Maas verrast op 400 m wisselslag Geen droppel nieuws uit „De Pomp" Vwuwen in opvangploeg minder kindertra de strand^wUfi^jyost 'Meneer wilt n even prikken' Bert Jansen scoort voor Sparta Herenestafetteploeg naar EK? Toernooi Hillegom NOG STEEDS ZEGELS VAN WILDVREEMDEN WOENSDAG 20 JULI 1977 SPORT PAGINA 15 NIJMEGEN - "Meneer wilt u mij even prikken", dit was de meest gehoorde kreet op de eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse. De verzorgers langs het traject, dat door de Betuwe voerde, konden dan ook zeer regelmatig de naald hanteren. De grootste vijand van de 's morgens gestarte 15.017 wande laars was de bijzonder hoge luchtvochtigheidsgraad. Het was de hele dag zwaar bewolkt, een bewolking die zich bij vla gen ontlaadde in een fikse rege nbui. Voor 1431 lopers waren de minder gunstige weersomstan digheden al bij voorbaat aanlei ding geweest de wandelschoe nen in de kast te laten. Zij vormden de thuisblijvers onder de 16.448 inschrijvers. In verge lijking met vorig jaar kwamen er bijna 2000 aanmeldingen minder binnen bij de vierdaagse-organisatie, maar in 1976 werd er dan ook een diamanten-wandeltocht ge houden. Het aantal inschrijvin gen van dit jaar is nagenoeg ge lijk aan dat van 1975. Dat is ook het geval met het aan tal uitvallers op de eerste dag. In 1975 stuitten 225 vierdaagse- lopers op hun tocht door de Be tuwe, met Eist als etappe plaats, op te grote moeilijkhe den, dit jaar bij de vierdaagse- aflevering waren dat er 237. Het waren de lopers, die de meeste hinder ondervonden van regen en wind, een samenspel dat voor hen de noodlottige blaren opleverde. In schrille tegenstel ling met het grote aantal blaren stond de eerste vierdaagse-dag de geringe belangstelling voor de vroege starters. Een verkla ring hiervoor is wellicht de in voering van de zomertijd, want de eerste lopers vertrokken vanuit de vereniging, toen Nij megen nog volledig in duister nis was gehuld. Vandaar dat deze wandelaars er aanvanke lijk zeer stevig de pas inzetten. En bij Bern mei haalden de eers ten het daglicht in. Op de tweede dag trekt het wandellegioen het land van Maas en Waal in met Wychen als centrale rustplaats. Gehoopt wordt op beter weer, maar de vooruitzichten wijzen daar niet op. De blarenprikkers zijn ech ter paraat. ontplooiing komen. Vier jongens van nog geen veertien jaar oud lie ten de 100 meter vrije slag achter zich binnen de minuut en de win naar, Marcel Jansen, realiseerde zelfs een tijd van 58.51 seconden. De 9-jarige Petra de Jonge won de 10Ö meter vlinderslag, een tech nisch uiterst moeilijk nummer, in 1.23.71, de eveneens 9-jarige Arthur de Rouw werd kampioen op de 400 meter vrije slag in 5.17.65 - een ge middelde van iets meer dan 1.04.0 over de 100 meter en dan te weten dat deze jongen in het voorjaar twee maal achtereen zijn rechterarm heeft gebroken - hetgeen hem ech ter niet verhinderde liefst 32 secon den van zijn beste tijd af te knabbe len. Neem dan een Anita de Gier (11 jaar) die de honderd meter vrije slag aflegde in 1.05.17 of de slechts een jaar oudere Hedda Verdam, die over dezelfde afstand 1.03.74 liet noteren. Leidenaar Edward Maasdijk van de Zijl/LGB zwom zich voor de zo veelste maal in de prijzen. Op de 100 m vrije slag voor jongens on der de zestien liet hij een tijd af drukken van 55.84. Rene Koele- man van het Alphense AZC be reikte op de 100 m schoolslag voor jongens onder de tien jaar een derde plaats. Boris Spasski speelt remise GENÈVE - De