Optimisme v. Thijn na gesprek Albeda BUITENOM BINNENDOOR Eenzame boeren opgelicht "Patat moet goedkoper" Verkrachting;] 15 maanden geëist SeTetS^tS S^fTnrae^te^CSdbeen UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? W Man molesteerde medewerkers Journaal ZATERDAG 23 JULI 1977 ZUTPHEN (ANP) - De 53- jarige Dien W. uit Zwolle heeft zich gisteren tegenover de rechtbank in Zutphen moeten verantwoorden voor het oplich ten van vooral ongehuwde en oudere boeren, die zij sinds 1973 ongeveer 200.000 gulden afhan dig zou hebben gemaakt. Van de acht gevallen had de officier van justitie er haar drie ten laste gelegd. Hij eiste vijf maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Een gewezen landbouwer uit Zwolle gaf haar in 1975 in ter mijnen in totaal 65.000 gulden, waarmee een huis zou worden gekocht waarin de twee, die in tieme relaties onderhielden, zouden gaan samenwonen. Dien kocht echter geen nieuw onderkomen, maar liet niets meer van zich horen. De boer die de vrouw na aangifte bij de politie met briefjes bleef ach tervolgen en smeekte om bij hem terug te komen, verklaarde tegenover de politie dom te zijn geweest maar te hebben gehan deld uit liefde voor de vrouw.' Na de 65.000 gulden had hij nog eens 17.000 gulden gegeven voor de aanschaf van een woonboot. Ook van dat geld zag hij niets meer terug. De Utrechtse strafpleiter-mr. B. F. Simon toonde de rechtbank een brief van de benadeelde boer waarin hij schreef het geld aan Dien te hebben geschon ken. Hij vroeg er voor te zorgen dat Dien geen straf zou krijgen. "Ik ben ook niet geheel on schuldig", zo schreef de boer. Volgens mr. Simon is het zeer de vraag of er sprake is geweest van oplichting. Dat kan volgens hem niet worden bewezen. "De man was gek op haar". Volgens officier van justitie mr. P. Cremer was de boer het slachtoffer geworden van de vrouw die volgens hem de ge voelens van alleenstaande ou dere boeren exploiteert. "Op onbegrijpelijke wijze wordt haar zeer lichtvaardig steeds weer geld gegeven", aldus de officier van justitie. Volgens de artsen was geen psychiatrisch rapport over Dien nodig omdat zij volledig toere keningsvatbaar is. De vrouw stond naast de op lichting van de boer ook terecht wegens het aannemen van 5.000 gulden handgeld van een boer in ruste uit Ommen. Zij zou be gin vorig jaar hebben beloofd met hem samen te gaan wonen en de huishouding te doen. Zij moest een goede baan opgeven en vroeg daarvoor als compens atie 20.000 gulden. Zij ontving uiteindelijk 5.000 gulden, waarna ze niets meer van zich liet horen. In Uithoorn had ze volgens de officier van justitie 2.000 gulden gestolen uit een secretaire van een rustende boer. Zij kwam daar met een vriendin op be zoek als reactie op een huwe lijksadvertentie die de man had geplaatst. Tegenover de politie gaf Dien de diefstal toe, maar tijdens de zitting ontkende zij deze roof krachtig. De vrouw verklaarde tegenover de rechtbank-president mr. R. W. Reindersma dat zij de bena deelden zal terugbetalen. Aan uitkeringen ontvangt zij maan delijks 1.800 gulden. "Om alles terug te betalen zult u wel het eeuwige leven moeten heb ben", aldus mr. Reindersma. De rechtbank doet vrijdag 5 au gustus uitspraak. Maandag conclusies informateur verwacht DEN HAAG - De PvdA-fractievoorzitter Van Thijn ver wacht dat informateur Albeda mogelijk reeds maandag zijn conclusies over de VAD-problematiek zal kunnen presen teren. De socialistische fractievoorzitter zei dit gisteravond Een regeling Thijn toonde zich optimistisch over de creativiteit, vaardigheid en slag vaardigheid van informateur Albe- DEN HAAG (SP) - De prijs van een zak patat moet binnenkort omlaag. De voorzitter van de Nederlandse unie van ijsbereiders en cafetariahouders A. C. Bourgonjevindt dit een logisch gevolg van de prijsdaling van de aardappelen. De