Norma eist toegang tot opleiding WATERAREAAL UITBREIDEN VOOR RECREANT Typische dingenwaar ik erg van schrik ,EIDEN - Als zij in september a.s niet tot de jpleiding voor ziekenverzorgende wordt toegela- en, zal haar vader haar werkgever voor de rechter lagen. Dat is de situatie, waar een personeelscon- lict tussen de 20-jarige Norma van Leeuwen uit .eidcrdorp en het St. Elisabeth Gasthuishof in „eiden tot dusver toe heeft geleid. 1 'prma begon vorig jaar februari in 1 ?t bejaardenverpleegtehuis aan p opleiding voor ziekenverzorge- de. Ze legde de z.g. preklinische eriode met goed gevolg af- ze had jn goede cijferlijst - en wilde de pleiding vervolgen. Maar in okto- >r moest ze een knieoperatie on- prgaan en nog dezelfde maand een lindedarmoperatie. Daarop ging langdurig met ziekteverlof. In rincipe zou ze in maart 1977 op- leuw met haar opleiding hebben linnen beginnen, maar door, een iedische indicatie werd het sep- ',mber 1977. ra april j.l. ging Norma weer aan de ag. Eerst werkte ze vier a vijf we- pn alë aspirant leerling- jekenverzorgende (ze was immers Jt de opleiding) op de afdeling be- igheidstherapie van het St. Elisa- Jeth Gasthuishof. En vervolgens iWarn ze weer op de afdeling te- echt, waar ze was begonnen. Daar pgonnen de moeilijkheden, loeilijkheden, die volgens Norma n haar vader te Wijten waren aan et „onjuist optreden" van een jeuw afdelingshoofd, dat door dik h dun gesteund zou zijn door de jgemeen hoofdverpleegkundige le directie daarentegen voert de iroblemen terug op het gedrag van jorma zelf, die brutaal c.q. vrijpos- ig optreden verweten wordt en bij lie de juiste motivatie voor het rerk zou ontbreken. 'olgens Norma begon het allemaal iet een weekeinddienst, die ze tien .-agen van te voren had geruild met en ander omdat ze „persé niet on". Haar afdelingshoofd, zegt ze, >ist hiérvan, maar liet haar niette min twee dagen tevoren weten dat e die weekeinddienst toch moest draaien. De donderdag voor dat weekeinde - hemelvaartsdag de 19de mei - werd ze ziek. Haar huis arts en de bedrijfsarts van het St. Elisabeth Gasthuishof verklaarden haar niet in staat om te werken. Op 22 mei ging ze weer aan de slag. waarin hij protesteert tegen de vermeende schorsing. 'In een reactie op die brief schrijft Pullens dat Norma niet is ge schorst. Wel is ze op staande voet ontslagen omdat ze de 24ste mei niet op haar werk is verschenen. „Gezien de ervaring op de oplei ding en haar functioneren is een hernieuwd starten van de opleiding per 1 september 1977 bij ons niet mogelijk", aldus Pullens in zijn brief, waarin hij verder zegt dat Norma aangepaste werkzaamhe den en een ander dienstrooster zal krijgen. Ze is geen aspirant dan ook gemeend de arbeidsover eenkomst per 30 juni met u te beëindigen." De ontslagaanvraag wordt door de directeur van ht Gewestelijk Ar beidsbureau, niet gehonoreerd. De aangevoerde motieven, aldus de di recteur van het GAB in een brief van- 28 juli, zijn niet zodanig „dat onmiddellijke beëindiging van het dienstverband noodzakelijk wordt." Hij suggereert Norma nog enige tijd de kans te geven vanuit „een positie van werkende naar an dere passende arbeid uit te zien." Tussentijds is er dan alweer heel Geen schorsing De 23ste mei verscheen ze in haar avonddienst, maar kreeg toen vol gens haar zeggen van de algemeen hoofdverpleegkundige te horen dat ze geen avonddiensten meer mocht draaien. Uit het daarop volgende gesprek begreep ze dat ze geschorst was. De