zevende partij in de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tus sen de Rus Boris Spasski en de Hongaar Lajos Portisch is gisteren in Genève na achttien zetten in re mise geëindigd. De stand is nu 3- Vs—3'/a De achtste partij staat voor vrijdag op het programma. Spasski had wit en opende met d2-d4. Portisch verdedigde zich met een dame-pionnenspel. De par tij moest enkele minuten worden onderbroken toen het licht uitviel. finale, die morgenavond wordt ge speeld. De andere finalist werd de Franse kampioensclub Nantes door Standaard Luik na 2-2 en strafschoppen terug te wijzen. Eerste divisieclub MW heeft in Maastricht voor 1500 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste klasser bij de ama teurs Heer met 4-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 2-0. Het scoreverloop was: 5e minuut Smeets 1-0, 15e Dijkstra 2-0, 77e Smeets 3-0, 83e Smeets 4-0. Het Nederlandse UEFA-elftal heeft de eerste wedstrijd in het vier- landentoernooi, dat in Denemar ken wordt gehouden, met 0-3 van Noorwegen verloren. De arbitragecommissie van Duitse voetbalbond zal een eind moeten maken aan het financiële touwtrekken om oud-FC Twente doelman Volkmar Gross. Tennis Borussia en Schalke 04, de club waarvoor hij zal uitkomen, wil slechts tot 550.000 mark gaan. Ten nis Borussia nam de 29-jarige Gross vorig jaar van FC Twente over voor een bedrag van 230.000 mark. AMERSFOORT - Annelies Maas, Rene van de Kuil en Ronald Hond wwer- den de luid bejubelde vedetten van de vierde dag van de strijd om de nationale zwemkampioenschappen. Maar Annelies Maas stal de show. Door haar ongeëvenaard acteren op de 400 meter wisselslag. Als eerste Nederlandse dook zij onder de vijf minuten (4.58.84) en schaarde zich daarmee onder de beste wisselslagzwemsters ter we reld. In de series had zij haar record reeds scherper gesteld. Nog na- hiojgend van deongemeen zware inspanning vertelde een opgetogen Annelies Maas: "Ik had er op ge hoopt, meer het niet verwacht. Dit geeft moed, maar misschien voor straks ook wel enkele probleemp jes". Daarbij doelde de kleine Wa- geningse op het Europees Toernooi in Jönkoeping, waarvoor zij zich reeds nu werden vier nummers heeft geplaatst: 200- en 400 meter vrije slag, 100 meter vlinderslag en 400 meter wisselslag. Problemen die er echter ook zijn voor Enith Brigitha, die reeds drie limieten heeft behaald en nu nog haar sterk ste afstand, de sprint, voor zich heeft. Maar het programma voor Annelies Maas ligt iets gunstiger dan voor Enith. Problemen ook voor bondscoach Sitters, die er reeds genoeg heeft. Tot nu toe hebben negen dames de limiet gehaald, want ook Jolanda Aggenbach en Mathilde Vink voegden zich bij de Zweden- gangers door hun verrichtingen op de 200 meter vlinderslag. De Hel- derse zwemster greep daarbij de ti tel met weliswaar een zwakkere tijd dan in de series (2.21 tegen 2.19.95) op de laatste baan werd zij verrast door de enorme sprint van de Haar lemse Mathilde Vink, waardoor de Zeemacht-zwemster verkrampte. Maar met 2.21 stelde zij haar uit zending veilig en sleept in haar kielzog Mathilde Vink mee, die tot 2.21.43 kwam en daarmee juist bin nen de limie (2.21.5) bleef. Problemen Problemen blijven er echter wel bij de heren. Tot nu toe heeft geen van de mannen de limiet gehaald. Ech ter door de enorme krachtsexplosie van de Schiedamse alleskunner Rene van der Kuil, die als eerste Nederlander de 100 meter vrije slag binnen de 54 seconden (53.46) af legde en drie