Vier Leidse successen in strijd om roeititels Vijfde plaats Wil Hartog RALLYCROSSTITEL WORDT GEDEELD HARALD PUNT IN WK-PLOEG Koersen Duindigt PAGINA 12 MAANDAG 25 JULI 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT S PO RT SRORT SPORT Vrij spel Frankrijk in Europese DavisCupfinale PARIJS - Frankrijk heeft zich het afgelopen weekeinde geplaatst voor de Europese finale van het tennistoernooi om de Daviscup in groep A. In Parijs wonnen de Fran sen met 3-2 van Roemenië. Fran cois Jauffret zorgde in het enkels pel tegen Dimitri Haradau voor een beslissende voorsprong door de Roemeen met 6-1,6-4 en 6-4 te ver slaan. In de laatste partij verloor Patrick Proisy met 4-6, 6-4, 6-8 en 1-6 van Ilie Nastase. De tegenstan dervan Frankrijk in de finale wordt Italië, Spanje of Hongarije Voor de andere interzonale finale hebben zich Australië en Argentinië ge plaatst. Tijdens de Europese jeugdkam pioenschappen tennis in Barcelona leed Mariene Wouters gisteren in de finale van het meisjesenkelspel tot 14 jaar een nederlaag tegen de Westduitse Claudia Kohde. De cij fers waren 5-7 en 1-6. Mariene Wou ters zou het later met Mirjam de Groot in de finale van het dames- dubbel beter doen. Daarin werd krap van het Italiaanse koppel Pe- tino/Nesti gewonnen: 7-5, 7-5. De Argentijn Guillermo Vilas heeft zich gisteren met moeite ge plaatst voor de kwartfinales van het tennistoernooi van Washington Vi las won pas na twee uur en 39 minu ten tennis van de Paraguayaan Pecci: 6-3, 6-7 en 6-1. In de kwart finales zal Vilas, die als eerste ge plaatst is zijn landgenoot Ricardo Cano ontmoeten. AMSTERDAM - De laatste dag van de NK-roeien bracht heel wat spanning. Niet alleen werden een tiental finales verroeid, maar ook viel zaterdagmiddag de beslissing over de samenstelling van de WK-equipe. De finales brachten zaterdag vier Leidse nationale kampioenschappen; in de WK-ploeg zal Harald Punt (Njord) de enige Leidse roeier zijn. Bart Dezentje en Barbara de Jong (beiden Njord) zullen resp. als stuurman van de lichte acht en als reserveroeister bij de dames de Leidse bijdrage aan de WK-equipe vergroten. Die Leythe roeide zaterdag sterk in de dubbel-vier, want zowel in de lichte als in de zware categorie Wonnen die ploegen, waarin Leythe-roeiers zaten. Pe dubbel- vier (zonder stuurman, is een ra zendsnelle boot, die byna even hard als een acht over het water kan scheren. Zo snel ging het zaterdag niet, want de heren-dubbelvier is in ons land een ondergewaardeerde boot, waarin erg weinig wordt ge roeid. Niettemin blijft het een uit stekende prestatie van Rob Florijn, de Leythe-slag van de zware dub- belvier, om de junioren kampioenen (RIC/Nautilus/Hunze) gemakkelijk voor te blijven. Florijn gaat met zijn ploeggenoten Ver dam, .Vente (beiden Amstel) en Delhey (Theta) Nederland verte genwoordigen op de seniorenlan- denwedstrijd, die het volgende weekeinde in het Franse Tours ge houden wordt. In de lichte dubbel- vier waren het de Leythe-roeiers Klerks en Van der Loo, die samen met Michiels (de Hoop) en Uilen broek (Theta) de titel naar de Morsweg brachten. Zij vestigden meteen een baanrecord, maar dat was geen kunst, omdat dit nummer nooit eerder op de Bosbaan was verroeid. Harald Punt prolongeerde zijn titel in de lichte skiff. Voor het zesde jaar mag hij zich Nederlands snelste lichte skiffeur noemen. On danks zijn blessure (een onwillige bilspier), waardoor hij betrekkelijk moeizaam over de baan ging, zette hij al z'n tegenstanders op een straat achterstand. Voornaamste concurrent Dennis Dooren (Aegir) staakte zelfs uit pure wanhoop vroegtijdig de strijd. De vierde Leidse titel ging naar Barbara de Jong (Njord), die in