraars zelf. Er is dus geen enkele controle van de consumentenorganisaties op de bemiddeling die het verleent. Dit in tegenstelling tot de klach tencommissie die inmiddels in enkele andere bedrijfstakken zijn ingesteld (b.v. vakantierei zen, vakantiehuisjes, vloerbe dekking, wasserij en stomerij). Volgens een beknopt jaarver slag dat dit Inlichtingen- en Klachtenbureau van de schat deverzekeraars naar gewoonte heeft doen verschijnen, heeft het in 1976 in totaal in 205 geval len tegen gunste van consu menten bemiddeld. Hoeveel klachten er in het to taal binnenkwamen, maakt het bureau nooit bekend. Het ver meld alleen hoeveel "zaken" er behandeld zijn. Daar zijn ook de verzoeken om inlichtingen bij meegeteld. In 1976 was dit aan tal "zaken" 1248. Er is een voortdurend neergaande lijn sedert 1973, toen het aantal "za ken" 1784 bedroeg. Plakstiften om papier, foto's, karton e.d. mee te plakken zijn al geruime tijd een bekend verschijn sel. Om nu zonder klodders te kunnen plakken brengt de fabrikant van Perfecta Chemie B.V. (Goes) een plakstift met een goed smeersys- teem. Het werkt zo: dop eraf, stift op pa pier drukken en uitsmeren. De stift zakt automatisch verder naarmate er meer lijm wordt gebruikt. De niet giftige Bison Plakstift is dus altijd klaar voor gebruik. Niet draaien, drukken is voldoende. Geen geknoei meer. Een ander belangrijk aspekt van dit plaksysteem is de langere houd baarheid van de stift. De stift kost f 1,95, Bij uw kennissen en uw buren hebt u ze natuurlijk al lang gezien, de bosjes droogbloemen. Ze hangen langs de trap, in de keuken, bij de voordeur, op zolder en zo zijn er nog wel een paar plekken te verzinnen. Een huis met van die droogbloe men gaat er een beetje landelijk uit zien. Net alsof het geen flat is, maar Dit zijn haar tips. een kleine boerderij op het platte land. Met een tuin eromheen, die 's zomers vol bloemen staat, waar van je 's winters nog plezier hebt. De vraag is alleen: Hoe? Hoe droog je bloemen zo, dat je een mooi re sultaat van je werk krijgt. Dat heb ben we voor u gevraagd aan Julia Voskuil, medewerkster van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en redactri ce van het blad Groei en Bloei. „Je kunt veel bloemen drogen, maar het gemakkelijkst zijn na tuurlijk de strobloemen", zegt zij. De sfeer van het „buitenleven" in een flat. Het is natuurlijk jezelf voor de gek houden, maar zo erg is dat- nou ook weer niet. 'Als u droogbloemen leuk vind dan zijn er twee manieren om eraan te komen. Manier een: je koopt ze kant en klaar gedroogd. Niks op tegen-natuurlijk, maar manier twee is misschien toch aantrekkelijker. je koopt verse bloemen en droogt die zelf. De laatste jaren ver schijnen er in winkels en op de markt steeds meer soorten waar mee je dat kunt doen. „Ze moeten tamelijk open zijn, maar ook weer niet te ver. Het is een beetje moeilijk te zeggen wanneer dat moment precies is. Daar kom je eigenlijk alleen door ervaring ach ter, als je ziet wat het mooiste resul taat geeft". „Pas gekochte bloemen, die dui delijk nog teveel in knop zitten, moeten eerst in een vaas met water tot ze wat verder open gaan". „Daarna komt het drogen. Moei lijk is het niet. De bloemen moeten in bosjes worden opgehangen (met de stelen naar boven en de bloem naar beneden, dan worden z recht) op een donkere droge plek. Het liefst verpakt in een krant tegen het stof en het licht. Nooit drogen in de zon, of buiten, want dan blijft er geen kleur over. Een donkere zol der is goed, maar in de meterkast van' een flat gaat het ook best. Daarin hing ik ze vroeger zelf ook op". Dat wordt niet mooi van kleur en bovendien kan het, als de bloemen in water gestaan hebben, gaan schimmelen. Daar heb je natuurlijk niets aan. Verder moet je kleine bosjes maken, met bloemen van verschillende lengten, die je luchtig tegen elkaar aanlegt. De bloemen en de stelen moeten niet dwars door elkaar zitten, want dan kun je ze later, als ze gedroogd zijn, niet meer goed uit elkaar halen en bre ken ze". En met deze adviezen van mevrouw Voskuil moet u dan na vier a zes weken een fraai resul taat hebben. Het is natuurlijk prettig als een plant die je hebt gekocht voor het sierlijke gekleurde, gestreepte of gevlekte blad inderdaad zorgt voor de gewenste fleur in de venster bank of in de plantenbak. Maar het is helemaal mooi als zo'n plant op een gegeven ogenblik gaat bloeien. Meestal onverwacht en vaak pas na jaren. Een voorbeeld daarvan is de Dra- kebloedboom, een wat onbekende Nederlandse naam. Een onnodige Nederlandse naam ook, want er zul len maar weinig plantenliefhebbers zijn die deze plant niet bij de juiste naam kunnen noemen, we hebben het namelijk over de Dracaena. Ook weer zo n plant die er de laatste tijd steeds meer inkomt. Vroeger een elite-plant, maar nu voor iedereen te koop. Die Dracaena's kunnen bloeien. Heel mooi bloeien zelfs, net zoals hun familieleden de Yuc ca's. Denk echter niet dat binnen enkele jaren na het aanschaffen van een plant die geurende bloemen er al zullen zijn. Nee, dat vergt op de eerste plaats een goede verzorging en het gebeurt pas op latere leeftijd. Voor die bloei is van belang, dat de planten van de Agave-familie het nooit te koud hebbent Er zijn en kele Dracaenasoorten die tot tien graden koelte in de winter kunnen hebben, maar de meeste soorten willen wel dat bij de 15 graden de temperatuur niet meer zakt. Van maart tot en met september moet de plant regelmatig wat mest hebben. Niet teveel, want dan gaan soms de fraaie kleuren in het blad weg. Verder moeten we voor een behoorlijke luchtvochtigheid zor gen. Wanneer de plant bloeit ge woon doorgaan met water geven. Dat wil zeggen in de genoemde bemestingsperiode regelmatig vochtig houden en nooit een droge kluit laten krijgen. In de winter maanden mag het wat minder. Een bloeiende plant vraagt wat meer voedsel, maar overdrijf de mestgift niet. En als al dat fraais dan weer verdwenen is, uitgebloeid dus, dan de bloemstengel eruit halen zodat geen onnodige krachten aan de plant onttrokken worden. Nog nooit een bloeiende Dracaena gehad? Niet getreurd, want er zijn gevallen bekend, waarbij de eerste bloei pas na dik twintig jaar kwam. Gipskruid Nog een statice Tweede vakantie Een paar keer per jaar op vakan tie gaan wordt steeds populair der. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft uitgerekend dat het aantal "tweede vakanties" van Nederlanders tussen 1968 en 1977 is verdubbeld. De mee ste tweede vakanties brengen we overigens in eigen land door. Helipterum

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15