'Gehandicapte de dupe van nieuwe p arkeerregeling' Provincie wil er twee stations bij in Leiden „Vroeger was het veel moeilijker Afsluiting Florestraat voor nieuwe riolering WOENSDAG 20 JULI 1977 LEIDEN - Het bestuur van de afdeling Leiden e.o. van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond vreest dat een groot aantal invaliden de dupe zullen worden van de nieuwe landelijke par- keerontheffing voor ge handicapten, die in sep tember van kracht wordt. Door die nieuwe regeling, zo meent het bestuur, zal waarschijnlijk stevig worden getornd aan het voorrecht dat zo'n 500 gehandi capten nu hebben om te mogen parkeren op speciaal aangewe zen parkeerplaatsen in Leiden en omgeving. Het bestuur is bang dat het aantal bevoorrechten straks drastisch zal worden ver minderd. "De normen van die nieuwe rege ling zullen veel strenger wor den", meent de secretaris van het bestuur, de heer J. Choufoer, "en dat betekent dat toch zeker ach tennegentig procent van de inva liden die nu wel een parkeeront- heffmg hebben, niet voor de nieuwe ontheffing in aanmerking zal komen. Bovendien moeten de gehandicapten voor de nieuwe regeling opnieuw medisch ge keurd worden. En ook daar heb ben wij bezwaar tegen. Want al die keuringen telkens weer, dat geeft een enorme belasting voor de gehandicapten". De nieuwe landelijke parkeeront- heffing, die 1 juli een wettelijke basis heeft gekregen, is er geko men mede op aandrang van de Algemene Nederlandse Invali den Bond. De bond vond het on zinnig dat gehandicapten wel in hun eigen gemeente een par- keerontheffing hadden maar in andere gemeenten telkens op- ;nieuw een ontheffing moesten aanvragen. Een landelijke ont heffing voor alle gemeenten zou beter zyn. Het duurde nog lang voordat de verlangens van de bond zouden worden ingewilligd. Maar toen ook Vara's ombudsman zich er mee ging bemoeien, was het al gauw bekeken. Minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) zegde ten overstaan van televi siekijkend Nederland toe dat de gevraagde landelijke regeling er zou komen. Verruiming De nieuwe regeling betekent vol gens de bewindsman een ver- rniming. Zo zullen de „algemene invalidenparkeerplaatsen" in het vervolg niet alleen bedoeld zijn voor gehandicapten die zelf een motorvoertuig kunnen besturen, ook gehandicapte passagiers kunnen van deze faciliteit ge bruik maken. Bovendien kunnen ernstig gehandicapten een par- keerkaart krijgen, waarmee ze in het hele land mogen parkeren op de nieuw ingevoerde algemene invalidenparkeerplaatsen, - zon der tijdsduurbeperking - op par keerterreinen en in parkeerzo- nes, en gedurende maximaal twee uur op plaatsen waar een parkeerverbod geldt (aangeduid door borden, dus de gele streep is hier niet van toepassing). Het bestuur van de afdeling Leiden e.o. van de A.N.I.B. is niet onte vreden met deze, nieuwe rege ling, maar vindt wel dat de be staande, plaatselijke parkeeront- heffingen moeten blijven. Op het ogenblik hebben de gehan dicapten globaal twee privileges. LEIDEN I*8 De acht parkeerplaatsen voor invaliden op het Stadhuispleinstraks een wettelijke basis. Bestuur afd. Leiden e.o. Algemene Nederlandse Invaliden Bond: Aan de ene kant kunnen ze ont heffing krijgen van de blauwe zone en aan de andere kant kun nen ze van de bond een parkeer- kaart krijgen om gebruik te ma ken van de veertien speciale inva lidenparkeerplaatsen die Leiden rijk is. Van deze parkeerplaatsen zijn er acht op het Stadhuisplein en zes op de