Hennie Kuiper: 'Ik heb gegokt en verloren' TOUR DE FRANCE: MET DANK AAN L'AUTO Frisol niet erg tevreden Thevenet en Kuiper drijven prijzen op Raleigh bijna zeker van de gele petten ZATERDAG 23 JULI 1977 'PAGINA ij. Door Nico Scheepmaker Tegenwoordig zijn fietsers en automobilisten eikaars doodsvijanden, maar vroeger was dat niet het geval. Denk maar.aan wat de RAI betekent: Rijwiel en Auto Industrie. Als kameraden, hand in hand, trokken ze de wegen op. Een ander voorbeeld van deze gemeenschappelijke intéresse, le vert het ontstaan van de Tour de France. In 1892 werd in Parijs het sportblad „Le Velo" opgericht. Lezers die hun kandidaats Frans hebben weten, dat dit „De fiets" betekent. „Le Velo" was alleenheerseres over de lezende sportmassa totdat in 1900 het concurrerende blad „1* Auto" verscheen. Lezers die hun Mo-akte Frans hebben weten, dat dit „De auto" betekent. Tussen „De fiets" en „De Auto" ontwikkelde zich een strijd op leven en dood, maar onder de behendige leiding van de oprichter, monsieur Bostock, alias Henri Desgrange, wist „De auto" zich als nieuweling te handhaven. De concurrentiestrijd werd voornamelijk gevoerd via wegwedstrijden. Als het ene blad „Parijs-Best-Parijs" organiseerde, niet op een dubbeltje prijzengeld keek, organiseerde het andere blad bliksemsnel „Marseille-Parijs" of „Bordeaux-Pafijs". Ze moesten hun eigen monsterritten wel organiseren, want ik neem toch aan dat „De auto" niet schreef over de wegwedstrijden van „De Fiets", en omgekeerd „De Fiets" niet over de races die „De auto" organiseerde... Reuzenkoers Op een dag in 1903 maakte Henri Desgrange in „L'Auto" bekend, dat hij een reuzenkoers ging organiseren over 6 ritten, die hij de Ronde van Frankrijk, of eigenlijk dus de Tour de France zou gaan noemen. De concurrentie lachte wat smalend, nu greep Desgrange toch echt boven zijn macht, dacht men, maar u en ik weten dat het hem wel degelijk gelukt is. Op 1 juli 1903 werd het vertreksein gegeven voor de le Tour de France, over een afstand van 2500 kilometer, zonder serieus te nemen bergen, met als aankomstplaatsen: Lyon, Marseil le, Toulouse, Bordeaux, Nantes en Parijs. Er waren 80 inschrijvingen waarvan er 60 in Parijs aan de start verschenen. Toen was een rit nog een rit: de eerste etappe tussen Parijs en Lyon bedroeg 467 kilometer, Maurice Garin won in 17 uur en 45 minuten, nummer 2, Pagie, kwam een minuut later binnen, nummer 3, Georget, 35 minuten later. De tweede rit tussen Lyon en Marseille was korter: 374 kilometer. Aucouturier won in 14 uur en 28 minuten, Georget kwam eenvijfde minuut later binnen, nummer 3 had een achterstand van 26 minuten. De derde etappe, van Marseille naar Toulouse, was 432 km lang. Opnieuw won Aucouturier, in 17 uur en 55 minuten, met Brange op de tweede plaats met een achterstand van 32 minuten. De vierde etappe was ultrakort (268 km), werd gewonnen door Laeser in 8 uur en 46 minuten, maar de vijfde etappe was weer pittig: 425 km. Maurice Garin won in 16 uur en 26 minuten. Ook de zesde en laatste etappe werd door Garin gewonnen. Hij deed 18 uur en 9 minuten over de 460 kilometer van Nantes naar Parijs, en won de eerste Tour de France, die door 21 renners voltooid werd, met 2 uur en 49 minuten voorsprong op Pothier... 