Emancipatiecommissie vergeet Vrouwenraad De strik Meubels om mee te nemen PAGINA 6 EXTRA MAANDAG 25 JULI 1977 Hij ging die dag dineren met vrienden in dat gere nommeerde restaurant aan de grote rivier waaraan de stad haar oorsprong en naam dankte. De gastheer - in zijn kring staat hij bekend als een ware gastronoom - had voor die gelegenheid zijn nieuwe zijden hemd met opstaande boord van Pierre Cardin aangetrokken. In de bar van het restaurant kwamen ze bijeen en bestelden er een aperitiefjeDe gastheer werd er getroffen door de bijzondere sfeer van het etablis sement. Eigenlijk was hij liever naar een wat minder chique gelegenheid gegaan. Een restaurant dat weliswaar wèl met een ster in de Guide Michelin werd onderscheiden doch dat om de een of andere reden bij het etablissement niet zo hoog in aanzien stond. Vreemd dacht hij dat ze het hier zonder zo'n ster moeten doen. Het ziet er toch zo perfect uit. Hij had champagne besteld en om de kaart van het restaurant gevraagd. Terwijl het sprankelende vocht in hoge flutes werd geserveerd boog hij zich over de kaart en stelde het gezelschap voor te beginnen met een soepje met verse truffels, een I stukje tarbot met een kreeftensaus en een kalfsmedaillon met ganzelever. Hij koos er zelf de wijnen bij. Een Macon Lugny bij de vis en een bijzondere St. Emilion voor bij het vlees. Over het dessert zou men pas later beslissen. Te lang Toen hij de bestelling aan die o zo keurige chef-de-rang doorgaf viel het hem op dat de zwartrok het oog wat al te lang op de boord van zijn hemd had gevestigd. Vreemd vond hij dat, zouden ze hier nog nooit van die chique mensen gezien hebben? Het gezelschap stond op en men begaf zich naar de- aangrenzende eetzaal. Bij de ingang werden ze opgewacht door een nog keuriger heer die men in dergelijke inrichtingen met maïtre pleeft aan te spreken Ook deze zwartrok richtte zijn blik op zijn boord. Hij kwam toen een stap dichterbij en zei hem zachtjes, doch wel zo luid dat het hele gezelschap het horen kon, dat men hier niet zonder een stropdas kon binnenkomen. Even leek hij sprakeloos, keek om zich heen en zag uitsluitend keurig "gestrikte" heren. Intussen siste de zwartrok hem toe dat de portier in de loge vast en zeker nog wel een keurige strik voor hem had liggen. Of meneer wel even zo vriendelijk zou willen zijn.... leeneer was inderdaad zo vriendelijk want hij wilde het avondje-uit niet vergallen. Binnen enkele minuten was hij weer terug in het restaurant en 'zocht het tafeltje m met de vrienden op. Blik De soep werd geserveerd en onze "gestrikte" gastheer vertelde het verhaal van Paul Bociise die deze soep voor het eerst op het Parijse Elysée serveerde. De vis werd opgediend, heel keurig, niet te veel, een enkel lepeltje saus en wat achteloos weggeschoven lagen er ook een paar worteltjes op het bord. De vis was perfect en de saus smaakte zoals een kreeftesaus behoort te smakenNet toen hij begonnen was met een betoog over restaurants met en zonder sterren legde hij het viscouvert neer en vroeo de vasserende bediende of de maitre even wilde komen. Zonder iets te zeggen knoopte hij de das los en wierp die met een elegant gebaar voor de voeten van de aangesnelde maitre. Terwijl de man zich bukte om het zo belangrijke attribuut op te rapen siste de gastheer, hem op een wat te luide toon toe: denkt u dat ik hier, voor worteltjes uit blik een das om doe DEN HAAG - Enige tijd geleden stuurde de emancipatie commi- sie de nota organisaie emancipa tiebeleid aan de kabinetsforma teur. Deze week zond de Neder landse Vrouwen Raad formateur Den Uyl ook opmerkingen toe over deze nota. Op het eerste gezicht wekt dat niet de indruk da de adviescommis sie van de regering in emancipatie-zaken en het sa menwerkingsverband Neder landse Vrouwen Raad, waarin een miljoen vrouwen zijn ver enigd, het met elkaar eens zijn. "Okay, dat ben ik helemaal met je eens", zegt de voorzitster van de Vrouwenraad, Len Rempt, het wekt de indruk, maar het is niet zo. Wij zijn het over het algemeen wel eens, maar wemoeten eens iets achteraf roepen omdat er geen vooroverleg is geweest". En daarmee