"Ik ben een honden- en een paardenman PROBLEMEN ROND RUN FIETSPAD OPGELOST De hopeloze tocht van 'n nieuwkomer eidse agenda Adjudant Dusink (Oegstgeest) met pensioen Dier en kind PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 27 JULI 19771 OEGSTGEEST - "Eigenlijk ben ik een honden man en een paardenman". Adjudant V. Dusink, scheldend commandant van de groep Oegstgeest van de rijkspolitie, is er helemaal niet zo gelukkig 'mee dat hij de politie gaat verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerchtigde (of pens- ioènplichtige) leeftijd. Voor hem betekent bet een streep onder het werk, maar uitdrukkelijk ook een streep onder herinnerin gen, al zal hij de politionele dier gaarde (de politiepaarden en poli tiehonden) niet kunnen vergeten. Door Hans Meyer Dusink begon zijn carrière bij de Blauwe Huzaren in Amersfoort. Dat was voor hem geen eenvoudige zaak. "Dat was voor de oorlog en als gewoon dienstplichtige diende je dan maar vier of zes maanden. Al leen bij de huzaren moest je vijftien maanden zitten, en dat was nogal .wat. Maar ik had het ervoor over. Daarvoor was ik veel te gek van paarden". Van de huzaren stapte hij over naar de bereden politie en kwam, na et telijke bevorderingen, uiteindelijk bij de rijkspolitie terecht en verloor de paarden uit het oog. Honden De plaats van het paard werd inge nomen door de politiehond. Hij had er drie. De laatste van de drie, Leo, stierf het vorig jaar. Maar er komt er weer een. "Maar eerst gaan we rei zen. We willen in Brazilië nog wat familie opzoeken en als we daarvan terug zijn komt er vast wel weer een, hond, want mijn vrouw is er ook gek op". Adjudant Dusing zet een grote, en vooral duidelijke streep onder zijn politionele carrière. Voor hem geen rolletje als gepensioneerd politie man die toch af en toe nog eens een zaakje oplost. Spijt is er wel. Partir c'est mourir un peu. "Je hebt je altijd ingezet voor de mensen. Dat bojeide me ook erg. Ik hou van het contact met mensen, ik vind het leuk om ze te helpen. Dat zal ik straks wel missen denk ik". Avontuur Dusink wil wel weten dat de hang' naar avontuur er bij hem altijd wel een beetje in heeft gezeten. "Dat vind je nu nog bij de jongens die komen solliciteren. Alhoewel ze er nu wel een beetje erg lichtvaardig over denken. Ze denken maar van och, dat lossen we wel even op. Maar zo is het natuurlijk ook weer niet". Oegstgeest maakt om meerdere re denen nogal eens nieuws op het criminele vlak. Door zijn welge stelde inwoners is het een trek pleister voor inbrekers geworden. Dat leidde zelfs tot vragen in de Eerste Kamer. "Toch hebben we hier niet meer onopgeloste zaken dan landelijk. Dat percentage ligt ergens tussen de 35 en 40 procent". De enige werkelijk grote zaak was een affaire met valse dollars. "Daar hebben we al met al een jaar of twee aan gewerkt voor we een inval kon den doen in de drukkerij en de mensen op heterdaad betrapten. Dat is een geweldige samenwer king geweest, ook met de gemee ntepolitie van Amsterdam". "Over samenwerking gesproken. We hebben het ook met Leiden, en natuurlijk met de RP-collega's uit de regio, altijd uitstekend kunnen vinden. De samenwerking, ook met de Leidse brandweer, was altijd fantastisch". Regionaal Dusink bracht een deel van zijn le ven door in Benthuizen. "Ook toen hadden we er al moeilijkheden. Ik zou niet precies kunnen zeggen wat de oorzaak ervan is. Maar partijge noten en politieke vijanden zaten elkaar ook in die tijd al in de haren. Maar onder burgemeester Keijzer heb ik altijd erg plezierig kunnen werken". De toekomst van de politie? "Ver dergaande regionalisatie is erg be langrijk. In Limburg zijn ze daar al heel ver mee. Naast de plaatselijke groepen is er regionale surveillance gedurende 24 uur per dag. Dat gaat erg goed. Ze hebben daar ook re gionale recherche en zo. Het zou fijn zijn als het hier ook zo ver komt". VOORSCHOTEN - De