't Gevalletje De tweede Tour de France werd in 1904 tussen 2 en 24 juli verreden, weer op dezelfde zes etappes, maar een sportief festijn werd het niet. In de eindrangschikking had Maurice Garin een voorsprong van 3 minuten op Pothier, van 1 uur en 51 minuten op zijn broer C. Garin, en van 2 uur en 52 minuten op Aucouturier. Nummer 5, Henri Cornet alias Rigolo, had op 1 minuut na een achterstand van drie uur en werd tot winnaar verklaard. Er waren zoveel ernstige inbreuken op het reglement gepleegd, dat men besloot de schuldigen, de vier eersten, te diskwalificeren en tegelijk levenslang te schorsen. Het laatste werd later ongedaan gemaakt. In een prachtig boekje uit 1925 van Vlaamse origine lees ik over deze tweede ronde de volgende raadseltaal: „Dit jaar lag 't commercieel belang er boven op, en zelfs wat al te zichtbaar...maar papa Desgrange die wel wist dat antisportieve praktijken zijn geliefkoosde ronde zouden kunnen doodden, greep naar den ruwen borstel en keerde er door, dat 't stof in de geburen vloog: M. Garin, A. Pothier, A. Garin en Aucouturier, de vier eersten der rangschikking, werden met klikken en klakken buiten koers gezet. Was me dat een slag. 't Gevalletje van Cornet, ook genoemd Rigolo, was niet slecht. Hij kwam nu onverwachts aan 't hoofd der klasseering. Maar bij zijn baas, een rijwielfabnkantje uit de omstreken van Parijs, werden Henri en zijn eerste prijs onthaald, als een hond in een kegelspel, 't Was een „ruine" voor 't velomakertje". Nagels De derde Tour de France, van 9 tot 30 juli 1905, telde 11 etappes, waarvan de langste 372 kilometer was. Louis Trousselier werd winnaa: met 35 punten, Aucouturier tweede met 65 punten. Trousselier werd door zijn supporters liefkozend Trou-Trou genoemd, want er is, Poupou, niets nieuws onder de zon. Het was overigens een Tour met hindernissen. Ik citeer weer: „Ganch de baan was letterlijk met nagels bezaaid: met heele kilos kon men ze oprapen. De renners hadden de eene bandbreuk op de andere, en halfwege de koers was er geen enkele renner meer die nog banden had. Gelukkiglijk werden bereidwillige sportmannen gevon den, die te zamen met de inrichters alles in 't werk stelden om 't nodige materiaal aan te brengen en het meerdendeel der renners aldus ir mogelijkheid te stellen van te eindigen. De kwaaddoeners zijn ongekend gebleven, maar 't algemeen de vermoeden bleef hangen omtrent den commercieelen tweestrijd waaruit de Ronde van Frankrijk werd geboren. Misschien had men daarin ongelijk: in elk geval was dat „vandalen werk" uitgevoerd naar een belegd plan om de koers te doen mislukken". Zo begon het dus. „De Auto" van Desgrange won de strijd met „De Fiets" dank zij een wielerkoers, want „Le Velo" verdween op den duur en „l'Auto" (tegenwoordig „l'Equipe") we op een gegeven ogenblik het grootste sportblad ter wereld. Ik kan u ook nog de onkostennota van Desgrange geven van de allereerste Tour de France: Prijzen aan de renners fr. 25.000, onkosten langs de baan fr. 10.000. inrichting fr. 2.000, 90 banderollen fr. 1.125, onkosten der kontrools fr. 3600, 10.000 aanplakbrieven fr. 1800, 2000 groote affichen fr. 1000, 5000 richtingpijlen fr. 1250, 5000 stempels fr. 1200, 5000 stempels a 0,18 fr. 900. 