"Beter toezicht tandtechnische inrichtingen Roofvogelstand is weer op oorspronkelijk peil Vrouw overleden in politiebureau Mysterie rond overleden Turk Kamerleden willen: Publiciteit rond Menten stimuleerde het kampsyndroom Frauderende directeur reisbureau meldt zich VRIJDAG 22 JULI 1977 AMSTERDAM (ANP) - Na de ope ning van het casino in Schevenin- gen - naar verwachting voorjaar 1979 - zal een verdere uitbreiding van het aantal casino's in ons land worden overwogen. Er hebben zich 25 gemeenten kandidaat gesteld als vestigingsplaats, i Dat staat in het verslag van ae ra tionale Stichting Casinospelen over de aanloopperiode 1975-1976 van de casino's in Zandvoort en Valkenburg, die tezamen thans 250 werknemers in dienst hebben. De ervaringen met het casino in Zandvoort hebben uitgewezen, dat het Nederlandse publiek en ook grote groepen buitenlanders, ken nelijk op speelzalen in ons land hebben gewacht. Het lijkt volgens het verslag daarom alleszins ver antwoord om rustig en weloverwo gen te werken aan een verdere uit bouw van het werk van de natio nale stichting casinospelen. Het geven van een financieel over zicht was nog niet mogelijk, aldus de directie van de stichting. Dat ontbreekt omdat de feitelijke fina nciële verslagperiode slechts drie maanden oktober 1976 - 1 januari 1977) omvat. In het jaarverslag over 19T7 zullen ook de financiële gegevens over de eerste drie exploitatiemaanden van 1976 worden opgenomen. Hoof drolspelers bij informateur DEN HAAG - Prof Albeda is gisteren zijn informatiewerk begonnen met als doel PvdA, CDA en D'66 weer tot elkaar te brengen. ,£)e hoofdrolspelers van het drama", zoals de informateur hen betitelde boven Den Uyl en Van Agt onder) kwamen als eersten besprekingen voe- ARNHEM - Na in de jaren zes tig door landbouwvergiften sterk in aantal te zijn teruggelo pen, zijn de in Nederland broe dende roofvogels nu weer op het oorspronkelijke peil. In 1968 werden de meest schade lijke bestrijdingsmiddelen ver boden, nadat op roofvogelka davers de aanwezigheid van bepaalde landbouwbestrij- dingsmiddelen was aange toond. De overheid besloot daarop de vergiften die schul dig werden geacht aan een mas sale vogelsterfte in ons land te verbieden. Volgens drs. P. Opdam, ornit holoog en roofvogelexpert bij het Rijksinstituut voor Natuur beheer (RIN) broedden onge veer tien jaar geleden in ons land nog geen dertig havikpa ren. "Momenteel schat ik dat er 150 tot 180 broedparen van deze roofvogelsoort zijn. Ook het aantal buizerds heeft zich in die tijd verdrievoudigd. De sper werstand heeft zich in de laatste zeven jaar verdubbeld tot naar schatting driehonderd stuks. IsTa het gifverbod van 1968 be gon de vermeerdering zich dui delijk af te tekenen", aldus drs. Opdam. De vogelkenner spreekt ook van een spectaculaire toene ming van de havik. Volgens hem had niemand dat ver wacht. De boswachter van het Natio nale Park de Hoge Veluwe, W. Boers, kan dat onderschrijven. "In de Hoge Veluwe hebben we jaren gekend dat er geen havik broedde. Ook de sperwer zagen we nauwelijks. Op het ogenblik zijn deze vogels in aantal weer op hun oude sterkte", zegt hij. De roofvogel is volgens hem zo kwetsbaar, omdat hij aan de top van de voedselpyramide staat. "Veel van zijn prooidieren zijn aangetast door het landbouw gif. Daarom krijgt hij bij iedere prooi een portie gif binnen en uiteindelijk bezwijkt het roof dier er aan. Nu broeden hier weer alle zes in Nederland voorkomende soorten",aldus de heer Boers. Spoedig DEN HAAG (ANP) - Leden van de kamerfracties van PvdA en WD uit de Tweede Kamer hebben staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) gevraagd te komen met maat- P°k ;'e Nederlandse Maatschappij regelen tegen tandtechnische instituten. Dit naar aanleiding van het inci dent met dodelijke afloop Üat zich deze week heeft