Nauwelijks botulisme in omgeving Leiden WARMOND VERGRIJST eidse agenda Minder dan tien gevallen geconstateerd Oplossing onderwijs Voorhof gevonden PAGINA 2 STAD EN RAND Door Hans Meyer Foto's Jan Holvast ROTTERDAM/LEIDEN - Terwijl Rotterdam met zo'n honderd gevallen en Waddinxveen met ruim veertig alweer de maag vol hebben gehad lijkt het botulisme dit jaar aan de Leidse regio voorbij te gaan. Werd vorig jaar bijna dagelijks een geval van botulisme gemeld, deze zomer is het aantal gevallen op de vingers van twee bekende handen te tellen. Botulisme is een ziekte die water vogels (met name eenden) dood en vervolgens in de kadavers een ver gif vormt waardoor watervogels, die van het kadaver eten. ook be smet raken. Het is zaaks de kada vers zo snel mogelijk op te ruimen, omdat, wanneer het kadaver uiteen valt en de stukken naar de bodem zakken, de besmetting oncontro leerbaar toeneemt. Nederland kampt al enkele jaren met botulis me, dat het eerst werd gesignaleerd in het koelwatercircuit van het Haags gemeentelijk energiebedrijf. Geen meldingen van Kaag In Leiderdorp, Oegstgeest en War mond heeft men tot op heden nog geen enkele melding van botulisme gekregen. Vooral voor Warmond is dat opzienbarend. Voorgaande ja ren ging het op de Kaag namelijk om zeer grote hoeveelheden dode eenden. Het waren er zelfs zoveel dat Warmond twee tijdelijke ar beidskrachten in de zomer de plas sen af liet varen op zoek naar kada vers van dode eenden. Beide werk nemers komen dit jaar niet in dienst. Het merendeel van de eenden in de Leidse regio heeft dit jaar geen botulisme onder de leden. In Zoeterwoude heeft men welis waar enkele dode eenden gevon den, maar het is nog niet vastge steld of de eenden inderdaad aan botulisme gestorven zijn. In Was senaar heeft men twee gevallen ge constateerd, in de Paauwvijver en in de Zijlwetering. In Voorschoten werd tot nu toe alleen botulisme geconstateerd by het Benvenito- laantje en in Leiden gaat het om enkele gevallen, gesignaleerd in de singels. Meer gemeenten Drs. J. ter Laak van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rot terdam werkt vrijwel dagelijks aan het onderzoeken van dode eenden: „Steeds meer gemeenten sturen dode eenden naar ons instituut op. Wij verrichten dan sectie om vast te stellen of er sprake zou kunnen zijn van een botulisme-besmetting. Als dat vermoeden bestaat gaan de ka davers naar het instituut voor pluimveeziekten in Doorn, waar definitief wordt vastgesteld of er sprake is van botulisme". Deskundigen aan het werk in het Centraal Diergeneeskundig Instituut Ter Laak kan niet zeggen of het werkelijk minder druk is op zijn in stituut, omdat de ziekte steeds be kender wordt' en veel meer ge meenten dan vroeger hun dode eenden opsturen voor onderzoek: „Pas aan het einde van het jaar hebben we een echt overzicht, maar we weten nu al wel dat aanzienlijk minder watervogels aan botulisme sterven dan voorgaande jaren. Spe ciaal in de regio rond Leiden is het opmerkelijk rustig'.'