waarnemend directeur van het verpleegtehuis, H.W. pullens, spreekt dat evenwel tegen. „Er is geen sprake van schorsing. Toen ze kwam, werd haar gevraagd: joh, zou je even kunen helpen in de af delingskeuken. Maar Norma had daar geen zin in. Toen heeft de hoofdverpleegkundige gezegd: ga dan maar naar huis en dan praten we morgen verder." Nog steeds in de veronderstellig verkerend dat ze geschorst is, ver schijnt Norma de volgende dag niet op haar werk. Nog dezelfde dag verstuurt haar vader een ^xpresse-brief naar de directie, leerling-ziekenverzorgende meer en mag „overeenkomstig de wette lijke voorschriften" niet meer assis teren bij de verpleging van patiën- Twee dagen hierna schrijft de vader van Norma opnieuw een brief, waarin hij laat weten dat hij en zijn dochter geen genoegen nemen met het ontslag en de motieven daar voor. „Vóór 23 mei 1977 is er met mejuffrouw N. van Leeuwen nim mer gesproken over slecht functio neren etc.", aldus de brief. En: „We kunnen natuurlijk niet aannemen dat de ziekmelding, zoals beschre ven in mijn brief d.d. 24 mei 1977, aanleiding en inzet kan zijn van de onenigheden, zoals thans zijn ge realiseerd." Kans Op 27 mei laat waarnemend direc teur Pullens aan Norma weten dat haar geen passend ander werk kan worden aangeboden. „Wij hebben wat gebeurd. Op 30 mei meldt Norma zich, geheel overeenkom stig haar oude dienstrooster, op de afdeling, maar kan direct weer ver trekken, omdat - zo zou haar zijn gezegd - haar rooster niet bekend is. In een gesprek tussen de direc tie, haar vader en de algemeen hoofdverpleegkundige de dag er na wordt haar het nieuwe rooster ter hand gesteld: normale werktijden en geen avonddiensten meer. De periode hierna wordt er o.a. ge sproken en geschreven over inci dentjes die Norma zou hebben ver oorzaakt. Een bordje met vlees dat ze opzettelijk zou hebben laten val len. Een invalidewagen die ze tegen de deurpost zou hebben gereden. Het zijn details die voedsel geven aan de veronderstelling dat de on derlinge verhoudingen danig zijn verslechterd. „Stressverwekkend" de directie van het St. Elisabeth Gasthuishof. Daarin rept o.a. van „neerbuigende opmerkingen" die Norma moet ondergaan, en noemt hij het beleid in het verpleegtehuis „stressverwekkend". Waarnemend directeur Pullens wilde gisteren niet ingaan op de beweerde incidenten en de geuite beschuldigingen in de brieven van Norma's vader. Wel erkent hij dat er ee n fout is gemaakt. Norma had na haar preklinische periode welis waar een goede cijferlijst. Maar er is niettemin ernstig overwogen haar uit de opleiding te halen, omdat het haar aan een juiste instelling ontb rak. „Het is louter goedheid ge weest van de hoofdverpleegkundi ge, die gezegd heeft: ach, laten we het nog maar even aakijken", zegt Pullen. „Maar formeel had dat niet mogen gebeuren. Er had een gesprk moeten 29 met Norma en haar vader om haar duidelijk te maken, dat ze eigenlijk niet voor de opleiding geschikt is". Overigens is nog niet duidelijk of Norma in september nu wel of niet opnieuw tot de opleiding wordt toegelaten. Als het aan de directie ligt, gebeurt het niet, „omdat haar motivatie niet veranderd is en om dat bovendien het aanbod van leer lingen groter is dan er plaats is". Het GAB heeft Pullens gisteren ge adviseerd nog even af te wachten en Norma de kans te geven naar el ders te solliciteren. Norma en hkar vader willen even wel de principe-toezegging van de directie dat ze in september tot