Verkiezing EG -parlementproblemen te over BEVOLKING VAN NEGEN LANDEN NAAR DE STEMBUS r Zj T y W3sn& ■li? 'JA Illifllllllïii ZATERDAG 23 JULI 1977 PAGINA 15 Als alles goed en gaat en als met name Groot- Brittannië de zaak niet vertraagt, vinden de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement in mei of juni van vol gend jaar plaats. Er moeten dan 410 leden worden gekozen. Dat betekent een drastische uitbreiding van het parlement, want momenteel hebben er nog maar 198 zitting. De verdeling per land wordt als volgt: de Bonds republiek, Groot-Brittannië, Italië en Frank rijk, de grote landen dus, allemaal 81 leden. Nederland 25, België 24, Denemarken 16, Ier land 15 en Luxemburg 6. Op zich is het merkwaardig dat Frankrijk en West-Duitsland hetzelfde aantal leden heeft, als men de bevolkingsgrootte als maatstaf neemt. In de Bondsrepubliek wonen 8 miljoen mensen meer dan in Frankrijk, maar het zou voor de Fransen onverteerbaar zijn geweest, wanneer de Gallische grandeur beslissend aan consequente Europese rekenkunde zou zijn opgeofferd. Nederland is als grootste van de "kleintjes" met 25 leden wat ondergewaardeerd. De vier mil joen inwoners die ons land meer heeft dan de Belgen telt maar voor één parlementslid meer. Pikant is ook dat de Belgen in elk geval op een getal wilden uitkomen dat deelbaar is door drie en dat heeft dan weer te maken met de heilige drievuldigheid van onze zuiderburen: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. De minste moeilijkheden maakte Luxemburg; het groot-hertogdom met zijn 350 duizend in woners is dan ook meer dan genereus bedeeld met zes parlementariërs. De Luxemburgse premier zou destijds, toen de Europese rege ringsleiders de aantallen vaststelden, dan ook gezegd hebben: "ik vind het allemaal best. We hebben vijf partijen in ons land. Iedereen krijgt één zetel en de grootste krijgt er als beloning nog eentje bij." Moeilijkheden te over. Nog niet alle landen zijn klaar om de afspraak die vorig jaar september is gemaakt in eigen nationale uitvoeringsbe palingen te vertalen. Zo gaat de voorkeur uit naar een systeem van evenredige vertegenwoordiging, (zoals in Ne derland gebruikelijk) maar zo dat al geen doodzonde tegen de Britse tradities zou zijn, dan is het tenminste politiek dynamiet. De Conservatieven hebben bij stemmen via dis trictenstelsel zeer veel baat te verwachten. Sommige berekeningen komen zelfs op 65 van de 81 zetels, tegenover Labour maar 5 en de rest zou dan naar de steeds sterker wordende nationalistische partijen van Schotland en Wales gaan. De Liberalen, die in Groot-Brittannië toch altijd al kind van de typische electorale rekening zijn, staan op evenredige verkiezingen en zij hebben wel een stevige stok achter de deur, omdat zij de minderheidsregering van Labour gedogenderwijs in het zadel houden. Tel daarbij op dat veel Labour-afgevaardigden (tot ministers toe) zondermeer tegen verkie zingen zijn en men mag Europese verkiezingen reeds in het volgend voorjaar tot de categorie van optimistische agendering rekenen. De verkiezingen zijn een prestige-gebeuren voor de huidige Europese parlementariërs, die zich ervoor hebben sterk gemaakt, maar zeker ook voor de Luxemburgse bureaucratie. Lage op- komstcijfers zullen het veel gepredikte belang ervan niet schragen. Anderzijds wordt, zoals in Nederland het geval lijkt, het zicht er op verduisterd, wanneer de Europese verkiezingen aan andere worden ge koppeld; in Nederland waarschijnlijk aan de provinciale verkiezingen van volgend voor jaar. zetels een nieuwe impuls zal zijn naar "drie stromenland": behalve de grote drie