Weekeinde van gevechten Libië en Egypte Y.S. en Engeland eens over Riiodesië Demirel terugalleen nog wat rechtser Geen gegok rond babj prinses Anne Politiek geweld op Sri Lanka na verkiezingen Ethiopië wijzigt legertop Stagnatie wellicht voornaamste kenmerk Turks coalitiekabinet MAANDAG 25 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 7 Regering neemt maatregelen COLOMBO (Reuter) De de nieuwe premier van Sri Lanka (het vroegere Cey lon), de 70-jarige Jayewar- dene, heeft gisteren een reeks maatregelen aange kondigd die een einde moe ten maken aan het politieke geweld van de afgelopen dagen waarbij tot dusver 20 personen zijn omgekomen. Het nachtelijke uitgangsverbod dat juist gisterochtend was opgeheven werd weer ingesteld voor zes pro vincies. Voorts werd bepaald dat in het gehele land de café's voor twee dagen dicht moeten. Openbare manifestaties mogen alleen met toestemming van de politie plaats vinden. Premier Jayewardene die donder dag bij de eerste algemene verkie zingen sinds zeven jaar een over weldigende overwinning behaalde deed evenals zijn voorgangster, mevrouw Bandaranaike, een be roep op de bevolking om zo spoedig mogelijk tot herstel van orde en rust te komen. De doden vielen bij botsingen tus sen aanhangers van de Verenigde Nationale Partij van Jayewardene en medestanders van de verslagen mevrouw Bandarnaike. Onder de slachtoffers bevond zich een meisje dat met kapmessen werd gedood. Ook werden talrijke woonhuizen en winkels vernield. Bij de verkiezingen van donderdag behaalde de partij van de nieuwe premier 139 van de 166 zetels. De verslagen eerste-minister noemde de uitslag een "tijdelijke terugslag" voor haar partij. De nieuwe minister-president be loofde bij zijn ambtsaanvaarding dat Sri Lanka na bijna zes jaar uit zonderingstoestand weer een de mocratie zal worden waarin de rechten van de mens zullen worden geëerbiedigd en de perscensuur juniusjayewardene,dle hwrz,jn acte (rechts), heeft op Sri Lanka een reeks ma> geweld. wordt afgeschaft. LONDEN (AFP/UPI) - De Britse bookmakers, toch niet kinderachtig bij het accepte ren van weddenschappen over alles en nog wat, hebben zaterdag besloten geen wed denschappen af te sluiten over de in november te verwachten eerste baby van prinses Anne. Een woordvoerder van de bookmakers zei dat duizen den Britten hadden willen wedden over de sekse van de baby, de geboortedatum en het gewicht. Maar omwille van de waar digheid van de koninklijke familie en de vele koningsge zinde Britten die aan gokken met haar als inzet aanstoot zouden nemen, zullen geen in zetten worden geaccepteerd, zei hij. Jury vindt moslimleider schuldig WASHINGTON (UPI) - De leider van de mohammedaanse Hanafi- sekte in de Verenigde Staten, Ha maas Abdoel Khaalis, is zaterdag schuldig bevonden aan ontvoering, doodslag en misdadig opzet naar aanleiding van de bezetting van drie openbare gebouwen in Was hington in maart van dit jaar. De bezetting duurde 39 uur en werd uitgevoerd door Khaalis en elf vol gelingen. Zij hadden 149 gegijzel den in hun macht. De jury van 10 vrouwen en 2 man nen heeft 19 uur en 10 minuten ver deeld over vier dagen aan het be raad nodig gehad. De gijzelingen kostten het leven aan radioverslag gever Maurice Williams, die vol gens het openbaar ministerie werd doodgeschoten door beklaagde Abdoel Moezikir. .Ook deze en Abdoel Noeh werden Schuldig bevonden aan doodslag. Rechter Nicholas S. Nunzio zal op 6 September vonnis wijzen. Rond het gerechtsgebouw was zware bewa king ingesteld. CAÏRO/BEIROET (Reuter/UPI) - Tussen Egypte en Libië is