de opleiding wordt toegelaten. Op ba sis daarvan zou ze betere kansen hebben bij haar sollicitaties. Norma 'wil namelijk nog steeds de oplei ding voor ziekenverzorgende gaan volgen. Haar vader, die ook over weegt de Inspectie van Volksge zondheid in te schakelen, beves tigde gisteren dat hij dit desnoods zal afdwingen bij de kantonrechter. WIM WIRTZ De emoties laaiden toch nog onverwacht hoog op gisteren bij het kantongerecht. Het leek in alle toonaarden een bloede loze zitting te worden. Ook de justitie kent een komkommer tijd, denk je gelaten. Vaag wan hopige gedachten komen op: hoe het verhaaltje zolang uit te spinnen dat de pagina toch nog voldoende gevuld wordt. Maar dan zorgt het koppel Van Veen (officier van justitie) en De Ko ning (kantonrechter) toch nog in een tweetal zaken voor wat stennis. Mijn dank gaat ook uit naar de rebelse verdachten die voor kopij zorgden. De jongedame bijvoorbeeld die op lafhartige wijze van het openbaar vervoer gebruik trachtte te maken zonder te be talen. Tenminste, dat was de aanklacht. De bepaald niet on derdanige juffrouw betoogde echter dat zij geen kaartje ge kocht had om de trein Lei- den-Den Haag te kunnen halen, maar dat zij best wel met een gulden extra bij de conducteur een kaartje had willen kopen. Dan moet je echter bij het in stappen al de conducteur waar schuwen. En dat had juffrouw H. nagelaten. In de verbeten discussie die zij gistermiddag over een en ander met de kantonrechter voerde, liet zij zich wat bruusk ontval len - nadat de officier heel mild tien gulden geëist had - dat het toch allemaal veel op willekeur begon te lijken. Zij doelde daarmee nog op het gedrag van de conducteur, maar rechter De Koning dacht dathijzelf be doeld werd en ontplofte bij het woordje willekeur, liet de ver dachte niet verder uitspreken en overstemde haar met zijn ruwe vonnis: 51 gulden. (Voor waar een duur reisje naar Den Haag). Als u vindt dat we hier aan willekeur doen dan moet u maar in hoger beroep gaan, zo verklaarde hij in zijn eer aange tast. En hoger beroep is alleen mogelijk bij een boete hoger dan vijftig gulden. De illegale reizigster stond nog zeker een minuut verbouwereerd, sprake loos, ontdaan en beledigd voor de verbeten kantonrechter. Toen verliet zij het zaaltje met het niet onbegrijpelijke gevoel dat haar een hak gezet was. Behalve naar deze juffrouw gaat mijn dank ook uit naar de Leiderdorper Van A. die de of ficier in de gordijnen joeg. Deze woonbootbewoner had weinig tijd nodig om warm te lopen: na enkele ogenblikken al was hij bijna niet meer stil te krijgen door officier en kantonrechter en overschreeuwde hij alles in blinde emotie. Waarom moest ik een verzeke ring hebben? Ik heb toch zeker geen ongeluk gemaakt? Die auto had ik nog maar twee da gen. Móet ik de verzekerings maatschappijen spekken? Dat zijn grote boeven. En als je ver zekerd bent en je krijgt een on geluk dan kleden ze je uit. (Zo kan in grote lijnen zijn funda mentele aanval op het verzeke ringswezen en eigenlijk op het hele neokapitalistische systeem verwoord worden). En dan wou ik u vragen: heeft de politie het- recht om mijn auto helemaal kapot te maken? De politie heeft met een schroe vendraaier door de onderkant van mijn wagen gestoken. Maar toen de wagen gekeurd werd daarna, is hij goedgekeurd. (Dat was in grote trekken zijn aanval op het justitiële apparaat, dat natuurlijk als verlengstuk van de kapitalistische grootmach ten er voornamelijk toe