Wapens zwijgen aan Egyptisch- Libisehe grens Albanië stuurt aan op breuk met China EG SCHIET NIET OP Nieuw sneees voor rebellen in Ethiopië Ik beëindigde scherpe confrontatie met de Onenigheid om neutronenbom Akkoord in Libanon Gevechten in Angola DINSDAG 26 JULI 1977 Israëlische premier Menaehem Begin: TEL AVIV (UPI/AFP) - Premier Menaehem Begin heeft bij zijn te rugkeer uit Washington verklaard dat hij "een zeer ernstige en scherpe confrontatie tussen Israël I en Washington die door zijn voor ganger was opgeroepen, had beëindigd". "Ik geloof dat het belangrijkste re- j sultaat van onze missie naar Was hington is de persoonlijke verhou ding tussen de president van dé Verenigde Staten, de heer Carter, en mijzelf, die gevestigd werd tij- I dens ons bezoek aan het Witte Huis", aldus Begin tegen verslag- gevers op het Ben-Goerion- vliegveld bij Tel Aviv na zijn be zoek van tien dagen aan de V.S. Hij veroordeelde scherp de vorige regering van premier Jitzhak Rabin die hij beschuldigde van uitnodi ging tot Amerikaanse druk op Is raël door net te doen alsof men voor de dag kwam met een vredesak koord terwijl men wist dat Was hington dat voorgestelde akkoord niet zou aanvaarden. "Het vorige bewind schiep een werkelijke confrontatie tussen Amerika en Israël. Ik heb het op schrift. Er is een document - de no tulen van het gesprek tussen de president en mijn voorganger, de "De vorige regering wist zeer wel heer Rabin. En dat gesprek bete- dat het voorstel "volkomen onaan- kende een zeer ernstige en scherpe vaardbaar' was", aldus Begin confrontatie' 'Hier in dit land deden zij het voor- Rabin en Carter ontmoetten elkaar komen alsof zij met de V.S. tot maart in Washington. Begin dat Rabin Carter het plan-Allon aanbood. (Dat plan van de toenma lige minister van buitenlandse za- ken behelsde een Israëlische terug- pressie' trekking uit in 1967 bezet Arabisch gebied en de vorming van gedemi litariseerde zones op de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza als deel van een gemee nschappelijke Palestijns- Jordaanse staat). overeenstemming konden komen alvorens naar Genève te gaan. Zij wisten wel beter. Toch speelden zij het spel. Aldus nodigden zij uit tot voordat de Geneefse conferentie wordt hervat. Hij wil liever wach ten tot de conferentie begint alvo rens de meningsverschillen tussen Washington en Israël uit de weg te regering van Israël haalde ons land uit de confrontatie. Nu is er deelgenootschap, begrip". Het beleid van Begin is er op ge richt niet te proberen overeens temming met de V.S. te bereiken Ex-premier Rabin zei in een vraag gesprek tijdens het weekeinde dat ondanks de warme ontvangst van premier Begin in Washington hij in botsing zal komen met president Carter inzake de Amerikaanse op vattingen over vrede in het Midden-Oosten. "De confrontatie die nu uitbleef zal zich zeker op de conferentie van Genève voordoen", zei Rabin voor de Israëlische radio. "Het niet-uitdagen van het Ameri kaanse standpunt in een duidelijke, openlijke campagne teneinde te pogen dit te wijzigen zal twijfel scheppen rond de Geneefse confe rentie, ook als zij inderdaad wordt hervat. Hoe kan men verwachten dat de Arabieren een gematigder standpunt zullen innemen dan Washington?" Carter is voorstander van vrijwel totale terugtrekking van Israël uit de in 1967 bezette Arabische gebie den en van de totstandkoming van een of ander "thuisland" voor de Palestijnen. Zuigelingen in VS dood door neerslag kernexplosie in China NEW YORK (AFP) - De radioac tieve neerslag van de kernexplosie die zich