OECUMENE IN EEN IMPASSE Spreiding goed en wel, maar juli blijft toch dé vakantiemaand In meer Belgische ziekenhuizen zijn wantoestanden Enthousiasme bij betrokken kerkleiders niet groot VARIA De oecumenische beweging in ons land schijnt in een impasse te zijn geraakt. Het enthousiasme - althans bij degenen die het moeten verwezen lijken - schijnt minder tastbaar aanwezig. De „basis" (om dit modewoord nog maar eens te gebruiken) vertoont daarentegen tekenen van nauwelijks getemperd ongeduld. Actiegroepen en kritische gemeenten gaan zich, om dat zij zich in een isolement voelen gedrongen, van de Kerk en de bisschop pen vervreemden. igët .0- ggg De dreiging van een frustrerende polarisatie dient tijdig onderkend te worden om verder onheil te voorkomen. De oecumenische beweging is, en laat mij beperken tot die vanuit de katholieke kerk in ons land, overi gens nooit van een leien dakje ge gaan. Dit leert ons de geschiedenis van de Sint WiJlibrord Vereniging (SWV), die deze moeilijke taak on der de grote pionier, de huidige aartsbisschop van Utrecht kardi naal Willebrands, 30 jaar geleden op zich nam. Om enig inzicht te krijgen in de geschiedenis van de oecumene binnen de katholieke kerk in ons land verlaat ik mij voornamelijk op de Nijmeegse his toricus dr. Jan Roes ("Heel de Kerk", Gooi en Sticht, 19,90). Het streven naar oecumene vanuit de katholieke kerk kon men vóór de oorlog gevoeglijk vergeten. Op de eerste wereldconferentie in 1927, waar nagenoeg alle christe lijke kerken aanwezig waren, ontb rak de RK kerk. In die vooroorlogse periode zyn voor de ontwikkeling van de oecumene binnen de katho lieke kerk in Nederland twee activi teiten van belang: de zg. „kwartjes-uitgave" van het bijbel tje van de in 1904 opgerichte Apos tolische Vereniging Petrus Cani- sius, en de „voordrachten over het katholicisme voor niet- katholieken", die de merkwaardige Jezuïet prof. Jac. van Ginneken 50 jaar geleden startte. Daarna werd, mede op instigatie van Gerard Brom, op academisch niveau een „kring van katholieke en protestantse hoogleraren" opge richt. Er kwamen zelfs van katho lieke hand promoties over de grote protestantse theoloog Karl Barth en de AR-staatsman Abraham Kuyper, respectievelijk van dr. J. C. Groot en dr. P. A. van Leeuwen, twee priesters, die in later jaren als hoogleraar zo'n grote rol in de oe cumene zouden gaan spelen. De bisschoppen knepen een oogje dicht, hetgeen ze niet deden voor de gemengde verkeringen, waarvoor werd gebeden „dat ze zouden wor den voorkomen". In de oorlog kwam men door de dwang der omstandigheden dich ter bij elkaar, hetgeen niet wil zeggen: tót elkaar. Meteen na de bevrijding beperkte zich de oecu mene tot gesprekskringen, waar uit in 1947 o.l.v. prof. Groot, prof. Willebrands en dr. Fr. Thijssen de grote stoot tot werkelijk oecu mene werd gegeven. Rond de oprichting van de tot Sint Willibrord Vereniging omgedoopte Apostolische Vereniging Petrus Canisius verschenen twee belang rijke dissertaties, die de oecumene als thema hadden: „Rome en de Una Sancta" van dr. H. van de Linde en „Het christelijk dilemma Katholieke Kerk-Reformatie" van dr. W. H. v.d. Pol. Twee protes tantse theologen, die later katho liek werden. „Rome" verbood in 1948 als „ene, ware Moederkerk" nadrukkelijk elke vorm van deel name aan de in dat jaar opgerichte Wereldraad van Kerken met als motief dat uit een oogpunt van „hereniging" alle kerken dienden terug te keren tot de ene schaapstal. In de 50-er jaren werden de ge sprekskringen door dr. N. G. M. van Doornik voortgezet. Na de „richt lijnen van het Hoogwaardig Epi scopaat inzake gemengde huwe lijken" in 1955 kwam de discussie over het gemengde huwelijk pas goed op gang. De niet-katholieke partij werd nl. „huwelijksvoor waarden" opgelegd, die zelfs in strijd waren met de