voorgedaan in de tandheelkundige inrichting Acu- dent in Rotterdam. Zoals gemeld raakte daar de 46-jarige mevrouw T. J. Maat-Lucasse uit Den Haag in een coma nadat zij voor het trekken van tanden en kiezen een verdo vende injectie had gekregen. Zij overleéd enkele uren later in het ziekenhuis. Sectie heeft inmiddels uitgewezen, dat zij een "bijzondere vorm" van hersenbloeding heeft' gehad. Het liberale kamerlid Rietkerk wil dat verrichtingen, die plaatsvinden in dergelijke inrichtingen niet slechts voldoen aan minimaal te stellen eisen maar dat zij voortaan in volstrekt verantwoorde omstan digheden geschieden. De kamerle den Drenth en Kombrink (beiden PvdA) vragen zich af of de huidige wettelijke voorschriften voor deze inrichtingen voldoende zijn om een kwalitatief verantwoorde behande ling van patiënten te waarborgen. De beide socialistische Kamerle den vragen ook hoe vaak het staat stoezicht op de volksgezondheid het afgelopen jaar een onaange kondigd toezicht in de Rotter damse instituten heeft uitgeoefend "Vermaak" Arbeiders van de plantsoenen dienst in Ede hebben tientallen zwanen en eenden in de gemee ntelijke vijvers aangetroffen, die het slachtoffer zijn gewor den van het visseizoen. Volgens de directeur van de plantsoe nendienst hebben de dieren vaak vishaken in hun snavel of raken zij verstrikt Ook worden wel jonge 2 aangetroffen met een vishaak diep in de slokdarm, terwijl het snoer compleet met dobber er nog aan zit. "Er zijn nu al vier dode zwanen gevonden die het slachtoffer zijn geworden van visserstuig", aldus directeur Meijer. Volgens hem is het vooral de jeugd die zich vaak op meedo genloze wijze met de jonge een den en zwanen "vermaakt". Vo rige week is er zelfs een uit het water gehaald met elastiek om de poten en de vleugels. Hij overweegt ernstig om burge meester en wethouders van Ede te adviseren een algeheel vis verbod in de gemeentelijke vij vers uit te vaardigen. Nieuw Israëlisch Weekblad: Het is niet "Z«n «ri/fden, zijn rijkdom, zyn onsympathiek publikabel optre den hebben Menten tot een topper gemaakt terwijl de man ook als hij gedaan heeft wat de publiciteit hem toeschrijft en waarvoor hij thans vergelijking tot de misdaden door zovelen onder de nazi's bedreven slechts een mug Enkele maanden geleden al liet dr. Henriette Boas weten - aldus het blad-dat als zij zou hebben kunnen bevroeden hoe de zaak Menten (po litiek) zou lopen zij geen rol AMSTERDAM alleen G. van S. uit Gouda, de man die de villa van Men ten in brand stak, bij wie de overdreven publiciteit ron- dom Pieter Menten het oude kampsyndroom tot leven heeft geroepen, schrijft het Nieuw Israëlitische Week blad in het nummer dat vandaag verschijnt. Volgens het blad zijn er on geteld velen, die gebukt bemiddelaarster tussen Chariv Ka, gaan onder slapeloze nach- T"°°' ten en nachtmerries. zijn er flinke hasjvondsten gedaan op de AMSTERDAM - Een 51-jarige vrouw uit de Amsterdamse Jor- daan is gisteravond in het politie bureau aan de Lijnbaansgracht overleden. Zij was eerder op de avond in slechte toestand op een 'speelplaats in de Tweede Lau rierdwarsstraat aangetroffen. Enige agenten brachten de vrouw, die volgens hoofdinspecteur B. de Koning dronken was en bij aantref fen niet aanspreekbaar, om tien over zeven in de avond naar het bu reau. Omdat zij er zeer slecht uitzag, werd vijf minuten later de genees kundige dienst gebeld met het ver zoek een arts te sturen. Deze ver scheen, aldus de heer De Koning, om kwart over acht. De arts achtte het raadzaam de vrouw ter observa tie te laten opnemen en belde om een anbulance. Omstreeks half ne gen vertrok hij weer. Hoofdinspecteur De Koning: „Om negen uur begon de vrouw minder te ademen. Er is toen opnieuw met de geneeskundige dienst gebeld. Daar zei men dat de ambulance on derweg was. Een van de politie mensen