Thevenet "Dit was Tour van de wraak" Verveling door verkeerde Tour-formule Kuiper: 'Nog tijd genoeg om terug te komen MAANDAG 25 JULI 1977 SPORT SPORT SPORT I SPORT H SPORT I SPORT SPORT SPORT Alleen laatste week van Ronde spectaculair PARIJS - De Tour is voorbij. Met achteraf eeu Nederlands lustrum, want voor de vijfde maal presteerde het een landge noot om tweede te worden in 's werelds grootste wielerspekta kel. Lange tijd heeft de Tour deze kwalificatie in de afgelo pen ronde moeten ontberen. Vierde de verveling hoogtij, omdat de gekozen form ule- niet voldeed. Felix Levitan en Jacques God- det zullen zich lang bedenken voordat men weer de karavaan direct de Pyreneeen instuurt, alhoewel de start voor 1979 al weer is vergeven aan Fleurance, dat zeer dicht bij dit gebergte ligt. Dat de tour-directie zelf ook niet zo gelukkig is geweest met de formule, bleek wel uit het zachtjes terugkrabbelen op alle genegeerde kri tiekDe spectacu laire laatste tour-week, met de hoogtepunten in Avoriaz, Alpe d'Huez en Dijon doet de herin nering aan de nauwelijks inte ressante dagen weer vergeten, omdat het mooiste altijd blijft hangen. Vooral door de prestatie van Hennie Kuiper zal de populari teit van het wielrennen de afge lopen maand weer enorm zijn gestegen. Via de beeldbuis heb ben miljoenen mensen zijn grote gevecht gezien op de onheilspel lende klim van Alpe d'Huez, waar de nietige Lucien van Impe de ronde verloor en Hen nie Kuipe\ bijna een geslaagde greep deed naar het geel. De ex-wereldkampioen had een half jaar toegeleefd naar deze dag en won er nog bijna de r- onde. In de beschouwing mag echter niet onvermeld blijven, dat Kuiper in de eerste rit door on achtzaamheid vijftien seconden verloor op alle vedetten en de bonificatie in de ploegentijdrit gedeeltelijk verloren ging door pure pech. Bij elkaar een kost baar gedeelte van een minuut, die Kuiper wellicht een andere uitgangspositie had verschaft, waardoor de strijd met de uit stekend teruggekomen Bernard Thevenet nog groter was ge weest. De Fransman, geprik keld door het recente verleden, kwam precies op tijd uit zijn schulp, om 197S weer te doen herleven. Voor hem was het een groot voordeel, dat hij het win nen van de Tour al eens had meegemaakt. PARIJS - Bernard Thevenet keek vergenoegd De grote twee om zich heen. In de nabijheid van Jacques Chi- ges-prek. rac, de burgemeester van Parijs, wist de eenvou dige boerenzoon uit Bourgondie, dat deze touro verwinning hem nog meer voldoening schonk, dan in 1975 toen hij voor het eerste de hegemonie van Eddy Merckx in de ronde verbrak. de Tour nog broederlijk naast elkaar. Bernard Thevenet en Hennie Kuiper zijn i Nanardmaakte toen een hoogte punt door, maar deze Tour had een andere intentie: de wraak. Daar was Bernard Thevenet op belust. Een gevolg van de weelde, die de 29-jarige Thevenet niet kon dragen. Want na 1975 is er bij de Fransman wel het een en ander veranderd. Ging hij door het diepste dal, met als triest hoogtepunt Parijs-Nice van dit jaar, toen na alle praatjes Bernard Thevenet positief werd bevonden in de koers naar de zon. Iedereen had eigenlijk Thevenet al afgeschreven. De man, die zich na zijn eerste triomf te buiten ging aan braspartijen en recepties. Die volop van het leven genoot en waarvan werd verondersteld, dat hij nimmer meer tot de topcoureurs zou beho- Gewroken Bernard Thevenet heeft zich ge wroken. Ten opzichte van het ver leden en ook ten opzichte van zijn vrienden, die in zijn glorietijd niet bij hem waren weg te slaan, maar zodra de schandalen zich open baarden, afstand van Thevenet namen. „Mijn vrienden zyn vijan den geworden. Ze hebben mij uit gemaakt als een verslaafde. De Tour van 1975 wellicht de Tour van het geluk. Deze is de Tour van de wraak, omdat ik heb willen laten zien, dat ik de andere Thevenet ben", zegt de nieuwe winnaar. „Ik heb m'n roem nooit geschoeid op schandalen. Ik heb die roem op de fiets veroverd". Daarbij enigs zins gesteund door de afwachtende houding van de Nederlanders Zoe temelk en Kuiper, die hem vooral in de