Annelies Maas bij wereldtop Piket verovert vaatje haring Yerdegaal onaangenaam verrast DAMESPLOEGEN IMPONEREN OP NK-ROEIEN m Toch grote zwemploeg naar EK Geen geïntegreerde damescompetitie? Miss Wereld wil Amin ont moeten VRIJDAG 22 JULI 1977 SPORT PAGINA 13 KATWIJK - Het derde strandpaviljoenen-snelschaaktoern. mocht zich verheugen in een deel nemersveld van zeer goede kwali teit. Verschillende Leidse topvlug- geraars gaven acte de présence, terwijl ook enkele bekende spelers uit de Zaandamse en Amstelveense regio in Paviljoen Pieter v. d. Bosch ten tonele verschenen. In de voor rondes werden de krachten getest, 'met als resultaat dat Ad v. d. Berg en Leon Konings met 8 en 9 als winnaars van de „warming up" uit de bus kwamen; Joop Piket en Charles Kuypers lieten met 7'/2 uit 9 eveneens hun tanden zien. Samen met de winnaar van vorige week, Ruud Mieremet, waren dit de favo rieten voor de zege in de eerste fina letienkamp. Mieremet had de goede vorm ditmaal echter niet te pakken, wat al bleek uit het feit dat hij slechts via loting in de hoogste groep terecht wist te komen. In de finale toonden de Philidor- routiniers Piket en v. d. Berg zich oppermachtig. Piket liep weliswaar een nul op tegen Kuypers, de win naar van het eerste toernooi, doch zette dit weer recht door in het on derlinge duel van v. d. Berg te win nen. Na beiden nog een halfje te hebben afgestaan finishten Piket en v. d. Berg gezamenlijk met 7'/2 uit 9 op de le plaats. Beslissings partijen leverden geen resultaat op, zodat het Sonneborn-Berger sys teem uiteindelijk de doorslag moest geven. Joop Piket kwam hierdoor als winnaar van het vaatje haring uit de bus. Op fikse achters tand legde Konings beslag op de 3e plaats, daar hij Amstelvener Van Voorthuysen op hetzelfde S.B. sys teem overtroefde. De eindstand in de hoofdgroep: 1-2 Piket en v. d. Berg 7 Va 3-4 Konings en v. Voort huysen 5; 5. Mieremet 4'/2; 6-7 Kuy pers en Bongers 4; 8. Pols 3V2; 9. Kohlbeck 2V2; 10. Joop Bakker IV2. De 2e groep werd nipt gewonnen door Sikkel en Plukker, waarbij het S.B. systeem ten gunste van laatst genoemde uitviel. Annelies Maas AMERSFOORT - De KNZB kan zich gelukkig prijzen met een zwemster van de allure van Annelies Maas. Zelden is er voor een pakkender slot gezorgd bij een nationaal titeltoernooi. De kleine Rijn-zwemster toonde gisteren weer eens haar enorme mogelijkheden en trad naar voren als de ongeëvenaarde koningin van de lange afstand. Met een tijd van 8.42.34 verpulverde Annelies Maas het record op de 800 meter vrije slag, dat in bezit was van Enith Brigitha. Wanneer men dan bedenkt dat het wereldrecord sinds enkele weken op naam staat van de Oostduitse Petra Thümer met 8.35.04 dan is er niets te veel gezegd door Annelies Maas te groeperen onder de beste vrije slagzwemsters ter wereld. HILLEGOM - De sensatie in het no 1 geplaatst, door Barbara Hee- toernooi te Hillegom was gisteren zen, 7-5, 6-7, 4-6. Het was nb. het zonder twijfel de uitschakeling in laatste C-toernooi voor Rosemarie het DAC van Rosemarie Verdegaal, Verdegaal, die op grond van haar LEIDEN - De kans dat in het ko mende voetbalseizoen ook een in terregionale competitie voor da mesteams op zondag van start zal gaan is uiterst klein geworden, nu de afdeling Leiden niet het over eengekomen aantal van drie elftal len kan „leveren". Met de afdelingen Den Haag en Gouda was afgesproken dat in to taal tien damesteams aan de com petitie zouden deelnemen: vier Haagse, drie Goudse en drie Leidse. Terwijl Den Haag en Gouda het vereiste aantal verenigingen op de been hebben weten te brengen, blijken in „Leiden" alleen Alkma- nia (het vroegere Weteringse Girls) en Unitas Leiden belangstelling te hebben. Iduna, dat zich in eerste in stantie wel had aangemeld zag in een later stadium van deelname af. Vooral het punt „reiskosten" zou voor de verenigingen een onover komelijk bezwaar