Israël krijgt opnieuw wapenhulp van Amerika PORTUGAL REGELT LANDHER VORMING Maakt China nieuwe sprong voorwaarts? Indira Ghandi door parlement India veroordeeld Koning Juan Carlos opent parlement daQj© ZATERDAG 23 JULI 1977 Denemarken weigert Amerikaanse neutronenbom KOPENHAGEN - De Deense mi nister van Buitenlandse Zaken, Knud Andersen, heeft gisteren ge weigerd een standpunt te bepalen ten aanzien van een eventueel ge bruik van de Amerikaanse neutro nenbom in Europa. In antwoord op een op schrift ge stelde vraag van een kamerlid zei hij dat de ontwikkeling van het wa pen een binnenlandse Ameri kaanse aangelegenheid was waar bij de Deense regering geen invloed kon uitoefenen op die van de VS. Het zou, aldus de heer Andersen, een zaak worden die de NAVO aan gaat als de VS besloten de bom te gaan maken en deze aan de Euro pese geallieerden aanbood. Dan zou de Deense regering zeggen wat zij ervan vond. Minister Ander sen zei nog dat het al lang het beleid van de Deense regering was op haar grondgebied geen kernwapens toe te laten. PAGINA 9 Menachem doet felle uitval EG-landen WASHINGTON (Reuter) - De Verenigde Staten hebben de Israëlische premier Menachem begin deze week bij diens bezoek aan Washington, voor 250 miljoen dollar aan wapenhulp toegezegd. Dit is gisteren bekendgemaakt door woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van het genoemde bedrag is 1U7 Waldheim te hebben ingelicht c NEW DELHI (AP) - In het lager huis van India is gisteren tijdens een roerige zitting de vroegere premier Indira Gandhi voor het eerst sinds haar verkiezingsneder laag openlijk veroordeeld. Haar re gering werd omschreven als een verachtelijk, autoritair regime. Met grote meerderheid van stem men werd een motie aangenomen waarin de vroegere regering werd veroordeeld. Na de stemming ver lieten de leden v; Indira Ghandi. Rehabilitatie Teng officieel PEKING (AFP) - De rehabilita tie van de gematigde Chinese leider Teng Hsiao-ping is gis termiddag door radio Peking officieel bevestigd. Het radios tation had eerder aangekondigd dat het een belangrijke medede ling zou doen. Volgens het radiobericht zijn Tengs radikale opponenten, de zogenaamde „bende van vier", officieel uit de communistische partij gezet, een besluit dat ook al eerder onofficieel was be kend geworden. Gandhi's verslagen congres partij woedend het parlementsgebouw. De resolutie, die bestond uit een enkele zin van 173 woorden werd voorgedragen door H. V. Kamath, een lid van de Janata-partij van premier Morarji Desai. De tekst be gon met de woorden: Deze kamer veroordeelt de cynische onderwer ping van democratische normen, de diepe uitholling van ethische maatstaven en geestelijke waarden, uitgedokterd door de voormalige premier mevrouw Indira Gandhi en haar bende tijdens de donkere dagen van tyrannie en terreur die volgden op het uitroepen van de noodtoestand op 25 juni 1975 Het was de eerste keer dat het In diase parlepient zich zo in een der gelijke resolutie uitsprak over een voormalige premier. De afgevaardigden van de in de op positie zijnde congrespartij van mevrouw Gandhi, die op een be paald ogenblik de vergadering ver lieten bestempelden "afkomstig van horen zeggen en overdreven" en beschuldigden de janata-partij van "verdraaiing van de feiten". Gevangenen in Eritrea CHARTOEM - Het Eritrese bevrij dingsfront meldt dat er in Eritrea 2400 Ethiopische militairen gevan gen zijn genomen, aldus het Soe- danese persbureau. Het front zou grootscheepse operaties voorbe reiden met het doel dat deel van Eritrea te veroveren, dat nog in Et hiopische handen is. BERLIJN - De Duitse actrice Romy Schneider heeft donderdag avond in een kliniek in St. Tropez een kind gebaard. Hoewel