Ruimte voor voetganger sen auto in het centrum Victoria Regia bloeide Vergeleken met Haarlem Wandelgebieden en parkeergarages Jongetje (10) gewond bij botsing auto's Haagse rozen- kniigii op Leidse markt MAANDAG 25 JULI 1977 Onder de titel "Vergele ken met verschijnen deze zomer een aantal ar tikelen over met Leiden vergelijkbare steden. Hoe lost men daar de binnens tadsproblemen op? Dit is het derde artikel. Eerder is geschreven over Delft en Groningen. daarbij op dat de stad „naar de garages toe groeit". Steeds meer winkels vestigen zich langs de looproutes van de garages naar het hartje van de stad. Sneller Worden de auto's gelokt door de parkeergarages, neemt het verkeer erdoor toe? Zowel Van Mau- rik als Van de Water ontkennen dit beslist. Voordeel van het ^geconcentreerd (in garages) parkeren is dat er minder verkeer rondrijdt door de stad op zoek naar een parkeerplaatsje. Verder betekenen de garages geen uitbreiding van het aantal plaatsen maar een vervanging van de ver loren gegane. Van Maurik schat dat het totaal van tien jaar geleden (4000 plaatsen, ongeveer een kwart meer dan Leiden) minder is gewor den. „Het opheffen van plaatsen gaat gemakke lijker dan het neerzetten van een nieuwe gara ge". In de garages zijn respectievelijk 500,440 en 460 plaatsen. enige kanttekening van het bedrijfsleven (Kamer van Koophandel) bij het gevoerde beleid is dat men sneller het aantal parkeergarages zou wil len uitbreiden. De stichting City Haarlem, waarin de economische krachten van de bin nenstad zijn gebundeld, onderstreept de goede samenwerking met de gemeente. City Haarlem speelt met allerlei activiteiten in op de moge- lijkheiden die de vernieuwde binnenstad biedt. Het afgelopen voorjaar zijn zo anderhalve week lang de consumenten gelokt met muziek, spelle tjes, standhouders, artiesten en feesten. TOM MAAS Haarlem mag dan geen univ>ersiteit hebben, toch neemt de Spaamestad een belangrijke plaats in de regio. Daarbij wordt de nabijheid van Amsterdam gevoeld zoals Leiden de invloed van de Haagse agglomara- tie ondergaat. De Haarlemse binnenstad ligt in geklemd tussen de Leidsevaart en het Spaarne. Qua oppervlak kleiner dan de Leidse binnenstad, is de maat van het winkelcentrum, de grootte van de winkels en de straten goed vergelijkbaar. Voor de lief hebber van stedeschoon heeft deze Noordhollandse stad veel te bieden. Er is een tamelijk groot voetganger sgebied, met aan de rand daarvan drie parkeergarages. Er zijn plan nen voor nog twee garages. Ver spreid in het voetgangersgebied liggen enkele grote warenhuizen. De Grote Markt, sinds enige jaren autovrij, is in het centrum ook een flinke trekpleister, vooral op de marktdagenEr zijn verschillende winkeliersorganisaties, die zich sinds enkele jaren hebben verenigd in de Stichting City Haarlem. Haarlem wordt bestuurd door een college, waarin de PvdA drie wet- houdersposten bezet, het CDA twee en de VVD één. Het college heeft kortgeleden een verkeersplan ge publiceerd dat ook betrekking heeft op de binnenstad. Vanuit het be drijfsleven werd naar aanleiding daarvan aangedrongen op een snellere uitvoering van de plannen voor parkeergarages. De laatste cij fers van de NZH wijzen uit, dat voor het eerst het gebruik van het openhaar vervoer in Haarlem niet gedaald is, maar gelijk is gebleven. Over datzelfde jaar werd in Leiden een stijging van het gebruik geregi streerd. HAARLEM/LEIDEN - De raadsleden die begon- i- nen over de aanleg van een voetgangersgebied werden uitgekreten voor „moordenaars van de binnenstad". Dat was acht jaar terug. Intussen is in Haarlem wel het een en ander veranderd. Er is r. een aantal aardige voetgangersgebieden aange legd. Maar dat Haarlem ook in de Leidse gemee nteraad wel eens over