constateerde inmiddels dat de vrouw was overleden. De ambulance arriveerde om tien over negen bij het politiebureau". De hoofdinspecteur zei dat de vrouw voortdurend op een stoel in de kamer van de wachtcomman dant had gezeten. tot Bevordering der Tandheel kunde heeft in een brief aan de staatssecretaris aangedrongen op een spoedige wijziging van de wet op de tandheelkundige inrichtin gen, respectievelijk een aanvulling van de wet inzake de uitoefening der tandheelkunst. Het hoofdbestuur van de tandart senorganisatie legt in zijn brief de nadruk op vier punten die het ess entieel vindt voor de bestrijding van - wat het noemt - de uit een oogpunt van volksgezondheid "volkomen ongewenste prak tijken" in de zogenaamde tand- ZOUTELANDE - Opnii heelkundige inrichtingen. Die pun- Walcherse en Schouwse stranden. Ditmaal werden er negen jute zakken ten zijn: - een verbod, narcose te met totaal 450 a 500 kilo hasj aangetroffen op de stranden van Vrouwen geven met het oog op tandheel- polder en Domburg. De politie vermoedt dat de hasj met de harde wind kundige behandelingen in deze in- richting Oosterschelde is gedreven. De rijkspolitie verwacht nog meer hasj richtingen, - een reclame-verbod te zullen vinden voor tandheelkundige inrichtin- Men heeft al diverse tips binnengekregen over schepen die zich enkele gen, - herziening van het dagen geleden volgens de tipgevers vreemd zouden hebben gedragen voor vestigings- en vergunningenstelsel de Walcherse kust. Alle aanwijzingen worden nagetrokken maar tot nog voor de tandheelkundige en toe heeft het onderzoek niets opgelevêrd. reparatie-inrichtingen, mede in verband met het maken van re clame en - een straffer vervol- gingsbeleid. Als men aan de activiteiten van tandheelkundige inrichtingen een eind wil maken acht de maat schappij tandheelkunde het on vermijdelijk dat deze vier punten worden verwezenlijkt. Het hoofdbestuur heeft op de leden van de maatschappij nogmaals een dringend beroep gedaan om pa tiënten die hulp vragen in verband met een kunstgebit of een gedeelte- VredèsteïnjUdiumBV*' in Maas- ltjke prothese zo snel mogelijk" tricht en verzekeringsinstellingen onder behandeling te nemen. gaan na wat er waar ls van het ®er Een woordvoerder van het ministe- haal dat een onlangs overleden ne van volksgezondheid deelde Turkse werknemer van genoemd desgevraagd mee dat de staatsse- bedrijf meer dan driejaar op naam Cretans nog wacht op het rapport van een broer in Nederland heeft van een werkgroep die is ingesteld nadat een patiënte uit Meppel twee gewerkt. j^aar geleden haar bezoek aan een Dit zou betekenen dat één op pa- Rotterdams tandheelkundig insti- pier als oveleden geregistreerde tuut met de dood moest bekopen. Turk nog leeft en de werkelijk over- "De werkgroep is uiterst zorgvul- ledene als levend geregistreerd dig bezig", zei hij. staat. Voor de weduwe van de over- Reden daartoe zijn onder andere de reportages over geopende graven, compleet met foto's van de daarin aanwezige skeletten. "Het is een aspect van 'mentenitis', dat nauwe lijks naar voren is gekomen, maar dat niettemin reël en bloedernstig is", zo waarschuwde het blad reeds in mei jongstleden. "Voor ons zou het niet nodig zijn geweest via G. van S. gelijk te krijgen." Het blad meent dat er in het begin goed werk door de media is ver richt. Maar toen het justitiële appa raat eenmaal in werking was getre den, zou matiging van de bericht geving terwille van de oorlogs slachtoffers welkom zijn geweest. RIJSSEL - PSV heeft gisteravond de finale van het internationale voetbaltoernooi in Rijssel gewon nen. De Franse kampioensclub FC Nantes capituleerde pas na het ne men van strafschoppen. De stand na negentig minuten en de verlen ging was 2-2.Deykers en Postuma scoorden voor PSV. Op de derde plaats eindigde Stan daard Luik, dat met 2-0 