zijn. „Leiden" heeft nu tot 1 augustus uitstel ge kregen om alsnog het trio te com pleteren. Slaagt het daar niet in dan zal de competitie in de eigen afde ling op de oude voet worden voort gezet. Inmiddels is de inschrijving geopend voor damesteams, die in het komende seizoen willen mee spelen in de zaalvoetbalcompetitie. Aan deze competitie mogen verenigings- en bedrijfsteams deelnemen, die zijn aangesloten bij de KNVB. competitie-resultaten - zij promo veerde met Sassenheim van de overgangsklasse A en had in die promotie een gezinsaandeel - voor het toernooi in Lisse voor dit num mer werd geweigerd. Geen goed besluit natuurlijk van de C - perio de. In het HEB oogstte Herman van der Capellen veel applaus in zijn partij tegen de no. 2 geplaatste Ronald Groen, al kon hij het niet tot een zege brengen, 6-2, 6-7, 8-6, voor Groen die zonder enige twijfel nog wel even diep adem zal hebben ge haald toen het laatste punt een feit Er kwam overigens toch nog een verrassing in het HEB. De no 4 ge plaatste Hosselet ging onderuit te gen Bamberger, 4-6, 3-6. In het HEC verdween de no 3 geplaatste De Weerdt uit de strijd tegen de VoorhouterDick van der Meer, 5-7, 3-6. Laatstgenoemde heeft nu een goede kans om de halve finale te bereiken. Een sterke indruk maakt verder Rik Hins, die gisteren met Ton Giberius geen centje moeite had, 6-2, 6-2. Zijn vaste spel en zijn groot loopvermogen stempelt hem nu, no 8 geplaatst, als een reëele kanshebber op een finale-plaats. In het GDB kwam Frans de Haan, die in het HEB geen pardon had met de Hillegomse trainer Ferry Holster (6-2, 6-2) met Annette Mas tenbroek tot een opzienbarende zege op het als no 1 geplaatste duo Jannie Hogenkamp/Hans Loonen, 6-7, 6-4, 6-4. Annette Mastenbroek tenniste in het gerenommeerde B-gezelschap mee alsof zij dat al ja ren zo doet. In het toernooi te Katwijk komt een Katwijkse finale in het HEC steeds dichterbij. Olivier schakelde giste ren de bepaald niet tot de zwakke broeders behorende Hermans reso luut uit, 6-2, 6-2 en bereikte door die zege de halve finale. Voor die halve finale plaatsten zich reeds Bosboom en^Duyndam. De dub- belpartners Pieter van Duyven- voorde en Pieter Parlevliet lever den een verbeten gevecht voor de vierde plaats in de halve finale. Eerstgenoemde won in het sche-, merduister met een veelzeggende score 6-4, 4-6, 6-4. Olivier zal nu Bosboom ontmoeten en Van Duy- venvoorde krijgt Duyndam tegen over zich. Bij de dames zal de finale in C gaan tussen mevr. J. Blanken en de win nares van de halve finale tussen P. Heyligers en Annemieke Leen- ands. Een opmerkelijke prestatie leverde gisteren in het HED de jeugdige Van Duyn door Guyt met 6-0, 6-4 terug te wijzen. Van de zelfde tegenstander had hij in het HEC met 1-6, 1-6 klop gekregen. Voor een teleurstelling zorgde As- selbergs, no 1 geplaatst in het HEB, door zich zonder daarvoor een aan nemelijke reden op te geven uit het toernooi terug te trekken. Ton Greighton moest in dat nummer een verwoede strijd leveren om Erik de Boer te bedwingen, 6-7,6-2, 6-3. Enith Brigitha was een record kwijt, maar had reeds een ander re cord, dat op de 100 meter rugslag, in een alles-of-niets-race omlaag ge haald tot 1.04.85. Een verrichting die de nuchtere Amsterdamse vrij koel opvatte. "Ik weet dat ik op het ogenblik op de kortere afstanden sneller ben. En als je dan goede tegenstand krijgt, dan zit het erin", aldus Enith. Deze woorden waren een compli ment voor haar rivalen: Diane Ede- lijn, (1.05.81) en Monique Bosga (1.06.30) die beiden beneden de Eu ropese limiet bleven. Verrassingen De Nederlandse zwemkampioens- chappen 1977 zullen de geschiede nis ingaan als het toernooi van de verrassingen. Want wie had nu ge dacht dat na deze zesdaagse - liefst achttien seniorenrecords en zeven adspirantrecords werden verbe terd - nog een ploeg van twaalf da mes en zeven heren naar de Euro pese