\borschoten poot "sport en spel" tussen inwoners ,,'t Kan vriezen of dooien bij Piet de Graas" eidse agenda Morssingel moet maandag geheel Vrije tijding Experimenteel wonen in Leiderdorp STAD EN RAND ZATERDAG 23 JULI 1977 VOORSCHOTEN - Het gaat niet best aan de ijskar. "Vorig jaar was het allemaal veel beter. Toen werd er tenminste ver kocht. Want toen was het lekker warm. Maar nou. Bijna niks. Ja, wel een ijssie en slagroomwa feltje hier en daar, maar daar blijft het bij." Piet de Graas is een opmerke lijk figuur, die zijn leven lang vecht tegen de temperatuur. Is het zomers warm, en doet het KNMI haar best zoveel moge lijk zomerse dagen bijeen te ga ren, dan verschijnt Piet met zijn ijskar op straat. Houdt daaren tegen de winter het land in zijn koude greep dan bestrijdt Piet de temperatuur met kolen, als personeelslid van een van de weinige nog kolen verkopende firma's in deze streken. Zon, zee, rietkragen, campings, badminton en de krant. Zomerse berichten uit de soms warme, soms regenachtige Leidse streken. Op bezoek bij niets vermoedende re creanten, kroegbazen, waterspor ters en globetrotters. Elke dag een verhaal over gewone mensen, met vakantie of juist aan het werk. Bij elkaar geraapt iri Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoe- terwoude, Warmond, Voorschoten en Wassenaar. "Vrije tijding". Wie een aardig onderwerp, heeft mag bellen. Naar de stadsredaktie: 071-144941. Het kan bij Piet dus vriezen of dooien, maar wel in het ver keerde seizoen. Zo is het nu al 28 jaar, want zolang al zit Piet in het ijs. Het enige dat werkelijk veranderde was de kar, die niet langer met de benen voortbe wogen wordt, maar voorzien is van een 49 cc bromfietsmotor. De soorten ijs zijn er hetzelfde bij gebleven, maar de prijzen zijn aanzienlijk gestegen. "Maar zo is het met alles in Neder land". Hoeveel hij nou precies ver koopt weet hij niet. "Ik heb ze nog nooit geteld, ik kan alleen maar aan de opbrengst zien of het veel of weinig is. Maar hoe veel? Geen idee. Dat kun je ook niet zeggen. Ze kunnen er bij wijze van spreke honderd van vijf dubbeltjes kopen, maar ook vijftig van een gulden. Dan kun niet gaan zitten uitrekenen hoeveel ijssies je nou verkocht hebt". Piet is een geboren Leidenaar, maar hij heeft al sinds jaar en dag zijn vergunning in Voor schoten. Daar staat hij op de markt en rijdt hij 's middags en 's avonds de Voorschotense wijken af. Heel Voorschoten kent hem dan ook, wat op de markt wel blijkt als er gefoto grafeerd moet worden: "Hè Piet, is dat soms voor Privé" en "Hé joh, geef mij eens een ijssie van je, ik heb nog nooit een ijs sie van een beroemdheid ge kregen". Piet zelf wordt er niet koud of warm van. HANS MEIJER LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Genieten van een ijsje met slagroom. Project voor kleine gezinnen LEIDERDORP - „In dit project is een poging gedaan om een oplossing te vinden voor een meer gemee nschappelijke manier van wonen", aldus de Leider- dorpse architect J. Franse, die samen met zijn collega's J. Molema en J.B. Vercaute- ren het ontwerp heeft ge maakt voor een blok expe rimentele woningen in de Leiderdorpse nieuwbouw wijk Voorhof. Wethouder drs. E. Drent slaat woensdag 3 augustus de eerste paal voor dat blok van 22 woningen, ne gentien premiekoopwoningen en drie vrije sectorwoningen. Dit pro ject, in Leiderdorp bekend als „Blok 3" van Voorhof, omvat wo ningen voor kleinere gezinnen. De nadruk ligt op het gemee nschappelijk contact. Het blok wo ningen, die samen feitelijk een groot gebouw vormen, de bijbeho rende parkeergarage, gemee nschappelijke ruimte en pleinen moeten ook door de toekomstige kopers zelf worden beheerd. Daarvoor wordt van die kopers verwacht dat zij een vereniging op richten die zal zorgen voor onder houd van het gebouw, gebruik van de ruimten en verdeling van de parkeerruimte in de gezamenlijke garage. Ook moet die vereniging zorgen voor de verzekering van het gebouw. Het opmerkelijke is dat men in dit project niet eigenaar is van één wo ning, of van een deel van het com plex, maar dat men gezamenlijk het hele complex koopt, zij het met in dividuele hypotheken. Het zijn zogenaamde split-level- woningen, dus met verschillende hoogte van vloeren, waarbij de premiekoopwoningen vooral be doeld zijn voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De gemeente regelt de toewijzing van de woningen, die door de Leider- dorpse aannemingsbedrijf J. de Water worden gebouwd. Het wordt een leerlingenbouw plaats, waar leerling-bouwvakkers die net van school komen de kans krijgen ervaring op te doen. Dat heeft tot gevolg dat de bouwtijd waarschijnlijk een half jaar langer zal