Onderzoek naar praktijk van tandheel kundig instituut Al uw verzekeringen voor één vast bedrag per maand. Wij helpen. Ruim tweeduizend kilo hasj aangespoeld Eén gegijzelde getroffen door Vuur van buitenaf' AB£Barik Getergde vrouw stak ex-vri in zijn slaap Experiment: gevangenen 2 keer per week vrij Vrouw overleden na behandeling WOENSDAG 20 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ZOUTELANDE (SP) - Politiemen sen en badgasten hebben maan dagavond en gisteren langs de kust van Walcheren ruim 2000 kilo hasj verzameld. De waarde van de gevonden partij verte genwoordigt zo'n 3,5 miljoen gulden. Maandagavond kwam bij de politie een melding binnen van een Duitse badgast die in een strand tent op het strand van Zoute- lande een jutezak met vijftig kilo hasj had gevonden. In de loop van donsdag kwamen er steeds meer meldingen binnen over grote zakken hasj die op het strand van Walcheren en in Bel gië zouden liggen. De rijkspolitie uit het Walcherense gebied, de narcotica-brigade uit Den Haag en politiekorpsen langs de Belgische en Neder landse kust weiden gealarmeerd en rukten uit, daarbij geassis teerd door de dienst luchtvaart die dinsdagmiddag ook een heli copter inschakelde. De zoekac ties werden geïntensiveerd toen kinderen en badgasten steeds meer zakken hasj langs het strand vonden. Gisteravond was er in totaal zo'n 2000 kilo verzameld. De gevon den partij is ernstig door het zee water aangetast en zal zo spoedig mogelijk worden vernietigd. Het gaat hier om hasj uit de Libanon, die bekend staat als „Gele Liba- Waarschijnlijk is de hasj afkomstig van een zeeschip dat de partij uit de strop heeft laten vallen bij het overladen in een kleiner schip. Volgens luitenant Schoneveld van het technisch rechercheteam is het ook mogelijk dat de partij gewoon overboord is gezet toen de afnemer zich niet op de afge sproken tijd en plaats meldde. In het derde geval kan het zijn dat het ontvangende scheepje schip breuk heeft geleden. Zeeland is de afgelopen jaren rege lmatig in het nieuws geweest als doorvoercentrum van hasj. De politie heeft er de laatste twee jaar de hand gelegd op ruim twaalfduizend kilo hasj die de Zeeuwse havens was binnenge smokkeld of op het strand aan spoelde. De zoekacties zullen nog worden voortgezet. De politie waar schuwt overigens badgasten die hasj hebben gevonden en het niet hebben aangegeven dat het in be zit hebben van hasj een misdrijf Boter vissen in de Linge ELST - Het ri viertje De Linge wordt ontdaan van de grote hoe veelheid gesmol ten boter, die er enkele dagen ge leden in Utrecht kwam tijdens de grote brand in een vriesveem in Eist. Men verwacht dat de reiniging van- de rivier wel een maand in beslag zal nemen. ROTTERDAM (SP) - De Rotterdamse politie en de inspec tie van de volksgezondheid onderzoeken gezamenlijk of een tandarts van de tandheelkundige inrichting Acudent verantwoordelijk is voor de dood van één van zijn patiën ten. Tijdens de behandeling raakte de 46-jarige mevr. T. J. Maat uit Den Haag in een coma. Vanochtend is zij overle den. DEN HAAG - Het onderzoek van de rijkspolitie in Assen naar de recente treinkaping bij De Punt wordt vermoedelijk vrijdag afgerond. Nadat vo rige week de zwaar beschadigde Intercity werd teruggegeven aan de NS, is de recherche nog bezig geweest met een onderzoek naar de herkomst van de wapens die de Zuidmolukkers bij de acties hebben gebruikt. Volgens het ministerie van Justitie wordt voorts vermoed, dat bij de be vrijdingsactie van de gekaapte trein één van de twee omgekomen gijze laars is gedood bij de beschieting die vooraf ging aan de stormloop van de mariniers. Vast staat dat de twee gijzelaars niet zijn omgekomen toen de mariniers in de trein waren. Als er dan één van de twee door "vuur van buitenaf', dus bij de beschieting die aan de stormloop vooraf ging, is omgekomen, betekent dat nog niet dat de andere omgekomen gijzelaar door een treinkaper is neergeschoten, aldus justitie. WD-fractieleider Wiegel wil van de regering weten waarom éénzelfde uitkering wordt gegeven aan de ex-gijzelaars van Zuidmolukse acties in Beilen, Smilde en De Punt en aan nabestaanden van omgekomen gijze laars. Hij vindt dat onjuist. Wiegel: "Het leed van de nabestaanden is oneindig veel groter. Naar mijn persoonlijke mening zou er voor de nabestaanden een veel hoger bedrag vastgesteld moeten worden dan de drieduizend gulden die de regering heeft toegezegd aan de overlevende gijzelaars en aan nabestaanden". Vrijspraak door fout MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft giste ren een 39-jarige Turk vrijge sproken van hasjsmokkel na een fout van de officier van jus titie. De officier eiste vrijdag