"Kans op kabinet-Den Uyl Eerste winst Poloegajevski Problemen bij sluiting van "De Overdekte Doek valt voor Tigran Pe Unicum beheerst "Katwijk Minister Van Agt heeft goede hoop: AGINA 13 MAANDAG 25 JULI 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT Kortsjnoj leidt met 6-2 2VIAN - Lev Poloegajevski heeft in de achtste jartij uit de tweekamp met Kortsjnoj zijn eerste werwinning behaald. Kortsjnoj heeft nog een 3ijna onaantastbare voorsprong van vier punten, i-2. [n Evian leek het of Kortsjnoj door eijn schitterende overwinningen in de voorgaande partijen iets te zeer /an zichzelf overtuigd was geraakt. Hij speelde bijzonder aanvallend, [naar feitelijk iets te agressief. Het iostte hem een pion en zijn dame- oper, die aanvankelijk op a6 een Sterke positie innam, ging in het middenspel een zwervend leven jeiden. poloegajevski, die meer ontspan den leek doordat teamleider Atoe- •inski door het congres van de in ternationale schaakfederatie te Lu- lern afwezig was, manoeuvreerde literst omzichtig. Hij nam geen en- iel risico, maar bereikte in de 36e let zijn doel toch. Kortsjnoj gaf zich ia vijf overwinningen en twee re mises voor het eerst gewonnen in Cvian. De negende partij voor de Ichaaktweekamp tussen de Rus Üoris Spasski en de Hongaar Lajos 'ortisch, die in Genève gisteren op let programma stond, is verscho ten naar morgen. Dit op verzoek 'an Spasski, die een achterstand leeft van 3,5-4,5. Er wed geen re ien opgegeven voor het uitstel. Ipasski verloor vrijdag de achtste lartij, waardoor hij op achterstand /erd gezet. De stad Luzern heeft zich kandi- aat gesteld voor de organisatie van Ie tweekamp om het wereldkam- lioenschap schaken. Dit is vrijdag lekend gemaakt. De tweekamp zal prmoedelijk in de herfst van 1978 gorden gehouden en gaat tussen de uidige wereldkampioen Anatoli iarpov (Sov) en de w andidatentoernooi. Het verloop van de achtste partij tussen (wit) Lev Poloegajevski en (zwart) Viktor Kortsjnoj was: I.d2-d4 e7-e6 2.c2-c4 Pg8-f6,3.g2-g3 Lf8-b4+ 4.Lcl-d2 Lb4-e7, 5.Lfl-g2, d7-d5, 6.Pgl-f3 0-0, 7.0-0 c7-c6, 8.Ddl-c2 Pb8-d7, 9.b2-b3 b7-b6, 10.Tfl-dl Lc8-a6, Il.a2-a4 Pf6-e4, 12.Ld2-f4 Ta8-c8, 13.Pbl-d2 Pe4xd2,14.Tdlxd2 g7-g5,15.Lf4-e3 f7-f5, 16.Td2-dl Le7-f6, 17.Tal-cl h7-h6, 18.Dc2-d2 Lf6-g7, 19.h2-h4 f5-f4, 20.g3xf4 g5-g4, 21.Pf3-e5 Pd7xe5, 22.d4xe5 Dd8xh4, 23.c4xd5 c6xd5, 24.Tclxc8 La6xc8, 25.Tdl-cl g4-g3, 26.Tcl-c7 Lc8-a6, 27.f2xg3 dh4xg3, 28.Tc7-a7 La6-c8, 29.b3-b4 Kg8-h8, 30.Le3-f2 Dg3-g4, 31.Ta7-c7 h6-h5, 32.Dd2-e3 Tf8-g8, 33.De3-f3 Dg4-f5, 34.Lf2-h4 d5-d4, 35.Lh4-g5 Df5-g6, 36.Df3-d3 zwart geeft het Wit: Kgl,Dd3,Tc7,Lg2,Lg5,a4,b4, e5, e2 en f4. Zwart: Kh8, Dg6, Tg8, Lg7, Lc8, b6, d4, e6, h5. KATWIJK - Leden van de Leidse tennisvereniging Uni cum hebben gisteren de finale- dag van het tennistoernooi van Katwijk beheerst. De finale van het HEB bracht (de hinderlijke wind ten spijt) een acceptabele tennispartij. Vooral ook, omdat Marinus Brooshooft en Ton Creighton (Unicum) met fore- en backhands in staat bleken gebruik te maken van die wind. Brooshooft nam in de finale een 6-4, 5-2 en 40-15 voorsprong, maar zag daarna niet alleen een stug volhoudende Creighton langszij komen maar ook ge vaarlijk worden. Brooshooft won uiteindelijk de tiebreak en tweede set met 7-5. de dames had Mai^an van Boeckel (Unicum) geen enkele moeite met Zwemstra, 6-2, 6-2. Het HEC bracht geen Katwijkse finale. Katwijker Olivier moest in de halve finale capituleren tegen de Amsterdammer Bos