duren dan gewoonlijk het geval De verkoopprijs van de premie koopwoningen bedraagt 148.000 gulden; de vrije sectorwoningen gaan 264.000 gulden kosten. Feesten „In Voorhof worden genoeg wo ningen gebouwd voor de gewone gezinnen, het zogenaamde norm gezin", aldus Franso. „Daarom konden we voor deze experimen tele vorm uitzien naar een kleinere woning. Daarmee komen we dan meteen tegemoet aan de toene mende vraag naar woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. We hebben juist die groep gekozen omdat we dachten daar bij hen een grote behoefte aan gemeenschap pelijkheid zou bestaan". In het project zij drie gemee nschappelijke pleinen opgenomen die bijvoorbeeld uitnodigen tot het organiseren van gezamenlijke fees ten en dergelijke. „Bovendien heb ben we alle voordeuren aan die pleintjes gemaakt, zodat de kans op toevallige ontmoetingen zo groot mogelijk is." „Verder is het mogelijk om een middenpleintje met een tijdelijke constructie te overdekken en no digt ook het gemeenschappelijk beheer uit tot meer contact", aldus Franso over zijn plan. Toch blijft de privacy gegaranderd door de verschillen in vloerniveau, waardoor het geen „doorzichtwo- ningen" worden. Ook liggen alle entrees van de woningen wat naar binnen zodat men overdekt staat en de entree een eigen karakter krijgt. HANNEKE MEIJER. Voor twintig gulden VOORSCHOTEN - Elke Voorscho tenaar krijgt binnen enkele jaren voor ongeveer twintig gulden de man of vrouw aan recreatief sport en spelmateraal in zijn directe om geving. Dat is de zakelijke inhoud van een omvangrijk project, waarmee de 55 medewerkers van de gemeentelijke Beplantingsdienst gisteren een daadwerkelijk begin hebben ge maakt. De directeur van die dienst, de 59- jarige G. Buijs, kwam zich gisteren in het Burgemeester Berkhout park, achter het raadhuis, persoon lijk vergewissen van de deugde lijkheid van de eerste speellokatie. Het betrof een op verzonken be tonnen voeten in het gras gepoot volleybalnet, een van de vijf, die over de evenzovele wijken van Voorschoten zullen worden ver spreid. Voorts zijn reeds op een schoolsportveld twee voetbaldoe len neergezet en kwamen gisteren twee hardhouten picknick-tafels Ban, die in het Frans Halsplantsoen *>ij de Vliet zullen worden ge plaatst. Aan dergelijk recreatief meubilair tal de gemeente dit jaar voor 40.000 gulden besteden. Op het pro gramma staan nog vijf tafeltennis tafels, twee speciale hengelplaat- Jen voor invaliden en enige aanvul- ende houten speelplastieken voor <le jeugd. Ten aanzien van dit laat ste gaan de gedachten uit naar ispeelhuisjes voor de meisjes en for- 'ten voor de jongens. Tienvoudige Naar verwachting zal in de ko mendejaren het bestede bedrag op lopen tot ongeveer het tienvoudige van het startkapitaal. De resterende 90 procent zal, als de gemeenteraad tenminste geen bezwaren maakt, worden besteed aan de aanleg van een midgetgolfaan, een trimbaan, vijf rolschaatsbanen, waarop te vens basketbalvelden zullen wor den uitgezet, en enkele tennisoe- fenmuurtjes. Het ligt in het voornemen om al deze recreatie-objecten gratis ter beschikking te stellen van de be woners, dus ook de midgetgolf- baan. De stuwende kracht achter het pro ject is, naast de enthousiaste be plantingsdirecteur, de gemeente lijke welzijnswethouder L. L. Mar selis. Begeleiding Inmiddels bereidt de gemeente zich voor op de begeleiding van dit Marselis/Buijsproject. „Met het neerzetten van materiaal zijn we er natuurlijk nog niet. Weliswaar hebben we al van de bevolking te horen gekregen, dat er een grote behoefte bestaat aan dit soort spul len, maar er zal toch nog best wat voor nodig zijn om nu de mensen in hun vrije tijd massaal aan de gang te krijgen", aldus de heer Buijs. „We vinden overigens dat de initia tieven daartoe eerst van de mensen zelf moeten uitgaan, bijvoorbeeld door het vormen van buurtclubjes en dergelijke. Wij zullen dan op onze beurt klaar staan om alle mo gelijke steun te verlenen. De amb telijke helft van het tweetal bewe gingspropagandisten voegt eraan toe dat van de zijde van de gemee nte zal worden geprobeerd het on derwijzend personeel in te schake len, vooral om de jongeren, die niet op een sportclub zitten, aan het vol leyballen, tafeltenissen, badmin tonnen, basketballen enzovoort te krijgen. Onvoltooide „We zijn begonnen aan een project. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 3-5 uur nam. (11-15 jaar). Tom Menken-Hal, Vondellaan, Aqua-Flora tentoonstelling, 10 uur Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werkgroep homofilie/COC, 8-11 Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café „De Twee Spieghels", mu ziekprogramma, 3 uur nam. Tom Menken-Hal, Vondellaan, Aqua-Flora tentoonstelling, 10 uur vm.