Reactie YS betreurd door Nkomo gaat in Cuba wapens halen „Europarlement" legt leden geen windeieren Eurocommunist mag in de Pravda schrijven „Engelse prinses Margaret tot verkeerde mensen aangetrokken" Nienwe boek over „rebel zonder reden" Washington wil praten met China en beide Korea's DONDERDAG 28 JULI 1977 JERUZALEM (UPI/AFP) - Premier Menachem Begin van Israël heeft gisteren in het Israëlische parlement het be sluit verdedigd van zijn regering om drie joodse neder zettingen op de westelijke Jordaanoever een officieel en permanent karakter te geven. De Israëlische premier zei diep te leurgesteld te zijn door de veroor deling van dit besluit door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance. Begin, die ver slag uitbracht van zijn officieel be zoek aan de VS verwierp het argu ment van de Amerikaanse regering dat kolonisering van de bezette Arabische gebieden een schending betekent van de vierde Geneefse conventie. Deze conventie, aldus Begin, kan hier niet van toepassing zijn omdat deze de overplaatsing op grote schaal van de burgers van een bezettende mogendheid naar een bezet land verbiedt. Dit is niet ge beurd in Israël waar in tien jaar nog geen 4.000 mensen zich op de wes telijke Jordaanoever hebben ge vestigd. Alleen in Parijs al, zo merkte de Israëlische premier op, wonen al veel meer Amerikanen. Begin legde er bij zijn verdediging van het regeringsbesluit de nadruk op dat de officiële erkenning van de drie nederzettingen slechts de be krachtiging van een bestaande toe stand is. "Deze vestigingen bedrei gen de Arabieren volstrekt niet. Wij hebben geen enkele Arabier ter- wille van deze nederzettingen weg gejaagd". Historisch Begin zei dat hij president Carter er met nadruk op had gewezen dat de joden op grond van hun godsdienst en historische traditie recht hebben om zich op de westelijke Jordaan oever te vestigen. Begin deed voorts een dringend be roep op de landen van de Europese Gemeenschap af te zien van hun steun aan een Palestijnse gemee nschap, die zich onvermijdelijk zal ontwikkelen tot een Palestijnse staat. Een dergelijke staat, aldus de Israë lische premier, betekent een dode lijk gevaar voor Israël. Begin zei dat president Carter Is raël had gevraagd af te zien van ves tiging van nieuwe nederzettingen in de betrokken gebieden vóór de hervatting van de Geneefse confe rentie, maar hij antwoordde met te zeggen dat joden een historisch recht hebben zich overal op de wes telijke Jordaanoever te vestigen, wordt dit punt zijn er verschillen tussen regering van de VS en de regering van Israël - deze ontston den niet gisteren". Kritiek Oppositieleider Shimon Peres (Ar beiderspartij) leverde kritiek op de premier die volgens hem zich in Washington inspande voor proce durekwesties voor het bereiken van een mogelijke vredesregeling met de Arabieren in plaats van dorstlessender verwerven van Amerikaanse steun voor het stand punt van Israël. Zijn partijgenoot Abba Eban, mi nister van buitenlandse zaken in het kabinet van Golda Meir, zei dat "het uur van de waarheid in de Amerikaans Israëlische betrekkin gen nadert". "Verschillen van me ning bestaan en hebben zich ver diept", aldus Eban, die spoedig naar de VS zal vertrekken voor een bezoek op verzoek van premier Be gin. VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim heeft gisteren verklaard dat het Israëlische besluit tot legalise ring van drie nederzettingen op de westelijke oever "bijzonder onge- Castro wil hulpprogram uitbreiden CUBA (Reuter) - President Fidel Castro heeft op een massabijeen komst in het Cubaanse Camaguey verklaard dat Cuba van plan is zijn internationale hulpprogramma, met name voor Afrika, uit te brei den. Hij zei dat Cuba nu 4.100 bur gers in het buitenland heeft werken en dat het aantal tegen het eind van het jaar 6.000 zou zijn. Hij gaf geen cijfers van het Cubaans militair personeel in het buiten land. Cuba zond troepen naar An gola om steun te verlenen aan de marxistische president Agostinho Neto tegen nationalistische bewe gingen maar het is niet bekend hoeveel militairen daar nog zijn. President Castro zei dat Cuba's in spanningen voor hulp aan landen overzee gebaseerd waren op het concept van internationalisme. "Degenen die niet iets voor ande ren kunnen doen, kunnen niets voor zichzelf doen. Onze plicht en glorie krijgt gestalte door deze