de baby, een meisje, een maand te vroeg ter wereld kwam maken moeder en kind het goed. Het dochtertje heeft de namen Sa rah Magdalena gekregen. MADRID - Koning Juan Carlos heeft gisteren Spanjes eerste vrij gekozen parlement in bijna veertig jaar geopend. Hij deed hierbij een beroep op de afgevaardigden en op het gehele volk, de nieuwgewon- nen democratie te behoeden. De koning zei voorts, dat het de taak van regering en parlement was, de vele problemen van het land op te lossen. De taak van de Kroon was volgens hem overkoepelend en bemiddelend. "In korte tijd", zo zei hij, "is er meer tot stand gebracht dan menigeen zich kon voorstellen, maar er blijft nog veel te doen over. Spanje en de wereld letten op dit parlement. Het idealisme van de afgevaardig den kennende, ben ik ervan overtuigd dat de hoop en het vertrouwen van het volk niet zal worden beschaamd", aldus de koning. Op en kele tientallen socialisten na applaudiseerden de 598 leden van beide kamers op zijn woorden. Tot de dringendste taken van het parlement behoren het opstellen van een nieuwe grondwet en het goedkeuren van het regeringsprogram, dat naar verwachting vanmiddag open baar wordt gemaakt, en maatregelen tot economisch herstel bevat. miljoen dollar bestemd voor de fi nanciering van de produktie van een nieuwe Israëlische tank, gena amd Charriot. De rest van het geld zal voornamelijk worden besteed aan helikopters, patrouillevaartui gen en munitie. Anderzijds, aldus Trattner, is nog geen beslissing genomen over het Israëlische verzoek om de levering van straaljagers van het type f-16, waarvan ondermeer Nederland er een aantal heeft gekocht. Israël heeft ook verzocht om co- produktie van bepaalde onderde len van deze toestellen, wanneer Washington met de verkoop ak koord gaat. Trattner benadrukte dat het Ame rikaanse besluit Israël opnieuw wapenhulp te verstrekken, deel uitmaakt „van de voortdurende (Amerikaanse) leveranciersbe trekkingen met Israël". Het besluit houdt echter geen verband met het bezoek van Begin. De Israëlische premier verklaarde gisteravond in een toespraak tot de vergadering van joodse leiders in de V.S., dat Amerika's president Jimmy Carter in 1978 een bezoek zal brengen aan het Midden-Oosten en daarbij „natuurlijk" Israël zal aandoen. Na deze bijeenkomst had Begin een onderhoud met de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. Na afloop van dit gesprek verklaarde de premier LISSABON - Het Portugese par lement is gisteren akkoord gegaan met de regeringsvoorstellen voor de landhervorming, lange tijd een van de meest omstreden onder werpen in de Portugese politiek. Na vier dagen verhitte debatten werd de wet met 166 stemmen voor en 86 tegen aangenomen. De socia listische minderheidsregering van premier Mario Soares had zich daarvoor verzekerd van de steun van de grootste oppositiepartij, de PSD (Sociaaldemocraten van het centrum). De communisten stem den tegen, evenals de conserva tieve centrum-democraten (CDS). De nieuwe wet komt in de plaats van de landhervorming, die in de revolutionaire periode van 1975 was ingevoerd. Toen is ruim een miljoen hectare, overwegend in de provincie Alentejo, genationali seerd, en verdeeld onder collec tieve landbouwbedrijven. De nieuwe normen houden in dat middelgrote bedrijven niet worden onteigend, en dat van grootgrond bezitters niet al het land genaast zal worden. Krachtens de nieuwe wet komt nog ongeveer 500.000 ha. voor onteigening in aanmerking. Bij de kredietverlening zal voor rang worden gegeven aan kleine bouwbegroting is opgeslokt door de collectieven, die maar 30 procent van de voedselproduktie voor hun rekening nemen. De communisten, die zich fel ver zetten tegen het terugdraaien