dient die regels te handhaven, die de zwakkeren eronder houden en de grootmachten vrij spel bie den). Dë officier was geschokt. Maar kijk, als ,zo'n verdachte ge schokt is gaat ie schreeuwen en met zijn vuisten zo hard op de balie slaan dat de parketpolitie waakzaam van zijn stoel opr staat. Een officier van justitie doet alles in het net en zégt tus sen de woedende kreten van de verdachte door "Ja meneer de kan+onrechter, dat zijn typisch van die dingen waar ik erg van schrik". De eis was 350 gulden boete en drie maanden rijverbod, het vonnis werd 300 gulden en drie maanden voorwaardelijk. Maar dat niet dan nadat verdachte zich nog eens stevig geschokt tot de officier van justitie had gewend: "Maar president, dat is een hele grote bekeuring voor een jongen die geen centjes meer kan verdienen"! TOM MAAS LEIDSE KANTONRECHTER LEIDEN - Op maandag 8 augus tus zullen in het Leidse stadhuis de deelnemers aan de uitwisseling Oxford-Leiden officeel worden ontvangen. Aan de Oxfordse gasten zal een herinneringstegeltje wor den uitgereikt, waarna het 30-jarig bestaan van de zgn. Oxford- Leyden-Link zal worden herdacht. B en W hebben een en ander beslo ten. e De Leidse Postduivenclub hield l ien wedvlucht vanuit Duffel, yaarvan de uitslag was: 1,2,3, Fr. .Sijsman, 4,8,10 P. Koenen, 5,6 P. bandesbergen, 7 W. v.d. Hoogt, 9 J. Jtaffeleu. Uitslag van de wedvlucht vanuit Vilvoorde: 1 P. Groenedijk, 1,8 Gebr. Blom, 3,6,10 W. v.d. loogt, 4,9 N. de Groot, 5,7 Fr. Gijs- iian. Uitslag van de wedvlucht Januit Chateauroux: 1,3,5 J. Stoffe- en, 2 J.Rozier, 4,6,10 W. v.d. Hoogt, ,8 J. van Alphen, 9 P. Landesber- jen. Uitslag van de wedvlucht van postduivenvereniging De Reisduif vanafStrombeek: l,4P.Mooten,2,6 N. v.d. Dop, 3,9 H. Scheurwater, 5 F. van Duuren, 7 S. v.d. Hoven, 8 W. Kop, 10, C. Strik. Uitslag van de wedvlucht vanaf Compiegne: 1,3,7,9 P. Mooten, 2,4,5 K vd Berg, 6 C Strik, 8 H Scheurwater, 10 W Kop. Uitslag van de wedvlucht van De Rijnklievers uit Leiderdorp vanaf Vilvoorde: 1 Gebr. Hoogervorst, 2 A Dubbelaar, 3,4 Gebr. Kok, 5 B van Mil, 6,7,9,10 J vd Wal, 8 S J van Goo- zen. Uitslag van de wedvlucht vanaf Strombeek: 1,8 W Jacobi, 2 J C Pracht, 3 S J van Goozen, 4 J van Leyden, 5,6 Zwaan den Oude, 7 P van Griensven, 9,10 J vd Wal. Uit slag van de wedvlucht vanaf Com piegne: 1,6 J vd Wal, 2,3,4 Gebr. Kok, 5 J van Alphen, 7 P Veelen- turf, 8 J van Leyden, 9 Gebr. Hoog ervorst en 10 Zwaan den Oude. LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft een 30-jarige aannemer uit Voorschoten wegens heling veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Een 29- jarige collega uit Leiden kreeg voor hetzelfde vergrijp vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee we ken voorwaardelijk. De twee mannen hadden een in Zoetermeer gestolen boormachine, een slijpmachine en een partij hout - met een totale waarde van f 7000,- voor f 600,- gekocht. Maar ze zou Celstraf voor helers uit Leiden en Voorschoten den niet hebben geweten dat het hier om gestolen goederen ging. De koop was gesloten tijdens een ge zellig gesprek in een café, zeiden de mannen. "We vertrouwden het vol komen". De officier van justitie voegde hun toe, dat ze maar al te willige kopers waren. Overigens hadden de twee verdachten ook goederen gekocht, die van een inbraak aan de Middels tegracht in Leiden afkomstig wa ren. De officier van justitie eiste vij f maanden cel, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Maar