geringste vorm van oecumene. In die jaren begon prof. Willebrands ook internatio nale ervaring op te doen. In 1958 werd hij bisschoppelijk gedelege erde van de oecumene. Dialoog Vóór die tijd vormden de grootse viering van het eeuwfeest van het herstel van de kerkelijke hiërarchie in 1953, kardinaal De Jong: „blijft een", en met name het bisschoppe lijk mandement in 1954 leverde na tuurlijk geen bouwstenen voor een nader oecumenisch overleg. Daarna klaarde de lucht weer wat op. De verschillen werden „be spreekbaar". Men begon meer te letten op wat Christenen bindt dan scheidt. Er kwam een dialoog tot stand met begrip voor eikaars standpunt en een aantal wetens chappelijke studies. In 1959 kondigde paus Johannes de XHIe een oecumenisch concilie aan, hetgeen aanvankelijk de oe cumene in een stroomversnelling deed geraken, totdat bekend werd, dat het woord "oecumenisch" slechts in kerkrechtelijke zin was bedoeld. Wel kwam er in 1960 het Secretariaat van de eenheid der christenen onder de bezielende lei ding van kardinaal Bea, en later tot op de dag van vandaag van kardi naal Willebrands. Vanwege de pro testantse waarnemers die op het Tweede Vaticaans Concilie werden toegelaten, werd dit concilie hét oecumenisch gebeuren van de 60'er jaren. In ons land kwam er een golf van publicaties, van gemengde bijbel clubs en oecumenische gesprek ken. Una Sancta boekte in 1963 haar 50.000ste cursist. Vreedzame coëxistentie wekte hoopvolle toe komstverwachtingen. Toerisme en televisie brachten de mensen dich ter bij elkaar. De katholieke zuil begon te wankelen. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nier man, maakte van zijn bisdom een "tuin van de oecumene" en zijn col lega van Den Bosch, mgr. W. Bek kers ging het "Gods volk onder weg" voor in het behoorlijk met el kaar omgaan. De "oecumenische topman van Rome", kardinaal Willebrands Door Theo Kroon "Irenisch" Het ging allemaal goed tot de her doop van prinses Irene in 1964. Beide partijen kwamen met de voe ten óp de grond en prof. dr. L. J. Rogier greep in Nijmegen die gele genheid aan om te waarschuwen tegen "irenische" verdoezelingen van de realiteit. Dit "oecumenisch bedrijfsongeval" (mgr. Bekkers) bracht wel een officieel contact tus sen het Nederlandse Episcopaat en het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk tot stand. Binnen enkele jaren kwam de we derzijdse dooperkenning. Over de tweede tere kwestie, de gemengde huwelijken, werd naarstig gedeli bereerd. In 1968 trad de Neder landse RK Kerk toe tot de Raad van Kerken. Het pastoraal concilie (1966-1970) in Noordwijkerhout werd echt oecumenisch. De kerken werden nl. uitgenodigd voor geza menlijk overleg. "Rome" maande de bisschoppen tot voorzichtig heid. Een groeiend onbehagen over de trage gang van zaken deed vele groepen buiten de kerk om expe rimenteren met name op het gebied van de intercommunie en de ge meenschappelijke ambtsbedie ning: Sjaloom en de studentenpa rochies. In de jaren daarna werden voor het "gewone volk" tere kwesties als gemengde huwelijken normaal. De officiële instanties van de kerken keerden terug tot de nuchtere wer kelijkheid. Het werd stiller. In poli tiek opzicht vonden de partijen el kaar in het CDA. Op vakbondsni veau echter gingen NKV en CNV echter uit elkaar. Dat laatste geldt ook voor de werkgevers. De laatste twee bisschopsbenoemingen ver scherpten de tegenstellingen. De RK Kerk is daardoor dermate met zichzelf bezig, dat ze nauwelijks tijd heeff ons aan anderen te denken. Magere jaren Zoals in de gehele maatschappij zijn de zg. "vette jaren" ook in de kerk voorbij. We zullen er aan moe ten wennen, dat de "magere jaren" zijn aangebroken. De oecumene moge dan niet zo spectaculair meer bestaan, ze leeft toch wel. In veler lei opzicht weten we niet beter meer. Maar scheiding