de tong is gegaan komt door de goede ervaring die men daar heeft met parkeergarages. In Haarlem zijn thans drie garages open. Ze wor den beheerd door een gemeentelijke stichting S (Stichting Parkeer voorzieningen Haarlem) die r er in slaagt quitte te draaien. Vooral dat laatste is n interessant. De vrees bij de Leidse bestuurderen is steeds geweest dat mogelijke Leidse parkeer garages niet rendabel zouden zijn. Haarlem was al in 1969 in het gelukkige bezit van >- een binnenstadsplan. Belangrijkste van een binnenstadsplan is wel dat er duidelijk een be- r" leid in wordt aangegeven zodat iedereen weet waar die aan toe is. In die tijd dat het plan werd opgesteld, liep het Haarlemse centrum achteruit. De concurrentie werd merkbaar van een nieuw winkelcentrum in de nieuwbouwwijk Schalkwijk. Op basis van g het binnenstadsplan werd besloten tot aanleg c: van een voetgangersgebied om terrein terug te winnen. Na enige strijd werd het compromis ontwikkeld dat eerst een parkeergarage zou worden gebouwd om de parkeerplaatsen te ver vangen die verloren zouden gaan in het voet je gangersgebied. Eind 1970 werd deze garage geopend. Het voet gangersgebied werd een succes en al spoedie van de overige parkeerbeperkingen. Hoewel het experiment tot nu toe succesvol is verlopen, is men wat huiverig met verdere uitbreiding. Be zwaar bijvoorbeeld van de Kamer van Koop handel is dat bij het vignettensysteem een aantal kortparkeerplaatsen (voor winkelend publiek) verloren gaan aan langparkeerders (bewoners). Er zijn tenslotte plannen voor een vierde garage in 1980 en eventueel een vijfde in 1982. Quitte De garages worden beheerd door de gemeente lijke Stichting Parkeervoorzieningen Haarlem, waarvan secretaris is de heer Van Maurik, bij de gemeente werkzaam als directeur dienst eco nomische zaken. Deze stichting heeft nu zeven jaar gedraaid zonder de hand te hoeven ophou den bij de gemeente. Men kon quitte draaien dankzij de overschotten op de exploitatie van de parkeermeters. Een overschot van een paar ton na aftrek van de kosten voor het achttal par keerwachters. Belangrijk is wel dat de winke liers de eerste jaren totaal 350.000 gulden heb ben bijgedragen om in het begin de exploitatie van de eerste garage mogelijk te maken. Deze garage draait nu met een licht overschot. Het beeld bij alle garages tot nu toe was: een eerste bezetting van 20 procent, waarna deze bezetting jaarlijks 10 procent stijgt. Een garage levert in het begin altijd verlies maar wordt rendabel als binnen vijfjaar een bezettingsgraad van zeven tig procent is gehaald. De mensen moeten eerst wennen aan de aanwe zigheid van een parkeergarage is de indruk van stichtingssecretaris Van Maurik. Maar als de ta rieven niet te hoog zijn heeft men het er snel voor over om veilig te kunnen parkeren zonder lang te hoeven zoeken. Op de Haarlemse tarieven heeft Van Maurik nooit grote kritiek gehoord. Bij de parkeermeters zijn er twee tarieven: in het centrum een gulden per uur, daarbuiten 50 cent. In de garages betaalt men voor de eerste vier uur een gulden per uur, daarna komt het tarief lager te liggen. Het nege nde uur kost zodoende een kwartje, net als de daarna volgende uren. De openingstijden van de nieuwste garage bij het station zijn afgestemd op de tijden van de eerste en laatste treinen, 's Zondags is de garage alleen 's morgens en 's avonds anderhalf uur open ten zij er evenementen plaatsvinden in de naastge legen hal. De garage De Raaks is 's zondags gesloten en door de week open van zes tot twaalf uur. Garage De Camp is ook 's nachts open in verband met de bewoners die gebruik maken van het vignet tensysteem. Dat is bedrijfsmatig onverant woord, onderstreepte Van Maurik, maar wordt mogelijk gemaakt door subsidie