omdat de rechter in de twee mannen geen be roepshelers zag, volstond hij met een milder Plakkers bekeurd LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht vier plakkers betrapt. Het viertal, twee Leidena- ars en twee Voorschotenaren in de leeftijd van 22 tot 19 jaar, was bezig affiches te plakken van het Werk theater, dat in de eerste week van augustus enkele voorstellingen in Leiden hoopt te geven. Ze deden dat op het Rapenburg, DE Hooi gracht, DE Breestraat en de Steens traat. De vier plakkers kregen een proces-verbaal. Affiches, kwasten en plaksel werden in beslag geno- TAFELTENN1S - De Engelse tafel tenniskampioen, Dennis Neale, heeft gisteren een contract gete kend met het Nederlandse team HIA/PANELS in Deventer. De 32- jarige Neale zal op twintig zaterda gen voor HIA/PANELS uitkomen a raison van 350 pond per wedstrijd. Werktijden worden korter, va- - 'kanties duren langer. Gevolg: steeds meer mensen beschikken over meer vrije tijd en zoeken ont- spanningVoor een deel vindt 1 r- men die in de eigen woning of de 'tuin, voor een deel in sporthal of schouwburg en voor weer een an- IIder deel in de vrije natuur. Onder de openluchtrecreanten bestaat ■een grote verscheidenheid; de één verkiest een wandeling in een fraai stukje ongerepte natuur, de ander zoekt de gezelligheid: het strand vlak bij de boulevard, een zwembad, of hij zet z'n tentje neer op een overvolle camping. Voor al die recreanten moet in de toekomst voldoende ruimte ge- j vonden worden, want er bestaat nu een groot tekort. Voor de Leidse regio is dit tekort aan ste delijke recreatie becijferd op zo'n 150 hectare. De bebouwing van Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude vormt een vrijwel aaneengeslo ten front van beton en baksteen. 'De mogelijkheden om daar ont spanning in de open lucht te vin den, beperken zich tot sportvel- den, parken, bosjes en plantsoe- nen. Om even bij Leiden te blijven: de Leidse Hout is het enige recrea tiegebied van enige omvang. En om te wandelen zijn er het Plant soen, het Van der Werfpark en de Hortus, als die tenminste open is. De provincie propageert in het nieuwe voor-ontwerp streekplan, de aanleg van kleinschalige re creatieobjecten in de directe woonomgeving. Op dit gebied is er in Leiden enige beweging waar' te nemen. Het wijkpark is zo'n voorbeeld en ten behoeve van de Noord- en Kooibewoners wordt er op het ogenblik met CRM- steun een recreatiegebiedje aan gelegd ten noorden van de Wil lem de Zwijgerlaan tussen de Kooilaan en de Marnixstraat. Op nog kleinere schaal wordt er in diverse binnenstadswijken iets gedaan aan het maken van speelhoeken en groenvoorzie ningen (bijvoorbeeld in het ge bied tussen Herengracht en Zijl singel). Desondanks blijft er nog een flink tekort, dat opgevuld zal moeten worden door meer stede lijke recreatievoorzieningen. Verder moeten al bestaande recreatie-objecten beter bereik baar worden gemaakt, onder meer door de aanleg van een flink aantal nieuwe fïetsverbindingen. Door Bram van Leeuwen Vlietpark Wat die stedelijke recreatievoor zieningen betreft, mag er iets verwacht worden van de al ge ruime tijd aangekondigde nota "Vlietpark". Daarin zal de ge meente Leiden plannen ontvou wen voor een recreatieve inrich ting van een poldergebied aan de oostkant van Leiden, met name de Kleine Cronesteinse of Knot- polder en de Oostvlietpolder. De polders liggen aan weerszijden van de Europeweg. De inrichting van het oostelijk