Smith laat verkiezingen Rhodesië onbezorgd op vakantie OVERLEG BELGRADO LOOPT WEER VAST NAAST HET NIEUWS begin In wasïhngton houden in Kissinger geheime belofte nader verklaren Parlement vandaag ontbonden verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 19 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON - Amerikanen hebben weinig bewondering voor en vertrouwen in de politici die zij naar he Congres sturen, zo blijkt geregeld uit opiniepeilin gen. Het Huis van Afgevaardig den heeft op het ogenblik onge wild de kans aan te tonen hoe dat komt. De "commissi^ inzake richtlijnen voor officieel gedrag" van het Huis, meestal de ethische com missie genoemd, en tot op heden vooral bekend door nietsdoen, onderzoekt namelijk het Zuidko- reaanse omkoopschandaal. Naar steeds duidelijker wordt een immens en ingewikkeld patroon van onjuiste relaties tussen leden van het Congres en Zuidko- reaanse agenten, met name de Zuidkoreaanse zakenman Tong soen Park. En niemand gelooft dat de ethische commissie erg veel zin heeft in haar werk. De kranten publiceren steeds meer details over het schandaal. Vol gens de New York Times zijn er minstens 115 afgevaardigden of oud-afgevaardigden op een of andere manier bij het schandaal betrokken. Enkelen van hen hebben zich vermoedelijk schul dig gemaakt aan corruptie, ze zouden in ruil voor hun stem geld hebben aangenomen. De meesten echter zijn domweg onvoorzichtig geweest. Ze heb ben zich door Tongsoen Park en anderen laten onthalen, geld voor hun verkiezingscampagnes aan genomen (volkomen legaal tot 1974) en snoepreisjes naar Seoel gemaakt. De betrokkenen zijn vooral Demo craten, maar de laatste tijd dui ken er ook steeds meer namen van Republikeinen op in het schandaal. Het is niet zo verbazingwekkend dat men zich in het Congres zor gen maakt over het onderzoek, want het is nu al iedereen duide lijk dat de Zuidkoreanen er in ge slaagd zijn een enorm web van druk en invloed, om niet te zeg gen van corruptie, te weven rond dat Congres. Het aandeel van Tongsoen Park in het geheel be gon in 1965, twee jaar nadat hij was afgestudeerd aan de George town universiteit in Washington. Volgens de toenmalige chef van de Noordkoreaanse inlichtinge ndienst KCIA, die nu in Amerika woont, gaf zijn dienst Tongsoen Park ruim zeven miljoen gulden om de Georgetownclub te begin nen. Park wist daar tal van poli tici en hoge ambtenaren heen te trekken met grote feesten. Gerald Ford ging er ook een keer heen toen hij nog vice-president was. Park had overigens nog meer grote huizen in Washington waar hij extravagante feestjes aanrichtte. Het slimste onderdeel van Parks operatie was gebaseerd op Zuid-Korea's behoefte aan rijst en de gretigheid waarmee afge vaardigden uit Texas en Loui siana de rijstoverschotten van hun staten wilden verkopen. De Amerikaanse regering fina ncierde die verkopen van rijst in het kader van het "voedsel voor vrede-programma". Tongsoen Park kreeg als Zuid-Korea's offi ciële handelsagent provisie op die verkopen. En dit (Ameri kaanse) geld gebruikte Park op zijn beurt weer om invloed te ko pen. Volgens rapporten van het ministerie van justitie gaf hij daarvoor rond de twee miljoen gulden uit. Naar pas onlangs be kend is geworden, had de Ameri kaanse ambassade in Seoel al in 1975 bewijzen verzameld, dat de president van Zuid-Korea op de hoogte was van de operaties van Tongsoen Park en dat er leden van het Huis van Afgevaardigden werden omgekocht. Het verbazingwekkende is dat hoge Amerikaanse diplomaten in Zuid-Korea hebben gezien hoe parlementariërs daar werden onthaald en er tenminste keer getuige van zijn geweest dat functionaris van het Witte Huis een envelop met geld als af scheidsgeschenk kreeg (hij stuurde die overigens terug), maar toen niet de alarmklok heb ben geluid. Eén van de redenen waarom som mige afgevaardigden willen dat de "ethische commissie" het on derzoek snel en grondig uitvoert is dat op het ogenblik nog geen scheiding is aan te brengen tus sen de eenvoudig onhandigen en de werkelijk oneerlijken in deze zaak. Zolang