Nederlands succes in Tour compleet Belgisch geld uit Holland BLANKERS OVERLEDEN KUIPER EVEN IN HET GEEL Post protesteert al voor tijdrit postgiro en rijkspostspaarbank VRIJDAG 22 JULI 197' SPORT PAGINA li DIJON - De weelde kon niet op. De Cours du Pare, een brede boulevard in Dijon, was het decor voor nieuwe Nederlandse Tour-historie. Een, twee, drie in het dagklassement. Een nog nimmer vertoonde Tour-uitslag, waarin de strijdlustige Gerrie Knetemann de hoofdrol vertolkte. Hij zorgde voor de vijfde Nederlandse ritoverwinning in deze Tour, door in Dijon mede-vluchter Cees Bal in de sprint te verslaan. Bijna een minuut later maakte Gerben Karstens het succes volledig, door de spurt te winnen van het peloton. Bijna een logisch gevolg van de ac tiviteit van de Raleigh-formatie, die opnieuw de koers beheerste. Zelfs Kuiper reed in deze negentiende etappe korte tijd denkbeeldig in de gele trui, omdat hij na 65 kilometer op een klimmetje naar een gefor meerde kopgroep sprong en direct doorging. De kopman realiseerde al snel 28 seconden voorsprong, waardoor Thevenet van zijn eerste plaats zou zijn verdreven. Hennie Kuiper ging echter niet door, omdat er nog ruim honderd kilometer waren te rijden. "Het had geen enkele zin, dat realiseerde ik me al snel. Voordat Peter Post bij me kwam om me te vertellen, dat ik moest stoppen, had ik dat ook al voor mezelf besloten. Maar ik wilde eens kijken hoe het ging. Als ik nog wat renners erbij had gehad, dan was het beter geweest. Merckx bij voorbeeld, dan hadden we zo weg kunnen rijden", aldus de ontspan nen Kuiper. Speldeprik Spanjaard Pozo betrapt Dijon - Gisteravond werd de naam van een renner bekend gemaakt, die betrapt was op het gebruik van stimulerende middelen. Het is de inmiddels afgestapte Spanjaard Sebas tian Pozo, die al eerder het do- pingreglement had overtre den door na de proloog in Fleurance geen urine in te le veren. Pozo werd verwijderd uit de uitslag van de zestiende etappe Thonon-les-Bains - Chamonix, waarin hij tweede werd, en bovendien voor vier maanden geschorst omdat hij sinds de proloog een waardelijke straf had lopen Pozo vroeg geen contra expertise aan. Volgens de geruchten die gis teren de karavaan beheersten, zou er nog een renner betrapt zijn. Een naam werd echter niet bekendgemaakt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Tom Ulolenkomp /T\ - Haarlemmerstraat 1-3 W Telefoon 071 - 12 37 84 Het was een van de speldeprikken, die de ploeg van Peter Post op weg naar Dijon herhaaldelijk uitdeelde. Zonder opdracht het peloton en Bernard Thevenet te laten voelen, dat de Nederlandse équipe de beste is. Gerrie Knetemann, die in 1975 in Albi zijn eerste Tour-rit won: "Wij hebben de tactiek van de spontani teit. Geen afwachtende houding aannemen, maar er inkletsen als dat mogelijk is" De activiteit le verde in Dijon flink wat geld op, omdat de Raleigh-ploeg ook nog de extra-premie kreeg voor de strijd- lustigste formatie, die groot 2500 francs eerder in deze Tour niet werd uitgeloofd, omdat er van pas siviteit sprake was. Met ook nog de achtste plaats van Kuiper, die extra werd gehonoreerd met de beste ontsnapping van de dag, Knete mann als de strijdlustigste, Kar stens als de beste ploegmaat, het dagploegenklassement en de rente van de witte trui (beste neo-prof) van Didi Thurau, rinkelde de kassa fors. Op een dag werd ruim 6500 gulden buitgemaakt door de zeven nog overgebleven Raleighs, maar met de wetenschap dat de wegge stuurde drie, Van Katwijk, Van den Hoek en Nickson, blijven meede len. Peter Post: "Het zou onfatsoen lijk zijn om deze drie jongens uit te sluiten. Zij hebben tot aan de dag, dat ze door tijdsoverschrijding eruit moesten ook keihard gewerkt en er voor gezorgd, dat we nu in deze situatie