man meetrok naar tijden onder de 55 seconden, komt er uitzicht op uitzending van een 4 x 100 meter vrije slag-kwartet. Sitters wilde daarover echter nog geen beslissing nemen. "Als ik de tijden optel kom ik toch 0,5 secon den boven de richttijd is 3.37. De optelsom geeft 3.37.52 AAN. Het hangt er nu vanaf wat de KN AB wil. Wordt er gezegd: "Sitters je hebt er zo aan geijverd om het heren- zwemmen internationaal meer aanzien te geven, het zou nu een geweldige stap terug worden als we geen mannen uitzenden", dan is er natuurlijk te praten. Maar dat moet niet van mij uitgaan", aldus de bondscoach. Rene van der Kuil, gangmaker van een groep sprinters, die er indivi dueel niet in slaagde door te drin gen tot de Europese top, maar mo gelijk wel in estafetteverband, gaf het herenzwemmen toch weer wat meer glans met zijn 53.46 op de sprint, waarmee hij zijn eigen re cord ruim een halve seconde over trof. Ronald Hond was verant woordelijk voor het derde natio nale record op deze dag, in totaal zijn nu reeds in vier dagen elf re cords naar de geschiedenis verwe zen, door de 200 meter schoolslag af te leggen in 2.28.90 een tijd overi gens waarmee hij zich niet kon kwalificeren voor de Europese ti telstrijd. Jeugd Bij de jeugd waren wederom en kele opzienbarende tijden te regi streren, waarbij men zich echter steeds weer afvraagt waarom der gelijke talentjes nooit geheel tot HILLEGOM - In het tennistoer nooi te Hillegom vielen gisteren geen verrassingen te noteren. De geplaatste spelers, zowel in B ais in C wjsten zich te handhaven zonder in moeilijkheden te ko- Blommendaal, vierde geklasseerd, rekende vlot af met Van Be- nthem, 6-1, 6-4. Ook Arnold van der Capellen, als zesde geplaatst had waarschijnlijk in twee sets klaar kunnen zijn, maar na een overtuigende eerste set, waarin hij tegenstander Van Gerven geen enkele game toestond (6-0), verloor de Unicummer zijn con centratie en dat kostte hem de tweede set, 6-7. Het verschil in technisch kunnen was echter te groot voor Van Gerven om naar een zege door te stoten, 6-2 voor Van der Capellen. Bij de dames rechtvaardigde de als eerste geplaatste Joke Bosch de haar gegeven waardering in haar eerste optreden volkomen. Eve line van der Linden werd met 6-0, 6-3 zonder pardon opzij gezet. Was het in B dus voor de gere nommeerde spelers een pro bleemloze eerste ronde, voor Jean Marc van Maaren, zevende geplaatst ««sC*-in het HEC, was dat zeker niet het geval. De Ame rikaan Mike Kenny hield hem twee uur en een kwartier op het gravel, alvorens te capituleren met de alleszeggende score 6-7, 6-2, 6-8. In Katwijk was Jan Hasenoot in het HEB snel klaar met Lopez Car- dozo, 6-2,6-1. Met dezelfde cijfers bleef Ad van der Berg de baas over Rutten, die de Leiderdorpse hardhitter na nauwelijks een uur spelen moest feliciteren. Voor Asselbergs en Brooshooft lijkt de finale toch niet zo "gebakken" te zitten als werd verondersteld. Zeker Hasenoot kan, als hij zich weet te concentreren op hetgeen zich op het gravel afspeelt, voor verrassingen zorgen. In het HEC werd de als eerste geplaatse Lu- cassen het verder spelen in dit nummer ontzegd door de Am sterdammer Bosboom, die in een aantrekkelijke partij met 7-6, 6-4 in de meerderheid bleef. De Kat- wijker Olivier bereikte de kwart finale via een duidelijke 6-1, 6-4 zege op Barnhoorn. De kans op een plaats in de halve finale zit er, als hij de vorm waarin hij mo menteel verkeert weet te behou den, stellig in. Een sterke indruk