de damesacht, samen met een zestal Nereïden en een Spaarne meisje, de zgn. TAC- acht een neusje voorbleef. Kenners verwachten een grotere voor sprong voor de Nereus-combi, die o.a. Abma en Dierdorp, de konin ginnen van de twee zonder, en de kampioensvier aan boord had. De TAC-acht, een zeer jeugdige combi, die met de nodige scepsis bekeken werd, manifesteerde zich uiterst positief door driekwart seconde achter de winnaars te eindigen. Beide achten naderden het baanre cord zeer dicht, de winnende ploeg zelfs tot op een halve seconde. Bij de zware heren bleek het kwar tet Bosman, Horstink, Vos en Bock, oftewel de Aegir/Phocas combi het sterkst te zijn. Zij hadden donderdag al moeite loos in de vier zonder gewonnen, zaterdag voegden zij daar nog eens twee glanzende titels in de ge stuurde vier en de acht aan toe. De acht, die werd gecompleteerd door Van der Pas/Kroes (Dudok/Laga) en de beide Vervoorts (Nautilus), versloeg, terwijl ze nauwelijks met elkaar geoefend had, de Nereus- acht, die hier wel degelijk hard voor getraind had. In de gestuurde vier bleef de Aegir seniorploeg verba zingwekkend dicht achter de win naars Nereus was ook hier de grote verliezer. De gebroeders Vervoort beseften zaterdag, dat ze wat goed te maken hadden. De prestaties van de Rot terdammers waren de voorgaande dagen niet bepaald overtuigend geweest, maar nu vaagden zij in één klap alle twijfels over hun kwaliteit weg door zeer goed roeiend in een soepel tempo 37 nationaal kam pioen in de twee zonder te worden. Zij bleven slechts een halve se conde verwijderd van het Bosbaan-record Acht seconden achter hen volgden Luynenburg en Stokvis (Nereus), die op hun ouwe dag Van der Pas/Kroes gemakke lijk de baas bleven. De Dudok/Laga beulen hadden tijdens deze Natio nale met een hevige inzinking te maken. Dat Stegeman (Willem III) de skifftitel won, vóór Huib van Drooge (Nereus) was een surprise. Van Drooge had dit seizoen altijd van Stegeman gewonnen, maar nu waren diens lange halen hem toch te veel. De lichte roeiers gingen zaterdag, b.ihalve in de dubbel-vier, slechts in één boottype de Bosbaan over, maar dat deden ze dan wel erg snel. De beide tweetjes uit kampioens vier Spaarne/Skadi leverden - on gestuurd - een fascinerend ge vecht, dat pas op de tweede kilome ter beslist werd. Het Spaarne-deel van de vier, Schous en Povel, ging uiteindelijk het snelst. En passant verbeterden zij het internationale baanrecord met maar even zes se conden tot 7.00.22. Daarmee zijn alle lichte baanrecords, op de dub- beltwee na, dit jaar verbeterd. Met de vermelding dat De Hun- ze/Okeanos/Willem III de dames- dubbelvier won, is de lijst van kampioenen volledig. Na afloop wachtten alle roeiers en coaches in spanning op de be kendmaking van de WK-equipe. Bondsvoorzitter Suermondt maakte aan de martelende span ning een eind door, na talloze ver gaderingen, mede te delen dat de Roeibond had besloten een soepel beleid te voeren ten aanzien van de De winnende ploeg van de dames-acht finale, een combinatie van Nereus, Njord en Spaarne, neemt de felicitaties in ontvangst. samenstelling van de WK-ploeg, omdat de kampioenschappen in ei gen land worden gehouden en de bond nu ook de jongere roeiers een kans wil geven. Volgend jaar (Nieuw-Zeeland) zal de equipe ech ter zeer klein zijn. Suermondt is kennelijk afgestapt van zijn finale plaatsprincipe. De equipe ziet er nu als volgt uit: HEREN: Twee zonder: Nautilus (J. en R. Vervoort) Twee met: Dudok/Laga (Van de Pas, Kroes, stm. De Haan) Vier zonder: Aegir/Phocas (Bos man, Horstink Vos, Bock) Vier met: Aegir/Phocas (Atsma, Beerman, Obbens, Reitsma, stm. Nijboer). Dit is de Aegir seniorvier met éen