blijft. De bis schoppen blijven zich tegen inter communie uitspreken. Ondanks dat Rome's oecumenisch topman, kardinaal Willebrands in Utrecht zetelt, is het klimaat niet verbeterd. Eerder het tegendeel. PAGINA 17 Opbrengst van vastenactie overschrijdt dit jaar de f 9 miljoen Vier maanden vóór het slui ten van het boekjaar 1976-1977 meldt de stichting bisschoppe lijke vastenactie Nederland een opbrengst van 8.715.000 gulden. Dat is in elk geval al twee ton meer dan vorig jaar bij het sluiten van de boeken. Het staat wel vast, dat de ne gen miljoen dit jaar over schreden zal worden, aldus de stichting. Oorzaak van de stijging is vol gens de vastenactie de toene mende activiteit van de werk groepen verspreid over Neder land. Ook is er een stijging van particuliere giften op het lan delijke gironummer. De meeste binnengekomen be dragen zijn al overgemaakt naar de project-aanvragers in de ontwikkelingslanden. In clusief de lopende verplich tingen keerde de vastenactie dit jaar al ruim zes miljoen gulden uit. Leidende vertegenwoordi gers van verschillende gods dienstige gemeenten zijn in Minneapolis met een anti- pornocampagne begonnen om de Amerikaanse staat Minne sota "aanvoerder" te maken in "de strijd tegen een kanker in onze natie". In een petitie, die door meer dan 10.000 mensen is ondertekend, eisen de actie voerders de opheffing van een aantal wetten, waardoor de verkoop van pornografische tijdschriften wordt beperkt, openbare naaktloperij verbo den, en de openingstijden van sauna's en massagesalons ver kort. Beroepen te Lemmer, toe zegging M. J. Kalvenhaar te Nieuwleusen. Aangenomen naar Terneuzen als predikant voor bijzondere werkzaamheden (ziekenhuis predikant, vacature A. J. Mooij, D. W. Koelman te Katwijk aan Zee). Aangenomen het beroep door de generale synode der Neder landse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (Koninklijke Marine). L. J. Lamens, kandi daat te Utrecht. DEN HAAG (SP) - „Mijd de vakantiepiek" was het motto van het vrolijke tekenfilmpje dat de Stichting Rekreatie, een door CRM gesubsidieerde instantie in Den Haag, vorig jaar op de televisie vertoonde. In hoe verre deze boodschap door de Nederlandse vakantie gangers toen en dit jaar ter harte is genomen valt - helaas, vindt de Stichting - niet na te gaan omdat het budget een nader onderzoek naar het vaderlandse va kantiegedrag niet toestond. Maar een eerste indruk wijst er niet op, dat juli, onze traditionele vakantiemaand, het tegen juni of augus tus, om van september maar niet te spreken, heeft moe ten afleggen. Nou kon dat ook moeilijk, om de eenvoudige reden dat driekwart van de werknemers vast zit aan collectieve vakantiedata. De bouw, de metaal en de scholen, daar zit het hem in. Op 2 juli is dit omvangrijke legioen, tezamen zo'n 5 miljoen, aan de verpozing begonnen. (Dit weekeinde ko men de meesten terug). Tezelf dertijd viel aan onze oostgrens, in de staat Noordrijn-Westfalen, voor zeker 17 miljoen Duitsers het startschot voor de vakantie. En zeker een miljoen van die Ruhrgebied-Duitsers had Neder land op zijn lijstje staan. Voorbereid Een geweldige drukte is het noodzakelijke gevolg van deze vakantieconcentratie. Niet alleen op de wegen: dat is bovendien maar een tijdelijk probleem, een zorg van de eerste en de laatste dagen. Waarbij komt dat steeds meer vakantiegangers goed voorbereid zijn op de drukte op de autobanen en, vaak in overleg met hun werkgevers, al op vrij dag of zelfs donderdag afreizen om de opstoppingen van de za terdag, die de vakantiestemming zo lelijk kunnen bederven, te vermijden. Het werkelijke probleem van de vakantiepiek ligt in de accom modatie, de dienstverlening en de prijzen. Hotels, campings en bungalows zijn vol, de prijzen in het hoogseizoen liggen hoger en de obers op de volgepakte terras