Teng Hsiao-ping gerelabiliteerd Overleg M.-Oosten zo snel mogelijk hervatten Dat was schrikken in Siarritz. Telex Parijs-Bonn NAAST HET NIEUWS Plan van doodklap vredesinitiatief Carter en Begin zijn het erover eens: Oproer in gevangenis van Madrid Geen echte rode lijn 9 De Amro Bank. Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 20 JULI 1977 Chinese vice-premier mag alle oude functies weer uitoefenen PEKING (AFP) - De vroe gere Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping is door het centrale partij comité in Pe king gerehabiliteerd in alle functies die hij voor april 1976 bekleedde. Dit blijkt uit muurkranten die giste ren in de straten van de Chi nese hoofdstad verschenen. "Laten wij een warme ontvangst en krachtige steun verlenen aan de benoeming door het centrale co mité van kameraad Teng Hsiao- ping tot vice-voorzitter van de par tij, vice-premier, vice-voorzitter van de militaire commissie en chef van de generale staf', zo stond op een muurkrant die gistermiddag verscheen vlakbij het ministerie dat de economische betrekkingen met het buitenland regelt, in het noordelijk deel van Peking. De muurkrant was op 19 juli gedateerd en ondertekend door twee depar tementen van het ministerie. De 74-jarige Teng werd in april 1976 op een zijspoor gezet tijdens de bit tere machtsstrijd die volgde op het overlijden van premier Tsjoe En- lai. Algemeen was verwacht dat hij de opvolger van Tsjoe zou worden maar onder druk van radicale te genstanders verdween hij van het toneel. Dat gebeurde na ernstige rellen die aan Tengs aanhangers werden geweten. Al sinds oktober vorig jaar, toen de "bende van vier" rond Mao's we duwe Tsjiang Tsjing in ongenade was gevallen, was er sprake van dat Teng binnen niet al te lange tijd zou worden gerehabiliteerd. De laatste dagen kwamen er duidelijke aan wijzingen dat de rehabilitatie voor het eind van deze maand zou plaatsvinden en waren er geruch ten over een ophanden zijnde to pontmoeting van het Chinese lei derschap. Als Tengs rehabilitatie officieel wordt bevestigd zal het de tweede keer zijn dat de taaie, openhartig sprekende Teng spectaculair uit de politieke wildernis wordt terugge haald. De eerste keer dat hij het slachtoffer werd van een politieke zuivering was tijdens de tumul tueuze culturele revolutie in de tweede helft van de jaren zestig. In 1973 keerde hij terug en werd zeer ;nel de derde man in de Chinese ïiërarchie na Tsjoe En-lai en voor- '.itter Mao .Tse-toeng. leng Hsiao-ping heeft zijn leven iang een verbazingwekkende veer kracht getoond. Als pragmaticus werd hij nooit volledig geaccep teerd door de nieuwe generatie van linkse radicalen die in de jaren zes tig opkwam - of door Tsjiang Tsjing. Aan het begin van de cultu rele revolutie in 1966 bekleedde hij de gezaghebbende positie van al gemeen secretaris van de commu nistische partij. Maar hij werd er spoedig van beschuldigd zich aan "kapitalistische dwalingen" over te geven en viel in ongenade. Carter richt bureau voor Sovjet-Unie op WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Carter van de Verenigde Staten heeft een speciaal orgaan in het leven geroepen voor het bij houden en coördineren van alle Amerikaanse officiële activiteiten met betrekking tot de Sovjet-Unie, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken gisteren bekendge maakt. Het orgaan, dat zal werken aan de hand van richtlijnen verstrekt door minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, doet niet aan beleids vorming, zei woordvoerder John Trattner van het ministerie van bui tenlandse zaken. Hij zei dat Carter de behoefte was gaan voelen aan een centraal, coör dinerend orgaan dat alle contacten tussen Amerikaanse regeringsin stellingen en de regering van de Sovjet-Unie bundelt. In het orgaan zijn vertegenwoor digd de ministeries van buiten landse zaken, defensie,, financiën en landbouw, de nationale veilig heidsraad, de CIA, het bureau voor wapenbeheersing en ontwapening en de NASA, het bureau voor de lucht- en ruimtevaart. Na zijn terugkeer in april 1973 nam hij geleidelijk de staatstaken over van de door kanker gevelde pre mier Tsjoe En-lai en