PvdA, CDA en VVD komt er nauwelijks een andere politieke groepering aan te pas, of het zou een zeteltje voor D'66 moeten zijn. De bedoeling is dat de Negen hun verkiezingen in een periode van vier dagen houden, die loopt van donderdagmorgen tot en met de daarop volgende zondag. België, Frankrijk en West-Duitsland stemmen altijd op zondag, de Britten op donderdag. Voor die dag in de week zal waarschijnlijk ook Nederland kiezen. Volstrekt onhaalbaar lijkt de hier en daar in ambtelijke kringen van BZ vernomen luchtige opmerking dat de stembussen dan maar tot zondagavond of maandagmorgen achter slot en grendel moeten blijven, omdat de afspraak is dat pas met tellen kan worden begonnen als het laatste stemlokaal in de Negen gesloten is. Nog daargelaten de problemen om al die stem bussen een paar dagen goed te bewaken, is er het goed democratische en door de wet ge waarborgde gebruik pm meteen - en in het openbaar - te tellen. En hebben de Europese heren, die er blijkbaar de spanning een paar dagen in willen houden, nooit gehoord van bliksem-enquêtes aan de ingang van de stemlokalen op verkiezingsdag die de uitslag op maat en op de zetel nauwkeu rig aan het beeldscherm slijten, vier minuten nadat de laatste burger van zijn democratisch recht gebruik heeft gemaakt? Maar niet alleen in Brussel, waar de Europese Commissie gehuisvest is. Ook in Luxemburg. Sommige top-ambtenaren van het Europese Parlement schetsen een toekomstperspectief, waarin sprake is van waarlijk supra nationale verkiezingen, met kan didaten over de landsgrenzen heen. Met een parlement dat een Europese regering naar huis kan sturen en meer van dat soort za ken. Steenvlakte Een toon met wat groter nuchter heid wordt aangeslagen door dr. Schelto Patijn, het Nederlandse socialistische lid van het Euro pese Parlement en al jaren groot pleitbezorger van het houden van directe verkiezingen voor dat parlement. Hij zegt: „Het is eigenlijk een amateur-parlement. De ambte lijke invloed is zeer groot". De steenvlakte buiten Luxemburg herbergt 1200 personeelsleden. Daarvan zijn er 600 tolk. Procedures in het parlement lijken enigszins op die in de Franse Na tionale Vergadering. Zaken ko men allereerst aan de orde in vaste commissies (er zijn er twaalf van) en dan is er een rap porteur uit die commissie die een verslag moet maken. Omdat het die rapporteur vaak aan tijd en kennis ontbreekt is zijn voornaamste bijdrage aan het verslag vaak zijn handtekening; de inhoud is heel dikwijls het werk van de ambtenaren. Patijn was rapporteur in de voorbe reidingsprocedure van de voor stellen voor directe Europese verkiezingen. Daarin legde hij een nuttig mengsel van vasthou dendheid en nuchterheid aan de dag. Dat die verkiezingen er moesten komen lag al twintig jaar vast. Dat Frankrijk onder De Gaulle de voortgang bijna openlijk sabo teerde, was de rampspoed van de jaren zestig, toen het economisch in de geïndustrialiseerde wereld nog zo voortreffelijk ging. Een hoge ambtenaar „Toen het Europa economisch voor de wind ging, hadden we allerlei stappen moeten doen, die we hebben na gelaten. Sinds 1973 en de ener giecrisis is iedereen weer bezig de eigen nationale belangen veilig te stellen". Maar is het ooit anders geweest? Onweersproken Alleen in Nederland is het streven naar Europese integratie in poli tieke kringen goeddeels on weersproken gebleven. Als klein land, zonder grote binnenlandse tegenstellingen en met een na tionaal produkt dat voor rond de helft voor export is bestemd, heeft het met overdragen van stukken eigen souvereiniteit aan de EG minder moeite gehad dan welk van de andere landen