van nationalisaties, verweten de rege ring dat zij de grootgrondbezitters in de Alentejo weer in het zadel helpen. De Alentejo met een bevol king van overwegend arme landar beiders, is vanouds een bolwerk van de communistische partij, die zich grote invloed heeft verworven op de collectieve landbouwbe drijven. Tijdens de parlementaire debatten trokken socialisten, sociaaldemo craten en conservatieven fel van leer tegen de communistische par tij. De socialistische afgevaardigde Florencio Matias, een landarbeider uit de Alentejo, kreeg applaus toen hij de communisten verweet dat zij door intimidatie proberen de nieuwe heren op de boerderij te worden. Een communistische woordvoerder maakte Matias uit voor een verrader van zijn klasse, die de zaken verdraaide. De socia listen hadden aangedrongen op een snelle regeling van de landhervor ming, om een eind te maken aan de verwarring. De onduidelijke situa- weekeinden te werken, om de met slecht weer verloren tijd in te halen. Zijn coöperatie in hetzelfde gebied slaagde er wel in de normale pro duktie te handhaven. „Wij ploeg den en plantten terwijl zij commu nistische bijeenkomsten bezochten en vakantie namen. Daarom maken wij winst terwijl zij bij de regering aankloppen om meer geld". De conservatieven stemden tegen de wet omdat zij meer bescherming voor de particuliere eigendom ei- zijn vredesplan voor het Midden- Oosten. Voorts had hij de secretaris-generaal verzocht zich in te zetten voor de christelijke min derheid in zuidelijk Libanon en voor de naar schatting 800 joodse families in Syrië. De premier deed een felle uitval naar de landen van de Europese Gemeenschap (EG) die onlangs in een gezamenlijke verklaring zich uitspraken voor de vorming van een Palestijnse entiteit. „De Euro peanen zouden erg voorzichtig moeten zijn met zogenaamde voor stellen, die kunnen leiden tot het vergieten van joods bloed. Er is een tijd geweest dat door de Rijn en de Donau meer Joods bloed dan water stroomde", aldus Begin. Ook over de Verenigde Naties liet de premier zich kritisch uit in het Russische gebarenspeler mag weg MOSKOU (AP) - De gebarenspeler Boris Amarantow heeft gisteren vernomen, aldus is in zijn vrien denkring bekendgemaakt, dat hij twee jaar nadat hij dit had aange vraagd, het land mag verlaten, als emigrant. Eens een algemeen bekend en ge- prezep beoefenaar van de kunst der pantomime die onder meer-in het Kremlin was opgetreden voor zeer hoge personages, had Amarantow in 1975 te horen gekregen dat hij niet meer mocht werken in het openbaar omdat hij toestemming had gevraagd heen te gaan. Sindsdien was hij slechts opgetre den bij mensen thuis met als pu bliek vaak "dissidente" landgeno ten, en ook buitenlanders. De 37-jarige Amarantow had ge zegd tot de autoriteiten dat hij wilde emigreren omdaf van offi ciële zijde werd getracht "zijn kunst te doen verstijven". "Die is mijn leven en ik kan niet voortgaan onder de omstandighe den van thans". bijzonder vanwege de „travestie van d^ gerechtigheid", zoals hij de gelijkstelling door de VN van het zionisme met rascisme noemde. Kort voor deze uitspraken werden gedaan, had de Palestijnse afge vaardigde naar de VN, Zehdi Labib Terzi, verklaard dat het nieuwe vredesplan van Israël „feitelijk een oorlogsplan is, zoals blijkt uit het verzoek om de levering van 150 F-16's". Israël voorziet in het plan de vorming van een soort bantus- tan (naar zuidamerikaans voor beeld) voor de Palestijnen,aldus de afgevaardigde. Hij voorspelde een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten wanneer Tel Aviv blijft weigeren te onderhande len met de Palestijnen. „Wij zijn een van de belangrijkste partijen" voor een hervatte conferentie in Geneve