verkeren. We werken natuurlijk naar een Touroverwin ning, maar als we niet zouden win nen is deze Tour voor ons toch al goed, zoveel geld komt er binnen". Ook Raleigh zal de renners niet ka rig belonen. Vóór de Tour is de fa- briekspremie vastgesteld voor het winnen van de etappe, maar met zeventien dagen de gele trui om de schouders van Thurau werd geen rekening gehouden. Salesmanager David Duffield, die in Voiron weer in de Tour kwam, heeft tegen Peter Post gezegd, dat de ploegleider maar een behoorlijk schema moest maken, omdat de Engelse fabriek overgelukkig is met de grote publi citeit die deze Tour al heeft opgele verd. Nerveus Door de fortuinlijke Post-brigade viel Cees Bal uit de belangstelling. De knecht van Merckx, die vorig jaar met privé-moeilijkheden kampte, maar door de Belg weer op de fiets werd gezet, was te nerveus om aanspraak te maken op de eerste plaats. De Zeeuw: "In de eerste plaats reed knetemann veel beter en tweede is het voor mij erg lang geleden, dat ik voor een overwinning heb gereden. Ik. ben nog met zo zelfverzekerd". Het laatste zal waarschijnlijk wel snel terugkomen, omdat Merckx na zijn beslissing om nog een jaar te blijven fietsen, als eerste aan Cees Bal heeft gevraagd om bij hem te blijven rijden. Bal: "Ik heb mijn woord gegeven. Dat ben ik moreel verplicht. Merckx heeft veel voor mij gedaan in de pepode dat ik het moeilijk had. Ik kan hem niet in de steek laten". JAN BLANKERS AMSTERDAM - Gistermiddag is, op verzoek van de familie, in stilte op de begraafplaats Rustoord te Diemen het stoffelijk overschot van Jan Blan- kers die in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn slaap is overleden, begraven. Blankers, geboren op 23 april 1904, heeft daarmee in zijn stijl afscheid genomen. Als atleet, trainer en journalist was de overledene geen man die een plaats op de voorgrond begeerde, hoewel hij er toch geregeld terecht kwam. Aan het eind van de jaren twintig was Blankers als verspringer en hink- stap-springer een van Nederlands beste atleten. Hij kwam voor Nederland uit bij de Olympische Spelen van 1928 te Amsterdam. Na zijn actieve loopbaan, beëindigd door een achillespeesblessure, werd Blankers trainer, onder meer van de Nederlandse ploegen bij de Spelen van Berlijn en Londen (1948). Hij verwierf zijn faam vooral als coach van zijn echtgenote Fanny, die in Berlijn debuteerde op Olympisch niveau en in Londen met gouden me dailles op de 100 en 200 meter, de 80 meter horden en de 4x100 meter estafette Nederland zijn grootste Olympische successen bezorgde. Hij was er de man niet naar een deel van de glorie op te eisen. In zijn met Aad van Leeuwen geschreven boekje: „Fanny, de geschiedenis van vier gouden medailles" noemt hij als reden van de prestaties primair haar overtuiging dat een sportieve ontspanning alleen een werkelijke ontspan ning wordt, indien er wordt gestreefd het zo goed mogelijk te doen. Pas dan vindt men vreugde en voldoening in zijn ontspanning. Na de oorlog heeft Blankers een aantal jaren gewerkt als atletiekmede- werker van het Algemeen Dagblad. Bij het her-verschijnen van de Tele graaf in 1949 werd Jan Blankers chef van de sportredactie. Hij heeft die functie vervuld tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in april 1969. De journalist Blankers botste in die twintig jaar geregeld met sportofficials. Niet omdat het schoppen tegen reputaties een hobby van hem was, wel omdat Blankers de sport en de sportman belangrijk genoeg vond om de volle overgave te eisen van hen die er in leidinggevende functies bij betrokken waren. De uitdrukking „speeltuinsport", door hem geregeld gebruikt, was de uiting van een eerlijk en oprecht man, die ijdelheid haatte en half werk verafschuwde. Jan Blankers, die in zijn actieve loopbaan enkele eerste prijzen veroverde bij de toen hoog gewaardeerde AAA-kampioenschappen in Londen, is ook na die tijd een sportman, in de ware betekenis van het woord, gebleven. postgiro chèquespostaux néerlandais carte de paiement betaalkaart 9234567 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 BFtyOOO,^ Gaat u op vakantie in de Ardennen of pakt u een paar dagen in Brussel? