Verband tussen VAD en investeringsregeling Hulp aan op de tocht gezet Heroinesmokkel: zes jaar geëist Drama in Amsterdams pension Voorstel van informateur Albeda: De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS is er! SUISSES Vissers niet bang voor dreigementen Ierland DINSDAG 26 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Tweeëneenhalf jaar geëist voor dodelijke messteek AMSTERDAM (ANP) - Voor een dodelijke steek met een knipmes, die hij zijn slachtoffer recht in het hart toebracht, heeft de 45-jarige chauffeur M. H. S. uit Amsterdam gistermiddag voor de rechtbank tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich horen eisen. Het drama speelde zich op 26 april 's avonds om acht uur af in een pension in Amsterdam-centrum. De chauffeur, die vier uur lang bij zijn in het pension wonende vrien din cognac had zitten drinken, kreeg op de gang ruzie met een an dere kamerbewoner, die hem en kele flinke tikken uitdeelde en daarna in ziin kamer verdween. Woedend begon verdachte met zijn knipmes op de kamerdeur te kras sen. Andere bewoners van het pension werden te hulp geroepen en zagen tot hun ontsteltenis hoe tenslotte de deur openging, de ka merbewoner er uit kwam en drei gend op verdachte toeliep, die hem in een afwerende reflex midden in de borst een steek toebracht. Het slachtoffer stierf een uur later. „De Nederlandse gemeenschap is zelf medeschuldig aan dit drama"", zo zei verdediger. „Wij hebben deze mensen, die uit Suriname naar ons land zijn gekomen, in een veel te nauwe ruimte bij elkaar opgeslo ten. Uit wetenschappelijke proe ven is gebleken, dat ratten elkaar gaan opeten als men dat met hen doet. Met mensen kun je soms een soortgelijk gevolg verwachten." Een maatschappelijk werkster ver telde, dat goed voor de 29-jarige vriendin van de verdachte is ge zorgd. „Het is voor deze vrouw zeer onprettig om op dezelfde gang te moeten wonen als de weduwe van het slachtoffer", zo vertelde ze. „Nu heeft een Surinaamse instelling er voor gezorgd, dat ze met haar drie kinderen, van wie er één van de verdachte is, in een eigen huis met een tuin kan gaan wonen". Intus sen moet de alleen achtergebleven weduwe van het slachtoffer wel in het {Dension blijven wonen. Man gewond bij explosie AMSTERDAM -Bij een explosie aan boord van een drijvende graanelevator in de haven van. Amsterdam is gisteravond de 48-jarige machinist F. K. w. Stompé gewond geraakt. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De elevator lag naast het Franse zeeschip Eglantine en zoog graan uit het ruim op, dat ver volgens werd overgeslagen in het binnenschip. Volgens de rijkspolitie te water deed de ex plosie zich vermoedelijk voor in de Jacobsladder. De machinist bleef gewond op het dek liggen. Er ontstond een kleine brand die spoedig door twee blusboten van de Amsterdamse brand weer kon worden bedwongen. Politie houdt station van Deventer nog in de gaten DEVENTER - Het station in De venter wordt nog steeds scherp door de politie in de gaten gehou den, nadat vrijdagavond een tip binnenkwam over door Zuidmo- lukkers beraamde plannen om het station te overvallen en te bezetten. De bewaking van het station door gewapende politiemensen is vrij dagnacht weliswaar opgeheven maar bij de surveillance wordt nog steeds extra aandacht aan het sta tion besteed. Volgens een woord voerder van de Deventer politie heeft het onderzoek naar de oor sprong van de tip over een op han den zijnde actie van Molukkers nog niet tot resultaten geleid. Ook in Zwolle en Zutphen blijken vrijdag tips te zijn binnengekomen over mogelijke acties van Moluk kers op het station. EINDE AAN ,HASJGOLF' ZOUTELANDE (SP) - De "hasj- golfdie Zeeland de afgelopen da gen heeft "overspoeld" lijkt voor bij. Gisteren spoelden nog wel en kele zakken aan op Goeree Over- flakkee en in Zeeuws-Vlaanderen, maar speuracties daarna hebben niets meer opgeleverd. In totaal is nu 4020 kilo hasj met een waarde van bijna zeven miljoen gulden in handen van de politie. Uit een onderzoek van de Britse po litie is gebleken dat het Liberiaanse vrachtscheepje "Astrid" niets met de zaak te maken heeft. Aanvanke lijk dacht men dat de "Astrid" de hasj overboord had gezet, nadat er brand was uitgebroken. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (SP) - Het voorstel van informateur Albeda is een verband te leggen tussen de vermogensaanwasdeling en de nieuwe investeringsregeling. Hij wil bedrijven die daadwerkelijk winst in werk omzetten, ontzien bij het 'afromen' van de overwinst. Het idee doorbreekt, naar het zich laat aanzien, de impasse. Voor het overige heeft Albeda ^et deel van de VAD-opbrengst compromissen aan de hand 'ge- *en ë°ede komt aan de werk- daan: nemers van de bedrijv het beheer van het "potje" waarin de VAD-gelden gestort worden komt in handen van de vakbonden en de overheid. Een verliespunt voor het CDA, dat ook de werkgevers er bij wilde betrek- advertentie Compleet met beschrijvingen j-n slechts f T1. meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wolstalen nieuwe fantasiegarens telpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk Kom hem vandaag meteen even afhalen ^hcmdwerk-specnaalzaak Botermarkt 13, ■A- Voor hun gesprek met informateur Albeda hadden CD A-fractievoorzitter Van Agt (links) en zijn collega van dé PvdA, Van Thijn nog een onderonsje. Nederland niet tevreden over besteding DEN HAAG (SP) - Nederland niet tevreden over de waarop de ontwikkelingsgelden in Suriname worden besteed. De Ne derlandse regering heeft zelfs ge dreigd de hulp voor bepaalde pro jecten in te trekken, als de geza menlijke accountants- niet op tijd de plannen goedkeuren. Ons land uitte zijn kritiek tijdens de laatste vergadering van de com missie ontwikkelingssamenwer king Nederland Suriname (Cons), die van 16 tot en met 22 juli in Pa ramaribo is gehouden. In de Cons zitten drie Nederlanders en drie Surinamers. Met Surinamers was afgesproken dat de helft van het ontwikkelings geld zou worden besteed aan de bouw van fabrieken, een kwart aan de bouw van scholen, en nog eens een kwart voor het aanleggen van wegen en havens. De uitvoering van deze laatste projecten blijkt nu veel sneller te zijn verlopen dan die van de produktieve projecten. Ne derland eist nu dat Suriname zich aan de afspraken houdt. Het zit Nederland ook niet lekker dat de verwerkelijking van goed gekeurde projecten traag of hele maal niet op gang is gekomen. En kele leden van de Cons vinden dat desnoods maar geen wegen moeten worden aangelegd, zolang de bouw van fabrieken en scholen op zich laat wachten. De Nederlandse Cons-leden vinden ook dat de projecten beter over het land moeten worden verdeeld. De projecten zullen voortaan moeten voldoen aan de eisen die door de Cons worden gesteld. Tenslotte vindt de commissie dat de onvolkomenheden bij de uitvoe ring van de ontwikkelingshulp voor oen deel te wijten zijn aan technisch-economische moeilijk heden en onvoldoende besluitvor ming. Opnamestop geadviseerd in internaten zwakzinnigen UTRECHT (ANP) - Het college voor ziekenhuisvoorzieningen heeft staatssecretaris Hendriks eerder dit jaar een opnamestop ge adviseerd voor de zwakzinnigenin richting Haarendael in Haaren (ten noorden van Tilburg) en 't Hooge Veer in Tilburg van de stichting Samivoz, Deze opnamestop zou tot een ge leidelijke opheffing van de twee in ternaten moeten leiden. Met het oog op de gewenste spreiding van voorzieningen voor zwakzinnigen zou er dan in West-Brabant een nieuw - en kleiner - instituut moe ten komen. Haarendael en 'T Hooge Veer zijn vorige week in opspraak gekomen door publicaties in het weekblad Vrij Nederland. Het college voor ziekenhuisvoor zieningen heeft ook geadviseerd na te gaan, welke pupillen eventueel „kleinschaliger" kunnen worden ondergebracht, bijvoorbeeld in ge zinsvervangende tehuizen met overdag opvang in een sociale werkplaats of een dagverblijf, waardoor hun „zelfredzaamheid" kan worden bevorderd. Mr. E. J. van der Schouw van de hoofdafdeling planning en bouw van het ministerie van Volksge zondheid zei desgevraagd, dat de toestand in Haarendael (het voor malig groot-seminarie van het bis dom Den Bosch) inderdaad niet zo best is, al zijn er de laatste tijd wel enige verbeteringen doorgevoerd. Voor aanpassing van de bouwkun dige voorzieningen zouden zeer grote investeringen nodig zijn. de overwinst 'afgeroomd' wordt wordt gebonden aan een maximum van 1500 gulden (3 procent van het premieplichtig inkomen). Dat houdt precies het midden tussen PvdA en CDA. De christen democraten wilden 20,00 gulden, terwijl de socialisten niet verder wilden gaan dan 1000 gulden. Bedrijven die minder winst maken dan 200.000 gulden hoeven geen VAD te betalen. Een verliespuntje voor de PvdA, die de 'drempel' tot 100.000 gulden wilde verlagen. Weer Albeda In CDA-kringen gaan er stemmen op om Albeda - na een akkoord over de VAD - ook een oplossing te laten zoeken voor de geschillen over de omvang van de bezuin igingsoperatie. Op dat punt staan PvdA en CDA lijnrecht tegenover elkaar. De christen-democraten willen om de werkloosheid te ver minderen minstens elf miljard gul den op de overheidsuitgaven be