wijziging (Obbens i.p.v. Ernens) Acht: Nereus (Kooper, Klop, Ys- brandy, Van Esseveld, Bienfait, Van Oort, Jorissen, De Graaff, stm. Schippers) Reserves: Laga (De Jong, Luteyn). LICHTE HEREN: Skiff: Njord (Harald Punt) Dubbel-twee: Aegir/De Hoop (Dooren, Michels) Vier zonder: Spaarne/Skadi (Schous, Lycklama, Povel, Pieter man) Acht: Nereus/Orca/Euros/Njord (Bos, Cornelissen, Paulssen, Hels loot, Appeldoorn, Van der Mei, Kwasp, Van Berkel, stm. Dezentje) Reserves: Skadi (Prinsen, Vergroe- DAMES: Dubbeltwee: DDS/Skadi (Jonge- nelen/Boomstra) Twee zonden Nereus (Abma, Dier dorp) Dubbel-vier: Hunze/Okeanos/Wil- lem III: Compaen, Hellemans, Ka- semier Donkervoort, stv. n.n. Skiff: Nereus (Vosmaer) Vier met: Nereus (Jorissen, Pless- ius, Brummelkamp, Stapel Acht: Triton/Aegir/Vidar/Pho- cas/Orca/Argos): Ruys, Donker voort, Hoekstra, wienstjes, Rein- tjes, V. d. Pol, Vaandrager, V. d. Putten Reserve's: Nereus/Njord: (Vos maer, De Jong). De equipe zier er ongeveer uit als door de insiders werd verwacht. Verrassingen zijn de nieuw ge vormde vier-met en in zekere zin de acht bij de zware heren. Beide nummers zijn internationaal zeer zwaar bezet en beide Nederlandse ploegen lijken niet erg sterk. Bij de dames mag de Nereus-vier, die zich het heiejaar door deTAC benadeelt voelde, uiteindelijk toch. En mèt slag Saskia Jorissen, die op de NK wat ziekjes was. Dat Liesbeth Vosmaer in de skiff mag figureren (want meer zal het niet worden) en tevens als reserve, samen met Bar bara de Jong, zal optreden is merkwaardig, de grote ervaring van beide roeisters in aanmerking genomen. Ze hebben allebei dit sei zoen duidelijk in de verkeerde boot geroeid. Tussen 20 en 28 augustus zal op de Bosbaan moeten blijken of de Ne derlandse ploegen het buiten landse (voornamelijk Oosteurope- se) geweld aan kunnen. KEES DE RUIJTER. IN GP VAN ZWEDEN ANDERSTORP - Wil Hartog heeft in de grote prijs van Zweden we derom voor een Nederlands succes gezorgd. De winnaar van de TT van Assen werd in de halve-liter klasse vijfde. Hartog staat in de stand om het wereldkampioenschap op een vijfde plaats met 30 punten. De Brit Barry Sheene maakte zijn leidende positie in de stand om het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse volledig waar door zijn zege. Toch bedroeg het verschil met de nummer twee, de Venezo laan Johnny Cecotto, aan de streep slechts drie seconden. De Ameri kaan Baker werd derde. De Japanner Takazumi Katayama won in de 350-cc klasse,. Hij blief de Engelsman Ballington en de Fransman Fernandez voor. Ka tayama vergrootte zijn voorsprong in het klassement voor het wereld kampioenschap. In de 250-cc klasse ging de over winning naar de Brit Mick Grant, die favoriet Mario Lega uit Italië naar de tweede plaats verwees. John Ekerold (Zafr) werd derde. De Spanjaard Angel Nieto won de race in de 125-cc klass. Tweed werd de Italiaan Pier-Paolo Bianchi, die zijn wereldtitel veilig stelde. Euge- nio Lazzerini, eveneens uit Italië, behaalde evenals in de 50 cc-race de derde plaats. De Spanjaard Richard Paralympics naar Arnhem AYLESBURY - Op het congres van de Isod (internationale sport bond voor gehandicapten) in Ay lesbury is zaterdag de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten van 1980 met alge mene stemmen aan Nederland toe gewezen. Naast Nederland hadden zich Denemarken en Zuid-Afrika kandidaat gesteld. Arnhem zal als plaats van handeling dienen voor de Spelen van 1980. Tomo werd eerste in de 50-cc klas se, vóór zijn landgenoot Nieto, die echter wel bleef wereldtitel prolon geerde. Gerrit Wolsink heeft gisteren in Lichtenvoorde een internationale motorcross gewonnen. In de twee manches van deze