kampioenschappen uitgezon den zou worden. Over de damesuit zending zullen weinig problemen geweest zijn, maar de ploeg van de heren zal heel wat hoofdbrekens hebben gekost. Voordat de titelstrijd ontbrandde had bondscoach Sitters duidelijk laten weten, dat hij strak de hand zou houden aan de gestelde limie ten, die hfj niet te hoog achtte. De lijn, die zich echter gedurende de kampioenschappen begon te ontwikkelen, waarbij de heren niet zo bijster inponeerden (hoewel René van der Kuil tot vier maal toe enkele fracties boven de limiet bleef), had een dalende tendens aangegeven. Het stond op een ge geven moment vrijwel vast dat Ne derland voor de eerste maal zonder heren zou uitkomen op een Euro pees kampioenschap. Een schrik beeld voor Bert Sitters. Het moet voor hem een verademing geweest zijn dat Henk Elzerman op de voor laatste dag in een uiterste poging toch nog de limiet op de 400 meter vrije slag doorbrak en er zodoende uitzicht kwam alsnog een afvaardi ging bij de heren te formeren. Vooral ook omdat op de sprint een viertal tijden op de klokken was gebracht, dat in totaal zeer dicht in de buurt kwam van de streeftijd die Dat was de uitkomst, want heel voorzichtig was er voor de estafet teploegen geen limiet maar een richttijd aangegeven. De weg om tot ontduiking van een eerder aan gegeven lijn te komen was gevon den en toen Elzerman door een li miet te halen als het ware de slag boom opende, werd dit pad snel in geslagen. Ploeg De ploeg voor Zweden is als volgt samengesteld: Dames: Enith Brigitha (100 meter vrije slag, 200 meter vrije slag, 400 meter vrije slag en 100 meter vlinderslag), An nelies Maas (200 meter vrije slag, 400 meter vrije slag, 800 meter vrije slag en 400 meter wisselslag), Ineke Ran (100 meter vrije slag), Diane Edelijn (100 meter rugslag, 200 me ter rugslag en 100 meter vlinder slag), Wijda Mazereeuw (200 meter schoolslag en 200 meter wisselslag), Jolanda Aggenbach (200 meter vlinderslag), Mathilde Vink (200 meter vlinderslag). De 4 x 100 meter vrije slagploeg zal bestaan uit Enith Brigitha, Anne lies Maas, Ineke Ran en Berber Kamstra. Reserve is Anja van de Bogaerde. De 4 x 100 meter wissels- lagploeg zal later worden aangewe zen. Reserve is Maritzka van der Linden. De herenploeg bestaat uit zeven man. Op de 400 meter vrije slag start alleen Henk Elzerman. Er zul len drie estafetteploegen worden ingeschreven op de 4 x 100 meter vrije slag, 4 x 100 meter wisselslag en de 4 x 200 meter vrije slag. Hier voor komen in aanmerking: René van der Kuil, Henk Elzerman, Fred Eefting, Albert Boonstra, Frank van Kesteren, Ronald Hond en Kees Vervoorn. De nationale kunstzwemploeg voor Zweden ziet er als volgt uit: Marijke Engelen, Helma Gluvers, Catrien Eijken, Judith van den Berg, Vera Verloop, Karin van Noort, Lida van Veen en Metty de Jong. Reserve is Marjan van den Broek. Voor de solo's wordt ingeschreven Marijke Engelen en voor het duet Marijke Engelen en Helma Glu- NEW YORK - Janelle Commis- siong, de eerste niet-blanke schoonheid die tot Miss Wereld werd uitgekozen, heeft gisteren in New York gezegd dat de man die zij het liefste zou willen ontmoeten, president Idi Amin van Oeganda is. Ze zou hem bij die gelegenheid wil len vragen waarom hij doet wat hij doet. Mejuffrouw Commissiong, afkom stig uit Trinidad-Tobago en vorige week gekozen in de Dominicaanse Republiek, is Uitgenodigd voor een bezoek aan Zuid-Afrika, door haar Zuidafrikaanse zuster op het con cours. Een afficiële uitnodiging heeft haar evenwél nog niet bereikt. Op de foto poseert de mooiste van de wereld op het Empire State Building in New York. AMSTERDAM - De eerste dag van de nationale kampioenschappen roeien op de Bosbaan eindigde gisteren met twee zeer belang wekkende races. De ene weds trijd werd op het scherp van de snede uitgevochten in de dames- dubbeltwee. De andere race was niet vanwege de hevige