zuinigen, terwijl de socialisten al grote moeite hebben met een be zuiniging van zeven miljard. De PvdA vindt dat Den Uyl deze klus moet opknappen. Het CDA hoopt met Albeda als informateur een grotere slag te slaan. Van Agt wil bij de bezuinigingsoperatie een compensatie voor het 'lichte ver lies' dat het CDA geleden heeft bij het gevecht om de VAD. De vermo gensaanwasdeling komt uiteinde lijk dichter bij de wensen van de PvdA dan bij het CDA-ideaal te staan. De akkerbouw wint terrein in Nederland DEN HAAG (ANP) - De opper vlakte akkerbouwgewassen en de met opengrondsgroenten beteelde oppervlakte in ons land zijn dit jaar resp. 2,5 pro cent en 7 procent groter dan vo rig jaar. De akkerbouw neemt 700.000 hectare in beslag, de opengrondsgroenten - zaai- uien niet meegerekend - 46.000 hectare. In de akkerbouw heeft de op pervlakte consumptie aardappelen een flinke stijging laten zien: zandaardappelen met 17, klei-aardappelen met 9 procent. De oppervlakte sui kerbieten, die vorig jaar flink was gestegen, viel nu met 7 pro cent terug. Het areaal voeder bieten ging verder omlaag, nu met 14,4 procent. De oppervlakte granen is dit jaar ongeveer even groot als vo rig jaar, maar wel zijn er ver schuivingen. Zomertarwe en haver nemen resp. 15 en 18 pro cent minder ruimte in beslag, terwijl wintergerst en zomer- gersterresp. 12 procent of 1.000 hectare en 7,5 procent of 3.800 hectare bijkregen. Het areaal peulvruchten daalde verder, nu met 19 procent tot 7.700 hectare. Vooral groene erwten, bruine en witte bonen (samen goed voor drie kwart van het hele peulvruchtenarse naal) werden door deze inkrim ping getroffen. AMSTERDAM (SP) - De Of ficier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren tegen twee Am sterdammers zes jaar ge vangenisstraf met aftrek KATWIJK (ANP) - De Nederlandse vissers zijn bepaald niet onder de indruk van het Ierse dreigement om Nederlandse vissersschepen te boy cotten in Ierse havens. De Nederlandse treilers komen zelden in Ierse havens, zegt de voorzitter van de Nederlandse redersvereniging, de Kat- wijker N. Parlevliet. "Ik ken geen enkel Nederlands schip dat niet op visvangst gaat met ge noeg bunkerolie voor de hele reis", zegt hij. "En in geval van machine- schade verhelpen de vissers dat zelf of ze worden door een collega op sleeptouw genomen". Redersvoorzitter Parlevliet gelooft dat het Ierse dreigement niet meer is dan een eerste reactie op het feit dat de Nederlandse vloot in september weer mag vissen in Ierse wateren. Op het moment zijn zo'n dertig Nederlandse treilers hun quotum aan het binnenhalen bij de Hebriden, ten westen van Schotland. De vangst is volgens Parlevliet niet geweldig maar hij neemt aan dat de schepen toch genoeg haring vangen om hun rendement te waarborgen. Hindelooper postloket in bedstee HINDELOOPEN - De familie Stallman heeft haar kunstnijver- heidswinkel in Hindeloopen uitge breid met een postagentschap. De winkel/woonkamer is hiervoor omgebouwd tot een exclusief post kantoortje, waarvan het loket zich, in wat vroeger de bedstee was, be vindt. Het hele kantoor is ingericht in Hindelooper stijl. van voorarrest geëist we gens herolne-smokkel. De 41-jarige M. H. en de 38-jarige H.B. waren in april gearresteerd, nadat H. een partij heroïne uit Sin gapore had gesmokkeld. Ze funge erden als koerier voor een Chinees die H. in de gevangenis had ont moet. Het duo had zich verzekerd van de hulp van de 21-jarige dienstplich tige soldaat C.K. uit de hoofdstad die als kok-hofmeester bij de mare chaussee op Schiphol werkte. Hij moesz de partijen buiten het doua negebied van de luchthaven zien te krijgen en ze bij de hoofdverdach ten afleveren. H. zou voor elke afgeleverde partij van de Chinees 100.000 gulden krijgen, B. en de soldaat 20 mille. Maar een goudmijntje zou het voor hen niet worden. H. maakte de eerste koeriersvlucht in januari. Het was de enige keer dat hij slaag de. De drie volgende reizen kwam hij telkens zonder heroïne terug. Bij de laatste missie had H. wel her oïne bij zich, maar doordat het vliegtuig vertraging kreeg, liep hij de soldaat mis. Daarom borg hij het spul in een kluis, liet de sleutel bij de soldaat brengen die de tas eruit haalde. Buiten werd hij in de kraag gegrepen door de politie die inmid dels lont had geroken. Het moet duidelijk zijn dat misdaad niet loont, aldus de officier van jus titie. tegen de soldaat eiste hij twee jaar met aftrek, evenals tegen de twee andere Amsterdammers die de heroïne-reizen hadden gefina ncierd. Uitspraak acht augustus.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7