dienst aan anderen te verlenen". lukkig" was uiteraard een terugslag voor de ischias op vrede in het Midden-Oosten. MOSKOU (Reuter) - De Sovjet- Unie heeft gisteren de Italiaanse communistische leider Luigi Longo de gelegenheid gegeven om zich in een artikel in het partij blad Pravda uit te spreken voor het recht van elke communisti- .sche partij om haar eigen koers uit te stippelen. SANTA BARBARA ICALIFORN1Ë - Beteuterd staat deze bewoner van een villawijk in het Califomische Santa Sr va^dl luHafnse'eommCnWi" Barbara bij de verbrande resten van wat eens zijn huis was. sc^e partij is en daarvoor Een vijf kilometer lange muur van vuur, ontstaan als bosbrand, heeft deze wijk in as gelegd. secretaris-generaal was, schreef dat Ongeveer 240 huizen gingen in de vlammen op en 3000 bewoners, velen in nachtkledijmoesten worden geëva- het nu mogelijk is dat er verschil lende wegen naar het socialisme cueerd. Zeven kregen brandwonden, er worden enkelen vermist. LONDEN (Reuter) - Volgens een nieuw boek dat in Londen is ver schenen is de Engelse prinses Margaret een "rebel zonder re den" die zich haar hele levenlang tót de verkeerde mensen heeft aangetrokken gevoeld. Volgens de auteur van "Margaret - princess without a cause", Willi Frischauer, is de 46-jarige prin ses, van tafel en bed gescheiden echtgenote van Lord Snoivdon, het intelligentste lid van dc Britse koninklijke familie. Maragaret heeft altijd gevonden dat zij koningin had behoren te zijnWas zij gewoon "miss Smith geweest, schrijft Frischauer, dan zou zij een zeer sexy vrouw zijn geweest. Prinses Margaret kon volgens haar gouvernante "uitermate vermoeiend" zijn, aldus de au teur, en ze was altijd jaloers op haar zusters positie. "Margaret wil altijd wat ik wil" heeft prin ses Elizabeth eens gezegd. Het "jongere zuster-complex" van Margaret is later verergerd door de "affaire Townsend". Toen ze veertien was liet ze een "zeer ervaren oog" op de knappe, slanke officier van de koninklijke luchtmacht en nieuwe adjudant van haar vader Peter Townsend vallen, aldus Frischauer. Later flirtte ze hevig met beschikbare jongemannen om haar liefde voor Townsend te verbergen. De auteur schrijft dat koning Ge orge de zesde zijn nieuwe adju dant wel mocht, maar dat prins Philip, de verloofde van prinses Elizabeth, dat niet deed. De twee iren eikaars legen- pool, bij elkaar gezet in een ruimte die maar groot genoeg Margaret verloor haar grootste bondgenoot toen hacyr vader stierf. De twaalf jaar oude ro mance kwam ten einde omdat een huwelijk met de gescheiden Townsend te schadelijk geacht het de verd monarchie. Margarets huwelijk met de foto graaf Anthony Armst rong-Jones in 1960. leidde volgens Frischauer al gauw door een verschillende kijk op de dingen, tot spannin gen. Zes jaar later begon de prirr- ses teveel te eten en te drinken, werd dikker en verveelde zich. De verandering kwam in 1973, toen zij de 17 jaar oudere Roder ick Llewellyn tegen het lijf liep. "Hij werd de katalysator die tens lotte aan Ma rgarets zinloze huwe lijk een einde maakte". Er volgde een scheiding van tafel en bed, aan de horizon doemde een hofschandaal op maar het verdwijnen van "Roddy" van het toneel voorkwam het en de prin ses begon het weer goed te maken bij haar familie. "Of zij nu een officiële verplich ting nakomt of op vakantie is, of zij nu alleen is of in gezelschap, van tafel en bed gescheiden of ge- sch eiden of hert rou wd (en dat zou wel eens eerder kunnen zijn dan velen denken), zij blijft een kleur rijke karakterspeelster op het ko ninklijke toneel die altijd wel weer het licht van de schijnwer pers naar zich toe zal weten te trekker", aldus Willi Frischauer in zijn boek. LONDEN (AFP/DPA) - heeft gisteren in een vraag- Joshua Nkomo, mede-leider gesprek voor de BBC ge- van het Patriottisch Front zegd dat hij naar Cuba gaat van Zimbabwe (Rhodesië) om wapens te vragen. Als Groot-Brittannië bereid Filippijnse regering arresteert folteraars MANILLA (ANP) - De Filip pijnse regering gaat de folte raars aanpakken. Bijna 200 mi litairen zijn in staat van be schuldiging gesteld. Militaire rechtbanken zijn al met de pro cessen begonnen. Dit heeft ge neraal Fidel Ramos, hoofd van de nationale politie te Manilla tegenover buitenlandse journa listen verklaard. De generaal verzekerde de journalisten: "Folteringen en mishandeling van gevangenen