zwaarste Alpenrit hebben ge prikkeld. „Aan de voet van Alpe d'Huez had ik nog twee minuten achterstand. Ik heb er een kolossale inspanning voor moeten doen, maar het is me gelukt. Kuiper en Zoetemelk wilden niets voor mij doen. Ik had al voor ogen dat Van Impe de Tour zou winnen. Het is er gelukkig niet van gekomen". ploeg, die ook telkens in een kwaad daglicht is komen te staan". De veranderde Thevenet, die in 1975 twee bergritten nodig had om zijn Tour-zege daarop te baseren. Nu was er een wat completere Fransman, die weliswaar in de ber gen geen absolute uitblinker was en even goed in de vlakke etappes reed. Zijn kracht was al enigszins af te lezen in de Dauphine Libere en Midi Libre, vlak voor de Tour, toen hij tweemaal als tweede eindigde. Dokter Bellocq, de ploeg-arts van Peugeot: „Nanard" ging in topcon ditie naar de Tour. Ik heb hem daarna nog een keer op de rustdag in Bordeaux gecontroleerd en daar was hij zelfs verbeterd. Het kon ei genlijk met hem niet fout gaan" Doel Bernard Thevenet bereikte zijn doel, omdat het type „Nanard" van 1976 niet meer bestaat. Ook in zijn ploeg is de kopman niet meer te herkennen. Was hij vroeger de innemende jongen, die nooit een kwaad Woord zei. Nu is dat veran derd en slaat Thevenet als dat no dig is met de vuist op tafel. „Ik heb ervaren dat dit moet. Wellicht heeft het te maken met de andere Thevenet van voorgaande jaren". PARIJS - De mogelijkheid om na Jan Janssen de tweede Nederlandse tourwinnaar te worden heeft Hennie Kuiper altijd als een bijkomstigheid ervaren. De Nederlander, die tot het uiterste zijn kansen heeft verdedigd, be rustte in de positie, die een ander waarschijnlijk hypernerveus had gemaakt. Zoals hij ook andere grote momenten in zijn loopbaan heeft ondergaan, ging Hennie Kuiper de laatste dagen tegemoet. En toen hij toe moest geven aan de superieure Bernard Thevenet, bleef de vol doening over. „Want", zo stelde hij nuchter vast, „ik heb een geweldige etappe gewonnen en een tweede plaats in de Tour is toch bijzonder". Het is in ieder geval meer, dan Hennie Kuiper had verwacht. Want voor het grote gebeuren zei hij schielijk, dat hij bij de eerste vijf hoopte te eindigen. Nu alles achter de rug was en duizenden de grote azen van de Tour op de drukke Champs Elysees hadden bejubeld, toonde de Nederlander meer reali teitszin. „Misschien ga ik mij ko mende winter pas realiseren, dat ik de Tour heb verloren. Dat is nu echt niet het geval, want wie had ge dacht, dat ik dit kon bereiken". Graag „Natuurlijk wil je, als je in deze po sitie bent gekomen, ook graag de Tour winnen. Maar het is niet an ders. Ik kon niet beter, ook al wil je een ideaal verwezenlijken. Nu houd ik nog ilusies voor volgend Geheim Door dit voorval had Bernard The venet ook alles gezet op de tijdrit in Dijon, dicht bij zijn eigen geboorte streek. „Ik wilde Kuiper en Zoete melk tot elke prijs kloppen. Op dit moment zijn m'n gevoelens ten op zichte van de Nederlanders ver zwakt, omdat zij nu ook hebben er kend, dat ik de beste was". Bernard Thevenet glundert. Denkt onwillekeurig terug aan 1970, toen hij voor 600 gulden per maand pro fessional werd. In 1975, toen hij zijn eerste Tour won was dat bedrag al vertienvoudigd. Angstvallig is daarna zijn salaris geheim gehou den, maar dit seizoen zal weer alle records breken. Wellicht geen toe val, omdat Thevenet in zijn loop baan telkens in de oneven jaren tot grote prestaties kwam. Dat was in 1971 zo, toen hij in de Tour vierde werd. In 1973 verbe terde hij zich met een tweede plaats en het Franse kampioenschap, met in 1975 en 1977 het bekende resul taat. „Iedereen heeft zich op mij verkeken. Ik hecht aan de oneven jaren niet zoveel aandacht. Het ging mij nu meer om een revanche, voor mij persoonlijk en de Peugeot- PARIJS - Het schandaal voltrok zich in het laatste weekeinde, toen bekend werd ge maakt, dat maar liefst vijf renners zich schul dig hadden gemaakt aan het gebruik van do ping. Onder dit vijftal ook Joop Zoetemelk, die na de door hem gewonnen bergtijdrit in Avoriaz schuldig werd bevonden. De