van Lens won. Een Rus van 142 jaar uit de Transkaukasische republiek Azer- beidsjan gaat de hoofdrol in een film spelen. Met zijn 97-jarige vrouw Chatoen zal Medzjid Agaiew spelen in de film "Hoog in de bergen van Leri- ka". Nieuw reglement Haarets in Israël en Hans Knoop van Accent zou hebben ge speeld. Dat zou voor tal van oor logsslachtoffers veel beter zijn ge weest, zo meent het blad. Dier is geen weggebruiker ARNHEM - G.S. van Gelder land hebben de gemeente Rhe- den verboden 's nachts recrea tiewegen af te sluiten voor het verkeer. Het gemeentebestuur wilde daartoe overgaan omdat zich de afgelopen jaren al vele tientallen aanrijdingen tussen groot wild en auto's hebben voorgedaan. Deze ongewilde confrontaties blijken een even grote bedreiging van de wild stand te zijn als stroperij. G.S. zeggen dat de wegenverkeers wet dergelijke afsluitingen al leen toestaan wanneer het leven van de weggebruikers in gevaar komt. Dat is niet het geval, het zijn steeds de dieren die omko men. En deze worden door de wet niet aangemerkt als "weg gebruikers". voor zeevisserij DEN HAAG - Er komt een nieuw reglement voor de zee- en kustvis serij. Dat heeft het kabinet gisteren bekendgemaakt. Dit is nodig om de landelijke rege lingen voor de kust- en zeevisserij aan te kunnen passen aan interna tionale verdragen die hierover zijn en worden gemaakt. Internationale verdragen gaan namelijk boven na tionale wettelijke regelingen. Ten minste als het parlement er mee heeft ingestemd. Het nieuwe reglement schept de mogelijkheid uitvoering te geven aan met name EG-overeenkonisten over het visserijbeleid. HAARLEM - Joop B., de directeur van het Aalsmeerse reisbureau Concordia, is vanochtend voorge leid voor de Haarlemse officier van Justitie mr. Slits. B., die tal van Nederlandse en bui tenlandse horecabedrijven heeft benadeeld voor een bedrag dat voorlopig tussen de 250.000 en 500.000 gulden wordt geschat, had zich afgelopen woensdagavond vrijwillig bij de politie van Aals meer gemeld. Nadat de onregelmatigheden bij Concordia aan het daglicht geko men waren, o.m. doordat honder den bejaarden hun reeds geboekte vakantiereizen bij gebrek aan re serveringen de mist in zagen gaan, was B. spoorloos verdwenen. Volgens de Aalsmeerse politie heeft de man een tijdje rondgereisd en zich tenslotte vrijwillig gemeld snel mogelijk vanaf te zijn :eraan de slag te kunnen". en dan v Werkte hij of zijn broer hier? MAASTRICHT - De directie overlijden in kennis te stellen. Zij blijken dit evenwel niet gedaan te hebben. Het stoffelijk overschot kwam in de Turkse plaats Trabzon Op 12 november 1973, zo deelde de aan zonder dat de vrouw van de be- personeelsdienst van het Maas- trokken Turk iets wist van het over- trichtse bedrijf mee, trad bij lijden van haar man. W4C1 lle Vredestein-Radium Ismail Boz- Volgens het Maastrichtse bedrijf is ben verblevi Deze zaak wordt nu onderzocht. nende gezonde broer zich medisch heeft laten keuren in verband met uitzending naar Nederland. Met behulp van deze gezondheidsver klaring zou de inmiddels overleden Turk naar Nederland zijn gekomen hier op naam van zijn broer heb- demir in dienst. Eind 1976 werd hij er met dit overlijden beslist wat èan ziek en overleed 45 jaar oud op 27 de hand omdat de kwestie van de ïTaart 1977- weduwe-uitkering nog steeds niet Zijn in hetzelfde bedrijf werkzame is geregeld. Het sterke vermoeden zwager en één in Hamburg verblij- bestaat dat de overleden Turk al ge vende broer boden aan om de ruime tijd aan een ziekte leed en dat vrouw van de overledene van het niet hij maar één in Turkije wo- Vredestein-Radium hoopt c kele weken precies te weten hoe de zaak in elkaar zit. Zij heeft de zwa ger van de overleden Turk naar huis gestuurd met de opdracht om eén en ander te onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7