heer Bourgonje zal zijn leden adviseren de patat goedkoper te verkopen. "Met hoeveel cent weet ik nietdat moet men zelf maar bepalen". Secretaris Cleophas van de Vereniging van de aardappelverwerkende industrie noemt wel een cijfer. Volgens hem moet een zak frites over een maand 20 tot 25 cent goedkoper worden. Dan zijn de late aardappelen op de marktivaardoor de aardappelprijs zal worden gestabiliseerd. "De prijzen voor een zakje patat zijn nu al te hoog. Dat kan niet zo blijven, wil de cafetariahouder tenminste zijn klanten vasthoudenNu al kopen veel huisvrouwen voorgebakken frites in de supermarkt die al goedkoper is geworden", aldus de heer Cleophas. r de VAD, waarop Uyl vorige week zijn vastgelopen, zal veel voeten in de aarde hebben. De PvdA eist dat het CDA i na afloop van zijn gesprek met de informateur. Deze laatste de informatiepogingen ontving vandaag nog de fractievoorzitters Terlouw (D'66) en Van Agt (CDA). De VAD-conclusies van de informateur zullen begin volge- brug komt. Maar Van Agt vindt dat nde week onderwerp van bespreking vormen in de te hou den vergaderingen van de drie betrokken fracties. Afhan kelijk van het verschijnen van de drie conclusies komt de PvdA-fractie bijeen of op maandag af op dinsdag aanstaan- ideeën de. De CDA-fractie is voor dinsdag bijeengeroepen. Niet g^n bekend is wanneer de fractie van D'66 bijeen komt voor een bespreking van de VAD-plannen van informateur Albeda. AMRO verwacht stijging winst AMSTERDAM - De AMRO Bank verwacht dat de resultaten van het eerste halfjaar 1977 slechts weinig lager zullen zijn dan die van het bij zonder goede eerste semester van 1976. Voor het jaar 1977 als geheel verwacht het bestuur een zodanige groei van de winst dat - ook als treffende de uitgifte van nominaal 200 min aan obligaties, waarvan de koers op 27 juli wordt bekendge maakt. Informateur Albeda is druk bezig om de breuk tussen PvdA, CDA en D'66 over de vermogensaanwasde- ling te lijmen. Gisteren heeft hij enkele ideeën over de VAD op papier gezet, die, bedoeld zijn als aanzet voor een vergelijk. Over de inhoud er van is niets bekend. Wel staat vast dat ze nogal afwijken van de laatste VAD-voorstellen van ex-formateur Den Uyl. Gisteravond dineerde Albeda met PvdA-fractievoorzitter Van Thijn in het gebouw van de Eerste Kamer om zijn reactie op de „ideeën" te trekking op de VAD. Ontwerp- conclusies van de informateur kwamen niet aan de orde. Van leiding om zijn 1976. Voor het jaar 1977 als geheel J1. hfet e,erste halfJaar beeft ^et bei standpunt te versoepelen. „Het verwacht het bestuur een zodanige ^fs.Y0Ju,T"0 n 21?h bevredigend CDA heeft gezegd dat Den Uyl ér te groei van de winst dat-ook als re- ontwikkeld. De kortlopende kre- vroeg mee gestopt is. Wij wachten kening wordt gehouden met de dietveilening ontwikkelde zich met belangstelling het einddoel aandelenmissie van 1 op 10 in maart van Van Agt over de VAD af', zei - de winst per aandeel kan toene- hij gisteravond na afloop van zijn men. Dit staat in de prospectus be- g,edachtenwisseling met Albeda. de middellange sfeer overtrof de groei de planning in lichte mate. jaar. Met deze daad zou ook Ro- zou hem helpen de boel op te Voor de rechtbank verklaarde de hebben gehad. Met een vriendinne- verdachte dat hij het meisje naar tje was Roberto bij Franklin geko- i zijkamertje had meegenomen men. nvpr 7iin mnpiliikheden te nra- Voor de rechtbank verklaarde „Alle aspecten van de vermoge- nsaanwasdeling werden op hun merites doorgenomen", aldus Van Thijn. Volhens hem had het onder houd met de informateur „een her- senscherpend karakter". Het twee-gesprek had uitsluitend be- DEN HAAG (SP) - Vijftien maan den gevangenisstraf hoorde de 25- jarige Roberto gistermorgen voor de Haagse rechtbank tegen zich ei sen, wegens verkrachting van een - j ÜÏÏÏS SdSSS MTS ^^pSn Franklin d* hem toen op 12 april in zijn woning aan het met zijn vriendin en^hij^ ook het meisje wel dat het snel moest gebeuren, want ze verdediger voerde aan wilde naar huis de vraagd of hij ook nog met het meisie vergrepen hasj, de drank en de kalmerende meisje naar bed wilde. Bezwaar had Het meisje had Roberto ontmoet in tabletten. Over problemen werd h.j daar met tegen e een clubhuis, waar zij samen met evenwel niet gepraat in dat zijka- P1®1'.. haar 15-jarig zusje en twee vriend- JPe.rtje; thuis zo'n rommel was. Het viertal ADVERTENTIE Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult «dm: S.v.p. In bloktttttrt Invullon! In l®d«r vakjo t.v.p. ttn Ittttr Vakanttoadrw: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te w> P- overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording n voor het niet tijdig arriveren van kranten op l kantieadres. z.u onschuldig was, zoals men wilde doen voorkomen. Dat bleek vol- waarvan drie voorwaardelijk, gens hem uit de reacties in het Verdachte s raadsman voerde aan clubhuis. dat er van ziJn cliént geen dreiêinS Voor de rechtbank moest gisteren is uitgegaan. Bovendien zou het ook nog de 23-jarige, eveneens uit meisje een week later nog eens zijn Suriname afkomstige Franklin teruggekomen en liet zij zich toen verschijnen. Hem was verkrach- weer door Franklin gebruiken, ting van een 15-jarig meisje ten De rechtbank doet ^8 juli in beide laste geleed in seDtember vorie zaken uitspraak. DEN HELDER - Tienduizenden mensen hebben vrijdag een bezoek ge bracht aan de marinehaven in Den Helder ter gelegenheid van de eerste Vlootdag. Geduldig wachtte men in de rij om een bezoek aan boord te mogen brengen van een der schepenzoals "Kojak" (Hr. Ms. Tromp) op de achtergrond. HILVERSUM - Een volgens de po litie hoogst waarschijnlijk geeste lijk gestoorde man is gisterochtend het studiocomplex van de NOS binnengedrongen en heeft in de re dactielokalen van het Journaal drie medewerkers gemolesteerd. De man stond plotseling bij het bureau van chef-redactie Joop Marmels- tein en begon een verhaal af te ste ken, dat er elektronisch werd afge luisterd en dat men daarvan bij het NOS-Journaal wel meer zou weten. Toen Marmelstein hem erop attent maakte dat hij dan beslist aan het verkeerde adres was, begon de fors' gebouwde man hem met zijn vuis ten te bewerken. De toesnellende Bert Corporaal werd tussen plantenbakken ge slingerd, redacteur Frits Bom kreeg ook een paar stompen. Toen nam de man de benen. De inmid dels gewaarschuwde politie trof hem aan op de Schuttersweg vlak bij de NCRV-studio. De agenten probeerden de man te overreden, maar hij greep ook hun aan. Onder het uitroepen van de woorden "probeer me maar te pakken te krijgen", sprong hij vervolgens in de vijver van het NCRV-complex. De man, de 33-jarige De M. uit Amersfoort, werd daarna overmee sterd en voorlopig naar het politie bureau gebracht in afwachting van de komst van een psychiater. Inenting hondsdolheid vrijwillig DEN HAAG - De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel tot intrekking van het entbesluit honden 1976. Sinds 1 mei 1976 moest elke hond, ouder dan 5 maanden, die buitenshuis werd meegenomen, tegen honds dolheid zijn ingeënt. Deze maatre gel werd ingesteld om te voorko men dat de in ons land onder vos sen aanwezige smetstof door hon den op mensen zou kunnen worden overgebracht. Naar internationale maatstaf kan de entplicht thans vervallen. Overigens blijft het volgens het mi nisterie van landbouw aanbevolen dat de hondenbezitters vrijwillig hun dieren laten enten. Het tonen van een geldig entbewijs is trou wens bij grensoverschrijding noodzakelijk. Formatie (1) voortschrijdt en even stilstaat op de juiste tijd, op het juiste uur. Neen, ergens staan altijd wel de tuinboontjes koud te worden. Het belangrijkste