strijd in teressant (want die strijd werd juist niet geleverd) maar was op vallend vanwege de fenomenale tijd die de Nereus-dames Abma en Dierdorp in de ongestuurde twee op de klokken zetten. In de damesdubbeltwee-finale moesten Liesbeth Vosmaer en Barbara de Jong zich zien te re habiliteren voor hun matige pres tatie in eerder op de avond ver- roeide voorwedstrijd, toen zij zich lieten kloppen door een Hunze/Okeanosploeg. In de fi nale ging-het er om diezelfde ploeg te verslaan en bovendien nog DDS/Skadi met Trudy Jon- genelen en Sietske Boomstra voor te blijven. Slag Liesbeth Vosmaer startte furieus in het voor een twee extreem hoge tempo van 43 slagen per minuut, de Nereus/Njordboot nam daar door meteen een lengte voor sprong. Tot halverwege de race wist de Amsterdams/Leidse combi deze winst vast te houden. De gestadig doormalende DDS/Skadi-dames lieten zich echter niet van de wijs brengen en liepen steeds meer in. zodat Trudy en Sietske uiteindelijk een lengte voor de uitgebluste Ne- reus/Njordploeg over de finish gingen en daarmee nadrukkelijk hun kandidatuur voor de WK- ploeg stelden. Karin Abma en Joke Dierdorp hadden in hun wedstrijd in de ongestuurde twee geen kind aan hun Beatrix- tegenstandsters. Hun enige vijand was het horloge. In een swingend tempo 36 verbeterden de beide Nereïden hun eigen baanrecord met één seconde (3.39.40) Bij de heren werd meteen al een vijftal finales gevaren. Ae- gir/Phocas boekte een regelma tige zege in de vier zonder met de snelle tijd van 6.08.54 (3 sec. bo ven baanrecord). Van der Pas en Kroes zijn hun Luzern-inzinking duidelijk nog niet te boven, want zij hadden knap veel moeite met hun enige tegenstander, het vre selijk ongelijk roeiende Proteus-Eretes. De tijd van de uiteindelijk wél winnende Dudok/Laga-twee met stuurman was bepaald slecht: 7.23.35, veer tien sec. boven het baanrecord. In de dubbeltwee leek het er 1500 meter lang op dat Robbers en Florijn voor een Leids kam pioenschap zouden gaan zorgen. Meteen na de start pakten deze beide Leythe-roeiers een voor sprong, die tot een bootslengte zou uitgroeien. Stegeman/Boe- schoten (Willem III/Nereus) ble ven rustig achter de oranje- zwarten plakken, een simpele tempoverhoging na 1500 meter was voldoende om in tien halen de Leidenaren op achterstand te1 zetten en de zege voor Amster dam veilig te stellen. Andere Leidenaren, die het net niet haalden waren de vier Njord- roeiers in dé Ska- di/Njord/Spaarne lichte acht. Pal na de start mislukten een paar ha len, zodat de Nereus/Euros/Orca ploeg met slag Cor Bos ogenblik kelijk een halve lengte kon pak ken. Die voorsprong werd lang zaam maar zeker uitgebouwd tot een volle lengte op de finishlijn. De tiiden waren zeer snel: 5.56.47 voor de winnaar en 5.59.72 voor de verliezer. Het Skadi-deeltje uit de verliezende acht deed het in het zeer incourante nummer lichte gestuurde twee heel goed door het baanrecord met maar liefst 15 sec. te verpulveren. (7.42.73). Voorts bevestigden Van der Pas en Kroes ook in ongestuurde twee hun malaise door in de voorweds trijd te verliezen van de Nereus- veteranen Luynenburg/Stokvis (brons in München '72); de Nauti- lusbroers Vervoort steken ook' nog niet in glanzende vorm: zij hadden in hun voorwedstrijd akelig veel moeite om zich de Til- burgse Vidar-twee van het lijf te houden. De wedstijd in de lichte skiff moest tot zaterdag uitgesteld worden, doordat favoriet Harald Punt even snel van zijn auto naar z'n winkel wilde rennen en daarmee een bilspiertje blesseerde. Kees de Ruijter Op de achtergrond de acht Skadi Njord Het Spaame die het net niet zou halen. Nereus Orca - Euros won met lengte voorsprong „Keizer" Bokassa van de Cen traal Afrikaanse republiek zal niet, naar het voorbeeld van keizer Na poleon, door de paus gekroond worden. Dit is bekend gemaakt in kerkelijke kringen in Rome naar aanleiding van berichten in