door slagregens en wind geteisterde race in de halve-literklasse. zegevierde Wol sink met groot vertoon van macht. In het eindklassement bezette de Zweed Lindfors de tweede plaats. Herlings, die evenals de alleen in de eerste manche nog redelijk tegen stand biedende zSigmans op het modderige circuit duidelijk routine miste, klasseerde zich als derde. In de 250 cc-klasse ging de zege ge heel volgens verwachting naar Van der Ven. Gerrit Wolsink op weg naar de zege in de eerste manche van de 500cc motorcross in LichetnvoordeAchter strijden de Zweede Arnr Lindfors (53) en de Belg Raymond Heeren (37). WASSENAAR - De uitslagen van de gisteren op Duindigt verreden draverijen zijn: San Siro-prijs 2040 m.: 1 Otavi (W. van Buytene) 2.46.6 1.23.7, 2. Orion Dakota, 3. Nanette. Winn. 2.10 pi. 1.50 1.60 2.20 kopp. 4.80 trio 49.70. Deauville-prijs 2520 m.: 1. Pjakko Brach (W. van Buytene) 3.37.2 1.26.9, 2. Mary S., 3. Peter Victoria. Winn. 1.80 pl. 2.00 2.40 1.80 kopp. 19.30. Jeugdprijs 1900 hv: Ie afd.: 1. Mostly Delta (Vst.) (mej. C.J. Melt- zer) 2.02.8, 2. Another Pinta, 3. Great Hero. Winn. 6.30 pl. 2.20 3.30 2.80 kopp. 23.60 trio 329.00. Cagnes Sur Mer-priis 2040 m.: 1. Nichol T. (A. J. C. Harmsen) 2.48.0 1.22.4,2. Mac Buitenzorg, 3. Nathan Olivier. Winn. 5.90 pl. 1.70 2.20 1.60 kopp. 21.30. Clairefontaine-prijs 1600 m.: 1. Nil- son B (R. L. Pools) 2.10.3 1.21.4, 2. Netty Prise, 3. Nellie Windspiel. Winn. 11.80 pl. 5.70 2.10 4.40 kopp. 59.20, trio 854.70. Jeugdprijs 1900 m., afd.. 1. Swaytia (J. H. Smith) 2.04.8, 2. Question 3. Lofty Dreamer. Winn. 6.90 pl. 3.40 hem 1.60 kopp. 11.90 Niet gestart: nr. 3 Fangohne en 8 Lavendel. Caen-prijs 2040 m.: 1. Nolivyr Al- kestis (L. Schoonhoven) 2.46.8 1 21.8, 2. Hyacint, 3. Never Worry. Winn. 4.40 pl. 1.70 1.60 1.30 kopp. 28.00 trio 372 20 K. N. H. en R. V.-prijs 2100 m.: 1. Nubar van Echten (W. van Buyte ne) 2.49.2 1.20.6, 2. Manza Buiten zorg, 3. Kameraad. Winn. 2,70 pl. 1.40 1.30 kopp. 2.00. Jeugd-prijs 19900 m,3e afd.: 1. Ana- stasia (mej. M. P. Ooms) 2.06.2, 2. O'Marianne, 3. Donna. Winn. 4.10 pl. 2.00 3.20 2.00 kopp. 25.70, trio 301.80. Niet gestart: nr. 3. Arequipa. Oostende-prijs 2040 m.: 1. Petra Hagheweyde (R. L. Pools) 2.50.5 1.23.6, 2. Pepi H., 3. Non Stop For- tuna. Winn. 6.10 pl. 1.50 1.40 kopp. 3.00. Niet gestart: nr. 4 Olinda. Totalisaton omzet f 481,299,-. VOETBAL - De Schotse kam- pioensploeg Celtic heeft zaterdag in Sydney een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub Arsenal met 3-2 gewon nen. De wedstrijd maakte deel uit van een toernooi met verder Rode Ster Belgrado en het Australisch elftal. Hezemans derde in race voor Westduits kampioenschap VALKENSWAARD - Cees Teur- lings en Dick Riefel moeten het in ternationale rallycrosskampioens chap van Nederland 1977 delen. Na de cross die gisteren op het natte eurocircuit van Valkenswaard voor 8000 toeschouwers werd gehouden hebben beide rijders 45 punten. De titelstrijd kreeg een verrassend slot. Cees Teurlings slaagde er niet in zich voor de finale te klasseren. Doordat Dick Riefel geen kans zag Piet Kruythof voor te blijven en met een tweede plaats genoegen moest nemen eindigden beide rij ders met een gelijk aantal punten in het kampioenschap. Toine Hezemans is gisteren met zijn Ford Escort derde geworden in de klasse tot twee liter van de ze vende wedstrijd tellend voor het Westduitse kampioenschap toer- wagens. De zege in deze race, die te Diepholz werd gereden, ging naar de Westduitse grand prix-coureur Hans Stuck met een BMW 320 I. Het was zijn derde overwinning van Stuck in de derde start in een wedstrijd voor dit kampioenschap. De Duitser Hans Heyer werd met een Ford Escort