van de gemee nte. De loopafstanden van de garages naar het hartje van de stad variëren van 150 meter (enkele) mi nuten lopen) tot de afstand van het station tot de Grote Markt: negen minuten lopen. Zowel wet houder Van de Water als Van Maurik merken stonden de winkeliers, nu verenigd in één club, bij het college van burgemeester en wethouders op de stoep om uitbreiding van het voetganger sgebied te vragen. Vier jaar geleden volgde een Vignetten Over de plaats van de garages is in het verleden wel eens felle strijd gevoerd. Het laatst ging het om een garage die in het hartje van de stad zou moeten komen. Van de Water toont zich opge lucht dat dit niet zal doorgaan. Deze garage zou niet passen in de filosofie dat de parkeergele genheid gecreëerd moet worden rond het voet gangersgebied, zodat het verkeer slechts tot aan de rand van de binnenstad hoeft te komen. Deze filosofie vindt in het binnenstadsplan verder gestalte doordat gestreefd wordt naar het ver plaatsen van verkeersaantrekkende bedrijven. Op vrijkomende plaatsen worden veelal wo ningbouwprojecten gerealiseerd. Voor de bewoners wordt geëxperimenteerd in een bepaalde wijk met een vignettensysteem: tegen gereduceerd tarief kunnen de bewoners gebruik maken van een parkeergarage om hun auto te stallen. Het.vignet houdt ook een ontheffing in tweede gebied met een tweede garage en verle den jaar werd de derde fase voltooid met een nieuwe garage bij het station. De voor het bin- nenstadsbeleid verantwoordelijke wethouder Van de Water meent dat het centrum dankzij deze maatregelen „geweldig is opgekrikt" zodat er ook meer aantrekkingskracht op de regio is: er zouden zelfs mensen uit Amsterdam in Haar lem komen winkelen. Eind deze week misschien opnieuw LEIDEN - De Victoria Regia in de Leidse Hortus Botanicus heeft het afgelopen weekeinde weer gebloeid. Evenals vo rige week kwam de reusachtige "waterlelie" volledig boven water. Verwacht wordt dat er tegen het eind van de week opnieuw een knop zal ontspringen. De Haagse Rozenkoningin Edda Akkerman vereerde af gelopen zaterdag de Leidse markt met een bezoek, daarbij vergezeld van haar hofdame Monique van Doom (links op de foto). Na een wandeling over het marktterein deelde zij o.a. op de Nieuwe Rijn rozen en hop jes uit aan voorbijgangers. Het is overigens het tweede jaar dat er een Rozenkoningin is gekozen. De Rozenkoningin treedt op als goodwill- ambassadrice voor de rozen- tentoonstelling in het Haagse Westbroekpark. waar 20.000 rozen in ruim 400 variëteiten bloeien. 3ovendien wordt zij geacht het toerisme in Den Haag /Scheveningen te bevor deren LEIDEN - Er hebben zich in het afgelopen weekeinde in Leiden en kele verkeersongelukken met li chamelijk letsel voorgedaan. De 10-jarige P. R. uit Leiden raakte gis termiddag gewond als gevolg van een aanrijding tussen twee person enauto's op de hoek van de Hoflaan en de Telderskade. Het ventje reed met zijn fiets over de Hoflaan, toen de twee auto's op het kruispunt te gen elkaar botsten. Door de botsing maakte één van de wagens een d. Nieuwendijk, 2. R. P. de Graaf, 4, 5, 6, 9, 10. W. v.d. Nieuwendijk en Zn., 7. J. Schipper, 8 T. Platteel. LEIDEN - De Leidse postduiven vereniging De Vriendenclub hield een wedvlucht vanaf Compiegne, waarvan de uitslag was: 1. Gebr. v. d. Voorn, 2. J. Turk, 3. W. Vijlbnef, 4,9 J. van Seggelen, 5,6 T. Gijsman, 7, 10 S. Pracht sr., 8. Jac. Siera. Uit slag van de wedvlucht vanaf Strombeek: 1, 7 Jac. Siera, 2. M. Noordervliet, 3. J. Beekman, 4, 10 L. Koopman, 5. T. Gijsman, 6. W. Vijlbrief, 8. W. Rietkerk, 9. J. van Seggelen. draai, daarbij het naderende fiets- ertje tegen de grond werpend. De jongen kreeg een hersenschudding en twee afgebroken tanden. Hij