dat niet is gebeurt heeft het hele Congres er onder te lijden en ziet het volkomen legale lobbyen door buitenlandse rege ringen en Amerikaanse belange ngroepen bij het Congres er veel verdachter uit da het in werke lijkheid is. Observerdienst HAAI James George zit trots op zijn vangst: een enorme bijna 600 kilo zware Mako-haai. Hij ving het meer dan 3Vam lange dier in Montauk in de Amerikaanse staat New York. Het is de op een na grootste mako-haai die ooit werd gevangen. ROMEO De 28-jarige Wener Heinrich Heini bezat de hartstocht van Romeo, maar niet diens lenigheid. Het heeft hem zijn leven gekost. Op vakantie in Bolzano bij de familie van zijn aanbedene, probeerde Heini via het balkon van zijn kamer te komen in die van "Julia". Hij stapte evenwel mis en viel zes meter naar beneden. Enkele uren later is hij in het ziekenhuis van Bolzano overleden. JAPANS SCHROOT De Beierse vakantie van drie Japanse toeristen is in het voorbije weekeinde geëindigd op de schroothoop. Daar belandde namelijk de auto van het drietal toen hij bij Lindau door de Westduitse douane werd geïnspecteerd. De wagen van de Japanners had geen linker koplamp en die rechts viel op de grond toen de douanebeambte er met zijn vinger tegen tikte. De uitlaatpijp was meer zeef dan wat anders, de remmen werkten niet en de bumpers hingen er aan twee schroeven bij. De douane verbood de drie toeristen met het wrak Beieren te bezoe ken. De Japanners deden het ter plaatse aan een schroothandelaar van de hand. Te voet zetten zij hun reis voort. WASHINGTON (APIUPI) - De Israëlische premier 'Menachem Be gin is gisteren in Washington aan gekomen voor een bezoek aan pre sident Carter. Op de militaire basis Andrews stond hij de pers te woord. Links naast hem staat de Israëli sche ambassadeur in de Verenigde Staten, uiterst links de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance. Begin gaat met een nauwkeurig omlijnd vredesplan naar Carter. Bovendien zal hij militaire steun vragen voor Israël. In Israël zijn gisteren de eerste pro testen gekomen tegen de prijsmaat regelen van de regering-Begin. Deze maakte het afgelopen week einde bekend at de prijzen van eerste levensbehoeften als melk, broodsuikereieren en kaas met 25 procent zullen worden verhoogd. Andere maatregelen waren een be snoeiing op de defensiebegroting met zo'n 350 miljoen gulden en een devaluatie van het Israëlische pond met 2 procent. De secretaris-generaal van het Is raëlische vakverbond, Yeruham Meshei, waarschuwde dat de vak beweging haar afspraak met de re gering in het kader van de loon- en prijspolitiek zal intrekken en loon sverhogingen zal eisen. Dat zou een tegenslag betekenen voor het stre ven van de regering de inflatie te beteugelen, die sinds januari van dit jaar 16 procent bedraagt. De ivoordvoerder in het parlement van de minderbedeelden, de Shelli-partijheeft het publiek op geroepen tegen de prijsmaatregelen te protesteren. Dat zou dan een her haling kunnen worden van de he vige rellen die zich in de sloppen wijken van de grote steden voorde den nadat de regering in november 1973 het pond met 43 procent had gedevalueerd. Veertien doden bij ongeluk in Italië TRIEST (Reuter) - Bij een botsing tussen een bus en enkele person enwagens zijn gisteren in de buurt van Triëst 14 mensen omgekomen en 34 gewond geraakt, zo heeft de politie bekendgemaakt. Volgens ooggetuigen stortte de bus in een 10 meter lager gelegen sloot na de bot sing waarbij verscheidene person enauto's betrokken waren. Reddingsploegen waren uren in de weer om alle doden en gewonden uit de wrakstukken te bevrijden. De gewonden werden met helikop ters overgebracht naar Triëst. Vol gens de politie zijn onder de doden geen buitenlanders. SALISBURY (UPI/Reuter) - Het parlement van Rhodesié wordt vandaag ontbonden en op 31 au gustus worden algemene verkiezingen gehou den. Dat heeft premier Ian Smith gisteren in een televisierede meegedeeld. Smith zei dat hiertoe is besloten vanwege de "onaanvaardbare voorstellen" van de Britse regering voor een constitutionele regeling. De