het dit afgelopen weekeinde herhaalde malen tot schermutselingen gekomen. Hoewel een officiële Pales tijnse woordvoerder zaterdag meedeelde dat beide lan den het eens waren geworden over een wapenstilstand, werd gisteren melding gemaakt van nieuwe Egyptische luchtacties tegen Libië. Jachtbommenwerpers van de Egyptische luchtmiacht vielen gis teren voor de tweede maal in drie dagen tijd de Libische luchtmacht basis El Adem bij Tobroek aan. Ook werd de Libische oase Al Koefra bestookt. Volgens het Egyptische persbu reau voor het Midden-Oosten wer den op de luchtmachtbasis die 120 km van de Egyptisch-Libische grens ligt, zes Libische toestellen op de grond vernield. Voorts wer den batterijen luchtdoelraketten, in de omgeving gestationeerde tanks, startbanen en andere instal laties van de basis verwoest. In het bericht uit Cairo werd melding ge maakt van het neerschieten van twee Egyptische vliegtuigen van het type Soechoi-20. De piloot van een van deze machines zou met zijn valscherm behouden op Libisch grondgebied terecht zijn gekomen. In de lezing van het Libische pers bureau Arna werd gezegd, dat bij de Egyptische acties in totaal zes Egyptische toestellen zijn neerge schoten, waarvan vijf bij de aanval op de basis El Adem bij de kust en een bij de 800 km zuidelijker gele gen oase Al Koefra. Bij Tobroek was de piloot van een der neerge schoten vliegtuigen gevangen ge nomen, aldus Arna. Het Libische persbureau Arna meldde later, dat bij de Egyptische aanval op Al Koefra "verscheidene onschuldige Italiaanse arbeiders" om het leven zijn gekomen die daar aan ontwikkelingsprojecten werk ten. Bemiddelaars Inmiddels had Koeweit zich bij de Palestijnse leider Jasser Arafat en de Algerijnse president Bourne- dienne gevoegd als bemiddelaar om een einde aan de vijandelijkhe den te maken. Boumedienne vloog gisteren naar Tripoli waar hij met de Libische leider Gaddafi sprak. Eerder was Arafat al begonnen met een bemiddelingspoging tussen Gaddafi en het Egyptische staats hoofd, president Sadat. Na zijn overleg met Gaddafi vloog Boume dienne gistermiddag naar Cairo. Libië maakte gisteren bekend, dat zijn luchtdoelbatterijen per onge luk een eigen vliegtuig hadaen neergeschoten. Een tweede Libi sche machine was als gevolg van slecht zicht verongelukt. Volgens Libische gegevens zouden in twee dagen tijd dertien Egyptische vliegtuigen zijn neergehaald. Dit leidde in Cairo tot speculaties dat de installaties voor het afschieten van luchtdoelraketten en de bijbe horende radar wellicht worden be diend door Russen. Volgens Egyp tische en andere Arabische leiders zouden de Libiërs zelf niet in staat zijn de ingewikkelde luchtdoelap- paratuur te bedienen die zij uit de Sowjet-Unie hebben ontvangen. Gedwongen Naar de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fachmi gisteren meedeelde, heeft president Sadat in brieven aan de Arabische staatshoofden uiteenge zet, dat Egypte "gedwongen was Libische luchtaanvallen af te slaan". Hierbij beperkte Egypte zich echter tot het bestoken van uitsluitend militaire doelen, aldus het schrijven van Sadat. Van welingelichte Palestijnse zijde in Cairo werd gisteren vernomen, dat Libië de bemiddelingsvoorstel len van Arafat heeft aanvaard. Met •name zou kolonel Gaddafi in zijn besprekingen met Arafat en Bou medienne zich bereid hebben ver klaard de militaire operaties tegen Egypte te staken. NEW YORK - De Israëlische premier Menachem Begin werd gisteren op zijn hotelkamer in New York verrast door een bezoek van de actrice Liz Brit bij terugkomst uit DDR aangehouden LONDEN (Reuter) - De com munistische hoofdredacteur van het blad van de Britse mijnwerkers in Yorkshire, Maurice Jones, is gisteren op de Londense luchthaven Heath row aangehouden, nadat hij was teruggekeerd uit Oost- Duitsland waarheen hij op 27 juni met zijn gezin was uitge weken. De 33-jarige Jones was vier we ken geleden naar de DDR ge reisd, omdat zijn gezin naar zijn zeggen was bedreigd door de Britse politie, nadat hij zelf bij demonstraties bij het Londense fotobedrijf Grunwick was aan gehouden. Hij werd er van be schuldigd bij zijn arrestatie de politie te hebben beledigd. Bij zijn voorgeleiding was hij ech ter op borgtocht vrijgelaten. Volgens de politie hield zijn ar restatie gisteren op Heathrow verband met het feit, dat hij niet voor de rechter was verschenen toen zijn zaak aan de orde kwam. Jones keerde uit Oost-Berlijn terug, samen met zijn Finse vrouw en hun driejarig dochter tje. Door voorzitter van de mijnwerkers in Yorkshire, Art hur Scargill en een andere vak bondsfunctionaris. Zij hadden Jones er van afgebracht politiek asiel in de DDR te vragen. WASHINGTON (DPA/UPI/REU- TER - De Verenigde Staten en En geland zijn van mening dat alleen de invoering van een algemeen kiesrecht de mogelijkheid biedt het Rhodesische vraagstuk op vreed zame wijze op te lossen. Alle andere voorstellen wijzen de twee landen resoluut van de hand. Dit is het resultaat van de zaterdag geëindigde besprekingen tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen en de Ameri kaanse president Jimmy Carter en Owens Amerikaanse ambtgenoot, Cyrus Vance. De denkbeelden van de V.S. en En geland zullen nu op papier gezet worden en vervolgens worden overhandigd aan de bij het Rhode sische vraagstuk betrokken parti jen. Owen en Vance maakten zaterdag duidelijk dat het hier een laatste poging van de twee landen betreft, een vreedzame oplossing voor de kwestie te bewerkstelligen. Zij lie ten voorts doorschemeren bereid te zijn de Rhodesische regering nog op enkele punten tegemoet te wil len komen, maar niet op het punt van het algemeen kiesrecht zonder onderscheid van huidskleur. Owen zei gisteren in een vraagge sprek met een Amerikaans televi siestation dat de internationale gemeenschap nooit akkoord zal gaan met apartheid in Rhodesië. "Zij (Salisbury) zullen moeten ver anderen, in toenemende mate, en wij moeten doorgaan hun te beïn vloeden." De diplomaten in Washington za gen volgens waarnemers een moge lijke onderlinge strijd tussen de verschillende zwarte bevrijdings bewegingen gedurende een over gangsperiode, als een van de be- langsrijkste bedreigingen van de vrede. Daarom zullen de V.S. en Engeland waarschijnlijk aandrin gen op het zenden van een vredes macht van de Verenigde Naties naar Rhodesië in de overgangsfase. Bij zijn terugkeer in Londen ver klaarde Owen dat hij en Vance van plan zijn op 11 wanneer 12 augustus in Lortden verdere besprekingen te voeren. "Wij zullen dan bekijken wanner wij onze voorstellen zullen indienen". Hij wilde niet zeggen of het Brits- Amerikaanse plan voor het berei ken van een meerderheidsbewind in Rhodesië zou worden ingediend vóór de algemene verkiezingen die premier Smith in augustus wil la ten houden. "Ik vraag mij af wat de verkiezing zal opleveren. Daarbij is slechts ongeveer drie procent van de bevolking betrokken", zei Owen, die voorts meedeelde dat hij mogelijk een tweede bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen. ADDIS ABEBA (UPI/Reuter) - De Ethiopische machthebbers hebben gisteren een wijziging bekendge maakt van de top van het Ethiopi sche