boom, die in het HEB al had la ten zien zijn mannetje te kun nen staan door slechts met tweemaal 6-4 te verliezen. Bos boom won uiteindelijk het HEC door in de finale van Pieter van Duyvenvoorde met 6-2, 7-5 te winnen. Bij de dames won de geroutineerde Jobine Blanken van Pat Heyligers: 7-5, 6-1. Het tennistoernooi van Hille- gom werd beheerst door de "buitenwacht", Frans de Haan uit Rotterdam en Annette Mein- inger uit Nieuw-Vennep. Dick Hylkema moest het in de ein dstrijd van het HEB in Hille- gom tegen de Haan opnemen. Met een 6-3 en 6-1 zege maakte de als eerste geplaatste de Haan zich waar. De finale van het DEB ging tussen Annette Mein- inger en Jannie Hogenkamp. Meiningér zegevierde met 7-6 en 6-3. In het HEC was de "vlie gende storm" Roel Bosma te sterk voor Rik Hins. Bosma bleek met 6-1, 4-6 en 6-1 de sterkste te zijn. De damesfinale bracht de winst bij de speelster, die daar het meeste recht op had, Bernadette Tombrok. Zij klopte in de eindstrijd Lonneke Offenberg: 6—4 en 6-2. De grote winnaar in Hillegom was ongetwijfeld Frans de Haan. Hij zette het afgelopen weekeinde drie Hillegomse tennistitels op zijn naam. Met Mike Verkerk won hij het HDB door winst op het duo Assel- bergs (6-2, 6-4) en met Annette Mastenbroek het GDB door een zege op het koppel Blommen- daal/Bosch (6-4, 7-5). MOSKOU - Behalve ex- wereldkampioen Tigran Petrosjan zijn ook enkele andere oudere schaakgrootmeesters zoals Ala- tortsev, en Antosjin en Vasjoekov uit het redactieteam van ,,64" ge wipt. Nejstadt, de nieuwe hoofdre dacteur, was al geruime tijd tweede man van het blad. De opengevallen plaatsen worden ingenomen door de in het Westen minder bekende schakers Vladimirov, Kozlov en Sacharov. Maar de belangrijkste wijziging is wel, dat wereldkam pioen Karpov zelf tot de redactie is toegetreden, als ook Nona Gaprin- dasjvili, zijn vrouwelijke collega. Dat verjonging alleen het motief is van de wijzigingen in de leiding van dit belangrijkste Russische denk sportblad blijft onwaarschijnlijk. Immers, de Russische dammers, die jarenlang door de bepaald niet stokoude Vjatsjeslav Tsjegolew in de redactie werden vertegenwoor digd, zagen deze grootmeester met ingang van de editie van 7 juli jl. ook niet meer terug. Zoals bekend heeft Tsjegolev in de Nederlandse pers, samen met Gantwarg, enige tijd geleden openhartige kritiek ge leverd op oud-wereldkampioen Iser Koeperman, de Petrosjan on der de dammers. Een loslippigheid die hen door de Russische dam- bonzen, die de vuile was het liefst willen binnenhouden, niet in dank werd afgenomen. Ook al was de kri tiek op Koeperman kennelijk te recht, want deze uitgebluste nestor verdween via een zijdeur van het damtoneel. Zijn aangekondigde match met Harm Wiersma (een tweekamp waar Koeperman naar de letter recht op had, maar die ge zien het enorme krachtsverschil niet meer dan een farce dreigde te worden) werd door de Russen ge annuleerd, zonder dat zij daarbij ingingen op het altérnatief van Wiersma, een driekamp om de we reldtitel met de „dissiden ten" Tsjegolov en Gantwarg. Intussen lijkt voor Petrosjan na zijn verlies tegen Kortsjnoj in februari van dit jaar in Italië, ook al het doek te vallen. Hij ontbreekt op de deel nemerslijst van het grote interna tionale toernooi dat deze weken in Leningrad ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van de Sowjet- Unie wordt gehouden en een kleine berichtje in „64" vertelt, dat hij in oktober ergens in de buurt van Moskou leraar