Die- renshow in het kader van de va kantiebezigheden voor de jeugd stond ditmaal in het te ken van de relatie tussen mens en dier. Dat betekende een uit breiding van de soorten. Naast de cavia's, witte muizen, ko nijnen, vogeltjes, katten en honden waren er ditmaal maar liefst vijf kleine paardjes van het soort "hit" en zelfs een jonge stier. De dierenarts C. P. van Oostrom bekeek met zichtbaar plezier of er inderdaad een vorm van relatie bestond tussen kind en dier. Dat gaf een vorm van cabaret die men zelden op het toneel zal zien. Van de paar den werd verwacht dat zij eerst rustig bleven staan terwijl het baasje weg liep en zich daarna naar de baasjes lieten lokken. Dat gelukte maar ten dele, de paardjes hadden veel meer ple zier met elkaar. Dat zij niet gin gen knokken of stoeien kwam echt wel door het overwicht van de kinderen. De jonge stier ver raadde nog niets van de kracht die met de leeftijd zou komen en was zo mak als een kalf. Poe zen en kleine honden zijn grote onruststokers, de grotere non den toonden duidelijk belang stelling voor de medailles die er te verdienen waren en eigenlijk had ieder kind met een grote hond een prijs verdiend. Een flesje limonade was de prijs voor ieder kind ongeacht relatie of niet met het meegebrachte dier. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 22 tot 29 juli waargeno men door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en de Voorscho- tense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. Meer aandacht moeilijke jeugd DEN HAAG - Het ministerie van justitie gaat meer aandacht beste den aan jongeren met een zeer moeilijk gedrag. Volgend jaar wordt 3,6 miljoen gulden extra uit getrokken waarmee 70 personeels leden kunnen worden aangetrok ken die deze jongeren een intens ieve behandeling kunnen geven. Minister Van Agt heeft hiertoe be sloten na de felle kritiek op het werk en de omstandigheden waar onder in speciale inrichtingen moest worden gewerkt. Het geld is bestemd voor inrichtingen in Wa penveld, Eefde en Hekken. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Bahai'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie onderwijs en maatschappelijke aange- legenheden^ 8 uur nam. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeraars, in juli en augustus inlichtingen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, Architectenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café-avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Krui t Dusinkbeetje avontuurlijk. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 uur s morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag bereikbaar, vertrouwelijk. Celstraf voor stelen van parkiet en uit Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dat u van vogeltjes houdt is tot daar aan toe, maar dat u uw verzame ling aanvult met de vogels van Avifauna kan niet door de beug el", aldus de officier van justitie bij de Haagse politierechter. Het was niet de eerste keer dat de 34-jarige ovenzetter uit het Duitse Duelker terecht stond voor diefstal van vogels uit het Alphense vogelpark. Nog slechts enkele maanden geleden werd de Duitser bij verstek tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld voor het stelen van parkieten. Ook dit keer ging het om deze vo gelsoort, een paar roodvleuge- lparkieten ter waarde van 1600 gulden, ondanks het feit dat één van de parkieten een poot en twee tenen miste. De officier van justitie zei voor dit soort diefstallen gaan geen woord over te hebben en eiste acht we ken gevangenisstraf waarvan - drie voorwaardelijk. De verdediger van de vogelliefheb ber vroeg met een korte gevan genisstraf te volstaan, zodat de Duitser zijn werk kon behouden. "Hij is een vrijgezel van simpele opvattingen. Vogeltjes zijn z'n lust en leven". Omdat de Duitser nu ook de vorige keer opgelegde straf moest on dergaan legde de rechter nu acht