zocht ze dan meteen de klacht de Vrouwenraad in het al gemeen heeft tegen het optreden van de emancipatiecommissie: er wordt zo weinig met ons gepraat, vaak horen we dingen achteraf en als je dan al eens een nota krijgt toegestuurd, wordt er van je ver wacht dat je binnen één of twee maanden commentaar klaar hebt. "Als wij het echter moeten door spelen naar onze organisaties en het daarvandaan weer terug heb ben en er een behoorlijk stuk van hebben gemaakt, mens daar gaat minstens een halfjaar werk in zit ten. En daar geeft de emancipa tiecommissie ons eenvoudig geen kans voor". De opmerkingen die de NVR aan de kabinetsformateur zond wa ren bedoeld als een aanvulling op de nota van de emancipatie commissie "De commissie had ons gevraagd een prioriteitenlijst op te stellenmaar later hebben ze besloten alleen de algemene structuur aan te geven. Wij heb ben toen besloten die prioritei tenlijst en nog een lijst met priori teiten die wij van de verschil lende vrouwenorganisaties had den ontvangen toch aan de kabi netsformateur op te sturen". meer kader hebben en kader dat wordt betaald. Of betaald, ver goedingen krijgt. En ik vind ook dat er meer subsidie moet wor den gegeven aan de vrouwenor ganisaties die allemaal bijdragen aan de bewuswording en eman cipatie van de vrouw. Ik denk daarbij dan aan huisvesting, or ganisatiekosten, vergoeding voor het bestuurs- en het middenka der enz. En dat zijn heus niet van die verschrikkelijke bedragen". Uit die prioriteitenlijst blijkt vooral dat men zich in de vrouwenorga nisaties ongerust maakt over de toekomst van het vrijwilligers werk. Len Rempt daarover: Ik vind het plezierig werk en voor mezelf ook enorm bevredigend, maar soms is het allemaal wel eens te veel. Ik noem maar als voorbeeld al die rapporten die binnenstromen en waar binnen korte tijd commen taar op wordt gevraagd. Die rap porten worden gemaakt door professionals en ze verwachten ook een professionele antwoord, maar daar gaat veel tijd in zitten. De meeste vrouwenorganisaties hebben wel wat mensen op een kantoor, maar die komen nauwe lijks toe aan beleidsvoorberei- dend werk. Dan moet je gewoon Subsidies zijn er op vele terreinen nodig om het emancipatiewerk van de grond te krijgen. En daarom is men bij de NVR ook wat teleurgesteld, dat men in de emancipatie commissie spreekt over een op te zetten raamwerk waarin alles nog moet worden in gevuld. Len Rempt: "Dat hebben we in onze tweede brief aan de kabinetsformateur geschreven. Als u dat netwerk opzet, kunne wij het als NVR "bemannen". Wij hebben de organisaties, die zijn gemakkelijk in te passen, waarom dan allerlei nieuwe din gen op touw gaan zetten"? Daarbij komt de voorzitster van de Vrouwenraad weer terug op haar klacht over de commissie: "Waarom hebben ze ons daar niet van tevoren over gevraagd. Dat zelfde geldt voor het emancipatie-instituut, waarover wordt gesprokén. Ik geloof daar niet in, maar het was veel beter geweest om dat te onderzoeken. Aan de basis, bij de vrouwen. Ik ben wel eens bang dat men bij de commissie alles te vlug wil. Ik vind het erg belangrijk om steeds die achterban, die grote groep vrouwen waar het tenslotte alle maal om draait om die steeds te raadplegen. Om te horen wat daar leeft en het dan te vertalen in rap porten en nota's die'op ministe- rieël niveau moeten worden gele zen. En daar spreekt men nu eenmaal een bepaald taaltje". Taaltje Dat taaltje is ook overgenomen door de emancipatie-commissie. Len Rempt kan dat best begrijpen. Waar ze meer moeite mee heeft is met het feit dat men dan ook rap porten en nota's die voor de vrou wen zelf zijn bedoeld in dergelijke ambtelijke taal weergeeft. "Wil je suc'ces hebben, wil je zeker weten dat vrouwen het lezen, dan moetje het eenvoudig houden, voor ieder een te begrijpen". Een emancipatie-beleid opzetten is niet eenvoudig, dat begrijpt de voorzitster van de NVR maar al te goed, maar "laten we proberen niet langs elkaar heen te werken. Daarom hoop ik ook dat de eman cipatie commissie zodra er een nieuwe minister is met die man aan de tafel gaat zitten en desnoods pra ten ze twee dagen