zwarte lijst werd gecompleteerd met de Spanjaard Antonio Menendez (positief in de 17de en 18de etappe), huis Ocana (18de etappe) en de Portugezen Joaquim Agostinho (18e etappe) en Fernando Mendes (18e etappe). Het is verwonderlijk, dat na de grote doping- affaire van het voorjaar nu weer een golf posi tieven de wielersport een slechte naam be zorgt. Volgens de eerste berichten zou het wederom gaan om pemoline, dat sedert dit jaar voor het eerst in urine is terug te vinden. Deze stimulerende stof wordt gebruikt in stimul, waarvan nu ook een Spaans fabrikaat op de farmaceutische markt schijnt te zijn. Joop Zoetemelk, die evenals Agostinho in de rit naar St. Etienne zijn etappe-overwinning kwijt raakt en door de tien strafminuten zakt naar de achtste plaats in het eindklassement, sprak over een raadsel. Positief. Hoe was het mogelijk? Hij was toch altijd het toonbeeld van de gezonde prof? Hij, die naturel grote prestaties leverde, schuldig? Een uur nadat Lévitan met driftige gebaartjes de persberichten had uitgedeeld, zat Zoete melk in een van die gigantische hotels langs de rondweg in Parijs met smaak een biefstuk te verorberen. Zijn gezicht vertoonde geen emotionele trekken. Zoetemelk kon zelfs lac hen. "Het is hier geen begrafenis", zei hij. En toch Joop Zoetemelk, die zich zonder zorgen gedurende meer dan tien jaar naar zo'n PARIJS - Alle renners die in de Ronde van Frankrijk schuldig werden bevonden aan het gebruik van doping kregen de volgende straf: 1000 Zwitserse francs boete, een maand voorwaardelijke schorsing, deklas sering naar de laatste plaats in de etappe en tien minuten straf in het algemeen klasse ment. De Portugees Agostinho raakte zijn etappe zege van de 18e rit kwijt. Menendez, die tweede werd, kon de eindo verwinning ook niet toegewezen krijgen, waardoor de 18e etappe van deze Tour geen ritwinnaar meer kent. Nummer drie, Eddy Merckx bleef gewoon derde omdat hij niet werd gecontroleerd. Op de vraag of er nog renners waren betrapt in de laatste drie etappes werd ontwijkend geantwoord. Daardoor hielden de geruchten aan. Klaarheid kwam er niet meer, omdat de tegenonderzoeken nog niet waren uitge voerd. 150 dopingcontroles had begeven, was zich toen hij van de wedstrijdcommissarissen hoorde dat de eerste dopingtest sporen van pemoline openbaarde, half dood geschrok ken. Zoetemelk: "Ik wist niet wat ik hoorde. Ik positief? Dat was onmogelijk. Ik begreep er niets van. Ik werd woedend, maar dat hielp, niets. Het was me een compleet raadsel. Ik heb niets met opzet genomen. En stel nou dat ik dat gewild had, dan had ik zeker geen pe moline genomen. Dat is het stimul uit Belgie, waar in het voorjaar Maertens en Merckx voor gestraft werden. Voor de Tour begon maakt Lévitan bekend, dat dit product inmiddels ook in Frankrijk opgespoord kon worden. Ik wist dat, in zo'n geval ga ik toch niet de goden verzoeken?" Joop Zoetemelk vroeg uiteraard direct een tegenonderzoek aan. Daar had hij het recht toen. In zijn hart koesterde hij nog de hoop dat het alles op een vergissing zou berusten, maar dat was niet het geval. Donderdagavond hoorde hij het nieuws, zaterdag was zijn do- pingaffaire definitief. Het eerste nieuws de moraliseerde Joop Zoetemelk volkomen. Vrijdag reed hij een slechte tijdrit. In de Tourkaravaan was het nieuws al een publiek geheim. De toeschouwers in Dijon voelden ook nattigheid en tracteerden Joop op een striemend fluitconcert. Zoetemelk voelde zich diep vernederd, maar zijn geestelijk her stel kwam snel. Zaterdag kon het hem alle maal al niet meer zoveel schelen en besloot hij in de rit naar Versailles sportieve wraak te nemen. Hij reed een goede koers, werd tweede achter Knetemann en ging met een lachend gezichtnaar de dopingcontrole. Even later werd de uitslag van de contra expertise bekend. Zoetemelk zei: "Nogmaals, het was me een raadsel hoe dat spul in mijn lichaam kon ko men. Kijk naar de flessen water hier op de tafel. Die stonden er al voor we gingen zitten. Het is niet te controleren als daar wat in zit. Ik kom er nooit achter als ik