leger. Volgens waarnemers is de stap bedoeld om een einde te maken aan de militaire crisis waarin het land is gedompeld in een poging definitief af te rekenen met opstandelingen in het zuid oosten en de noordelijke provincie Eritrea. De Ethiopische radio zei dat de vier geregelde Ethiopische legerdivi sies elk een nieuwe commandant hebben gekregen en dat voorts twee commandanten zijn benoemd voor de 300.000 leden tellende volksmilitie. Naast de benoemingen is ook een "revolutionair coördinatiecen trum" gevormd onder leiding van Ethiopië's sterke man, luitenant kolonel Mengistu Haile Mariam, dat de militaire inspanningen zal leiden. De strijd die op het ogenblik in het land woedt is ongekend hevig, en kan volgens velen op een nederlaag uitdraaien voor de machthebbers in Addis Abeba. In de zuidooste lijke Ogaden hebben 3.000 guerril- leros van het west-Somalische be vrijdingsfront in de laatste twee maanden ongeveer 60 procent van het land in bezit genomen en daar bij ondermeer de vitale spoorweg tussen Addis Abeba en Djiboeti af gesneden. In Eritrea bezetten vrijheidsstrij ders de hele provincie, met uitzon dering van de provinciale hoofd stad Asmara en enkele andere ste den. Addis Abeba heeft herhaalde lijk Soedan ervan beschuldigd de Eritrese opstandelingen bij te staan. Gisteren deden de Ethiopische machthebbers opnieuw een felle uitval naar Somalië dat met gere gelde troepen de rebellen in de Ogaden zou bijstaan. "De Somali sche regering heeft met behulp van tanks, vliegtuigen en zware artille rie het grootste deel van de Ogaden bezet", zo meldde de Ethiopische radio. De zender voegde hier aan toe dat hoewel de Ethiopische geregelde en burgerstrijdkrachten de afgelo pen twee weken zware verliezen hebben toegebracht aan de indrin gers, er alles aan gedaan moet wor den om de "eer, ja zelfs het bestaan van het revolutionaire moeder land" te verdedigen. De Somalische radio zei gisteren dat de gevechten in de Ogaden zich dagelijks uitbreiden en dat "voort durend" Ethiopische officieren en soldaten zich overgeven aan de door Somalië gesteunde onder handelingen. Nu definitieve afspraak over de luchtvaart HAMILTON (BERMUDA) (Reu ter) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Groot- Brittannie hebben zaterdag in Ha milton (Bermuda) een nieuwe overeenkomst over de burger luchtvaart getekend welke een nieuwe basis vormt voor de groei van het luchtverkeer tussen beide landen. Zij vervangt een overeen komst die dertig jaar van kracht is geweest. De kwestie van landingsrechten in de Verenigde Staten voor de Brits-Franse Concorde is niet geie- geld. Deze zaak dient voor Ameri kaanse rechtbanken. Op grond van de nieuwe komst zullen onder r lijnen worden geopend tussen Londen en vijf Amerikaanse ste den, waardoor het totale aantal van dergelijke lijnen veertien wordt. ATHENE - Alleen al de herbenoe ming van Ihsan Sabri Caglayangil als minister van buitenlandse za ken wijst erop dat stagnatie weer het voornaamste kenmerk gaat worden van Demirels nieuwe rechtse coalitiekabinet in Turkije, zijn vijfde sinds 1965. Een Turkse politicus in Ankara zei deze week over Caglayangil: „Die ziet heus geen kans om onze internationale positie te verbeteren, maar hij kan er misschien toe bijdragen dat de zaken in langzamer tempo achte ruithollen". Deze pessimistische karakteristiek lijkt evenzeer van toepassing op Demirels hele ploeg. Demirel is echter een meester in politieke ma nipulatie en met het nodige geluk ziet hij misschien kans om voorlo pig het tempo van de verslechte ring wat af te remmen. Men zegt m