weken gevangenisstraf op waar van zes voorwaardelijk. "Ik beloof nooit meer in Avifauna te komen om te stelen", aldus de Duitser. Veel deelnemers aan de korte- baandraverij in Voorschoten VOORSCHOTEN - De none- baandraverij, welke donderdag middag gehouden wordt op de Prins Bernhardlaan, krijgt dit jaar extra spanning door de vele in schrijvingen. In totaal hebben thans de eigenaren van 34 dravers ingeschreven voor de baan van ruim 300 meter. Onder de in schrijvingen bevinden zich de win naars van de kortebaan in Zand- voort (Oiga H) en Stompwijk (Mes- quita). Bekende dravers zoals Mira, Laiko Beroona, Larens Roem, No- bles Hollandia en Looper T. DEN HAAG - De vragen, die in de gemeenteraad van Leiderdorp wa ren gerezen over de provinciale plannen om een fietspad aan te leg gen over het jaagpad langs de Oude Rijn, zijn naar tevredenheid bean twoord in een gesprek dat wethou der K. Drenth over deze zaak heeft gehad met het lid van het dagelijks bestuur van de provincie, drs. J. Borgman. De heren waren het er na dat gesp rek over eens, dat het een goede zaak is de plannen snel uit te voe ren. In de Leiderdorpse raad leefde de vrees, dat op het jaagpad, als dat fietspad wordt,- moeilijke situaties zullen ontstaan tussen fietsers, wandelaars en hengelaars, vooral ook omdat het jaagpad op enkele plaatsen vlak langs het water ligt. Ook vroeg men zich af of het fiets pad niet zo duur wordt, dat het niet verantwoord is daarvoor over heidsgeld te besteden. Voordelig De heer Borgman heeft er wethou der Drenth op gewezen, dat de aan leg van het fietspad samen zal val- WARMOND - De gemeente Warmond bracht vier jaar gele den een gids uit waarin een groot aantal wetenswaardighe den in vermeld staat. Van win keliers tot voetbalverenigingen, van artsen tot bootverhuurders, in de Warmondse gids moet het allemaal te vinden ziin. Zoals gebruikelijk bij derge lijke gidsen schreef burgemee ster De Vreeze een inleiding. Daarin komt de reden voor het uitbrengen van de gids duide lijk tot uitdrukking: "Om u - voor zover nodig - bij dat inbur geren de helpende hand té bie den". In de praktijk blijkt het echter voor nieuwkomers niet gemak kelijk te zijn om met behulp van de gids hun weg te vinden. De ervaringen van een nieuwko mer die al snel na aankomst in de nieuwe wijk Endepoel een aantal zaken wil regelen. Allereerst lijkt het hem ver standig om bij het zojuist door de PTT geïnstalleerd toestel de nummers van politie en brand weer te vermelden. Hij zoekt deze op in zijn gids en noteert politie 2225 (moet zijn 10073), brandweer 2222 (moet zijn 10032). Vervolgens wordt een tocht naar het dorp onderno men. Bij het boodschappen doen vergat onze nieuwkomer de groente, die hij zich nu wil gaan aanschaffen bij de firma Sikking. Daar aangekomen blijkt men tegenwoordig in de winkel te wonen. Een vriende lijke Warmonder legt hem uit dat de zaak niet meer bestaat en verwijst hem naar een ander ad- Nadat de groenteaankoop ge slaagd is, rijdt de nieuwkomer naar Herenweg 80 waar volgens de gids de hervormde kleuters chool gevestigd is. Hier aange- i cent© h komen kijkt pnze kersverse Warmonder nogal verbaasd naar de inrichting van de school die niet erg geschikt lijkt voor de opvang van kleuters. Een punt van het lijstje rest onze nieuwkomer nog: het lid maatschap van de VVD. Dat lijkt hem een goede introductie in de plaatselijke politiek. De tocht gaat naar Sweilandstraat 7 waar volgens de gids de con tactpersoon mevrouw Bakker woont. Helaas vangt hij ook hier bot, want een ietwat verbaasde dame vertelt hem dat mevrouw Bakker al geruime tijd in Luxemburg woont. Diep teleurgesteld over de re sultaten van zijn tocht besluit hij naaf huis te gaan. Hij weet echter niet precies hoe hij moet rijden en raadpleegt daarvoor de gemeentegids. Tot zijn grote ontzetting kan hij nergens op de plattegrond de Koosterwei vin den. Onder het hoofdje "cafe's" ziet hij gelukkig dat er vlakbij een herberg te vinden is. Daar aangekomen treft hij de correspondent van een regio naal dagblad die beteuterd voor de gesloten deur staat. "Maar als u correspondent bent, dan zal ik even uw naam in de gids opzoeken", zegt de nieuwko mer. "Dan moet u meneer Luy- ten zijn". De correspondent begint ern stig aan zichzelf te twijfelen, en fietst snel naar huis en draait 2333. De afdeling informatie van de PTT meldt dat het nummer verandert is in 10000. Gemeentesecretaris C. Zoete melk komt aan de lijn en ant woordt op de vraag wanneer die gids eindelijk vernieuwd wordt: "Het ontwerp daarvoor is klaar. Alle medewerkers gaan na of de informatie goed is vast gelegd in de gids. Het is moei lijk te zeggen wanneer hij uit komt, maar het is wel de bedoe ling dat dat nog dit jaar ge beurt". Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, "telefoon 071-153652. len met het verbeteren van de be schoeiing, zodat „werk met werk" gemaakt kan worden, wat altijd een voordelige zaak is. Van de totale kosten, die op een kleine f2 miljoen gesteld kunnen worden, zal onge veer de helft voor het fietspad be steed worden en de rest voor de be schoeiing. Hiermee zal dat fietspad - bijna 5 km, van Koudekerk a. d. Rijn naar Leiderdorp - ongeveer f200.000 per km gaan kosten, terwijl gemiddeld in Zuid-Holland f300.000 a f350.000 per km nodig is. Daarbij zijn dan wel de grondkosten inbegrepen, die voor het pad langs de Rijn niet zijn meegerekend omdat de pro vincie daar alle grond al in eige ndom heeft. Omdat de aanleg van het pad sa mengaat met het verbeteren van de oeververdediging kan ook tege moet gekomen worden aan de be zwaren, die kunnen rijzen doordat het pad te dicht langs het water zou komen. Het gaat vooral om enkele punten, maar volgens de inmiddels uitgewerkte plannen zal overal tus sen het pad en het water een berm komen, die tenminste een meter breed is. Het pad zelf wordt: twee meter breed en krijgt een duidelijk op de recreatie gerichte bestem ming. Bromfietsen zullen er niet worden toegelaten en de bedoeling is het werk snel aan te besteden en ook snel met de uitvoering te be ginnen, zodat het nieuwe fiestpad in elk geval het volgende zomersei zoen gebruikt kan worden. Ander stuk De provinciale waterstaat, die de plannen voor dit fietspad heeft ge maakt, werkt oolf aan de voorbe reiding van de aanleg van een ander stuk fietspad over het jaagpad langs de Oude Rijn en wel voor het gedeelte tussen Woerden en de grens met de provincie Utrecht. Men hoopt dat werk ook nog dit jaar te kunnen aanbesteden. In een wat verder verschiet ligt dan de aanleg van het gedeelte ten oos ten van Ouderkerk. Voor dat in uit voering kan komen moeten nog enkele moeilijkheden opgeruimd worden, die verband houden met het feit, dat hier - met toestemming van het provinciaal bestuur - en kele loswallen liggen. Bromfietser gewond door Onderwijswinkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18 juli-8 aug. wegens vakantie geslo- Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Leidse Rechtswinkel 130775. Geopend: de maanden juli en aug., al- ileen di. en do. van 18.30-20.30. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord; van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. ,761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. aanrijding LEIDEN - De 53-jarige Leidenaar K. E. T. K. raakte gisteravond ge wond toen hij met zijn brommer op het kruispunt Apollolaan-Brahms- laan werd aangereden door een personenauto. De bromfietser reed over de Apol- lolaan in de richting van de Voor- schoterweg. Aan hem werd volgens de politie door de van de Apollo- laan komende automobilist, een 23-jarige Leidenaar, geen voorrang verleend. De bromfietser kreeg een vleeswond aan het linkerbeen en klaagde over pijn aan zijn rug. Hij moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2