-10 uur nam. Artsen De directeur van de Voorschotense Beplantingsdienst beproeft het eerste van de nieuwe gemeentelijke recreatie terreinen verwachten het karak- dat wat we nu hebben neergezet ntekas het kan trekken, zullen we mvoltooide zal krijgen, naar meer smaakt. Zolang die wens daaraan tegemoetkomen", aldus de 5 blijken bij de bevolking leeft en de gemee- heer Buijs. Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnens tad tot Cityring en Groenoord): J. Rijnders, Gerard Brandstraat 29, tel. 760947; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur Hooigracht 48a, tel. 140734; Wijk III (Waard, Profess- orenwijk en Tuinstadswijk): S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegk- wartier): C. J. M. Schrama, Zo- cherstraat 1, tel. 766123. Leiderdorp - Dokter Van Beek en Van Leeden, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zaterdag en zondag spreek- uurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2, tel. 155666. Voorschoten - C. Meijer, Chopin- laan 16, tel. 2493 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel. 071-762159 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievit spark 19, Voorhout, tel. 02522-12665. LEIDEN - De bewoners van de panden aan de Morssingel hebben van de advocaat van de gemeente mr. De Ruyter De Wildt een brief gekregen waarin staat dat zij hun woningen uiterlijk komende maandag om twaalf uur moeten verlaten. De twaalf buitenlandse werknemers die het pand Morssin gel 2 bewonen, hebben recht streeks van de gemeente zo'n brief gekregen. In deze brief staat ook dat op die datum de levering van gas en licht wordt gestaakt. De panden, die eigendom zijn van de gemeente Leiden, zullen, zo heeft de gemeenteraad onlangs op voorstel van B en W besloten, wor den gesloopt om plaats te maken voor 120 flatwoningen, te bouwen door de Amsterdamse bouwmaat schappij Neduco. De bewoners van de panden tekenden bezwaar aan tegen dit besluit, omdat zij van me ning zijn dat hun woningen nog voor renovatie in aanmerking zou den kunnen komen. Behalve met de buitenlandse werknemers, heeft de gemeente met de bewoners geen huurovereenkomst. Voorde 12 Ma rokkanen wordt in Leiderdorp voor vervangende woonruimte gezorgd. De bewoners hebben tekennen ge^ geven maandag niet uit hun huizi^/i te zullen gaan. "We willen afwach ten of Gedeputeerde Staten toe stemming geeft voor de nieuw bouw. Dat is nog niet gebeurd", zo zeggen zy. Mr. De Ruyter de Wildt zei desge vraagd dat de gemeente "het netjes zal spelen" en geen harde maatre gelen zal nemen als de bewoners maandag niet zijn vertrokken". Het wachten zal voorlopig zijn op de uitspraak van de rechter in een kort geding dat door de gemeente tegen de bewoners is aangespannen en dat op 8 augustus zal dienen. Wassenaarders Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 22 tot 29 juli waargeno men door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en de Voorscho tense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. omgekomen bij wijkverpleging L7 ï.pidpn - Tnt#>rkrnis Mii auto-ongeluk in Frankrijk AUXERRE (AP) - Bij een ongeluk op de "autoroute du soleil" zijn gisteren twee Nederlandse toeris ten en vier leden van een Frans gezin om het leven gekomen. In de buurt van de stad Auxerre kwam de auto met de twee Nederlandse inzittenden door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft en botste frontaal óp de Franse au to. De twee Nederlanders werden ge ïdentificeerd als Joannes Tacx (23) en Maria Kroon, beiden uit Was senaar. Zij werden op slag gedood. LEIDEN - Uit de etalage van een fotozaak op de hoek van het Le vendaal en de Kraaierstraat zijn in de afgelopen nacht fotocamera's ter waarde van f 3800,- geroofd. De eta lageruit bleek te zijn ingeslagen met behulp van een baksteen en een hamer. Eerder deze week is ingebroken in een perceel aan de Minnebroers- gracht. Er werd voor f 6000,- aan ge reedschap buitgemaakt. Van een toonbank van een zaak in elektrische apparatuur aan de Haarlemmerstraat verdween gis termiddag een portemonnaie met f700,-. De portemonnaie, die toe behoorde aan een verkoper, is later leeg teruggevonden op de Kore- vaarstraat. Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. S. Posthuma, Ka- gerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. Witte Poort-kazerne 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm,-12.30 uur nam. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse amateur fotografen ver., 8 uur nam. Tom Menken-Hal, Vondellaan, Aqua-Flora tentoonstelling, 10 uur

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2