op een jeugd- schaakclub zal worden. Weliswaar pretendeert deze „Petrosjan- school", zoals het instituut is ge doopt, de veelbelovende Russische schaakjeugd onder leiding van de fameuze ex-wereldkampioen naar een hoger peil te brengen, maar de aanduiding dat Petrosjan als „per manente trainer" doende zal zijn lijkt erop te wijzen dat het met zijn geprivilegeerde positie in de Sowjet-schaakbond, die hem tal van felbegeerde buitenlandse rei zen opleverde, afgelopen is. LEIDEN - Het nieuws van een mo gelijk spoedig verdwijnen van zwembad De Overdekte, waarvan zaterdag in deze krant werd be richt, kwam voor de Leidse zwem- wereld niet geheel onverwacht. Toch zou een onmiddellijke slui ting de grote clubs voor niet ge ringe problemen plaatsen. De heer Pries, voorzitter van De Zijl/LGB, betreurt het zeer als de Overdekte dicht gaat. "Het bad heeft voor ons door z'n centrale lig ging een belangrijke functie. Het zal verder een hele goocheltoer worden om voldoende uren in an dere baden te krijgen. In Leiden Fide royeert Zuid-Af rika LUZERN - De afgevaardigden van de Sovjet-Unie hebben tijdens de bijzondere algemene vergadering van de internationale schaakfeder atie (FIDE), zaterdag te Luzern voorgesteld Zuid-Afrika uit de or ganisatie te stoten. Tijdens de vergadering vertelde Florencia Campomanes van de Fi lippijnen, de vice-voorzitter van de FIDE, dat hij vorige maand een week in Zuid-Afrika was geweest. „Ik heb daar geconstateerd dat de Zuidafrikaanse schaakbond geen discriminatie toepast tussen blanke en niet-blanke leden. De or ganisatie heeft zwarte leden, maar het is voor hen, door de apart- heidswetten, onmogelijk bepaalde gebouwen te betreden om daar schaakwedstrijden te spelen", zei hij. Het voorstel van de Sovjet-Unie kreeg de steun van enkele Oosteu- ropese landen en van Tunis, de Westduitse afgevaardigde Kinzei zei echter dat het onjuist was dat deze vergadering werd gehouden en dat er geen beslissing kon wor den genomen over de zaak Zuid- Afrika omdat niet eens een-derde van de aangesloten bonden verte genwoordigd is op de vergadering te Luzern. hebben we op dit moment alleen nog maar De Zijl. We hebben wel goede hoop in De Does nog wat zwemtijd te vinden, maar dat bete kent toch weer een soort vlucht de stad uit. Dan is er ook nog de fina nciële kant. Met de heer Van der Tang hadden we een redelijk con tract. De huurprijzen van de andere baden liggen aanmerkelijk hoger. Natuurlijk is het wel zo dat de Overdekte ook wat minder te bie den had, maar dat neemt niet weg dat we voor bepaalde uren, die we heel goed in de Overdekte konden onderbrengen, nu meer moeten gaan betalen. Al met al zullen we waarschijnlijk wel een stapje terug moeten doen". De heer Pries, die deel uit maakt van de z.g. tarieven- commissie, die een onderzoek doet naar de verdeling van de "indirecte subsidie" over de diverse takken van sport, zegt over de badhuur verder nog: "Ik wil niet vooruit lo pen op het rapport van de commis sie, maar als ik nu even namens de zwemwereld spreek, dan kan ik zeggen, dat we de zwembadtarie ven als een enorme last ervaren. We hopen dan ook dat we in overleg met de Sportstichting tot een gun stiger regeling zullen komen". De heer Stam, penningmeester van LZ'86, was wel wat verrast door het artikel in het Leidsch/Alphens Dagblad. "We hebben er natuurlijk wel steeds rekening mee gehouden dat De Overdekte een keer dicht zou gaan, maar als het bad werke lijk vrijwel zeker dit najaar