is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een 19-jarige Leidenaar moest naar hetzelfde ziekenhuis nadat hij gis teravond bij De Vink met zijn auto tegen een lichtmast botste. De jon geman kwam van de Rijndijk en moet even na het passeren van de spoorwegovergang de macht over het stuur hebben verloren. De wa gen schoot de verhoogde midden berm op en ramde vervolgens de lichtmast. De bestuurder kreeg diepe snijwonden in het gezicht. De materiële schade was groot. Ook uit de bocht vloog gisteren op het Lammenschansplein een tot nog toe onbekend gebleven auto mobilist. De politie trof daar in elk geval een geheel vernielde auto aan, die tegen een wegbewijze- ringspaal was gereden. De auto bleek geheel te zijn vernield, maar van de bestuurder was geen spoor te bekennen. Op de bestuurder szitplaats werd wel een fles met drank aangetroffen. Overigens liet men vanochtend bij de Hortus nadrukkelijk weten dat de Victoria Regia nog niet bezich tigd kan worden. Belangstellenden die zich ijlings naar de Hortus be geven, zullen dus voor een gesloten deur komen te staan. De hoop is erop gevestigd dat als de enorme kelk eind van deze week weer tot bloei komt, de deuren voor het pu bliek wel geopend kunnen worden. Dat zal dan nog nader worden be kend gemaakt. De Victoria Regia, waarvan Leiden de "bloeiprimeur" in Nederland heeft, werd bijna honderdtachtig jaar geleden in Zuid-Amerika ont dekt door de natuurkundige Haen- ke. Voordat deze echter zijn vondst wereldkundig kon maken, stierf hij en het zou nog zo'n dertig jaar du ren voordat Europese plantkundi gen de gigantische kelk opnieuw ontdekten. Het bleek erg moeilijk de plant over te brengen en in stand te houden. De eerste die er in slaagde de lelie tot bloei te brengen, was de bloe mist van de Hertog van Devonshire (Engeland), ene Paxton. Dat ge beurde in 1849. Nederland volgde in 1859 (Amsterdam). Een paar jaar later (1872) kwam het grote mo ment ook in Leiden, waar men een speciale kroonvormige kas voor de Victoria Regia had laten bouwen. De plant groeit in ondiepe kommen in het Amazone-gebied, die gedu rende een deel van het jaar droog- liggen. De zaden zijn zo groot als een erwt. Ze worden in een speciale watertank gezaaid, maar er komen in het Victoria-bassin ook wel spontaan zaailingen op. De bladen van de plant kunnen zo'n 24/a meter doorsnede bereiken, met een op staande rand van ongeveer tien centimeter. Een groot blad kan een klein kind dragen. De plant geeft overigens meerdere bloemen per jaar. 's Nacht gaan de bloemen open, de eerste nacht is de bloem stralend wit, de tweede nacht pur perrood. Om de vier a vijf dagen komt er nieuw blad en tegelijk ver schijnt er ook weer een bloemknop. Of de bloem tot bloei komt is overi gens sterk afhankelijk van het (warme) weer. Vandaar dat nog niet met zekerheid kan worden gezegd of de bloem ook aan het eind van deze week uitkomt. Het zomeravond feestafgelopen zaterdag georganiseerd door de wijkvereniging 'Het Muiderslot' in het park Kweeklust. is evenals vorig jaa r een groot succes geworden. Weliswaar was er aanvankelijk niet zoveel belangstel ling voor dit buit en gebeuren. Maar naarmate de avond vorderde, kwamen steeds meer mensen opdagen. Vooral de Leids/Surinaamse band Ritmico Especial trok veel publiek. Op de foto (toen het nog licht was, later werd het feestterrein verlicht met gekleurde lampjeswijkbewoners luisterend naar de folkgroep The Crook. LEIDEN - De postduivenvereni ging Columba hield een wedvlucht vanaf Strombeek, waarvan de uit slag was: 1. W. Siera jr., 2, 5, 6, 8 W. v.d. Nieuwendijk en Zn., 3. T. Plat teel, 4. J. Schipper, 7, 9, 10 C. v.d. Nieuwendijk. Uitslag van de wed vlucht vanaf Compiegne: 1, 3. C. v.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3