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in België geeft u er maximaal 4000 franken voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw paspoort. Goeie reis Bon voyage! Contant vreemd geld in meef dan 30 landen. DIJON - Aan de vooravond van de beslissende tijdrit van de Tour over 50 kilometer in Dijon, heeft Peter Post, de ploegleider van kanshebber Hen nie Kuiper, gepro testeerd tegen eventuele onrege lmatigheden. Post wil eerlijk spel tijdens de tijdrit. Hij wenst niet te zien dat de Franse favoriet Bernard Thevenet op welke wijze dan ook be voorrecht wordt tijdens zijn rit tegen het uurwerk van vandaag, die de Tourwinnaar van 1977 moet aan wijzen. De Fransen zullen alles doen om Ber nard Thevenet in het geel Parijs bin nen te laten rijden. Zo zal hij vandaag omzwermd worden door motorrijders in allerlei functies, die mogelijk te dicht voor hem zul len rijden. Zo was het ook tij dens de etappe naar Alpe d'Huez. Ter wijl Hennie Kuiper vooraan zichzelf een weg moest ba nen door de rijen toeschouwers, werd Bernard The venet als het ware voortgetrokken door de motorrij ders. Thevenet profi teerde aldus van zuigkracht van de motoren. Bergop maakt dat weinig uit, in een vlakke tijdrit uiteraard zeer veel. Vandaar het protest van Post vóór er iets gebeurde. Post praatte gisteravond ook met de Touror ganisatie om één van zijn mensen in de ploegleiderswa gen van Thevenet te laten zitten en één van Thevenet's mensen in zijn wa gen. Post zei: "Als Hennie verliest, moet dat wel op een eerlijke manier ge beuren. Dat vinden wij niet zo erg, maar het moet niet zo zijn, dat Kuiper de gehele tijd in de volle wind zit en Thevenet als een stayer naar de overwinning rijdt. 1. Knetemann (Ned-Raleigh) 4.29.17, 2. Bal (Ned-Fiat) z.t., 3. Kar stens (Ned-Raleigh) op 56 sec., 4. Santambrogio (Ita-Bianchi), 5. Huysmans (Bei-Fiat), 6. Hoban (Eng-Raleigh), 7. De Cauwer (Bel- Raleigh), 8. Kuiper (Ned-Raleigh), 9. Chalmel (Fra-Gitane), 10. Ovion (Fra-Peugeot), 11. Sibille (Fra- Peugeot), 12. Legeay (Fra-Lejeune), 13. Danguillaume (Fra-Peugeot), 14. Esclassan (Fra-Peugeot), 15. Seznec (Fra-Mercier), 16. Berland (Fra-Gitane), 17. Cavalcanti (Ita- Bianchi), 18. Villemiane (Fra- Gitane), 19. Thevenet (Fra- Peugeot), 20. Mendes (Por-Teka). Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra,Peugeot) 110.10.08, 2. Kuiper (Ned-Raleigh) op 8 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 1.58, 4. Gal dos (Spa-Kas) op 4.14,5. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 5.12, 6. Merckx (Bei-Fiat) op 11.33, 7. Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.07, 8. Laurent (Fra-Peugeot) op 12.57, 9. Delisle (Fra-Mercier) op 14.51, 10. Agos- tinho (Por-Teka) op 21.33, 11. Mar tin (Fra-Mercier) op 21.57, 12. Mes- let (Fra-Gitane) op 24.36, 13. Pronk (Ned-Raleigh) op 24.39, 14. Ville miane (Fra-Gitane) op 31.42, 27. Raleigh) op 1.10.22, 53. Bal (Ned- Fiat) op 2.04.08, 55. Karstens (Ned-Raleigh) op 2.12.42. Algemeen ploegenklassement: 1. Kas 325.22.12, 2. Mercier op 10 sec., 3. Raleigh op 2.01, 4. Peugeot op 16.15, 5. Teka op 46.15, 6. Fiat op 1.03.16, 9. Frisol op 2.35.01. Puntenklassement: 1. Esclassan (Fra-Peugeot) 218 punten, 2. San tambrogio (Ita-Bianchi) 125,3. Thu rau (Wdl-Raleigh) 119. HET EINDE IS IN 23JULI.2!eET. IA2km-5

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11