Boze Thurau reageert nederlaag af op supporters Dertig man naar huis Vrij spel WOENSDAG 20 JULI 1977 SPORT PAGfNA 13 ALPE D'HUEZ - Voor Didi Thurau, tot en met Freiburg trots gele truidrager, werd de 18de tourdag er een van een hele grote waarheid. In de echte cols, toen er strijd geleverd werd door de klimmers, schoot hij (nog) te kort. Ruim twaalf minuten verloor de Duitser in de rit naar Alpe d'Huez. Thurau kon de Tourzege, waar hij in zijn hart nog op hoopte, wel verge ten. De eeuwig lachende "dolle jonge hond" in de gele trui was n Alpe d'Huez veranderd in een boze vechtjas. Kort na de pas- _e van de eindstreep beukte hij met een vuist in op suppor ters, die hem wilden aanraken of spreken. "Ga weg, ga weg", schreeuwde hij bruusk. Thurau spinnijdig en wenste ook niet gehuldigd te worden voor de beste jonge renner in deze Tour. De witte trui hoefde hij niet meer. Totaal ontgoocheld fietste hij met zijn laatste krach- naar het hotelDe toe komst kreeg harde klappen tij dens de zwaarste Alpenetappe. De vijf-voudige Tourwinnaar had een ware lijdensweg door gemaakt en reed uitgeput over de eindstreep. Merckx was ïr ziek geworden in de nacht ir de start. Hij had urenlang op het toilet gezeten met darm- stoornissen. Toch was hij ge start en had de etappe zelfs uit gereden. Merckx had best kui«i- j afstappen. "Daar wilde hij echter niet van weten. "Al die supporters langs de weg kon ik toch niet in de steek latn", zei hij met zachte stem. "Ik heb veel gewonnen. Alles eigenlijk, ar je moet ook kunnen ver liezen". aldus Eddv Merckx. Nog maar twee kanshebbers voor zege na ongelooflijke veldslag op flanken van Alpe d'Huez ALPE D'HUEZ - De 64ste Ronde van Frankrijk startte met het kleinste deelnemersveld sinds vele jaren. Slechts 100 renners. Daarvan vielen er tijdens de eerste zestien etappes 14 uit. On danks het kleine veld bleken de organisatoren toch niet zuinig op de renners te zijn. Na afloop van de zeventiende etappe, de bergrit tussen Chamonix en Alpe d'Huez. werden niet minder dan 30 renners uit de strijd genomen wegens overschrijding van de tijdslimiet. De 30 laatsteri waren in een groep over de eindstreep gekomen in Alpe d'Huez. Ze hadden op elkaar gewacht, er op speculerend dat de Tourorgani satie hen toch niet allemaal tege lijk uit de strijd zou nemen. Deze truc werd in het verleden vaak met succes toegepast, maar ging anno 1977 niet meer op. „Op el kaar wachten is gebrek aan in zet". oordeelden wedstrijdcom missarissen en Tourdirectie. „Als de eersten één voor één binnen komen, moeten de laatsten dat ook". En dus leverde de Tour gisteren in Alpe d'Huez de volgende pri meur op: alle laatkomers naar huis. Bij de dertig niet begrij pende zondaars bevonden zich drie Nederlanders: Rov Schui ten, Piet van Katwijk en Aad van de Hoek. De nog complete Raleigh-ploeg verloor trouwens een derde renner, de Brit Bill Nickson zat ook in de groep laat komers. Frisol verloor de Belgen Rosiers en Wesemael en heeft nu nog slechts drie renners over: Ocana, Wellens en Loysch. Nog net een ploeg. Bij de „uitvallers" bevonden zich nog enkele opval lende namen. Rik van Linden, tweede in het puntenklassement, Klaus-Peter Thaler winnaar van de negende etappe in Rennes, ALPE D'HUEZ - De sensatie bereikte net geen hoogtepunt. Bovenop de top van Alpe d'Huez kwam de volledig uitgeputte Hennie Kuiper slechts acht tellen tekort om de boze Bernard Thevenet in de Tour te onttronen. LAATSTE BERGEN.. 