sen worden er ook niet vrolijker op dat ze de niet aflatende roep om consumpties niet meer aan kunnen. Het vreemde feit doet zich echter voor, dat zelfs de twee miljoen Nederlanders die zich niet aan de collectieve vakanties hoeven te storen (hetzij dat hun kinderen groot genoeg zijn om zelf op va kantie te gaan, hetzij dat hun werkkring of hun jonge kroost geen collectieve overeenkomst kent) toch de maand juli prefere ren, althans een aanzienlijke meerderheid doet dat. Juli blijft nog de drukste maand, ook Mr. H. Engel, secretaris van de commissie vakantiespreiding van de Stichting van de Arbeid, verbaast zich daar ook wel over: „Men neemt die ongemakken van het hoogseizoen kennelijk op de koop toe. Wij hebben de ind ruk dat het klimaat in die keuze van juli als dé vakantiemaand een grote rol speelt". „En daarnaast is er misschien ook zoiets als een kudde-instinct; veel mensen vinden drukte om zich heen juist een voorwaarde, moet je niet vergeten. Maar de mensen snijden zichzelf wel in de vingers, ja". „Ik wil hier graag met nadruk aan toevoegen, dat de chaos die door dat gebrek aan vakantiespreiding werd voorspeld is uitgebleven. Een paar jaar geleden vielen de Duitse en Nederlandse vakanties exact samen, maar door een tij dige campagne in de pers en de media, waarin op de gevaren op de weg werd gewezen, is er toen van een catastrofale toestand be slist geen sprake geweest. Er treedt ook iets van gewenning op onder de vakantiegangers, men weet wat er allemaal kan gebeu ren en men bereidt zich daar goed op voor, zo is de indruk." Uitgestippeld Pogingen om de juli-toeloop wat te ontlasten, bijvoorbeeld door afspraken te maken met de Duit sers, zijn op niets uitgelopen. Mr. Engel: „In Duitsland bestaat op dit punt een geweldige coör dinatie, die al tot 1985 een zorg vuldig uitgestippeld vakantie- aan de kust. schema inhoudt. Dat moet ook wel, omdat Duitsland zo groot is en bovendien is verdeeld in al die verschillende Lander die alle maal zo hun eigen voorkeuren hebben. Want neem nou Beieren, dat is zelf een ontvangend land, daar kunnen de mensen pas aan het eind van het seizoen weg." Bij de Stichting Recreatie vinden ze intussen dat, ook al gaat het in de praktijk niet zo erg mis als werd gevreesd, de vakantie- spreiding toch een zaak is die doorgezet moet worden. De heer Overduin van de Stich ting: „Wij vinden het niet meer passen in deze tijd dat de werk nemer zijn vakantieperiode van hogerhand krijgt opgedrongen, daar moet hij zelf over kunnen beslissen. De tendens is overi gens, dat die collectieve vakantie eruit gaat. In de onderwijssector zie je al een regionale spreiding, die volgend jaar ook voor het voortgezet onderwijs zal worden ingevoerd." Maar de heer H. Bos, medewer ker van een Voorschotens ad viesbureau voor het Horecawe- zen en dus als „vakantiedeskun- dige" te omschrijven, gelooft dat de maand juli de topper zal blijven, ook al laat je de mensen helemaal vrij in hun keuze: „Er is een enorm stuk gewenning opge treden. Juli staat voor vakantie, dat is een gegeven geworden. Ik maak me sterk dat we, als we onze individuele voorkeur zou den moeten laten gelden, toch weer met z'n allen in juli bij el kaar zouden gaan zitten op een overvol strand." BRUSSEL (SP) - De op-, name van gezonde kinderen in een Antwerps ziekenhuis om de ouders een onbe zorgde vakantie te geven beperkt zich niet tot dat ene geval. Het misbruik zou zich ook in andere steden heb ben voorgedaan. De zieken fondsen zouden aldus de af gelopen tien jaar voor mil joenen zijn opgelicht. De Belgische minister van Volks gezondheid, Dhoore, zou aanvan kelijk afgelopen zondag de defini tieve resultaten bekendgemaakt hebben van een bliksemonderzoek bij de beschuldigde Antwerpse Elisabeth-kliniek. Het uitblijven van zijn oordeel doet velen conclu