combineerde hij de functies van vice-premier, chef-staf van het leger en vice- voorzitter van de partij. Naar in welingelichte kringen in Peking verluidt is tot de rehabilita tie van Teng besloten tijdens een geheime zitting van het Politburo. Deze zitting is kennelijk ook be doeld om andere topbijeenkoms ten voor te bereiden en het leider schap van de volksrepubliek na Mao te legitimeren. Tot die to- pontmoetingen behoren de tiende bijeenkomst van het centrale comi té, het 11de nationale partijcongres en het nationale volkscongres (par lement). Chinese functionarissen hebben al enkele malen laten weten dat deze ontmoetingen voor het eind van dit jaar zullen plaatsvin den.- MADRID (Reuter) - Gisteravond zijn vijf advocaten naar het dak van de Carabanchelgevangenis van Madrid geklommen om te proberen enkele honderden muitende inwo ners te bewegen tot het opgeven van hun 24 uur oude protestactie. De gevangenen eisen dat de amnes tie die is afgekondigd voor be paalde groepen politieke gevange nen, ook wordt toegepast op ge wone wetsovertreders, zoals zij. Behalve in Madrid protesteren ook inwoners van gevangenissen van Puerto de Santa Maria in het zuiden tot Valladolid in het noorden van Spanje, tegen de "eenzijdige" am nestie. Het ministerie van justitie in Mad rid heeft meegedeeld dat muitende gevangenen als regel niet worden gestraft maar in sommige gevallen overgeplaatst naar andere inrich tingen. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse president Jimmy Carter en de Israëlische premier Begin zijn gisteren in Washington overeengekomen dat zij zullen proberen om de Geneefse onderhandelingen over een duurzame vrede in het Midden-Oosten, nog voor het einde van dit jaar te doen hervatten. Dit werd gisteravond bekendge maakt door de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, die echter niet wilde zeggen of de beide regeringsleiders nader tot elkaar zijn gekomen over het vraagstuk van de Palestijnse vertegenwoor diging in Genève, een mogelijk struikelblok voor een hervatting. Israël is tegenstander van Pales tijnse deelname aan het Geneefse overleg terwijl de Verenigde Staten wel iets zien in opname van een aantal Palestijnen in een Arabische delegatie. Volgens Powell heeft Begin Carter ingelicht over het nieuwe Israëli sche p^an om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. De president beschouwt dit plan „als vooruitziend en waard om overwogen te worden", aldus de woordvoerder. Een tweede alternatief is het hou den van besprekingen op een wijze zoals in 1948 gebeurde op Rhodos. Toen waren Israëlische en Arabi sche onderhandelaars in hetzelfde gebouw bijeen maar onderhandel den- zij door middel van Ameri kaanse tussenpersonen. Hoe de zaak ook wordt opgelost, Begin en Carter zijn het erover eens dat dit moet gebeuren op basis van de resoluties 242 en 338 van de Vei- ligheidsraad van de Verenigde Na- Amerikaanse president Carter spreekt Menachem Begin toe tijdens e ties, aldus Powell. gisteravond in het Witte Huis werd aangeboden. i diner, dat de Israëlische president Vredesplan De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren het Israëlische parlement volledig op de hoogte gesteld van het nieuwe vredesplan. Volgens het plan is Israël bereid zich terug te trekken uit grote delen van de Sinai-woestijn en de Golan hoog vlakte maar wil Tel Aviv de mili taire controle behouden over de be zette gebieden ten westen van de Jordaan. Deze strook zou dan een soort van semi-autonomie ver krijgen. Dayan benadrukte dat het plan een „uitgangspunt" is, daarmee aange vend dat er over kan worden on derhandeld en dat tussentijdse overeenkomsten eveneens tot de mogelijkheden behoren. Het Israëlische dagblad Ha'Aretz publiceerde gisteren een uittreksel van het plan dat volgens een Israë lisch parlementslid in „principe" correct was. Alternatieven Volgens het blad omvat het plan ook alternatieven voor het geval een hervatting van de Geneefse conferentie onmogelijk blijkt. Een k daarvan is dat de Verenigde Staten gezamenlijke commissies in het le ven roepen met Israël en de drie of vier aan Israël grenzende staten. Deze commissies zouden