tweede. De Duitse BMW-coureur Harald Grohs ein digde met een ronde achterstand op de vierde plaats. In de klasse boven twee liter ging de zege naar de Westduitse Porsche-rijder Rolf Stommelen. De Nederlandse Opel Kadett- rijders Van de Marei en Berkhof zijn het afgelopen weekeinde vierde geworden in de Hünsrück- rally, die meetelt voor het Neder lands kampioenschap. De zege was voor de Duitsers Haunbach en Linzen met een Ford Escort. Tweede waren hun landge noten Warmbold en Geistdörfer met een Toyota Corolla. De derde plaats was voor de Belgen Didi en Lux met een Fiat 131 Abarth. Van de 226 deelnemers haalden er meer dan honderd de finish in Idar-Oberstein niet. Tot de uitval lers behoorde de Nederlands- Zweedse combinatie De Jong- Carlsson die met hun Opel Kadett van de weg raakte. Tegen Warmbold en Geistdoerfer is inmiddels een protest ingediend omdat zy in het bezit waren van "pace-notes" van proeven waarop niet mocht worden getraind. De zaak zal worden behandeld door de sportcommissie van de Adac. De Belgisch-Franse combinatie Eddy Joosen - Jean Claude And- ruet is gisteren met een BMW 530 I winnaar geworden van de 24 uurs race van Francorchamps. Het was de vijfde achtereenvolgende zege van het Westduitse merk. De Che vrolet Camara van de Nederlandse equipe Henny Hemmes - Loek Vermeulen, snelste in de training, voerde aanvankelijk het veld aan. Na enkele ronden moesten ze de leidende positie afstaan aan de Franse BMW-combinatie Cudini - Frequelin. Het tweetal handhaafde zich lang, doch moest, halverwege de wedstrijd, de Ford Capri van de Britten Gordon Spice, Peter Clark en Chris Craft laten passeren. Zij hielden twee uur stand. Toen nam de BMW van Joosen en And- ruet de leiding over. Het Belgisch- Franse duo, dat ook al eerder het veld had aangevoerd doch toen we gens een afgebroken uitlaat een pitstop moest maken, sloeg in de laatste tien uren alle aanvallen van de concurrenten af. De tweede plaats was voor de Vauxhall Mag num van de Britten Marshall en Broek en de derde voor de Ford Capri van hun landgenoten Wood man en Buncombe. Hemmes en Vermeulen werden zesde. Het terugbrengen van het aantal decibels na de strubbelingen met de omwonenden van de Leidse Groenoordhallen heeft niets afge daan aan het spektakel tijdens de Ovalraces, die gisteren voor de derde maal werden georganiseerd achter de runderhal. Tijdens de ne gen manches en vier finales van elk vijftien ronden kon er volop geno ten worden van roekeloos boch tenwerk, de geur van smeulend rubber en het geluid van krakend staal. Alleen de weergoden gooiden deze keer roet in het eten, zodat het Leidse publiek, ook al vanwege het ontbreken van lokale favorieten, de gang naar de Groenoordhal niet wilde maken. Het klapstuk, de sterrenfinale, werd gewonnen door Keyzer in een Cooper. Veel sensatie in die laatste rit: favoriet Wijsman, die zichzelf een handicap van honderd meter had opgelegd bij de start, moest al na twee ronden opgeven met een geblokkeerd wiel, nadat zijn bolide dwars was komen te staan na een te scherp genomen bocht. De Rotterdammer v.d. Wal, die on bedreigd op de finish leek af te ste venen, werd tenslotte gediskwalifi ceerd omdat hij met vier wielen de "middenberm" had betreden. Lubberts werd tweede, Nieuw- meyer derde achter de winnaar Keyzer. De winst in de standaar dklasse ging naar Wijsman, voor Schouten en Van Burggraaf. Van Koppen won in de sportklasse, ge volgd door Oranje en Burggraaf. Bernard Verhoef won met over macht in de superklasse, terwijl Lubberts en Hut tweede en derde werden. Op 7 augustus volgt de vierde aflevering van de Oval-races.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12