over vrede in het Midden-Oosten, aldus Terzi Ierse vissers beramen maatregelen HONDERD KILO BRITS PLUTONIUM SPOORLOOS middelgrote boeren, gevolgd door tie heeft volgens landbouw-experts pachters en coöperatieven. De col lectieve bedrijven komen het laatst aan de beurt. Verscheidene spre kers wezen er op dat de afgelopen twee jaar 90 procent van de land- tot gevolg dat de graanoogst dit jaar met de helft zal teruglopen. Matias weet die achteruitgang aan de col lectieve bedrijven, waar men zou weigeren overuren te maken en in LONDEN (AP) - Meer dan 100 kilo plutonium - genoeg om 15 kern bommen te maken - is uit de Britse laboratoria voor onderzoek naar kernsplitsing verdwenen sinds 1970, maar volgens woordvoerders is de radioactieve stof niet gestolen. Volgens dr. Donald Avery, onder directeurvan het Britse agentschap voor Nucleaire brandstof, "geeft geen enkel cijfer dat genoemd is noch de onzekerheid over het pre cieze cijfer reden om bezorgd te zijn over onze veiligheid". Volgens woordvoerders zou het kunnen zijn dat het niet gaat om een echt maar om een "verlies dat fiktief, omdat het een weegonnauwkeurigheid is". Het wegen van een voorraad plutonium is lastig en riskant om dat er zo'n groot gevaar bestaat voor vergiftiging. DUBLIN - De Ierse vissers bera men maatregelen om het vanaf dit weekeinde alle buitenlandse trei- lers onmogelijk te maken Ierse ha vens aan te lopen voor het innemen van nieuwe brandstof, reparaties enzovoorts. Zij willen dit om kracht bij te zetten aan hun campagne voor het instellen van een zone vijf tig mijl rond het eiland waarbinnen alleen Ieren mogen vissen. Voorzitter Joe Murrin van hun or ganisatie zei dat "de strijd is be gonnen en bikkelhard zal worden voortgezet". "Wij zitten op het oge nblik aan de grond en zullen met alle mogelijke middelen ons be staan verdedigen", zo voegde hij hieraan toe. De Ierse vissers vrezen een ware stormloop op de Ierse wateren die een gevolg zou zijn van de vaststel ling van een haringvangstquotum van 53.000 ton door Brussel eerder deze week. De Nederlandse is de grootste buitenlandse vloot die zij verwachten. De Ieren willen evenals de Britse vissers een exclusieve zone van vijftig mijl waarbinnen zelfs sche pen uit andere landen van de Euro pese gemeenschap niet zouden mogen vissen. Afgelopen maandag moest Ierland eenzijdig door dit land ingestelde beperkingen ten aanzien van grote buitenlandse treilers die een bepaalde lengte en een bepaald motorvermogen te bo ven gaan opschorten op last van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg dat de maatregelen in strijd achtte met het Europese recht. ADVERTENTIE Teng Hsiao-ping Hongkong - De rehabilitatie van Teng Hsiao-ping valt samen met de oproep van de Chinese leiders om door grotere produktiviteit de ach tergebleven Volksrepubliek tot economische bloei te brengen. De pragmatische Teng kan voorko men dat de nieuwe economische inspanning net zo fataal afloopt als de vorige Grote Sprong Voorwaarts van 1958, waaraan deze aansporing sterke herinneringen oproept. De afzwering van de onpraktische dogma's van de radicalen van we duwe Mao is een goed begin. Zij plaatsten politiek boven produktie en stelden wetenschappelijke vooruitgang als vijand van sociali satie voor als kunstmanen om- hbogschieten valt de rode vlag. De nieuwe richtlijnen die van China een vooraanstaande indus triële natie moeten maken, klinken geruststellend pragmatisch. Fa brieken moeten werken onder des kundige leiding, arbeiders moeten gedisciplineerd zijn, gereedschap moet behoorlijk onderhouden worden, berekeningen moeten kloppen, de produktie, moet om hoog. Dat ziet er heel anders uit dan Mao's Grote Sprong Voorwaarts. Een