zijn niet toege staan". De militaire rechters hebben van een aantal militai ren de onschuld vastgesteld. Tegen de rest worden nog pro cessen gevoerd, aldus Fidel Ramos, die eraan toevoegde dat de mensen die het leger had op gepakt, zich wel degelijk aan overtredingen hadden schuldig gemaakt. Daarmee reageerde hij op kerkelijke beschuldigin gen, dat het leger in den blinde arrestaties zou verrichten. Op strafvervolging van de folte raars werd steeds heftiger aan gedrongen, vooral door kerke lijke instanties. President Marcos, die sinds september 1972 de staat van be leg handhaaft, houdt vol dat het in zijn land meevalt met de schending van de mensenrech ten. Begin deze maand ver klaarde hij tegenover de pers, dat de bewering van missiona rissen dat er meer dan 50.000 po litieke gevangenen zijn, uit de lucht zou zijn gegrepen. In de militaire strafkampen zouden slechts 5000 gevangenen zitten. Volgens de president worden de arrestanten correct berecht en behandeld. geweest in onze behoefte aan mili tair materieel te voorzien zouden wij ons niet tot de Cubanen hebben, behoeven te wenden, aldus Nko mo, die eraan toevoegde niet van plan te zijn Cuba te vragen soldaten te sturen. Het vraaggesprek had plaats nadat de zwarte Rhodesische leider een onderhoud had gehad met de Britse premier James Callaghan. In een kort communique hierna werd slechts gezegd dat Nkomo zijn be sprekingen met de Britse minister-president had voortgezet. Inmiddels heeft de Zuidafnkaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, in een vraaggesprek met de Times gezegd niet te gelo ven in een volledig vreedzame op lossing van het Rhodesische vraag stuk. Bij elke oplossing zal er een verliezer zijn "en deze verliezers zullen een tijdlang doorvechten". Botha meent dat het Patriotische Front van Nkomo en Robert Moe- gabe de verliezer zal zijn. Hij be schuldigde de Britse regering er van "de mannen met de geweren welgevallig te willen zijn". voeren. "Natuurlijk geeft de on vermijdelijke groei in verschil lende opvattingen nieuwe proble men en tegenspraken", aldus Longo die hiermee kennelijk doelde op een recente woordens trijd tussen Moskou en Westeuro- pese communistische partijen over het begrip 'eurocommunisme'. Deze problemen zouden niet uit sluitend op basis van methoden en ervaringen uit het verleden kunnen worden opgelost. Wel bestond er de noodzaak varl een eenheid van op vattingen, waarbij rekening zou moeten worden gehouden met de nieuwe politieke stand van zaken, aldus de Italiaanse communisti sche leider die met vakantie in de Sovjet-Unie verblijft. Longo die als partijsecretaris de voorganger was van Enrico Berlin- guer - een bekend voorstander van een 'eurocommunisme' - schreef zijn artikel in Pravda ter gelegen heid van het feit dat 60 jaar geleden de bolsjewistische revolutie plaats vond. Volgens hem is het belang rijkste resultaat van deze oktober revolutie de reusachtige versprei ding geweest van de denkbeelden en beginselen die tot deze omwen teling hadden geïnspireerd. "Deze ideeëri en beginselen zijn verrijkt met nationale ervaringen en de po litieke en culturele tradities van de verschillende landen waarin zij reeds zijn verwezenlijkt of nog zul len worden verwerkelijkt", aldus Longo. Het voornaamste wat de Russische revolutionaire leiders als les doorgaven was zijns inziens hun vermogen om te breken met aan vaarde praktijken en om onder be paalde politieke omstandigheden op creatieve wijze gebruik te ma ken van de ideologie. Waarnemers in Moskou zijn van oordeel dat de Russische bezwaren tegen een "eurocommunisme" on verminderd zijn. De laatste tijd wa ren er echter tekenen die er op dui den dat het Kremlin de scherpe kanten van het geschil wil wegne men. In dit raam zou ook de bereid heid passen om Longo in Pravda aan het woord te laten. TOKIO (AFP) -<pe Verenigde Sta ten hopen besprekingen met China en de beide Korea's te houden om de spanning op het Koreaanse schiereiland te verminderen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie. Harold Brown, gisterën verklaard. Tijdens een onderhoud met zijn Japanse ambtgenoot, Asao Mihara, voegde Brown er aan toe dat China en de Sovjet-Unie zich er volkomen van bewust zijn dat Washington vast van plan is Zuid-Korea te ver dedigen als dat nodig mocht zijn. De verplichtingen die de VS voor de verdediging