365 postcolis te verzenden fr. 547, 4500 armbanden fr. 900, 9000 toespelden fr. 225, briefwisseling fr. 500, telegrammen fr. 3500, bijzondere verzending fr. 3500. mecaniciens fr. 500, spoorweg fr. 500, vergoedingen fr. 2000. Alles bij elkaar 60.000 francs. Je schijnt toen met een franc meer te hebben kunnen doen dan tegehwoordig. Uitslag 20e etappe, tijdrit over 50 1.11.08, 3. Kuiper (Ned-Raleigh) 1.11.13, 4. Knetemann (Ned- Raleigh) 1.11.28, 5. Bruyere (Bei- Fiat 1.11.32, 6. Merckx (Bei-Fiat) 1.11.47, 7. Agostinho (Por-Teka) 1.12.04, 8. Van Impe (Bel-Lejeune) 1.12.09, 9. Galdos (Spa-Kas 1.13.49, 10. Vallet (Fra-Mercier) 1.14.14, 11. Mesiet (Fra-Gitane) 1.14.21, 12. Aja (Spa-Teka) 1.14.37, 13. Zoetemelk (Ned-Mercier) 1.15.09, 14. Ville- miane (Fra-Gitane) 1.15.13,15. Jan- sens (Bei-Fiat) 1.15.14, 21. Pronk (Ned-Raleigh) 1.15.59, 40. Lubber- ding (Ned-Raleigh) 1.18.45, 49. Kar stens (Ned-Raleigh) 1.20.02, 54. en laatste Bal (Ned-Fiat) 1.22.58. Algemeen klassement: l.Thevenet (Fra-Peugeot) 111.20.53, 2: Kuiper (Ned-Raleigh op 36 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 3.22, 4. Gal dos (Spa-Kas) op 7.18, 5. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 9.36, 6 Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.30, 7. Merckx (Bei-Fiat) op 12.35, 8. Laurent (Fra-Peugeot) op 17.37, 9. Delisle (Fra-Mercier) op 20.34, 10. Agos tinho (Por-Teka) op 22.52, 11. Mar tin (Fra-Mercier) op 26.03, 12. Mes- let (Bei-Fiat) op 28.12, 13. Pronk (Ned-Raleigh) op 29.53, 14. Ville- miane (Fra-Gitane) op 35.10, 28. Lubberding (Ned-Raleigh) op 1.01.59, 32. Knetemann (Ned- Raleigh) op 1.12.Q5, 52. Bal (Ned- Fiat) op 2.16.21, 54. en laatste Kar stens (Ned-Raleigh) op 2.22.59. Algemeen ploegenklassement: 1. Raleigh 328.57.49, 2. Mercier op 9.48, 3. Kas op 27.33, 9. Frisol op 2.59.27. Om zeven uur vrijdagochtend, een half uur voor hij door verzorger Rudi Bakker gewekt zou worden, stond Hennie Kuiper naast zijn bed. Hij schudde aan de schouders van zijn slapende ploeggenoot, José de Cau- wer, kleedde zich aan en ging met de Belg het parcours even buiten Dijon verkennen,'waar hij in de middag in een tijdrit over 50 kilometer tegen Bernard Thevenet om de eindzege in de 64e Ronde van Frankrijk moest strijden. Hennie was die vroege ochtend wist. Beide goed gehumeurd. Hij maakte eer ontspannen indruk. Hij wist wat er komen ging en was vol vertrouwen. Ploegleider Peter Post, mecanicien Kuiper zelfs de tijdrit Jean Legrand en zijn ploeggenoten De Hennie Kuiper, die hadden hem de avond tevoren op- gepept en voorzien van technische de lometer met 23 seconden hij sprong op de Duitser. De Bourgon diër had dan ook fantastisch gere gingen tot op de bodem, de een was gewoon iets be ter tijdrijder. Dat was Thevenet, die met 28 seconden voorsprong op de tijdrit geprobeerd had de Tour te winnen was een hele grote Kuiper. Hij had details. Ze hadden hem de overtui- zichzelf overtroffen. Anders was hij ging gegeven, dat hij de Tour kon niet zo kort achter specialist Didi winnen. Zo zei Gerrie Knetemann, Thurau als derde geëindigd. Het donderdag een uitstekend etappe- verschil was slechts vijf seconden, winnaar in Dijon: "Kuijper wint de Bernard Thevenet overtrof Thurau Tour. Als de klifnmer Thevenet zelfs. Hij won de tijdrit over 50 ki- toch al 40 seconden verloor i klimpartij naar Alpe d'Huez vandaag zeker kansloos". De tactiek die Kuiper in overleg den. De gele trui, die hij met luttele -k Hennie Kuiper in actie met Post had uitgestippeld, acht secondjes voorsprong op Kui- ook niet slecht. Hennie zou snel per tot Dijon mocht dragen, had starten, zodat Thevenet zich vroeg hem ontzettend geïnspireerd. De weten. Met die duizenden toeschouwers langs het de Bourgondiër parcours bij het autocircuit juich- de ten hem toe. Thevenet was onstuit- op achterstand wetenschap zo zich misschien forceren weg voor Kuijper vrij de gele trui te rijden. De tijdrit verliep aanvankelijk ge heel