Stille Mare. Om voor dit voorrecht i king te kunnen komen, moeten de gehandicapten gekeurd wor den. Ze krijgen de parkeerkaart namelijk alleen op doktersadvies of als ze een ontheffing hebben van de mototrijtuigenbelasting. De keuring voor laatstgenoemde ontheffing geschiedt overeen komstig de normen van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen en kost 35,-. Nieuwe normen Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden betekent de nieuwe landelijke regeling dat de Door Wim Wirtz veertien parkeerplaatsen in Lei den automatisch algemene inva lidenparkeerplaatsen zullen worden. "Het heeft nu een wette lijke basis gekregen. Tot nu toe was het zo dat de gemeente ze min of meer vrijblijvend be schikbaar heeft gesteld. Nu gaan ze onder de nieuwe regeling val len en dat betekent dat er nieuwe normen zullen gaan gelden". Die normen zullen ongetwijfeld strenger worden. Dat valt wel af te leiden uit de Nota van Toelich ting van minister Westerterp op de nieuwe regeling. Vandaar ook dat de gemeentesecretarie in Leiden voorlopig nog maar 200 nieuwe parkeerkaarten heeft aangevraagd. "Wij verwachten dat het aantal ontheffingen dat zal worden verleend voor de nieuwe regeling, namelijk aan- zienlijk minder zal zijn", aldus de gemeente-woordvoerder. "We weten nog niet precies hoe de zullen worden. Maar er wordt al wel gesproken van ern stig gehandicapten die voor de nieuwe regeling in aanmerking kunnen komen. Dus het is wel te verwachten dat hetaantal onthef fingen kleiner zal worden. Ik denk dat het ongeveer een kwart zal worden van het aantal onthef fingen, dat nu is verleend". Zoals gezegd beschikken nu zo'n 500 gehandicapten over een par- keerontheffing. Dat betekent dus dat straks slechts 125 van hen een ontheffing zouden krijgen. "De A.N.I.B.", zegt de gemeente woordvoerder, "hanteert nu nogal slappe normen voor het verlenen van een parkeerkaart. Het zijn normen die ook worden toegepast door het CBR en die schijnen niet al te streng te zijn". Erg hard Het bestuur van de afdeling Leiden e.o. van de A.N.I.B. bestrijdt dat. Bovendien vindt de penning meester/adviseur F. van Dijk, dat de gemeente Leiden zich op deze manier wel erg hard opstelt te genover de gehandicapte mens. "Volgens mij hoeft de gemeente de bestaande ontheffingen niet te laten verdwijnen", zegt hij. "In de nieuwe wet staat duidelijk dat naast de landelijke regeling plaatselijke ontheffingen kunnen blijven voortbestaan". De gemeente-woordvoerder op zijn beurt interpreteert dat weer an ders. Hij zegt: „Het uitgeven van parkeerkaarten voor die veertien parkeerplaatsen en andere par keerplaatsen in de omgeving, gaat buiten de gemeente om. Dat doet de A.N.I.B. zelf. Alleen de ontheffing voor de blauwe zóne is door de gemeente ingesteld. En deze plaatselijke ontheffing zul len we straks in stand houden om de gehandicapten juist tegemoet te komen. Daarnaast wil ik dan nog wel kwijt, dat wij er verder niets aan kunnen doen. Het gaat om een landelijke regeling, die in de wet is vastgelegd. Als men er iets tegen wil doen, dan moet men in Den Haag zijn". De 500, door de A.N.I.B. uitgegeven parkeerkaarten gelden nog tot 1 januari '78. Dit om de gehandi capten nog enigszins de kans te geven in te spelen op de nieuwe regeling. Het bestuur van de afdeling Leiden e.o. van de A.N.I.B. laat het er in elk geval niet bij zitten. Volgende week gaat er een briefde deur uit om alsnog bij het college van B en W te bepleiten dat de huidige