maakte gisteren ook Peter Zwart, die na een verloren eerste set te gen Van der Spoel, met goed ten nis, domineerde, 6-3, 6-1. Tens lotte bleef Pieter Parlevliet ge makkelijk overeind tegen Van der Sman, 6-2, 6-4. Bestolen invalide Katwijker: De invalide Katwijker Wim Hoek, van wie vorig jaar een postzegelverzameling ter waarde van bijna vijf tienduizend gulden werd gestolen (over dit trieste voorval schreef ik al eerder in deze rubriek) krijgt nog steeds van wildvreemde mensen postzegels toe gestuurd. "Ik heb er momenteel al veel meer dan ik ooit heb gehad", zei hij mij. "Mensen die ik nog nooit heb gezien bellen hier aan, stoppen een pakketje in mijn handen en zijn weer weg voordat ik ze heb kunnen bedanken". Zo stopte er gisteren een grote Amerikaanse slee voor de deur, met daarin de 79-jarige oud-Leidenaar Noomen (destijds eigenaar van het verzekeringskan- Wim Hoek .hoop toor op de hoek Rapenburg). Ook hij had een "ver rassingspakketje" voor Wim Hoek. Stapels zegels uit Amerika en Zuid-Afrika. Door Kat wijker Oomen (al 25 jaar boulevard-bewoner) voor de invalide verzameld "omdat ik het leuk vind een me demens blij te maken". Er is overigens nog geen spoor van de verdwenen Kat- wijkse postzegelcollectie. In Wim Hoek leeft een sprankje hoop nu dezer dagen in Den Haag een post zegelcollectie werd gestolen. Op identieke wijze als vorig jaar in Katwijk. "Als het dezelfde dief is", zegt Hoek, "en ze krijgen 'm te pakken komt misschien mijn eigen collectie weer boven water". Annelies Maas stal gisteren tijdens de nationale zwemkampioenschap pen de show door als eerste Nederlandse op de 400 m wisselslag onder de vijf minuten te duiken. BOCHUM - Sparta heeft gisteren in Bochum een oefenwedstrijd tegen VFL Bochum gelijk gespeeld (1-1). Voor 4000 toeschouwers opende rechtsback Bert Jansen in de ze vende minuut de score: 0-1. Na rust bracht midvoör Jupp Kaczor in de 72e minuut de stand op gelijke voet. PSV heeft in Rijssel tijdens een internationaal voetbaltoernooi met 2-1 van de Franse club Lens ge wonnen. Poortvliet en Lubse scoorden voor PSV, dat in doelman Jan van Beveren de uitblinker had. PSV plaatste zich daardoor voor de Als het aan mij had gelegen had ik u vandaag graag geïnfor meerd over een kortgeleden op het psychiatrisch centrum St. BAVO in Noordwijkerhout van start gegaan project, dat daar de naam De Pomp heeft gekregen. Voor zover mijn informatie strekt, betreft het een soort WV voor psychiatrische pa tiënten. Een onderwerp om eens in te duiken, dacht ik zo. Maar helaas, hoe ik ook aan De Pomp heb gezwengeld, ik kreeg er geen druppel infor matie uit. Vreemd. Een vreemde zaak als men be denkt dat de BAVO de laatste tijd de mond vol heeft van het kweken van een beter begrip tussen burgerij en psychia trisch cent-rum. Een loffelijk streven maar dan moeten woorden ook in daden worden omgezet. De Pomp is daar een miserabel voorbeeld van. En zeg maar niet dat ik van kwade wil ben geweest. Want wat deed ik om aan mijn informatie te ko men? Belde de BAVO-centrale en werd doorverbonden mei De Pomp. Niemand aanwezig. Morgen nog eens proberen mijnheer'' Andere dag een nieuwe poging. Medewerker A. aan de lijn. "U bent van de krant zegt U? Sor ry, maar dan mag ik geen in- formatie verstrekken. Nee, Sint Bavo .morgen nog eens ook niet wat summiere gege vens. Strikte orders van de di recteur. Alles wat met de pers te maken heeft moet via hem lopen. Dus belt u de directeur maar op". Boem, hoorn op