moeten bijeen komen buiten het raamwerk van de Geneefse conferentie en op een andere plaats. LONDEN/DAR ES SALAAM (AFP) - De aankondiging van al gemene verkiezingen door de Rho- desische premier Ian Smith heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten pijnlijk verrast. Het grote probleem voor hen is nu welke stappen kunnen worden gezet om een penibele situatie in Rhodesië te voorkomen. Diplomatieke functionarissen in Londen twijfelen er nauwelijks aan dat met het besluit van Smith een eind is gekomen aan het zogena amde „vredesinitiatief' van de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en diens Ame rikaanse collega Cyrus Vance. Zij vrezen ook dat Rhodesië zich nu kan voorbereiden op een bloedige burgeroorlog tussen de regering Smith en de zwarte leiders die zij voor een „interne regeling" poogt te winnen, aan de ene kant en het Patriottisch Front aan de andere kant. Owen vliegt vrijdag naar Washington voor tweedaagse be sprekingen met Vance, waarbij de nieuwe Rhodesische crisis vrijwel zeker centraal zal staan. ADVERTENTIE Britse regeringsfunktionarissen geloven dat de aktie van Smith be doeld is als een preventieve diplo matieke aanval om het plan Owen-Vance in de grond te boren. Dit plan was gericht op een vreed zame machtsoverdracht aan een zwart meerderheidsregime, ergens in 1978. De stap van Smith lijkt op een goed moment te zijn gezet. Het Brits- Amerikaanse initiatief leek defini tief in een impasse te zijn geraakt. Tijdens de laatste gespreksronde in Salisbury tussen Smith en Owens afgezant John Graham bleken diepe meningsverschillen over de plannen voor een interimperiode na het heengaan van Smith en over de verkiezingen voor een zwarte meerderheidsregering. Londen en Washington wilden dat het Patriot tisch Front zou worden ingescha keld tezamen met het Rhodesische leger om orde en recht te handha ven. Smith weigerde zonder r Tegelijkertijd moest Graham stateren dat Joshua Nkomo, Robert Moegabe leider van het Pa triottisch Frontier op stond dat een machtsoverdracht aan een zwarte regering zou moeten plaatshebben voordat er verkiezingen waren ge houden, een eis die voor Smith vol ledig onaanvaardbaar was. Britse functionarissen vrezen nu dat als Smith voortgaat met het zoeken naar een „interne oplos sing" het Patriottisch Front met de hulp van de Afrikaanse lidstaten en mogelijk ook van de Sowjet-Unie en Cuba, de guerrillastrijd nog zal opvoeren. Volgens de Britten leidt dit gemakkelijk tot een burgeroor log waarin zwarte Rhodesiërs te genover elkaar komen te staan, een situatie die duidelijk herinnert aan Angola bij het begin van de burger oorlog in dat land. Owen zei maandag dat Groot- Brittannië en de Verenigde Staten nog een groot aantal mogelijkhe-. den open staan. De grote vraag is echter of zij nog iets kunnen halen uit de wrakstukken van het zoge naamde „vredesinitiatief'. VIES De Franse onderzoeker Jacques-Yves Cousteau heeft verklaard niet meer in de Middellandse Zee te zwemmen omdat deze te vervuild is. De Fransman zei dat hij 20 jaar geleden elke dag in de Middellandse Zee ging zwemmen. "Vandaag de dag doe ik dat niet meer omdat ik geen tijd heb om vele kilometers uit de kust te gaan om toch in schoon water te zwemmen", aldus Cousteau. Volgens de oceanograaf neemt het aantal ziektegevallen, als gevolg van het zwemmen in de Middellandse Zee jaarlijks toe. Voor jonge meisjes is volgens Cousteau een van de grootste risico's het oplopen van een infectie in de vagina. BOETE De 28-jarige Westduitser Manfred Penk is gisteren door een recht bank in West-Berlijn veroordeeld tot 800 mark boete wegens het brengen van de nazi-groet: "Sieg heil" met opgeheven arm. Penk, die als bewaker werkt op de Amerikaanse luchtmachtbasis in Tempel hof, zei dat hij de groet bij wijze van grap had gebracht. Het dragen van nazi-emblemen, het gebruik van nazi-leuzen en het brengen van •de nazi-groet is strafbaar in de Bondsrepubliek. ANITA BRYANT Mevrouw Anita Bryant wordt gehandhaafd als advertentiesymbool van de sinaasappelindustrie in Florida ondanks de publiciteit waarin ze is beland door haar campagne tegen wettelijke erkenning van