Honkbalteam: meer moeite met Zweden Snelle winst Sanders Oudzbanjtetbakker dook in historie grachtenhuis Tweemaal brons Oranje Voorlioater (16) maakt kans jn go-titelstriid PAGINA 10 SPORT DINSDAG 26 JULI 1977 HAARLEM - Ook de derde dag van het Europees honkbalkampioenschap in Haarlem heeft geen schokkende resultaten opgeleverd. De cijfers wa ren echter minder groot dan in het weekeinde, toen de wedstrijden werden gedegradeerd tot slagtrainingen voor Nederland en Italië. De oranjeploeg had het gisteravond in het met 1800 toeschouwers rede lijk bezette Pim Muiier stadion te gen Zweden veel moeilijker dan mocht worden aangenomen. Het werd slechts 10-1, omdat de Scan- dinaviérs kennelijk toch iets had den geleerd van de afstraffing tegen Italié (0-29) en nu kanshebber zijn voor de derde plaats. Evenals Bel- Rentree van motorcoureur Phil Read MISANO - Phil Read heeft in het Italiaanse Misano aangekondigd op 7 augustus zijn rentree te zullen maken in de motorsport. Op die dag zal hij starten in de 500 cc race op het circuit van Brno (Tsjechoslo- wakije), die meetelt voor het we reldkampioenschap. De zesvoudige wereldkampioen, die momenteel herstellende is van een sleutelbeenfractuur, opgelo pen op het circuit op het eiland Man, zal rijden voor Honda. Zijn vroegere successen behaalde hij in de jaren zestig op Yamaha, in ze ventig op MV Agusta. Van Impe wint AALST - Lucien van Impe, de kleine bergkoning uit de Ronde van Frankryk, heeft zaterdag in het vlakke Aalst het eerste criterium- na-de-Tour gewonnen. Van Impe had na 95 kilometer 50 meter voor sprong op Freddy Maertens en Etienne van der Helst. Rik van Lin den won 32 seconden later de sprint van de groep. Hennie Kuiper werd veertiende. gië overigens, dat 's middags zeer gemakkelijk Spanje aan zijn derde nederlaag hielp (14-1). De wedstrijd tussen Nederland en Zweden was nauwelijks het aan kijken waard. De ploeg van hoofd coach Ernie Myers had weinig aan- valskracht, hetgeen het duidelijkst wordt geïllustreerd door het scha mele aantal van zes honkslagen. Zweden nam de leiding via Ohls- son, die - na door vier wijd op het eerste honk te zijn gekomen - bin nenkwam op een honkslag van Leander. In de tweede slagbeurt kwam Nederland op gelijke hoogte, toen Horeman dankzij een actie van werper van Heyningen de plaat be reikte en na vier innings waren alle mogelijkheden op een eventuele surprise verdwenen, nadat Ri chardson, Wedman en Van Hey ningen hadden gescoord. In de twee volgende slagbeurten kwam. Nederland echter weer niet tot scoren, omdat Lindberg op de heuvel redelijk presteerde. Pas in de daarop volgende inning toonde de ploeg iets van zijn kwaliteit. Harm Horeman sloeg de bal over. het hek en zorgde, met Maat en Ri chardson aan boord, voor 7-1. Bou- dewijn Maat was overigens de enige slagman die behoorlijke cij fers haalde. Hij sloeg drie uit vier. In de negende slagbeurt werd de tien volgemaakt. Richardson en Troeman zorgden voor 9-1, waarna King Zschuchen evenals zondag tegen de Belgen voor het laatste Nederlandse punt tekende. VOETBAL - Hannover '96, de club uit de tweede Bundesliga die nog steeds op zijn licentie van de Duitse voetbalbond wacht, heeft een sponsor gevonden. Voor een be drag van ongeveer 150.000 mark zullen de spelers het komende sei zoen shirtreclame voor 'Frucade' gaan maken, hetgeen München 1860 het afgelopen seizoen al deed. Tennistoernooi Noord wijk sterk bezet NOORDWIJK - Louk Sanders heeft de Spanjaard Puente er giste ren op gewezen dat hij met zijn in schrijving voor het herenenkelspel A van het tennistoernooi van Noordwijk veel te hoog gegrepen heeft. In de eerste ronde sloeg de als eerste geplaatste Sanders zijn te genstander met 6-0,6-1 van de baan. Snel klaar was ook Wouter Fok die Asselbergs met 6-1 en 6-2 terug wees in de aanloop van het toernooi dat gewoontegetrouw weer sterk bezet is. Achter Sanders zijn ge plaatst de Ier Sean Sorensen, Kevin Kern uit Zuid-Afrika en Fred Hemmes, terwijl spelers als Wouter Fok, Marian Laudin en de Ameri kaan Newberry ook op zeer redelijk niveau kunnen acteren op de ten nisbanen van het Noordwijkse Ca sino. Ook bij