sluit, dan hadden we toch wel verwacht daar iets van te horen. We moeten dan meteen aan het werk om te proberen het verlies aan zwemuren op te vangen. In het verleden heb ben we er al op aangedrongen dat bij een eventuelé sluiting van De Overdekte de clubs opnieuw met de Sportstichting zouden gaan pra ten over de indelging van de uren in De Zijl, en daar zou dan nu haast bij zijn. Maar het is duidelijk dat de uren die de clubs samen in De Overdekte hebben nooit allemaal in De Zijl ondergebracht kunnen worden. Dat zou trouwens onbe taalbaar zijn. Bovendien zullen ook de trainingstijden er niet gunstiger op worden. Het zal moeilijk zijn om voor diegenen die het niet op kun nen brengen om 's ochtends om zes uur te trainen nog geschikte uren te vinden". e DEN HAAG (SP) - „De Kansen op een tweede kabinet-Den Uyl?" CD A-aanvoerder Van Agt hoeft er niet lang over na te denken. „Boven de vijftig procent", zegt hij beslist. Of de breuk tussen PvdA en CDA over de vermogensaanwasdeling in het nadeel van Den Uyl gewerkt heeft weet Van Agt eigenlijk niet. „Het politieke klimaat is zo onbestendig en onvoorspelbaar. Ik kan nog niet overzien of het veel Schade aangericht heeft. Dat zal de komende dagen moeten blijken". PvdA en CDA zijn op het punt van de vermogensaanwasdeling nog geen stap dichter bij elkaar gekomen. Van Agt: „De verschillen zijn nog even groot als op het tijdstip van de breuk in de formatie". Toch zijn ze volgens hem niet onoplosbaar. „We hébben gezien bij de moeilijkheden over de grondpolitiek - het struikelblok van het (eerste) kabinet-Den Uyl - dat het nemen van enige afstand van een/ onoverbrugbaar lijkend geschil toch soulaas kan bieden. En misschien is dat nu weer zo". Maar er is wel enige irritatie en achterdocht over en weer ontstaan. Vorige week - vlak na de breuk - kei Van Agt openlijk: „Ik ben afgeknapt op Den Uyl". Op zijn beurt toonde Den Uyl zich erg gegriefd over Van Agt's uitlatingen. Van Agt: „Den Uyl verklaarde eind vorige week dat de eisen van het CDA voor hem een koude douche geweest waren. Nou, dat schoot me wel in het verkeerde keelgat. Omdat Ik vind dat wij ons heel redelijk in de besprekingen over het VAD-probleem hebben opgesteld en Vergaande pogingen hebben Ondernomen om het meningsverschil [e overbruggen. Toen ik hoorde dat Den Uyl op ons was afgeknapt, ?choot mijn gemoed wel even vol". Zoiets klaart het politieke klimaat niet op. „Nee", erkent hij, „het was natuurlijk niet best. Maar och, zulke Uitspraken hebben vaak het leven van eendagsvliegen. Daarom is het goed dat er een informateur komt die tussen de beide kemphanen gaat instaan en ze eens vaderlijk toespreekt". Het ruzietje is nu bijgelegd. Van Agt en Den Uyl hebben elkaar „verhelderende" brieven geschreven. Daarop verzocht de ex-formateur Van Agt er verder het zwijgen toe te doen. Van Agt: „Den Uyl is een paar dagen met vakantie gegaan. Ik heb met hem niet meer over de kwestie gesproken. Wel met Van Thijn en Terlouw. Dat heeft veel verduidelijking gebracht". Van Agt houdt het niet voor onmogelijk dat Den Uyl de breuk over de VAD geforceerd heeft. „Vorige week woensdag werd hij opeens ongeduldig. En dat is opmerkelijk. Want hij heeft gewoonlijk een langademig geduld". Het heeft volgens Van Agt te maken met de groeiende ontevredenheid in de PvdA over het verloop van de onderhandelingen. „Den Uyl is uit zijn eigen fractie en partijbestuur op z'n tabberd gezeten dat de VAD nu eens een duidelijke overwinning