Super-B acchi a anse offers kenmerkten de promotiediners" Schouwspel van kleur en beweging VRIJDAG 22 JULI 1977 LEIDEN DOCTOR WORDEN DOOR DE EEUWEN HEEN LEIDEN - Het promoveren tot doctor in de een of andere geleerdheid begint zo langzamerhand vormen aan te nemen. Zo meldde de voorlichtingsdienst van de Leidse universiteit nog onlangs dat er in het lopende academisch jaar aan deze universiteit maar liefst 141 doctorandussen en meesters in de rechten de fel bege erde doctorsstatus hadden verworven. Een absoluut record in de ge schiedenis van de universiteit, dat slechts één keer werd over troffen, namelijk in 1918-1919 met 146 promoties. In die tijd was doctor worden evenwel niet altijd zo'n daverende prestatie, omdat men toen zowel op stellingen als op een proefschrift kon promo veren. Eri het eerste, zo wordt nu algemeen aangenomen, stelde eigenlijk niet veel voor. Na 1921 werd het promoveren op stellingen afgeschaft en sinds dien geldt uitsluitend nog het proefschrift, dat - naar men mag aannemen - gebaseerd is op grondig wetenschappelijk on derzoek. Opmerkelijk gevolg van de herwaardering was in elk ge val dat het aantal promoties prompt daalde: van 137 in 1920-'21 naar 52 ia 1921-22. De entourage waarin de promo tiegebeurtenis zich voltrok, is in de loop der eeuwen - en ook nog in deze eeuw - danig veranderd. Vroeger - dat wil zeggen in de zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw - was het een gebeu ren, dat met veel pracht en praal omringd werd. Plechtige zittin gen, Latijn-met-krullen en opge poetste rijkdom bepaalden toen de sfeer. En het gebeurde niet zelden dat de genodigden zich ongans aten aan de overvloedige maaltijden, die onverbrekelijk met de promoties verbonden wa- Maar ook in deze eeuw konden de dames- en heren-promovendi er wat van. Promoveren was tens lotte een voornaam gebeuren en dat kpstte een heleboel geld. Spijkerpak Inmiddels is er wel het een en an der veranderd. Maar een aantal tradities is gebleven. Zo wordt de promotiezitting nog altijd opge luisterd met de aanwezigheid van de pedel, die ook het beheer heeft over de voorgedrukte doctorsbul en andere bijbehorende papieren en geschriften. De man heeft een staf in de hand, gaat gekleed in een lange zwarte jurk en heeft een muts op het grijze hoofd. De promovendus zelf heeft - als het geen promovenda is - nog veelal het rokkostuum aan. Zelfs volgt men nog wel de oude traditie, die wil d,at tijdens de promoties een zwart vest wordt gedragen en een wit vest erna. In de woelige jaren zestig werd het behoudende volksdeel opge schrikt door linkse rakkers, die louter wensten te promoveren in het toen sterk vibrerende spij kerpak. Eerst keek men er vreemd tegenaan, maar al gauw raakte de te gekke outfit inge burgerd. En het duurde niet lang of het rokkostuum werd weer populair. Graven van Nassau De doctorstitel stamt uit een ver verleden. Voor zover bekend werd zij het eerst verleend in de twaalfde eeuw in Bologne. De eerste promotie tot doctor in de godgeleerdheid voltrok zich in 1251 in Parijs. De Nederlanden lieten nog lang op zich wachten, maar kort na de oprichting van de Leidse universiteit kwamen ook hier de promoties los. De eerste Leidse promotie had plaats op 14 maart 1583. Het werd een plech tigheid van de hoogste orde, waarbij o.a. de graven van Nassau vertegenwoordigd waren. In de loop der geschiedenis on derging de promotie ook proce dureel enkele wijzigingen. In het prille begin verkreeg men de doc torstitel door het verdedigen van enkele stellingen, zonder toet sing vooraf. Maar al spoedig om streeks 1590 kwam daar een eind aan toen ene hoogleraar Pauw zich verzette tegen een publieke promotie van ene Laurens Brant tot „medicinae doctor", omdat hij hem onbekwaam achtte. In 1592 besloot men de a.s. promovendus eerst heimelijk te toetsen alvo rens hem publiekelijk te laten promoveren. Heimelijk, omdat