ook. Bovendien realiseerde het zich al heel lang terdege zijn economi sche afhankelijkheid („als Duits land niest, is Nederland verkou den"). Argwaan Bij een vergelijkbaar lahd als Bel gië lagen de politieke kaarten al weer heel anders. De landelijke identiteit geldt weliswaar niet sterk geldt („er zijn geen Bel gen"), maar door de verscheu rende taaitegenstellingen zijn de beide bevolkingsgroepen zeer aan hun eigen waarden geklon ken: éen voorbeeld van per manent gevoede argwaan, waar tegenover de profijtelijkheid van Brussel als Europese hoofdstad te hebben, onvoldoende com pensatie bood en biedt. De tegenwerking van het Verenigd Koninkrijk, de gereserveerdheid van Frankrijk, de niet langer be geerde rijke-oomrol van de Bondsrepubliek zijn genoeg zaam bekend. Patijn: „Er zijn binnen de EG de komende jaren maar weinig pie ken te verwachten. Het zal de gemeenschap al genoeg kosten om Italië, het Verenigd Konink rijk en Ierland op de been te hou Enige tijd geleden bedacht een tijdschrift dat zich geheel toelegde op Europese za ken een bescheiden stunt, Men ging op het Haagse Centraal Station staan, gewapend met krijt en een schoolbord. Treinreizige rs, slaperig nog en de zeepresten in de oor schelp, werd vervolgens gevraagd om op dat schoolbord het Europa van de EG te tekenen. den; laat staan de entree van Griekenland te realiseren". Een gezicht Wellicht kan er, aldus Patijn, van die directe verkiezingen een nieuwe impuls uitgaan. Er moet straks in de campagnes toch iets doordringen van wat Europa be tekent, of men wil of niet. "Daarom", zegt hij, "is het beter dat ze plaatsvinden dan hóe ze plaats vinden. Het hóe wordt aan de na tionale staten overgelaten. Dat blijft dus een gesloten geheel". Mei 1978 wordt hoe dan ook de eerste confrontatie van Europa met de EG. Misschien krijgt het eindelijk een gezicht. Dat Euro pese Parlement zal dan wel een spraakmakender gemeente wor den dan het nu was. Het zal veel meer te zeggen moeten krijgen dan nu. In de woorden van Patijn: „Een herverkaveling van taken", waarbij het parlement inderdaad wezenlijk mee gaat doen in het proces van wetten maken. Asyl Nu nog heeft Luxemburg iets van een comfortabel asyl. Op een groot bord in de hal van het secre tariaatsgebouw staan alle leden met hun pasfoto afgebeeld. De initialen van de nationaliteiten staan er achter. Men hanteert daarbij de nationale verkeers- kenteken van het automobiel. Dat lijkt niet toevallig. Luxem burg is per trein of per vliegtuig moeizaam slechts te bereiken. Haastige spoed is zelden goed. De omweg via het vliegveld Frank fort is populair. De Nederlandse parlementariërs ter plaatse beho ren, op Patijn en Berkhouwer na, stellig niet tot het eerste échalon op het Binnenhof. Er loopt wel een druk gesticule rende bebaarde socialist rond die in de bar of aan tafel aan elkeen die het weten wil laat weten, welke goede raad hij „Joop" steeds geeft wanneer hij weer eens op het nationale politieke erf tussen Plein en Hofvijver neers trijkt, maar dat grote bord in de hal is toch maar makkelijk om even de familienaam bij aat be baarde hoofd te zoeken. En de melkdrinkende Berkhouwer zegt wel dat hij Cornelis heet en dat hij vice-voorzitter van het Eu ropese Parlement is, maar hij voegt er niet aan toe, dat er naast hem nog eens elf van die vice- voorzitter s zijn. Grimmig Maar wie zijn benen op de reling van de publieke tribune legt, krijgt een grimmig tikje op de schouder van de mannen in uni form. We willen Europa dus wel netjes houden. En als een aantal Nederlands- taligen het morsige "Café des Ar tistes" in de binnenstad betreedt zet een