het hele geval ga uitzoeken. Ik heb me er maar bij neergelegd. Ik geloof dat elke renner dergelijke zaken moet doormaken. Ik vind dat heel erg, maar ik laat me er niet door ontmoedigen. Ik ga ge woon door". Zoetemelk ontkende. Zijn ploegleider Louis Caput deed dat ook. Uiteraard, in de geschie denis van de wielersport, die zo vaak werd ontsierd door dopingaffaires, waren zeer weinigen die hun overtredingen toegaven. Thevenet na Parijs - Nice dit jaar was een uitzondering. Hij werd wekenlang overal waar hij kwam uitgejouwd. Een paar maan den later, in de gele trui van de Tour op weg naar de Champs Elysees in Parijs bestond er in Frankrijk weer geen grotere god dan die zelfde Bernard Thevenet. Een zege van Joop Zoetemelk in de Tour was van grote commer- ciale importantie voor zijn sponsor, die gedu rende het gehele seizoen afzag van resultaten als de Tour maar geslaagd zou zijn. Zoetemelk raakte achterop door een valpartij tijdens de negende etappe. In de hypernerveuze periode van onzekerheid over slagen of falen werden zonder twijfel fouten gemaakt. Het pakte ver keerd uit en vervolgens haalde iedereen de schouders op. De wielersport had er weer een lelijke zaak bij. jaar. Want, ik heb gezegd als ik Olympisch kampioen ben, de na tionale titel heb veroverd, wereld kampioen ben geworden en ook nog de Tour win, dan stop ik met fietsen. Een grap natuurlijk, want ik zou, ook al had ik gewonnen, toch weer terugkomen in de ron de". Hennie Kuiper, de enige professio nele wielrenner, die in zijn loop baan zo weinig overwinningen heeft behaald met zulke sprekende resultaten. Het werk van een gede gen voorbereiding en de wil om in een enkele krachtmeting iets won derbaarlijks te doen. Zo was het in Munchen, waar hij Olympisch kampioen werd en ook in Yvoir, waar hij in 1975 op een grandioze manier de wereldtitel voor zich opeiste. Kuiper wist toen, dat hij wereldkampioen kon worden. Die wetenschap ontbrak in de Tour, omdat hij zich een positie in de top van het klassement had voorge steld. „Kuiper heeft toch geweldig gereden", zegt ploegbaas Peter Post voldaan. „Ondanks de kritiek die er was heb ik toch altijd in hem geloofd. Hij is ontzettend sterk. Dat heb ik geconstateerd in de ronde van Zwitserland, toen hij na het te genvallende voorjaar met de dag verbeterde. Het was voor hem een grote prestatie om bij de eerste vijf van het klassement te rijden. Nu hij dit heeft gerealiseerd, moet Kuiper ook de Tour kunnen winnen. En het liefst nog in een groter deelne mersveld met meer favorieten. Want als het nog lastiger is, spreekt dat allemaal in het voordeel van Kuiper". Lastige momenten. Hen nie Kuiper voelt het aan dat hij juist dan moet toeslaan. De inwoner van Ossendrecht koos niet voor niets de zwaarste Alpenrit uit om zich op het voorplan te brengen. Een half jaar lang had hij al aan deze etappe gedacht. Want Kuiper moet ook ge estelijk lang ergens mee bezig zijn, om zijn prestatie te leveren. Gekortwiekt Zoals hij het ook in de Pyreneeen kon, toen hij de strijd leidde. „Er gens was ik daar een beetje gekort wiekt". erkent Kuiper. „Omdat Thurau toen in het geel reed, moest ik me inhouden. Achteraf is het nooit te zeggen of ik daarmee goed of slecht heb gedaan. Ik val graag aan. Misschien is het wel in m'n voordeel geweest, dat ik me daar heb rustig gehouden. Nu kon ik mij op Alpe d'Huez helemaal uitleven" Hennie Kuiper, het lam tussen de brullende leeuwen. Een man, die nooit veel zegt tegen opponenten, maar nimmer situaties vergeet, waarin hij naar beneden wordt ge drukt of achter wordt gesteld. Dan volgt er een revanche, ook al moet Kuiper maanden wachten voordat het moment er is, dat hij op spor tieve wijze zijn gram kan halen. Genoeg Alhoewel hij nu niet is benadeeld, zal Hennie Kuiper naar de Tour terugkeren om hem te winnen. Hij weet wat zijn mogelijkheden zijn en zal niet terugdeinzen voor de tegenstand. „Hoe mooi het nu is geweest, het kan nog iets beter. Ik ben nu 28 jaar, dus tijd heb ik nog genoeg om terug te komen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9