DAGBLAD adat beveelt: ''Staakt vuren" Veroordeling Molukkers voor overval mm Hof vandaag Dopingschandaal overschaduwt finale van Tonr Minder brokken in bouw vak an tie Motor botst tegen auto: twee doden Steekpartij in Den Haag AANDAG 25 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35301 rx 4 weken lang het LEIDSCH S DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS meieen en U Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e ai postzege Dagblad DEN HAAG (ANP) - De alarm centrale van de ANWB heeft drie drukke weken achter de rug. De bouwvakvakantie heeft de centrale geconfronteerd met zo'n 400 ziekte- en sterfgevallen in het buitenland, maar het aantal auto-ongelukken was „beslist minder dan vorig jaar", zegt chef F. Beems van de alarmcentrale. Preciese pechcijfers heeft hij nog niet, maar de ANWB moest dit jaar enkele honderden au to's terughalen die met pech ge strand waren in het buitenland. De alarmcentrale heeft in de vakantiemaanden voortdurend dertig chauffeurs op de weg die auto's (al dan niet met ge strande toeristen) terugbrengen naar eigen land, omdat de be stuurder de thuisreis niet per auto kon maken. .fsoms ging het gewoon om een gekneusde teen, in andere gevallen was het ern stiger", aldus Beems. Een paar maal moest de ANWB hartpatiënten terugvliegen naar huis. .Mensen eisen teveel van zichzelf. Dat blijkt ook tij dens de vakantie", zegt Beems. Jn alle gevallen ging het om mensen die al op hun vakantie bestemming waren aangeko men en toen het gevolg onder vonden van een jaar vol stress". DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lgypte maakt eenzijdig einde \an de gevechten met Libië In Wassenaar 16 PAGINA'S De finale van de Tour de France werd overschaduwd door een dopingschandaal. In het afgelopen weekeinde werd bekend gemaakt dat maar liefst vijf renners schuldig wa ren bevonden aan het gebruik van verboden stimulerende middelen. Onder hen ook Joop Zoete melk. De uit Rijpwetering af komstige renner had positief gereageerd na de door hem gewonnen bergtijdrit in Avo- riaz. "Ik positief? Onmoge lijk!" riep Joop toen hij de re sultaten van de dopingtest vernam. "Ik heb niets met op zet ingenomen". Desondanks werd de Neder landse coureur gestraft met 1000 Zwitserse francs boete, een maand voorwaardelijke schorsing, declassering naar de laatste plaats in de etappe en tien minuten straf in het al gemeen klassement. Een com plete vernedering voor de man die als een van de grootste fa vorieten de Tour inging. Zijn geestelijk herstel kwam echter snel. In de rit naar Ver sailles nam hij sportieve wraak. Hij werd tweede achter Knetemann. Die daarmee voor een nieuw succes zorgde voor de ploeg van Peter Post die toch al zulke "uitzonderlijk" goede prestaties had geboekt. Aan de triomfen van de équipe leken geen einde te komen nu Thurau en Knetemann giste ren ook de eerste twee plaatsen in de korte tijdrit voor zich opeisten. De Post-ploeg won In de steeds stromende re gen werd Tourwinnaar Ber nard Thevenet gelukgewenst door rivalen uit de afgelopen weken, zoals Lucien van lmpe (links) en Didi Thurau, die zo lang het geel had gedragen. Rechts mevrouw Thevenet. bovendien het algemeen ploe- genklassement en zag kopman Kuiper op de tweede plaats eindigen. "Toch ook bijzon der" zei Kuiper zelf. Kuiper wist echter niet of hij nu wel of niet teleurgesteld moest zijn. Slechts 48 seconden scheidden hem van winnaar Thevenet, die met zijn zege wraak nam op zichzelf en zijn "vrienden die nu vijanden zijn geworden". Thevenet won overigens ook dankzij de macht van de gele trui, een van de mysterieuze krachten in de sport. Vrij spel ditmaal ook voor roeien. De enige Leidse roeier die na de Nederlandse kam pioenschappen is goed genoeg bevonden om zijn land op de WK te vertegenwoordigen is Harald Punt van Njord. Er werd ook weer gevoetbald. Quick Boys leed in de traditio nele oefenwedstrijd tegen het rammelende FC Den Haag een 0-1 nederlaag. PAGINA'S 9-12 Vanochtend heeft informa teur Albeda met Van Thijn, Van Agt en Terlouw gesproken over zijn "VAD-huiswerk". Zijn kansen lijken gunstig te staan. PAGINA 5 Ongeregeldheden