op 25 september vorig jaar in China voordeed heeft de dood veroorzaakt van minstens een hon derdtal zuigelingen in het noord oosten van de Verenigde Staten. Dit is de conclusie van dr. Ernest Sternglass van de universiteit van Pittsburgh in een - gisteren - in de "New York Post" gepubliceerd in terview. Volgens dr. Sternglass, die over dit onderwerp een rapport heeft uitge bracht aan de Amerikaanse natio nale academie van wetenschappen, zijn de zuigelingen gestorven na het drinken van melk van koeien die door radioactieve neerslag besmet gras hadden gegeten. Dr. Sternglass vestigde in het in terview de aandacht op het feit dat er geen stijging van de zuigelinge nsterfte is geconstateerd in de sta ten New York. Massachusetss en Rhode Island. Men had daar voor zorgsmaatregelen getroffen door de koeien tijdens de besmettings periode op stal te zetten. CAIRO (Reuter) - Aan de grens tussen Egypte en Libië zwijgen na vier dagen de wapens als gevolg van een ge slaagde Arabische vredespoging. Officieel heeft Libië nog geen melding gemaakt van een staking van de militaire acties. Het besluit werd in Tripoli ook nog niet erkend, maar beide kanten hebben elkaar gisteren, niet beschuldigd van militaire aanvallen langs de grensstrook. Een vrolijk afscheid van president Sadat en de Algerijnse president Boumedienne na hun onderhoud Het Libische ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft bij de secretaris-genraal van de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen de „daden van agressie en bezetting van Libisch gebied door „Egypti sche troepen." Libië wil nog niet de veiligheids raad bijeenroepen maar stelt wel Egypte verantwoordelijk voor de gevolgen als de agressie doorgaat, zo zei de Libische ambassadeur in New York. De secretaris van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), William Eteki Mboemoea, heeft de goede diensten van de OAE aange boden om het conflict tussen Libië en Egypte tot een goed einde te brengen. Hij vraagt aan Sadat en Gadaffi zich te matigen bij de standpuntbepaling over de pro blemen tussen de twee landen. Egypte en Libië zijn beiden lid van de OAE. Irak, Noord-Jemen en de Ver enigde Emiraten hebben gisteren een beroep gedaan op de Egypti sche en Libische leiders een einde te maken aan de oorlog tussen beide landen. Zij vragen Egypte en Libië hun bloed te sparen voor de strijd met Israël. Het volksfront voor de bevrijding van Tsjaad, een revolutionaire be weging die haar basis in Soedan heeft, heeft gisteren via de natio nale radio van Tsjaad krachtig ge protesteerd tegen de „kolonialisti sche agressie" van Libië, dam een strook grond in het noorden van Tsjaad neeft bezet. Het volksfront, dat wordt geleid door Abba Siddick, richtte een op roep tot „alle revolutionairen" zich aaneen te sluiten om de Libische agressie te bestrijden.'' Volgens de radio was deze verkla ring van het bevrijdingsfront het resultaat van een oproep van gene raal Felix Malloem, het staats hoofd. Deze nodigde onlangs „alle zonen van Tsjaad, ook de rebelle rende", uit zich tegenover de Libi sche agressie" te verenigen. BELGRADO (UPI) - Oosteuropese diplomaten hebben gisteren ge zegd dat Albanië China heeft ge vraagd zijn adviseurs uit het land terug te trekken. Een woordvoer der van de Albanese ambassade in Belgrado sprak het bericht echter ronduit tegen. "Het is niet waar", zei hij. "Wij hebben niets dergelijks De diplomaten zeiden dat de sterke man van Albanië, Hoxha, een hardnekkig stalinist die zich verzet tegen het verbeteren van de be trekkingen van China