. Twintig graden Het feit, dat het met de zomer dit jaar wat tegenvalt speelt daarbij een grote rol. Gifvorming in de ka davers treedt namelijk pas op wan neer het water warmer is dan twin tig graden. Dat is, met uitzondering van erg ondiep stilstaand water, nog ner gens het geval. „Nu duurt net dus langer voor watervogels - uiteraard met name eenden, want die sterven het meest aan botulisme - de wer kelijk fatale dosis binnenkrijgen, waardoor de ziekte zich veel min der snel verspreid dan eerdere ja- Het gaat bij de besmetting van wa tervogels om de C-variant van de botulisme-bacterie. Die is voor de mens niet gevaarlijk. Twee andere, wel gevaarlijke, varianten komen nauwelijks meer in Nederland voor. De laatste keer, dat een mens aan botulisme stierf, was in de Tweede Wereldoorlog, toen grote hoeveelheden varkensvlees - met name hammen - besmet bleken te zijn.. Herhaling van botulismebe- smetting bij de mens is vrijwel uit gesloten omdat het vlees niet alleen besmet moet zijn, maar ook onder extreem slechte omstandigheden bewaard moet worden. LEIDERDORP - Intensief overleg van wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman met schoolbe sturen en schoolhoofden heeft ge leid tot een oplossing voor de on derwijsproblemen in de Leider- dorpse nieuwbouwwijk "Voorhof'. Er ligt al enige tijd een plan op tafel voor de bouw van een lagere school in "Voorhof', waarin zowel open baar als protestant christelijk basisonderwijs een plaats moeten vinden. In het ge bouw moet ook het kleuteronder wijs van, beide richtingen gehuis vest worden. Dat bouwplan ligt nu bij de bouw kundige onderwijsinspectie. De verwachting is dat in september begonnen kan worden met de bouw van de nieuwe school, zodat de school in de zomer van 1978 in gebruik kan worden genomen. LEIDEN - Geboren: Peter, zoon van L. D. Schellingerhouten T. van Duijn, Jan nette Alida, d. v. J. C. Vonk en H. J. van der Meij, Patrick, z. v. P. C. T. Ouwehand en J. Luthart, Jeroen Franciscus Johan nes, z. v. M. B. M. Oude Veldhuis en L. M. C. van Wieringen, Johannes, z. v. A. Haasnoot en J. Sira, Hilde Erica, d. v. D. C. van der Plas en J. M. van den Oever, Engelmundus Albertus Maria, z. v. J. E. A. van der Steen en J. M. G. Kleverlaan. overleden: F. J. Kaptein, (1911), man; L. J. Crama, echtg. v. J. Smittenaar, (1909); G. van Kralingen, (1904), man; J. J. Kra mers, (1901), man; W. T. G Spaan, (1909), man;D. Onvlee, (1907), man; A. P. W. Suyker, geh. gew. m. A. J. van Tienen; M. A. R. VerhoefT, echtg. v. H. Verkade, (1924). LEIDERDORP - Geboren: Sietske, d. v. T. L. J. v.d. Laan en J. P. M. Out (Leider dorp); Ether, d. v. F. Rinkema en W. Meijer (Leiden); Campegnius, z. v. W. Brinkhorst en T. Minnenma (Leider dorp); Jip, z. v. R. J. Olierook en A. H. Heijdlerberg; Nanda, d. v. B. W. v. Buren en E. P. Bakker (Benthuizen); Maria, d. v. P. J. A. Overdijk en A. M. A. Snoek (Zoeterwoude); Kim, d. v. P. J. Haring en L. P. Reibestein (Leiden); Sandy, d. v. A A. Spoor en I. v. Vliet (Voorschoten); Iris, d. v. M. Boekee en M. Vink (Leiden); Wilco, z. v. W. J. J. v. Rijnsoever en J. T. M. Wallart (Leiden); Wilhelmus, z. v. J. V. M. Berk en C. A. M. Klink (Zoeterwou de); Manon, d. v. J. T. M. Hamers en M. J. J. C. Verhagen (Leiden): Femke, d. v. A. J. v. Dijk en I. v.d. Poel (Zoeterwoude); Jessica, d. v. B. Montanje en C. Kanis; Pim, z. v. R. Mooten en M. L. Leenaars; Randall, z. v. A. v.d. Wal en C. J. Vin- court; Joseüne, d. v. P. J. M. Pouw en M. Y. Don (Leiden); Joyce, d. v. J. v.d. Vle- den en S. P. Baris (Leiderdorp); Judith, d. v. A. C. M. Straathoof en M. C. M. Mooijman (Zoeterwoude); Angelique, d. v. J. Schoneveld en E. A. M. Brugman (Leiden); Peter, z. v. N. J. de Grave en C. G. M. Nicolaas (Leiderdorp); Elisabeth, d. v. A. J. Huurman en M. H. E. Snijders (Leiden); Linda, d. v. J. Huisman en P. J. H. Vermaas (Leiden); Philip, z. v. M. Smeulders en J. M. Smit (Leiden); Anouk, d. v. A. Bijstra en E. Laterveer (Voorschoten; Jannie, d. v. W. de