de dames zal de strijd om de eerste plaats de moeite waard zijn. Geplaatst zijn Elly Vess- ies, Dianne Evers (VS), Nora Lau- teslager en Monique van Haver (België). Het herenenkelspel B is sterker bezet dan ooit tevoren, met als favorieten Rene Gorter, Ronald Coppen, Gerard Hoogland en Be- nno van Veghel. De niet geplaatste Frank de Haas boekte gisteren zijn eerste zege. Hij schakelde Ad van der Berg uit via een 6-3, 3-6, 7-9 overwinning. In de A-strijd van de heren kwamen nog wat spelers van de tweede gar nituur op de baan. Tennissers die met hun inschrijving voor de hoog ste categorie alleen beogen wat oe fening op te doen tegen de grote jongens. Er waren echter partijen bij die in A beslist niet misstonden, zoals bijvoorbeeld het duel van de Amerikaan Jacobson tegen Ever aarts. Jacobson, die Sanders in het internationale toernooi van Sche- veningen tot een moeilijke derde set dwong, won met 6-3,4-6,6-2. Bij de dames kon Ineke van der Meer tegen de Amerikaanse A Pryor niet meer dan één spel veroveren, 6-0, 6-1. In het HDB wonnen Hins/v.d. Water verrassend van Tepper/We- ger, 6-7,6-3,6-2. Tenslotte moet ook de bezetting van het DEB tegen de achtergrond van de A-sector en het uitzonderlijk sterke HEB niet wor den uitgepoetst. Met als geplaatste speelsters Nienke Kingma, Joke Bos, Dita en Corinna IJspaard kan worden vastgesteld dat de Noord- wijke SV een toernooibezetting heeft die over de gehele linie klinkt als een klok. UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» adrm. S.v.p. In bk>kl«tt»r» InvuJtonl NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres Vrij spel Spanje in finale BOEDAPEST - Spanje heeft de fi nale van de Europese b-zone van het toernooi om de Davis-beker be reikt door Hongarije met 3-2 te ver slaan. In de laatste en beslissende partij won de Spanjaard Jose Hi- gueras met 0-6,8-6,6-4 en 6-4 van de Hongaar Balazs Tarczy. In de zone-, finale ontmoet Spanje bekerhou der Italië. De winnaar hiervan komt in de Europese inter-zone finale uit tegen Frankrijk, de1 a-groep. Bij wereldspelen gehandicapten AYLESBURY-Bij de Stoke Mandeville ga mes 1977, de 25ste we reldspelen voor ge handicapten en Ay lesbury, heeft de Ne derlandse ploeg giste ren nog twee bronzen medailles veroverd. Ineke Mol uit Hoog- eveen werd bij de 50 m schoolslag voor dames (klasse 3) derde in een tijd van 1.01.7. Bij het boogschieten behaalde Kees Hoóg- ervorst op het onder deel Short Metric (30 en 50 meter) een derde plaats met 539 punten. Winnaar hier was de Australiër Klein met 582. Bij het FITA- boogschieten ver grootte het Neder landse team zijn voor sprong op Engeland met 80 punten. Jan Verstraeten (Sit- tard) en Irene Schmidt (Delft) bereikten bij het tafeltennis de fina les, Grady uit den Boogaardt (Zwolle) zal in de strijd om de derde plaats uitko men. Het Nederlands bas ketbalteam versloeg Engeland met 58-34. Na Zwitserland, Frankrijk en Canada krijgt ook Argentinië een traditionalistische priesteroplei ding. De rebelse emeritus aartsbis schop Lefebvre die momenteel in Argentinië is, bereidt deze week de oprichting voor. Dit heeft de inte- gristische Argentijnse groepering „Het grote vaderland"' meegedeeld. De seminaristen zullen worden on derwezen in de leer van de pausen - aldus de groep - en zich wijden aan het gebed en niet aan de voorberei ding van de guerilla. Ook in de Ver enigde Staten krijgt het traditiona listische seminarie van het Zwit serse econe een filiaal. In opdracht van mgr. Lefebvre gaat de 26-jarige Anthony Cekada, die vorige maand door Lefebvre priester werd ge wijd, een opleiding organiseren. 4031 christelijke vrouwen uit 139 streken verspreid over de Sowjet- Unie, hebben een open brief ge stuurd aan partijsekretaris Brezj- new, premier Kosygin, openbare aanklager Roedenk „alle rege ringshoofden", christenen en men sen van goede wil". De brief vraagt een einde te maken aan het ontzetten uit de ouderlijke macht van mensen die hun kinde ren godsdienstig opvoeden. De brief is gedateerd 20 mei, 1977 en is in het Westen bekendgemaakt door het Westduitse „Oost-west in formatiecentrum". De moeders ge ven in hun brief voorbeelden van scheiding van ouders en kinderen. „Stel uw kinderen en kleinkinde ren in hun plaats en u zult huive ren." Aldus de moeders. Zij menen ook dat de wetgeving in de Sowjet- Unie tegenstrijdigheden bevat: sommige wetten garanderen reli gieuze vrijheid, anderen doen die vrijheid weer teniet als het gaat om de gelovigen en hun kinderen, al dus de brief. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben geweigerd een visum te verstrekken aan de regionale direk- teur van het Christelijke Instituut in Kaapstad, ds. Theo Kotze. Kotze kreeg van de Westduitse regering een uitnodiging een bezoek te brengen aan de Bondsrepubliek in juni. Inmiddels heeft Bonn zijn be vreemding geuit aan het adres van de Zuidafrikaanse regering. In 1973 al is ds. Kotze zijn paspoort ontnomen, omdat hij weigerde te getuigen vóór de Schlebusch- commissie Deze commissie onder zoekt de activiteiten van een aantal organisaties die kritisch staan te genover het Zuidafrikaanse rege ringsbeleid, waaronder het Christe lijk Instituut. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In een voorlopige oplage van één exemplaar heeft de voormalige Leidse banket bakker Gussenhoven een boek samengesteld over het huis waarin hij werd gebo ren en waarin hij nog steeds, met zijn gezin, woont: Oude Rijn 2. Gussenhoven is nagegaan wie in de voorbijgaande eeuwen het robuuste grachthuis heeft bewoond en wat er zoal met het pand is gebeurd. Hij is destijds aan die speurtocht naar het verleden begonnen, omdat hij nieuwsgierig was naar de herkomst van een on der zijn huis aanwezige kel der met kruisgewelven en een 85 m2 plafond op de parterre. Ook wilde hij wat meer aan de weet komen over in zijn wo ning gevonden kloostermop pen, tegels, Goudse pijpjes en andere bouwfragmenten. Archieven Een paar jaar lang heeft Gus senhoven er zijn vrije uurtjes tegenaan gegooid, gesnuffeld in talloze archieven, fotoboe ken en familiepaperassen. Het resultaat: een geschieds chrijving die terug gaat tot 8 februari van het jaar 1549, de dag waarop brouwer Frans Franszn. Duysseldorp in het huwelijksbootje stapte en pand Oude Rijn 2 betrok. Dat was het eerste houvast voor Gussenhoven, die vanaf die datum met stukjes en soms hele kleine beetjes een ge schiedkundig beeld van het pand heeft proberen op te bouwen. In al die eeuwen hebben hoofd zakelijk drie families, zo blijkt uit zijn navorsingen, hun stempel op het pand gedrukt. Eerst de familie Duysseldorp, daarna de familie Aalberse en vanaf 1918 tot nu Gussenho ven. De speurder/schrijver, die zijn boek de in oud- Hollands schrift geschreven titel "Ons Huys" gaf, heeft voor wat betreft de eerste paar onderzochte eeuwen, een pakket niet al te samen hangende gegevens over Oude Rijn 2 boven water ge haald. Een vlot lopend verhaal is dat beginstuk niet geworden. Maar dat kan ook nauwelijks, als je ziet dat het achterhaalde feitenmateriaal niet alleen vaak per jaartal niet aansluit (er zitten soms hiaten in van tien jaar of meer) maar dat bovendien wat de onderwer pen betreft van de hak op de tak springt. "Ons Huys" is inmiddels tot de helft van het aantal pagina's gevorderd als het hoofdstuk Gussenhoven van start gaat, met een advertentie waarin L. Gussenhoven via een adver tentie bericht dat hij de bak kerij van de firma Aalberse heeft overgenomen en "zich bij deze beleefd aanbeveelt voor de levering van alle soor ten groot en klein gebak, ver schillende soorten koekjes, fijne bonbons, koude en warme schotels". Wat daarna aan tekst en foto's in het boek opduikt slaat bijna allemaal op het wel- en wee rond de brood- en banket bakkerij. Onder meer foto's van de oude oven, het person eel wat onwennig op de kiek voor de winkelpui, foto's van beroemde werkstukken, (de Leidse universiteit en het stadhuis van suiker op schaal) en hoe-hebben-ze-het-er- voor-kunnen-doen-prijslijstjes van zo'n zestig jaar geleden. Wat gaat Gussenhoven met zijn privé-boek doen? Oud Leiden "Ik heb al een keer aan de ver eniging Oud-Leiden voorge steld dat ze "Ons Huys" op nemen in hun jaarboekje. Maar dat bleek op teveel be zwaren te stuiten. Het zou wel kunnen als