de Amerikaanse pers. Bij de kroning van Bokassa zal het gaan om een civiele plechtigheid, waarbij de kerk niet direct betrokken is. De kerk van Scientologie heeft in Los Angeles een eis tot schadever goeding groot 7.800.000 dollar in gediend tegen twee advocaten van het ministerie van Justitie en 134 rechercheurs van de FBI, die op 8 juli hebben deelgenomen aan een inval in twee gebouwen van het kerkgenootschap. In de eis staat dat daarbij illegaal beslag werd gelegd op kerkelijke eigendommen, waaronder duizen den archiefstukken, em dat de re chercheurs omvangrijke schade aanrichtten in delen van het ge bouw waar zij volgens het bevel tot huiszoeking niet hadden mogen komen. Ze maakten gebruik van zagen, breekijzers en rammen, al dus de klacht. De kerk van Scientologie ruziet al lang met de FBI en Interpol, de in ternationale politie-organisatie, over volgens haar ongerechtvaar digde vervolging. De kerk wil we ten wat er in de FBI-archieven over haar berust. Scientologie zegt een religie te zijn die streeft naar vermeerdering van de zelfkennis van het individu. Haar critici zeggen dat zij er alleen is om fors te verdienen aan zelfken nisbijeenkomsten voor haar leden, die flink moeten betalen. MOSKOU - Spaanse, Hongaarse en Sowjetrussische films zijn op het 10-de filmfestival van Moskou met gouden medailles gaan strijken. De jury onder voorzitterschap van de Sowjetrussische regisseur Sta- nislaw Rostotski, kende de hoofd prijzen toe aan „Het lange week einde" van Juan Antonio Bardem uit Spanje, „Het vijfde zegel" van de Hongaar Zoltan Fabri en „Mi- •mino" van de Rus Georgi Danelia. Filmprijzen in Moskou beroepen te Putten (Gld.) vak. J. C. Schuurman, toez. G. H. van Kooten te Delft. Aangenomen naar Zun- derdorp (part-time) P. Masmeijer, kand. te Utrecht. Bedankt voor Krabbendijke toez. C. Hoogen- döom te Twello. Bedankt voor Nieuw-Weerdinge G. J. van Asselt, kand. te Haren (Gr.) De „katholieke kruistocht Pius X", een beweging van behoudende rooms-katholiekéa in Argentinië, heeft gisteren in Buenos Aires aan gedrongen op een concilie voor.de afzetting van paus Paulus de zesde en verkiezing van een nieuwe paus. Dezelfde beweging heeft op 30 april geen toestemming gekregen om in de kathedraal van Buenos Aires een mis te laten opdragen voor de zielerust van Adolf Hitler. Als de vijanden van de kerk noemt' de beweging in haar communique aan de pers, de joden, de commu nisten, de liberalen, de laicisten, de Anglicanen, de reformatorische Christenen en alle ketters." Popfeest in Rotterdam ROTTERDAM - Op zondag 28 au gustus zal er op een open terrein tussen het Charloise Hoofd en de Dokhaven in Rotterdam-Zuid een twaalf uur durend popfestival ge houden worden dat gratis zal zijn bij le wonen. Het is de bedoeling dat er vijfentwintig formaties uit Engeland, Amerika en Nederland optreden. Beerend Lenstra, directeur van het Rotterdamse impresariaat B en A dat het festival organiseert „Het is nog te vroeg om namen te noemen, maar over een week of twee hopen we het programma rond te heb ben." Aangezien er geen entree wordt ge heven, zal er geld bij „sponsors" „Het lange weekeinde", in het gevonden moeten worden. Lenstra Spaans, „El Puente", was de eerste schat echter niet meer dan onge- film die Spanje ooit naar het Mos- veer f 20.000,- nodig te hebben. De kouse filmfestival heeft ingezon- pelft van dit geld komt van een den. bierbrouwerij (op voorwaarde van het monopolie voor de bierverkoop De hoofdprijzen voor beste acteur °P het festivalterrein), de andere en beste actrice waren voor de Joe- f 10.000,- zullen volgens Lenstra goslaaf Radko Polic, Amza Pelea door de gemeente gevoteerd wor- van Roemenie en Mercedes Carre- den uit de pot „bijzondere experi- ras van Argentinië, voor haar rol in menten op het gebied van ,de „Gekke vrouwen". kunst". a

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13