Frel en M. Groenendijk (Leiderdorp); Martijn, z. v. P. J. W. R. Janssen en M. Bomhof (Leiden); Petra, d. v. A. P. v. Kesteren en E. M. Verhagen (Leiden); Ralf, z. v. T. W. de Goede en E. Labordus (Leiderdorp); Jozef, z. v. P. J. L. Bastiaans en C. D. Noordzij (Leiden); Joshua, z. v. H. A. v.d. Berg en M. v.d. Zwart. Dit betekent dat er dit jaar eigenlijk nog geen onderwijs in de wijk ge geven kan worden, met uitzonde ring van de Montessorischool, welk schoolgebouw al klaar is. Voor het openbaar en protestants-christelijk onderwijs is nu een oplossing ge vonden, dankzij de medewerking van andere scholen. Voor het protestants-christelijk onderwijs betekent dat dat de leerlingen uit Voorhof naar de school "Samen onderweg" in 'Binnenhof gaan. De openbare school, die de vervan ger van "De Vogelweid" moet wor den, gaat ook naar "BinnenhofDe eerste drie leerjaren worden daar ondergebracht in een lokaal van "De Schakel". De heer Van Dordt, het huidige hoofd van "De Voge lweid" krijgt de leiding van die nieuwe school. Het openbaar kleuteronderwijs krijgt voorlopig een plaats in de speelhal van de kleuterschool "De Hobbit" in "Binnenhof'. Daarvoor is mej. A. K. C. Nuyten als nieuwe hoofdleidster aangetrokken. WARMOND - De Warmondse Commissie Maatschappelijk Welzijn is kort geleden gereed gekomen met het eerste gedeelte van de Welzijnsnota. Dit gedeelte omvat een inventarisatie van voor het welzijn belangrijke voorzieningen en activiteiten in Warmond. De inventarisatie is toegezonden aan verenigingen en groepen met de vraag hierover aan- en opmerkingen te maken. De eerste conclusie is dat War mond steeds sterker vergrijst. Doel van de Welzijnsnota is het „doorlichten" van de leefbaar heid in Warmond om zo mogelijk tot verbetering te komen. De Commissie Maatschappelijk Welzijn wil in samenwerking met het Provinciaal Opbouw Orgaan Zuid-Holland de nota in drie fa sen samenstellen. Hoofdstukken De eerste fase bestaat uit een eerder genoemde inventarisatie. Eind augustus worden de reacties van de verenigingen verwacht. Bo vendien hoopt de commissie dat zij dan ook doelstellingen en plannen aan zullen geven. De tweede fase zal bestaan uit ge spreksronden van vertegen woordigers van de verenigingen en leden van de commissie. Con- clusie, knelpunten, verbeterin gen en aanbevelingen zullen daarna in de derde fase in de de finitieve Welzijnsnota worden samengevat. Deze zal bestaan uit twaalf hoofdstukken waaronder wonen, werken, onderwijs, volksgezondheid en sociaal- cultureel leven. Ook de inventa risatie is in een dergelijke vorm gegoten. Voor het merendeel gaat het in deze inventarisatie om be staande en alom bekende zaken. Een aantal nu al bekende gege vens zijn echter opzienbarend. Warmond heeft in de jaren 1960-1970 en 1970-1976 een bo- volkingsgroei gehad die nogal sterk verschilt van de rest van Nederland. Tussen 1960 en 1970 groeide het aantal inwoners van Warmond gering terwijl over het algemeen een sterke bevolkings groei in Nederland plaatsvond. De bevolkingstoename van Ne derland halveerde in de jaren 1970-1976 terwijl de groei in Warmond bijna driemaal zo groot- werd. Oorzaak hiervoor is het opheffen van het seminarie in de periode 1960-1970. De toename van de groei in de jaren 1970-1976 moet toegeschreven worden aan het grote aantal bejaarden en pers oneelsleden dat zich in de ge meente vestigde (bouw Mariën- haven). Het valt te verwachten dat de groei in de komende jaren weer zal afnemen omdat