men de aspirant-doctor een open lijke afgang wilde besparen. Door Wim Wirtz De Leidse universiteit onder scheidde in die tijd een „private" en een openbare promotie. De eerste werd gehouden in de sena atskamer van het academiege bouw, de tweéde in het groot- auditorium. De openbare promo tie kon bijkans wedijveren met - een 3-oktoberfeest. Alleen kwam het gepeupel er niet aan te pas. De a.s. promovendus toog alle reerst met twee pedellen naar het stadhuis, waar hem een erepen ning werd uitgereikt door de burgemeester. Na deze plechtig heid ging hij op bezoek bij voor name lieden (officieren, notaris sen, rentmeester etc.) om hun „kabretlederen" handschoenen aan te bieden en hen uit te nodi gen voor de promotiebijeen komst. Promotiezitting in de senaatskamer van het academiegebouw. A.D. 1947 Met de kap In de achttiende eeuw kon men kiezen uit de eerdergenoemde stille promotie ten overstaan van de faculteit, de openbare promo tie en de promotie-met-de-kap. De laatste was veruit favoriet maar kostte handenvol geld. De promovendi schreden in (welis waar door de universiteit ge schonken) „zwarte zijden da- maste tabberden" naar de pro motiezitting. De stellingen waren dan inmiddels - na goedkeuring van de faculteit - „met lofverzen" gedrukt en rondgedeeld. Na het verdedigen van de „dispu tatie" of de stellingen kreeg de prille doctor een boek van zijn promotor (een bijbel of i.d.). Dit om hem eraan te herinneren dat, „gelijk dit boek de schat der wetenschap bevatte, alzoo ook de doctor in het bezit der wetens chap moest zijn". Hierna kreeg de promovendus een ronde hoed. De „theologant" een zwarte, de rechtsgeleerde een rode en de medicus en filosoof een violet kleurige. Elk van deze kleuren had een speciale, symbolische betekenis. Zwart hield in dat de „godge leerde der wereld afgestorven moest zijn." Rood hield verband met het feit dat men koningen en vorsten moest bijstaan, „wier sie raad purper is." En violet ver tolkte de gedachte dat „genees heer en wijsgeer de ogen steeds hemelwaarts moesten richten". Het ronde hoofddeksel ten slotte vormde het symbool van de vol maaktheid en ervarenheid. Vervolgens kreeg de jonge doctor een ring aan de vinger geschoven als symbool van adeldom. Hierna gaf de promotor hem een kus en een diploma. En kon de hoorn des overvloeds worden leegge- kieperd. Bacchus-offer De promotiediners kenmerkten zich namelijk door zeer Neder landse hoeveelheden. De Rennie was toen nog niet uitgevonden, maar zou waarschijnlijk bitter weinig hebben uitgehaald. Een aardig voorbeeld van een promo- ticmaaltijd van vijf doctores in het buitenland stamt uit 1531. Daar werden opgedist: 24 ossen, 100 vette hamels (gesneden ram), 50 grote kalveren, 90 speenvar kens, 100 dozijn Griekse kapoe nen (vetgemeste hanen), 10 do zijn kapoenen uit Kent, 7 vette hanen, 13 dozijn zwanen, 340 do zijn leeuwerikken, 37 dozijn jonge duiven en 90 dozijn jonge hanen. Niet bekend is hoeveel genodigden het hebben over leefd. In Leiden deed men nauwelijks onder voor dit soort supra- Bacchiaanse offers. Vandaar dat de universiteit in 1641 een „ordi nantie" liet uitgaan, waarin men erop aandrong slechts één dag aan de promotiemaaltijd te wijden. Bovendien moest men professoren, de rector magnifi cus en de promotor maar niet meer voor dit soort gelegenheden uitnodigen. De ordinatie had evenwel weinig effect. De over dadige diners handhaafden zich door de eeuwen heen. Variatie Het aantal promoties - door die zelfde eeuwen heen - varieerde soms sterk. Van 1575 tot 1610 wa ren het er ruim honderd, in 1700 52, in 180030, in 1900-1901 69 en in 1939-'40 51.Het academisch jaar, waarin de Duitsers ons land bin nenvielen, gaf nog 43 promoties te zien. Maar in 1941-'42 voltrok ken zich slechts 16 promoties. Nadien werd de universiteit ge sloten. En in 1945 kwam de reeks weer op gang met 9 promoties. In 1945-'46 