voor de PvdA moest worden. Daarom wilde hij snel een punt scoren - en werd ongeduldig toen het niet lukte". Tweede ronde Nu is de bel gegaan voor de tweede ronde over de VAD. Arbiter is CDA-informateur Albeda. Van Agt is in de verdediging gedrongen. De PvdA eist vergaande concessies van het CDA. „Onze portemonnee met wisselgeld is leeggeschud", heeft fractieleider Van Thijn al gezegd. Van Agt: „Die uitspraak heeft me verbaasd. Kijk, het is niet verstandig om vooruit te lopen op de verdergaande gesprekken tussen PvdA en CDA over de VAD. Maar een ding moet duidelijk zijn: wij zullen geen overeenstemming kunnen bereiken - ook in de informatieperiode niet - als de PvdA onverkort vasthoudt aan de laatste voorstellen van de socialistische formateur. Het CDA zal niet aanvaarden dat daar geen punt en geen komma in veranderd kan worden. Als Van Thijn bij dat standpunt blijft, zie ik het somber Maar het CDA zal wel over de brug moeten komen. Het kan geen kant meer uit. Samenwerking met de VVD is geen echte uitwijkmogelijkheid voor de christen-democraten. Het CDA is de gevangene van de PvdA. Van Agt „O nee. De PvdA is net zo goed de gevangene van het CDA als andersom. Zonder ons kan de PvdA geen kant uit". De PvdA heeft tien zetels gewonnen en wil die grote verkiezingswinst - op kosten van het CDA - verzilveren. „Dat kan wel zijn. Het gaat er niet om wie het meeste gewonnen heeft, maar wat de politieke krachtsverhoudingen zijn. De PvdA heeft 53 zetels, wij 49. Dat is een verschil in hun voordeel. Maar geen groot verschil. Daarvoor mag Den Uyl weer premier worden. Maar voor het overige zijn PvdA en CDA fracties van ongeveer gelijke grootte. Dat zal uit het programma van het nieuwe kabinet moeten blijken". Maar Van Agt's stellingen worden ondergraven door de linkervleugel van het CDA. Een groepje CDA'ers rond minister Boersma is bereid een hoge prijs te betalen voor samenwerking met de PvdA. „Ja, dat is waar. De overtuiging dat er met de PvdA samengewerkt moet worden is niet bij alle CDA-Kamerleden even sterk aanwezig. Wel is het zo dat de hele .fractie - zonder uitzondering - van mening is dat de pogingen om een kabinet van christen-democraten en socialisten te vormen voortgezet moeten worden. Niet iedereen heeft er dezelfde mening over welke offers daarvoor door het CDA moeten worden gebracht.Maar niemand - ook Boersma niet - vindt dat het tweede kabinet-Den Uyl er tot elke prijs moet komen". De vrees vdor een opstand van de linkervleugel speelt volgens Van Agt „geen rol van betekenis" bij het uitstippelen van de CDA-taktiek. „Het CDA vindt dat er een tweede kabinet-Den Uyl moet komen, omdat ons land een aantal ernstige, diepinsnijdende economische problemen voor de boeg heeft. Om daar tegenop te kunnen is een sterk en stabiel kabinet nodig dat bij machte is om de nodige impopulaire maatregelen te nemen. Alleen een kabinet van PvdA en CDA - eventueel met D'66 er bij - kan steunen op een brede meerderheid in het parlement en erbuiten. Er is nog niet voldoende beproefd of zo'n breed gesteund kabinet te bouwen valt. De pogingen om dat van de grond te brengen moeten worden hernomen". Albeda Dat is een van de redenen Van Agt de formatieopdracht geweigerd heeft. „De PvdA zou de CDA-fractievoorzitter niet gunnen wat Den Uyl niet gelukt is", zegt hij. „Het was beter dat iemand anders die klus op zich nam. Albeda is een van de meest geschikte mensen om ons weer bij elkaar te brengen". Van Agt: „De WD wordt