20JULL18eET. 200km Ravitaillering ABerg Lucien van Impe: kapot gereden Maar de machtsstrijd, die op de 1840 meter hoge berg werd ontke tend, zal immer in de Tour geschiedenis blijven voortleven. Met als hoofdpersoon Hennie Kui per, die op het beslissende moment Lucien van Impe en Joop Zoetemelk uit het klassement liet vallen en al leen het grote tweegevecht met Ber nard Thevenet moet aangaan om de strijd te beslissen. Na twee cols van de eerste catego rie, zag het er nauwelijks naar uit, dat Hennie Kuiper zich voor het geel zou opdringen. Op de flanken van de Col du Glandon (de tweede berg in het traject) solliciteerde de kleine Lucien van Impe naar een tweede Tour-zege. Waar iedereen zich met moeite over het aange stampte gruis naar boven voortbe woog, sloeg de Belg schijnlijk groot feat. veel zijn er in staat om in een onaf gebroken strijd de aanval als de beste verdediging te kiezen. Met als resultaat, dat de helpers ruim één uur later de verlossende eindstreep bereiken en dan te horen krijgen dat de laatste dertig renners de. tijdslimiet hebben overschreden en onverbiddelijk naar huis worden gestuurd. Door Hans Coolegem Hennie Kuiper koos voor de aanval, omdat hij het moment juist achtte. Leefde zich helemaal uit op de laat ste bult, waar hij vorig jaar door het onzorgvuldig kiezen van zijn ver snelling een niet te verwerken klap kreeg. In de afdaling en het korte stuk vlakke weg erna zette Van Impe de 1.20 minuut op de top om in 2.45 minuut voorsprong en met de laat ste beklimming nog voor de boeg kon hem het geel nauwelijks nog ontgaan. Wat zich echter op de Al penreus, met zijn 22 bochten, af speelde grensde aan het ongeloof lijke. Lucien van Impe stortte in de Glori.6 brandende zon volledig in elkaar. In de laatste kilometers reed de ex-wereldkampioen zich volledig leeg, omdat hij wist, dat boven het succes op hem lag te wachten. Aan het eind van zijn krachten gaf hij op de streep kushandjes weg, om even later volledig uitgeput van zijn fiets getild te worden. Tuimelde tegen het smeltende as falt, toen Hennie Kuiper zijn rush naar de top al had ingezet. Lucien van Impe, die na afloop nog niet wist of hij van vermoeidheid van zyn fiets was gevallen, of dat een volgwagen hem in de beklim ming had aangereden: "Ik heb de Tour op het vlakke verloren. Daar heb ik mij bovenmatig ingespan nen en dat had ik niet moeten doen. De ramp kwam later, toen ik maar moeizaam de pedalen kon rond- krijgen. Ik heb gespeeld en verlo ren. Maar ik kon niet anders. Ik ben naar de Tour gekomen om te win nen. Dat kun je alleen maar berei ken als je aanvalt", aldus de kleine Belgische klimmer. Lijdensweg De aanval, het gouden woord in dit Tour-spektakel, waar niet in se conden, maar in minuten werd ge teld. Waar de Tour bijna drie weken op had gewacht, gebeurde nu in éen dag. Voor velen een lijdensweg, die op de moeilijke cols nauwelijks te beschrijven valt. Wie voor dit vak kiest, moet over een grote dosis zelfkennis beschikken, want hoe- Ondanks de vermoeidheid genoot Hennie Kuiper van zijn glorie. Ver starde zijn blik even, toen Bernard Thevenet 41 seconden later de kal- klijn bereikte en hij wist, dat de gele trui nog om de schouders van de Fransman zou blijven zitten. "Ik had geweldig graag het geel hier aangetrokken. Dat had me Ontzet tend veel gedaan. Ik ben een le vensgenieter en juist naar deze momenten leef ik toe. Niettemin heb ik nog alle hoop". De enorm aangeslagen Thevenet, koesterde die hoop ook. De manier waarop Hennie Kuiper zijn machtsgreep had