homofilie. De desbetreffende commissie van de staat Florida verklaarde giste ren dat gebleken was dat mevrouw Bryant de mensen nog steeds aanzet tot het drinken van sinaasappelsap. Dit was aan de orde gesteld nadat mevrouw Bryant in de streek van Miami, waar zij woont, met succes had geijverd voor het intrekken van wetten die de achterstelling van homofielen bij sollicitaties en huur en aankoop van woningen verbieden. Omdat organisaties van homofielen hiertegen in het geweer geko men waren, was de zuidvruchtencommissie van Florida bang ge worden dat mevrouw Bryant door de ongunstige publiciteit niet meer de aangewezen persoon was om haar produkten aan te prijzen. SACCO EN YANZETTI Gouverneur Michael Dukakis van Massachusetts heeft gisteren een proclamatie ondertekend waarin staat dat Nicola Sacco en Bartolo- meo Vanzetti een eerlijk proces werd ontzegd alvorens zij volgende maand vijftig jaar geleden werden terechtgesteld. De twee Italiaanse emigranten werden op 23 augustus 1927 geëlek- trokuteerd na een langdurig proces wegens moord op een loonadmi- nistrateur van een schoenenfabriek en een bewaker tijdens een loon- zakjesoverval om 15.000 dollar. De conservatieve pers kreet Sacco en Vanzetti indertij'd uit als anar chisten en revolutionairen die hadden moeten blijven waar zij wa ren, terwijl de liberale pers schreef dat zij slachtoffer van discrimina-, tie waren. In de proclamatie die door Dukakis werd ondertekend, stond dat de twee Italianen geen eerlijk proces hadden gehad vanwege vooroor deel tegen vreemdelingen en mensen met een afwijkende mening. "Alle stigma's en schande zouden van nu af voor altijd uitgewist moeten worden van de namen van hun families en nakomelingen", aldus de proclamatie. Spencer Sacco uit Newport op Rhode Island, kleinzoon van Nicola Sacco, woonde de ondertekening bij en zei dat hij de proclamatie verkoos boven een posthume gratieverlening omdat zij ae implicatie van schuld zou kunnen meedragen. We lagen nog even te lezen met warme chocola. En op het moment dat ik zei: met dat beetje zvind krijgen ze ons hier niet weg, zie ik de hele handel opbollen en de lucht ingaan. Kun je je voorstellen dat ik dacht: daar gaat onze vakantie Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familieomstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis- cheques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens I z'n vakantie, die gaat eerst I even langs bij de Amro Bank. V J BLAESHEIM, FRANKRIJK (Reu ter/UPI) - Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en president Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk hebben gisteravond besloten een rechtstreekse tele xverbinding te maken tussen het Elysee in Parijs en de kanselarij in Bonn, als een stap naar nog grotere samenwerking tussen beide lan den. "Het wordt geen rode lijn", zei Gi scard d'Estaing, in een schertsende verwijzing naar de "hot line" van president Carter van de Verenigde Staten met het Kremlin in Moskou, verzinnebeeld door het roodge kleurde telefoontoestel op Carters bureau. "Het wordt een groene lijn vanwege de aard van onze betrek kingen". "Frankrijk en West-Duitsland heb ben besloten hun samenwerking nog meer te intensiveren en hun po litiek in de toekomst nog meer op elkaar af te stemmen", aldus de Franse president, na zijn privé- etentje van drie uur met Schmidt in een exclusief restaurant in de Elzas. Schmidt zei tegen verslaggevers dat hij premier Raymond Barre van Frankrijk heeft uitgenodigd voor een bezoek aan de Bondsrepubliek in de nabije toekomst. Barre heeft de uitnodiging aanvaard, zei hij. Schmidt dacht dat zij eind augus tus gehonoreerd zou worden. In het gevolg van Schmidt en Gi scard d'Estaing in Blaesheim be vonden zich allèen Manfred Schu ier, staatssecretaris in de kanselarij in Bonn, en Jean-Francois Poncet, secretaris-generaal toegevoegd aan het Elysee. Aan het diner heeft Schmidt de Franse president op de hoogte ge bracht van zijn recente reis naar Canada, Verenigde Staten en IJs land en met hem maatregelen be sproken ter overwinning van de economische crisis in Europa.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9