deren dat de beschuldigingen juist zijn. Daar komt bij, dat de minister in middels ook de inspecteurs in an dere steden heeft verzocht om uit te zien naar dergelijke praktijken. Sommige kranten beweren dat het op kosten van de belastingbetaler stallen van de kinderen in het zie kenhuis al een jaar of tien bestaat. "De Antwerpse zaak zou wel eens ^en sneeuwbaleffect kunnen heb- Intussen houdt dr. Kaillie van het kinderziekenhuis vol dat er geen onregelmatigheden hebben plaats gehad. Zoals gemeld had de Gazet van Antwerpen vorige week ont huld dat hij gedurende de vakantie van ouders die alleen weg willen regelmatig gezonde kinderen in het ziekenhuis opnam. Intussen is de Antwerpse krant met nieuwe beschuldigingen gekomen. "De getuigenissen over de opname van gezonde kinderen in de Ant werpse kliniek Elisabeth blijven op onze redactie toestromen", zo meldde het blad. Vervalsingen Vlak voor de inspecteurs van de Volksgezondheid in het gewraakte kinderziekenhuis hun onderzoek begonnen, zou op tot dan toe blanco dossiers van twintig patiën tjes alsnog een kwaal vermeld zijn. "Kinderen die volgens getuigenis sen van verpleegsters niets man keerden kregen de aanduiding ziek te zijn", aldus de krant. Hij voegt daaraan toe dat de paperassen van twintig Marokkaanse kinderen, van wie de ouders in hun vaderland verblijven, plotseling zijn verdwe- "Wekenlang was dat ka'artsysteem op dezelfde plaats te vinden ge weest. Nu is het er opeens niet meer", aldus een verpleegster. Ook de Belgische nationale dienst voor kinderwelzijn zou bij het plaatsen van gezonde kinderen in een kli niek een rol spelen. De ouders doen niet altijd mee aan het bedrog. Een gezond kind moest in het zieken huis blijven tot "de vader dreigde er de rijkswacht bij te halen". Een verpleegster vertelde de pers het volgende: "De familie Touzini uit Borgerhout heeft jaren lang dankbaar van de diensten van het ziekenhuis gebruik gemaakt. Vier van de kinderen, Said, Fatima, Hassan en Kanar Sherif hebben al len langere of kortere tijd in het zie kenhuis gelegen, zonder dat ze ook maar één ziektesymptoom ver toonden. Kanar bleef er zelfs drie jaar. Ik heb becijferd dat dit gezin alleen het ziekenfonds tot nu toe nagenoeg een miljoen Belgische franc (bijna zeventigduizend gul den) heeft gekost. De moeder bracht haar kinderen steeds in de instelling wanneer zij moest beval len, of wanneer zij met vakantie ging", aldus de Gazet van Antwer pen. Begrip De laatste elementen van bovens taand relaas zijn door sommige waarnemers met extra aandacht bekeken. Zij signaleren dat de ver dachte gevallen veelal gastarbeid ers betreffen, gezinnen met veel problemen. Het dagblad Het Volk vraagt zich af, "waar gastarbeiders, die voor een korte periode naar hun land met vakantie wensen te gaan met hun kleine kinderen terecht kunnen. Is het soms niet uit nood zaak dat zij misbruik maken van de mogelijkheden? Beschikken zij over gespecialiseerde inrichtingen waar hun kleinere kinderen, die moeilijk de lange reis naar Ma rokko of Tunesië kunnen maken, opgenomen kunnen worden tegen een schappelijke prijs". In België verdwijnen zaken die te gen de vrijwel onaantastbare medi sche stand gericht zijn vaak in de doofpot. De medici vormen hier een hecht front, waar eigenlijk niemand tegenin durft te gaan. Vo rige week werd de Orde der Ge neesheren nog fel aangevallen door zestig juist afgestudeerde artsen uit Gent. Zij durfden uit vrees voor represail les hun namen niet bekend te ma ken en hebben die daarom bij een notaris gedeponeerd. De orde zou in de Belgische ge neeskunde van vandaag een nega tieve factor zijn. De ondertekenaars van dit manifest vertegenwoordi gen een derde van alle deze zomer afgestudeerde medici van de Ge ntse universiteit.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17