Mariën- haven „vol zit". Vergrijzing Doordat het aantal bejaarden toegenomen en een afname Vc •k LEIDERDORP - Nog altijd is er geen besluit génomen over de toe komst van de Leysloot, de sloot die het grondgebied voor de uitbrei dingswijk "Buitenhof' in Leider dorp nagenoeg in twee helften ver deeld. Er liggen twee plannen op tafel: de natte (links) en de droge rechts) va riant. De droge variant, demping van de Leysloot en het maken van een dijke met daarop een wandelpad, werd eigenlijk al met algemene stemmen door de leden van de begeleidings commissie voor de wijk "Buitenhof' aanvaard. Het dijkje met het wan delpad zou dan in ieder geval de oorspronkelijke loop van de Leys loot markeren. Intussen is door beplantingsdes kundigen het idee geopperd om na ast dat dijkje opnieuw een slootje te graven, dat ondermeer in verbin ding staat met de plas in het buurt- park. Dat zou voor de waterhuis houding beter zijn. Bovendien blijft er op die manier nog iets van de huidige Leysloot over. Het bezwaar van dit laatste plan is dat er aanzienlijk meer werk en dus ook meer kosten gemoeid zijn. De begeleidingscommissie zal naar alle waarschijnlijkheid in de eerste vergadering na de vakantie een keuze uit één van beide ontwerpen maken. het aantal jongeren plaatsvindt, „vergrijst" Warmond. Een steeds groter deel van de Warmondse bevolking bestaat uit oudere mensen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verwacht voor Warmond in 1980 een afname van het aantal 4- en 5-jarigen ten op zichte van 1975 van 47% (als ge volg van de geboortebeperking) waardoor de vergrijzing zich ver sterkt voort zal zetten. OEGSTGEEST - In de afgelo pen nacht is in Oegstgeest de Mer cedes (20-02 XL) van J. de M. gesto len. De wagen stond geparkeerd aan de Terweeweg. LEIDEN - Het jeugdvakantiedorp is alweer de derde week ingegaan, nu onder leiding van clubhuis De Zevensprong. Gisteren werd de "wurrekshop" officieel geopend. Er zijn spookhuizen gemaakt, er is geverfd, gekleid en getimmerd. Ter voorbereiding van het oogstfeest van volgende week zijn er tuintjes gemaakt. Ook is begonnen met de aanleg van een kermis. Morgen worden behalve de nor male activiteiten ook voorberei dingen getroffen .voor een glitter en muziekshow. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst j der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 15 to 22 juli, door: Centraal-Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa- tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poor-kazeme, Noordeinde 2, tel. 120833, V7 7adviescentrum voor werk lozen, do. van 10.30 uur vm. 12.30 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. Donderdag Pieterkerkstraat 1, werkgroep diens- tweigeren in juli en augustus inlichtin gen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 7.30 uur nam. Tom-Menken hal, opn//hal, opening tentoonstelling Aqua-Flora '77, 8 uur nam. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor" weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag: woe., klaverjassen, woe en vr. van 9.30-12 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Dienstencentrum Noordeindsplein 2b, tel. 140483. Alge mene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Onderwijswinkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18 juli-8 aug. wegens vakantie geslo- Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: de maanden juli en aug., al leen di. en do. van 18.30-20.30. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2