door ons niet uitgesloten. Beslist niet. De WD is een constructieve partij die aan een regering moet kunnen deelnemen, als de omstandigheden er naar zijn. Maar zo ver is het niet. Samen met de VVD kunnen we niet het stabiele kabinet maken dat het land zo nodig heeft". „Pas wanneer zou blijken - maar dat is nog niet gebleken - dat een kabinet met de PvdA niet te vormen valt, omdat de socialisten onredelijke eisen stellen - pas dan is er goede grond om te zien naar een kabinet van CDA en WD, dat een uiterst krappe meerderheid zou hebben. Ik geloof niet dat het raadzaam is om nu al veel te gaan speculeren over wat er zou gebeuren £ls PvdA en CDA er niet in slagen op een noemer te komen. Maar een ding wil ik wel kwijt: ook voor de CDA'ers treedt er dan een totaal nieuwe politieke situatie in". Veel illusies hoeft Van Agt zich niet te maken. De CDA-linkervleugel zal het zo ver niet laten komen. Boersma heeft Van Agt- na de breuk met de PvdA over de VAD al in de rug aangevallen. In het openbaar koos hij deze week de kant van de PvdA op een van de belangrijkste geschilpunten over de VAD die christen democraten en socialisten nog scheidt. Dat is de kwestie of er - naast vertegenwoordigers van de vakbonden en de overheid - ook enkele werkgevers moeten komen in het bestuur van het fonds dat de collectieve VAD-gelden gaat beheren. Van Agt heeft daar voor geknokt. Maar Boersma vindt dit „een motie van wantrouwen tegen de vakbeweging." Hij maakt Van Agt indirect het verwijt „te weinig idee, inzicht en begrip" te hebben voor de vakbeweging. Het mislukken van de formatie-Den Uyl was volgens Boersma helemaal niet nodig geweest. Hij noemt het een gevolg van „een volstrekt onvolwassen en onverantwoorde politiek bedrijven." Merkwaardig Van Agt is door deze forse kritiek, die zich grotendeels tegen hem richt, nogal in zijn wiek geschoten. „Ik wil niet verdoezelen dat ik weinig gelukkig ben met Boersma's uitlatingen," zegt hij. „Daarmee loopt hij me wel voor de voeten." De CDA-aanvoerder vindt het „nogal merkwaardig" dat Boersma die scherpe woorden niet vorige week vrijdag heeft gesproken in de fractievergadering van het CDA, waar Van Agt verslag uitbracht over het mislukken van de formatiepoging van Den Uyl." Toen heeft de hele fractie het beleid van de fractievoorzitter goedgekeurd - inclusief Boersma. Wel is het zo dat Boersma in de loop van de discussie kritische kanttekeningen maakte bij het verloop van de formatie. Daaraan toevoegend: dat die kritiek niet met name tegen zijn fractievoorzitter was gericht. Maar zoals hij nu in dat weekbladinterview uitvalt - nee, dat heb ik vorige week niet van hem gehoord." Ook over D'66 is Van Agt •teleurgesteld. „Aan het begin van de formatie had ik mij voorgesteld dat Terlouw zich vaker in de buurt van het CDA zou bevinden dan in de afgelopen weken het geval is geweest," zegt hij. Het is hem tegengevallen dat D'66 het laatste bod van Den Uyl over de VAD tenslotte toch maar geslikt heeft. „Mijn animo voor deelname van D'66 aan het tweede kabinet-Den Uyl is er niet groter op geworden," zei hij vorige week. Betekent dit dat het CDA voor D'66 geen plaatsje wil inruimen in het nieuwe kabinet? Van Agt houdt een paar slagen om de arm. „Dat kan pas beoordeeld worden als de formatiebesprekingen ten einde zijn ik me een totaalvoorstelling kan maken van de opstelling van D'66," zegt hij. 'Voorshands sluit ik Terlouw niet uit."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13