met de Ver enigde Staten. Peking deelde dit weekeinde mee dat zijn technici en deskundigen niet in Albanië hoe ven te blijven na afloop van hun huidige contracten. Westelijke diplomaten die Albanië bezochten, schatten dat China tus- In West-Duitsland BONN (UPI) - Egon Bahr, de zake- nologische en sommige chemische lijk leider van de sociaal- waPens H0 verklaarde dat bacte- democratische partij van de West- "ologische en chemische wapens duitse bondskanselier Helmut Ul^ concept van strategische Schmidt, heeft gisteren zijn kritiek oorlogsvoering waren geschrapt en op de controversiële Amerikaanse 00^ zou moeten gebeuren met de neutronenbom, omdat die alleen mensen doodt en materiaal duitse minister van Buitenlandse ^act laat Vorige week betitelde Zaken, Hans-Dietrich Genscher, tegen het leggen van een anti- Amerikaans accent op deze kwes tie. In het weekplan van zijn partij, "Vorwaarts", schreef Bahr "De neutronenbom is gelijk aan bacte- BEIROET (Reuter/AFP) - Een commissie bestaande uit verte genwoordigers van Libanon, Syrië en de Palestijnen zijn het gisteren eens geworden over een gedetail leerd plan ter uitvoering van het in 1969 in Cairo gesloten akkoord over de aanwezigheid van de Palestijnen in Libanon. De commissie gaf een verklaring uit waarin staat dat het plan zaterdag aanstaande in wer king zal treden. De Palestijnse vertegenwoordiger in de commissie verklaarde dat "alle Palestijnse groeperingen het akkoord eenstemmig hebben aan vaard". Het plan behelst onder meer een regeling voor de terugtrekking van Palestijnen uit sommige gebieden in zuid-Libanon en de status van de kampen in Libanon, die ongeveer 400.000 Palestijnen huisvesten. Bahr de mogelijke produktie 1 neutronenbommen als "een sym bool van mentale perversie". "Wordt dit verondersteld de nieuwste vooruitgamg te zijn? Is de mensheid bezig krankzinnig te worden?", zo fulmineerde hij in "Vorwarts". In een interview met de Frankfur ter Rundschau zei minister Ge nscher dat het gevaar bestaat dat de discussies over de neutronenbom wantrouwen zaaien tussen Europa en haar belangrijkste bondgenoot. Volgens de bewindsman moeten de Europeanen er voor oppassen geen "anti-Amerikaans accent" in deze kwestie te brengen. Hij zei het neu- tronenbommenplan te zien als een reactie op de Sowjetrussische be wapeningsinspanningen. sen de 700 en 1500 adviseurs in dat land heeft, van wie de meesten werken in het leger, en textielfa brieken en op collectieve boerderi jen. Een definitieve breuk met Peking zou Albanië vrijwel van de buiten wereld afsnijden. "Maar dat zou hen er niet van weerhouden", zo voorspelde een diplomaat die de Albanese hoofdstad Tirana be zocht "Zij achten het heel goed mogelijk dat zij de enige ware communisten ter wereld zijn en dat iedereen behalve zij uit de pas loopt". Hoxha brak 16 jaar geleden met de Sowjet-leider Nikita Chroestsjev, die hij als te liberaal beschouwde. Het kleine land aan de Adriatische Zee vormde een strategisch bond genootschap met het verre China dat toen eveneens geisoleerd was. Hoxha zou geschokt zijn door Chi- besluit in 1972 contacten met Addjs Abeba gaf zondag NAIROBI (UPI/AFP)- Door Soma lië gesteunde guerrillastrijders hebben gisteren gemeld dat zij de belangrijke Ethiopische garni zoensplaats Gode en het daarbij gelegen vliegveld hebben ver overd en veel gevangenen heb ben gemaakt terwijl de gevech ten in de woestijn van Ogaden voortduren. Ethiopië gaf toe de opstandelingn, die naar het zei eer geregelde Somalische troepen dan guerril lastrijders waren, grote gebieden van de