door, maar dan hebben ze het waarschijnlijk over hetzelfde emancipatie-beleid. Wat er nu gebeurt of gaat gebeuren, Len Rempt: praten zoals ik begrijp uit de nota e patie die kort geleden aan de Ka mer is aangeboden is slechts frutse len in de marge. Een klein beetje geld hier en een experiment daar en ach dan zijn die vrouwen wel weer een poosje stil. Er zijn i langrijker zaken, zoals de sche toestand en de werkeloosheid en je hoort mij natuurlijk niet zeg gen dat dat niet belangrijk is,-maar daarmee schuiven ze het probleem van de vrouwen toch maar weer op de achtergrond". Een Noor die geen tweede woning heeft, is geen echte Noor. Deze uit spraak van een Noorse journalist bewijst dat het vakantiehuis in Noorwegen tamelijk algemeen is. Lang geleden was het gewoonte dat de eigenaar van een vakantiehuis z'n eigen meubelen maakte of dit liet doen door een dorpsmeubel maker. Deze meubelen laadden een min of meer rustiek karakter en werden gemaakt van het hout uit de omgeving. Er worden in de Scandinavische landen nog maar heel weinig meu belen op ambachtelijke wijze ge maakt. De industrie heeft dit over genomen, maar de stijl van het oude ambacht- gehandhaafd, al thans waar het gaat om wat men in de noordelijke landen „vrijetijds- meubelen" noemt. Om hoge trans portkosten te voorkomen maakt men deze meubelen demontabel. De koper kan ze dan gemakkelijk meenemen in de kofferruimte van z'n auto of op een bagagerek ver- Uitneembaar Het is op dit ogenblik zo dat in de noordelijke landen vrijwel alle meubelen uitneembaar zijn en in kartonnen dozen verpakt worden verzonden. Voor het in elkaar zet ten van deze meubelen is het meestal voldoende te weten dat een inbusmoer naar rechts wordt vast gedraaid. Een passende inbussleu- tel krijgt de koper erbij. Ook in Nederland Ook de Nederlandse meubelindus trie maakt demontabele meubelen. Alleen is het hier wel gebruikelijk dat de winkelier de inbusmoertjes even vastdraait. Het kan ook an ders. De winkelier kan z'n demon tabele fauteuils rustig in de handige kartonnen dozen laten zitten en zo aan de koper meegeven. Snel En dat is dan een van de aantrekke lijke kanten van de demontabele meeneem-fauteuil. Geen zes weken of nog langer wachten voordat het meubel wordt thuisbezorgd. De montabele, verpakte meeneem- meubelen zijn altijd goedkoper dan vergelijkbare vaste" meubelen. Niet minder belangrijk is, dat als de dwarsverbinding van een demon tabel zitmeubel door uitdrogen - denk aan centrale verwarming - speling gaat vertonen, het vol doende is de inbusmoeren een halve slag aan te draaien en de stoel staat er weer wankelloos bij. Een ander belangrijk punt is, dat de montabele zitmeubelen meestal een tamelijk eenvoudige stoffering hebben die afneembaar is en daar- Eerlijk Wie op zoek gaat naar een demon tabel Queen Anne fauteuiltje komt voor een teleurstelling te staan want die zijn er niet. De eis een zit meubel demontabel te maken legt beperkingen op aan de vormge- ying. Het hout kan bijzonder mooi zijn afgewerkt, maar in negen van de tien gevallen gaat het om een soort lattenstijl. Dit leidt tot een vormgeving die bijzonder eerlijk en waarachtig aand,oet, gjaar die in weZen nogal simpel is. Het karakter' dat daardoor ontstaat wordt vaak onderstreept door de gekozen houtsoorten waarvan op dit ogen blik 't mooi getekende grenen met. z'n natuurlijke noesten veel ge vraagd wordt. Wordt het lichte gre nen ïn het gebruik hier en daar wat vuil dan is een vochtige doek vol doende om dit te verhelpen. En Vooral geen meubelwas gebruiken. Als door een ongelukje ergens een stukje hout is afgestoten, is het goed mogelijk om met fijn schuur papier de beschadiging onzicht baar te maken. Samenstelling Henriëtte v.d. Hoeven Eigenlijk is het een koud kuns tje om thuis zelf de meest bij zondere ijsjes te maken. De tijd dat je moest beschikken over een ijsemmer is voorbij. Ook in het diepvries-vak van uw koel kast kunt u de mooiste compo sities omtoveren tot, gedurfde ijscreaties. Hoewel wij Nederlanders nog altijd verzot zijn op het roomijs van de banketbakker komen de vruchtenijsjes steeds meer in trek. Daarnaast - en dat gebeurt onder invloed van de Nouvelle Cuisine - dringen de calorie arme ijsjes zich steeds meer op. Die calorie-arme verfrissers worden meestal gemaakt op een basis van yoghurt. Andere voorbeelden zijn de sorbets op basis van verse vruchtensappen of een combinatie van de laatst genoemde twee. Ik geef u hier bij enkele voorbeelden. Alle reerst een traditoneel voor beeld. Voor een royale portie (4 a 5 pers.) heeft u nodig: 300 gram verse aardbeien, 5 volle eetle pels basterdsuiker, 1 dessertle pel (vers) citroensap, 1 eier dooier, 1/4 liter slagroom. Zorg ervoor dat tenminste een uur tevoren de koelkast (en dus ook het diepvriesgedeelte) op de al- lerkoudste stand wordt gezet. Was de aardbeien snel, maak ze schoon, prak ze met een vork fijn en druk de vruchtenmassa door een zeef. U kunt natuurlijk ook in uw keukenmachine de vruchten tot een egale moes draaien. Voeg er dan de suiker, de losgeklopte eierdooier en het citroensap aan toe. Klop dit snel dooreen en spatel er vervolgens de stijfgeklopte (ongezoete) slagroom door. Schep deze De hoeveelheid suiker dient u naar smaak toe te voegen. Vijf volle eetlepels basterdsuiker op 300 gram verse schoonge maakte vruchten is een gemid delde. Wanneer de vruchten erg zoet zijn - zoals sommige soor ten peren - dan kunt u best met een of twee eetlepels suiker minder toe. Likeur Een haute cuisine creatie ver stekend. Yoghurt Yoghurtijsjes kunt u op een zelfde manier bereiden. In- plaats van de slagroom gebruikt u Bulgaarse yoghurt. Tijdens het vriesproces dient u de massa niet twee .maar vier maal opnieuw te kloppen. Het ver dient aanbeveling de yoghurt ijsjes na de bereiding (3 uur) nog een uur of twee, drie rustig in het diepvriesvak van de koel- compositie in een ijslaatje en zet het tenminste drie uur in het diepvries-vak van de, koelkast. Tijdens het vriesproces de ijs massa nog twee keer goed kloppen. Hierdoor vriest het aardbeienijs mooi gelijkmatig op Inplaats van aardbeienmoes kunt u natuurlijk ook het moes van tal van andere vruchten kiezen. Frambozen, bosbessen, bramen, perziken, kersen en zelfs peren lenen zich uitste kend voor deze vruchtenijsjes. krijgt u wanneer u door het ijs mengsel een of twee eetlepels likeur mengt. Bij aardbeien past een aardbeienlikeur na tuurlijk heel goed. Heel geraffi neerd wordt de zaak echter wanneer u.er een lepel witte Cu racao door mengt. Met frambo zen moet u eens denken aan een of meer eetlepels Framboise - een destillaat dat meestal af komstig is uit de Elzas. Bij pe ren past de likeur gemaakt op basis van de Poire William uit kast te laten staan. Wanneer u beschikt over een ijsmachientje - een sorbetiere - dan wordt het u al heel gemak kelijk gemaakt. Want die neemt u ook nog het kloppen er tussen door uit de hand. Volg bij berei dingen van ijs met een dergelijk apparaat altijd eerst de aan wijzingen van de fabrikant. La ter kunt u dan zelf gaan experi menteren. Vruchtenijsjes ge maakt op basis van vers geperst vruchtensap - zonder toevoe gingen van slagroom of yoghurt kunt u, wanneer u niet over zon' sorbetiere beschikt, vrij moei lijk zelf maken. U dient name lijk de ijscomposities daarvoor tijdens een vriesperiode van drie uur iedere tien minuten even op te kloppen. Tot slot nog een recept voor het ouderwetse room ijsje: Benodigd voor vier personen:' 75 gram basterdsuiker 3 eiwit ten, lij4 liter slagroom, 1 zakje vanillesuiker, 5 eetlepels mel- k en een eierdooier. Breng de melk aan de kook, los er de vanillesuiker in op. Haal de pan van het vuur en voeg er de losgeklopte eierdooier aan toe. Blijf flink kloppen en zet de pan een minuutje op een laag pitje en zie, er ontstaat een ge bonden sausje. Giet het sausje in een kom en laat het afkoelen. Klop de eiwitten stijf, sla de sla groom half stijf en mengen ei witten en room door de inmid dels koud geworden eiersaus. Schep dit mengsel in een ijslaa tje en plaats die drie uur in het vriesvak van de koelkast. Tij dens het vriesproces slechts eenmaal even opkloppen. Ser veer dit ijsje met verèe vruchten en wat amandelsnippers!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6