noodprogramma dat de Chinezen destijds stortte in een ongecoördi neerde produktie-om-de- produktie,. die mens, machine en vruchtbare grond uitputte in een poging om China van de ene dag op de andere een modern industrie land te maken. Het leidde tot eco nomische ineenstorting en driejaar armoe en ellende. Maar de Chinezen zijn fanatieke dromers. Ze gebruiken optimisme als kauwgom en zijn gek op statis tieken en records. Dat laatste kan echter leiden tot geflatteerde pro- duktiecijfers en vijfderangs pro- dukten als er niet scherp de hand wordt gehouden aan richtlijne- n en normen. Vandaag de dag zijn het jaar 1958 en de Grote Sprong Voorwaarts weer op ieders lippen. Wijzend op rap porten dat de produktie al weer ge stegen is, zei een functionaris mij dat de schade die de Bende van Vier van mevrouw Mao heeft aan gericht, in driejaar te herstellen is. Door Dennis Bloodworth „Er is al zo veel bereikt dat we weer een nieuwe Sprong Voortwaarts kunnen lanceren. En die zal die van 1958 overtreffen," aldus de minister van oliezaken en chemische indus trie. Sneller In 1958 gaf Mao de lijn aan: er alle maal tegenaan, doelen hoog stellen en grotere, snellere, betere en meer economische resultaten bij de op bouw van het socialisme. Hij legde er de nadruk op dat China kort na de eeuwwisseling Amerika moest inhalen. Het is onthutsend te luisteren naar de echo's van de chaos: alles moet beter, sneller, economischer. China moet Engeland inhalen op indus trieel gebied binnen vijftien jaar, of tien, of vijf-... Arbeiders besluiten de produktie te vertienvoudigen." Toch maakte het allemaal deel uit van een grote poging om op eigen benen te staan, een verzet tegen de bouw van grote, kostbare indus triecomplexen - tegen slaafse na bootsing van de Russische indus trialisering. Maar vorige maand zei een hooggeplaatste Chinees nog tegen mij: „Wij zullen niet de fout maken van slaafse navolging van de Russen of van wie dan ook" en op een cmferentie over de metaal industrie is eerder dit jaar weer grote nadruk gelegd op het belang van plaatselijke middelgrote en kleine ijzergieterijen. Dat klinkfin 1977 als heel verstan dige taal, mits men ook duidelijk beseft wat dat meebrengt en hoe dat moet. Maar het Volksdagblad heeft verscheidene sarcastische brieven opgenomen van lezers die klagen over de aankoop van een tractor in Mandsjoerije, die al kapot was voordat hij de afstand had afge legd naar het dorp waar hij dienst moest doen. In de provincie Foe- kien in het uiterste zuiden zijn fa briekjes begonnen met volledig „eigen" fabricage van tractors. Het zijn gammele machines geworden en de oude staan stil bij gebrek aan onderdelen en onderhoud. De economische plannenmakerij berust in Peking ongetwijfeld bij kundige en praktische lieden die helemaal niet willen dat het mo dernisatieproces totaal scheef loopt, zoals in 1958. Maar de on voorspelbare factor is de reactie van de „onderbouw" in het hele land. De lagere bazen zullen alles misschien eenvoudig en heel letter lijk uitleggen en de miljoenen ar beiders alleen maar aanvuren tot een zo hoog mogelijke produktie, met voorbijzien van de problemen van kwaliteit, betrouwbaarheid, veiligheid, transport, grootste vraag, aangepaste produktie - al leen maar om van een bepaald arti kel meer te produceren, al is het- maar voor de „cijfers". Stralende verwachtingen en voor spellingen zijn er weer genoeg, ook het soort voorspellingen waarvan je zo kunt zien dat ze dwaas zijn. Mis schien kan Peking ditmaal de za ken goed in de hand houden en zor gen dat de „Grote Sprong Voor waarts" deze keer niet alleen ver heugd voorspeld wordt, maar ook werkelijk verwezenlijkt. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9