Ogaden hadden veroverd. Het noemde de gevechten een volledige invasie van Somalische militaire vliegtuigen, tanks en zware artillerie. Honderden Diplomatieke waarnemers zeiden dat er ongetwijfeld nog zwaar ge vochten werd in het gehele ge bied van Ogaden dat een derde omvat van het gebied van Etho- pië. Maar zij konden niet de met elkaar in strijd zijnde verklarin gen van beide zijden inzake overwinningen op waarheid toet- Zij zeiden dat er honderden en mo gelijke duizenden doden, ge wonden en vluchtingen waren bij de strijd die twee maanden gele den uitgroeide tot een volslagen oorlog. In het jongste communique deelde het 3.000 man tellende „bevrij dingsfront voor westelijk Soma lië" mee dat zijn guerrilleros „de stad Gode na felle gevechten met Ethopische troepen hadden ver overd. Een groot aantal Ethopi sche militairen gaf zich over. Grote hoeveelheden wapens en munitie werden buitgemaakt door het front dat zei dat het zijn gevangenen goed behandelt", al dus radio-Mogadishoe. Ook de steden Kebri Dehar en Werder werden veroverd. Neergehaald Radio Addis Abeba maakte bekend dat Ethopische troepen gisteren 30 Somalische tanks, en vijf Mig straaljagers vernietigd hebben. Ook zou „een groot aantal'.' So malische soldaten zijn gedood. Ethiopische transportvliegtuig met een onbekend aantal vrou wen en kinderen aanboord zou door Somalisch luchtdoelge schut zijn neergehaald. Ofschoon het front eerder mee deelde dat het 60 procent van de Ogaden bezette, was het de eerste keer dat het de verovering van een belangrijke plaats in het om streden gebied meldde. Ongefundeerd De Somalische minister van justi tie, Abd al-Salam sjeikh Moesam, noemde gisteren Ethiopische be schuldigingen dat geregelde So malische troepen deelnemen aan de gevechten „ongefundeerde beweringen Hij waarschuwde dat Somalische troepen en de burgerbevolking volledig paraat en bereid zijn om „hun natie en soevereiniteit tegen een Ethiopi sche tegenaanval te verdedigen". de VS aan te gaan. Hij steunde de radicale "bende van vier" onder leiding van de weduwe van Mao Tse-toeng, Tsjiang Tsjing, in de machtsstrijd in Peking na de dood 1 Mao vorig jaar. Toen de radica- de eerste keer toe dat „het grootste deel van de Ogaden" bezet was door wat het noemde geregelde Somalische troepen „die gebruik maakten van tanks, oorlogsvlieg tuigen en zware artillerie". len verloren werden zijn betrek- Ethl0ple maakte toen ook kingne met China slechter, aldus diplomaten. Twee weken geleden werd de kloof openbaar toen het officiële dagblad in Tirana, Zeri I Popullit, een be dekte aanval deed op de nieuwe buitenlandse politiek van China. Waarnemers zijn er nog niet zeker van of Hoxha werkelijk van plan is volledig te breken met China, zijn enige bron voor militaire uitrus ting. Maar een joegoslavische di plomaat speculeerde dat de rehabi litatie van Teng Hsiao-Ping "de druppel kan zijn geweest die de r deed overlopen". i be langrijke wijziging in de leiding van de strijdkrachten bekend en zei dat in zeker vier woestijnge bieden de zware strijd voort duurde. De Ethiopische radio meldde dat de regeringstroepen „nu over winningen in de Ogaden boek ten" en voegde er aan toe dat „de strijd voortduurt. Voordat wij de volledige overwinning behalen moet veel bloed worden vergoten en moet men zich veel opofferin gen troosten". ALTEN RHEIN (ZWITSER LAND) - Twee piloten uit Oeganda die een opleiding krijgen voor het Zwitserse vliegtuig "Bravo", zijn hier op weg naar de bus die hen naar het hotel zal brengen. De Oegandcse president Amin heeft zes vaii