oude dame met een hou ten been onmiddelijk "Tulpen ui^ Amsterdam" op. Want in de juke-box zijn de grenzen reeds vervaagd. Men moet ergens beginnen. Schelto Patijn amateur-parlement Dat was lachen geblazen. Een grote meerderheid van de proefkonijnen bleek er behalve een bizarre kijk op de geografi sche aspecten van het continent, ook nog een originele benadering van de Negen op na te houden. •Finland werd geregeld genoemd, maar dat is tot daar aan toe, dat deed de veelgeroemde buitenland-redactie van De Volkskrant één dezer weken ook al eens. Merkwaardiger was dat Groot- Brittannië, toch niet het meest bescheiden en zwijgzame van de lidstaten, heel vaak bij de niet tot de EG behorende landen werd gerangschikt. Oostenrijk, Zwit serland en zelfs Joego-Slavië scoorden veelvuldig. club van Negen, heerst rond die op handen zijnde verkiezingen al heel wat activiteit en - dat mag men na een kort bezoek ter plaatse straffeloos zeggen - een/ grote opwinding daarenboven. Aan het winderige complex ge bouwen van het Europees cen trum, vijf minuten rijden buiten de stad, zou men dat niet zo een- twee-drie zeggen. Aan de ene kant de 24 etages hoog reikende plak ontbijtkoek, de prestige-architectuur met de lif ten, die alsmaar op zich laten wachten en de verrassend goede keuken in het restaurant op de bovenste verdieping met een grandioos uitzicht over de sap pige valeien van het land van groothertog Jan. Reuzesteek In het algemeen past de constate ring dat men de EG belangrijk groter inschatte, dan de werke lijkheid is. Daarbij placht men overigens Groenland bijna con sequent te vergeten en dat was een reuzesteek om te laten vallen, want er mogen op dat ijzige ei land dan maar dertigduizend mensen wonen, qua oppervlakte, gaat de rest van de huidige EG er soepeitjes in. De kennis van EG en toebehoren is dus niet indrukwekkend. Dat blad van de stunt is trouwens na een zeer kortstondig bestaan ook al weer enige tijd ter ziele. De kater van een ideaal? Dat lijkt wat al te grof geschut van woor den. Dat ideaal van een verenigd Europa is nimmer gemeengoed geweest. Europa één, maar er zijn grenzen. Dat is waarschijnlijk de zegswijze die de werkelijkheid het meest benadert in deze ma gere jaren zeventig. Bedompt En juist nu - terwijl het decennium van de soberheid, de teleurstel ling, Van Agt en de restauratie zich naar zijn einde sleept - juist nu tekent zich een novum af te gen de bedompte wolken van het oude werelddeel: in 1978 zullen er voor het eerst in de geschiedenis van de EG directe verkiezingen gehouden worden voor het Eu ropese Parlement. Met name in Luxemburg, hoofd stad van het gelijknamige groot hertogdom, kleinste partner in de Bonzen Dan de geplaveide vlakte beneden, met veel te veel gereserveerde, parkeerplaatsen voor de bonzen en pas vijf minuten wandelen verder het veel lagere, veel i der pretentieuze, praktischer gebouw secretariaat-generaal v; ropese parlement. oneindig het Daartussenin wapperen aan lange masten alle negen nationale vlaggen, plus die van het parle ment. En omdat er op dat mo ment juist een parlementaire conferentie is met de ontwikke lingslanden uit Afrika en de Ca- raïbische regio, de partners van de overeenkomst van Lomé, hangen er elders op de vlakte nog eens een vijftig vlaggen extra, veel kleuren, veel symboliek, veel folklore. Bij de ingang van het secretariaats gebouw staan sombere veilig heidsportiers in donkere unifor men. Europa dient zich ter plaatse terdege te legitimeren. Er ligt in die dagen van de Lomé- relaties een rode loper uit, maar die is voor de kwieke volkstribu nen uit Roeanda, Gabon of Le