Rhodesische premier wil een nieuw mandaat verwerven om een binnenlandse politieke regeling tot stand te brengen. In het kader van die regeling moet er een nieuwe grondwet komen, en een breed sa mengestelde regering, waaraan ook zwarte Rhodesiërs deelnemen "die bereid zijn mee te werken aan het bereiken van vrede". Alle rassen discriminatie "die als onnodig of ongewenst wordt beschouwd", moet worden afgeschaft. Smith verklaarde dat er na de "te genslag van vorige week" niet veel hoop meer bestaat op een succes volle uitkomst van de onderhande lingen. Met die "tegenslag" moet Smith doelen op de besprekingen met de Anglo-Amerikaanse missie, die vorige week voorstelde dat En geland tijdens de overgangspe riode naar een Afrikaans meerder heidsbewind de bestuursverant- woordelijkheid in Rhodesië op zich zou nemen. De missie zelf liet zich na afloop van de besprekingen op timistisch uit over het resultaat, maar premier Ian Smith reageerde daarentegen zeer afwijzend. Onaanvaardbaar Smith acht nu het ogenblik geko men dat de Rhodesische kiezers hun keuze moeten bepalen. De laatste Anglo-Amerikaanse voor stellen waren onaanvaardbaar, al dus de premier. "Geen blanke Rhodesiër die iets te betekenen heeft zal er mee akkoord gaan". Smith keerde zich met name tegen: algemeen kiesrecht (de 270.000 blanken zijn verre in de minder heid bij de vijf miljoen Afrika nen); geen speciale vertegenwoordi ging voor blanken in het parle ment; geen bijzondere waarborgen voor de pensioenrechten van de blanken; voorkeursbehandeling voor "ter roristen" die opgenomen willen worden in het Rhodesische leger. Smith gaat nu kennelijk proberen op eigen houtje een regeling tot stand te brengen met "gematigde" Afrikaanse bewegingen. Tevens zal hij zich willen ontdoen van de dis sidente blanke stroming, die zich van zijn partij, het Rhodesische front, heeft afgescheiden. Als ge volg van de afscheiding van twaalf parlementariërs van de rechter vleugel beschikt Smith in het par lement niet meer over de tweed erde meerderheid die vereist is voor fundamentele wetsontwer pen. Hij is in die gevallen nu aan gewezen op steun van de Afri kaanse leden van het parlement. Gematigd Na de verkiezingen moet een rege ring worden gevormd met deelne ming van gematigde Afrikanen die "vreedzaam en grondwettig met de regering willen samenwerken". Deze regering moet zich tot doel stellen voor het eind van het jaar een nieuwe grondwet gereed te hebben. Als de Britse regering daarmee niet akkoord gaat, moeten de Rhodesiërs onderling zien het hierover eens te worden, zo meent Smith. Waarschijnlijk denkt hij aan een regeling met de groeperingen rond bisschop Abel Muzorewa en dominee Sithole, die zich afzetten tegen het patriottisch front van Moegabe en Nkomo. Intussen zal de regering de oorlog tegen de guerrillastrijders van het patriot tisch front opvoeren, en indien no dig "meedogenloze maatregelen" treffen, aldus Smith. Engeland en de Verenigde Staten hoopten in hun bemiddelingspo ging een Afrikaans meerderheids- bewind tot stand te brengen in 1978. Zij wilden ook het Patriot tisch Front daarbij betrekken. Vol gens Smith bleek tijdens het be zoek van de Brits-Amerikaanse vertegenwoordigers dat hun standpunt "dramatisch verslech terd" is. De Britten houden zich volgens hem niet langer aan de af spraken die Owen (de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken) ge maakt zijn. Smith heeft in april twee maal met Owen gesproken. Owen zou hem beloofd hebben dat er geen regeling zou worden getrof fen, waarin de Rhodesische blan ken geen vertrouwen zouden kun nen hebben. WASHINGTON (UPI) - Oud minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger moest van middag voor een commissie voor internationale relaties van het Huis van Afgevaardigden verschijnen om op een openbare zitting zijn aandeel toe te lichten in een ge heime belofte aan Vietnarp in 1973, dat de Verenigde Staten het bij de naoorlogse wederopbouw met 4.5 miljard dollar zouden.helpen "zon der politieke voorwaarden te stel len". De belofte werd gedaan in een