de haak. Opnieuw de centrale draaien. "De directeur is er niet. Mor gen nog maar eens proberen". De andere dag. De directeur aan de lijn. "U wilt een artikel schrijven over De PompAk koord. Neemt U maar contact op met mej.B.Zij weet er alles van. Zegt U haar maar dat ik geen bezwaar heb". Weer de centrale gedraaid. "Mej. B. doet momenteel mee aan de Vierdaagse van Apel doorn. Probeert U het vol gende week nog eens". Boem, hoorn op de haak. De volgende week .Mej.B. neem t de telefoon op. "U wilt iets we ten over de Pomp? Jammer, maar dan moet ik toch eerst toestemming hebben van de directeur. Wat zegt u, die heeft u al gebeld en die heeft zijn toestemming gegeven? Dat kan wel zijn maar dat wil ik dan wel van de directeur zelf horen. Vakantie Wat zegt u, belt u over tien mi nuten terug? Mijnheer, zo vlot gaat dat niet. Ik spreek de di recteur pas vanmiddag en dan hoop ik het ter sprake te kunnen brengen. Oh, voordat ik het vergeet, mor gen hoeft u mij niet te bellen. Dan ben ik op vakantie. En ook de drie weken daarna. Dag mijnheer". Een typisch voorbeeld van naar De Pomp lopen. Kinderen die dit jaar op het strand van Noord- wijk hun ouders uit het oog zijn verloren en tijde lijk onderdak krijgen in de „vondelingenpost" van de Noordwijkse poli tie (voor het Palace-hotel) zullen voor het eerst dit seizoen daar niet meer onder de hoede komen van politiemannen, maar politievrouwen. Voor dit experiment heeft de Noordwijkse korpsleiding een beroep gedaan op drie inwoonsters van Noord wijk, die formeel nu zijn toege voegd aan de Noordwijkse re- servepolitie. Vrije tijd De vrijwilligsters zijn: dierenar tsassistente Dorothea van 't Woud (26), hoofdverpleegster Tineke Ravensbergen (28) en zweminstructrice Simone Hazenoot (20). De toelatings eisen: een EHBO-diploma, een redelijke beheersing van de moderne talen, binding met het verenigingsleven en het beschikken over veel vrije tijd. En dat laatste slaat dan vooral op het weekeinde, want dan wordt er bij toerbeurt een be roep op de drie gedaan. In het hoogseizoen kan daar nog wel eens een doordeweekse mid dag bij komen. Tot de belangrijkste taken van de reservistes (ze zijn al van start gegaan) hoort de regi stratie van de gevonden voorwerpen, wat huishoude lijke zaken zoals het aanne- POLITIE Dorothea, Tineke en Simone: bij wijze van „experiment" deze zomer in de „vondelingenpost". men van de telefoon in de strandpost en niet te vergeten de kinderopvang. Over die laatste taak zegt de strandpolitie-commandant Huybers: „Ik vermoed dat er dit jaar heel wat minder tra nen zullen vloeien in de strandpost. Bij vrouwen voe len kinderen zich nu eenmaal een stuk sneller op hun ge mak". De reservistes zullen af en toe ook het strand opgaan. Het is niet de bedoeling dat ze wor den ingezet bij de „taktische bestrijding" van de naaktlo- perij. De drie krijgen voor hun week- eindwerk een kleine vergoe ding. Bevalt het experiment, dan is er voor de vrijwillig sters de mogelijkheid om in september a.s. een aanvul lende opleiding te gaan vol gen zodat ze eventueel in de toekomst ook kunnen wor den ingezet bij het verrichten van administratief werk op het hoofdbureau. Lacherig „De Noordwijkers staan er nog een beetje lacherig tegen over", zegt ze, „maar de mee ste badgasten vinden het vrij normaal. Het werk bevalt goed. Je gaat met veel men sen om. Je hebt echt het idee dat je je tijd nuttig aan het besteden bent". Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15