waren er 73 promoties, in 1950-'51 50, in 1960- 61 66 en in 1970-'71 137. Vooral de laatste paar jaar wisselde het aantal sterk. Tot 1973-'74 zakte het naar 93, vervolgens ging het via 106 naar 115 en vorig jaar waren er 98 promoties. Lange tijd waren de promovendi overheersend classici. Maar in de tweede helft van de negentiende eeuw kwamen de bèta-vakken op en begon de belangstelling voor de klassieken te tanen. De titels van de proefschriften vormen in dit verband een hoofd stukje apart. De meeste die nu op de media worden losgelaten - die van de wis- en natuurkundige proefschriften - zijn voor de leek veelal onbegrijpelijk. Verkwik kend zijn dan ook de volgende ti tels, ontleend aan de „Catalogus candidatorum qui gradum adepti sunt ad anno 1894r-1927: „Iets over vennootschappen van koophandel in Frankrijk". En: „Eenige opmerkingen over het wettelijk erfdeel". Wat minder voorzichtig: „De physiologische beteekenis van het alkaloid in den goudenregen". En tenslotte de titel van een proefschrift, dat op het eerste gezicht lijkt te zijn geschreven door een volstrekt losgeslagen promovendus op va kantie: „Griekse opvattingen over de dronkenschap." (Bronnen: Promotieregisters van de Leidse uni versiteit Dr J J. Woltjer. De Leidse universiteit in verleden en heden; Dr. G.D.J. Schotel, De Academie te Leiden in de 16e, 17e en 18e eeuw: Dr. P. C. Molhuysen, Bronnen tot de geschiedenis der Leidsche Universi- ADVERTENTIE TS5SEEM De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Burgemeester Vis bij opening Aqua Flora '77: Lezers schrijven TELEFOON Wij als Prinsenstraatbewoners, even nummers, zijn drie weken ge leden als eersten naar de wisselwo ningen bij de Tasmanstraat (tijde lijk: Van Huisweg) verhuisd. Prachtige woningen, alles erop en eraan. We lopen dan al drie weken in de klei, dat had anders gekund, maar erger is dat je daar voorlopig geen telefoonaansluiting kan krygen. Er is mjj door de PTT gezegd: net kan wel december worden. Hoe is dat mogelijk? De kabel ligt er wel. Als je dringend moet bellen, moet je naar de Zijlsingel, waar de cel veelal defect (vernield) is. Nu vraag ik me af: er komen daar 50 gezinnen te wonen, waaronder veel bejaarden en gezinnen met kinde ren, die dan wel geïsoleerd zitten. Er had zeker een telefooncel moe ten zijn. Gebeurt zoiets ook in de gegoede wijken? Ik dacht van niet. Er moet daar snel een telefoon ko men en snel. W. Bodrij Van Huisweg 44 Leiden Zomeravond- feest van Muiderslot LEIDEN - Gezien het grote succes van vorig jaar organiseert de wijk- vereniging „Het Muiderslot" ook dit jaar weer een zomeravondfeest voor de wijkbewoners. Dit zomerse gebeuren zal zich morgen voltrek ken in het park „K weeklust" tussen de Jan Luykenlaan en de Const. Huygenslaan. De avond begint om half acht en eindigt om 24.00 uur. Het programma behelst o.m. eert disco voor jongeren, het optreden van een folkgroep, het rad van avontuur met vele prijzen en als klapstuk van de avond de Surina amse muziek van Ritmico Especial o.l.v. Dolf del Prado. Het feestter rein zal sfeervol worden verlicht en bij enkele kraampjes kan men ge nieten van een glas wijn en Franse kaas. De toegang tot het feestter rein is gratis. RPvraTfcftriE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - Onder grote belangstel ling van o.a. diverse burgemeesters uit de omgeving heeft burgemee ster Vis gisteravond in de Ton Menkenhal de tentoonstelling Aqua Flora'77 officieel geopend. Op het buitenterrein van de hal hees de burgemeester de Leidse vlag, terwijl tegelijkertijd majoret tes van "Aktief" tal van andere vlaggen omhoog lieten gaan. In zijn openingstoespraak, weer in de hal, roemde Vis vervolgens het werk van de "Leidse school" van aqua riumhouders, dat wereldfaam ge niet. Zelf, zo zei hij, was hij een vols lagen leek op dit gebied. Maar uit wat hij gezien had kon hij toch wel de volgende definitie