dergelijke machines ge kocht. De eerste zal in september worden afgeleverd. Op het ogenblik zijn vier Oegandese piloten en vier technici bij de fa briek in het Zwitserse Altenrhein in opleiding. Toetreding van Griekenland BRUSSEL (SP) - Twee jaar nadat de Griekse regering officieel vroeg om lid te worden van de Europese Gemeenschap blijkt er nog steeds geen schot in de zaak te zitten. Zonder veel resultaat verliep ook JOHANNESBURG-LISSABON (UPI) - De Zuidafrikaanse radio maakte gisteren weer een ministeriele zit- gisteren melding van "hevige aanvallen" op verscheidene steden in het ting in het kader van de een jaar zuiden, oosten en noordoosten van-Angola. geleden begonnen toetredingson- De aanvallen zouden volgens het radiostation worden uitgevoerd door derhandelingen. "troepen die zich verzetten tegen de Angolese MPLA-regering". Met name Minister Van der Stoel en enkele de steden Calueque, Santa Maria en Kalanda zouden hevig beschoten van zijn collega's hebben in Brussel worden. In het noordoosten zouden Zaïrese troepen de aanval hebben geopend. Vijf dagen eerder vielen soldaten van de Westers georiënteerde Unita- beweging de stad Cuangar aan. Bijna 500 Angolezen vluchtten de stad uit en velen van hen staken de grens met Namibië over. Op 12 juli werd een transportvliegtuig neergeschoten in het zuiden van het land. De regering in Loeanda beschuldigde Zuid-Afrika van de actie. Minstens 12 personen kwamen om het leven. dan ook hun bezwaren geuit het lage tempo waarmee men daar de zaken aanpakt. Ook de Griekse onderhandelaar, minister Papaligouras, probeerde om wat vaart in de besprekingen te krijgen. Zijn verzoek om werk groepen te formeren die de belang rijkste probleemgebieden inventa riseren, vond weliswaar weerklank, maar een besluit hierover is naar de maand september verschoven. De Griekse industrie kampt met ernstige ontwikkelingsproblemen en ook de landbouw is nog ver bij die in landen van de Europese Ge meenschap achter. Hier staat wel tegenover dat het land gedurende de 15 jaar dat het al met de Gemee nschap is geassocieerd een snelle economische ontwikkeling heeft doorgemaakt. Hoewel Griekenland nog enorme problemen krijgt te verwerken, durfde minister Papa ligouras gisteren te beloven ge trouw alle verplichtingen na te ko men die uit een lidmaatschap voortvloeien. Aspiraties voor een lidmaatschap van Portugal en Spanje vormen een ander probleem. In Brussel vrezen steeds meer mensen dat de EG dan zo graat wordt dat zij in plaats van uit te groeien tot een politieke unie ven/alt tot een vrijhandelszone. Maar het is de vraag of zo'n nega tieve ontwikkeling zich ook zonder dat de landen rond de Middel landse Zee toetreden niet zal vol trekken. Toetreding van Griekenland bete kent voor de industrie dat be schermende deviezenbeperkingen en exportsubsidies moeten verval len. Vooral de ijzer- en staalindus trie zou het daar moeilijk mee krijgen. Wel verdwijnt nu al meer De Griekse boeren (fruit, wijn, zuidvruchten, groenten en olijven) zullen gaan profiteren van be paalde EG-regelingen. In de EG- landen verzetten de agrarische or ganisaties zich tegen een snelle uit breiding met een of meer van de drie kandidaatlanden. Zij beseffen dat de toetreding van miljoenen keuters tot de gemee nschap het landbouwfonds op den duur zal verzwakken en in plaats daarvan de middelen in ruimere mate bestemd worden voor regio naal en sociaal beleid. Het is de be doeling dat de Europese ministers hun Griekse collega in oktober weer treffen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9