brief die Richard Nixon op 1 februari 1973 stuurde aan premier Pham Van Dong van het toenmalige Noord-Vietnam. De volledige de tails kwamen pas in mei van dit jaar aan het licht, toen de tot dan toe geheime brief voor kennisneming werd vrijgegegeven op een hoorzit ting van de subcommissie voor Aziatische en Pacifische zaken van de commissie voor internationale betrekkingen van het huis. Kissinger heeft verscheidene keren geweigerd in te gaan op een uitno diging van het huis zijn aandeel in de brief te komen toelichten. Hij kon er het nut niet van inzien, zei hij telkens. Hij was uitgenodigd door commissievoorzitter Lester Wolff, een Democraat. De oud-minister is niet gedagvaard om te komen. Oud-president Nixon heeft na openbaarmaking van zijn brief aan Wolff geschreven dat de Verenigde Staten zich in geen enkel opzicht, moreel niet en juridisch niet, ver plicht hoeven te voelen het bewind in Hanoi te hulp te geven, gezien de "flagrante schendingen" van het vredesverdrag uit '73, waaraan Ha noi zich heeft schuldig gemaakt. De regering van president Carter, hoewel erop uit de betrekkingen met Hanoi enigszins te herstellen, is dezelfde mening toegedaan. Haar woordvoerder, Richard Holbrooke, heeft gezegd dat het Amerikaanse Congres en het Amerikaanse volk gekant zijn tegen hulp aan Viet nam. Hij heeft daarbij heftige kri tiek geleverd op Kissinger, die in onderhandelingen met de Vietna- mezen het vredesverdrag tot stand bracht, en oud-minister van Bui tenlandse Zaken William P. Roge rs, omdat zij bij herhaling hebben gezegd dat met de Noord vietname- zen geen geheime verplichtingen werden aangegaan om na de oorlog te helpen bij de wederopbouw. Kissinger was ten tijde van de op stelling van de brief Nixons advi seur inzake 's lands nationale vei ligheid en Rogers - die later deze maand voor de huiscommissie ver schijnt - minister van Buitenlandse Zaken. BELGRADO (Reuter) - Het overleg ter voorbereiding van de Europese veiligheidsconferentie in Belgrado is gisteren opnieuw vastgelopen, ditmaal op de vraag wanneer de werkelijke conferentie die dit na jaar moet worden gehouden moet eindigen. De Westelijke en niet-gebonden landen wezen een door de Sovjet- Unie en andere Oosteuropese lan den gesteund Pools voorstel om een bepaalde einddatum voor de conferentie vast te stellen krachtig van de hand, zo zeiden afgevaar digden. Zij menen dat dit het on mogelijk zou maken nauwkeurig de mate na te gaan waarin de ak koorden van Helsinki zijn nage leefd en de verdere ontwikkelingen op het gebied van de mensenrech ten, militaire ontspanning en eco nomische samenwerking te be spreken. Zij hielden vast aan hun voorstellen die betekenen dat de conferentie ongeveer 12 weken in beslag zal nemen en zeker niet zou moeten eindigen voordat overeens temming is bereikt. Volgens het Poolse voorstel zou de conferentie uiterlijk 31 december moeten ein digen. De meeste landen buiten het Warchaupact kantten zich ook te gen Sovjet-voorstellen om het werk van de commissies die zich op de conferentie speciaal met bepaalde onderwerpen zouden moeten be zighouden te beperken tot in totaal vijf weken en ze niet meer dan vier keer per week bijeen te laten ko- "Op deze wijze zou het Sovjet-blok de tijd voor bespreking in de vijf grote commissies, waaronder die voor de mensenrechten door alleen maar praten kunnen vullen zonder er iets uit te laten komen," zo zei een westelijke diplomaat. "Door de afwijzing van het Poolse voorstel kwam het Sovjet-blok op het belangrijke punt van het tijd stip waarop de conferentie moet eindigen totaal geïsoleerd te staan en zullen er, wil er ooit overeens temming worden bereikt, voor de Sovjet-delegatie nieuwe instructies uit Moskou moeten komen", zo merkten afgevaardigden van neu trale landen op. Het vooroverleg zou eind juli moe ten worden afgesloten, maar ver scheidene diplomaten zeiden te vrezen dat dan zonder een Russi sche concessie op het punt van de duur van de conferentie nog wel eens geen compromis zou kunnen zijn bereikt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9