parkeerontheffingen worden ge handhaafd. "Het zou anders wel erg cru zijn tegenover de gehan dicapten om die ontheffingen te laten verdwijnen", aldus pen ningmeester Van Dijk. ADVERTENTIE SCHEIDENDE POLITIEMAN NOORLANDER: LEIDEN - "Vroeger hadden agenten het heel wat moeilijker dan nu. Je moest twee uur op straat lopen en dan mocht je een uur binnen blijven. Die agen ten, ze moesten eruit, weer of geen weer. Ik ben wel eens thuis gekomen uit de nachtdienst, zo dat ik 's middags om twaalf uur nog koude voeten had. Tegen woordig gaat alles met auto's. Ik mocht blij zijn als ik met de fiets ergens naar toe mocht". J. M. Noorlander heeft sinds enige tijd het Leidse politie korps verlaten. Hij gaat met "functioneel leeftijdsontslag", zoals dat in die kringen ge noemd wordt. Een man, die de veranderingen bij de politie in de loop der jaren van nabij heeft meegemaakt. Hij maakte 26 jaar deel uit van het Leidse korps, na daarvoor een periode in Gro ningen (aan welke stad hij zijn dierbaarste herinneringen be waart) en in Amsterdam ge werkt te hebben. Ook was hij enige tijd marechaussee. "Toen ik pas in Leiden was, wilde ik wel op mijn knieèn terug naar Groningen. Als we Leiden van tevoren hadden gezien, waren we misschien wel nooit ge gaan". In het Leidse politiekorps ken den de jongeren hem als "Ome Jaap". Een man. die na zijn me ning gegeven te hebben, vaak haastig aan zijn woorden toe voegt "Maar dan ben ik natuur lijk weer ouderwets". Hij con stateert dat er een "gezagscri sis" in Nederland is, die in de oorlog is ontstaan en nooit he lemaal is verdwenen. Hij ver- Noorlander wijt het de hogere overheid, dat er bijvoorbeeld in een stad als Leiden te weinig politie agenten zijn. Het systeem deugt niet in zijn ogen: "Er worden Zóveel mensen afgewezen bij de politieschool omdat ze de Ne derlandse taal niet goed be heersen, of te weinig aan sport hebben gedaan". Noorlander had de laatste jaren een specifieke taak binnen het Leidse korps. Na een jarenlange carrière bij de afdeling verkeer kreeg hij eind 1971 de opdracht om zich bezig te houden met het verwijderen van onbestemde auto's van de weg. „Ik werd ge kozen, omdat ik de oudste was. Eigenlijk was ik liever gewoon mijn werk blijven doen. Maar ja, het was een opdracht". Als ergens in een straat dage nlang een auto of autowrak werd gesignaleerd, zonder dat duidelijk was wie de eigenaar ervan was, dan werd Noorlan der ingeschakeld. "Meestal blijken zulke auto's doorver kocht te zijn. soms wel zes of zeven maal. Mijn taak was het om uit te zoeken van wie de auto was en er voor te zorgen dat hij van de straat zou verdwijnen. Naar de sloop. Zo ben ik ook een keer een auto tegengeko men, die van mezelf geweest "Een kever, die ik jarenlang had gehad. De motor had het bege ven, dus ik ruilde die wagen in. Twee jaar later kom ik hem op straat tegen als autowrak. Had een andere kleur, maar het zelfde kenteken". JOHN KROON Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig LEIDEN - De Florisstraat wordt maandag 25 juli afgesloten voor alle verkeer, uitgezonderd voetgangers. De firma Hogeboom uit Rijpwete- ring begint die dag met de aanleg van een nieuwe riolering in de straat. Voor dit gebied geldt een verbeteringsplan. Als alles volgens plan verloopt, zul len de werkzaamheden ongeveer vijf weken duren. Als de riolering is aangelegd, krijgt de straat een nieuwe indeling en wordt de open bare verlichting verbeterd. De rein igingsdienst van de