volgens plan. Kuiper, toch geen specialist in dit werk, startte overdonderend en had na 5 kilome- Hennie Kuiper ter een voorsprong van drie secon- dellijk toe. "Ik v den op Thevenet, die vier minuten dat ik Thevenet na hem was gestart. Kuiper's voor sprong steeg tussen de vijfde en tiende kilometer naar 14 seconden Op dat punt had Thevenet moeten voor doet, zal Thevenet toch nog eventjes op de tanden moeten bij ten en heb ik toch nog een kans. ongelooflijke Normaal Gegokt f dat ook onmid- ervan overtuigd deze tijdrit had kunnen hebben. Dat hij het zo goed zou doen, had ik niet verwacht. Ik heb gegokt en verloren. Jammer, maar ik heb er alles aan gedaan'. Tom Utalenkamp Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 bezwijken. Hij deed het niet, terwijl Kuipers woorden Kuijper gestaag de zwaarste zo eerlijk als gouci. Hij toonde zich een goed snellingen rondtrapte, krabbelde verliezer, zonder uiterlijke emoties Bernard Thevenet terug. Na 20 ki- legde Hennie Kuiper zich bij de ne- lometer had de Tourwinnaar van derlaag neer. Hij erkende ook di- lieten dezelfde tijd afdrukken: Na De Tour duurt echter nog twee da- "Als alles normaal loopt zal ik deze Tour als tweede eindigen", zei Kui per, die daar voor de start in Fleu- rance graag een contract voor had willen tekenen. Hij leverde ook een prestatie om trots op te zijn. Dat werd onderschreven door ploeg leider Peter Post, die niet in zijn kopman teleurgesteld was. Post: "Hennie heeft het uitstekend ge daan. Hij gaf alles en kon beslist niet meer doen. Thevenet was ech ter van ongenaakbare klasse". Post verwachtte ook niet dat er op weg naar Parijs schokkende dingen zul len gebeuren tijdens de laatste twee etappes. "Nee hoor", zei hij, "The- ADVERTENTIE zaam op gang komt en vervolgens altijd maar doorgaat, maalde on verdroten door, maar werd toch overklast door de Fransman, die na 34 kilometer 21 seconden voor sprong had en ook van geen wijken PARIJS - De reeks van criteria die, volgens traditie, op de Ronde van Frankrijk volgt, is in gevaar. Jacques Chovogeon, secretaris van de vereniging van organisatiecomités en lid van de commissie beroepswiel- rennen van de Franse bond, zei dat het organiseren van weds trijden vrijwel onmogelijk is geworden. „De renners stellen exhorbitant hoge eisen", zei hij. Hij noemde als prijsopdrijvers onder andere Thevenet, Esclas- san, Thurau, Kuiper en Sercu. „Wanneer de renners niet om laag gaan met hun eisen, is het voor de meeste organisatoren niet meer op te brengen. Wij staan ook al voor steeds hogere kosten van bijvoorbeeld de or dediensten en alle andere zaken die met de inrichting van de cri teria te maken hebben. Wij kunnen slechts hopen dat de renners hun^ eisen zullen mati gen, opdat het circuit van crite riums na de Tour zal kunnen doorgaan zoals in voorgaande jaren."Aldus Chovogeon. "Natuurlijk zal ik aanvallen. The venet kan ten val komen of een lekke band krijgen. Kijk, op zo'n moment ben ik vertrokken. Een normale aanval zal geloof ik geen succes hebben. Thevenet zal me vanaf de start in de gaten houden en me - net als twee jaar geleden Merckx - bij wijze van spreken nog volgen als ik naar het toilet ga. Als zich echter een gunstig moment 24 juli 0VALRACING (Auto-race) start 13.30 uur Groenoordhal Leiden venet gaat gewoon aan het achter wiel van Kuiper hangen en laat dat niet meer los. Dat deed hij met Merckx. Nu wordt Kuiper dat doelwit. Aanvallen heeft op die manier gewoon geen zin". Janssen