Ankara dat ae lagere gelederen van Demirels Recht vaardigheidspartij weinig opheb ben met zijn nieuwe coalitie en dat er over een dag of tien wel eens af valligen zouden kunnen zijn bij het vertrouwenvotum, of anders in de nabije toekomst. Met 229 van de 450 kamerzetels voor de drie coalitie- Door George Coats partijen, is het risico inderdaad niet denkbeeldig, vooral niet in het Turkse parlement, waar in het vier jarige leven van een parlement ge middeld een vijfde van de kamer leden van partij wisselt. Als Demirel niet meteen weer struikelt, houdt hij het op z'n hoogst een half jaar uit, tegen een achtergrond van toenemend bin nenlands geweld van uiterst rechts en uiterst links en een steeds slech tere internationale positie, met het leger in de coulissen om de zaken over te nemen als de toestand uit de hand loopt. Dat is op het ogenblik nog de meest optimistische ver wachting die men te horen krijgt. Demirel staat voor dezelfde pro blemen die hij voor de verkiezingen van 5 juni heeft achtergelaten: poli tiek geweld dat in twee jaar tweeh onderd mensenlevens heeft gekost, ontredderd hoger onderwijs, een zieke economie en een groeiend in ternationaal isolement doordat de Turkse rol in de kwestie-Cyprus zelfs de betrekkingen met Was hington vertroebelt, om van die met Griekenland maar te zwijgen. De Turkse situatie is vooral zoveel slechter geworden in de afgelopen twee en een halfjaar van „nationaal front"-bewind onder Demirel. Die gelegenheidscoalitie van de Recht vaardigheidspartij met kleinere groepen om een kamermeerder heid mee te krijgen, heeft niet an ders gedaan dan intern ruziën en is aan de aanpak van de problemen helemaal niet toegekomen. Vervroegde verkiezingen hebben daar vorige maand geen eind aam kunnen brengen. Het is vrijwel de-' zelfde combinatie waar Demirel nu mee terugkomt twee van zijn drie vorige partners, de ultra- mohammedaanse Nationale Heil spartij en de extreem rechtse Na tionalistische Actiepartij, een ver zameling politieke oermensen on der leiding van een ex-kolonel die beschuldigingen dat hij een fascist is, probeert te ontzenuwen met de merkwaardige mededeling dat hij nationalist en socialist is. De kans dat zo'n regering de Turkse problemen kan overwinnen, wordt niet bepaald verhoogd door de coalitie-afspraken die Demirel heeft moeten maken met de twee andere partijleiders, die zich zeer duur verkocht hebben. „Dit is geen programma van een coalitie- Demirel maar van een regering van de Heilspartij", zei een veront waardigde Turkse politicus. De neo-fascisten zijn op 5 juni van de drie naar zestien kamerzetels geklommen en hebben nu vijf por tefeuilles weten te bedingen in plaats van drie, maar de beste on derhandelingspositie had de ge halveerde Heilspartij, die bij de verkiezingen van 48 naar 24 zetels is gezakt maar daarmee voor Demirel toch zo onmisbaar is gebleven dat zij haar acht ministersposten heeft behouden. De mohammedaanse leiders, die zich in de laatste halve eeuw hun greep op de Turkse politiek en de samenleving hebben zien ontglip pen, hebben er grote concessies voor geëist. Mohammedaanse on derwijsinstellingen zullen opge waardeerd worden, gediplomeer den van godsdienstscholen krijgen gemakkelijker toegang tot univer siteiten en er zal overwogen wor den om artikel 163 van de grondwet in te trekken, dat beperkingen op legt aan extremistische godsdiens tige agitatie. Dezelfde coalitie is van plan om alles te onderdrukken wat zij „anarchistisch" of „communis tisch" vindt. OBSERVER-DIENST

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7