in Sri Lanka na verkiezingen PAGINA 7 Van Agt verwacht een tweede kabinet-Den Uyl PAGINA 13 AIRO (UPI/AFP/Reuter) - Egyptische president iwar Sadat heeft gister- ond zijn strijdkrachten >dracht gegeven onmid- llijk alle militaire opera 's tegen Libië te staken, ort tevoren was de presi- ■nt in Alexandrië in be- reking gegaan met zijn ïverwachts uit Tripoli ngekomen Algerijnse nbtgenoot Houari Bou- edienne. Boumedienne er eerder gisteren geslaagd de Libische leider ilonel Moammar Gaddafi, over te len éénzelfde bevel te geven, was it bekend. De bemiddelingspo- gen in het conflict tussen Libië Egypte werden gisteren gevoerd or Boumedienne, de leider van Palestijnse bevrijdingsorganisa- (PLO), Jasser Arafat en de Koe- :itse minister van Buitenlandse iken, Sjeik Sabbah al Achmad al bah. PLO verklaarde gisteren dat ïddafi in een gesprek met Arafat koord was gegaan met een be- ind. Officieel bevestigd werd het ;t. Wel was het vanochtend aan grens tussen de twee landen or het eerst na vier dagen rustig, •ide partijen houden zich dus aan n bestand. uchtaanvallen gevechten tussen de twee lan- waren gisteren opnieuw hevig gelaaid. Woordvoerders in zowel ipoli als Cairo maakten luch- nvallen bekend, zij het dat de rsies elkaar nogal tegenspraken, it Egyptische dagblad Al Achbar ed vandaag een felle aanval op lonel Gaddafi, hoofdredacteur 9ussa Sabri schreef: "Wij willen en Libische olie omdat deze het endom is van het Libische volk. j willen geen diplomatieke ver- ;enwoordiging van Libië meer ar de ambassade van Libië een l van saboteurs is en een centrum ar de complotten worden ge leed." ussen et door de staat beheerste Egypti- he dagblad Al Gomhoeria bracht ndaag in grote opmaak een be- :ht dat drie Russen werden ge- iod en één werd gewond bij de jyptische luchtaanvallen op El iem. Egyptenaren en andere Arabi- he leiders beweerden dat de Li- niet in staat zijn de moderne ilitaire uitrustingsstukken ter aarde van een miljard dollar te inen die Moskou in de afge- pen anderhalfjaar aan Libië ver- ekte. lomaanslagen irc Spaanse 7 loofdstad ADRID (UPI) - In Madrid zijn vroeg bommen ont- in twee warenhuizen. Er de- 'n zich geen persoonlijke onge- kken voor maar de schade was nzienlijk. at betrokken concern is sinds en- maanden betrokken bij ar- ïidsconflicten. Volgens de autori- iten proberen uiterst linkse groe- iringen door middel van bom- nslagen een sfeer van vrees te heppen, terwijl Spanje zich ont- kkelt in de richting van een vol- lardige democratie. nkele buien If tot zwaar bewolkt met enkele i- of onweersbuien. Matige, aan de i dan krachtige wind t (opgemaakt om 11.15 uur) 26 JULI n op 5.52, onder 21.40 uur. i op 17.42, onder 1.44 uur. >ogwater te Katwijk om 10.54 en 23.31 r; laagwater om 6.25 en 19.06 uur. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De 18-jarige J. A. I. van der W. uit Vleuten en zijn 15- jarige vriendin zijn zaterdagavond om het leven gekomen nadat hun motor frontaal in botsing was ge komen met een auto bestuurd door de 34-jarige C. den D. uit Katwijk. Het ongeval gebeurde op de toe gangsweg naar het Wassenaarse strand. Van der W. reed met een snelheid van naar schatting 70 ki lometer per uur van het strand naar het dorp Wassenaar. In een scherpe bocht op de top van de duinen dook plotseling de wagen van Den D. voor hem op. In een poging een on geval te voorkomen remde Van der W. sterk af, maar hij raakte daarbij in een slip en vloog frontaal op de naderende wagen. Van der W. over leed kort na aankomst in het Leids Academisch Ziekenhuis. Zijn vriendin bezweek in de loop van gisteren aan de gevolgen van het ongeval. Sommige kringen in het Midden- Oosten zeiden dat Russische advi seurs tijdens de strijd van de afge lopen zes dagen de leiding moeten hebben gehad bij de luchtdoelra ketsystemen en mogelijk Libische vliegtuigen hebben bestuurd. Al eerder Egypte was in mei al van plan Libië aan te vallen, nadat zijn verzoe ningspogingen met Moskou waren mislukt, zo meldt het Libanese nieuwsblad "Middle East Repor ter". Egypte was bang dat Moskou van het Russisch-gezinde Libië een springplank zou maken voor een