van rubrie ken als deze dient het flitsend karakter te zijn. De auteur moet er niet lang over hebben na-- gedacht en de lezer moet niet op zijn tenen hoeven te staan om de inhoud te begrijpen. Dat doet een lezer sowieso al niet graag. Dit dan als inleiding voor enige alineaatjes kabinetsformatie. Nieuwspoort, het journalisten centrum aan het Haagse Bin nenhof, is dezer weken het cen trum van de wereld. De toeris ten verdringen zich rond de in gang en het naambord op de deur is één van de meest gefo tografeerde attracties van Den Haag. Als de Dus uit Varseveld boft, komt op dat moment net Henk Lichtenveldt naar buiten. Die kan men dan aanraken. Een burgemeester uit Twente ver tolkte de bewondering van hemzelf en al zijn gemeen tenaren door krente nmikken aan de heren journalis ten aan te bieden. En dat allemaal in de vakantie- tijd. Terwijl men toch meer be langstelling voor de batterijtjes van de draagbare tv zou dienen te hebben dan voor het demo cratische gebeuren. De heer Van Agt loopt langs de Hofcingel, op weg naar weer een briefing, met niemand aan zijn zijde. Maar op drie passen volgen hem de twee detectives, body-guards met halflang haar, modern en toch netjes. Hij groet zwierig de jongelui op het terras van het koffiebarretje. En dan, rookt hij er ook nog zo'n dun, lang sigaartje bij, de halvarine van de tabaksverwerkende in dustrie. „Puike man", zegt hij op de briefing. Het gaat dan over Al beda. „Puike man". Diezelfde avond nog wordt het uitge straald naar alle Nederlandse beeldschermen. De volgende ochtend trillen de kranteko lommen er nog van na. Puike man. Waarom zou men zoiets ook eigenlijk alleen maar van vroege aardappelen zeggen? Formatie (2) Wij leven snel, maar toch nog maar even terug naar afgelopen maandag. De heer Van Agt legde staatsrechtelijk gezien nogal verrassend gedrag aan de dag door meteen maar de formatie-opdracht, hem door de koningin aangeboden, te wei geren. Daarmee werden de ze nuwen van politiek Nederland weer eens terdege op de proef gesteld. En het illustreerde maar weer eens dat goede Dries in zijn rol groeit. Het kan na uwelijks toeval zijn dat uitgere kend de dag erna de valium en librium duchtig in prijs werden teruggedraaid. Dat konden we best gebruiken. Zo ziet men maan er zit een lijn in de loop der dingen. Formatie (3) Tour Het allergrootste circus overi gens is natuurlijk die tour de france. Dat een weldenkend mens daarvan in alle staten kan geraken is mij eenvoudig een raadsel. Ja, behalve misschien indien men zeer veel belang stelt in urinestalen. Daarover hoor ik tenminste zeer veel. Zo zou Peter Post gaarne het plasje van zijn prijsdier Hennie Kui per ter expertise aan zijn tegen strevende collega-ploegleder offreren, indien deze laatste met de hoge nood van de in het geld gehulde Thevénet zou komen afzetten. Enfin, het duidt meer op een artsenlaboratorium van de derde categorie dan hard rijden op fietsen zonder ket- tingkast en snelbinders. En soms vraagt een mens zich af, of van die tour behalve de adver tentiepagina die hij nu is ook niet een aardige medische ru briek te maken zou ziin. Zo'n Theo Koomen buiten zin nen op de bagagedrager van een motorfiets? Och, blijkens zijn boek is dat altijd al een gelovige jongen geweest. Vroeger was het alleen onze lieve heer, maar tegenwoordig is het wat meer Peugeot of Raleigh. Maar is er werkelijk één wel denkend mens, niet op de baga gedrager van een motorfiets ge zeten, die denkt dat vriend Kui per morgen de tour op zijn naam brengt? Nee toch zeker? Is er iemand die twijfelt aan het patriottische en commerciële gemoed van de heer Félix Lé- vithan? Toch evenmin. Frank rijk en Peugeot en Giscard bla zen Thévenet over de finish. En omdat het om de glorie en de francs gaat, blazen er vast nog wel een paar extra mee. Indien ik ongelijk