ik er een uittreksel van maakte. Maar daar heb ik geen tijd voor, want ik ben alweer bezig met mijn tweede boek. Dat gaat over mijn tijd als banketbakker in het pand Oude Rijn no 2. Gussenhoven stapte in 1969 uit het vak. Maar de associatie Gussenhoven-bakker Oude Rijn zit toch nog bij veel Lei- denaars in het geheugen ge prent. "Regelmatig bellen ze mij nog op voor een bestelling. Vorige week nog. Of ik maar zo goed wilde zijn ter gelegenheid van iemands vijftigste verjaardag een Abraham (koek met amandelspijs en walnoten) te bakken. Toch leuk dat de mensen onze naam nog iets zegt", zegt Gussenhoven, die nu een beroep heeft gevon den in de vervaardiging van microfilms Op het midden in een park gele gen jeugdcentrum Over- voorde in Rijswijk strijden vanaf zondag elf go-spelers om de Europese titel, die recht geeft op een reis naar Japan, het land waar het go-spel ra zend populair is. Onder de elf bevinden zich ook twee Nederlanders. Eén van hen is Ronald Schlemper,zoon van een Voorhoutse zenu warts. De 16-jarige gymna siast heeft zich op het laatste moment voor deze titelweds- trijd weten te kwalificeren. Om mee te mogen doen namelijk werd als eis gesteld een be kwaamheidsgraad in deze bordsport van tenminste een 4-de dan. Ronald was tot een paar weken nog 3-de dan. Maar omdat hij er kortgele den tijdens een toumooi in slaagde twee 4-de dan go- spelers van het bord te vegen, maakte hij promotie. Talent De strijd in het centrum duurt 14 dagen. Ronald Schlemper heeft er zijn eerste partij op zitten; winst tegen zijn land genoot Robert Rehm. .Jionald behoort zeker tot de kanshebbers bij deze titels trijd", zei mij gisteren de or ganisator van dit 21e interna tionale go-congres. Leidenaar Jan van Rongen. ,J5n als 'ie nu niet hoog eindigt, dan zeker in de komende ja ren. Want Ronald is een veel belovend talent. Er zijn er maar bar weinig, zeer zeker in Europa, die op 16-jarige leeftijd al in de top mee draaien". In Nederland staat de belang stelling voor het go-spel op een nog vrij laag pitje. De bond telt nog maar 700 leden. Maar het aantal beoefenaars ligt volgens Jan van Rongen (hij is afgestudeerd wiskundige en momenteel werkzaam op de afdeling zoölogie van de Leidse universiteit) bedui dend hoger. ,Jk schat dat ze ker drie keer A Nederlanders het spel beoefenen. Hoofdza kelijk studenten" Een prut beetje, in vergelijking met bijvoorbeeld Japan, waar het go-spel net zo inge burgerd is als voetbal hier. Je hebt er ook goedbetaalde profs. Gisteren waren er in Rijswijk wat Japanners op bezoek. Top-amateurs, die momenteel een 14-daag§e go- promotiereis door Europa maken. Ze lieten tijdens dit congres even zien hoe het spel gespeeld dient te worden. Dat gebeurde tijdens een inder haast in elkaar gedraaide match Europa-Japan, waar van ik de uitslag maar ach terwege zal laten. Go wordt gespeeld op een bord dat door 19 horizontale en 19 verticale lijnen in vlakken is verdeeld. Speler a bedient zich van witte schijven, speler B van zwarte. Om beurten plaatst men vervol gens een schijf op één van de 361 snijpunten van de lijnen. Al teveel details zal ik U be sparen. Maar eenvoudig ge zegd gaat het erom met de ei gen stenen ketens te vormen c.q. delen van het veld te ver overen zonder dat de tegen partij de gelegenheid heeft de zaak te omsingelen om de ste nen in te pikken. Go-computer Tot en met zes augustus staat in het Rijswijkse jeugdcentrum go centraal. Jan van Dongen heeft in totaal 130 buitenlan ders naar Rijswijk gekregen. Elf daarvan spelen om de Eu ropese titel. De rest speelt onderlinge tour- nooien, zit aan aan een simultaanseance, neemt het op tegen de go-computer of be zoekt de vergadering van de Europese go-federarie, die go-federatie, jaar onder lei ding staat van Broek-in- Waterlander A. P. H. Schilp. De Leidse wiskundige heeft een jaar gewerkt aan de voorbe reidingen van dit congres. Harm Horeman belandl veilig op het derde honk. terwijl de Zweedse honkman nog op de bal staat te wachten. door Herman van Amsterdam Japanse belangstelling voor de Voorhoutse go-specialist (links).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10