uitgevoerd, stemde "Nanard" echter minder tevreden. En op boze toon: „Die Hollanders (Kuiper en Zoetemelk) lopen in deze Tour nog wel tegen de lamp. Ik was in staat om ze van de fiets te slaan. Bijna de gehele dag hebben ze op mijn wiel gereden. Eerst dacht ik, toen Van Impe weg was, laat hem maar gaan. Ik heb me niet geforceerd en kon toch nog be ter eindigen dan ik had verwacht". De door de vele Nederlanders toe gezongen Hennie Kuiper wimpelde echter de beschuldiging van Ber nard Thevenet resoluut van de hand. "Thevenet is bij me gekomen ZoetemelkKuiper en Thevenet leveren een verbeten gevecht tegen Alpe d'Huez, elkaar en zichzelf Kuiper bleek de allersterkste. en heeft gevraagd of ik achter Van Impe wilde rijden.'Hij mag me nu wel een wieltjeszuiger noemen, maar ik verdedigde de gele trui niet. Dat is zijn zaak. Daar moet hij toch begrip voor op kunnen bren gen". Vloekend Dat Thevenet als een schaduw door Zoetemelk en Kuiper werd gevolgd werkte erg demoraliserend voor de Fransman, die vloekend zijn weg vervolgde. Hennie Kuiper: "Ik had ook op de Glandon kunnen gaan, maar dat leek mij niet het juiste moment. Ik wist, dat ik wat moest wagen en heb me gespaard tot Alpe d'Huez. Uiteindelijk speelde het feit, dat Thevenet de wedstrijd op zijn schouders had, mij volledig in de kaart". Joop Zoetemelk, die zeven kilome ter voor het einde Kuiper bij hem en Thevenet zag wegspringen, bleef nadat ook de Fransman was gesprongen alleen ontredderd ach ter. Evenals Didi Thurau later (de Westduitser kwam op 12,5 minuut binnen) viel hij in de laatste bocht naar de finish en verspeelde daar nog kostbare seconden mee. De glorieuze winnaar van de bergtijd- rit van zondag, moest nu zijn eer dere inspanningen bekopen en maar liefst 4,40 minuut achterstand incasseren. Zoetemelk, die de Tour-zege nu wel kan vergeten: "Ik had iets willen doen, maar het ging niet. Toen Van Impe op de Glandon ging aanval len, was ik maar al te blij, dat ik zelf kon volgen. Laat staan aanvallen. Ook de aanval van Kuiper kon ik niet beantwoorde aaee de Tour is voor mij verloren". De ontreddering bij Zoetemelk was groot. Maar bij wie niet in deze etappe, waarin grote verschillen tot stand werden gebracht. Lucien van Impe, de klimmer bij uitstek, die twee minuten moest prijsgeven: "Toen ik hoorde dat Kuiper eraan kwam, wist ik dat ik zou verliezen". En de winnende Nederlander: "Vo- Quilfen, de winnaar van de berge tappe naar Thonon les Bainu, en Patrick Sercu, de winnaar van etappes in Angers, Charleroi en Freiburg. De 30 uit de strijd ge nomen waren: Van Linden, An- diano. Castelletti, Schuiten, Van Katwijk, Melero, Parsani. Dillen, Talbourdet, Rouxel, Quilfen. Nickson. Delepine. Wesemael. Rosiers, In 't Ven, Thaler. Chas- sang, Molineris. Alfonsel, Bossis. Guttierez, Moneyron, Teirlinck, Delcroix. Rossi. Sercu, Beon, Van den Hoek en Bracke. En de altijd op geld beluste tourdirectie spaarde weer vijf dagen heel wat hotelkamers uit De armen in triomf gespreid gaat Hennie Kuiper over dc finish. Hij kwam acht seconden tekort... Uitslag zeventiende etappe van Chamonix-le Fayet naar Alpe d'Huez over 187,5 km: 1. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) 6 uur en 20 sec., 2. Bernard Thevenet (Fra-Peugeot) op 41 sec., 3. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 2.25, 4. Francisco Galdos (Spa-Kas) op 2.59, 5. Joop Zoetemelk (Ned- Mercier) op 4.40, 6. Raymond Mar tin (Fra-Mercier) op 8.15, 7. Sebas tian Pozo (Spa-Kas) op 8.39, 8. Joa- quim Agostinho (Por-Teka) op 8.44, 9. Michel Laurent (Fra-Peugeot) op 9.29,10. Pedro Torres (Spa-Teka) op 10.49, 11. Regis Ovion (Fra- Peugeot) op 11.03,12. Enrique Mar tinez Heredia (Spa-Kas) op 11.03, 13. Christian Seznec (Fra-Mercier) op 11.48, 14. Raymond Delisle (Fra-Mecier) op 11.50. 15. Alain Mesiet (Fra-Gitane) op 12.17, 16. Bert Pronk (Ned-Raleigh) op 12.20, 17. Ditrich Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.32, 20. Eddy Merckx (Bei- Fiat) op 13.51, 22. Luis Ocana (Spa-Frisol) op 14.37, 25. Henk Lubberding (Ned-Raleigh) op 16.43, 30. Gerrie Knetemann (Ned-Raleigh) op 20.28, 43. Gerben Karstens (Ned-Raleigh) op 25.41, 56. Cees Bal (Ned-Fiat) op 34.33, 60. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 1.00.20, 61. Piet van Katwijk (Ned- Raleigh) z.t., 85. Aad van den Hoek (Ned-Raleigh) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Bernard Thevenet (Fra-Peugeot) 97 uur, 35 min. en 51 sec., 2. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) op 8 sec., 3. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 1.58, 4. Francisco Galdos (Spa-Kas) op 4.14, 5. Joop Zoetemelk (Ned- Mercier) op 5.12,6. Dietrich Thurau (Wdl-Raligh) op 12.02, 7. Michel Laurent (Fra-Peugeot) op 12.57, 8. Raymond Delisle (Fra-Mercier) op 14.51, 9. Eddy Merckx (Bei-Fiat) op 16.12, 10. Raymond Martin (Fra- Mercier) op 21.57, 11. Alain Mesiet (Fra-Gitane) op 24.36, 12. Bert Pronk (Ned-Raleigh) op 24.39, 13. Joaquim Agostinho (Per-Teka) op 29.32, 14. Raymond Villemiane (Fra-Gitane) op 31.37, 15. Jose Mar tins (Por-Kas) op 33.03, 27. Henk Lubberding (Ned-Raleigh) op 53.54, 37. Gerrie Knetemann' (Ned-Raleigh) op 1.10.53, 58. Cees Bal (Ned-Fiat) op 1.57.58, 62. Ger- rig jaar had ik hier ook de trui kun nen pakken, maar omdat ik met een te kleine versnelling naar boven ging, kostte mij dat toen drie minu ten. Peter Post heeft me gezegd, dat ik tempo moest rijden. En toen ver dween de voorsprong van Van Impe als sneeuw voor de zon". Vleugels Kuiper, wiens naam veel meer op de weg stond gekalkt dan van The venet, dankte voor deze morele steun. "Het doet je iets, als je je naam hoort of ziet. Het is moeilijk te beschrijven, maar ik krijg dan vleugels. En voor een stunt ben ik ook niet bang. Die heb ik in mijn carrière al meer uitgehaald. Het is gek, maar ik voel dat van binnen. Dat was ook in München zo, toen ik Olympisch kampioen werd. Toen ik daar in een grote groep van ze ventien man reed, voelde ik dat mijn krachten minder zouden wor den, als ik niets zou ondernemen. Dat was nu ook zo. Ik moest gaan. En, op de plaats die ik had uitgeko- ben Karstens (Ned.-Raleigh) op 1.59.38, 69. Roy Schuiten (Ned- Lejeune) op 2.20.55, 83. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh) op 2.43.23, 84. Aad van den Hoek (Ned- Raleigh) op 2.45.53. In afwachting van de uitslag van het protest van de ploegleiders te gen de beslissing van de tourdi rectie dertig renners uit te sluiten wegens tijdsoverschrijding zijn in alle klasseringen ook de uitgeslo ten renners opgenomen. ALGEMEEN PLOEGENKLAS- SEMENT: 1. Mercier 293 uur, 42 min. en 20 sec., 2. Raleigh op 6 sec., 3. Kas op 1.31,4. Peugeotop 14.40,9. Frisol op 2.30.00. HET ALGEMEEN BERGKLAS- SEMENT: 1. Van Impe 219, 2. Kuiper 165, 3. Torres 130. 4. Zoetemelk 95. 1. Esclassan (Fra-Peugeot) 21-2 pun ten, 2. Rik van Linden (Bel- Bianchi) 192, 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Teka) 143. ...de. p'jpadn Mddrte»

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13