nog twee jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen deze Tijdens een tussentijdse be raadslaging van de rechtbank in Middelburg bleek dat uit de stukken van de officier niet kon worden vastgesteld dat de man inderdad hasj had gesmokkeld. Er ontbrak namelijk een rap port van het gerechtelijk labo ratorium. Onderzocht wordt nu of er sprake kan zijn van nalatigheid of een te kortkoming in de inrichting. Mevr. Maat, moeder van vijf kinde ren, meldde zich gistermorgen bij de tandheelkundige inrichting aan de Klaes de Vrieselaan. Er moesten een paar kiezen en tanden worden getrokken om plaats te maken voor een gedeeltelijk kunstgebit. Later zou dat eventueel worden uitge breid tot een compleet kunstgebit. Tandarts A. M. Noordenbos kreeg de vrouw onder behandeling. "Zoals gebruikelijk informeerde ik eerst naar de medische toestand van de vrouw. Ze zei, dat ze niets mankeerde en zag er inderdaad ge zond uit", vertelt de 74-jarige tan darts, die zijn beroep al zo'n vijftig jaar uitoefent. Misselijk "De vrouw werd plaatselijk ver doofd, waarna éen van de kiezen kon worden getrokken. Voor de ADVERTENTIE Hoge premie-aanslagen komen vaak onverwacht en soms minder gelegen. Gelukkig is daar wat aan te doen. Met een ABN pakketverzekering. Als u uw polissen daarin onderbrengt, hebt u al uw verzekeringen overzichtelijk bij de hand. En u betaalt één vast bedrag per maand. Dat maakt het toch zeker de moeite waard om uw verzekeringspapieren met een deskundige van de ABN te bespreken? U kunt mij helpen door uw brochure pakketverzekering toe te sturen. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. volgende tand of kies eruit gaat, wacht ik altijd een tijdje om te zien hoe de patiënt reageert. Mevr. Maat werd misselijk en even later viel in eens de adem weg. We dienden me teen zuurstof toe en hebben ook nog mond-op-mond-beademing toegepast, tot de ziekenwagen kwam". Toen de GG en GD arri veerde was de vrouw echter al in coma geraakt. Sinds een jaar werkt de heer Noordenbos twee of drie ochten den per week bij Acudent. Hij be handelt dan drie of vier patiënten. Gistermiddag is de officier van jus titie, mej. mr. Korvinus, van de ge beurtenissen in de tandheelkun dige inrichting op de hoogte ge steld. "De zaak heeft uiteraard mijn volle aandacht. Nu de vrouw is overleden, moet een justititeel on derzoek worden ingesteld. Wij moeten weten of een fout of een medische complicatie de dood soorzaak is". Toezicht De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde dringt al jaren aan op een beter toe zicht op de tandtechnische institu ten als Akudent. Tandarts K. van Rijn, lid van de commissie BOUT (bestrijding onbevoegde uitoefe ning der tandheelkunde) van de maatschappij, meent dat het on verantwoordelijk is water in derge lijke inrichtingen gebeurt. Volgens hem wordt het werk daar gewoon lijk gedaan door onbevoegde tech- nikers, die dan zogenaamd onder toezicht van een arts of tandarts werken. In de praktijk komt het er echter op neer, aldus de heer Van Rijn, dat die artsen alleen dienen als vlag, die de lading dekt. "Vaak hebben die instituten vier of vijf fi lialen met maar één tandarts, die dan soms ook nog al lang met pens ioen is gegaan en zich nergens mee bemoeit". Dat de instituen nog steeds bestaan en floreren danken zij volgens Van Rijn aan het speculeren op de angst onder de mensen voor de tandarts. De specialiteit van de inrichting is namelijk het trekken onder volle dige narcose. Volgens Van Rijn ge beurt dat ook in gevallen waar het niet nodig en zelfs gevaarlijk is. Hij pleit er dan ook voor dat de rege ring, zoals aanbevolen door de maatschappij tandheelkunde, zo snel mogelijk het toedienen van narcose in dergelijke inrichtingen verbiedt, zoals in België is gedaan. "Dan verdwijnen ze vanzelf". In de loop der jaren zijn in derge lijke inrichtingen vier personen om het leven gekomen. In mei 1975 kwam de 27-jarige mevr. G. M. Gerrits-Van Delden uit Meppel niet bij uit een volledige narcose. Dat gebeurde by het instituut Epivan, dat naast Acudent is gevestigd. De dood van de vrouw kon niet aan de 'behandeling bij Epivan worden geweten. Uit sectie bleek, dat een scheur in de nierslagader de dood had veroorzaakt. Dat dit bij Epivan was gebeurd, was puur toeval. ARNHEM - Tienduizenden beuken in ons land zijn ten dode opgeschreven en zullen de komende jaren moeten worden geveld. Dat zeggen deskundigen van Staatsbos beheer. Een triest voorbeeld vormen de eeuwenoude beukenlanen op het landgoed Haganau bij Dieren. Veel kapitale beuken bomen staan schraal in het blad. Grote zijtakken liggen afgebroken en overal begint de schors los te laten. Volgens Staatsbosbeheer