krijg, zal ik volgende week bii wiize van boetedoening in het Frans rec tificeren. Trein De gegijzelden van toen mogen van de NS een maandje gratis reizen. Een precedent dat wel licht nog wel eens vér gaande consequenties kan hebben. Gij zelen is helaas in de mode en moet men aannemen dat straks mensen op de bank 'n maandje gratis geld mogen opnemen? Gemaskerde onverlaten willen immers ook nogal eens een bankgebouw binnendringen. Een paar kanttekeningen bij het NS-gebaar. Als het erom gaat om de mensen van de schrik af te helpen, komt de ge nerositeit van de NS wat laat. Is daarentegen vergelding van het geleden ongerief de beslissende gedachte geweest dan lijkt mij een maandje nogal karig. Ka merleden krijgen een gratis ab onnement voor een heel jaar en die hoeven niet eens te vragen, wanneer ze een sigaretje willen roken; die kunnen zo achter het groene gordijn. Journalisten op dat Binnenhof moeten over de speurzin en vasthoudendheid van schriftge leerden beschikken. Babyloni sche kleitafeltjes in spijkers chrift lijken hun geheimen ge makkelijker prijs te geven dan de communiqués van Huis ten Bosch. Zo was mij woensdagavond be schoren om aan te schuiven bij een aantal parlementaire colle ga's die zo juist het vijfregelige communiqué hadden ontvan gen, waarbij professor Albeda de ruimte in werd gelanceerd. Omdat enigen van hen het pam flet met beide handen tegen het licht hielden en omdat eten met de voeten, voor wie daarin niet getraind is, moeilijk gaat, ston den de tuinboontjes koud te worden en te verpieteren. Sleu telwoorden in de verkommer nis: „de gerezen moeilijkhe den." Wat zou daar onder moe ten vallen? Alleen maar de VAD, waarover een bepaald ochtendblad zich meer opwindt dan middeleeuwers over de pestilentie, of misschien nog wel meer? Misschien ook Memo 2, of de portefeuilleverdeling. „Lees maar", zei iemand, bij wie de patatten rechtop in de ge stolde jus stonden", er is niet sprake van „moeilijkheden" maar van gerezen moeilijkhe den. Dus niks de memo en niks de collectieve uitgaven". Nou, en dat vond een andere exegeet dan weer niet, omdat er van het begin af aan toch ook al gelazer was geweest over de collectieve centjes en de zeteltjes. Mark groette 's morgens de din gen, volgens dichter Paul van Ostaijen. Het electoraat doet zulks 's avonds om acht uur. wanneer journaalbaas Van Westerloo de paardjes in de piste laat. Denk niet, zelfs niet voor een ogenblik, dat de politiek soepel Recensie Eén keer kijk ik eens televisie, lees er de volgende dag de re censie op na en constateer twee storende fouten. Over de prachtige fiom van Pa- solini „La Ricotta" (VPRO, donderdagavond) schrijft onze recensent ten onrechte dat de acteur die Christus moet uit beelden aan het kruis sterft na teveel kwarktaart te hebben ge geten. Dat moet, en in de hele symboliek van Pasolini's script kan dat nauwelijks anders, de goede moordenaar zijn. Voorts glijdt hij even uit bij de bespre king van dat andere boeiende programma-onderdeel „Grey Gardens". De dames die we hier in hun zelf gekozen groteske isolement zien, zijn geen Ken nedy's, maar de tante en nicht van Jacky Kennedy, die van zichzelf een meisje Bouvier is. Waarom nu ineens die correc- tiezucht, terwijl de krant toch rijkelijk bedeeld pleegt te zijn met onnauwkeurigheden? Twee redenen: a. de oude mevrouw in „Grey Gardens" zegt ergens dat de ar- tistocratie zich onderscheidt door haar verantwoordelijk heidsgevoel. Laat ik dan-daar tegenover eens enig verant woordelijkheid tegenover de artistocratie aan de dag leggen, door ze in elk geval bij de cor recte dynastie te noemen. b. die VPRO-avond van don derdag was er voor het eerst sinds vele weken weer een, waarop men zich erover ver heugt dat er een „AAN"-knop aan het toestel zit. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7