gemeente heeft gevraagd tijdens de werkzaamhe den het huisvuil op de hoek van de dichtsbijzijnde straat neer te zetten. De huisvuilauto's kunnen in die tijd namelijk niet of nauwelijks de woningen bereiken. LEIDEN - Uitslag van de door de postduivenvereniging De Reisduif gehouden wedvlucht vanaf Vil voorde: 1, 9, H. Scheurwater, 2,4, 5, P. Mooten, 3, 7/ W. Kop, 6, 10, C. Stein, 8. F. van Duuren. Uitslag van de wedvlucht vanaf Chateauroux: 1. F. van Duuren, 2,4. H. Scheurwa ter, 3, 6. W. Kop, 4. P. Mooten, 7. S. v.d. Hoven. Verbetering van het openbaar vervoer en bevordering van het gebruik van de flets in het woon-werk-verkeer. Dat zijn twee pijlen, die de provincie op haar boog heeft om het steeds groeiende autoverkeer de komende jaren binnen redelijke grenzen te houden. Grenzen om te voorkomen, dat het groeiende forensisme in de Leidse regio het noodza kelijk maakt, dat het gebied straks veranderd is in een doolhof van geasfalteerde wegen. Het openbaar Leidse regio heeft de laatste jaren niet te klagen wat aandacht van rijk en provincie betreft. In het kader van het „experimenteer project" kon men voor allerlei in vesteringen om het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag te bevorderen subsidies van het rijk krijgen. Dat gebeurde bijvoorbeeld voor de reconstruct tie van de Rijnsburgerweg en de bouw van de Hoflandbrug in Leiden en dat gebeurt straks weer bij het busbanenplan in Oegstgeest. In het ontwerp-streekplan wor den voor de jaren tot 1990 nog een aantal projecten genoemd, waar door een snellere doorstroming van de bus kan worden bereikt. Er zijn bijvoorbeeld vrije busba nen gepland op de Hoge Rijndijk, de Lammenschansweg van Zoe- terwoudse Singel tot aan de Le liestraat (in Leiden) tussen de Van Wijngaardenlaan en de Ko ningin Julianalaan, en tussen de Raadhuislaan en de Leidseweg (in Voorschoten) en bij het Post- viaduct op de kruising van de weg langs de Haarlemmertrek vaart en de Rijksweg 44 (Burger veen-Wassenaar). Verder bestaat er volgens de pro vincie behoefte aan een nieuwe buslijn tussen Alphen aan den Rijn en Leiden via Woubrugge en Hoogmade. Een bijdrage zal ook Jeveren de mogelijkheid om van uit de bussen de verkeerslichten op diverse kruispunten te beïn vloeden: het zogenaamde vetag- systeem. Daartegenover staan de bezuin igingsoperaties van minster Wes terterp: het opheffen of in lagere bezetting rijden van bepaalde buslijnen. Verder spelen de ta riefsverhogingen bepaald niet in de kaart van het bevorderingsbe- leid. Ook de Spoorwegen heeft de buikriem moeten aanhalen. Voor de Leidse agglomeratie is er des ondanks perspectief. Vaststaat dat de nieuwe Schipholspoorlijn er komt en binnen de Randstad voor een betere treinverbinding zal zorgen. Nog onduidelijk is, in hoeverre de nieuwe lijn de moge lijkheid opent om op de „oude lijn" Amsterdam - Haarlem - Leiden - Den Haag meer haltes te openen. De provincie vindt ope ning van twee nieuwe „Leidse" haltes een noodzaak. Dat zouden dan haltes moeten worden ter hoogte van De Vink en bij de Me ren wijk. De eerste halte zal een functie kunnen vervullen voor Leiden Zuid-West, de eventuele woningbouw in de Stevenshof- jespolder en voor een deel van Voorschoten. De halte Meren- wijk zal die functie vervullen voor de Merenwijk zelf (waar straks ca. 18.000 mensen wonen) en voor delen van De Kooi en Noord. In de provinciale planning is de verwezenlijking van de haltes gepland voor de jaren '83-'84. Inmiddels is er op