Hennie Kuiper hoorde dit aan en was het er mee eens. Hij was dan ook niet zo verschrikkelijk teleur gesteld. "Natuurlijk had ik graag gewonnen. En tijdens de laatste ki lometers van de tijdrit zag ik ook steeds die foto's uit de Tour van '68 met Jan Janssen. Ik wist, dat als ik zou winnen, mij dit ook zou over komen. Het zat er niet in. Ik hoefde ook niet per perse te winnen. Mijn doel was een etappezege en een plaats bij de eerste vijf. Dat lukte en dat stemt mij tot grote tevreden heid. Misschien dat ik er straks in de winter meer moeite mee heb. Bij de haard op een koude winter avond zal ik misschien denken: je was er zo dichtbij hoe was het mogelijk datje die gele trui niet kon pakken? Mogelijk betreur ik het dan pas dat ik alleen maar aan de gele trui mocht ruiken Ach, die tweede plaats heeft misschien ook het voordeel dat ik me volgend jaar illussies over de eindoverwinning kan maken. Als Thevenet vandaag verloren had, was zijn carrière voorbij geweest. Thevenet mocht niet verliezen, ik wel. Misschien maakte dat wel die 36 seconden verschil uit in het klassement". DIJON - Nico de Vries, directeur van Frisol, zei gisteren tijdens een bezoek aan de beslissende tijdrit van de Ronde van Frankrijk in Dijon, dat zijn firma ook het volgende seizoen een professionele wielerploeg zal sponsoren. Wellicht met andere medesponsors, want De Vries vond de financiële bijdragen van Gazelle en Thirion aan de kleine kant. De Vries, die werd vergezeld van manager Piet Lie- bregts, was niet zo bijster tevreden over de prestaties van zijn ren ners in de Tour". De Nederlanders zijn veel te vroeg naar huis ge gaan", oordeelde hij". De drie etappe-overwinningen (Raas, Den Hertog en Wellens) waren goed, maar verder werd er weinig karakter getoond. Ocana voldeed niet aan de verwachtingen. Rosiers en We- semael lieten zich uit de strijd nemen en de Nederlanders Raas, Den Hertog en Smit gaven het te snel op. Daar zal nog een hartig woordje over gesproken worden". De beslissende tijdrit in de Ronde van Frankrijk op en rond het autocircuit te Dijon verliep geheel volgens de regels. Motorrijders hebben geen moment de kans gekregen een renner te bevoordelen. Daar was Raleigh-ploegleider Peter Post vooraf bang voor. Hij vreesde dat Thevenet bevoordeeld zou worden. Vandaar dat hij op voorhand tegen eventuele onregelmatigheden protesteerde. Na af loop was Post meer dan tevreden. Hij zei: "Het was een eerlijke wedstrijd en aan de wedstrijdjury gevraagd de uitslag van het dopin gonderzoek van de tijdrit voor het einde van de Ronde van Frankrijk bekend te maken. Dat werd beloofd. CtfK&Mx* Aetcïunj 24JULI.22eETAPPE. 97km HET PARCOURS WORDT15x GEREDEN beheerste deelN is hijdrih van 6 km DIJON - De aanval van Hennie Kuiper op het geel van Bernard Thevenet mocht dan mislukken in de tijdrit over 50 kilometer, de ren ners van Raleigh deden wel een ge slaagde greep naar de macht in het ploegenklassement. De tyden van Thurau, Knetemann en Kuiper wa ren zo goed, dat Raleigh de eerste plaats in het algemeen klassement overnam van Mikro-Mercier. De voorsprong van negen en een halve minuut kan tijdens de laatste twee etappes nauwelijks meer uit han den worden gegeven. TENNIS - Tijdens het tournooi om de Europese jeugdkampioens chappen in Barcelona heeft Mar iene Wouters de finale meisjesen- kelspel in de categorie tot 14 jaar gehaald. Zij versloeg de Griekse Panagopoulos in twee sets.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11