deel van Leiden voor de recreatie past ook goed in de plannen, die de provincie voor de openlucht recreatie in gedachten heeft. Omdat er tussen de bebouwing van de Leidse regiogemeentem vrijwel geen ruimte meer be schikbaar is, zien Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland slechts mogelijkheden voor een recrea tieve groengordel aan weerskan ten van de as Katwijk - Rijnsburg Oegstgeest - Leiden - Zoeter woude. Samen met de al aan de westkant aanwezige kust- en duinstreek en het aan de oostkant gelegen Zuidhollandse piassen- gebied (Wijde Aa, Braassemer- meer), ligt het stedelijk deel van de Leidse regio eigenlijk ingebed in het "groen". Globaal gezien begint de noord elijke recreatieve groengordel in het gebied tussen Rijksweg 4, De Does en de Dwarswetering bij Leiderdorp. Volgens het voor ontwerp-streekplan bestaan voor dit gebied al vergevorderde plannen. Recreatieve plannen, die echter pas tot stand gebracht zouden kunnen worden nadat in een deel van het gebied puin is gestort. Meer in westelijke rich ting ligt de Rode Polder. Nu nog een vlak poldergebied met uitge Onderdei de noordelijke Weidse" recreatiegordel zijn de Kagerplassen, strekte weilanden, maar als de plannen van de provincie door gaan, in de toekomst een bosge bied van zo'n ruim honderd hec tare. Nieuwe jachthaven als vanouds vervuld door het Ka- gerplassengebied. Vooral bij zei lers en sportvissers is de Kaag in trek. Een toename van het aantal jachten in het gebied is nog na uwelijks mogelijk. Er varen er nu al zo'n tien per hectare en dat is rijkelijk veel. De provincie denkt ook aan uitbreiding van het wate rareaal. Bijvoorbeeld door het De provincie is bezig met het maken van een nieuw streek plan. In zo'n plan worden in grote lijnen de ontwikkelingen desnoods de komende jaren vastgelegd. Bij de voorberei ding wordt aan tal van instan ties inspraak gegeven. Burgers kunnen hun ideeën kwijt via speciaal in het leven geroepen streekcommissies. Het eerste ontwerp van het streekplan is onlangs gepubliceerd. In een achttal artikelen wordt de in houd getoetst aan de praktijk van gisteren en vandaag en de verwachtingen voor morgen. Vandaag het vijfde artikel over recreatie. onder water zetten van de Hem- meerpolder, waardoor het wate roppervlak met zo'n tachtig tot honderd hectare kan worden uit gebreid en er nieuwe jachthavens kunnen worden gebouwd. Ten behoeve van de meer intens ieve land- en oeverrecreatie is het oog van de provincie gevallen op de Zwanburgerpolder en de Veerpolder gelegen tussen War mond en Leiden. Het moet moge lijk zijn dit ongeveer honderd hectare grote gebied te bestem men voor de recreatie. Zoals met zoveel recreatieplannen, hangt ook dit project samen met de zandwinning, die op het ogenblik nog aan de gang is. Meer ten behoeve van de stede lijke recreatie is de inrichting ge dacht van de Broek- en Simont- jespolder ten noorden van de Leidse Merenwijk en de Elsgees- terpolder bij Oegstgeest. Bij die laatste polder wordt er ook ge dacht het zandwinningsproject in de zogenaamde "Put van Men- ten", te zijner tijd af te ronden met een inrichting voor recreatie. De noordelijke recreatiegordel zal ter hoogte van Rijnsburg on derbroken worden omdat daar tuinbelangen een hogere priori teit genieten. Wel zal geprobeerd worden via de aanleg van een* fietspad toch een directe aanslui ting te geven op het duingebied tussen Katwijk en Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3