dit gebied enige beweging ontstaan. Een studiegroep met vertegenwoor digers van provincie, NS en ge meente Leiden en Voorschoten heeft aan het planningbureau van NS advies uitgebracht over De Vink. Een deel is voor een directe opening van dit station, een an der deel wil wachten tot zeker is dat in de Stevenshofjespolder woningen gebouwd zullen wor den. Verder dan die twee ...kunv treinhaltes is de provincie in het streekplan niet gegaan. De ge dachte aan een nieuwe spoor wegverbinding tussen Katwijk en Leiden is verdwenen. Het plan wordt niet langer haalbaar ge acht. Wat de provincie wel moge lijk acht is een verhoging van de frequentie op de lijn Leiden - Alphen - Utrecht. Om dat te kun nen realiseren is een verdubbe ling van het baanvak nodig over een lengte tot vijf kilometer ten oosten van Rijksweg 4. LEIDEN - De provincie is bezig met het maken van een nieuw streekplan. In zo'n plan wor den in grote lijnen de ontwik kelingen voor de komende ja ren vastgelegd. Bij de voorbe reiding wordt aan tal van in stanties inspraak gegeven. Burgers kunnen hun ideeën kwijt via speciaal in het leven geroepen streekcommissies. Het eerste ontwerp van het streekplan is onlangs gepubli ceerd. In een achttal artikelen wordt de inhoud getoetst aan de praktijk van gisteren en vandaag en de verwachtingen van morgen. Vandaag het vierde artikel, evenals het vo rige, over verkeer. De fiets moet volgens het voorontwerp-streekplan meer gebruikt worden in het woon werkverkeer. Maar ook bij de recreatie, zoals op dit toeristi sche fietspad aan de Ruigekade. De vraag blijft of het allemaal haalbaar is, want NS heeft tijdens de inspraak over de nieuwe weg verbinding Leiden - Bodegraven al gezegd dat een nieuwe auto weg zal betekenen, dat de verho ging van het aantal treinen een onrendabele zaak zal zijn. De provincie is op dit punt optimis tischer. Volgens gedeputeerde Buijsert behoeft het een het an der niet uit te sluiten. Wat de uitbreiding van het aantal fietspaden betreft: in het provin ciale padenplan voor 1977 staat een groot aantal nieuwe fietsver- bindingen op het programma. Voor de Leidse regio zijn dat: Leiden - Warmond (1.5 km), Ha- zerswoude - Zoeterwoude (1.1), Leiden - Hazerswoude (2.3), Leidschendam - Voorschoten (2.3), Wassenaar - Leiden (1.1) en Vlietland - Duivenvoorde met een veer bij de Kniplaan over de Vliet. Langs een aantal bestaande we gen zullen - ter stimulering van het fietsgebruik - vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Dat gebeurt langs de weg van Oegstgeest naar de Rijksweg 44, tussen Oegstgeest en Warmond en tussen Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. Over enkele paden wordt nog nader overleg gevoerd. Dat geldt voor een fietspad evenwijdig aan de Schiphollijn tussen Sassenheim en Leiden en voor twee routes tussen Leiden en Katwijk. De een via Valken burg en de andere langs het Oegs- tgeesterkanaal. Maar al deze voorzieningen ne men niet weg dat ook het auto wegennet in de Leidse regio nog zal worden uitgebreid. Zo staan tot 1990 op het programma: een verbreding van de Rijksweg 4 tussen Leiden en Ypenburg, de aanleg van de Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden tussen de Rijkswegen 4 en 44 en de aanleg van een autoverbinding tussen de kust en Leiden via Katwijk en Valkenburg. Om het beste tracé te vinden zal eerst een onderzoek worden ingesteld. VÖfnKaHi' y ©(TWitfiu? Door Bram van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3