van Zuid-Korea op zich genomen hebben, zullen niet veranderen ondanks de geleide lijke terugtrekking van de Ameri- TOKIO - Kort nadat de Chinese vice-premier Li Hsien-nien Japanse bezoekers had verteld, dat China door kaanse strijdkrachten uit dat land blijft gaan met het ontwikkelen van kernwapens, werd deze foto door het Chinese persbureau Nieuw China m vier a VT Jaar" Eerst zul,1fn 6000 uitgegeven. man grondtroepen vertrekken en Op de foto een succesvolle test van een waterstofbom. Japanse deskundigen geloven dat de test werd uitgevoerd andere terugtrekkingen zullen oktober vorig jaar veilig had gesteld. voorzichtig geschieden om een ver storing van het evenwicht tussen de troepen van Seoel en Pjongjang te vermijden, aldus Brown. De VS zullen een sterke mogend heid in Azië en het gebied van de Stille Oceaan blijven. "Wij weten dat onze nationale veiligheid waar lijk afhankelijk is van de vrede en de stabiliteit in het noordoosten van Azië", zo werd in een commu niqué meegedeeld. De leider van het Pentagon verklaarde dat Ame rikaanse troepen in Japan, op het eiland Goeam en op de Filippijnen zouden blijven. kort nadat partijvoorzitter Hoea Koeo-feng zijn macht i BRUSSEL (SP) - Leden van het volgend jaar te verkiezen Europese Parlement kunnen allemaal miljo nair worden wanneer voorstellen voor hun honorering ongewijzigd doorgaan. In de voorziene zittings duur van vijfjaar zouden zij daartoe voldoende uitgekeerd krijgen. Dat valt af te leiden uit een zeer ge heim rapport dat is opgesteld door een werkgroep uit het Europese Parlement. Er worden voorstellen gedaan waaruit de Raad van Minis ters van de EG een keuze kan ma ken. Voor de honorering bestaat de mogelijkheid om de parlementa riërs afgerond 150.000 dart wel - tweede mogelijkheid - 95.000 gul den bruto per jaar te laten verdie- Voor de meesten van hen komt zij in hun nationale hoofdplaats een daar dan nog minstens 80.000 bij. Dat is de vergoeding maatschap van de Tweede Kamer. Over de Europese honorering zou maar een schijntje aan belasting be taald hoeven te worden. Dit omdat de Europese ambtenaren in Brus sel, Luxemburg kantoor met secretaresse kunnen het lid- installeren. Dit alles op kosten van de Europese Gemeenschap. Begraven Worden de Europese politici bij Straatsburg dat verkiezingen verslagen dan zou hen een vergoeding doorbetaald worden die neerkomt op de hono rering van een jaar. Bovendien suggereert de werkgroep dat toe komstige verkozenen ook juridisch een bijzondere status moeten krijgen. voorrecht ook genieten. Bovenop deze bruto-inkomens van mogelijk dus 230.000 zouden de Euro-parlementariërs financiële faciliteiten en andere franje uitge keerd krijgen. Dit met name om hun gezinsleden geregeld te kun nen zien. Zij werken immers vaak meer dan 1000 kilometer van huis. Ons land was vertegenwoordigd in Behalve uitgebreide kantoorfacili- de persoon van ex-VARA- teiten en een eigen assistent in de voorzitter Jan Broeksz (PvdA). In Europese vergaderplaatsen zouden verband met vakantie is hij niet be reikbaar voor het geven van com mentaar. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft er intus sen al een stokje voor gestoken dat socialisten tegelijk in Den Haag en in Luxemburg parlementslid kun nen worden. CDA en WD hebben daar geen overwegende bezwaren tegen. Ingewijden zeggen dat het rapport in de kluizen van de Europese be stuurders begraven is omdat het teveel stof bevat voor actievoerders tegen de EG. Europese verkiezin gen zijn, als Groot-Brittannië geen roet in het eten gooit, voor komend vooijaar voorzien. De grote landen van de EG hebben zich tevoren er van verzekerd dat het eerste recht streeks te kiezen parlement voor lopig niets te vertellen krijgt. Brown die dinsdag uit Seoel in To kio was aangekomen, uitte de hoop dat Japan zou bijdragen aan de ver sterking van de economie van Zuid-Korea. Het zichzelf kunnen bedruipen van Zuid-Korea hangt af van de ontwikkeling van zijn eco nomie, zei hij. De Amerikaanse minister gaf te kennen dat de VS niet van plan wa ren de in Japan gestationeerde troepen te versterken, ook niet na de terugtrekking van de Amerika nen uit Zuid-Korea. De Japanse minister van Defensie heeft een uitnodiging voor een be zoek aan de VS in september aan vaard. Brown is inmiddels naar Washington teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12