heb ben de beuken vorig jaar de doodklap gekregen. Oorzaken zijn de januaristorm en de grote droogte van de zomer maanden. Volgens ing. Verheul van Staatsbosbeheer zijn beuken gevoelige bomen. Een beuk die in de volle zon komt te staan, bijvoorbeeld omdat zijn „buurman" omwaait, ver brandt. De schors laat los en binnen twee jaar moet de boom worden geveld omdat het hout „gaat slapen" en de boom anders vanzelf omvalt. Het publiek zal de komende ja ren in Nederland veelvuldig arbeiders zien die schijnbaar gezonde beuken vellen. Dat zijn dan echter steeds dode bomen waar de„slaap" in zit. Het hout is lijn veerkracht kwijt en kan dan zo (gevaar lijk) afbreken. DEN HAAG (SP) - Theresia (25) kon het niet verkroppen dat haar vriend Felix, waarmee ze eigen lijk al sinds haar dertiende om ging, een andere vriendin had en haar duidelijk te verstaan had ge geven dat hij niet meer terug zou komen. In Nederland woonde het paar al een jaar of vijf samen en ook in Suriname hadden ze sa mengewoond. Bovendien had Theresia een zoontje van hem. In Nederland ging het in het begin nog wel. Theresia wilde een ver pleegstersopleiding volgen maar die maakte zij niet af omdat toen de moeilijkheden met haar vriend begonnen. Hij had een Nederlands meisje ontmoet en gaf daar de voorkeur aan. Hij ging het huis uit, kwam nog wel eens langs, maar Theresia was niet erg gelukkig met de situatie. Vaak liepen die bezoeken op ruzie uit en Theresia zon op een manier om haar ex-vriend aan te pakken. Met een smoesje kwam zij aan de sleutels van zijn huis die ze snel liet namaken. In het huis van de vriend verborg zij een dolkmes. Theresia ging ook nog op bezoek bij de Nederlandse vriendin van Felix, die van hem in verwach ting was, om te praten. Toen Felix 's avonds bij Theresia thuis kwam, liet hij haar duidelijk weten, dat hij niet meer terug zou komen. Theresia had nog hoop gehad maar nu kreeg zij slaag met een riem op de rug en er werd een schoen in haar mond gedaan. De afgewezen vrouw besloot tot da den over te gaan. Op dinsdagmorgen 19 april ging zij naar het huis van haar ex-vriend, trof hem slapende aan - zij wist dat hij nachtdiens had gehad - pakte het dolkmes en stak dwars door de dekens heen in het wilde weg. Onderwijl riep ze hem in het Surinaams toe: Ik vermoord je". Haar slachtoffer liep diepe steken op in de buik en de rug. Bloedend vluchtte de gewonde man het huis uit. Onder de over kapping van het Hollands Spoor werd hij gevonden. Op het station had hij om hulp willen bellen. Zijn toestand was nog enkele da gen kritiek, maar nu is hij er rede lijk boven op. Voor de rechtbank moest Theresia zich gisteren voor haar „crime passionel" verantwoorden. Haar ex-vriend echt vermoorden had zij niet gewild, zij had hem alleen pijn willen doen als vergelding voor al datgene wat hij haar had aangedaan. Zij had er wel spijt van dat ze zo drastisch tekeer was gegaan. Officier van justitie mr. Van der Bruggen had wel begrip voor de moeilijke positie van Theresia, maar „als je alleen iemand pijn wilt doen, doe je dat niet met een grote dolk". Theresia had be weerd dat de dolk van Felix was, zij had het mes alleen maar op een haar bekende plaats verstopt. Fe lix echter, verklaarde tegen de politie de dolk nog nooit te heb ben gezien en nooit een mes te hebben gehad. Hierin zag de officier een voorop gezet plan van Theresia. Hij achtte poging tot moord bewezen en eiste driejaar gevangenisstraf. Theresia's raadsman, mr. Rijken vond dat er geen sprake was van voorbedachte rade. „Het werd haar gewoon teveel toen Felix zei dat hij niet meer met haar om wilde gaan maar met iemand an ders. Ten slotte hadden ze samen ook nog een kindje". Hij vroeg om onder meer een straf gelijk aan het voorarrest. De rechtbank doet 26 juli uitspraak. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Atd.O.D.50, Antwoordnr. 155 5, Amsterdam. C15 DEN HAAG (ANP) - In de open ge vangenis Te Roer in Roermond be gint vandaag het eerste experiment met uitbreiding van verlof voor ge detineerden. Tijdens de duur van het experiment, één jaar, kunnen de gedetineerden twee dagen per week naar huis in plaats van één weekeinde per maand zoals tot nu toe het geval is. Het experiment houdt ook in dat er in Te Roer gedetineerden geplaatst worden die in Roermond en omge ving wonen. Dit heeft onder andere als voordeel dat de werkkring die tijdens de detentie vooreen gedeti neerde gevonden wordt, ook na de detentie voor hem behouden kan blijven. Het experiment wordt begeleid door een justitiële commissie. Het is de bedoeling om ook een ex periment te houden in een gevan genis voor langgestraften.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7