van de ten toonstelling geven: "Een schouw spel van kleur en beweging". Na zijn toespraak gingen alle lich ten van de "bakken" aan en mocht hij een boek over tropische vissen in ontvangst nemen van N. H. Hemmes, lid van het organiserend comité. Tussen de reeks van toe spraken door kreeg D. Piket, een van de initiatiefnemers van Aqua Flora, een zilveren schepnet van de Nederlandse Bond van Aquarium- en Terrariumhouders. De tentoonstelling, waar niet alleen tropische en niet-tropische vissen te zien zijn maar ook reptielen, planten, bloemen en curiosa, be slaat de gehele Ton Menkenhal. De inzendingen komen uit de hele we reld, o.a. uit België, Duitsland, En geland, Zweden, Denemarken, Ma leisië en Sri Lanka. In totaal zijn er 200 bakken neerge zet met ongeveer 20.000 vissen. Er is een aparte hoek met een gekoeld zeewater-aquarium, voorzien van anjelieren en dahlia's. Er zijn ver schillende tropische en zg. oever- aquaria (paludaria). En er zijn Ja panners aanwezig niet alleen om het bekende Japanse bloemschik- Burgemeester Vis hijst de Leidse vlag op het buitenterrein ken (Ikebana) te demonstreren, maar ook om de specialiteit uit de Japanse wateren te presenteren, namelijk de kleurkarper. In het middengedeelte van de hal heeft een team van bloemarrange- urs o.l.v. corso-arrangeur Herman van der Berg, behalve een tuin ook bruggetjes en vijvertjes aangelegd. Flora-Rijnsburg is verantwoorde lijk voor de kleurrijke aankleding van de hal. Behalve de tropische vissen zijn er ook diverse informa tiestands, instructieve films en ver schillende bijdragen van de Leidse musea en plantsoenendienst. Lange rijen 'bakken'' op een oppervlakte van 3700 vierkante meter De organisatie rekent er overigens op dat Aqua Flora'77, d'e over een oppervlakte van 3700 vierkante me ter is uitgespreid, zeker 100.000 be zoekers zal trekken. De tentoonstelling duurt tot en met 7 augustus en is dagelijks geopend van 's ochtends tien tot 's avonds tien uur. Entree: voor volwassenen vijf gulden en voor kinderen tot twaalf jaar onder geleide en 65- plussers half geld. LEIDEN - De Leidse postduiven vereniging De Snelvlieger hield een wedvlucht vanaf Chateauroux, waarvan de uitslag was: 1. N. Bink, 2,4,5,6,7 8 M. de Lange en Zn., 3. J. Degen en Zn., 9. H. Moenen, 10. F. Heemskerk. PV De Blauwkras hield een wed vlucht vanaf Duffel. Uitslag: 1, 5, 9 P. Gijsman, 2. P. Brandt, 3. Vinkes- tein, 4, 6 B. Ouwerkerk, 7. P. van Campen, 8. F. v. d. Wetering, 10 G. Tang. Vanaf Noyon: 1, 2, 10 P. Gijsman, 3, 4, 5, 6 F. v. d. Wetering, 7,9 P. Sloos, 8. G. Tang. Vanaf Cha teauroux: 1, 5, 8, 10 W. v. d. Wete ring, 2, 4, 7 B. Ouwerkerk, 3. P. Gijsman, 6. P. Sloos, 9. F. v. d. Wete ring. Vanaf Vilvoorde: 1, 2,3, 5, 8 P. Gijsman, 4. Vinkestein, 6. F. v. d. Wetering, 9. B. Ouwerkerk, 10. B. Diersman. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde nieuwe stijl mevr. A. A. Krispijn-De Baan (Lei den), J. P. A. Baars (Leiderdorp), mej. P. K. Boet (Leiden), R. W. v. d. Bos (Noordwijk), T. W. A. de Bruin (Oegstgeest), cum laude, G. A. Dekker (Leiden), cum laude, mej. E. B. M. Franken (Leiden), M. T. Hiesen (Leiderdorp), J. J. Jansen (Leiden), mevr. C. M. M. van Leeuwen-Kerkvliet (Leiden), mevr. K. J. Schaap-v. d. Meer (Leiden), mej. M. J. Krol-Van Straaten (Lei den), cum laude, P. A. Tutein Nolt- henius (Leiden), doctoraal examen geneeskunde oude stijl W. J. M. van Gennip (Voorschoten) en E. S. M. A. el Mashtooly (Noordwijk). Art sexamen nieuwe stijl: J. J. E. van Everdingen (Wassenaar), D. W. Koopman (Leiden), mej. R. M. La- gerberg (Oegstgeest), J. M. Mathot (Boskoop), T. A. Reiler (Wassena ar), N. M. Nieuwenhuyzen-Kruseman-Smit (Oegstgeest), mej. A. C. v. d. Velden (Leiden) en R. J. Wybenga (Leiden), doctoraal examen scheikunde F. van der Mark (Leiden) en L. J. P. van Amsterdam (Hazerswoude).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3