aanval op Egypte. Het blad, dat diplomatieke bron nen aanhaalt, zegt dat Egypte van het voornemen afzag na een in krachtige taal gesteld Russisch memo aan de Arabische leiders. Egypte heeft scherp tëgen dat memo geprotesteerd. Libië ont kende dat het was verstuurd. In Londen heeft de Libische am bassadeur vandaag verklaard, dat Soedan Egypte helpt bij de strijd tegen Libië. (Zie ook pagina 7) IflffifÉÉi! Hartje zomer 1977 Hevige hoosbuien vannacht en vanmorgen vroeg in de omgeving van Alphen aan den Rijn, waar in sommige straten de mensen niet in of uit hun huis konden vanwege de wateroverlast. Anderen zochten dat water juist op. Althans: de zee. Dat waren de deelnemers aan de jaarlijkse str and-zesdaagse die vanmorgen in Hoek van Holland van start ging. Richting Den Helder. Maar ook die - toch nog 800 - strandlopers kregen een paar stevige buien in hun nek. Dat er onder hen nog enkelen waren die slechts luchtig in zwembroek gekleed voortstapten, ging dan ook alleen onder het motto "watje niet aan hebt, kan ook niet nat worden Op Surinaamse sociëteit AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft vanmor gen elf Zuidmolukse jongeren uit Vaassen en Wierden schuldig be vonden aan een gewapende overval op de Surinaamse sociëteit Sosa in DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft vannacht een 54-jarige Turkse fabrieksarbeider gearres teerd, die even tevoren een man met een mes ernstig had verwond. De Turk kreeg voor zijn woning ru zie met de 38-jarige steigerbouwer F. Kamphuis over diens aan staande vrouw. De Turk meende aldus de politie, „meer recht" op haar te hebben. Vanwege dit standpunt van de Turk ontstond een woordenwisseling, waarbij de Turk een mes pakte en de steiger bouwer in de linkerzij en -long stak. De man werd hevig bloedend ver voerd naar het ziekenhuis, waar hij nu nog verblijft. de hoofdstad. De Molukse jongeren (21-25 jaar) kregen van de recht bank gevangenisstraffen opgelegd variërend van zes maanden (waar van twee voorwaardelijk) tot een jaar onvoorwaardelijk. De overval vond plaats op zaterdag 19 maart om half vijf in de morgen. Het was een wraakactie. Een week eerder namelijk was een van de Mo lukse jongeren in de Sosa letterlijk uitgekleed en beroofd van geld en heroïne. De Molukse jongeren gebruikten bij hun overval twee stenguns, twee semi-automatische geweren, één pistool, één klewang en enkele fietskettingen. Met de stenguns werd geschoten. De rondvliegende kogels verwondden twee van de ongeveer veertig soos-bezoekers. Eén van de Molukse overvallers raakte zelf ook gewond. De elf jon geren kwamen vaker in de Sosa voor de aankoop van heroïne. De rechtbank veroordeelde drie overvallers tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Dit zijn de 25-jarige Lambert L., de 22- jarige Jacob N. en de 24-jarige Ja cob N. Tegen Lambert was een jaar en drie maanden geëist. Hij had voor de wapens gezorgd. Tegen beide Jacob's was één jaar gevan genisstraf geëist. Zuidmolukkers gearresteerd na vechtpartij in Nijmegen NIJMEGEN (ANP)-De Nijmeegse politie heeft twee Zuidmolukkers aangehouden na de ongeregeldhe den die zich op de slotavond van de Vierdaagse voordeden in de Nij meegse binnenstad. De twee Zuidmolukkers (17 en 19) worden er van verdacht, betrokken te zijn geweest bij een steekpartij in een feesttent waarbij twee mariniers ernstig gewond werden. Een 23-jarige marinier werd met een steekwond in een long naar het ziekenhuis gebracht, zijn 19-jarige collega werd in het ziekenhuis op genomen met diepe snijwonden in zijn rechterzij. Het is niet zeker of deze steekpartij de aanleiding is geweest tot de ver dere ongeregeldheden die zich vrijdagavond voordeden en waar bij een groep mariniers slaags raakte met een aantal Zuidmoluk kers. Tijdens de vechtpartij sneuvelden voor duizenden guldens winkelrui ten en werd veel schade berokkend aan geparkeerde auto's. Bij andere vechtpartijen in het centrum van Nijmegen tijdens de slotavond van de Vierdaagse werden drie mensen gewond. (Ook in Breda werden Zuidmoluk kers gearresteerd - Zie pagina 5)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1