sotho. Garnaaltjes Zoevende auto's weer. "Er is dezer dagen geen taxi te krijgen in Luxemburg", zegt een hoge amb tenaar aan de lunch, terwijl hij zorgvuldig de meer dan smake lijke avocado met garnaaltjes uit lepelt. Europa moet bij de basis beginnen. Daarin zou het niet moeten ver schillen van een gewone natie. Zo'n natie, als de democratie er tenminste ruimte krijgt, dient zich rechtstreeks een parlement, eer^ volksvertegenwoordiging te kiezen. Dat is alle twintig jaar dat de EG bestaat (en als de Kolen- en Staalgemeenschap als eerste vingeroefening wordt be schouwd: de ruim kwart eeuw van Europees bezig zijn) nog niet gebeurd. Er zijn nationale parlementen: daaruit worden mensen naar rato van de partijsterkte voor het Eu ropese parlement aangewezen. Die mensen zijn nooit door het kiezersvolk op zo'n. Europees mandaat uitverkoren, sterker nog Europa heeft - misschien op het Verenigd Koninkrijk en De nemarken na - nooit een rol ge speeld in het krachtenveld, waarin verkiezingen te te verliezen zijn. heeft en niet beschikt over de be voegdheden waarover westerse volksvertegenwoordigingen op landelijk niveau beschikken, is de EG nog altijd verre van een schoolvoorbeeld van democratie. De Europese Commissie het dage lijks bestuur van de EG, is de bu reaucratie die de schotels bereid, onder voorbehoud dat men zich bedient van de ingrediënten door de ministerraad (dat zijn de mi nisters van de Negen) aangedra gen. De 250 miljoen mensen binnen de EG resteert niet zo veel meer dan de gerechten te nuttigen, want het Europese Parlement kan meestentijds niet verder gaan dan de culinaire kunsten van de koks of de keuze van de ingre diënten te gispen. Dat Europese Parlement maakt dus nog geen wetten, werkt voor alsnog consultatief. De minister raad hoeft zich niet aan adviezen te houden. Wél kan dat parlement de Europese Commissie via een motie keuring naar huis sturen, behalve dat de ministerraad die commissie dan weer meteen kan herbenoemen, kan men ook pro beren de toch al niet royale be voegdheden van dat parlement te breidelen. Versukkeling Het is de vraag of de basis warm zal lopen voor de verkiezingen. Eu ropa is in de versukkeling, en niet alleen in Groot-Brittannië. Daar zeggen in de meest recente en quête 40 procent over de EG dat het een 'slechte zaak' is, tegen over 35 procent die het juist goed' vinden. Overigens is daarmee niet g dat die directe verkiezingen van volgend jaar voor de Britten een farce is. In die zelfde enquête spreekt 67 procent zich ten gun ste van directe verkiezingen uit en 51 procent onderschrijft de constatering dat die verkiezingen „een belangrijk gebeuren zijn dat onvermijdelijk de politieke een wording van Europa zal bevorde- De Britse minister van Buiten landse Zaken, David Owen, gaf in een onlangs in Le Monde ver schenen interview geen blijk van bevlogen idealisme, toen hij het over de toekomst van Europa had. "Het is onmogelijk om de politieke evolutie van Europa te voorspel len, maar op vrijwel alle gebieden worden stappen voorwaarts ge maakt in de richting naar meer eenwoording. Wanhoop en be druktheid zetelen bij een klein groepje mensen zonder werke lijkheidszin, die er adspiraties op nahouden, die niemand zich ver oorloven kan. In feite benadelen zij Europa. Er heerst een te grote sfeer van onwerkelijkheid en on gelukkigerwijze is een groot deel daarvan geconcentreerd in Brus- Koks En omdat het Europese parlement zoals hut nu nop is, op zieh zeer betrekkelijke volmaehten SM S» De vlaggen van de EG-landen voor het sccretariaatsgebouw in Luxemburg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15